Kunnen kiezen voor gentechvrij voedsel Tn Bedrijf Elke huisarts verlaat het Tinkend schip .eiden verliest juridische strijd tegen Driestar Leiden Regio JNDERDAG 14 DECEMBER 2000 e stroom 'kritiëse' artikelen en pamfletten op kringloop- pier gaat gelijk op met de Y |i groeiende stapel glanzende la's en rapporten van over- den bedrijfsleven. Terwijl in biotechnologie miljarden igaan, moeten organisaties ;ei het Nederlands Platform je ntechnologie het doen met vrijwillige bijdragen van do- leurs. Maar de felheid en in- isiviteit waarmee de gentech rdt bestreden zijn vergelijk- met de overtuiging achter acties tegen kernenergie en u nbéwapening. le( de door de vasthoudend- dvan de actievoerders edt de discussie over nut en "(JJ udzaak van gentechnologie j, hevig. Supermarkten aarze- met het opnemen van pro- :ten in hun assortiment arin gemodificeerde be- nddelen zijn verwerkt. Het Jyj «net durft nog altijd niet vol- T( indig te kiezen voor een ruim gunningenbeleid. En de fi- ïciering van het weten - lappelijk onderzoek in Ne land steekt schril af bij de icties elders in Europa en ze- in Amerika. I geeft de actievoeders moed. ischien valt de wereld nog te jJ |den van het kwaad dat gen- pf b heet. En daar moet je na- irlijk wat voor over hebben, em Trix Kruger. Afgestu- >rd milieukundige uit Arri- n, onbezoldigd woordvoer- van het Platform Gentech- ogie. Stond op 6 april in de is kou van de vroege morgen len met ongeveer dertig an- d en voor de hoofdingang a ieca Mogen in het Leidse Bio ince Park. Zeneca is het c ,ve >idse gentechbedrijf dat bezighoudt met voedsel, andere ruim dertig maken licijnen of hulpmiddelen ziekenhuizen en de (che- po iche) industrie, vla actievoerders zetten de toe- jd gsdeur af met roodwit lint ppi jlaatsten een bord waarop [gekleurde vlakken was aan- m\ Onrecht en corruptie. Tegenstanders van biotechnologie gebruiken grote woorden om hun afkeer van genetische manipulatie kenbaar te maken. En daar blijft het niet bij. Proefveldjes gemanipuleerde gewassen worden 'preventief gerooid, bedrijven geblokkeerd, vergaderingen verstoord. Wantrouwen drijft de actievoerders. „Je lost met gentechnologie geen hongersnoden op, maar introduceert ze juist." Deel 5 van een korte serie over gentech in Leiden. len heeft bij de Raad van State bak- gehaald in het conflict over de refor- orische school de Driestar. De ge- inte bleef zich verzetten tegen de ist van de school en vooral tegen de ten die ze ervoor moet betalen. Vol- het stadsbestuur zitten er maar zes lingen uit Leiden op de school voor rtgezet onderwijs en komt het me- deel van de leerlingen uit de Bollen- ek - waar gemeenten niets hoeven te dragen. De Raad van State heeft eren bepaald dat Leiden het geld ea( r de school gewoon op tafel moet ^,en. De Driestar kost Leiden een paar aan huisvesting. gegeven waar in Nederland proefvelden zijn of nog gaan komen. Een als Amerikaanse kapitalist uitgedoste steltloper wees die plekken met een grote injectiespuit aan, terwijl andere betogers werknemers van het bedrijf probeerden te verleiden tot een praatje of op zijn minst het lezen van een pamflet. Ze kregen vrijwel geen respons. De actievoerders mochten niet naar binnen. Wel nodigde de directeur hen uit voor een ge sprek op een later tijdstip. De actievoerders gingen daarop overigens niét in. Aan het einde van de ochtend werd de 'blokkade' opgeheven zonder aanwijsbaar resultaat. Maar Kruger was tevreden met het kleine beetje aandacht dat de actie had getrokken. „Ik doe dit naast mijn werk, want ik vind het ontzettend belangrijk. Ik heb het gevoel dat we in een corrupte wereld leven. Er wor den zoveel trucjes met ons uit gehaald. Vier jaar geleden is ge ruisloos genetisch gemanipu leerde soja in Nederland geïn troduceerd. De PR-strategie was kennelijk om mensen ner gens op te wijzen, dus opeens eten we het." Angst is niet haar drijfveer, ver zekert Kruger. „Ik ben niet bang dat ik van een gentechproduct doodga. Door mijn koopgedrag wil ik invloed hebben op het systeem, bijvoorbeeld door bio logisch voedsel te kopen. Maar als het zo doorgaat kan ik straks geen biologische producten meer kopen. Bij 'gewone' pro ducten is altijd na te gaan waar ze geproduceerd zijn en met welke ingrediënten, maar bij gentech is dat niet meer altijd mogelijk. Bedrijven bepalen dus wat wij eten. Het is niet meer mijn vrije keus om gen techvrij te eten. Ik ben een niet- erkend gewetensbezwaarde." En er is meer. Het probleem is wereldomvattend. Dat stellen de meeste biotechnologen trouwens ook wanneer ze doen alsof deze moderne variant op kruisen en veredelen louter is bedoeld om de sterkste plant met de hoogste opbrengst en de beste smaak te kweken en gezonde bestanddelen als vita mines toe te voegen. De groot ste triomf van de gentech tot dusver lijkt de zogeheten gou den rijst, die zijn gele kleur dankt aan het door manipulatie in de korrel opgewekte vitami ne A-gehalte. Door een tekort aan vitamine A in het voedsel raken jaarlijks een half miljoen kinderen in de Derde Wereld blind. Ondervoeding is de doodsoorzaak van twee miljoen kinderen. Maar zo prachtig als hij lijkt, is die gouden rijst helemaal niet, meent Kruger. „De genetische eenvormigheid baart mij zor gen. Het is gevaarlijk als je ge wassen ontwikkelt die maar in één ding goed zijn. Door het af geven van octrooien en paten ten komt er steeds meer macht bij dezelfde bedrijven. En zo krijg je nog grotere monocultu ren, die voor problemen kun nen zorgen omdat ze instabiel zijn en daardoor bevattelijk voor nieuwe ziekten en plagen. Je lost met gentechnologie geen hongersnoden op, maai- intro duceert ze juist." Kruger erkent dat het voor een klein groepje actievoerders niet eenvoudig is om het tij te keren. Toch heeft ze niet de indruk dat ze tegen windmolens vecht. Ze weigert domweg te accepteren dat oplossingen worden ge zocht die de kern van het pro bleem niet raken. „Mijn wens is om terug te gaan naar de vraag waardoor problemen in de landbouw ontstaan en hoe we die kunnen voorkomen. Dan kun je verschillende opties naast elkaar zetten en gelijk waardig onderzoeken. Nu wordt de biologische landbouw nauwelijks ontwikkeld en kijken fabrikanten alleen maar naar manieren om planten bestand te laten zijn tegen ziekten of om bijvoorbeeld de houdbaarheid van een product te verlengen. Die bedrijven willen geld ver dienen en dat snap ik best, maar ik wil juist mensen en die renlevens redden. Ik beschouw het als mijn rol om wantrou wend te zijn, omdat vrijwel nie mand dat is. En ik pas ervoor om te zeggen dat we geen keu ze hebben en dat al die ontwik kelingen toch wel door zullen gaan." ONNO HAVERMANS» Wethouder Buijing maakte de beslis- sing gisteren bekend tijdens de raads commissie voor onderwijs. Wat de over wegingen zijn geweest voor de Raad van State om het bezwaar van Leiden af te wijzen, weet hij nog niet precies. De ge meente hield echter al rekening met een slechte afloop. Bij de behandeling van de zaak, twee maanden geleden, meldde het ministerie van onderwijs al dat Lei den volgens de wet volledig verantwoor delijk is voor de kosten. Ondanks het dreigende verlies zette de gemeente de zaak toch door. Buijing: „Zowel de Drie star als wij wilden een principiële uit spraak hebben. Die ligt er nu en daar moeten we mee leven." De Driestar is een dependance van een Goudse school. Deze mavo trekt vooral leerlingen uit Katwijk en Lisse. Vooral vanwege de bereikbaarheid ves tigde de school zich in Leiden, in een van het ROC gehuurd gebouw aan de Faljerilstraat. Het ministerie van onder wijs stemde in met de dependance, maar Leiden weigerde te betalen. De ge meente vindt dat ze voor dit strenge re formatorisch onderwijs geen regiofunc tie heeft en dat andere gemeenten maar de benodigde 2,5 ton aan huisvestings kosten moesten betalen. Buijing benadrukt dat de verhoudin gen met de school na enkele gesprekken weer betrekkelijk goed zijn. „De Driestar wordt als elke school in Leiden behan deld, los van de strijd voor de Raad van State." De gemeente heeft inmiddels een overeenkomst met het bestuur van de school gesloten waarin het definitie ve verblijf van de school in Leiden is ge regeld. De Driestar neemt ook deel aan het overleg tussen alle schoolbesturen in Leiden. De wethouder verwacht in de naaste toekomst een verzoek van de school om naar een ander deel van de stad te ver huizen. „Ze willen meer naar het noord westen. Dan zitten ze namelijk dichter bij de wegen uit de Duin- en Bollen streek." Buijing kan nog niets zeggen over de kansen van zo'n verzoek. „Dat zal met de andere schoolbesturen be sproken moeten worden. Zo'n plan zou echter wel ten koste gaan van het onder wijsbudget. Dat betekent dat er uitein delijk minder geld overblijft voor klas senverkleining." fld&M Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356430, Fax: 071-5321921. een sociaal bewogen huis naar geneesheer-directeur >en multinational? Het valt jmen, volgens Herman de „Je ziet wel vaker mensen die switch maken van een ïane naar een instrumente- lertt inctie. Zo iemand is niet per nitie asociaal, op geld be- of minder betrokken. Het dat je medisch directeur iiw 'bij Nutricia wil niet met zeggen dat je je hart niet op uiste plek hebt." Maar toch, medisch directeur is iets *i ws dan een voorvechter zwakkeren en hulpbehoe- den. 3P de Leidse huisarts De die 31 december na twin- 0 'ar dienst officieel afzwaait luisarts, zette zich met heb- en houwen in voor zijn pa len. In 1997 probeerde hij de media aan zijn zijde lopvang te regelen voor 9Ë tachtigjarige patiënte. Toen ®^man in het ziekenhuis 1 opgenomen was er geen meer voor de hulpbehoe- le bejaarde. De Jong trok de juiste bellen en liet de ;e staat van de gezond- Iszorg breed uitmeten in de itenkolommen. Het had ef- Hij vertelt dat hij met die 'ook de schijnheiligheid van de politiek aan de kaak wil de stellen. En nu, na drie jaar? „...ben ik nog steeds betrokken, ja. Maal ais je betrokkenheid geen uit weg biedt in een oplossing van de regering, dan kan je drie din gen doen: zelf die patiënt in huis nemen, je standpunten wijzigen of uitstappen." En dat laatste heeft hij gedaan. Niet uit frustratie, niet als een vlucht, maar meer uit een logisch ge voel van yin en yang. Na een periode werken in de zachte sector, was hij klaar voor het 'hardere' werk bij Nutricia. Zeker, hij heeft er prachtige herinneringen aan de momen ten dat je emoties met mensen mag delen. De vanzelfspre kendheid waarmee je toegang hebt tot mensen van allerlei be volkingslagen. Een bevoorrech te positie waar je je pas bewust van wordt als die is weggeval len. Maar De Jong, die inmid dels een jaar medisch directeur bij de voedingsfabrikant is, vindt dat iedereen na tien of vijftien jaar zou moeten over schakelen naar iets nieuws, iets anders. Voordat hij huisarts was, zat hij zeven jaar bij de luchtmacht. Maar toegegeven, van werken in de gezondheids zorg word je ook niet echt ge- Herman de Jong: „Vind je het gek dat huisartsen gaan staken? En dat alleen omdat de regering standpunten betrekt die ze in Oost-Europa al bij het vuilnis hebben gezet." FOTO HENK BOUWMAN lukkig. „Weet je dat er vijftig huisart senpraktijken in Nederland te koop zijn? Iedereen verlaat het zinkend schip en ikzelf heb vre selijk veel moeite gedaan om een vervanger te vinden. Er wa ren drie sollicitanten voor deze functie, waarvan één Ethiopiër die gebrekkig Nederlands sprak. Nu gaat een jonge Ne derlandse dokter die net uit Ne pal is teruggekomen, mij ver vangen." Door een combinatie van overbelasting en onderbe taling moet het personeel te genwoordig uit het buitenland worden geronseld. Verpleeg sters komen uit Zuid-Afrika en de Filippijnen en huisartsen uit België. Niemand in Nederland wil nog in de zorg. Hij heeft ge hoord dat in het AMC veertig procent van de bedden leeg staat. „Veertig. En dat allemaal door een tekort aan verpleeg kundigen. Als uw moeder nu een nieuwe heup nodig heeft, moet ze een jaar wachten. Vind je het gek dat huisartsen gaan staken? En dat alleen omdat de regering standpunten betrekt die ze in Oost-Europa al bij het vuilnis hebben gezet." Maar laat hij vooral niet alleen maar kritiek leveren. Dat is te gemakkelijk. Hij ziet namelijk ook een oplossing: particuliere klinieken. „We zitten toch niet in een communistisch land? Waarom zou de marktecono mie wel voor exportproducten mogen gelden en niet voor de gezondheidszorg? Zolang ze maar geen specialisten stelen van de algemene zorg. Dat moet worden gegarandeerd door de regering die daar een raamwerk voor moet opstellen. Dadr ligt de taak. Ik hoop alleen dat Borst in tegenstelling tot haar collega van onderwijs op tijd tot inkeer komt. Nu het te laat is, komt die met salarisver hogingen en sabbatical years." Goed, voor hem maakt het toch niet meer uit. Hij zal vanmid dag niet met een spandoek in Amsterdam staan zwaaien. Het is niet meer zijn economisch belang. De Jong spreekt en on derhandelt nu met opinion lea-- ders om hen te overtuigen van de kwaliteit van Nutriciapro- ducten. Kinder- en ziekenhuis voeding is nu zijn core business. „Maar daar zit net zo goed een emotionele factor in. Kinderen zijn een heel kwetsbare groep. Dat realiseert Nutricia zich al heel lang. Er zit bijvoorbeeld in onze kindervoeding geen gene tisch gemanipuleerde soja. Ik weet dat dit een hele zorgzame industrietak is. Ik ben ervan overtuigd en ik zou dit verhaal niet kunnen verkopen als we bijvoorbeeld pilletjes op de markt zouden brengen." En dan betrapt hij zich. „Moet je horen, ik spreek nu al in de Mc Donald's wij-vorm." LEIDEN PABLO CABENDA Leidsch DagbladAllCHIEVIÏN ANNO 1975 LEIDERDORP - Tijdens de plechtige eucharistieviering afgelopen zondagmorgen wijdde bisschop dr. A. Simonis de nieuwe kerk van 'De Menswording' in. Het was de laatste fase van het gehele bouwproces en ingebruikstelling van dit nieuwe kerkje aan het Heelblaadjespad. Tijdens de plechtigheid werd de Missa Te Deum Laudamus' van L. Perosi uitgevoerd m.m.v. het parochieel Dames- en Herenkoor o.l.v. Kees Buurman. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 15 december ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van za terdag op zondag zijn er uit de vogelkas van Avifauna zes vogels verdwenen. Omdat de bui ten hokken van de dieren geforceerd waren, wordt vermoed dat hier sprake is van diefstal. Het gaat om twee Princes of Wales parkieten en vier Rode Vleugel parkieten. De vogeltjes vertegenwoordigen bij elkaar een waarde van 4500. REGIO - .Gezien het huidige draagvlak, de re latief grote leegstand en het tamelijk grote in dustrieel aandeel in de Alphense kantoren- markt, moet een kantoor-ontwikkeling voor Al phen op korte of middellange termijn als moei lijk haalbaar en ook als minder wenselijk wor den beschouwd." Aldus één van de slotopmer kingen in het rapport 'de kantorenmarkt' dat de Kamers van Koophandel van Den Haag, Delft en Leiden vandaag hebben gepubliceerd. De ontwikkeling in Leiden vertoont momen teel een stagnatie als gevolg van o.m. het on gunstige imago, de neergaande conjunctuur en het onvoldoende gevarieerd aanbod van kan toorruimten. Wil Leiden echter op de middellange termijn een graantje meepikken van de dan aanwezige behoefte aan kantoorruimte, dan zal volgens de nota het aanbod van kantoren verbeterd moeten worden. NOORDWIJKERHOUT-Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben 'n positief advies uitgebracht aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid over het tot stand komen van 't zwakzinnigenexperiment 'De Hafakker' op het terrein van Sint Bavo. Het plan van de psy chiatrische inrichting beoogt de bouw van een woonwijk van honderd zwakzinnigen. De be doeling is, dat de zwakzinnigen hier in wonin gen voor acht personen zullen worden onder gebracht en dat daarnaast honderd medebe woners worden uitgenodigd zich eveneens in de wijk te vestigen. Wat de medebewoners be treft gaan de gedachten uit naar 'een zodanig geschakeerde groep mensen, dat de woonwijk zoveel mogelijk het beeld van een normale maatschappij vertoont'. ANNO 1900 Vrijdag 14 December LEIDEN - Zelden voorzeker gingen zoo ontzag lijk velen op naar een bijeenkomst in de Pie terskerk als gisteravond. Gansche drommen van menschen, van allen rang en stand, uit Leiden en de omstreken, stroomden naar het groote kerkgebouw, waar veel beschikbare plaatsen gratis mochten worden ingenomen. Reeds spoedig waren dan ook al de zitplaatsen bezet en werden tevens plaatsen, niet daarvoor bestemd, als zitplaatsen gebruikt. Velen ongetwijfeld waren enkel gekomen om ds. H.D. Van Broekhuizen, die zou voorgaan, te zien, en verwijderden zich dan ook na hun doel bereikt te hebben; het meerendeel echter was en bleef ter kerke, om met belangstelling te luisteren naar hetgeen deze predikant, verban nen uit Transvaal, uit Pretoria, die negen maanden lang den oorlog heeft meegemaakt, die vertoefde in de laagers van De Wet en Cron- jé, te zeggen had. Gedurende zijn lezing ston den dan ook nog de gangpaden vol hoorderes sen en hoorders. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17