ei den Regio Gemeente helpt Exodus op weg Een 'mensonwaardig' kerstpakket Morskade blijft verbolgen over extra woonboot 'Vestiging huisartsen in Leiden moet goedkoper' Leiden krijgt nieuwe geschiedschrijving [)MDERDAG 14 DECEMBER 2000 fafeltje Dek Je bezorgt voortaan koud Wethouder Van der Sande biedt excuses aan In het voorjaar van 2001 voert Tafeltje Dek Je een nieuw «teem in bij de bezorging van maaltijden aan huis voor oude- fn en mensen met een handicap. De diners zullen in plaats an warm, koelvers worden afgeleverd. Ze kunnen in de magne ton opgewarmd worden. Deelnemers bepalen zo ook zelf wan eer ze eten. Reden voor het nieuwe systeem is de toename van et aantal klanten en het tekort aan vrijwilligers. Daarnaast oidt een stijging van de inkoopprijs van de maaltijden bij ver- urgingstehuizen verwacht. Vanwege het lage inkomen van de ieeste deelnemers kunnen die kosten niet met de bijdrage orden verrekend. Overigens blijft de diversiteit van de maaltij- en groot en kunnen de meest gangbare diëten geleverd wor- en. Deelnemers die niet over een magnetron beschikken, kun- en er een huren bij Tafeltje Dek Je (Stichting Dienstverlening). Werkconferentie over kinderopvang )0EN_t Leiden houdt morgen een werkconferentie over de ieuwe ontwückelingen in de kinderopvang en de rol die ge- leenten hierin moeten vervullen. De bijeenkomst gaat onder neer over de vraag of de gemeenten marktwerking moeten sti- iuleren en over de financiële aspecten van kinderopvang. Aan conferentie nemen onder anderen vertegenwoordigers van nderopvang, scholen, bedrijfsleven en woningbouwverenigin- en ambtenaren deel. De bijeenkomst is in de Stadsgehoor- lalvan 13.30 tot 16.30 uur. nbreker moet naar Leger des Heils pj haag/leiden Een 20-jarige Leidenaar is door de Haagse ichtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 500 ulden, 148 dagen cel en 62 dagen voorwaardelijk. Voorwaarde aarbij is dat hij verplicht contact houdt met de reclassering en ertien weken deelneemt aan een dagtraining van het Leger des feils. De man bekende twee weken geleden vier keer te hebben ïgebroken in Leiden. Hij nam daarbij onder meer een videore- Drder en zestig gulden mee. De officier van justitie had zes laanden gevangenisstraf geëist en vier maanden voorwaarde- jk, met een verplicht reclasseringscontact en de dagtraining. )pleidingsrestaurant krijgt extra steun pen Stichting Opleiding Immigranten in het Restaurantbe- njf (SOIR) heeft er twee grote broers bij. DZB Leiden en het egionaal Opleidingen Centrum Leiden (ROC) ondersteunen oortaan de exploitatie van opleidingsrestaurant 'Lokaal van erre'. Gisteren werd onder toeziend oog van wethouder Lau- erde samenwerkingsovereenkomst getekend. Daarmee is het tperiment beëindigd dat in 1998 door vrijwilligers werd opge- et. Stichting Meander en de gemeente dragen tot en met 2003 de exploitatie. De bedoeling van het restaurant is om ingdurig werklozen, meestal van allochtone afkomst, in een larop te leiden tot horeca-assistent. De vijftien tot nu toe afge- verde kandidaten hebben, met diploma, allemaal een baan «vonden in de horeca. leiden peter groenendijk Bewoners van huizen en woon boten aan de Morskade zijn nog steeds boos over de komst van een zesde woonboot naar deze locatie, ook al zal die er waarschijnlijk slechts tijdelijk liggen. Dat bleek gisteravond tijdens een speciale voorlich tingsavond over de kwestie rond de woonboot. Wethouder Van der Sande bood tijdens de bijeenkomst zijn excuses aan voor gemaakte fouten. De zaak rond de woonboot van Leidenaar J. van Tol houdt de gemoederen in en rond de Morskade al langere tijd bezig. De gemeente verleende enige tijd geleden een vergunning aan Van Tol om zijn woonboot tijdelijk aan de Morskade te leg gen. De bedoeling van de ge meente is om Van Tol een an dere plek aan te wijzen, aan de Rijndijk, maar daarvoor is een wijziging in het bestemmings plan nodig. En gedurende die wijzigingsprocedure, die vol gens de gemeente waarschijn lijk ongeveer zes maanden zal duren, moet Van Tol met zijn woonboot nu eenmaal ergens blijven. Volgens de bewoners is de komst van de woonboot echter onacceptabel. De plek die de gehekelde boot in beslag zal ne men, heeft voor veel bewoners een belangrijke sociale functie. Door de nakende komst van de boot verdwijnt die, zo stellen zij. Bovendien verpest de komst van de boot het uitzicht van veel bewoners en het woonge not van twee huidige woon bootbewoners aan de Morska de. Niet voor niets spanden be- :rs onlangs een kort geding Het spandoek spreekt boekdelen; de bewoners van de Morskade zitten nog steeds met de komst van een zesde v aan tegen de komst van de boot - dat zij overigens verloren. Dat de komst van een zesde woonboot ongewenst is, erkent ook Van der Sande. Al eerder is volgens de bewoners duidelijk gemaakt dat het aantal van vijf woonboten aan de Morskade ook wat betreft de gemeente hoog genoeg is, onder meer via een mondelinge verklaring van voormalig wethouder Hans Baaijens. Echter: die mening is nooit in het bestemmingsplan vastgelegd. Daarin staat nog al tijd dat zes woonboten zijn toe gestaan. Van der Sande zei hier over gisteren: „Dat is een be stuurlijke fout geweest. Men is het gewoonweg vergeten om de aanpassing in het bestem mingsplan aan te brengen. Ik begrijp hoe vervelend het is, dat u hier nu de dupe van bent." De boosheid van enkele be woners was daarmee nog niet gesust, hoewel ook zij erkenden dat Van der Sande in deze zaak geen blaam treft: hij is immers pas sinds een half jaar in func tie als wethouder. Wel rekenen zij Van der Sande aan dat zij over de kwestie-Van Tol slecht zijn geïnformeerd. De wethou der erkende die fout en bood er gisteren uitdrukkelijk zijn excu ses voor aan. Omdat Van der Sande de Morskade in de toekomst een zesde woonboot wil besparen, is hij inmiddels een procedure begonnen om dat wél in het be stemmingsplan op te laten ne men. Ook wil hij de woonboot van Van Tol, die binnenkort aan zal meren aan de Morska de. zo snel mogelijk een nieuwe plek geven: aan de Rijndijk. Van der Sande vindt die oplossing een 'eerlijk compromis'. Maar daarmee zijn de bewo ners nog niet gerustgesteld. Zij vrezen dat Van Tol helemaal niet weggaat, als de bewoners van de Rijndijk - net als zij - aangeven Van Tols woonboot niet te willen hebben. Van der Sande kon de bewoners daarin niet volledig geruststellen. „Een garantie voor Van Tols vertrek geef ik niet", aldus de wethou der. „Dat kan ook niet. Maar de kans dat hij naar de Rijndijk verhuist is wel erg groot." De bewoners delen Van der Sandes vertrouwen in de goede afloop niet. Zij stelden dat het vertrou wen in de gemeente in de afge lopen jaren is geschonden, doordat al meermalen sprake is geweest van de komst van een zesde woonboot, en doordat zij niet goed op de hoogte zijn ge houden. Voorlopig is de aanlegplaats aan de Rijndijk het enige alter natief dat de gemeente Van Tol biedt. Eerder deze week zei de wijkraad Stevenshof al niet blij te zijn met de mogelijke komst van de woonboot. Volgens Van der Sande is de situatie aan de Rijndijk echter anders: daar blijft, na aanmering van Van Tols boot, veel meer ruimte over om het water te bereiken. 1den wim wegman [ethouder Buijing wil kijken of hij huisartsen een nieuwe praktijk beginnen soepeler kan - ehandelen. Nu vraagt de gemeente nog aan- bedragen van artsen wanneer ze een aktljk in een woonhuis beginnen. Deze rege- ïgwas ooit bedoeld om de verdwenen vvoon- limte elders weer te compenseren. Volgens WD-raadslid Hermans werkt ze echter con- productief. De regeling weerhoudt artsen er- nom een praktijk in Leiden te beginnen, wat de binnenstad en armere wijken tot een te- )rtaan huisartsen kan leiden. Volgens de huisarts G. Nering Bögel, die de vestie bij Hermans aanzwengelde, kan de compensatieregeling een huisarts wel zo'n 30.000 gulden kosten. „De gemeente Leiden be handelt artsen als ondernemers. En dat is na tuurlijk onzin." De Leidse regeling zorgt ervoor dat de toch al flink toegenomen onkosten voor artsen - waartegen ze vandaag in actie komen - nog eens extra fors omhoog gaan. Leiden heeft deze zomer een notitie over de vestiging van huisartsen het licht doen zien waarin de 'woonhuisregeling' al iets werd ver soepeld. Buijing - die enkele maanden geleden aantrad - beloofde Hermans dat hij speurt naar mogelijkheden om de regeling nog verder te verzachten. Ook zegde hij toe dat hij de Leidse situatie vergelijkt met die in omliggende ge meenten. Bankgarantie voor gedetineerdenproject Leiden is bereid om, naast een jaarlijkse subsidie, een bankgarantie te geven om het Exodusproject aan de Plantage op weg te helpen. Dit project is bedoeld om ge detineerden en ex-gedetineerden de mogelijkheid te ge ven een nieuw bestaan op te bouwen. Zonder de garan tie van de gemeente dreigde Exodus een voortijdig einde te krijgen. Andere financiers willen pas over de brug ko men als Leiden dit teken van steun heeft gegeven. leen het WD-raadslid Hermans heeft moeite met het voorstel. Hij is bang dat als er overlast van het project komt, Leiden er met zijn financiële steun op wordt aangekeken. wim wegman De raadscommissie voor on derwijs en welzijn steunde de garantstelling van Leiden. Al- Bewoners van de Plantage maken al geruime tijd bezwaar tegen het project bij hun in de straat. Wethouder Buijing ver wacht zeker beroepsprocedures tegen de vergunning om het pand te verbouwen, ook al is een deel van die verbouwing bedoeld om aan bezwaren van omwonenden tegemoet te ko men. Zo komt er een ruimte voor 24-uursopvang, wat volgens de wethouder een van de eisen uit de buurt was. Verder krijgt het gebouw een extra zware ge luidsisolatie. Buijing zei gisteren dat hij ongerust is over de schade claims waarmee Plantage-be woners dreigen. „We zullen er ons als gemeente weliswaar tot het uiterste tegen verzetten, want het is ondenkbaar dat wij schadevergoedingen moeten betalen voor maatschappelijke initiatieven als het Exoduspro ject. Op die manier maken be woners plannen via de achter deur onmogelijk. Toch is het een landelijke ontwikkeling om dergelijke planschadeclaims neer te leggen. En ik heb begre pen dat de eisen bij de Plantage vrij fors zijn. Het is al met al zorgelijk." De wethouder noemde het verder jammer dat bewoners nog steeds niet hebben gerea geerd op uitnodigingen van het Exodusproject. „Er ligt al enige tijd een ver zoek aan bewoners om iemand af te vaardigen voor de begelei dingscommissie. Daar is nog al tijd geen antwoord op geko men. Ook op een uitnodiging aan de buurt om soortgelijke projecten in andere steden te bekijken, is geen reactie gege ven", aldus Buijing. Biergiebedrijf Nuon is weer •ns in opspraak. Dit keer niet #l\er het sponsoren van een rmetbalclub maar wederom to kerstpakketten. Vutters, ^pensioneerden en andere ex- dewerkers van het bedrijf iben dit jaar maar een half stpakket gekregen. Een gro- kartonnen doos met daarin n ijzeren blik waarop met ote magneetletters kookbox it. En daarin zit weer een ciaal door Nuon uitgegeven lokboek met losbladige re- ituur. Verder is de grote aars-gele doos leeg. Tenmin- e, in het geval van vutters, ge- insioneerden en andere ex- cnemers. De huidige werk- ers van Nuon krijgen een Klement: een after diner- et bestaande uit thee, kof- fïe, koekjes en bonbons. En dat is bij een heleboel ge- pepsioneerden slecht gevallen. 'Beledigend, schandalig, mens onwaardig, zijn slechts een aantal reacties op de einde- jaarsverrassing. „Alsof je een klap in je gezicht krijgt. Iets on praktischere heb ik nog nooit gezien", aldus één vutter. „Het pakket is leuk om uit te pakken maar er zit vooral een heleboel lucht in. Ik heb de hele handel zo in de vuilnisbak gedon derd." Bij het cadeau zit een schrijven waarin de ex-werkne mer wordt bedankt voor bewe zen diensten. De brief is onder tekend door Tob Swelheim, voorzitter van de Raad van Be stuur. „Die zit op zondag bij Vitesse in een skybox en geeft ons een halflege kookbox", S>>> De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. klinkt het smalend van de kant van de ex-werknemers. Een woordvoerster van het hoofdkantoor van het energie bedrijf in Baarn betreurt alle commotie. „Wij vergeten onze gepensioneerden niet, maar vinden wel dat de huidige werknemers die zich dagelijks inzetten, iets extra's moeten krijgen. Vandaar dat we ze een after diner-pakket aanbieden. De lege ruimte in de doos van ex-werknemers komt puur door de methode van verpak ken. Daar hebben wij niets aan gedaan, die dozen zijn zo uit China gekomen. De ophef is mede zo jammer omdat er aan het kookboek een heleboel zorg en aandacht is besteed. In het boek, met een prachtige vormgeving, staan recepten uit alle landen waar Nuon actief is. Kijk, iedereen mag vinden van het kerstpakket wat hij of zij wil, het blijft natuurlijk wel een cadeautje." Met de kerstpakketten van Nuon ging vorig jaar al van al les mis. Zo'n 1800 personeels leden van het energiebedrijf kregen toen geen kerstattentie van hun werkgever. Een groot aantal pakketten werd verkeerd bezorgd, sommige medewer kers kregen twee of meer pak ketten, anderen niet één en er werd zelfs een kerstcadeau af gegeven op het adres in Leiden van een medewerkster die al anderhalf jaar was overleden. Volgens Nuon was er 'iets' bij de PTT fout gegaan. Er werken bij Nuon zo'n ze venduizend mensen maar er gaan vijftienduizend kerstpak ketten de deur uit. Want ook gepensioneerden en ex-mede werkers worden niet 'vergeten'. leiden pablo cabenda Ook al zouden de meesten dit jaar graag hebben gezien dat de bezorgers van de PTT een blokje om waren gereden. UDWS3 De populaire Vara-serie All Stars over de lotgevallen van een voetbalelftal van Swift Boys kreeg vorige maand de Emmy- Award, de belangrijkste Ameri kaanse onderscheiding voor te levisieprogramma's. De publi citeit eromheen was enorm. Minder bekend is dat er een elftal van Boshuizerkadeclub UDWS in de serie figureert. Afgelopen zomer vonden on der de rook van Amsterdam de opnamen al plaats voor een nieuwe reeks afleveringen van All Stars. UDWS 3 deed daar aan mee. Twee spelers werden tijdelijk ingelijfd bij Swift Boys en de anderen werden gefilmd als waardige tegenstanders van de televisiesterren. Net als Swift Boys is het derde van UDWS geen doorsnee-elf tal. Het team is namelijk altijd te laat als het moet spelen en het verliest dramatisch of zege viert glansrijk. Dat is uiteraard geheel afhankelijk van hoe de avond voorafgaande aan de wedstrijd is verlopen. Ook de samenstelling van UD WS 3 is net zo gevarieerd als die van Swift Boys. Van sociaal werker tot monteur en van yup tot intellectueel. Maar alle spe lers hebben één ding gemeen: ze zijn de kantine niet uit te slaan na een wedstrijd. De serie All Stars wordt elke woensdagavond om 19.00 uur uitgezonden door de Vara op Nederland 3. De afleveringen worden op zaterdagochtend herhaald. eric-jan berendsen Leiden krijgt een nieuw naslag werk van de stadsgeschiedenis. Geschiedschrijvers en vrijwilli gers van Vereniging Jan van Hout zijn druk bezig met een serie van vier boeken die uitge breid de historie van Leiden be handelen. Het project moet het standaardwerk van Leidse ge schiedschrijving opleveren. Volgens historicus en adjunct gemeentearchivaris Rudi van Maanen moet het nieuwe werk de vorige standaard 'De ge schiedenis ene Hollandsche stad' van P.J. Blok gaan vervan gen. „Dat is tot nu toe altijd hét naslagwerk geweest. Maar het is inmiddels honderd jaar oud en dus behoorlijk gedateerd." Het eerste deel. dat in het na jaar van 2002 uitkomt, behan delt de periode van de Middel eeuwen tot aan Leidens ontzet in 1574. Het tweede deel be slaat het tijdvak 1574-1795. Deel drie heeft de periode 1795 tot 1896 als onderwerp en deel vier behandelt het meest recen te verleden van de stad, van 1896 tot nu. De delen van de nieuwe standaard komen in de loop van 2002 en 2003 uit. Met het boekwerk, dat tege lijk leesbaar en informatief moet zijn, mikt de vereniging op een groot en breed publiek. Om dat te bereiken is er een le ger van vrijwilligers bezig met archiefwerk. Leden van Jan van Hout, de vriendenvereniging van het Leidse gemeentear chief, kwamen gisteren bijeen om de eerste resultaten van het speur- en graafwerk te presen teren. Dat betrof voornamelijk materiaal dat gebruikt wordt voor het laatste deel van de se rie. „De bronnen voor de 20ste eeuw zijn nogal slecht toegan kelijk. Met behulp van vrijwilli gers van de vereniging zijn er drie projecten opgezet om de schat van informatie die zich in het gemeentearchief bevindt te ontsluiten", aldus van Maanen. Daartoe wordt een overzicht gemaakt van alle stadsbestuur ders die de revue hebben ge passeerd sinds Thorbecke in 1851 de nieuwe gemeentewet instelde. De gegevens moeten uiteindelijk een databestand opleveren waarin de 583 raads leden, 14 burgemeesters, negen gemeentesecretarissen en ze ven gemeenteontvangers die het Leidse pluche hebben ge warmd, zijn opgenomen. Overi gens leidt dat onderzoek ook tot een portrettenboek, dat vol gend jaar uitkomt ter ere van het honderdvijftigjarige bestaan van de gemeentewet. Ook de collegenotulen van na de brand in 1929 zijn het on derwerp van onderzoek. Met een computerprogramma zal het mogelijk worden in een reusachtig bestand te speuren naar alles dat gezegd is in ruim zeventig jaar gemeentelijk ver gaderen. Een ander vrijwilligerspro- ject, dat meer met het tweede deel van de boekenreeks van doen heeft, probeert aan de hand van de cijfers van dope lingen in de Leidse kerken een beeld van de bevolkingsaantal len te krijgen in de eerste helft van de achttiende eeuw. Tijdens het feest ter ere van het honderdjarige bestaan van de vereniging Oud Leiden wordt het eerste deel van het nieuwe standaardwerk gepre senteerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15