Werkloosheid allochtone jongeren neemt snel af Heineken: 'Geen reden structuur te wijzigen' Economie afregelen van Liechtenstein ;n witwassen crimineel geld Boorkop weer bovengronds Huhtamaki wil Groenlo's verpakkingsbedrijf sluiten Beurs Londen onderzoekt handel in Corus-aandelen Werknemers veerdienst dreigen Doeksen met actie Landbouw RAI geopend Onrust onder personeel van Nederlands Congrescentrum Nieuwe mix snelle oliebol G 12 DECEMBER 2000 ER bio-producten in supermarkt i aaa_ï Supermarkten verkopen steeds meer producten die riendelijk zijn geproduceerd. Milieudefensie en Green- »|den bij 200 supermarkten gemiddeld vijftig producten Of EKO-keurmerk. Het ging daarbij zowel om verse aard- i, groenten en fruit, als om voorverpakte spullen. Koplo- onmar met gemiddeld 108 producten. Nieuwe Weme en 2'J leijn volgen met 98 en 96. Anderhalf procent van de om- o'.i it nu van EKO-producten. De Duitse supermakt Tegut g-j 000 biologische producten in de schappen, goed voor 7 33 van de omzet. 0.1 I wil af van imago Staatsmijnen Uit onderzoek blijkt dat klanten, medewerkers, de ar- jjj arkt en de financiële wereld een sterk verouderd beeld 4*i van DSM. Het chemieconcern heeft maar liefst drie g'j nicatiebureaus in de arm genomen om dit euvel aan te 0I9 „Het beeld van de kolenmijnen duikt steeds weer op", 127 it een woordvoerder. Het achterhaalde beeld kan poten- a rknemers afschrikken. Ook de tegenvallende koers van ö!o de beurs wordt mede veroorzaakt door het stoffige 3meent de woordvoerder. „Handelaren hebben het nog 0'j ier De Staatsmijnen. Het concern stopte 25 jaar geleden 3a inbouw. 1,9 r: Groei economie zwakt af 1 j hLi De jaren van uitbundige economische groei zijn 2,i denkt bureau Nyfer, dat verbonden is aan de universi- ^■0 »nrode. Volgens Nyfer groeit het bruto binnenlands pro- 'j Igend jaar met 2,8 procent, terwijl dit jaar waarschijnlijk 6^9 cent wordt gehaald. „Zorgelijk is dat niet te noemen, g'® et betekent wel een scherpe verandering ten opzichte 03 uitbundige economische klimaat van de afgelopen vier o,i egt Nyfer. Oorzaak zijn onder meer hightech-bedrijven. Q-g at het minder goed dan iedereen begin dit jaar dacht, oj itie raamt Nyfer volgend jaar op vier procent. 0,2 ii Unieleden tegen CAO KLM 3^ een_! Een ruime meerderheid van de leden van de vak- 23 e Unie heeft bij een schriftelijke raadpleging tegen de ï.a KLM-CAO gestemd. Unie-bestuurder Hofland meldde j j dat dit signaal de grote onvrede onder het personeel ty- 3.5 LM spreekt van een onwenselijke generalisering: „Dit f.jen recht aan het feit dat de leden van de overige zes vak- het resultaat van de CAO-onderhandelingen wel in gro- 3 derheid hebben goedgekeurd." Volgens de luchtvaart- •j happij ontving de Unie 600 tegenstemmen op 29.000 3 ledewerkers. Hofland leidt uit de reacties af dat het ma- 7 :nt geen oor heeft voor problemen op de werkvloer en ende werkdruk. j schbedrijf weg uit Groningen j Biotechnologisch bedrijf Invitrogen vertrekt uit J gen. De Amerikaanse eigenaar heeft besloten het werk c stigingen in het Belgische Gent en het Schotse Glasgow a|aatsen. Van de 54 werknemers kan de helft meeverhui- ir de overigen zal ontslag worden aangevraagd. Invitro- 3 akt moleculair-biologische testproducten, onder meer ,4 nen- en DNA-onderzoek. t.9 i Favoriet.nl ten grave gedragen 3 li Internetsite Favoriet.nl sluit de deuren. Het project, 5 nenwerking tussen IDG Communications én Veronica 1, stopt omdat Veronica zich eruit terugtrekt. IDG ziet 3 ogelijkheden om zelfstandig verder te gaan. Het project, ,2i emetsite die lijkt op de beroemde Startpagina.nl, is nog ■y ar oud. In mei van dit jaar begonnen de activiteiten. De '5 ft tot juli volgend jaar in de lucht. 1 ïiles bij gas- en lichtnota Eneco 1am» Energieleverancier Eneco gaat per 1 januari 2001 'a s aan zijn klanten leveren. Volgens de directie is Eneco 9 te energieleverancier in Nederland met het spaarsysteem is opgezet voor winkels. Airmiles zijn er voor klanten ico bij automatische betaling, bij het doorgeven van de tanden (bijvoorbeeld via internet) en tijdens speciale ac- 1 airmiles-actie begint in de regio's Rotterdam, Den Haag drecht. Daar heeft Eneco een miljoen aansluitingen. De verwacht dat de helft van de afnemers zal meedoen. li ken blijven Turkije steunen 3 c IEL? Europese banken met vorderingen op Turkije zullen 6jd steunen om uit de financiële crisis te komen. Dat heb- gisteren toegezegd in Frankfurt. De vergadering was be- 6 verzoek van Turkije dat vreesde voor een verscherping crisis als de banken zich van het land zouden afkeren. Er 9 vertegenwoordigers van dertig banken en van het Inter- 3 tal Monetair Fonds. Het fonds zegde Turkije vorige week unpakket toe van 10 miljard dollar. De banken spraken 33: rtrouwen uit in de Turkse maatregelen. Volgens de Bank *.8i ternationale Betalingen hadden westerse banken eind ,2 miljard dollar aan leningen bij Turkije uitstaan. lus werkt aan opvolger Concorde Europees vliegtuigbouwer Airbus wil in de toekomst een supersonisch toestel te bouwen als opvolger van de Con- Dat zegt hoofdingenieur Mirat in tiet maandblad Flugre- !.2i it viermotorige vliegtuig kan 250 personen vervoeren en :er zo snel vliegen als de Concorde. De Concorde is eco- h een mislukking: alleen Air France en British Airways 1 een beperkt aantal aangeschaft. Die staan nog steeds grond na de vliegramp bij Parijs waarbij 113 mensen het erloren. Airbus broedt ook op een 'ecologische Airbus' langeafstandsvliegtuig voor 1.000 passagiers. oneel ECT achter reorganisatie »am Personeel van het Rotterdamse containeroverslag- i5i ECT stemt in overgrote meerderheid in met het reorga- 71 akkoord dat vakbonden en directie eind vorige maand gesloten. Dat gebeurde na moeizame onderhandelin- 50; enige maanden hebben geduurd. Gisteravond werd de 9.' 1st bekend van twee gezamenlijke ledenvergaderingen IV Bondgenoten en CNV Havens. ECT trekt meer dan 80 gulden uit voor het sociaal plan dat bij de reorganisatie Zo'n 200 van de 2.250 werknemers zullen hun baan ver maar gedwongen ontslagen zijn uitgesloten. die de afgelopen jaren in Zwit serland zijn gezet. Zo moeten banken en financiële instellin gen verdachte transacties mel den en worden banken ver plicht de herkomst van fondsen grondiger te controleren. Voorts wordt het omkopen van buitenlandse functionaris sen zwaarder bestraft. Daar naast wordt de samenwerking op justitieel gebied met het bui tenland bevorderd. Vorig jaar plaatste de Organi satie voor Europese Samenwer king en Ontwikkeling waarbij 26 landen zijn aangesloten, Liechtenstein op de lijst van landen die onvoldoende doen om witwassen tegen te gaan. echtensteinse kabinet p. steren ingestemd met loeien om het witwassen in het prinsdom aan te leggen. De regels, de Europese Unie en adden gevraagd, gaan 1 2001 in. „Liechtenstein hankelijk van crimineel tril dat ook niet", aldus Frick. lieuwe wet, waarmee verantwoordelijk wor- r het afwijzen van cri- rekeninghouders, werd 2 'eek door het parlement >nien. De maatregelen 3 overeen met de stappen groenlo anp Het Finse verpakkingsconcern Huhtamaki Van Leer wil medio volgend jaar zijn vestiging in Groenlo sluiten. Circa 230 ba nen staan op de tocht bij de producent en drukker van plas tic bekertjes. FNV Kiem en de ondernemingsraad beraden zich op plannen om de sluiting tegen te houden. Het verpakkingsbedrijf lijdt al sinds 1997 verlies. Het tekort bedraagt dit jaar zo'n drie mil joen gulden. Het Finse moeder concern wil de vestiging sa menvoegen met het zusterbe drijf in het Duitse Göttingen. Voorzitter Struik van de on dernemingsraad vindt de over heveling naar Duitsland niet erg logisch. „Het lijkt erop of de berg naar Mozes wordt ver plaatst in plaats van andersom. In Groenlo draaien 43 machi nes, in Göttingen tien. Dus ligt het meer voor de hand om de productiecapaciteit vanuit Duitsland naar Groenlo te ver plaatsen". Struik spreekt in die nieuwe situatie zelfs van banengroei. Aantallen kan hij nog niet ge ven. „We moeten wel de stof kam door de organisatie halen. Ik sluit niet uit dat een aantal functies zal sneuvelen." Duide lijk gebleken is dat bijna nie mand van het personeel trek heeft in een verhuizing naar Duitsland. Redenen voor de miljoenen- verliezen zijn volgens Struik de druk op de prijzen in de ver- pakkingsmarkt. Maar volgens bestuurder Boender van FNV Kiem zijn de verliezen te wijten aan het gebrek aan opleidingen en aan een goed verkoopteam bij het bedrijf. botlek In de slappe grond van het Rotterdamse havengebied zijn de gaten geboord voor de nieuwe Botlekspoortunnel. Gisteren kwam de gi gantische boorkop voor de laatste maal tevoorschijn uit de drassige bodem. In de twee buizen die zijn geboord moeten over twee jaar de eerste goederentreinen passeren die op de nieuwe Betuwelijn gaan rijden. De bijzondere boorkop heeft een doorsnee van negen meter. foto cpd niels van der hoeven De werkloosheid onder allochtone jongeren neemt in rap tempo af. In 1999 was twaalf procent van de alloch tone jeugd werkloos. In 1998 was dit nog achttien pro cent. Dit blijkt uit het rapport Werken en Leren 2000/2001 dat het Centraal Bureau voor de Statistiek gis teren publiceerde. voorburg anp de arbeidsmarkt. Desondanks blijft de werkloosheid onder de- In 1995 was er nog sprake van ze groep nog bijna twee keer zo een lichte stijging van de werk- hoog als onder autochtone leef- loosheid onder de allochtone tijdgenoten. Ook zijn allochto- jongeren. Pas in de laatste twee nen vaker langdurig werkloos, jaar maken zij een inhaalslag op Onder alle jongeren tussen kan ik wel zeggen: zaken zoals deze hebben onze aandacht." Een oorzaak van de forse koersstijging op maandag kan zijn een koopadvies voor het aandeel Corus van de Zwitserse zakenbank UBS Warburg. Bo vendien maakten enkele grote staalbedrijven vlak voor het weekeinde bekend hun produc tie te gaan terugschroeven, wat de staalprijzen opdrijft. Maar tegelijk zeiden de staalgiganten hun voorraden op de markt te gaan brengen, en dat bericht kan juist de prijzen drukken. In Engeland vragen aande lenhandelaar Cazanove en de banken CSFB en het eerder ge noemde UBS Warburg zich af wie kan hebben geweten van het aanstaande vertrek van de topmannen, schrijft de Sunday Independent. Volgens 'welinge lichte bronnen' vond de beslis sende managersvergadering pas dinsdag rond lunchtijd plaats. Maar de nieuwe topman Moffat zou in het weekeinde al met andere managers en advi seurs hebben overlegd over de kwestie. de 15 en 24 jaar is de werkloos heid tussen 1994 en 1999 gehal veerd tot zeven procent. Dit komt niet alleen door de eco nomische voorspoed maar ook omdat het aantal jongeren af neemt. De werkloosheid onder men sen tussen de 15 en 24 jaar is volgens het CBS altijd hoger dan die onder de gehele be roepsbevolking (vier procent in 1999), omdat het zoeken van werk na de opleiding enige tijd vergt. Allochtone jongeren hebben meer moeite een baan te vin den, omdat zij gemiddeld lager onderwijs hebben gevolgd. Van de allochtone jongeren heeft dertig procent alleen het basis onderwijs afgerond. Bij autoch tonen is dit vjftien procent. Het is voor allochtone jongeren zonder diploma extra moeilijk een baan te vinden. Ruim een op de vier heeft geen werk. Daarmee is de werkloosheid onder deze groep twee keer zo hoog als onder autochtone jon geren zonder vervolgonderwijs. rotterdam anp De veertig werknemers van de veerdienst Maassluis-Ro zenburg dreigen met werk onderbrekingen als er voor de komende jaren geen beter sociaal plan komt. Het veer, dat nu nog door de provincie Zuid-Holland in de vaart wordt gehouden, gaat 1 ja nuari over naar Doeksen Transport uit Rotterdam. De CNV Bedrijvenbond en FNV Bondgenoten hebben drie keer met Doeksen on derhandeld over een sociaal plan, maar tot nu toe zonder resultaat. De bonden eisen onder meer een onregelma tigheidstoeslag voor gebro ken diensten en een afbouw regeling voor werknemers die in lagere functies terecht komen. Dat gebeurt bijvoorbeeld met machinisten. „Omdat Doeksen met een ander type motor werkt, zijn de machi nisten niet meer nodig. Ze kunnen wel stuurman wor den, maar gaan er dan zo'n 250 gulden per maand op achteruit. We willen een toe slagregeling om dit verlies op te vangen", zegt bestuurder Van Zeben van FNV Bondge noten. Directeur Doeksen vindt het nog te vroeg om te spre ken van een conflict. „Er zijn enkele punten waarover nog geen overeenstemming is, maar we hebben er alle baat bij om alles zo snel mogelijk op te lossen. De bonden hebben bovendien nog geen formele reactie gegeven op onze voorstellen." De bonden geven Doeksen tot donderdag de kans om te komen met een toereikend sociaal plan. Als een reactie uitblijft, gaat het veer maan dag uit de vaart. Dit is vol gens FNV Bondgenoten, dat zegt met de rug tegen de muur te staan, de enige mo gelijkheid om Doeksen on der druk te zetten. Passagiers zijn gisteren door middel van pamfletten op de hoogte gebracht van mogelijke ac ties. De Londense effectenbeurs LSE onderzoekt handel in voorken nis in aandelen Corus. Op 4 de cember werd buitensporig veel gehandeld in de stukken van het staalconcern. De koers steeg met bijna 13 procent, ter wijl een dag later het vertrek van de topmannen Van Duyne en Bryant werd bekendge maakt. Dat meldt de Britse krant Sunday Independent. Ook in Nederland was de handel in Corus die dag enorm. Er werden ruim 20 miljoen aan delen omgezet, terwijl de dag omzet het afgelopen jaar ge middeld 6 miljoen was. Het aandeel opende met een koers van 1 euro maar steeg tussen tijds met bijna 17 procent tot 1,18 euro. Bij sluiting noteerde Corus 1,15. De volgende dag steeg het aandeel weer fors en er werden ruim 19 miljoen aan delen Corus omgezet." W. van Bastelaar van de Stichting Toezicht Effectenver keer wil niet vertellen of hij be zig is met een onderzoekin Ne derland. „Maar in het algemeen den haag gpd kan het ook een uitdaging zijn om over te stappen naar een nieuwe werkgever." Het NCC heeft met vier fir ma's 'convenanten' gesloten over het overstappen van me dewerkers en de te leveren diensten. Intech Maintenance zorgt voortaan voor het onder houd van het gebouw. Martin air Party Services neemt de ca tering voor zijn rekening. Heu velman BV doet de geluid- en beeldvoorzieningen en Lavolt zorgt voor de schoonmaak. Volgens directeur Westdijk is de outsourcing van medewer kers noodzakelijk om de exploi tatie van het NCC gezond te maken. Het bedrijf maakt nog steeds verlies en dat moet in 2001 veranderen, omdat de ge meente dan geen subsidie meer verleent. Toch is Den Haag als groot aandeelhouder nog niet van het NCC af. In de toekomst moet voor tientallen miljoenen gul dens in het complex worden geïnvesteerd om het te moder niseren. Amsterdam In het RAI-complex is gisteren de jaarlijkse landbouwtentoonstelling geopend. Op 45.000 vier kante meter expositieruimte wordt alles getoond wat met agrarisch ondernemerschap te maken heeft. Twee belangstellenden bekijken tractorbanden bij een van de 330 stands. De Landbouw RAI is tot en met zaterdag 16 december geopend. foto cpd iris loonen Problemen met gratis treinticket KLM aangepakt amsterdam anp Een KLM-vliegticket hoeft niet langer te zijn voorzien van een speciale NS-code om te gelden als vervoerbewijs in de trein. Met deze maatregel wil de luchtvaartmaatschappij de stroom bekeuringen bestrijden die haar passagiers krijgen bij hun reis naar de luchthaven. Vanaf half december contro leren de NS-conducteurs alleen nog op vluchtnummer, datum en afgiftecodes op het vliegtic ket. Hiermee komen KLM en NS tegemoet aan de klachten van reisagenten dat zij de vlieg- kaartjes handmatig van de spe ciale NS-code moeten voorzien. De conducteurs bestraften zon der pardon reizigers met een ticket zonder de code. De KLM begon 1 oktober met de actie. De afgelopen maan den maakten er ongeveer 150.000 passagiers gebruik van. Onder het personeel van het Nederlands Congrescentrum (NCC) in Den Haag is grote on rust ontstaan over de aange kondigde inkrimping van het bedrijf. De directie maakte gis teren bekend dat slechts 65 van de 110 vaste personeelsleden hun baan behouden. De rest moet overstappen naar andere bedrijven. Voorzitter Broos van de on dernemingsraad is geschokt. „Dit is absoluut onacceptabel. De resultaten van jaren wanbe leid worden nu afgewenteld op het personeel. Men wordt als oud vuil behandeld. Ondanks waarschuwingen hebben de commissarissen nooit ingegre pen." Directeur Westdijk zegt zich bewust te zijn van de schok die de reorganisatie teweegbrengt. „Voor mensen die hier twintig jaar hebben gewerkt is het ver schrikkelijk om te horen dat je niet meer tot de vaste bezetting behoort. Aan de andere kant AMSTERDAM PIETER VAN HOVE Heineken ziet geen reden om de huidige structuur van het concern te wijzigen. De bier brouwer reageert hiermee op berichten dat een groep inves teerders van de holdingmaat schappij bezwaren maakt tegen het relatief lage rendement van het Heineken Holding-aandeel. De anonieme beleggers willen ook een einde maken aan het meerderheidsbelang dat bier magnaat Freddy Heineken bin nen de holding heeft. De investeerders overwegen een procedure aan te spannen bij de Ondernemingskamer. Die kan via een enquête het be stuur dwingen openheid te ge ven over het beleid. Volgens J. Buys, die de Heineken Holding aandelen beheert, heeft een of ficieel verzoek hem tot nu toe niet bereikt. Het grootste bezwaar van de investeerders is dat de koers waarde van het Holding-aan deel ruimschoots achterblijft bij die van het aandeel Heineken NV. Dit verschil kan oplopen tot 35 procent. Een mogelijke verklaring hiervoor is dat het aandeel in de brouwerij vaker en in grotere volumes wordt verhandeld. De holdingmaatschappij is groot-aandeelhouder van de brouwerij Heineken met een belang van 50,005 procent. Freddy Heineken heeft op zijn beurt weer een controlerend belang in Heineken Holding. Op die manier is de Noordwij- ker (77) nog steeds betrokken bij alle belangrijke beslissingen. De constructie bestaat al sinds 1962. Zowel Heineken Holding als Heineken zijn beursgeno teerd. Een aandeel van de Hol ding heeft dezelfde intrinsieke waarde als die van de brouwe rij. In het verleden is vaker kri tiek geleverd op de manier waarop Freddy Heineken als minderheidsaandeelhouder nog steeds vaste greep houdt op het concern. Zo hekelde 'ge woon' aandeelhouder Shell Pensioenfonds twee jaar gele den tijdens een vergadering het feit dat de aandeelhouders bij Heineken niet veel te zeggen hebben. Een woordvoerder van het pensioenfonds riep destijds te vergeefs op om meer rekening te houden met de kleinere aan deelhouders. Het bierconcern liet toen weten geen reden te zien om de bedrijfsstructuur te wijzigen. Ook nu bestaat er bin nen het concem geen behoefte om in de toekomst een andëre koers te volgen, aldus Buys. „Bijna veertig jaar zijn hierover geen officiële klachten bij ons binnengekomen." Volgens bronnen rond de brouwerij zouden de investeer ders van de holdingmaatschap pij de berichten in de wereld hebben geholpen om zodoende de koers van het Holding-aan deel omhoog te jagen en de winst te pakken. Inderdaad steeg het aandeel vrijdag, de dag van de bekendmaking, met maar liefst zeven procent. Ook het aantal verhandelde aande len kende een spectaculaire sprong: van 230.000 aandelen op een gewone dag tot 1,1 mil joen aandelen op vrijdag. De koers van Heineken NV daalde daarentegen met 2,5 procent tot 60,70. leeuwarden gpd Oliebollenspecialist Koop- mans uit Leeuwarden komt deze week met een nieuwe mix zonder gist op de markt. Het is een kleine revolutie in oliebollenland, zegt marke tingman Van der Linden. Het mixmerk 'Gemak in een pak' speelt in op de trend dat alles steeds gemak kelijker moet Koopmans is Nederlands grootste leveran cier van oliebollenmix. Met twee miljoen pakken per jaar is het goed voor tachtig mil joen oliebollen. Het bedrijf wil ervoor waken dat het thuisbakken afneemt in po pulariteit. De gist in de mix is nu vervangen door een an der rijsmiddel. Het scheelt de oliebollenbakker een wachttijd van drie kwartier. De uitvinding is ingewik keld, vertelt Van der Linden. Een alternatief voor gist is bakpoeder, maar gist geeft de oliebol nu juist die speci fieke smaak. Bovendien heeft het oliebollendeeg een rijsmiddel nodig met een heel sterke werking. Na maanden sleutelen vond Koopmans een oplossing voor beide problemen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9