Pinochet is weer vrij man Bibi Netanyahu staat klaar voor het tweede bedrijf Buitenland ikse troepen trekken rdisch gebied binnen Misdaadbestrijders bijna bij maffia op schoot Olld-dictator Eerbetoon aan doden Colombia 'Huisarrest van Suu Kyi wordt spoedig opgeheven' iG 12 DECEMBER 2000 ïamees steekt neonazi dood Na racistische bedreigingen heeft een 15-jarige Viet- "jongen op de kerstmarkt van het Saksische stadje ,rf een 21-jarige Duitse neonazi doodgestoken. Een neonazi raakte door messteken gewond. Het openbaar rie liet gisteren weten dat drie dronken mannen afgelo- erdagavond voor een Vietnamese marktkraam racisti- izen riepen en spullen op de grond gooiden. Daarna lie- ioor. De jonge Vietnamees was zo boos dat hij thuis ukenmessen ging halen. Op de markt trof hij de neona- jeuw en stak hij pardoes op hen in, aldus het openbaar nori is Japans staatsburger De voormalige Peruaanse president Alberto Fujimori is ans staatsburger. Dit heeft het Japanse ministerie van vandaag laten weten. Deze stap betekent een politieke Peru, dat Fujimori berecht wil zien wegens politieke den. Tokyo zal een Peruaans uitleveringsverzoek vrijwel wijzen. De Peruaanse ex-president heeft recht op het Ja- taatsburgerschap omdat zijn ouders, die naar Peru emi- n, hun zoon als Kenyo Fujimori hebben ingeschreven in ilieregister in de Japanse plaats Kumamoto. en vinden 29 illegalen in auto De Belgische politie heeft zondagmorgen bij een con- Zeebrugge 29 illegalen onderschept, zo is gisteren be- maakt. Ze hadden zich verstopt in de laadruimte van tse vrachtwagen. De chauffeur is aangehouden. Hij zegt de verstekelingen te hebben geweten. De vreemdelin- hanen en Kosovaren, zaten verstopt in een afzonderlijk timent in de laadruimte van de truck. In juni kwamen ezen om door verstikking in een Nederlandse truck die brugge naar Dover was gereisd. oor ontvoeren oorlogsmisdadiger De rechtbank in het Servische Uzice heeft gisteren ersonen veroordeeld wegens de ontvoering van de ver- oorlogsmisdadiger Stevan Todorovic en zijn uitlevering Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. De straffen variëren maanden tot 8,5 jaar, aldus het Joegoslavische persbu- ta. De negen zouden Todorovic in september 1998 uit ivië naar Bosnië hebben ontvoerd. Daar zouden ze hem nternationale vredesmacht SFOR hebben overgedragen 0 gulden beloning hebben ontvangen. SFOR overhan- idorovic aan het tribunaal. m bij aanval op Turkse politiebus een gewapende aanval op een politiebus in het Eu- leel van de Turkse stad Istanbul zijn gisteren twee poli- en gedood. Elf agenten raakten zwaar gewond. Volgens tse persbureau Anadolu openden drie nog onbekende met automatische wapens het vuur op de bus. Het dis- ir de schietpartij plaatsvond, staat bekend als een bol- linksradicale groeperingen. In de bus zaten agenten elite-eenheid die politieke onrust bestrijdt. j Gbagbo wint ruim in Ivoorkust De socialistische partij van de lvoriaanse president heeft volgens de voorlopige peilingen bij de parle;, rkiezingen van zondag een ruime meerderheid be- ij zag het aantal zetels van zijn Volksfront (FPI) in het nt stijgen van 13 naar 83, terwijl de voormalige rege- tij PDCI haar zeteltal zag slinken van 146 naar 68 zetels, andere parlementszetels vallen toe aan onafhankelijke ten. In het noorden van het land, waar 32 zetels op het aden, is de stembusgang geboycot door moslims. Dat protest tegen de uitsluiting van oppositieleider Ouatta- verkiezingen. ir van olie wordt her\>at VN houden deze week conferentie op Sicilië Hof van beroep trekt aanklacht in eiders rusten even uit bij een lading meel, die in het kader •voor-voedselregeling in Bagdad is aangekomen, foto afp karim sahib hebben een vliegverbod boven het gebied afgekondigd. Eerder op de dag werd giste ren bekend dat de regering in Bagdad instemt met het olie voor-voedselprogramma van de Verenigde Naties. Hierdoor is Irak weer in staat olie te expor teren en met de opbrengst voedsel en medicijnen te ko pen. De overeenkomst geldt voor een periode van zes maan den. Bagdad mag een deel van de opbrengst gebruiken voor het onderhoud van zijn olie-instal laties. Hiervoor is 600 miljoen euro gereserveerd, ongeveer 1,3 miljard gulden. Van dat geld kunnen ook werknemers, in de olie-industrie worden betaald. Irak hervat vermoedelijk van daag zijn olie-export van 2,3 miljoen vaten per dag. Begin deze maand was de export ge stopt na een conflict met de VN over de olieprijs. hepen zijn Koerdisch het noorden van Irak rokken. Het rege- maakt zich op een verscheidene dorpen allen. Dit heeft een rder van de Demo- Partij Koerdistan eren gezegd, controleert het Iraak- bij de Turkse grens. zegsman hebben re- daten de stad msingeld. oefent sinds het ein- Golfoorlog in 1991 tieve controle uit over amelijk door Koerden noorden. Het gebied eerst door twee riva- Koerdische groepe- tegen Iraakse aanval- n beschermd door de en Britse lucht- nden en Washington De Chileense oud-dictator Augusto Pinochet is voorlopig weer vrij man. Het hof van beroep in Santiago heeft de aanklacht tegen de generaal gisteren ingetrokken. Daar mee werd ook het huisarrest van de gewezen dictator opgeheven. Het besluit van de drie rechters was una niem, aldus woordvoerders van justitie in Santiago. palermo hans geleunse correspondent De Siciliaanse hoofdstad Paler mo is sinds gisteren een bele gerde vesting. De Verenigde Naties zitten deze week prak tisch bij de maffia op schoot om te praten over een wereld wijde aanpak van de georgani seerde misdaad. Veertien staatshoofden en tientallen mi nisters van justitie en binnen landse zaken zullen een gloed nieuw Verdrag tegen Transna tionale Misdaad tekenen. Meer dan honderd landen heb ben de afgelopen anderhalf jaar in Wenen over dit verdrag on derhandeld. De ondertekenaars verplichten zich om kwesties als het witwassen van misdaad geld, lidmaatschap van een cri minele organisatie, corruptie en obstructie van rechtspleging strafbaar te stellen. De meest in het oog springende nieuwig heid zit verpakt in twee aparte protocollen: ook mensenhandel en -uitbuiting (denk aan ge dwongen prostitutie) en men sensmokkel zullen voortaan wereldwijd strafbaar zijn. Niet toevallig werd eind vorige week bekend dat de Italiaanse onderwereld nauw samenwerkt met bendes uit Oost-Europa in zake vrouwensmokkel, kinder prostitutie, illegale arbeiders en orgaanhandel. Volgens de Itali aanse senator Zulueta wordt in die sectoren wereldwijd een omzet van zeven miljard dollar per jaar gehaald. Volgens Pino Arlacchi, tweede man van de VN, is het nieuwe verdrag een machtig wapen te gen de internationale misdaad. Dat Palermo als vergaderplaats werd gekozen, is volgens hem niet toevallig. „Dankzij de anti- maffiastrijd is Palermo zijn slechte imago kwijt en is het een gewone, mooie Italiaanse stad geworden. Als Palermo het kan, kunnen andere steden in de wereld het ook." Dat er duizenden politieman nen en militairen worden inge zet in Palermo, en morgen ook in Catania (waar een symposi um over de georganiseerde misdaad wordt gehouden) be wijst dat Arlacchi's optimisme erg Italiaans is gekleurd. De au toriteiten zijn duidelijk bang voor een opzienbarende reactie van de maffia. Voor deze orga nisatie moet de VN-conferentie op het 'eigen' Sicilië ongeveer net zo'n provocatie zijn als voor het Vaticaan het bijeenroepen van een pro-abortusmanifesta tie in de Sint Pieter. „De maffia heeft hier nog steeds de touwtjes in handen. Maar er is een groot verschil met tien, vijftien jaar geleden: er wordt hier nu openlijk over hun misdadige activiteiten ge praat", zegt Piagiuglia Nucci, eigenares van een handel in bouwmaterialen, en op Sicilië coördinatrice van de Anti-Af- persings Associatie. In samen werking met andere onderne mers in Catania probeert Nucci de maffia de voet dwars te zet ten als die 'beschermingsgeld' en andere 'privileges' eist. Dat de georganiseerde misdaad in Italië - maar ook in andere landen - nauwe banden met de politiek wist te creëren, zorgt overigens wel voor twijfels over de effectiviteit van de door re geringen georganiseerde strijd tegen de misdaad. Op Sicilië zullen daarom deze week diver se demonstraties worden ge houden „Veel landen zullen hier mooie woorden spreken, maar doen in eigen land vrijwel niks of werken samen met de georganiseerde misdaad", zegt Pietro Milazzo, een van de lei ders van de protestbeweging. santiago dpa-afp bogota Een militair in Bogota, de hoofdstad van Colombia, legt de laatste hand aan een van de twee enorme doeken waarop de namen van in totaal drieduizend men sen staan. Ze zijn de af gelopen twee jaar omge komen bij allerhande vor men van geweld waaron der het Zuid-Amerikaanse land al jaren lang zucht. De drugsbaronnen, die de uiterst lucratieve cocaïne handel regelen, spelen daarbij een grote rol. De hoofdmoot van het ge weld komt echter voor re kening van extreemlinkse en -rechtse terreurorgani- saties. Die beheersen soms hele regio's van Co lombia. De onmachtige politiek voert al jaren overleg met vooral de linkse beweging FARC, maar dat leverde tot nog -toe niets op. foto ap» zoe selsky Volgens het hof van beroep heeft onderzoeksrechter Juan Guzman Tapia verzuimd de vroegere dictator te horen voor dat hij de aanklacht en het ar restatiebevel tegen Pinochet deed uitgaan. De beroepsrech- ters hebben zich op verzoek van Pinochets advocaten gebo gen over de vraag of de aan klacht tegen de voormalige dic tator rechtmatig was. Pinochet is met het vonnis vooralsnog weer een vrij man. Eerder had het hof het huisar rest van Pinochet al opgeschort in afwachting van het vonnis. Dat huisarrest is nu geheel van de baan, althans voorlopig. De aanklagers hebben al aan gekondigd tegen het besluit van het hof in beroep te zullen gaan bij het Hooggerechtshof. Het gaat om dezelfde rechters die in augustus besloten de on schendbaarheid van Pinochet op te heffen. Tot dan toe ge noot de generaal onschenbaar- heid omdat hij senator voor het leven is. Onderzoeksrechter Guzman had Pinochet op 1 december aangeklaagd wegens schendin gen van mensenrechten tijdens zijn regime (1973-1990). De Spaanse rechter Garzon heeft in een reactie gezegd dat de uitspraak van het hof van beroep duidelijk maakt waarom Pinochet in het buitenland te recht moet staan. „Het onver mogen van rechtbanken in Chi li om onpartijdig te zijn, is de reden waarom eerder al recht vaardigheid in het buitenland werd gezocht", aldus een me dewerker van Garzon. De po gingen van Garzon om Pino chet uitgeleverd te krijgen aan Spanje leidden in 1998 tot diens arrestatie in Groot-Brittannië. Uiteindelijk liet Londen de oud dictator echter naar Chili ver trekken. vientiane-londen anp-afp-ap Myanmar (Birma) wil een eind maken aan de beperkingen die aan sommige oppositieleden zijn opgelegd. De minister van buitenlandse zaken van het land zei gisteren dat het huisar rest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi binnenkort wordt opgeheven. Dat meldt het Ja panse persbureau Kyodo. De minister deed zijn uit spaak in de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. Daar is gisteren de dertiende bijeenkomst be gonnen van ministers van de Europese Unie en de Associatie van Zuid-Oost-Aziatische Lan den (Asean). Een bron dicht bij de regering van Myanmar zei dat het huis arrest van Suu Kyi waarschijn lijk zal worden opgeheven aan de vooravond van een bezoek van een EU-delegatie aan het land, eind januari. De opposi tieleidster en negen andere op positieleiders hebben huisar rest sinds ze meededen aan een protest op 22 september. Amnesty International be schuldigt het militaire bewind in Myanmar van systematische foltering van mensen om de de mocratische beweging en etni sche minderheden te onder drukken. In een vandaag gepu bliceerd rapport eist de men senrechtenorganisatie dat deze al veertig jaar aanhoudende praktijk wordt gestopt. Amnesty schat het aantal politieke ge vangenen in Birma momenteel op 1.700. new york ap Geen hervorming VN-operaties werkers. Hij wil onder meer een speciale afdeling opzetten die informatie vergaart over brand haarden. De VN zijn tot nu toe vaak slecht op de hoogte van de situatie in gebieden waar vre destroepen heen moeten. Onder meer India, Cuba en Pakistan vrezen dat de afdeling geheime informatie over hun strijdkrachten gaat verzamelen. De financiële commissie van de Verenigde Naties heeft een voorstel van secretaris-generaal Annan afgewezen om de afde ling vredesoperaties te hervor men. De vernieuwingen wor den nu zeker een jaar vertraagd. Annan had gevraagd om 50 miljoen gulden en meer mede- tel aviv ad bloemendaal correspondent Terwijl een internationaal onderzoeks team van vijf mensen gisteren in Israël aankwam om te trachten het geweld te stoppen, loopt oud-premier Netanya hu zich warm om opnieuw premier van Israël te worden. „Ik ben niet bang voor Bibi. Ik heb hem al eens verslagen. Het is zelfs nooit bij me opgekomen om hem, door af te tre den, de kans te ontnemen naar het pre mierschap te dingen." Met duivels ge noegen citeerde Benjamin 'Bibi' Ne tanyahu afgelopen zondag deze zeer re cente uitspraak van de Israëlische pre mier Barak. Na een korte pauze vervolg de hij triomfantelijk: „En we hebben al lemaal gezien wat er is gebeurd, een paar dagen nadat deze woorden waren uitgesproken." Inderdaad. Bang gemaakt door de opi niepeilingen maakte Barak het afgelo pen weekeinde weer eens een draai van 180 graden. Door af te treden, zorgde hij er voor dat zijn potentiële rivaal Ne tanyahu niet gekozen kan worden tot de nieuwe minister-president. De wet schrijft immers voor dat deelnemers aan de race om het premierschap Knessetlid moeten zijn. Netanyahu heeft na zijn nederlaag in de premiersverkiezing van vorig jaar zijn parlementszetel opgegeven om zich aan lucratievere zaken te wijden. Nu wil hij dat de Knesset de wet wijzigt of anders zins tegemoet komt aan het verlangen van het volk, dat alléén hem als premier wenst. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de volksvertegenwoordigers hem ter wil le zullen zijn, en waarschijnlijk krijgt hij nog gelijk ook. In dat geval heeft het Israëlische volk straks de keuze uit twee mislukte oud premiers. Dat Netanyahu nu veel popu lairder is dan Barak komt alleen doordat zijn fouten minder vers in het geheugen Benjamin Netanyahu: in elk geval nooit saai. foto reuters desmond boylan liggen. Hij mag dan op dit moment Ba rak het nakijken geven met 52 tegen 32 procent, vorig jaar verloor hij de pre miersverkiezing met een verschil van twaalf procent. Het publiek lijkt zich nauwelijks nog te herinneren hoezeer het in mei 1999 genoeg had van de man die toen in de media werd aangeduid als 'serie-blunderaar'. Met pek en veren overdekt verliet Ne tanyahu anderhalf jaar geleden zijn resi dentie in Jeruzalem. Boze burgers riepen hem na dat hij ongekende verdeeldheid had gezaaid in de samenleving, dat hij de economie had verpest en dat hij de Amerikanen tot wanhoop had gebracht, om van de Arabische wereld maar niet te spreken. Zijn benoemingenbeleid was een puinhoop, hij kon niet delegeren en bijna al zijn naaste medewerkers waren kwaad weggelopen. Het Israëlische 'vredeskamp' verweet Netanyahu dat hij het vredesproces drie jaar lang in de ijskast had gezet, maar de kritiek kwam van meer kanten. Radicaal rechts, dat hem in 1996 als redder des vaderlands had ingehaald, toonde zich zwaar gefrustreerd omdat hij het Oslo- proces niet finaal om zeep had geholpen en zich zelfs bereid had getoond te on derhandelen met 'de moordenaar en eeuwige vijand Yasser Arafat'. Onder druk van Palestijnse onlusten en Ameri kaanse verlangens sloot hij zelfs het Wye-akkoord, dat voorzag in de over dracht van dertien procent van de Wes telijke Jordaanoever aan het Palestijnse bestuur. Netanyahu verdedigde zich door te zeg gen dat hij niet anders anders kon dan 'Oslo' uitvoeren - het was een interna tionale verplichting van Israël - maar dat maakte op de joodse kolonisten geen in druk. Zeker niet toen hij ook een deel van Hebron, de stad van de aartsvaders, uit handen gaf. De afgelopen maand heeft Netanyahu een paar keer laten weten dat hij van zijn fouten heeft geleerd. Hij heeft ver standige mensen geraadpleegd, zegt hij, en veel aan zelfonderzoek gedaan, zodat hij nu als een ander mens aan de cam pagne kan beginnen. Weinig Israëliërs geloven dat hij echt is veranderd, en misschien willen ze dat in hun hart ook niet. Wat op Netanyahu ook valt aan te mer ken. saai was het tijdens zijn premier schap nooit. De Baraks vormen een duf stel, maar wat heeft het publiek destijds niet gesmuld van de escapades van Bibi en zijn vrouw Sara! Wie herinnert zich niet hoe Bibi, nog voor hij premier werd, in een directe televisie-uitzending zijn echtelijke ontrouw opbiechtte. Netanyahu verklaarde door politieke te genstanders te zijn gechanteerd, maar een politie onderzoek kon dat niet be vestigen. Wel werd duidelijk dat Sara haar Bibi sindsdien niet meer uit het oog wenste te verliezen. Waar hij ging volgde ze hem, en vaak nam ze de kin deren mee. Toen hij eenmaal premier was, werden Netanyahu's frequente be zoeken aan de Verenigde Staten ware fa milie-uitstapjes, op kosten van de Israë lische belastingbetalers. Ook een kinder juffrouw reisde mee. De kieskeurige Sara versleet er verscheidene, inclusief een Nederlandse. Een Amerikaanse au pair haalde de voorpagina's nadat ze door de premiersvrouw op straat was gezet om dat ze de pap had laten aanbranden. Zelfs de serieuze dagbladen kwamen pa pier te kort om al het nieuws over het premiersgezin af te drukken. Een paar affaires brachten Netanyahu bijna voor de rechter. De geruchtmakendste was de zaak Bar-On, over de corrupte be noeming van een incompetente advo caat tot procureur-generaal. Bovendien werden Bibi en Sara ervan beschuldigd dat ze cadeaus die de premier in staats dienst had ontvangen naar hun privé- inboedel hadden overgeheveld. Ook in deze zaak kwam Netanyahu maar net met de schrik vrij. Procureur-generaal Elyakim Rubinstein omschreef de daden van het echtpaar als 'benauwend' en 'riekend naar kwaadaardigheid', maar gaf Bibi en Sara het voordeel van de twijfel. Als het Netanyahu meezit, is hij over een paar maanden opnieuw premier van Is raël. Hoe gaat hij de Palestijnse Aksa-in- tifada aanpakken? Barak heeft al zonder veel succes van alles geprobeerd, maar Netanyahu ziet nieuwe mogelijkheden om 'alle mannen, vrouwen en kinderen van Israël weer een veilig gevoel te ge ven'. Een tipje van de sluier heeft hij al opgelicht. „Het worden niet uitsluitend militaire maatregelen", zei hij het afge lopen weekeinde. „Ook de economie gaat een rol spelen. Het gaat erom de Palestijnen duidelijk te maken dat niet alleen wij, maar ook zijzelfbelang heb ben bij rust." Simpel doch doeltreffend. Waarom zou Baraik daar nooit op zijn gekomen? Pagina 2: Commentaar Tribunaal acht Hirohito schuldig aan seksslavernij Een symbolisch tribunaal heeft wijlen keizer Hirohito van Japan vandaag schul dig bevonden aan het sys tematisch dwingen van vrouwen tot seks met sol daten van het Japanse le ger. De seksslavernij met zogeheten 'troostmeisjes' vond plaats in de Tweede Wereldoorlog. Het tribunaal is georgani seerd door vrouwenorgani saties die de aandacht wil den vestigen op het lot van de vrouwen die in de oor log moesten werken in mi litaire bordelen. Volgens historici waren dat onge veer 200.000 vrouwen, on der meer in China en het toenmalige Nederlands-In- dië. De Japanse regering heeft toegeven dat het is gebeurd, maar weigert offi cieel verontschuldigingen aan te bieden of compen satie te betalen. Het tribunaal rekent Hi rohito aan dat hij heeft ge weten, of anders had moe ten weten, van de ver schrikkingen die zijn leger aanrichtte. Daartoe beho ren ook de moordpartijen in de Chinese stad Nanking in de jaren dertig. Ook de Japanse staat is aange klaagd door de rechters van het tribunaal, onder leiding van rechter Gabriëlle Kirk- McDonald, voormalig pre sident van het Joegoslavië- Tribunaal.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7