SLIPS Acties middelbare scholen in februari DE 4E GRATIS kritiek op Vijfde •Jota van Pronk Onderzoek veiligheid gelijktijdige landingen 3 SLOGGI slo°0 ip' Individualisering geen trend van de jaren negentig Binnenland Ziekenhuis blundert: kind gehandicapt Hats als kaartenhuis ineen Gemeente in haar maag met iatrosoof 12 DECEMBER 2000 tegen vuurwerk ehede» Ongeveer vijfhonderd mensen hebben gisteren in En- ede gedemonsteerd tegen het afsteken van vuurwerk tijdens tomende jaarwisseling in de stad. Zij boden burgemeester ms 40.000 handtekeningen aan. De burgemeester verklaarde P i solidair met de actievoerders van het comité Anti Vuurwerk 0-2001. Hij riep de inwoners van Enschede op met oud en ir. uw geen vuurwerk af te steken. Acht Enschedese bedrijven li en weten dat zij voor de komende jaarwisseling vuurwerk I ien verkopen. foto anp eric brinkhorst ideorobot brengt ziek kind in klas tfrdam Een kind dat in het ziekenhuis ligt, kan binnenkort al thulp van een videorobot wellicht toch de lessen in de eigen i bijwonen. Het wetenschapsmuseum NEMO in Amsterdam i beert in Nederland een proef te houden met het videoconfe- tiesysteem Pebbles, waarmee kinderen kunnen zien wat er ie klas gebeurt, ze kunnen meepraten en door hun klasge- jtjes gezien kunnen worden. Pebbles is een robot met op de ik een beeldscherm, waarop de klasgenoten het zieke kind men zien. De robot is tot 7 januari te zien in NEMO. Het we- schapsmuseum overlegt met de stichting Sterrekind, de or- lisatie die zieke kinderen in zorginstellingen betrokken pro- rt te houden bij hun school, om te kijken waar Pebbles als lefkan worden ingezet. Het Nationale Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium (NLR) on derzoekt de veiligheid van ge lijktijdige vliegbewegingen op Schipholbanen die van elkaar afhankelijk zijn. „Het gaat om banen die niet parallel aan el kaar lopen, waardoor gelijktij dig stijgen of landen voor con flictsituaties kan zorgen", aldus een woordvoerster van de Luchtverkeersleiding Neder land, die opdracht gaf voor het onderzoek. Het onderzoek is 1 december begonnen. „Het aantal vliegbe wegingen groeit jaarlijks, maar de verwerking daarvan gaat nog altijd binnen het bestaande concept voor verkeersleiding. De verkeersleiders hebben te maken met situaties die steeds complexer zijn en moeten reke ning houden met aangescherp te milieumaatregelen. Het is niet zo dat er een incident is ge weest dat aanleiding was voor dit onderzoek", benadrukt de woordvoerster. Het onderzoek spitst zich toe op vliegbewegingen in het don ker. Het gaat om gelijktijdig ge bruik van bijvoorbeeld de Zwa- nenburgbaan en de Buitenvel- dertbaan of de Kaagbaan en de Aalsmeerbaan. „We willen we ten of we met het toenemende aantal verkeersbewegingen de veiligheid nog wel kunnen ga randeren. Als bijvoorbeeld de piloten van twee vliegtuigen al- letwee besluiten om een door start te maken, kan dat voor conflicten zorgen wanneer ook elke 96 seconden een vliegtuig landt." DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 l/m 31 december 2000. Zeeuwse landbouwers willen vergoeding voor 'slachting' De Zeeuwse landbouwers wil len dat er een einde komt aan de 'slachting' die de in Zeeuws-Vlaanderen loslopen de wolf onder schapen aan richt. Ook moet er een rege ling komen om geleden en toekomstige schade te vergoe den. De ZLTO heeft dat giste ren aan staatssecretaris Faber van landbouw geschreven. Landbouwers houden de wolf die in Zeeuws-Vlaande ren en België rondwaart, ver antwoordelijk voor de dood van tientallen schapen. Secre taris B. Feijtel van de ZLTO sluit niet uit dat de schrik on der schapen door een bezoek van de wolf leidt tot bijvoor beeld spontane miskramen. De ZLTO wil zich niet men gen in de discussie of de wolf onschadelijk moet worden ge maakt. „Maar wanneer men vindt dat de wolf niet uitge schakeld mag worden, kan het niet zo zijn dat de boer maar moet opdraaien voor de scha de", aldus Feijtel. Vandaag voert de politie overleg met de Stichting Wol- venopvang Nederland, de Dierenbescherming en Belgi sche organisaties die zich in zetten voor de bescherming van wolven. Zij bespreken het plan om op de route van de wolf aas met een verdovend middel te leggen om het dier te vangen. De wolf is, na een verblijf van een dag of vijf in België, gisteren weer gesigna leerd in Zeeuws-Vlaanderen, in de omgeving van Ossenisse. - igitale handtekening bij sociale dienst Ti Delftse uitkeringsgerechtigden en werkzoekenden kun- i sinds gisteren met een digitale handtekening via internet Ier meer hun GAK-werkbriefjes invullen en zich in- of uit- rijven. Minister Van Boxtel gaf gisteren in Delft met zijn ei- i digitale handtekening het startsein voor de proef met de im www.loketaanhuis.nl, die een half jaar gaat duren. De di lle handtekening bestaat uit een scan van de vingerafdruk i de uitkeringsgerechtigde gecombineerd met een elektroni- e identiteitskaart. De scan is digitaal opgeslagen op de kaart met een pincode is beveiligd. liane Fonds krijgt vredesprijs hen Al twintig jaar zet het Liliane Fonds in Vlijmen zich in r gehandicapte kinderen in ontwikkelingslanden. Die inzet dtdeze maand beloond met de Wateier Vredesprijs. „Dit ekent erkenning voor ruim 1500 vrijwilligers", zegt directeur irt Dollevoet. De Wateier Vredesprijs, een bedrag van 40.000 den, wordt jaarlijks uitgereikt door de Cafnergie Stichting in Haag. Volgens de stichting levert het fonds 'een vaak wei- zichtbare maar unieke bijdrage aan het bevorderen van me- nenselijkheid'. Het fonds richt zich vooral op Afrika, Azië en ijns-Amerika, omdat daar veel gehandicapte kinderen zon- hulp zitten. nnenvaartschip in de problemen - philipsland Een binnenvaartschip is gisterochtend rond ne- uur op het Schelde-Rijnkanaal ter hoogte van Sint Philips- d tegen een pijler van een brug gevaren. De boot maakte ima water en dreigde te zinken. Doordat de besturing van schip opeens dienst weigerde, raakte de Enigma, afkomstig Breda en geladen met 1200 ton cokes, de pijler van de ver- rsbrug. Sleepboten hebben het binnenvaartschip vervolgens in de oever van het kanaal gedrukt. De schipper en zijjn Iuw en kinderen konden veilig van boórd worden gehaald, iele dag is gepompt om zinken te voorkomen. Een kraan- ip kwam ter plaatse om de cokes over te laden op een ander artpagina.nl beste bezochte site bosch Startpagina.nl was in 2000 de best bezochte Neder- dse website. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau ltiscope. De zoekmachine ilse.nl en de gezamenlijke site van lublieke omroep omroep.nl) eindigden respectievelijk op de ede en derde plaats van de top vijftig die het bureau samen- Ide. De ranglijst werd gemaakt met hulp van 1400 panelle- i. Zij kregen speciale software op hun computer zodat hun Fgedrag vanaf het begin van dit jaar in kaart kon worden ge- cht. Altavista, de tweede zoekmachine in de lijst na Ilse, staat le vierde plaats. )en» robbert minkhorst lieudefensie, D66, de Bond i Nederlandsche Architec- i(BNA) en het Nederlands itituut voor Ruimtelijke Or- ning en Volkshuisvesting IR0V) zien weinig tot niets de Vijfde Nota van minister onk. Op een bijeenkomst n D66 in Leiden uitten zij teravond felle kritiek op de houd van de nota, die nog ijd niet uit is. .Hij staat vol met ditjes en pes, en plaatjes en kaart- zei directeur J. Modder 111 het NIROV, een kennis opleidingencentrum voor mtelijke ordening. „Waar- n staat er niks zinnigs in? «1 simpel: omdat de minis- zonder boodschap het 'd is in gegaan. Iedereen °cht alles zeggen, dus alles 3ter in." gemiste kans voor °nk, vindt Modder. „Hij d een aantal nationale 'esties kunnen oplossen. krijgen nu wel dat malle 'gneetbaantje naar Gronin- o. terwijl hij de hogesnel- 'dslijnen naar Frankfurt en dijn had kunnen regelen. nauwelijks iets beden- n waarvoor hij nodig is. !t >s een leerboek voor het VWO over het poldermodel." Modder noemde die nota een 'stoeptegel'. D66-Kamerlid Ravestein noemde het 'een schande' dat het boekwerk van Pronks ministerie er nog altijd niet is. „Mijn aanvankelijke bewon dering voor Pronk is omge slagen in ergernis." Ze wees erop dat andere bewindslie den inmiddels ook nota's hebben geschreven, Remkes over wonen en Netelenbos over verkeer, en 'nu komt Pronk er achteraan hobbe len'. „Ik heb absoluut geen ver trouwen in een nota met vi sie", zei de directeur van BNA, D. van der Veer, „en ik ben bang dat iedereen straks heel lauw op de nota rea geert." „Ik vrees dat het een ontzettend modderig com- promisverhaEil wordt", meld de directeur W. Duijvendak van Milieudefensie. Ravestein merkte nog op dat de angst voor lauwe reac ties ongegrond is. „Al ben ik wel bang dat de nota niet veel bijzonders wordt: De Tweede Kamer is van plan hier heel erg kritisch op te reageren, juist omdat we zo lang heb ben moeten wachten." Van een toegenomen individualisering in de jaren ne gentig is niet echt sprake geweest. Het samenzijn vin den mensen nog steeds heel belangrijk. „Bovendien is het gezin nog net zo belangrijk voor mensen als tien jaar geleden", zegt J. Duijvestijn van onderzoeksbu reau NFO Trendbox uit Amsterdam. Duijvestijn sprak gisteravond op een bijeenkomst over normen en waarden in het Amsterdamse cultureel centrum de Rode Hoed. Hij presenteerde er onder zoeksgegevens van de afgelopen tien jaar, een monitor van maatschappelijke en culturele trends. Voor het doorlopende onderzoek, Life Living gehe ten, werden tien jaar lang, vier keer per jaar 1500 men sen geïnterviewd over tweehonderd aspecten op onder andere het gebied van houding, gedrag, financiële huishouding, vrijetijdsbesteding, milieu en emancipa tie. Uit dat onderzoek concludeert Trendbox dat indi viduele waarden erg belangrijk zijn: zelfontplooiïng en zelfverwerkelijking staan centraal. „Maar dat is iets Ein ders dan plat consumeren", aldus Duijvestijn. Het contact met anderen, zoals familie en vrienden is nog even belangrijk als vroeger; een belangrijk gedeelte van de eigen zelfverwerkelijking wordt gezocht in contact met de ander. „We vinden het nog steeds belangrijk dat wij het alle maal goed hebben en willen daar zelf ook aan bijdra gen. Maar tot opoffering en jezelf wegcijferen zij wij steeds minder bereid", stelt Duijvestijn. Organisaties die zich richten op morele zaken, zoals abortus, euthanasie en milieu, krijgen de laatste jaren steeds meer leden. Bovendien vinden vrijwel alle wer kende vrouwen dat hun gezin nog steeds belangrijker is dan hun maatschappelijke carrière, bleek uit een re cent onderzoek van Trendbox. Anderzijds helpt bijna een kwart van de Nederlanders hulpbehoevende ver wanten of buurtgenoten. Zij maken daarbij meer dan een miljoen arbeidsuren per week. Daarnaast zijn soaps het meest populaire televisiegen re. De series gaan bij uitstek over wat wij met elkaar hebben, over relaties en intermenselijk contact. Zo maken steeds meer mensen gebruik van e-mail om zo met anderen contact te leggen. Dat doen 3,5 miljoen Nederlanders minimaal een keer per week. Daarnaast vinden in 2000 vrijwel net zoveel Nederlanders als tien jaar geleden dat het belangrijk is een vaste partner te hebben in het leven. Zes arrondissementen van het openbaar ministerie (Zwol le, Leeuwarden, Haarlem, Rot terdam, Den Bosch en Middel burg) brengen daar op proef nu verandering in. Tot medio 2003 mogen opsporingsambtenaren figuurlijk een politiepet opzet ten wanneer ze stuiten op mi lieudelicten. De boetes kunnen hooguit 2500 gulden per straf- baEir feit bedragen. Volgens het ministerie van justitie krijgen gemeentebestu ren daarmee de mogelijkheid om zelf effectief op te treden in situaties waar dwangsommen niet werkten. „Het betekent kordaat optreden door mensen die deskundig zijn. Lik-op-stuk dus, met strafrechtelijke vervol ging als stok achter de deur", aldus minister Korthals. Lik-op-stuk bij milieudelict middelburg Twee hoogbouwflats van twaalf verdiepin gen zakken in elkaar. De gebouwen zijn gisteren in Mid delburg met explosieven weggevaagd. Zeven seconden na elkaar werden de springladingen aangestoken. Klok slag elf uur drukte de wethouder de knop van de ontste ker in; na 24 tellen restte er van de 262 appartementen niets dan puin. De flatgebouwen stonden midden in een woonwijk, maar drie ruiten die door rondvliegende brok stukken werden vernield waren de enige schade aan de omliggende bebouwing. Deze woningen waren uit voor zorg ontruimd. Zeecontainers en speciale matten, zorg den ervoor dat de meeste brokstukken werden tegenge houden. De flats uit 1971 en 1972 maken plaats voor een hieuw centrum in de wijk. foto cpd ruben oreel Jachtopzichters, stadswachten en viscontroleurs krijgen de be voegdheid direct forse boetes uit te delen als ze iemand be trappen op een klein milieude lict. Het gaat daarbij om zaken als het een dag te vroeg aan de weg zetten van huisvuil, het dumpen van afval, honden poep op verboden plaatsen, il legaal jagen en vissen, en zelfs het afsteken van vuurwerk bui ten de jaarwisseling. Vooral jachtopzichters, stads wachten of viscontroleurs stui ten op dit soort overtredingen, maar het grootste deel van deze 'bijzondere opsporingsambte naren' had niet de bevoegdheid om op te treden en direct te be straffen. Leraren willen minder uren en meer geld In februari sturen middelbare scholen hun leerlingen een dag naar huis, zodat de leraren zich op de onder wijsvernieuwing in de laagste drie klassen kunnen stor ten. De actie is een protest tegen het besluit van staats secretaris Adelmund (onderwijs) de lestijd niet in te krimpen van 32 naar 30 uur en geen extra geld te bieden voor de ontwikkeling van de basisvorming. Als het kabinet bij de voorjaars nota niet genoeg geld op tafel legt voor het voortgezet onder wijs, voeren de scholen dit schooljaar nog tweemaal de zelfde actie. Woordvoerder D. de Rooij van de rectorenvereni ging WO heeft dit gisteren la ten weten. De rectoren vinden dat hun personeel geen tijd heeft de voorgeschreven onderwijsver nieuwingen adequaat door te voeren. Daarom juichte de ver eniging het advies van de On derwijsinspectie toe om het aantal lesuren in de basisvor ming terug te brengen van 32 naar 30 uur. Adelmund nam dit advies echter niet over, omdat ze niet wil dat maatregelen om de werkdruk van leraren te verla gen ten koste gaan van lestijd van kinderen. Zij wil wachten op een advies van de Onder wijsraad, die onder meer uit zoekt wat de ideale lestijd is voor een basisvorming-scho lier. Ook de Tweede Kamer voelt niets voor de '32/30-maat- regel' zonder 'onderwijskundi ge onderbouwing'. De WO meende vervolgens recht te hebben op 215 miljoen gulden. Met dit bedrag zou de zelfde ruimte voor onderwijs ontwikkeling kunnen worden gecreëerd. Adelmund beloofde dat het voortgezet onderwijs prioriteit 'met stip' zou zijn bij de voorjaarsnota, maar die toe zegging is niet genoeg voor de rectoren. Daarom volgen er ac ties in februari. „Een massale actiedag bleek helaas niet haalbaar", legt De Rooij uit. „Sommige scholen zitten met excursies of andere activiteiten die ze niet kunnen afblazen." Daarom kiezen de rectoren een of twee weken uit, waarin de scholen een estafet te-actie houden. Om beurten zullen die dan hun leerlingen een dagje roostervrij geven. De voorzitter van het Regio naal Tuchtcollege in Zwolle was gisteren duidelijk aange daan door de ellende die een ouderpaar uit Emmeloord overkwam tijdens de geboor te van hun baby, vorig jaar mei in het Zwolse ziekenhuis De Weezenlanden. Terwijl al les er goed uitzag, maakte een arts-assistent dusdanige fouten dat het kind lichame lijk en geestelijk gehandicapt ter wereld kwam. De assistent bleek niet te weten hoe bij calamiteiten te handelen. Ook zou hem niet verteld zijn hoe hij de bij de bevalling behorende compu tergegevens (CTG) moest le- zen. Van begeleiding door de gynaecologen was amper sprake en al na twee weken moest hij de 'gewone' beval lingen alleen doen. Tijdens de inleiding tot de bevalling - waarom de ouders zelf na problemen tijdens een eerdere bevalling hadden ver zocht - zag de arts-assistent over het hoofd dat het onge boren kind twee uur lang zuurstofgebrek had. Dat de baby de bevalling overleefde was te danken aan het ingrij pen van een ervaren ver pleegkundige en een gynae coloog, die toevallig langs kwam. Het ziekenhuis erkende de aansprakelijkheid; er werden excuses gemaakt, bloemen bezorgd en de verzekering keerde een schadevergoeding uit. Maar dat niet alleen de arts-assistent verantwoorde lijk moet worden geacht, werd gaande de zitting duide lijk. De advocaat van de Isala klinieken, waartoe de Wee zenlanden behoort, gaf toe dat de begeleiding pover is geweest en noemde dat zelf 'zwak uitgedrukt'. Hij vond dat de kwestie daarom niet in tuchtrechtelijke zin aan zijn cliënt kan worden verweten. De arts vertelde ook dat het in De Weezenlanden niet ge bruikelijk was snel een erva ren gynaecoloog te hulp te roepen. „Ik heb een paar keer te vroeg gebeld en daar was de gynaecoloog niet gelukkig mee." schiedam gpd De gemeente Schiedam heeft de GGD verzocht om met on- middellijke ingang intensieve inspecties en controles te hou- j den bij de vestigingen van de stichting voor kinderopvang Honki Ponk. De kinderdagver blijven van Honki Ponk zijn in een kwaad daglicht komen te staan doordat een zich iatro soof noemende kwakzalver en enkele van diens volgelingen grote invloed hebben gekregen in het bestuur. De gemeente en een verte genwoordiging van de ouders die gebruik maken van de kin derdagverblijven komen van daag bij elkaar om te praten over acties. De gemeente wil de druk op het bestuur van de kin derdagverblijven opvoeren en duidelijk maken dat er zeer snel een einde moet komen aan de crisis. De werkwijze van de iatro soof is al jarenlang omstreden omdat hij als alternatief gene zer elke vorm van gebruikelijke geneeskunst afwijst. Hij is meermalen voor de rechter ge- daagd omdat hij patiënten in gevaar zou hebben gebracht Hij liet patiënten onder meer op recept piano spelen en gras eten. In één geval leidde dat tot een celstraf van twee jaar. De situatie bij Honki Ponk is eind vorige week volledig uit de hand gelopen door een uit spraak van de Rotterdamse rechtbank die in het voordeel was vEui directrice Van Wolfe- ren, een volgelinge van de ia trosoof. Zij vocht haar eerdere ontslag aan, won de zaak en zorgde daarmee ook meteen voor een geslaagde machts overname. De gemeente zit danig in haar maag met de chaos bij Honki Ponk en deelt de onrust die is ontstaan onder de ouders van de 250 kinderen die wor den opgevangen in de vestigin gen van de stichting. De ge meente heeft eerder al het ver trouwen in het huidige bestuur opgezegd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5