Minister Korthals weer in het nauw door Doverzaak Nederlanders zijn niet bang voor mijnenvelden Eritrea Binnenland Dijkstal: Paars 3 is niet vanzelfsprekend Opnieuw overleg over stationeren Apaches Helft ouderen is bang voor nieuwe techniek Minder vee rond natuurgebieden - VG 12 DECEMBER 2000 "pelplicht in bus en taxi Bus- en taxipassagiers moeten in de toekomst ook vei- igordels gaan dragen, als het aan de Europese Commis- Het dagelijks bestuur van de EU stelt de lidstaten voor ruikers van auto's, bussen, bestel- en vrachtwagens ver- e gordel te laten dragen. De Europese Commissie e al jaren op de richtlijn. Die is gebaseerd op de gangba- tijken in de meeste lidstaten, zoals Nederland. Hier geldt lichting al. osief kerstcadeau marine u iER* In de 16.000 al verspreide kerstpakketten voor het al lerlandse marinepersoneel is per ongeluk een 'explosief ;e tje terechtgekomen. Het gaat om een kaars van gel, gevat >las dat onder invloed van de hitte kan barsten. Bran ie ;el en stukken glas kunnen dan in de rondte vliegen. Het ;a egevaar' ontstaat als de kaars langer dan twee uren ach- ar brandt, maar volgens de marine kan het glaswerk ook b, larsten. Alle leidinggevenden van de marine is gewaagd b( ioneel voor het riskante kerstcadeautje te waarschuwen. naars Prins Claus Prijzen Jaime Lerner (Brazilië), Viva Rio (Brazilië) en Fran- ;o )ledo (Mexico) delen de hoofdprijs van de Prins Claus p 2000. Kroonprins Willem-Alexander reikte de prijzen in het Koninklijk Paleis op de Dam namens zijn vader de winnaars. Jaime Lerner ontwikkelde in de Braziliaan- s Curitiba, waar hij drie keer burgemeester was, een bij model voor stadsplanning. Viva Rio is een burgerorgani- ui itstaan uit massaal protest, die nu deelneemt aan de lo- :a itiek. De derde winnaar heeft volgens het Prins Claus de Mexicaanse provinciestad Oaxaca een bloeiend ar- refcimaat geschapen dat uitgaat van de Indiaanse tradities, n fdprijs van de Prins Claus Prijzen bestaat uit 100.000 eu- ei 000 gulden). Daarbij worden tien prijzen van 20.000 eu- S 00 gulden) uitgedeeld. De Prins Claus Prijzen worden k 197 uitgereikt aan mensen of organisaties die zich inzet- gi r cultuur en ontwikkeling in Afrika, Azië, Latijns-Ameri- iiben. j°J>'ers in voor hoge posten rï' De WD-Kamerleden Weisglas en Patijn zijn in de 2e oor twee hoge posten op het ministerie van buitenland- Weisglas is kandidaat als directeur-generaal politieke ir' p het ministerie van zijn partijgenoot Van Aartsen. Pa- ei dt op het ministerie genoemd als nieuwe Nederlandse 1® adeur bij de NAVO in Brussel. Het kabinet zal begin vol- ;n ar een besluit nemen over beide functies. ^ienummer slaat aan ■0j» Eén op de vier Nederlanders die de politie nodig heb- cj, it via het nieuwe nummer 0900-8844. De politie istevre- re| rdit aantal. Het nieuwe centrale nummer voor niet- 1U sende gevallen is sinds september in gebruik. Uit een er ijdse evaluatie blijkt dat 65 procent van de Nederlanders }U ïmer kent. Dat een telefoontje naar de politie via 0900- yj rtig cent per minuut kost, maakt een meerderheid van m lking niet uit, evenmin dat mobiele-telefonieaanbieders *ere bedragen rekenen, soms meer dan 2,50 gulden per je stikt door spelpion ftM» Een tienjarig meisje uit Rotterdam is gisteravond in hia kinderziekenhuis gestikt in een ingeslikt pionnetje hi mens-erger-je-niet spel. Het slachtoffer was met spoed ui t ziekenhuis gebracht, maar medisch ingrijpen mocht ■er baten, aldus de politie. Agenten hadden eerder een sch noodteam van het Dijkzigt ziekenhuis naar de wo- n het meisje in de Jagerslaan gebracht voor een behan- er plaatse. voor Dieren plakt etalage dicht am* De stichting Bont voor Dieren heeft afgelopen e etalage van couturier Frans Molenaar in Amsterdam plakt als begin van de actie 'Meer haar dan hersens', plakactie wil de stichting Molenaar betitelen als 'dom ist omdat hij in zijn collectie bontsoorten als poolvos, ner- en geschoren wezel gebruikt. Volgens een woordvoer- Molenaar gebruikt de couturier alleen randjes bont in nd ectie. ..Ik vind de actie een beetje kinderachtig. Frans eerder duidelijk uitgelegd dat we alleen kleine stukjes en en dat dat net zo goed getolereerd moet worden als id' ;en van leer of het eten van vlees." Verdachte maandenlang gevolgd met zender ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten DEN HAAG GPD Minister Korthals van justitie dreigt weer in problemen te komen door de Doverzaak, de mensensmokkel waar bij 58 Chinezen stikten in een vrachtauto op de veerboot Zeebrugge-Dover. Gisteren werd bekend dat Justitie de auto van de hoofdverdachte al sinds mei volgde met een peilzender. ROTTERDAM GPD De zender werd pas in septem ber verwijderd. Als de politie precies kon zien waarheen de auto van de verdachte reed, dan kon zij ook zien of hij aan wezig was bij de loods, van waaruit het transport is vertrok ken. Tot dusver heeft Justitie volgehouden niet van de smok kel te hebben geweten. Minister Korthals hield vorige maand in een debat in de Tweede Kamer nog vol dat de fatale smokkel van de Chinezen niet voorkomen had kunnen worden. D66, PvdA en CDA wil len morgen opnieuw ophelde ring van de minister. „Wellicht had de politie toch eerder kun nen ingrijpen", stelt D66'er Dit- trich. „Kennelijk zijn de regis ters te laat geraadpleegd." Er blijft verwarring over de Dover zaak bestaan, aldus CDA-er Van de Camp. „Het vorige debat overleefde Korthals maar net." Eerder werd verklaard dat door communicatiestoornissen de ene afdeling van de politie niet wist dat de verdachte die zij in de gaten hield wegens de smokkel van Koerden, ook aan de fatale smokkel meewerkte. Pas achteraf werden al die ge gevens bij elkaar gelegd, zei Korthals toen. Advocaat G. Hardt Aberson is verbaasd dat Justitie nu pas met de gegevens naar buiten komt. In juni vond het transport plaats waarbij zestig Chinezen stikten in een container op een vrachtwagen op de veerboot van Zeebrugge naar Dover. Morgen staan opnieuw ver dachten in de Doverzaak voor de rechter. De zaak zal echter wederom worden aangehou den. Pas in februari vindt een inhoudelijke behandeling van de zaak plaats. Het openbaar ministerie wil niet reageren op het verhaal over de peilzender. Gisteren meldde NRC-Han delsblad dat uit hetzelfde dos sier blijkt dat de politie al voor het Dover-drama had vastge steld dat de hoofdverdachte nauw contact onderhield met een Chinese vrouw die in de politieregisters voorkomt als mensensmokkelaar. Volgens het OM werd de man gevolgd in verband met een onderzoek naar smokkel van Koerden. Op Chinezen was niet gerekend. De stukken tonen echter aan dat de Rotterdamse rivierpolitie diverse malen tussen 17 april en 16 mei heeft vastgesteld dat de verdachte veelvuldig contact had met de 27-jarige Chinese. DEKHEMHARE ANP Ze zijn er allemaal: de Explosie ven Opruimingsdienst, de mij- nenexperts en talloze techni sche apparaten om mijnen en munitie te ruimen. „Maar we schatten in dat mijnen geen hoog risico zullen vormen", al dus luitenant ter zee C. Dekker, belast met het opruimen van explosief materiaal in de Eritre- se bergen. Dat de mijnen geen hoog risico zullen vormen, heeft alles te maken met de taak van de Ne derlandse Unmee-troepen. De militairen patrouilleren in een brede strook tussen Ethiopië en Eritrea, maar alleen over be staande wegen die zijn gecon troleerd op aanwezigheid van mijnen of onontplofte grana ten. „Het is niet de bedoeling dat onze soldaten van de weg afgaan. En wat ze niet hebben laten vallen, mogen ze ook niet oprapen", aldus mijnenexpert Dekker. Het wachten de komende da gen is op de landkaarten van de mijnenvelden die beide landen na het ondertekenen van het vredesakkoord beloofd hebben vrij te geven. „Maar zelfs met die kaarten zijn we voorzich tig", zegt Dekker. „Gezonde achterdocht lijkt me op z'n plaats." Daarbij is het niet de bedoeling dat de Nederlanders de mijnen of explosieven ook daadwerke lijk gaan ruimen. Alleen wat in de weg ligt van de Unmee-mili- tairen, wordt zo mogelijk ter plaatse opgeblazen. Om de mij nen of onontplofte granaten uit de weg te krijgen, heeft het Ne derlandse leger een scala aan spullen meegenomen. Dekker verwacht geen nare ver rassingen tegen te komen, zoals gifgas of boobytraps. „Dit is een heel andere oorlog geweest dan bijvoorbeeld Bosnië. Daar wer den massagraven geboobytrapt om burgers te verwonden. In Eritrea is het een oorlog ge weest tussen militairen. Er is louter militair materieel ge bruikt." Unmee heeft een over zicht welke mijnen - zo'n 35 va rianten - en munitie over en weer zijn gebruikt. Het volledig mijnenvrij maken van het hele gebied is geen taak van Unmee. De non-gouver- mentele organisatie The Halo Trust gaat vanaf volgend jaar Een Nederlands Unmee-militair inspecteert na aankomst in het transit camp in Dekhemhare in Eritrea zijn wapen. Eritreërs opleiden om mijnen te ruimen. Speciaal daarvoor heeft The Halo Trust vier miljoen gulden van Nederland gekre gen, terwijl ook andere landen financieel aan die klus bijdra gen. Het is een klus van for maat. Het ruimen van een veld kan maanden in beslag nemen. Een derde paars kabinet wordt steeds twijfelachtiger. WD- ffactieleider Dijkstal zei gisteren tijdens een partijbijeenkomst in Den Haag 'dat het nog de vraag is of Paars straks weer kan'. Hij zei dat de PvdA langzaam een andere kant op schuift. Dat maakt de coalitiebesprekingen voor een volgend kabinet er niet makkelijker op. PvdA-ffactievoorzitter Mel- kert zei onlangs dat hij meer geld wil bésteden aan zorg en onderwijs. De PvdA wil daar mee volgens Dijkstal minder strak vasthouden aan de finan ciële afspraken en slaat zo 'de verkeerde weg' in. Dijkstal stel de dat voor de WD het aflossen van de staatsschuld de hoogste prioriteit heeft. „We moeten de huidige meevallers niet zo aan wenden dat ze de tegenvallers van morgen zijn." Dijkstal vroeg zich ook af wat onderwijs met nog meer extra geld moet doen als PvdA-staatssecretaris Adelmund er nu al niet in slaagt klassenverkleining te realiseren. De WD'er meent dat de poli tieke agenda's van de grootste politieke partijen niet meer pa rallel lopen. „PvdA'er Duives- teijn zei onlangs dat de PvdA een nieuwe kant op moet. Een politieke koers die getuigt van een ander taalgebruik, een an dere cultuur en een andere agenda." Volgens Dijkstal is dat een agenda voor een progres sief kabinet met PvdA, CDA, Groenlinks en de Christen- Unie. De WD-leider voorziet meer politieke onrust volgend jaar. „De politieke keuzes van de PvdA kunnen niet zonder con sequenties zijn." Ook WD-mi- nister Jorritsma van economi sche zaken verwacht meer poli tieke druk naarmate de verkie zingen van 2002 naderen. „Je merkt nu al enige zenuwachtig heid over uitlatingen van Ka merleden. Vooral bij de andere kant", aldus de vice-premier. DEN HAAG GPD foto anp jasper juinen Nederland onderhandelt op nieuw met Djibouti over de sta tionering van vier Apache-ge vechtshelikopters voor de VN- vredesmacht Unmee in Eritrea en Ethiopië. Er gaat zo snel mo gelijk een delegatie van de mi nisteries van buitenlandse za ken en defensie naar het Oost- Afrikaanse land om afspraken te maken, aldus een woord voerster van Buitenlandse Za ken. De onderhandelingen over de stationering van de helikop ters liepen twee weken geleden vast omdat Djibouti een finan ciële vergoeding eiste voor de faciliteiten voor de heli's. Een dertigkoppige delegatie van het ministerie van defensie slaagde er toen niet in dat te regelen. De speciale Nederlandse am bassadeur voor de vredesmacht heeft gisteren opnieuw gespro ken met vertegenwoordigers van de regering in Djibouti, al dus de woordvoerster. Daar bleek dat zij nog een aantal 'technische en juridische vra gen' hadden. De gezamenlijke Politie pakt 45 mensen op bij invallen AMSTERDAM ANP De Amsterdamse politie heeft vannacht 45 mensen gearres teerd bij invallen in de hoofd stad. Van hen worden 27 ver dacht van overtreding van de Opiumwet, de Wet op de Kans spelen en de Wet Wapens en Munitie. Het gaat om Neder landers, Joegoslaven en Turken. Achttien illegalen zijn opge pakt en overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. Tegen hen zijn uitzettingsprocedures gestart. Bij de actie zijn verder enige honderdduizenden gul dens in diverse valuta, twee au to's met gestolen goederen, computers, een revolver, honk balknuppels en een paar wik kels cocaïne in beslag geno men. De politie deed invallen in tien panden. Bij de actie wer den driehonderd agenten inge zet. Het ging om een vervolg op de grootscheepse politieactie in de nacht van 23 op 24 novem ber. Toen richtte de politie zich vooral op Joegoslaven. Nu was ook het Turkse milieu doelwit. DEN BOSCH ANP dringen. Dat zou een gezamen lijk initiatief van instellingen, overheden, producenten, oude- renorganisaties en de onder wijswereld moeten worden. Producenten van apparaten krijgen in de optiek van de Unie KBO een belangrijke rol in het actieprogramma. Uit het Nipo- onderzoek blijkt namelijk dat 38 procent van de ouderen de gebruiksaanwijzingen van ap paraten niet of nauwelijks kan lezen. Verder kan 30 procent helemaal niet uit de voeten met de instructies. De videorecorder en het mo bieltje hebben de weg naar de oudere consument inmiddels aardig gevonden, zo blijkt uit'de enquête. Ongeveer een op de drie heeft een gsm en de helft een video. Anders ligt dat bij de computer: slecht 17 procent heeft er een. Ter vergelijking: 76 procent van de mensen tussen 25 en 40 jaar bezit een compu- Extra maatregelen tegen uitstoot ammoniak De helft van de Nederlandse ouderen boven de 65 ziet met angst en beven de technologi sche ontwikkelingen tegemoet. Nu al blijkt dat 43 procent de grootste moeite heeft met het bedienen van technische appa raten. Van die groep heeft 54 procent het moeilijk met de computer. Dat blijkt uit een Nipo-en- quête over ouderen en techniek in opdracht van de ouderen bond Unie KBO. De bond pre senteerde de resultaten van daag tijdens een symposium in Eindhoven. De uitkomsten van de enquête laten volgens de grootste ouderenbond (245.000 leden) zien dat de kloof tussen ouderen en techniek almaar groter lijkt te worden. Op het symposium zal de bond pleiten voor een nationaal actiepro gramma om de technische ach terstand van ouderen terug te DEN HAAG ANP De overheid gaat varkens- en kippenhoude- rijen vlakbij kwetsbare natuurgebieden aan pakken. Ze mogen niet meer uitbreiden: de komende jaren kunnen ze worden onteigend en gesloopt om zo de uitstoot van ammoniak te helpen terugdringen. Ammoniak is een stof die vooral vrijkomt uit mest. De Tweede Kamer en de regering bleken het gisteren grondig oneens over de vraag hoeveel bedrijven rond kwetsbaar groen aan gepakt moeten worden. Minister Pronk (mi lieu) doelt op varkens- en kippenhouders binnen een zone van 500 meter rond kwets bare gebieden. De Kamer vindt 250 meter ver genoeg. WD'er Oplaat: „Anders hou je in Noord-Brabant geen plek meer over waar veehouders naar toe kunnen." Pronk waarschuwde echter dat extra maat regelen nodig zijn om de beoogde ammoni- akbeperking te halen. Mogelijk worden dan ook melkveehouders rond natuurgebieden aangepakt. Hij denkt ook aan een stop op het aantal dieren in bepaalde gebieden. Er komen namelijk meer streken waar de overheid veehouderijen tegengaat, blijkt uit het wetsvoorstel Reconstructiewet concentra tiegebieden waaraan de Kamer gisteren una niem steun gaf. De veearme gebieden moeten het risico verkleinen op varkenspest, vermes ting, verzuring, stank en verdroging. Het landschap moet er mooier op worden. Naast de zones rond kwetsbare natuur en aparte gebieden, komen er tevens varkens- vrije zones in Zuid- en Oost-Nederland. Die moeten verspreiding van het besmettelijke varkenspestvirus voorkomen. Onder meer PvdA en WD willen deze varkensvrije zones combineren met de veearme 'extensiverings- gebieden' uit de reconstructiewet. De regels gelden globaal voor de Gelderse Poort, het oosten van Gelderland, Overijssel en Noord- Brabant en Noord-Limburg. Hier bevindt zich het grootste deel van de Nederlandse varkens, koeien en kippen. delegatie van de twee ministe ries hoopt die op zo kort moge lijke termijn te kunnen beant woorden. De Apaches zijn bestemd voor de vredesmacht Unmee, die het bestand tussen Eritrea en Ethiopië moet controleren. Nederland draagt 1100 militai ren bij. De Tweede Kamer, vooral de PvdA, drong er op aan dat de militairen vier Apa ches mee zouden krijgen om hen in noodsituaties te hulp te komen. Het is de bedoeling de helikopters te stationeren in het naburige Djibouti, omdat hun aanwezigheid in het gebied zelf de spanning zou kunnen ver hogen. Er is langzamerhand haast bij de komst van de Apa ches, aangezien de meeste mili tairen deze week in Eritrea aan komen. De commandant van de Nederlandse mariniers ter plaatse zei overigens zondag nog het zonder de heli's best af te kunnen. De stationering van de Apaches zal ongetwijfeld morgen aan de orde komen als de Tweede Kamer over Unmee debatteert. Minister dreigt met vertrek proefstation DEN HAAG ANP Minister Brinkhorst van Landbouw dreigt het Proef station voor Bloemisterij en Glasgroenten (PBC) in Naaldwijk te verplaatsen naar Wageningen of naar de Limburgse plaats Horst. De bewindsman wil dat de pro vincie Zuid-Holland voor 1 februari een besluit neemt over de nieuwbouw van kas sen in de Zuidplaspolder bij Nieuwerkerk aan den IJssel. Daar zou ook een nieuw proefstation kunnen komen. „Hij vindt dat de provincie de knoop nu eindelijk eens moet doorhakken", zegt een woordvoerder van Brink horst dinsdag. „Het heeft al veel te lang geduurd." De bewindsman overweegt ook de financiële steun in te trek ken voor de herinrichting van de glastuinbouw in het Westland als Zuid-Holland op 1 februari nog niets van zich heeft laten horen. De gemeenten in het Westland willen 700 hectare tuinbouw kwijt om ruimte te krijgen voor onder meer wo ningen en bedrijven. Volgens Brinkhorst is in het noorde lijke deel van de Zuidplas polder ruimte voor 200 hec tare tuinbouw. CD-branders teruggevonden LEEUWARDEN ANP De politie Friesland, het Korps landelijke Politiediensten (KLPD) en de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst (FIOD) hebben in Friesland en de Noordoostpolder 15.000 ge stolen cd-branders in beslag genomen. In Leeuwarden zijn twee personen van 51 en 32 jaar aangehouden. De politie vond bij een milieuonderzoek een partij cd-branders in Harlingen. Dat leidde tot huiszoekingen in Leeuwarden, Menaldum en Emmeloord. Daar werden de andere branders gevonden. De apparaten zijn in Duitsland ge stolen en zijn tussen de 8 en 10 miljoen gulden waard. 1 ijn strandt op Terschelling Een 'gewone dolfijn' met een lengte van 2,5 meter gestrand op Terschelling. Eilandbewoner Bertus het dier in een geul. In eerste instantie werd ge- de dolfijn weer naar zee terug te duwen. Dat leek aan- jk te lukken, maar even verderop strandde de dolfijn op- !l Uiteindelijk hebben Faber en de door hem te hulp ge- natuurkenner Hessel Wiegman het dier op dekens op r! ihangwagen gelegd, waana het in allerijl naar het dolfi- in Harderwijk is gebracht. De dolfijn is niet gewond. Af- an enige stress, lijkt het dier het goed te maken. Nor- sproken komen gewone dolfijnen alleen voor in medi- wateren. foto gpd catrinus van der veen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3