Leidsch Dagblad Jackson voorziet bij winst Bush 'onrust' MMJÏ? Verkeerschaos bij Leiderdorp 'Plan extra gsm-masten onwerkbaar' Terug van patrouille in Eritrea an dit kerstaanbod ent u vast en zeker weg! Museum van Oudheden ontkent bezit valse stukken Woonwerkverkeer en bet nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Flora breekt omzetgrens van miljard 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Rosa King overleden IDAG 12 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42489 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Nagerecht: rechter krijgt nooit eens VW-bonnen 16 Directeur weg bij Vakopleiding Transport en Logistiek 17 Leiderdorpse actiegroepen blij met plannen voor rijksweg A4 18 Burleson: wonderkind Nederlandse musical 20 Wurft van de vorige eeuw heeft Engelse uitstraling Clinton loekt Ierland Amerikaanse president, Clinton, is vanochtend ekomen in de Ierse jstad Dublin. Daar begint i een bezoek van drie aan Ierland en Groot- uinië. Hij zal proberen i in Noord-Ierland een t dichterbij te brengen, algemeen wordt van die ig weinig verwacht. idinggevende uje autoritair' ti en enquête onder 18.000 van het blad Intermedi- :a vooral hoger opgeleiden, r dat de gemiddelde werk- »r zijn direct leidingge- te autoritair vindt en t beter af te zijn zonder Een kwart geeft de baas jnvoldoende. Het gemid- cijfer is een 6,5. De lei- 'evende schat zichzelf ho- 1:7,1. Driekwart vindt dat jn ondergeschikten goed stekend begeleidt. este bedrijven ider allochtonen de vijf bedrijven heb- ;een allochtone werkne- Bij grotere bedrijven it het percentage werkne- van buitenlandse origine Dat blijkt uit onderzoek vakbeweging en werkge- ia 9 -overleg in tphen mislukt (verleg van de NS-top met Zutphens Personeelscol- ef is vanochtend mislukt. mee is een wilde spoor- taking op 21 december erbij gekomen. De NS-di- heeft tot morgenmiddag d gekregen alsnog op de si in te gaan. tiekhandelaar m ndert kastelen Nederlandse antiekhan- ir wordt er door de Franse ki lelgische politie van ver- t het brein te zijn achter inorme Franse kunstroof. ui ian is twee weken geleden pakt. Hij wacht op uitle- ig in een cel in het nabij woonplaats gelegen Turn- Volgens de Franse poli- ad de man de leiding over lende die in twee jaar tijd dan 600 Franse kastelen geplunderd. Hierbij antiek buitgemaakt met geschatte waarde van dan 200 miljoen gulden. iNDAAG 22 PAGINA'S leiderdorp Een gekantelde vrachtwagen zorgde gistermiddag voor een verkeerschaos op de rijksweg A4. Ter hoogte van de Leiderdorpse Rijnbrug kwam een vrachtwagen met levensmiddelen door nog on bekende oorzaak dwars over de rijbaan richting Amsterdam te liggen. Het ongeval veroorzaakte aan het begin van de middag kilometerslange files in beide richtingen. In de richting Amsterdam was de opstop ping het langst: achttien kilometer. Aan de andere kant ontstond een 'kijkfile' van acht kilometer. Ook de binnenwegen in de directe omgeving van dit deel van de A4 raakten gaandeweg verstopt door het ver keer dat sluiproutes koos. Twee takelwagens waren nodig om de vrachtwagen weer overeind te trekken. Vlak voor vier uur gaf de politie de weg weer vrij. foto henk bouwman Prominente activist voert campagne voor rechten zwarte kiezers washington gpd-anp Dominee Jesse Jackson, de prominente zwarte activist voor de burgerrechten, voorziet een 'explosie van bur gerlijke ongehoorzaamheid' in de VS als het federale Hooggerechtshof vandaag een definitief halt toeroept aan het hertellen van stemmen in Florida. men er gisteren na een hoorzit ting van uren niet uit. Besluit de meerderheid van het hof van daag dat het hertellen van stemmen in Florida nu écht is afgelopen, dan is de Republi kein George W. Bush verzekerd van de overwinning. Geven de rechters alsnog groen licht voor hervatting van het telproces, dan houdt Gore kansen op het Witte Huis. Het Hooggerechtshof van Florida onderstreepte afgelo pen nacht in een toelichting op een eerder cruciaal vonnis dat het hoogste rechtscollege van Florida 'de ultieme scheids rechter' is aangaande de wetge ving van Florida. Dat mag wor den uitgelegd als een verkapte boodschap aan het federale hof: bemoei je niet met deze staatszaak. Jackson voert sinds de verkie zingsdag van 7 november een campagne voor de rechten van zwarte kiezers in Florida, die naar zijn idee 'systematisch zijn beroofd' van hun stemrecht. „Het volk zal zich niet neerleg gen bij deze tirannie", sprak Jackson, partijgenoot van de Democratische kandidaat Al Gore. We kunnen het ons per mitteren deze verkiezingen te verliezen. Maar we kunnen het ons niet veroorloven dat we ons stemrecht kwijtraken. Mensen zullen vechten voor hun stem recht en voor het meetellen van hun stem." De VS wachten ook vanmor gen nog op de wellicht beslis sende uitspraak van het federa le hof. De negen rechters kwa- Het is de vraag of het hoogste rechtscollege, dat zaterdag nog de zijde van Bush koos, zich iets zal aantrekken van dit ad vies. Een mogelijke ontsnap ping ligt in een vonnis waarin beide partijen gedeeltelijk gelijk krijgen. Een hertelling zou dan plaats moeten vinden in de hele staat, volgens uniforme stan daarden in alle kiesdistricten. Krijgt Bush gelijk, dan wint hij de 25 kiesmannen van Flori da. Beide kandidaten hebben deze stemmen nodig om een meerderheid te krijgen in het kiescollege dat de president aanwijst. Wint Gore, dan kan het door Republikeinen gedo mineerde Congres in Florida Bush nog helpen. Vandaag moeten de kiesmannen zijn aangewezen, en de afgevaardig den in Tallahassee zijn van plan dat gewoon te doen. In dat ge val zouden er twee groepen kiesmannen uit één staat zijn. Het is dan aan het Congres in Washington om te bepalen wel ke groep de juiste is. enland Inland en Kunst, omie of en Samenleving14 •rek van de Dag2 13,15,16,17,20 «sieprogramma's den haag/leiden dimitri walbeek De providers van mobiele tele foons nemen vooralsnog geen genoegen met het Nationale Antennebeleid. Zij noemen het onwerkbaar. Staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat) wil ruimte geven aan de groei van mobiele telefonie en laat daar om alle overheidsgebouwen in aanmerking komen als locatie voor gsm-mdsten. Antennes tot vijf meter hoog kunnen zonder vergunning het dak op, mits aan enkele voor waarden is voldaan. En daarin zit hem de kneep, zeggen de vijf providers. „Er zitten zulke strenge punten in het plan dat het ons bijna onmogelijk is om een goede dekking te waarbor gen. Wij willen ook op wonin gen en flats masten kunnen plaatsen", aldus woordvoerder H. van Heiden. Hij benadrukt dat de provi-' ders het gisteren gepresenteer de Antenneplan 'een stap in de goede richting vinden', maar ze willen nog met De Vries soebat ten over de voorwaarden. Voor al de regeling waarbij bewoners toestemming moeten geven voor een antennemast op een flatgebouw zit ze niet lekker. Staatssecretaris De Vries vindt niet dat burgers hun recht verliezen ongewenste plaatsing aan te vechten. Bezwaar maken bij de gemeente is weliswaar niet meer mogelijk, maar ze kunnen wel naar de rechter stappen. Voor antennes hoger dan 40 meter blijft overal een bouwvergunning verplicht. De regels voor plaatsing van mas ten tussen de vijf en veertig me ter worden versoepeld. Er is wel een vergunning nodig, maar de procedures worden korter. dekhemhare Nederlandse Unmee-soldaten keren terug van een bewakingspatrouille in de omgeving van hun logistieke basis in Dekhemhare (Eritrea). Vanochtend vroeg arriveerden opnieuw bijna honderd leden van het Nederlandse Korps Mariniers in Eritrea waar zij het VN-vredes- mandaat gaan uitvoeren. In de loop van de week volgen de resterende militairen, van de groep van in totaal 1.100 Nederlanders. In Dekhem hare mogen de soldaten een dag acclimatiseren voor ze naar hun definitieve bases gaan. Meer over de Nederlandse Unmee-militairen op pagi na 3foto anp jasper juinen Subsidieverzoek voor afkopen bloedwraak zevenaar anp Een Koerdische familie heeft de gemeente Zevenaar een ton subsidie gevraagd. Daarmee zou de familie een bloedwraak, die al vijf slachtoffers heeft ge- eist, kunnen afkopen. Dat heeft burgemeester R. Oudenhoven van Zevenaar be vestigd. Volgens hem heeft de gemeente de familie laten we ten dat er geen sprake van een bijdrage kan zijn. Daarbij vindt Oudenhoven dat de gemeente op geen enkele wijze het afko pen van bloedwraak moet on dersteunen. De familie uit Zevenaar leeft sinds 1994 op voet van oorlog met een andere Koerdische fa milie. In april werden twee broers van de familie uit Zeve naar op straat doodgeschoten. Tegen de schutters zijn straffen van vier tot zestien jaar hechte nis geëist. De rechtbank in Arn hem doet morgen uitspraak. Beide families zouden de bloedwraak willen beëindigen. In Turkije bestaan daarvoor verschillende systemen. Een daarvan is het afkopen van de vete. De ene familie heeft de andere daarvoor 100.000 gul den geboden, waarvoor zij sub sidie willen hebben. Zevenaar heeft namelijk in het verleden diverse malen aangeboden te bemiddelen in het conflict. De familie meent dat de gemeente door subsidie te geven daad werkelijk iets kan doen. Een sfeervolle en gezellige Kerst? Daarvoor heeft Baalbergen volop keus. Als u vóór 31 december a.s. uw meubelaankopen doet, krijgt u van ons gratis [heaterbonnen, gratis dinercheques of een gratis midweek of weekend in één van de bungalow- Landal Greenparks*. Met andere woorden: sfeervol uit én j thuis. U bent van harte welkom! f UltflfWHillfllflMII'll I Geen reden voor verwijdering werken uit collectie leiden ad van kaam Het Rijks Museum van Oudhe den (RMO) in Leiden ontkent met klem dat zich in de collec tie een aantal valse stukken bevindt. Die bewering doet de Amerikaanse archeoloog Os car White Muscarella in zijn boek The Lie became great dat gisteren in Groningen ver scheen. Muscarella, als conservator verbonden aan het Metropoli tan Museum in New York, be weert dat de collecties van ge respecteerde musea over de hele wereld 1.250 vervalsingen uit met name het Midden- Oosten bevatten. Volgens hem is dat nog maar het topje van de ijsberg. Het RMO zou volgens de Ame rikaan beschikken over zeker elf vervalsingen. Het betreft onder meer een bronzen helm uit Azerbeidzjan, een gouden schaal uit Iran, zilveren mun ten en een Assyrisch beeld. Het Leidse museum is het eni ge museum in Nederland dat Muscarella onder de loep heeft genomen. Het RMO maakt zich voorals nog geen zorgen over de be- schiildigingen van Muscarella. „Wij zijn ons bewust van de moeilijkheid de authenticiteit van archeologische werken aan te tonen", zegt K. Emanu el, woordvoerder van het mu seum. „Maar Muscarella geeft voor zover wij dat nu kunnen over zien geen nieuwe argumenten om zijn stelling te staven. Hij geeft slechts een opsomming van oude onderzoeken waar van wij al lange tijd op de hoogte waren. Er zijn ook ge noeg meningen die ons steu nen in onze visie dat de objec ten wel echt zijn." Niet veel musea ontsnappen aan de lijst van de archeoloog. Vervalsingen zijn volgens hem te vinden in de beste Britse musea, zoals The British Mu seum, het Ashmolean en in de Burrell-collectie. Het Louvre in Parijs zou in het bezit zijn van 37 vervalste stukken en zijn 'eigen' Metropolitan Museum in New York heeft er minimaal 45 in de collectie. Het RMO ziet geen reden na de publicatie stukken uit zijn collectie te verwijderen. „Bo vendien zijn de meeste van de genoemde voorwerpen opge slagen in ons depot", voegt Emanuel er aan toe. Aardig detail is dat Oudheden in 1996 de tentoonstelling List en be drog in huis had over valse ar cheologische vondsten en amateur-archeologen die de kluit belazeren. leiden ad van kaam Rosa King, de van oorsprong Amerikaanse jazz-saxofoniste en -zangeres, is vanochtend overleden. King stierf in een ziekenhuis in Italië. Ze was in dat land voor televisieopna men.. Gisteravond trad ze nog met haar band op. Rosa King is 62 jaar geworden. De in Amsterdam wonende King was ook in Leidse jazz- Belastingdienst HET WOORD IS AAN Epictetus De wijnstok draagt drie tros sen: de eerste brengt het ge not, de tweede de dronken schap, de derde de wan daad. wind en r&A bui én - 779° «78° 376° 70% 70% 60% fed# 10% 30% 20% Bloemenveiling Flora heeft de omzetgrens van een miljard gulden doorbroken. Een partij van zeshonderd rozen gaf giste ren de doorslag bij de derde bloemenveiling van Nederland, die vestigingen heeft in Rijns burg en Eelde. Het miljard komt eerder dan verwacht, vooral door de constant hoge prijs van snijbloemen. De prijs die voor tulpen wordt betaald, is bijvoorbeeld dertig procent hoger dan vorig jaar. Ook de vraag naar bloemen vanuit Frankrijk, Engeland en Ierland en vanuit Oost-Europa is geste gen. Flora verwacht het jaar af te sluiten met een omzet die nog 40 miljoen gulden boven het miljard uitkomt. Voor de ko mende jaren rekent de bloe menveiling op een nog verdere groei. Daarom worden de vei lingcomplexen in Rijnsburg en Eelde verder uitgebreid. Op dit moment bouwt Flora in Rijns burg er 15.000 vierkante meter veilingruimte bij, volgend jaar volgt eenzelfde uitbreiding. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Jazz-saxofoniste populair in Leiden kringen een populaire verschij ning. Ze trad vele malen op tij dens het Key Town Jazz Festival en was een graag geziene gast bij de Leidse Jazzweek. „Ze kon flink wat stampij maken met haar muziek en lekker ruig be zig zijn", zo herinnert Hennie Kwik, de organisator van Jazz on Sunday, haar. „De liefheb bers, en dat zijn er hier in deze omgeving flink wat, zullen haar missen. Dat is zeker." Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I l I l l i Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch ^Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: w. Ieidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1