7 Kwekers Noordwijkerhout moeten nog geduld hebben atwijkse wurft van 1900 heeft een Engelse uitstraling Hofje van Syx Lisse wellicht in de verkoop Politiek wil wel nieuwe 'jas' voor Princestraat Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 j 12 DECEMBER 2000 Ilroger jaagt gezin huis uit n oververhitte wasdroger heeft een Lissese vrouw en >e kinderen gisteravond het huis uitgejaagd. De 22-jari- |er ontdekte rond half negen rook in haar huis. De rook lat moment de slaapkamers bereikt, waar twee kinde- ,a ten. De vrouw pakte haar kinderen en verliet op stel en j iet huis aan de Clusiusstraat. De ingeschakelde brand- v eft de wasdroger laten afkoelen. De moeder en een die te veel rook hadden binnengekregen, zijn voor con- ar het LUMC gebracht. Niet veel later zijn ze weer naar inginbraak in Noordwijkerhout ikERHQUTBij een inbraak in een huis aan de Bouwlust Jvvijkerhout zijn vannacht een mobiele telefoon, auto- en een tas gestolen. De inbrekers kwamen het huis bin- in een raamsponning gaatjes te boren en vervolgens te openen. Wat er naast de mobiele telefoon, de auto- en de tas is buitgemaakt, is volgens de politie nog onbe- !\v breekt arm bij val over tegel in 74-jarige vrouw uit Lisse heeft gistermiddag haar arm - n doordat ze in de Kanaalstraat over een stoeptegel was eld. Ze vrouw zag enkele op elkaar gestapelde stoepte- r het hoofd. De Lissese is naar het Diaconessenhuis in jvergebracht. it zomerconcert op Valkenburg IRC/katwijk Twee muziekverenigingen geven komende :n groot concert op vliegveld Valkenburg. Muziekver- Door Vriendschap Sterk en mannenkoor Jubilate be- 2003 allebei 50 jaar. „We waren altijd al van plan om samen op te treden", zegt secretaris C. Onderwater „Volgend jaar doet die mogelijkheid zich voor, en wel- 'n nt in 2003 daarop een vervolg." Vanavond tekenen de rroepen een intentieverklaring met Stichting Taptoe dat de randvoorwaarden van het concert in orde ,v Ie stichting bouwt de tribunes en kleedt de hangar aan 3' iet concert zal plaatsvinden. DVS en Jubilate bepalen de öe van het concert. De organisatoren mikken op 2.500 tot )n eschouwers. r ei iman Van Delft geridderd A. van Delft uit Rijnsburg, de vice-voorzitter van de tieve Bloemenveiling Flora, is vanmiddag benoemd tot de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderschei handen van Rijnsburgs burgemeester A. van der Lee tij- afscheid. Van Delft, die zelf een tuinbouwbedrijf heeft, P 1976 bestuurslid van de Flora en gaat nu met VUT. 0(1 n werk bij de Flora, waar hij al zestien jaar vice-voorzit- d Van Delft jarenlang zitting in de WLTO, was hij tien bestuurslid van het Agrarisch Opleidings Centrum, en je hij nog diverse andere bestuursfuncties in de land- ouwwereld. Van Delft heeft zich ook verdienstelijk ge- s ouderling van de gereformeerde kerk in Rijnsburg. iaulaan Rijnsburg vol bulten' i» Gemeentebelangenwoordvoerder Rijnten maakt zich ver het onlangs herbestrate wegdek in de Rijnsburgse lan. „Het is veel erger dan het al was. Het zit vol met n kuilen", zei hij gisteren tijdens een commissievefga- lovendien vond hij dat de herbestrating veel .te lang r( luurd. Doordat de straat als gevolg van de overvloedige wekenlang openlag, konden bewoners hun huisvuil kwijt. Dat had volgens hem veel klachten opgeleverd. dwijk zoekt naar 'vuilnispartner' c| [K_i Nu de samenwerking met Katwijk van de baan is, ]y lordwijk naar een andere partner om de afvalinzame- ,r te regelen. Noordwijk is niet van plan de afvalinzame- "u ivatiseren want daardoor zou de werkgelegenheid van ;p werkers in gevaar komen, zo meldt een gemeente plan Noordwijk beschikt op dit moment over twee vuil- ns. Als daar eentje van uitvalt, zit de gemeente met de in het haar. Samenwerken is voor Noordwijk dus een k. In Noordwijkerhout werkt de afvalinzamelingsdienst iet De Meerlanden, een bedrijf waarvan de gemeente m de grootste aandeelhouder is. „Er zijn meer van die Ji", aldus de ambtenaar. Met allemaal wordt de komen- i overlegd, voordat Noordwijk een keuze maakt. egelruilbeurs in Valkenburg RGDe maandelijkse postzegefruilavond van postze- e iging Valkenburg aan den Rijn is op maandag 18 de in de hervormde kerk aan het Caststellumplein 1. Op nd is er ook een kerstverloting met vele prijzen. De toe- ratis. Voor informatie over zowel de veiling als tafel- Driebergen, telefoon 071-4028884. lisse rob onderwater De hervormde kerk in Lisse overweegt vijf huizen in het Hofje van Syx aan de Kanaal straat te verkopen. Dat zegt be woonster M. Dol van het hofje. De woningen verkeren in slech te staat. De hervormde diaco nie, de feitelijke eigenaar van het hofje, kan een fikse opknap beurt niet bekostigen en wil ze daarom afstoten. Volgens Dol zou de opknapbeurt 500.000 gulden gaan kosten. De diaco nie wil dit niet bevestigen. Het Lissese hofje bestaat al sinds de zeventiende eeuw, maar de huidige huizen zijn la ter, rond 1880 gebouwd. In 1968 ondergingen ze nog een opknapbeurt. Syx is de naam van een Franse familie, die de huisjes in de vorige eeuw aan de Hervomde kerk schonk. In het huidige Hofje van Syx zijn vier van de vijf huizen be woond. In afwachting op de eventuele verkoop heeft het kerkbestuur het vijfde huisje niet meer verhuurd. De kerk heeft onlangs de hui zen door een architect laten on derzoeken. Die constateerde dat de huizen 'niet meer van deze tijd zijn.' Maar bewoon ster Dol zegt dat dat haar niets uitmaakt. „Ik hoef geen dubbe le beglazing en een centrale verwarming. Ik woon hier heel erg naar mijn zin en als het aan mij ligt dan blijf ik hier wonen. Ik wil niet naar een flat." Daarvoor is ze bereid actie te voeren. Ze is inmiddels in dis cussie met het kerkbestuur om Het Hofje van Syx in Lisse. een oplossing te vinden voor de problemen. Dol heeft begrip voor het feit dat er geen geld is voor een grote opknapbeurt. Dol: „Ik heb voorgesteld om vijfhonderd gefortuneerde kerkgangers een gift van dui zend gulden te laten doen. Zij kunnen dat aftrekken van de belastingen en wij kunnen hier gewoon blijven wonen." De Lissenaars hebben de dia conie al laten weten dat ze niet van plan zijn het hofje te verla ten. De bewoners vinden dat ze door de plannen in een lastig parket zitten. Omdat ze geen woning achterlaten, komen ze niet in aanmerking voor een voorrangsregeling, heeft Dol van woningbouwvereniging Trias te horen gekregen. De gemeente Lisse heeft het Hofje van Syx op de gemeente lijke monumentenlijst ge plaatst. De diaconie heeft daar inmiddels bezwaar tegen ge maakt maar kerkbestuurder G. van der Weijde, die namens de diaconie als aanspreekpunt voor de bewoners, wil dat niet verder toelichten. Hij geeft wel toe dat de diaconie de bewo- De Noordwijkerhoutse kwekers moeten voorlopig af wachten of en in hoeverre ze hun bedrijven de komende jaren mogen uitbreiden. De gemeente Noordwijkerhout is vooralsnog niet van plan tegemoet te komen aan hun wensen voor meer kassen en meer schuren. in de periode dat de bollen 'on der dek' zitten. In veel bedrij ven zijn de rollen geleidelijk omgedraaid en is de kas de be langrijkste bron van inkomsten geworden. Ook het broeien van bollen in de schuren is steeds belangrijker geworden, een re den waarom veel kwekers hun schuren willen kunnen uitbrei den. Het Pact van Teylingen - een pakket afspraken over wat en waar er precies gebouwd mag worden in de Bollenstreek - zet echter een rem op die ontwik keling. Het open gebied moet open blijven, zo is een van de belangrijkste uitgangspunten van het Pact. De gemeente Noordwijkerhout heeft bij de noordwukerhout sjaak smakman De gemeente is inmiddels al weer bijna een jaar bezig met de herziening van het bestem mingsplan voor het buitenge bied. Er zijn al een paar bijeen komsten geweest over de zoge heten Nota van Uitgangspun ten voor het nieuwe bestem mingsplan. De gemeente wil daarbij wat uitbreiding toe staan, maar de kwekers vinden dat ze veel meer mogelijkheden moeten krijgen om kassen en schuren te bouwen. Steeds meer bollenkwekers hebben in de afgelopen tiental len jaren een kas bij hun bedrijf gebouwd om ook aan de slag te blijven en geld 'bij' te verdienen ondertekening in 1996 welis waar wat extra ruimte bedon gen voor kassen en schuren, maar de grens is bereikt. Noordwijkerhout balanceert op het randje en sommigen vinden dat Noordwijkerhout al over de grenzen van het Pact is gegaan met de Nota van Uit gangspunten, aldus burge meester en wethouders. Om niet door de overige partners in het Pact tot de orde te worden geroepen en om zich niet onge loofwaardig te maken, is het college daarom niet van plan om de kwekers verder tegemoet te komen. De kwekers moeten zich ook maar eens realiseren dat het niet in hun belang is als de ge meente zich nu te lankmoedig opstelt: daarmee stelt de ge meente immers het Pact en daarmee de toekomst van de bollenteelt in de streek in de waagschaal. Maar, geeft de ge meente toe, voor individuele ig en kwast veegt een man el et Katwijks Museum nd' nog even schoon, emand er meer over- I )en", zegt hij streng. der Plas tuurt onder- 'eiiots naar de creatie, die ra Ie vitrine 'popelt' om /o te worden. Nog één m i gaan de glazen deu- jki le eerste verdieping in ieum aan de Voorstraat kunnen andere ogen van de bouwers de Jse Boulevard zien. En nullen voor de liefheb oud Katwijk want het urft' zoals die er rond zag. ld voor de opening van ive attractie in het Kat- 'luseum wordt er nog tisch naar de 'Boule- schaal' gekeken. Het vordt aangeveegd; een n wagen wordt ver in de duinen worden teerd op achtergela- is'. „Ik denk dat ik de in nog even ga strijken, t er perfect uitzien [opening. Dat hoort zo ijk", roept er iemand Irend. Van een gespan- t is 24 uur voor de •handeling - die wordt door amateurhistori- Brakel - absoluut geen Jtven van de Boulevard 3 heeft zesenhalf jaar g genomen. Twaalf Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 mensen hebben zich met het bouwen beziggehouden. Het kostte bloed, zweet en echte tranen, want in de loop der ja ren verloor de modelbouw- groep drie leden. Niet door de inspanning, maar door een do delijke ziekte. De namen van het drietal staan vermeld op het bordje, dat bij de vitrine is geplaatst. Ondanks die tegen slag is de voorzitter van de mo- delbouwgroep, Jan van der Plas, tevreden. Nee, hij vond het project helemaal niet lang duren.Als je bij de model- bouwgroep komt, hoef je niks te kunnen, je moet alleen ge duld hebben." De Boulevard was het vijfde project van de heren in 27 jaar tijd. Aan het bouwen van een huis was iemand gemiddeld vijf tot zes weken bezig. Soms namen de modelbouwers de huizen mee naar huis omdat het allemaal anders nog langer zou duren. Overigens vonden de Katwijkse modelbouwers het nabouwen van de Boulevard aanvankelijk 'helemaal niks'. Toen twee me dewerkers van het Katwijks Museum, Taat en Van Brakel, met het idee kwamen de oude Boulevard na te bouwen, werd er flink getwijfeld. „We zijn scheepsbouwers", zegt Jan van der Plas met een serieus ge zicht. 'Zijn' bouwers hebben namelijk al heel wat boten ver vaardigd, zoals bomschuiten, zeilschepen en het hospitaal schip. Maar de scepsis over het bou wen van huizen maakte al snel plaats voor plezier. Met mede werking van het kadaster, de historicus Van Brakel en het fotoarchief van het museum werd een bijna perfect beeld geschapen van de Boulevard zoals die er rond de vorige eeuwwisseling bijlag. Het verg de behoorlijk wat inspannin gen. Aan de hand van foto's, ansichtkaarten en tekeningen moest er worden gebouwd. De Boulevard van 1900 is op één gebouw na geheel anders dan de Boulevard van 2000. Al leen de Andreaskerk - in de Jan van der Plas (I.) kijkt toe hoe de laatste hand wordt gelegd aan de 'Boulevard', foto henk bouwman volksmond: de witte kerk - doorstond het oorlogsgeweld en de sloopwoede. Als alles in tact was gebleven, had Katwijk nu beschikt over een Boule vard 'Engelse stijl'. Villa Hoek, Villa Thérèse, Hotel Levedag en Hotel De Zwaan zijn gebou wen die van de overkant van de zee lijken te zijn overge waaid. Wie niet geheel op de hoogte is van de geschiedenis, wordt aan de hand van infor matiebordjes 'bijgepraat'. Dat de schilder Willy Sluiter vaak in Katwijk kwam, wisten we al. maar nu kan iedereen zien waar hij logeerde en werkte en hoe zijn villa eruitzag. De bom schuiten, voortgetrokken door trekpaarden, ontbreken uiter aard niet. Eigenlijk ontbreekt er niets op de oude wurft. Het lijkt wel of de geschiedenis herleeft. rob onderwater foto dick hogewoning ners heeft gevraagd over de toe komst na te denken. „Er moe ten dingen gaan gebeuren. Maar het is niet zo dat we de bewoners hebben gevraagd hun huis te verlaten. We praten met de bewoners om onrust weg te nemen. Er moeten nog beslissingen worden genomen. Daarom kan ik er niks over zeg gen." Noordwijk bekijkt veiligheid vijvers in Middengebied Noordwijk gaat de veiligheid van het park in het Middenge bied nader onderzoeken. In de plannen die de gemeente met het park heeft, zijn waterpartij en gepland met een maximale diepte van meer dan twee me ter. Omwonenden maken zich zorgen over de veiligheid van hun kroost. Noordwijk wil de diepe vij vers aanleggen om iets te doen aan de wateroverlast in het middengebied. De gemeente bekijkt nu of de diepe delen niet wat verder van de kant kunnen komen. „Maar twee meter diep is niet zo extreem voor een waterpartij", zei ge meenteambtenaar A. Koning gisteravond tijdens een com missievergadering. Hij wees er op dat al vanaf het begin in het plan sprake is van een 'veilig heidsberm' en een brede on diepe strook aan de oever. De begroeiing achter de tui nen die aan het park grenzen wordt in overleg met de bewo ners opnieuw getekend. Een deel van de buren wil vrij over het gerenoveerde groen kunnen uitkijken, een ander deel wil privacy. Oorspronkelijk was een bomenrij ingetekend die de tui nen van het park zou scheiden, in die bomenrij kunnen nu 'hi aten' komen op die plekken waar de bewoners prijs stellen op uitzicht. Hoe het park gaat heten, is overigens nog niet duidelijk. De gemeente heeft inmiddels vier suggesties binnengekregen, maar nog geen definitieve keu ze gemaakt. Noordwijkerhout wil (nog) niet morrelen aan Pact van Teylingen kwekers is dat vaak moeilijk te verteren. Toch hoeven de kwekers niet helemaal te wanhopen, denkt de gemeente. Het Pact is bijna vijf jaar oud en momenteel zijn er in SDB-verband werkgroe pen bezig om de afspraken van het Pact te evalueren. Noord wijkerhout is niet de enige ge meente die tegen de grenzen van het Pact begint aan te lo pen, signaleren burgemeester en wethouders. Ze rekenen er op dat met name de normen voor schuren uiteindelijk wat worden opgerekt. Het SDB zelf verwacht dat rond eind januari de werkgroe pen hun rapportages inleveren, waarna eind maart spijkers met koppen kunnen worden gesla gen over een eventuele aanpas sing van de afspraken. De Noordwijkerhoutse poli tiek bespreekt een notitie van B en W over dit onderwerp vol gende week. katwuk peter blok De Princestraat en het Andre- asplein in Katwijk moeten in een nieuw jasje worden gesto ken. Dat vindt de Katwijkse politiek, zo bleek gisteravond tijdens een commissieverga dering. Over de vraag wanneer de Princestraat en het Andre- asplein van een nieuwe stoep en van modern straatmeubi- lair moeten worden voorzien, wie dat moet betalen en hoe, zijn de politici vooralsnog ver deeld. Maar ze zijn het erover eens dat er in de Princestraat en op het Andreasplein 'iets moet gebeuren' om het totale Katwijkse winkelcentrum aan trekkelijker te maken en de concurrentiepositie in de re gio te versterken. PvdA'er Griep zei dat alle Katwijkers recht hebben op een kwalitatief goed en fraai winkelcentrum dat helemaal af is. „Het niet aanleggen van de nieuwe bestrating in de Princestraat en op het Andre asplein omdat winkeliers niet willen meebetalen, is voor ons onacceptabel. Het had nooit zo ver moeten en ook niet mogen komen." Volgens D66'er Slings is het een 'aanfluiting' als de Prince straat het kind van de reke ning wordt. „We hebben nu te maken met een patstelling. De gemeente wil geen water meer bij de wijn doen en de winke liers willen hoe dan ook riiet betalen. De gemeente moet niet haar poot stijf houden, maar streven naar een goede oplossing. Een flexibeler op stelling is dan op zijn plaats." De CDA'ers Aanhaanen en Van Duijvenvoorde vinden dat het totale bad- en winkelcen trum koste wat kost moet worden opgeknapt. „Als je er gens aan begint, moet je het ook afmaken", aldus Aanhaa nen. „Of daar nu dwangmid delen zoals baatbelasting voor nodig zijn of niet." Hun partij genoot T. van der Plas zei dat de Princestraat alleen moet worden vernieuwd als de win keliers en eigenaren van de winkelpanden daar belang stelling voor hebben en daar aan willen meebetalen. WD'er J. van der Plas toon de zich net als de meeste raadsleden voor het doortrek ken van het zogeheten stede lijk tapijt tot en met het An dreasplein. Hij vindt, net als Slings, dat de gemeente water bij de wijn moet doen en moet proberen om met de winke liers en eigenaren van de win kelpanden tot een akkoord moet komen. Van SGP/GPV-raadslid Klok moeten er eveneens eerst dui delijke afspraken worden ge maakt voordat de gemeente doorgaat met de aanleg van het stedelijk tapijt. RPF'er Noordhuis verwacht dat uit stel van de aanleg van het ste delijk tapijt in de Princestraat en op het Andreasplein tot hogere kosten leidt En daar is hij niet gelukkig mee. Hij vindt dat wethouder Van der Plas daarom snel met de winkeliers en de eigenaren van de win kelpanden om de tafel moet gaan zitten om de impasse te doorbreken. Verantwoordelijk wethou der J. van der Plas zei dat hij met 'een bloedend hart' de beslissing heeft genomen om de opknapbeurt van de Prin cestraat en het Andreasplein te laten schieten. „Ik ben fel tegen tweedeling in het cen trum, maar ik moet nu een daad stellen. Als draagvlak ontbreekt, leeft het Jbij de be trokkenen blijkbaar niet. Dan moetje het niet doen." Van der Plas hoopt nog al tijd dat bij 'alle belanghebben het besef doordringt dat het zo niet verder kan'. „Ik hoop dat de ogen open gaan en dat we er met z'n allen een prach tig centrum van maken. Maar dan moet wel ieder zijn eigen verantwoordelijkheid nemen, ook financieel." 'Baatbelasting is goed mogelijk' Wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van economische zaken en financiën heeft er al le vertrouwen in dat de rech ter Katwijk steunt bij het in nen van baatbelasting voor de nieuwe bestrating in de Voor straat en de Badstraat. Hij ver wijst naar een recente uit spraak van het gerechtshof van Leeuwarden. „Daar is de gemeente in het gelijk gesteld in een zaak tegen een winkel eigenaar. Een soortgelijk geval als hier. Maar volgens Van der Plas heeft in die zaak de gemeente zelfs geen overleg gevoerd met de belanghebbenden. „Dat hebben wij wel gedaan. Wij staan daarom waarschijnlijk sterker." De Katwijkse politiek ziet overigens weinig in het invoe ren van baatbelasting. Ze vreest juist voor kostbare rechtszaken waarvan het maar de vraag is of die uiteindelijk worden gewonnen. Boven dien komt het de relatie en de sfeer tussen de winkeliers, de eigenaren van winkelpanden en de gemeente niet ten goe de. Wethouder Van der Plas hoopt nog steeds dat de win keliers een vrijwillige bijdrage willen betalen, zodat het in voeren van baatbelasting niet nodig is. „Er valt met mij altijd te praten. Een vrijwillige bij drage is toch het allermooist."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19