Bestuurders willen bouwen op snelweg Gastouderbureau gaat in andere vorm verder 'Lobbyen en aan de bel trekken heeft wel degelijk zin' Zwembad De Does hoeft niet weg Bacterie niet gevoelig voor 'bestendige' waterinstallatie Regio gend jaar iesraad 1 derdorpers -1 uitkering 'Rustige' kerst in De Gouden Leeuw )AG 12 DECEMBER 2000 derdorp wil speculatie tegengaan dorp* In navolging van steden als Utrecht wil Leiderdorp latie met nieuwe koopwoningen tegengaan. Wethouder enboer wil de 54 nog te bouwen woningen aan de God- Bomansstraat beschermen met een antispeculatiebeding. nd die een huis koopt mag het dan niet meteen met winst 'erkopen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering liet Mol- ier weten afspraken te willen maken met woningbouwver- ig AWL. Ook voor de nieuwe woningen aan de Ruigekade o'n antispeculatiebeding moeten gelden. Molkenboer wil >eling opnemen in de algemene voorwaarden voor de 'van woningen in Leiderdorp. Hij zei te zijn geschrokken e schaal waarop wordt gespeculeerd. b ;htwerk op N44 Wassenaar ,n naar* Verkeer dat de komende veertien dagen gebruik 'II t van de Wassenaarse Rijksstraatweg, moet rekening hou- S( net wegwerkzaamheden. Tussen de Houtlaan en de Van 1 udermeulenlaan wordt de rijbaan gefreesd en geasfal- Het werk vindt plaats van 20.00 uur tot uiterlijk 1.00 uur. erkeer wordt omgeleid. Leiderdorpse actiegroepen blij met A4-resultaat Handtekeningenacties, lobbyen en bewindslie den bombarderen met brandbrieven: het heeft nog steeds zin. Dat concluderen het Comité Doesbrug, de Initiatiefgroep Verontruste Burgers Leiderdorp en de belangenvereniging A4-HSL. De Leiderdorpse belangengroepen zijn opgeto gen over het gisteren bereikte financiële 'akkoord op hoofdlijnen' van de W4-partners. Dat gaat uit van een verdiepte A4 tot voorbij de Ericalaan, be houd van de Bloemerd én de Munnikenpolder, een forse bijdrage van het Rijk en een 'beschei den' Leiderdorpse bijdrage van 30 miljoen gul den. De relatief lage bijdrage van Leiderdorp komt voor velen als een aangename verrassing. „Dat valt best mee", vindt fractievoorzitter H. Zilver- entant van de WD. „Het blijft veel geld, maar dit is te behappen", stelt zijn CDA-collega J. Stevers. Ook D66, GroenLinks en BBL zijn blij met het onderhandelingsresultaat. „Principieel zou je kunnen stellen dat de landelijke overheid en de vervuiler voor de inpassing van de verbrede A4 moeten opdraaien, maar als ik zie vanwaar we gekomen zijn moeten we onze handen heel hard dichtknijpen", aldus GroenLinks fractievoorzitter R. Manshanden. Volgens wethouder Molkenboer zag het er lan ge tijd niet naar uit dat het zo goed zou aflopen voor zijn gemeente. „Op een gegeven moment leek het erop dat wij 60 miljoen moesten ophoes ten. Dat was mét volledige bebouwing van de Bloemerd." Keerpunt was het moment dat de Leiderdorpse gemeenschap massaal in verzet DRP* -:t meer naar mensen met kering worden geluisterd maken van beleid. Een rheid van de Leider- gemeenteraad denkt dat N viesraad van uitkerings- n tigden de beste manier is 3 it te regelen. Ondanks gingen die wethouder i een jaar geleden deed ictievoorzitter Manshan- n GroenLinks, is de vor- an zo'n cliëntenraad nog liet geregeld. Ie WD na wil een meer- i de gemeenteraad cliëntenraad er komend snog komt. Wel wil de j eerst de resultaten af- f in van een onderzoek, komende zomer wordt onder bijstandsgerech- Dat onderzoek moet sel geven over de vraag isen met een uitkering tag een adviesraad wil- iiouder Kolman nam de I an de raad voor een cli- l|aad over, terwijl in haar plan nog werd gesteld 1 n cliëntenraad of advies- goede optie is' om jatie van uitkeringsge- den vorm te geven. In lorp zijn volgens het be- :e an te weinig mensen ngere tijd afhankelijk van hi tkering om zo'n advies- te kunnen laten ineren. :k ldstra (D66) bracht daar dat Leiderdorp inmid- en behoorlijke groep 'dèn heeft die moeilijk uit and komt. In 1999 had- e$5 mensen in Leiderdorp standsuitkering. Van hen ■n 217 mensen tot de van zogenaamde 'onbe varen'. Bijna de helft aje mensen met een bij- rt uitkering heeft die langer o fjaar. voorschoten Het wordt tijdens de kerstdagen in motel-restaurant De Gouden Leeuw aap de Veurseweg veel minder druk dan de afge lopen jaren. „We waren gewend 2500 gasten te ontvangen. Per dag. Dat zullen er nu niet meer dan 1600 zijn. Eenvoudig omdat we veel minder tafels hebben", aldus directeur M. van der Valk. Dat heeft te maken met de verbouwing waarmee het Van der Valk-concern einde lijk is begonnen. De uitbreidingsplannen dateren al van vorig jaar, maar pas enkele maanden geleden kreeg het concern een vergunning. Het aantal kamers wordt uitgebreid van honderd naar 136. De entree van het motel-restaurant wordt verplaatst, de zalen worden anders in gedeeld en er komt een loopbrug tussen het café-restaurant en het motel. De werkzaamheden duren tot oktober volgend jaar. Tot die tijd kan De Gouden Leeuw een derde deel van het restaurant niet gebrui ken. FOTO DICK HOCEWONING LEIDERDORP ERIC WENT Dertig miljoen is de Leiderdorpse bijdrage aan de financiering van de verlengde tun- nelbak van rijksweg A4. Dat bedrag moet verdiend worden met woningbouw en twee bedrijventerreinen in de directe omgeving van de A4. Voor woningbouw denkt de gemeente Leiderdorp aan twee locaties: het gebied van de tennisbanen, en het rommelig inge richte stukje grond tussen de Mauritssingel en de jachthaven. Eerdere plannen om ook zwembad De Does te verplaatsen, in ruil voor woningbouw, zijn voorlopig van de baan. Volgens wethouder Molkenboer is dat niet nodig. „Voorlopig ligt hij daar nog wel een tijdje. Wel hebben we in onderzoek of het mogelijk is om op de parkeerplaats voor het zwembad op termijn een nieuwe Kastanjeschool te bouwen." Ook tuincen trum Ranzijn hoeft niet voor de verdiepte snelweg te verkassen. „Het terrein valt wel onder de wet Voorkeursrecht, maar we zijn er voorlopig nog niet in geïnteresseerd." De rest van het benodigde geld wil Lei derdorp verdienen met een bedrijvente- reintje op de strook grond langs de A4, pa- Een andere, vierkante opstelling van de kramen moet de zieltogende Leiderdorpse markt redden. Zo lusten wij er nog wel een paar. Hardop juichen is er bij de raadsleden van Progressief Warmond nog altijd niet bij als het woord zandwinning valt. Wat moet je ook met al die miljoenen die het oplevert? De Leiderdorpse wethouder Arie Roest is een volhouder. Nu komt hij na vier jaar weer met een voor stel om de langzaam wegkwijnende donderdagmarkt nieuw leven in te blazen. Trekken aan een dood paard, zeg gen de kenners. Je kan nog beter een alcoholist aan de Buckler hel pen. Maar Roest schudt onverstoor baar een dikke nota Ambulante Handel uit zijn mouw, en komt met een onthutsend eenvoudig idee: We maken er een carré-vorm van. Zo eenvoudig is de Leiderdorpse consument dus te foppen. Denkt Roest. Die lintvormige tochtige marktopstelling aan de Laan van Ouderzorg, dat werkt niet. Daar ga je nog geen bloemkool kopen als je geld toe krijgt. Nee, dan is het beter die markt om te bouwen tot een be schut vierkantje. Dan komen de klanten massaal, en groeit dat ver- zamelingetje aardappel- en sinaas appelstalletjes vanzelf uit tot een bruisend handelsparadijs. Natuurlijk heeft hij wel even over deze magistrale oplossing moeten nadenken. Zo'n probleem los je im mers niet in een paar dagen op. Wel in vier jaar, om precies te zijn. En met de hulp van de nodige ambte lijke ondersteuning, natuurlijk. In 1996 beloofde Roest immers al het Leiderdorpse marktbeleid te evalu eren, en met nieuwe plannen te ko men. Nu lanceert hij 'uit het niets' dat meesterlijke idee van dat vier kant, en begrijpen we eindelijk waarom het zo lang geduurd heeft. Applaus dus voor de wethouder die nooit opgeeft. Toch sluiten wij niet uit dat zelfs zijn wonderinedicijn de doodzieke patient niet uit het slop kan halen. En om nu te voorkomen dat Roest straks weer vier jaar nodig heeft om met een lumineus op de proppen te komen, hebben wij al vast een geweldig alternatief. Pro- beer het eens met een ruit, Arie. Of wat dacht je van een rondjeDoe eens gek. Arm Warmond Zodra het onderwerp zandwinning in de Warmondse raadszaal ter sprake komt/kan er bij de college partijen WD en Progressief War mond (PW) geen lachje meer af. Dan trekken met name de PW'ers een gezicht alsof ze naar de slacht bank moeten. 'We kunnen niet om zandwinning heen' en 'we móeten wel vervolgstappen zetten', klinkt het machteloos uit hun monden. Je zou bijna medelijden met ze krij gen. Want zeg nou zelf: je zal als ge meente maai' worden opgezadeld met al die miljoenen guldens die het winnen van zand oplevert. Wat moet je daar in hemelsnaam mee? Nee, het is diep triest dat Warmond vastzit aan die zandwinning, omdat er in het vorige college afspraken zijn gemaakt met een zandwin ningsmaatschappij. Voor het huidi ge college had het écht niet gehoe ven. In het collegeprogramma staat het nog wel zo duidelijk: deze raadsperiode is zandwinning niet aan de orde. De risico's zouden te groot zijn. Oevers die gaan schui ven, dat soort dingen. Maar door die vervloekte afspraak uit het ver leden moet je er wel aan geloven. Als dan ook nog eens uit onderzoek van ingenieursbureau Oranjewoud blijkt dat zandwinning geen proble men oplevert, tja, dan is er geen weg meer terug. Nee, zandwinning is zo'n erfenis Een bruisend handelsparadijs moet de Leiderdorpse markt worden. De Albert Cuyp in Amsterdam is er straks niks bij. waarmee je als gemeentebestuur liever niet wordt opgezadeld. Een erfenis die zo groot is dat je er in de Dorpsstraat wel zes parkeerkelders voor kunt bouwen. En dan hou je ook nog geld over voor een rij aan- ARCHIEFFOTO ANP legsteigers voor al die watersporters die Warmond nu voorbijvaren. Je zal zo'n erfenis maar door je strot geduwd krijgen. Dat gun je je ergste vijand toch niet? ERIC WENT en JUDY NIHOF kwam tegen opoffering van het sportpark. „Toen die discussie op haar hoogtepunt was, is het Lei derdorpse probleem in de belangstelling van het ministerie van VROM gekomen", aldus Molken boer. Sindsdien kreeg hij steeds meer signalen dat de bijdrage van dat ministerie alsnog fors omhoog zou gaan. C. Thunnissen van Comité Doesbrug begrijpt dat wel. „Mensen die lijnen trekken vanachter een tekentafel hebben vaak geen idee wat dat op lokaal niveau betekent. Maar als er dan zoveel verzet komt, en ze gaan ook nog eens ter plaatse kijken, dan zien ze ineens wat voor verschrikke lijke consequenties die lijntjes hebben. Dus lob byen en aan de bel trekken heeft wel degelijk De positieve afloop voor Leiderdorp wil niet zeggen dat de drie Leiderdorpse belangengroe pen nu rustig achterover kunnen leunen. „Wij blijven het proces kritisch volgen", belooft W. Moonen van de Initiatiefgroep Verontruste Bur gers. „We zijn er nog niet", stelt ook Thunnissen. „Eerst moeten de eerste palen de grond in, en dan maar eens zien hoe de afwikkeling van de bouw gaat. Want dat zal ook nog heel wat voeten in de aarde hebben." Ook de Belangenvereniging A4-HSL ziet daar nog een toekomst voor de vereniging weggelegd. „Het belangrijkste deel van onze missie is na 20 jaar volbracht: er komt een verdiepte bak met een aanvaardbaar kostenniveau voor Leiderdorp. Maar nu begint al die andere ellende pas. Hoe blijft het oude dorp straks bereikbaar, en wat doen we met de zandtransporten? De belangen behartiging van mensen uit de Kerkwijk en de Oranjewijk gaat dus gewoon door." 'Ook op andere manier profiteren van verdiepte aanleg De financiering van de verdiepte tunnelbak van de A4 is nog maar net rond, of er wordt al driftig gespeculeerd over bouwen boven de snelweg. „Het is nu nog te duur, en technisch ingewikkeld, maar op termijn moet dat mogelijk zijn", verwacht de Zoeterwoudse wethouder Stuijt. De Leiderdorpse wethouder Molkenboer ziet mo gelijkheden om de Oranjewijk en de Kerkwijk 'op elkaar aan te sluiten'. LEiDERDORP/zoETERwouDE kapping aan elkaar te breien. eric went „Dan is het wel noodzaak om de afvoer van schadelijke stof fen van die verdiepte snelweg goed te regelen", stelt C. Thun nissen. Volgens Doesbrug kan dat via hoge schoorstenen. „Geef ze dan meteen een mo numentaal karakter, zoals in Groningen. Daar heeft zo'n pijp de vorm van een hertengewei. Leuk om te zien, en zo profileer je je als gemeente ook eens op een andere manier." Bestuurders van de A4-ge- meenten kijken al voorzichtig Het is niet de eerste keer dat het idee van bouwen op de ver diepte snelweg opduikt. Al in 1997 deed stedebouwkundig bureau Zandvoort daar onder zoek naar, en kwam met schet sen van zwevende tuinen, een groene corridor of een deels be bouwde overkapte snelweg. Ook Comité Doesbrug heeft vier jaar geleden al eens een plan gepresenteerd om Leider dorp met een bebouwde over- naar de toekomst. „Misschien zijn we zo twintig jaar verder, maar ik denk dat we met kan toorachtige bebouwing, zoals op de Utrechtsebaan, ook op een andere manier kunnen profiteren van de verdiepte snelweg", denkt Stuijt. Zijn Lei derdorpse collega Molkenboer ziet ook mogelijkheden. „Het moet kunnen om Kerkwijk en Oranjewijk op termijn dicht te leggen. Maar ik vind niet dat je daar appartementen op kan bouwen. Dan denk ik eerder aan groenpartijen." Voorlopig staat het Rijk grootschalige bebouwing boven een snelweg nog niet toe. „Dat komt omdat er dan ook een al ternatief moet komen voor het vervoer van gevaarlijke stof fen", weet Molkenboer. „Het kan dus nog niet. Maar dat be leid kan natuurlijk altijd veran deren." Legionella in sporthal Rijnlands Lyceum rallel aan de Simon Smitweg. Bovendien komt er ruimte vrij voor bedrijven na de re constructie van het kruispunt A4-N446, vanwege de aanleg van de HSL-tunnel. De komende weken worden de Leider dorpse ideeën uitgewerkt in een master- plan. Dat wordt in februari of maart voor gelegd aan de gemeenteraad. In die maan den moeten ook Leiden, Zoeterwoude, Pro vinciale Staten en het Rijk hun fiat geven aan de plannen. Daarna kunnen de partij en een samenwerkingsovereenkomst teke nen. De verwachting is dat dit in mei ge beurt. SUZANNE BARBIER Ondanks de aanwezigheid van een 'legionellabestendige' wa terinstallatie is in de douches van de sporthal van het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest de legioneUabacterie aangetroffen. Dat heeft de school gisteren be kend gemaakt. De vondst is vo rige week gedaan bij een con trole door het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH). Het Rijn lands Lyceum is hogelijk ver baasd, omdat de DZH de water installatie zes maanden geleden nog goedkeurde. De douches zijn meteen na de ontdekking gesloten voor de leerlingen en de sportverenigin gen die de hal gebruiken. De ouders van de 1400 leerlingen hebben een brief ontvangen, waarin hen wordt gevraagd alert te zijn op ziekteverschijn selen. Tot nu toe heeft de school geen ziekmeldingen ont vangen. Gebouwbeheerder A.Velthui- zen van het Rijnlands Lyceum noemt de ontdekking van de gevreesde bacterie in de dou ches van de sport, 'erg zuur' voor de school. Het afgelopen jaar heeft het lyceum vrijwillig voor ruim achtduizend gulden verschillende maatregelen ge nomen die legionella moesten voorkomen. Dat is gebeurd in samenwerking met Duinwater bedrijf. Volgens T. van Duijvenbode van het Duinwaterbedrijf wor den de douches van de sporthal te weinig gebruikt. ,,Als de leer lingen te weinig douchen staat het water stil, waardoor het af koelt. Daardoor is de kans gro ter dat er een ophoping in de leidingen plaatsvindt." Van Duivenbode wil de genomen voorzorgsmaatregelen toch geen weggegooid geld noemen. „Het kan snel verkeren, zo blijkt. Zes maanden geleden was er niets aan de hand. Daar om nemen we elk half jaar wa termonsters om de bestendig heid te controleren." Het Rijnlands neemt diverse maatregelen in de douches om de veiligheid van de leerlingen en sporters te waarborgen. Rec tor A. Vaessen hoopt dat dit voldoende is, maar garanderen kan hij dit niet. De douches zijn namelijk dringend toe aan re novatie, zo laat hij weten. Dat is nog gebeurd, omdat de ge meente Oegstgeest erover denkt op een andere locatie een nieuwe sporthal te bouwen. Vaessen zegt te hopen dat de school daarover zo snel moge lijk duidelijkheid krijgt. „Anders moeten onze douches als de wiedeweerga worden aange pakt". Volgens een woordvoerster van de gemeente Oegstgeest is er voor alle sportaccomodaties die onder de verantwoordelijk heid vallen van de gemeente een 'legionella beheersplan' in de maak. Volgend jaar is dat wettelijk verplicht. Het Rijnlands verwacht op zijn vroegst vrijdag te weten of de besmetting voorbij is. Voorschoten draait vrijwel zeker subsidiekraan dicht voorschoten jan preenen Het gastouderbureau blijft actief in Voorschoten, maar in een heel andere vorm. Omdat de ge meente vrijwel zeker stopt met het verlenen van subsjdie heeft de Stichting Kindercentra Leid- schendam (SKL) besloten zich meer te concen treren op intensieve samenwerking met het be drijfsleven. „Op dit moment hebben we twee bedrijfsopvangplaatsen. Dat aantal proberen we door gerichte acties uit te breiden. Op die manier willen we het bureau openhouden", aldus E. Bakker, hoofd gastouderopvang van de stichting. De SKL ver zorgt in samenwerking met de Centrale Stichting lönderop- vang Voorschoten (CSKV) sinds 1999 gastouder opvang in Voorschoten. Dit bureau legt contact tussen ouders en gastgezinnen die kinderen van 0 tot en met 12 jaar tijdens en na schooltijd wil len opvangen. Aanvankelijk zag het ernaar dat het bureau in Voorschoten zou sluiten, omdat er weinig animo voor bestaat. Bij de start werd uitgegaan van 45 'structurele koppelingen', maar die norm werd al snel bijgesteld tot zestien koppelingen. Ook dat aantal is nooit gehaald. De gemeente wil de sub- 'Kinderopvang voor particulieren veel duurder' sidiëring daarom beëindigen. Morgenavond moet de commissie welzijn zich uitspreken over een voorstel van burgemeester en wethouders. Directeur W. Atsma van de CSKV heeft zich al neergelegd bij een negatief advies. „Dat betekent dat wij ons uit het project terugtrekken en dat het gastouderbureau in de huidige vorm ophoudt te bestaan. Er is te weinig bodem. De Leidschendamse stich ting, die enkele jaren geleden bij het opzetten van het bureau werd betrokken, omdat zij al langer ervaring had met het leg gen van contacten tussen ou ders en gastouders, probeert de koers te verleggen. Bakker: „We gaan de samenwerking met het bedrijfsleven een impuls geven. We willen opvangplaatsen rea liseren via de werkgevers van ouders. We denken dat er van die kant wel degelijk meer mogelijkhe den zijn. Natuurlijk is het jammer als de subsidie straks wegvalt. Voor particulieren zal deze vorm van kinderopvang veel duurder worden. We heb ben nu acht gesubsidieerde plaatsen en twee be drijfsopvangplaatsen. Maar ook zonder subsidie denken we in Voorschoten een rol te kunnen spelen. Er is immers een tekort aan kinderop vang en de vraag naar een andere vorm van op vang dan in een kinderdagverblijf is groot."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17