Leiden Gr oenoord weer in actie tegen junks 49?5 19?5 en rechter krijgt nooit VVV-bonnen aangeboden Leiden Regio 'Een radertje van de maatschappij' GERECHT Verkrachting op Breestraat in Opsporing Verzocht AO 12 DECEMBER 2000 ADWIJK Kinderen zijn zaterdag 16 december van 14.00 tot lit welkom in buurthuis De Linde, Herenstraat 64 om ;erststukjes te maken. Al het materiaal ligt al klaar, alleen en je moet zelf meegenomen worden. Terwijl de ene groep k< ststukje maakt, speelt een andere groep kinderbingo. Tot ;ei rdt er een kinder-kerstfilm gedraaid, ju E )ERKWARTIER Verzamelaars van munten, postzegels, er iefkaarten, telefoonkaarten en andere zaken zijn vrijdag 15 jj, ier tussen 19.00 en 21.45 uur welkom op de ruilbeurs van jj se Ruilvereniging Koningkerk in buurthuis 't Spoortje, ,e rdkade 40. Entree voor niet leden is 1,50 gulden en één gul- ir jeugd tot en met 15 jaar. Voor meer inlichtingen kan er rorden met telefoon 0252-230393. igVV( l/VUK De winkeliers van winkelcentrum de Kopermolen ge- lekers zaterdag 16 december van 12.00 tot en met 16.00 ist een kerstgevoel. Het duo Mark Mark is aanwezig om m deren ten gehore te brengen. Op een pleintje even buiten ,jj keicentrum komt de kerstman. Kinderen kunnen een gratis u de vliegtuigmolen maken. SHOF In de speeltuin Stevenshof kan zaterdag 16 decem- 20.00 uur bingo worden gespeeld. De zaal van het gebouw 'c' Carry van Bruggenpad 2 is vanaf 19.15 uur geopend. c ön/ZJL i-Ccrt, cijL cbtconjc ClJl. li - 9r Chivas Regal whisky Fles 700 ml van 55.99 voi Per hier f71.36 Safari African likeur Een tropisch avontuur van mango, papaja, maracuja en wilde limoenen. j{occcLt cc ooiït 10 4 •rcwn 'Het gebeurt allemaal op gemeentelijk terrein 'S( in \DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden urd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ix; 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl AS In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 is de gelegenheid om te klaverjassen. Er wordt om 13.30 uur )AAL Naar aanleiding van haar boek 'Herboren' houdt de Lieneke Schotanus een lezing getiteld: 'Jij bent het beste mij' over rouwen om een miskraam of een vroeg- of dood- i kindje, en over de vraag hoe mensen met dergelijke ver- n emoties in hun leven kunnen omgaan. De lezing vindt lp vrijdag 15 december om 20.00 uur in 'Verbum Dei', Plan- De kosten bedragen 15 gulden. URG Buurthuis Matilo verzorgt zondag 17 december een ïgo. De avond wordt begonnen met zang door kinderkoor urg'. Toegangskaarten 7,50 gulden zijn verkrijgbaar bij het nis aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. De zaal is om ur open, een half uurtje later wordt er begonnen. LEIDEN WIM KOEVOET De Leidse wijk Groenoord staat weer op stelten door junks. Op een terrein in de bocht van de Gabriel Metzustraat/Floris Ver- sterlaan staat sinds enige tijd een camper waarin twee ver slaafden wonen. Volgens wijk bewoners dealt het duo vanuit het voertuig en is het op een onveilige manier in de weer met butagastanks. De politie wordt bestookt met telefoontjes van omwonenden. Ook de lei ding van het nabijgelegen Cen trum 58, dat zich bezighoudt met vorming en vrijetijdswerk van mensen met een verstande lijke handicap, heeft aan de bel getrokken. Groenoord, vooral de Jan Lie- vensstraat, heeft het nu bijna voorbije jaar toch al veel lastge- had van drugsgebruikers. Na een campagne tegen een ver slaafde van Britse komaf wil de buurt verschoond blijven van deze problemen. Een bewoner die uit angst voor represailles zijn naam niet in de krant wil zien, zegt: „Als bewoners niet collectief optreden, komen junks massaal naar je wijk. De een trekt de ander aan, want ze dealen bij de vleet. Vandaar dat we ook nu weer als een bok op de haverkist zitten. Over de twee verslaafden in de camper zegt de politie nog niet te kun nen optreden omdat eerst moet worden uitgezocht van wie het terrein is. Het is jammer genoeg geen openbare ruimte want dan had de politie al wél kun nen optreden." Volgens de bewoners zijn er echter maar twee mogelijkhe den: de gemeente Leiden of de Gevulei is eigenaar van het ter rein. De Gevulei is de organisa tie die ooit de vuilverbranding en later de vuiloverslag aan de Garbriël Metzustraat beheerde. Leiden is bezig met de aankoop van het terrein en wil er ICT- bedrijven onderbrengen. De Jan Lievensstraat had eer der dit jaar ook al te kampen met een junk, die onderdak had gevonden bij zijn vriendin. „Ik weet niet wat hij gebruikte, maar hij vloog een keer zo door de voorruit heen, die van dub bel glas was. Hij is bloedend in de dakgoot en in de vijver aan de Floris Versterlaan aangetrof fen. Andere keren rende hij schreeuwend door de straat en hij bedreigde zijn buren. Hij is een keer aangehouden, waarna hij op de boot terug naar Enge land is gezet. Een paar dagen later verscheen hij weer ten to nele. Toch hebben we hem er uiteindelijk weggewerkt. De enige methode is dat je alsmaar en op alle mogelijke manieren duidelijk maakt dat zo iemand niet welkom is. Je moet de druk op de ketel houden en elke mis stap melden. Het is jammer dat Groenoord nu toch weer te ma ken krijgt met deze problema tiek. Het is er kennelijk een ide ale wijk voor, met dat voormali ge vuiloverslagterrein waar je dingen kunt doen waarbij je geen pottenkijkers kunt gebrui ken. Het is een rustige buurt die toch dichtbij het centrum ligt." Astrid van den Berg, consu lente bij Centrum 58, behoort ook tot de bellers. „Niet zozeer omdat het met de overlast de spuigaten uitloopt maar uit be zorgdheid over de kwetsbare doelgroep van het centrum. Verder merk ik ook aan de vrij willigers, die voor een deel uit Groenoord afkomstig zijn, dat dit onderwerp heel erg leeft." Van den Bergs irritatie over een aantal gebeurtenissen eer- Vriendendienst helpt voormalig psychiatrisch patiënten LEIDEN ELLEN KLAPWIJK „Ik vind het gewoon helemaal te gek. Het is een bekroning van al die jaren werk." Ans Brokke straalt omdat ze - letterlijk - in de bloemetjes is gezet met het brons van de Co Verhoogprijs, de Leidse vrijwilligersprijs, die donderdag werd uitgereikt. Als maatje van eenzamen die in aanraking zijn geweest met psy chiatrische hulp zorgt zij al vijf jaar lang voor een glimlach op hun gezichten. Brokke is een van de initia tiefnemers van de Vrienden dienst Zuid-Holland Noord. In het verleden heeft ze zelf ook te maken gehad met de psychia trie. „Maar maak daar absoluut geen ophef van, want dat ligt achter me." Ze nam daarom vijf jaar geleden zitting in de cliën tenraad van de Rijngeestgroep, het voormalige Riagg. Brokke speelde eigenlijk meteen al met het idee om mensen te bezoe ken die ervaringen in de psy chiatrie hebben gehad en op perde het idee tijdens een ver gadering. Dat werd enthousiast ontvangen door de overige le den van de cliëntenraad.„Ie- mand zei toen: 'Joh, dat wordt al gedaan door de Vrienden dienst in Amsterdam'. Ik ben daar meteen mee aan de slag gegaan." Daardoor kent de Vrienden dienst in Leiden nu al weer een historie van vijf jaar en werken er inmiddels 17 vrijwilligers, een aantal dat nog steeds stijgt. „Je moet er eigenlijk aan mee werken dat die mensen uit hun sociaal isolement komen en weer een radertje van de maat schappij gaan vormen. Maar je moet ze daarbij het gevoel ge ven dat ze het zelf doen", om schrijft Brokke haar werk. Ervaringsdeskundigheid loopt als een rode draad door haar werk. Ze weet hoe het is om helemaal op jezelf te zijn aangewezen. „Maar ik ben ook geïnteresseerd in mijn mede mens. Waarom doen mensen zoals ze doen?", voegt Brokke eraan toe. Het vrijwilligerswerk kost haar, de cliëntenraad erbij inbegrepen, 17 uur per week. Daarnaast bezoekt ze iedere maand een thema-avond waar in de vrijwilligers hun ervarin gen uitwisselen. Als maatje is Brokke een ba ken voor mensen met uiteenlo pende problemen. Het gaat daarbij niet om hulpverlening, maar om bijvoorbeeld een goed gesprek bij een lekkere kop kof fie of het maken van een wan deling. Belangrijk daarbij is dat je je goed in een ander kunt verplaatsen. Over welke eigen schappen moet een vrijwilliger van de Vriendendienst verder nog beschikken? „Je moet in ie der geval wat hebben met de doelgroep", meent Brokke. „Ie dereen krijgt een starterscursus over de bijwerkingen van medi cijnen en de diverse ziektebeel den. Daaruit blijkt al gauw of czucht, stomheid en id.' Dat was het. De ge Leidenaar die gisteren ba politierechter zat, kon •1 voor zijn kop slaan. Hij •nders goed dat hij fout U n hij in de Haarlemmer- sii raor vijfhonderd gulden ier 'V-bonnen kocht die in >ijna vier keer zoveel ,,11 waren. Maar hij had er en ene rooie cent aan houden'. n vertelde dat hij wist dat nacht van 25 op 26 ja- 199 een inbraak was ge- waarbij VW-bonnen gestolen. Daags daarna lij zulke bonnen op Hij wist ook precies van et ging om een jongen op ommer, die aan de Lei en zijn vrienden vertel- hij voor 5500 gulden aan onnen bezat, die zij kon pen voor tweeduizend wam dat nou?", wilde rVan Daal weten. „Ik sta deens in de stad, maar 'mt er nooit iemand op me af om te vragen of ik VW- -bonnen wil kopen", zei hij bij- na-teleurgesteld. Gemakzucht, stomheid en domheid dus. „Ik studeerde toen nog. Dat was een krap le ventje, maar dat geeft mij niet het recht om hieraan mee te doen", zei de Leidenaar be schaamd. „Het is stom. Abso luut. Maar ik ben niet van plan om dit weer te doen. Ik heb mijn lesje wel geleerd. Als ik nu iets wil aanschaffen dan spaar ik er voortaan twee jaar voor." Blozend keek de twintiger de zaal van het kantongerecht in: waar kwam al dat publiek toch vandaan? Van Daal zei dat de VW een ton aan gestolen bonnen wilde terughebben. De officier van justitie vond dat wel veel en eis te dat de Leidenaar in ieder ge val 'zijn' tweeduizend gulden aan bonnen terugbetaalde. Met daarbij vijfhonderd gulden boe te èn vijfhonderd gulden voor waardelijk. Advocaat Lagraauw kon zich in dat laatste wel vin den, maar niet in die tweedui- zend gulden voor deze 'eenma lige uitglijder'. Juist omdat on bekend was hoe het met de hoofddaders en de schade was afgelopen. „De VW is er zelf niet om dat toe te lichten en kan dat geld altijd nog bij de ci viele rechter vorderen", zei Lagraauw. Bovendien had de VW spulletjes gekregen die met de bonnen waren gekocht. De officier was het daar niet mee eens: „Er zijn goederen te ruggegeven zoals aftershave, eau de toilette en cd's, maar daar heeft de VW niks aan." Van Daal was het eigenlijk wel met de advocaat eens. „Dit is een staartje van een grote in braak en u bent een van de he lers. Ik voel er niets voor om u zomaar in het wilde weg twee duizend gulden te laten beta len." De rest van de geëiste straf vond hij wel gepast. Sarren „Dames denken altijd te moe ten sarren via de kinderen", zei een 37-jarige gescheiden Al- phenaar gisteren verbolgen maar kalm tegen de rechter. Op 9 februari dit jaar ging hij naar zijn ex-vrouw om zijn dochter weer eens te kunnen zien. Bij de scheiding was immers afge sproken dat hij eens in de veer tien dagen recht had op een be zoekje van zijn dochter. Maar op die bewuste woensdag werd daar geen gehoor aan gegeven. „De telefoon werd niet beant woord. De deur werd niet der dit jaar komt weer boven. „Het is allemaal gemeentelijk terrein om ons heen maar een veilig idee is dat geenszins. Kort geleden kwam aan het licht dat we hier op een steenworp af stand zijn gevestigd van een van de grootste vuurwerkop slagplaatsen van Nederland. (Kat, red.) Bovendien bleken zich op korte afstand daarvan illegale gastanks van een olie- bollenboer te bevinden. En dan heb ik het nog niet gehad over die man die in een container woont. Dit gebeurt dus alle maal op datzelfde gemeentelijk terrein waar nu die camper met die, zo heb ik mij door de buurt laten vertellen, junks staat ge parkeerd. Het lijkt wel alsof alle mensen voor wie fatsoenlijke opvang ontbreekt in Leiden op dit gebied zijn aangewezen." T. Rijsbergen van het gelijk namige bedrijf in auto-acces soires aan de Gabriël Metzus traat is ook op de hoogte van de 'junkscamper'. „Zelf heb ik er geen last van maar als je hier woont en je hebt ook kinderen rondlopen, dan is dit niet pret tig. Het is een raar gebied. Er staan wat containers en een wc-hokje. Allemaal bruikbaar natuurlijk. Het lijkt wel alsof het ervoor is neergezet. Als ik er zo'n zooitje van maak, word ik - terecht - aangepakt." Een woordvoerster van de politie zei gisteren dat de kwes tie nog niet tot het wijkbureau was doorgedrongen. „Maar we gaan vandaag een kijkje ne men." De gemeente kon nog geen commentaar geven LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN De geruchtmakende verkrach ting van een 26-jarige vrouw uit Leiderdorp in de nacht van 2 op 3 oktober op de hoek van de Breestraat en de Papengracht, komt volgende week maandag in het televisieprogramma Op sporing Verzocht. Het slachtoffer werd op die plek dinsdagochtend 3 oktober rond 2.00 uur door een aantal mannen uit een groep van tien verkracht. Hoeveel dat er pre cies zijn geweest, wil de politie niet zeggen. De vrouw verzette zich hevig en beet een van de daders in zijn rechterwang. Op haar ge schreeuw werd niet gereageerd terwijl het in verband met de festiviteiten rond 2 en 3 oktober op de Breestraat drukker was dan normaal. Overigens deed het slachtoffer pas zaterdag 14 oktober aangifte van de ver krachting. Meteen daarna begon de po litie met een onderzoek, maar ze slaagde er niet in om getui gen te spreken te krijgen. Vol gens een woordvoerder van de politie zijn er mogelijk geen ge tuigen doordat het slachtoffer door de hele groep werd afge schermd. De groep zou bestaan uit studententypes' van tussen de 20 en 25 jaar. De politie hoopt vooral in contact te komen met enkele leden uit de groep van tien. Vol gens de politie hielden sommi gen van hen zich min of meer afzijdig en riepen zelfs dat het allemaal veel te ver was gegaan en dat ze de vrouw moesten la ten gaan. Het Avro-programma Opspo ring Verzocht wordt maandag 18 december uitgezonden om 18.56 uur op Nederland 1. iemand geschikt is. Mensen groeien toch wel mee met hun werk, als ze maar de intentie hebben er wat voor te doen. Na de uitreiking van de Co Verhoogprijs loopt Brokke niet naast haar schoenen, ze blijft zich gewoon voor de volle hon derd procent inzetten voor haar 'maatjes'. Ze schiet vreselijk in de lach als ze vertelt dat in het juryrapport ook haar teckeltje vermeld stond. „Mijn hondje gaat altijd overal met me naar toe, zodat ze zich in dat rapport afvroegen of hij nou zo trouw was aan mij of ik aan hem." opengedaan. Op een gegeven moment werd ik zo onmach tig...", verklaarde de parttime vader.Ik wilde toch mijn zegje doen." En dat deed hij. Met kracht. Hij trapte de deur uit het slot en ging niet weg toen zijn ex daar om vroeg. Huisvredebreuk en vernieling, concludeerde de officier van justitie. Zij was blij dat het om een eenmalige actie ging. Afge lopen zondag had pa nog een paar uurtjes contact met zijn dochter. „Ik heb een werelddag gehad. Alleen de moeder houdt het contact tegen", zei hij. De officier eiste 1250 gulden boete, waarvan 250 gulden voorwaar delijk. „Wat had u gedacht te krijgen toen u hier kwam?", vroeg de rechter. „Hetzelfde", mompelde de man. „Hoe komt u daar zo aan?" „Ach, nattevin- gerwerk..." „Nou, mijn werk is geen nattevingerwerk hoor", zei Van Daal. Maar uiteindelijk leg de hij de Alphenaar toch de ge- eiste straf op. CONNIE VAN UFFELEN Leidsch DagbladARCHIIiVlïISr ANNO 1900 Woensdag 12 December GEMENGD NIEUWS - Het trouwkleed der Koningin. Aan mevrouw Van Emstede Winkler, leerares in de afdeeling voor kunstnaaldwerk der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam, is de sleeprok toe vertrouwd van het huwelijkskleed der Koningin. De stof, zilverbrocaat, is afzonderlijk voor het kleed ge weven. De rok is te Parijs gesneden in den vorm een- er tunique; de voorbaan wordt gevuld met een over vloed van echte kant. Langs den rand der tunique en op den breeden sleep zijn de lijnen van het borduur- Dit borduursel, dat het werk zal zijn van mevrouw Van Emstede en zes harer leerlingen, wordt uitgevoerd in zilverdraad en zilveren loover- tjes-, als hoofdmotief van het ornament is gekozen de oranjeappel. De corsage der japon wordt geheel te Parijs vervaardigd. LEIDEN - Op de Internationale Bakkerij-tentoon stelling te Brussel, Zaterdag door den graaf en de gravin van Vlaanderen plechtig geopend, is de firma P.C. Nicola alhier voor haar inzending Haagsche be schuit en pain-de-luxe bekroond met de zilveren me daille. ANNO 1975 LEIDEN - De Tuintjesvereniging 'Floralia' hield gisteravond een bijeenkomst voor haar leden in het club gebouw van de speeltuin Zuiderkwartier in de Anjelierstraat, waar de prijzen werden uitgereikt van de onderlinge tuinwedstrijd. In de kategorie 'Voortuinen' scoorde de heer Philippo het hoogste aantal pun ten. Aan mevrouw Crama, de heer De Strater en mevrouw Schouten (v.l.n.r. op de foto) werd een tweede prijs toegekend. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD •Vrijdag 12 december ALPHEN AAN DEN RIJN - Het orgel van de Ouds- hoornse kerk kan weer 'juichen' met kerstmis. De eerste exemplaren van de ruim 2000 klankpijpen zijn op hun plaats gezet. De vaste organist van de Oudshoornse kerk, de heer E. Bos, heeft vanaf het begin van de restauratie (februari j.l.) op een elek tronisch orgeltje gespeeld, achter de kansel. Nu stelt hij met intens genoegen vast, dat hij tijdens de kerstnachtdienst, de trap achterin de kerk zal kun nen bestijgen om zich weer uit te leven op het toet senbord van het monumentale orgel. Letterlijk 'mo numentaal', want het inmiddels 220 jaar oude or gel, gebouwd door de Duitser Joachim Hesse, is - sa men met de Oudshoornse kerk zelf - het enige op de Monumentenlijst prijkende object in Alphen. LEIDEN - De plannen voor een stadskantoor op het Schuttersveld zijn in de commissie voor ruimtelijke ordening gisteravond met gemengde gevoelens ont vangen. Het raadslid Houtman (SGP/GPV) prees de goede bèreikbaarheid van deze plaats, terwijl Beijen (PPR) vreesde voor de woonfunktie van het buurtje achter het Schuttersveld. Wethouder Van Dam zette uiteen dat de gemeentelijke diensten nu zeer ver spreid gehuisvest zijn. Er wordt over gedacht om de sector wonen samen te brengen in het nieuwe kan toor, dat wil zeggen de afdeling SVG (stadsontwikke ling, verkeer en grondzaken), de afdeling VOW (volkshuisvesting, openbare werken), de woning stichting, het bureau huisvestingen gemeentewer ken. Deze nieuwbouw zou betaalbaar zijn door het vrijkomen van geld bij het afstoten van oude pan den, en door lagere onderhoudskosten; mits men subsidie krijgt uit de pot voor aanvullende werken. Om voor deze subsidie in aanmerking te komen moet men een plan hebben dat snel klaar is. Het voordeel van het Schuttersveld boven andere plaat sen in de gemeente is, aldus directeur Gemeente werken Vos, dat men daar zo aan de slag kan. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15