Lutherse bisschop pleit voor Europese protestantse synode Geloof Samenleving Bloemen voor de godin 'Schuld bekennen lucht op' Tweespalt over sacrament Praag geeft door Duitsers geroofd joods archief terug DINSDAG 12 DECEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 746 jaar geleden, op 12 december 1254, volgde Rinaldo dei conti di Segni paus Innocentius °P Alexander IV. Hij stamde uit hetzelfde ge slacht als Clemens III, Innocentius HI en Gregorius DL Maar in tegenstelling tot bijvoorbeeld Innocentius III, die door velen gezien werd als de grootste paus van de middeleeu wen. heeft Alexanders IV weinig succes gehad als paus. Zijn pontificaat kenmerkt zich door mislukte politieke plannen. De rooms-kathoiieke kerk herdenkt vandaag de heilige Johan na Frémoit de Chantal die de zusterorde der visitandinnen stichtte. Haar zoon was het daar niet mee eens en ging voor de drempel van het klooster liggen om haar intrede tegen te hou den. Zij moest hem letterlijk vertrappen zoals, verklaarde zij, 'Abraham zijn zoon moest offeren'. Welkomstdienst in Pniëlkerk Katwijk katwuk In de Pniëlkerk in Katwijk aan Zee wordt zondag 17 december om zes uur een 'welkomstdienst' gehouden. Deze is nadrukkelijk ook bedoeld voor mensen die nooit naar de kerk gaan. Juist de adventstijd voor kerst is geschikt om de draad weer op te nemen, aldus voorganger ds. B. H. Weegink. Het the ma van de dienst is 'Een komst waarmee je rekening mag hou den'. Medewerkers zijn verder organist Koos Vooijs en een mu- ziekensemble bestaande uit Willemijn den Hollander, Amoud en Noreen Kuijt en David ten Voorde. Op het programma staan psalmen, gezangen, opwekkingsliederen en verzen uit de bun del van Joh. de Heer. De samenzang begint kwart voor zes. Op pas voor de kleintjes is mogelijk. Actie predikant tegen super 'succesvol' heerenveen Supermarktconcern Nieuwe Weme laat zijn winkels op de zondag voor Kerstmis dicht. De supermarktketen zou daarmee zwichten voor de boycotactie van gereformeerd predi kant S. Sijtsema uit Heerenveen. Sijtsema riep de consument op de supers van Nieuwe Weme te boycotten. Nieuwe Weme ont kent gezwicht te zijn voor de predikant. Eerder wilde de super een kwart van zijn 37 winkels in Noord-Nederland open hou den op kerstzondag. „Maar uit peilingen onder onze klanten blijkt dat daar geen behoefte aan is", aldus woordvoerder M. Ruis. Sijtsema is blij. „Ik kon het niet verkroppen dat de winkel wagen het zou winnen van de kerstboodschap. Ik kreeg zelfs su- permarktpersoneel aan de lijn dat blij is met mijn actie." Ook sobere kerst in Nazareth nazareth Na Bethlehem, de plaats waar Jezus' kribbe stond, heeft nu ook de Arabisch-Israëlische stad Nazareth besloten dit jaar weinig aan kerst te doen. In Nazareth kondigde de aartsen gel Gabriël volgens de overlevering aan Maria de geboorte van Jezus aan. De gemeente acht het ongepast feest te vieren in een periode waarin het Palestijnse volk dagelijks doden te betreuren heeft. Alleen de religieuze elementen van de viering, zoals de processie en de hoogmis, zullen in versoberde vorm doorgang vinden. Twee maanden geleden werden de bewoners van de stad aangevallen door de joodse ingezetenen van een nabijgele gen plaats. De ongeregeldheden resulteerden in drie doden en honderden gewonden. Echtpaar krijgt postuum Yad Vashem middelburg Het echtpaar Comelis en Lena Groenleer en hun zoon Adriaan worden overmorgen in Den Haag geëerd met een Yad Vashem onderscheiding van het gelijknamige Israëlische instituut. Van hen is alleen Adriaan nog in leven. Het echtpaar uit het Zeeuwse Colijnsplaat heeft in de oorlog het joodse gezin Polak uit Middelburg helpen onderduiken. Het gezin bleef tot oktober 1943 bij de Groenleers om later bij een dochter onder te duiken. Ook stuurde vader Groenleer pakketjes naar dochter Sarah in een concentratiekamp. Volgens het Yad Vashem-insti- tuut overleefde de familie Polak de oorlog dankzij de familie Groenleer. De familie Groenleer krijgt overmorgen in Middel burg de onderscheiding 'Rechtvaardigen onder de Volkeren', de hoogste onderscheiding die de staat Israël kent. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bathmen (SoW), J.A.D. van der Boon te Markelo; te Roosendaal en Wouw (NB), G. Ruiterkamp te Eist; te 's-Gre- velduin-Capelle, M. van Kooten te Montfoort. Aangenomen: naar Arnhem (SoW wijk Elden-Kandelaar), mw H. Oostdijk-van Andel te Willem stad. Toegelaten: tot de dienst des Woords door de classis Kampen J.H. Soepenberg, kandidaat uit IJsselmuiden. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Eindhoven, D. Quant te 's-Gravenhage-Rijswijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop, J.J. Tamste Middelburg-Centrum; te Capelle aan den IJssel, G.J.N. Moens te Goes; te Houten, M. Golverdingen te Gorinchem; te Kampen, C.J. Meeuse te Nunspeet; te Kruiningen en te Rotterdam-IJsselmonde, W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessendam. Kassmann: Om eigen identiteit aan te scherpen hannover epd De lutherse bisschop dr. M. Kassmann van Hannover heeft voor het bijeenroepen van een Europese protes tantse synode gepleit. Het is volgens haar belangrijk de protestantse identiteit aan te scherpen en de protestant se stem in Europa hoorbaar te maken. pluriformer geworden door de nadruk die zij op vrijheid en verantwoordelijkheid leggen, vindt Kassmann. Soms is dat moeilijk te aanvaarden. Vooral de media 'schreeuwen' om identiteit, eenvormigheid en duidelijkheid. Een kerk 'ver koopt' zich beter als de indruk bestaat dat slechts één persoon in haar naam spreekt. De boodschap van de protes tantse kerken voor de wereld De bisschop sprak onlangs op de regionale synode van de Lu therse Kerk van Hannover. Ten aanzien van het thema 'Protes tants, op goede gronden' wees Kassmann op vier aspecten: de gemeenschap van alle gelovi gen, het ambt, de oecumeni sche betrekkingen en over vrij heid en verantwoordelijkheid. De protestantse kerken zijn bevat volgens Kassmann de ele menten rechtvaardiging door het geloof alleen, pluriformiteit, binding aan de bijbel en het priesterschap van de gelovigen. Een Europese protestantse sy node zou hierin meer duidelijk heid kunnen brengen. Over het Rooms Katholieke kerkdocument 'Dominus Iesus' (Heer Jezus) zegt ze: „Dat is niet ons kerkbegrip". In Domi nus Iezus wordt een onder scheid gemaakt tussen de Rooms-Katholieke Kerk en 'ker kelijke gemeenschappen'. Kass mann is er van overtuigd dat die rooms-katholieke kerkop vatting onbijbels is. In maart 1992 kwamen pro testantse kerken uit Europa voor de eerste maal bijeen. De vergadering in Boedapest, waar tachtig kerken uit Oost- en West-Europa waren vertegen woordigd, was een initiatief van de toenmalige voorzitter van de Evangelische Kerk in Rhein- land, P. Beier. Door het overlijden van Bei er, niet lang daarna, heeft die bijeenkomst geen vervolg ge kregen. De Boedapester slotver klaring wees nationalisme af en pleitte voor de rechten van minderheden in Europa. De bijeenkomst keerde zich tegen het herstel van een christelijk Europa. roermond anp Bisschop Wiertz van Roermond: onder een overdreven schuld en zondebesef. „Maar lopen wij nu niet het gevaar in een tegen overgesteld uiterste te verval len", vraagt hij zich af. „Wie voelt zich nu nog zondig?" Wiertz bepleit ook een op waardering van de biecht, het pastorale gesprek waarin een gelovige aan de priester als plaatsvervanger van God op aarde zijn 'zonden' opbiecht. Hierover zijn naar zijn oordeel van Wiertz veel misverstanden ontstaan door een vertekende beeldvorming. De biecht is niet langer een kwestie van moeten, maar van 'mogen'. „Gods vergeving is een geschenk dat wij in ont vangst mogen nemen", aldus Wiertz. „Schuld bekennen, zeggen dat je iets fout gedaan hebt, wordt tegenwoordig te vaak als een vernedering beschouwd. Maar je eigen tekortkomingen toege ven kan ook opluchten." Dat schrijft de RK bisschop Wiertz van Roermond in zijn advents brief. In de brief staan dit jaar schuld en boete centraal. „Het werkt opbeurend als je je hart hebt kunnen uitstorten en met een schone lei opnieuw kunt beginnen", schrijft de Limburg se zielenherder. Wiertz erkent dat thema's als schuld en zonde niet populair zijn. Misschien omdat mensen vroeger te zeer gebukt gingen haridwar De Indiase rivier de Ganges wordt door menigeen als hei lig beschouwd. Volgens sommigen is de rivier een godin, die het al leszins waard is vereerd te worden. Het zou gaan om een van de twee dochters van de god Meru, welke naam staat voor de Himalaya's. De godin zou zichzelf aan de hemel hebben gegeven om de goden met haar koele water te verfrissen. Ook gaat het verhaal dat de god Vish nu zelf bij het Noord-lndiase stadje Haridwar in de rivier zou hebben gewaad. Het water zou zo heilig zijn dat de kracht ervan zonden zou doen oplossen, ja zelfs de moord op een Brahmaan zou wegwassen. Reden te over voor menig hindoe om in elk geval een keer in zijn of haar leven te baden in de 'heilige rivier'. De commercie speelt handig in op het volksgeloof. De 11-jarige jongen op de foto verkoopt bloembakjes, die gretig aftrek vinden bij gelovigen die even een be zoek aan de rivier brengen. foto »af>» aman sharma arnhem »anp gulden voor elke keer dat de ziekenhuispredikante opnieuw 'de fout ingaat'. Het kort geding dient donderdag voor de recht bank in Arnhem. Het Radboudziekenhuis ont houdt zich van commentaar zolang de zaak onder de rechter is. De predikante in kwestie bleek gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Het sacrament der zieken, onder meer zalving met heilige olie, een schuldbelijdenis en een gebed, is de vijfde van ze ven RK sacramenten. De pro testanten hebben slechts de doop en het avondmaal als sa crament. De gereformeerde ziekenhuis- predikante S. Reeders heeft ten onrechte het sacrament der zie ken toegediend aan een ster vende patiënt in het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Nabe staanden eisen in kort geding dat Reeders zich voortaan verre houvdt van deze handeling die aan rooms-katholieke priesters is voorbehouden. Advocaat B. Zegers eist na mens de nabestaanden en pas toor R. Mutsaerts uit Millingen aan de Rijn, tot wiens parochia nen de overleden man behoor de, een dwangsom van 5.000 In Praag neemt vandaag algemeen rijksar chivaris M. van Boven de joodse archieven in ontvangst, die tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitsers zijn meegeno men uit Amsterdam. De archieven waren in bezit van het centraal archief van de Tsjechische Republiek. De joodse archieven zijn tijdens de oor log door de Duitsers in of rond Praag verza meld en na afloop van de oorlog onderge bracht bij het centraal archief. De Neder landse rijksarchiefdienst heeft bemiddeld en de Tsjechische collega's bereid gevon den de Nederlandse archieven over te dra gen. Met medewerking van de Nederlandse ambassade in Praag zullen de archieven naar Nederland worden overgebracht. Ver volgens zullen in het algemeen rijksarchief te Den Haag de bescheiden aan de recht matige eigenaar worden overgedragen. Dat is het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenoot schap. Hoewel het hier niet om een groot be stand aan archieven gaat, zijn het wel es sentiële documenten voor het Nederlands- -Israëlitisch Kerkgenootschap (MK). Het MK heeft altijd gesteld dat het ontbrekende deel van het archief, dat voor zo ver wél aanwezig is ondergebracht in het Gemeen tearchief Amsterdam, vanuit religieus en historisch oogpunt van groot belang is. Onderhandelingen met de Russische fe deratie over archieven die na afloop van de oorlog in Rusland terecht zijn gekomen, zijn nog in volle gang. weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Meest bewolkt en vooral in het zuidwesten perioden met regen, woensdag erg veel neerslag en wind. In het noorden af en toe sneeuw en overdag matige tot strenge vorst, in het zuiden maxi ma omstreeks plus 6 graden. Zweden: Overwegend bewolkt en af en toe neerslag, in het zuiden woensdag veel regen en wind. In het mid den en noorden meest sneeuw. Maxima uiteenlopend van min 13 graden in Lapland tot rond plus 6 graden in het uiterste zuiden. Finland: Bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur in het zuiden een paar graden boven nul. In het noorden maxima rond min 13 graden. Denemarken: Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur tus sen 6 en 11 graden. Woensdag veel wind. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zeer onbestendig met van tijd tot tijd regen en woensdag een stormachtige wind. Maxima uit eenlopend van een graad of 8 in het noorden van Schotland tot 12 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Woensdag een paar opkla ringen, dan wel veel wind. Zacht met middagtemperatuur rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Woensdag een paar opklaringen en enkele buien. Langs de kust vaak een stormach tige wind. Maxima rond 13 gra den. Zuid-Frankrijk: In het westen bewolkt en wat re gen. Elders meest droog en vooral in de Provence zonnige perioden. Maxima tussen 13 en 17 graden. Spanje: Perioden met zon. In het noord westen meer bewolking en van tijd tot tijd regen. Lokaal veel wind, vooral in het noorden. Maxima van 14 in het graden in het binnenland tot iets meer dan 20 graden aan sommige kusten. Portugal: In het noorden bewolkt en af en toe regen. Elders droog en zonni ge perioden. Woensdag trekt de regen wat meer naar het zuiden, maar in de Algarve blijft het droog. Maxima tussen 14 en 19 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Marokko: Westkust: vrij veel zon en droog. Maxima tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur iets boven de 20 gradeD. Madeira: Zonnige perioden en meest droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima 22 tot 25 graden. Duitsland: Toenemende bewolking en af en toe regen, vooral in het noordwes ten. In het zuiden droger en hier en daar kans op wat zon. Middag temperatuur tussen 9 en 14 gra den. Oostenrijk: Dinsdag zonnige perioden. Woensdag meer wolken en met wat geluk overal droog. Maxima in de dalen tussen 8 en 12 ga den. Zwitserland: Wolkenvelden, ook af en toe zon en oven/vegend droog. Woensdag in het westen kans op wat regen. Maxima in de dalen rond 12 gra den. Italië: Rustig weer met aardig wat zon en lokaal mist. Verder vrijwel overal droog. Maxima van 7 gra den in het noorden tot 20 in de omgeving van Rome en op Sicili. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Op de Egesche Zee soms een stevige noordelijke wind. Maxima 13 gra den in het noordoosten tot 19 in het zuidwesten. Malta: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar van het noorden uit meer bewolking en een toenemende kans op buien, vooral in het oosten en later ook op Cyprus. Maxima in het zuiden ongeveer 19 graden, bij de Dar- danellen circa 13 graden. WOENSDAG 13 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.27 Maan op 18.52 Maan onder 10.43 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.42 16.56 4.15 16.29 Laag 00.27 12.55 00.08 12.36 18 0.0 11 00 -1 19.0 13 13.2 9 13.0 0 1.9 5 0.0 •flfc bewolkt onweer V warmtefront regen aflfe sneeuw koufront opklaringen «jjlreft. hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -o™ luchtdruk in -1000- hect0 pasca( Warschau Wenen Zürich Bangkok 00 New Orleans 12 1 02 13 2 3.1 33 24 0.0 30 23 0 0 22 8 0.0 22 12 162 14 9 0.0 God op het Web Het begon met een eenvoudige cirkel in het Toen volgden de spiralen, in elkaar grijpende spinnewebben, veelpuntige sterren en wiskund patronen, ja zelfs een reusachtige racefiets versi in het graan. Boeren in Engeland kijken er allan U meer van op als hun graanvelden 's nachts wee door het Hogere onder handen zijn genomen. Graancirkels: ufo 's of grappenmakers www.circlemaker.org Bij hun eerste verschijnen, pakweg halfjaren zeven tig, zorgden de graancirkels voor des te meer opschud ding. En dat zowel bij weten schappers als bij belangstel lenden uit alternatieve hoek. Druïden, ufo-watchers, mag netiseurs en Stonehengefilo- sofen veerden blij verrast op met een dergelijke concrete boodschap van., ja van wie eigenlijk? Een hulpkreet van Moeder Aarde, besloten som migen. Anderen richtten de blik omhoog en opperden dat er buitenaardsen in het spel waren. Weer anderen wisten zeker dat de bewoners van het verzonken continent At lantis achter de geometrische patronen schuilgingen. We tenschappers die de cirkels probeerden te verklaren dachten liever aan bolblik- sems, geluidsgolven of mini- -tornado's. Maar ook zij kwa men er niet uit. Gaandeweg werd het duide lijk dat behalve de goden ook gewone stervelingen de cir kelhobby beoefenen. Cirkel makers die hun nachtelijke werk opbiechtten, werden aanvankelijk niet geloofd. De graancirkelexperts hadden er immers op gewezen dat geen mens een cirkel kan trekken zonder sporen achter te la ten. Kenners wezen erop dat de kwetsbare halmen knakken zodra een mens met zijn lompe poten door het koren veld gaat banjeren. En het kenmerk van een goede graancirkel is nou juist dat het graan keurig is gladge streken, maar niet geknakt. Toch werden roemruchte cir kels, die door de deskundigen al waren gebombardeerd tot de handtekening van de Moedergodin zélf, naderhand opgeëist door gewone sterve lingen. Deze waren zelfs be reid bij daglicht het kunstje nog eens over te doen voor wie het niet geloofde. De laatste jaren is het en thousiasme bij cirkeladepten daarom wat getemperd, de meest vasthoudende loog geeft nu toe dat ten ;j' ste een deel van de cirkf si werk van grappenmakei rc Maar niet alle korenfigu zijn op die manier weg t klaren, menen zij. De website www.lovely, .net stelt zich op voomol standpunt. Volgens de n kers van deze site onder scheidt een échte graani kels zich niet alleen van ven/alsing door de ongelr( te korenhalmen. Ook sla31 kompassen op hol, weig w mobiele telefoons, slaan gertellers in het rood, bi wichelroedes naar de gr c mijden koeien de plek pest en rapporteren om nenden vuurbollen, lich dels en vliegende voorvv in de nacht. Ufo's of niet, het platwal van graan is in Engelant middels een nationale v sport aan het worden. U s valsbasis voor iedere gra cirkel-ontwerper is cird kers.org, een schitterend vormgegeven website m tips en trucs voor de doe-het-zelver, veldrepi ges en handige gereedst pen. Hoogtepunt is de rubriei of the crops. Hier wordei f luchtfoto's de spectacul; graancirkels van het jaar toond en bekroond. Er reportages over bijzondi patronen. Toppunt is ee beelding in het graan va hectaregrote Mitsubishi Space Star. Het gaat om een razend compliceerde figuur, coi pleet met uitsparingen wieldoppen. Drie man v voor deze reclamecamp twaalf uur bezig. De mai hadden tijdens hun weri leen last van stenengooi croppies. Die beschouwt de Space Star in het kore een provocatie. silvan schoonhoven O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. BouteTse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53171 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 te 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTi Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven v. abonnements- geld. ontvangen 1,- ,j betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (br 1 worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET n Voor mensen die moeilijk lezen, s!i hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuws uit het If v Dagblad op geluidscassette beschl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur Z I K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14