eiden Regio Merendeel huisartsen in regio staakt Mensenleed rond het dieren weitje iamantlaan wil ;en sloop flats Iewoners verdeeld afbraakplan ranjegrachtbuurt Besturen met een eigen 'notebook' Da Vinei wil kunstklas Stevenshof niet blij met woonboot van Van Tol ROC Leiden begint opleiding tot zorghulp JAC 12 DECEMBER 2000 merscomité in oprichting iers van zeven sloopflats e Diamantlaan en omge- n Leiden komen in op- G tegen de plannen van sei igcorporatie Portaal. Dat leken op een bijeenkomst SP-fractie in de wijk van ivond. Portaal-directeur J. ;ef liet onlangs weten dat ;huurder geen heil ziet in ondige renovatie van de roningen. Volgens Portaal huizen 'op': ze verkeren :hte staat. Ook zijn de wo- n klein en dat maakt dat iks waarschijnlijk moeilijk verhuren. w r aanleiding van De uitlatingen in deze krant J le de SP een bijeenkomst voor bewoners. Daar kwamen gisteravond zo'n vijftig mensen op af, zegt fractievoorzitter Ver geer. Volgens hem waren ze al lemaal tegen de sloopplannen van Portaal. Zeventien mensen hebben zich aangemeld voor een bewo nerscomité dat acties gaat voe ren. Vergeer: „Een van hun grootste grieven was dat ze niet in kennis zijn gesteld van iets wat zomaar over hun hoofden heen is besloten." In een verklaring kondigt de SP aan dat bewoners woningen die vrijkomen, zullen kraken. Portaal heeft met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) afgesproken dat de flats worden verbouwd tot tijdelijke studentenwoningen. Zeker honderd huisartsen uit de Leidse regio, de Bollen streek en de Rijnstreek leggen donderdag het werk neer om naar de bijeenkomst van hun vakbond (de LHV) in Amsterdam te gaan. Vermoedelijk zal de rest van de art sen donderdag ook staken. LEIDEN/REGIO ROBBERT MINKHORST De actiebereidheid is groot, heeft J. Ruijs van de districtsaf deling DHV voor Leiden en om streken gemerkt. „De tussen stand is dat tot nu toe negentig tot honderd huisartsen zich bij ons hebben aangemeld", zei ze maandagmiddag. Overigens blijft niemand ver stoken van zorg als die echt no dig is, zegt Ruijs. „Voor spoedgevallen zijn mensen verzekerd van hulp. Ze kunnen gewoon de nummers bellen die normaal in de krant staan voor de weekenddienst." Zo heeft elke huisartsengroep zijn waarnemer. De huisartsen komen in op stand tegen almaar stijgende kosten en achtergebleven in komsten. Ook het toenemende tekort aan artsen baart de LHV inmid dels grote zorgen. In de uitno diging voor de bijeenkomst schrijft de vereniging: „De doe len die de LHV wil bereiken zijn uitbreiding van het aantal op leidingsplaatsen voor huisart sen, aanpassing van hun sala rissen, een structurele financie ring van de organisatie van avond-, nacht- en weekend diensten, een adequate vergoe ding voor de kosten van de praktijkvoering en een gepast inkomen, passend bij de ver antwoordelijkheden en de toe genomen zwaarte van het vak." Een aanzienlijke lijst, die sug gereert dat de nood in de be roepsgroep hoog is. „Het zit heel hoog", zegt woordvoerder F. Seegers. „Los van de eisen die we stellen, is onze grote zorg dat als we zo doorgaan de huisartsenzorg straks op een gi gantische tocht staat. In de toe komst, en die is misschien niet meer zo ver weg, willen mensen geen huisarts meer worden om dat het werk dermate zwaar is ovatie populairst volgens enquête HERMAN JOUSTRA de helft van de huurders dat sloop van een aantal en nieuwbouw op de plek een goede manier de kwaliteit van de Oran- ht en omgeving op te n. Een kwart van de be- rs twijfelt nog of sloop de ;ing brengt, terwijl dertig nt het een slecht idee Sloop en nieuwbouw zijn Dk niet de populairste op- g. Ruim driekwart van de ïers is ook tevreden met grootscheepse renovatie woningen. Dat blijkt uit ste cijfers van het onder dat Portaal door onder- jureau OTB heeft laten iten onder de bewoners it wijkje vlakbij de Haven, woningstichting hield het zoek om wat meer inzicht gen in de meningen van luurders over haar presta- iver de buurt op zich en le wensen van de huur- Ruim 85 procent van de heeft aan het onderzoek werkt. Portaal wil de re in ervan gebruiken bij het ckelen van haar plannen iet wijkje, dat bestaat uit faardgracht, de Oranje- de Langestraat, Ooster raat, een deel van de I lesteeg, de Scheringstraat Minnestraat. Directeur J. ;ef liet anderhalve maand in al doorschemeren dat rondige renovatie van de igen waarschijnlijk niet zou volstaan en dat een deel van de 233 huurwo- i waarschijnlijk tegen de moest. minst te spreken zijn de bewoners over het onderhoud van huizen. Portaal krijgt daar voor zelfs het rapportcijfer vier. Verrassend is dat niet. De staat waarin de huizen verkeren is al geruime tijd slecht. Huurders hebben vooral te maken met vochtproblemen, als gevolg van gebreken in het dak, dakgoten, regenpijpen, verweerd voeg werk van de gevels en beperkte ventilatie. Dat heeft onder meer geleid tot houtrot in de kozij nen. Verder is er nog sprake van betonrot en moeten asbesthou dende plafondplaten en ven sterbanken worden verwijderd. Ook de hoogte van de huren en de orde en netheid in de buurt beoordelen de huurders als onvoldoende. Daarentegen zijn ze doorgaans wel te spre ken over onder meer de ver keersveiligheid van het wijkje, de parkeergelegenheid, de on derlinge contacten, de grootte van de woningen, de speelgele- genheid voor de kinderen en de sociale veiligheid. De huurders verschillen sterk van mening over de buurt als geheel. Een op de vijf bewoners zegt trots te zijn op de buurt, terwijl iet? meer bewoners vin den dat het wijkje er leuk uit ziet. Slechts acht procent van de huurders vindt dat de buurt er de laatste jaren op vooruit is gegaan. Twee op de vijf bewo- hers zijn van mening dat het wijkje er juist op achteruit is ge gaan. De cijfers zijn de komende dagen te zien op een korte ex positie van Portaal in de Groe- nesteeg. De onderzoeksresulta ten worden daar zaterdag offi cieel gepresenteerd en toege licht. Raadsleden krijgen informatie voortaan digitaal aangeleverd WIM KOEVOET Een raadslid dat om tien uur 's ochtends zijn postvakje leegt en zo het bericht van een kwartier later mist dat hij 's avonds de nieuwe gemeentesecretaris kan ontmoe ten. Zodat de ambtenaren van de afdeling communicatie laat in de middag alsnog tal van telefoontjes moeten plegen om de pa pieren mededeling op de plek van bestem ming te krijgen. Het is slechts een voorbeeld, zegt WD'er A. Geertsema van de 'slapstick' die dikwijls op het stadhuis wordt gemaakt van de in formatievoorziening aan de stadsbestuur ders. Vanavond neemt de gemeenteraad een besluit over een raadsvoorstel tot aan schaf van vijftig 'notebooks' waarmee raadsleden en duo-raadsleden een indivi duele inbelfaciliteit krijgen op het RIS, het raadsinformatiesysteem. Een investering van zo'n twee ton. In principe krijgen de dames en heren politici langs deze weg alle informatie die ze ook op papier krijgen aangereikt. Het RIS, zegt Geertsema, dient niet ter vervan ging van papier, al heeft het systeem wel licht het effect dat de papierberg slinkt. Be sluit de raad vanavond om op het RIS over te schakelen, dan is dat, al ziet hij dat zelf niet zo, een persoonlijk succesje voor de routinier. Het RIS is er gekomen mede dankzij zijn moties. Geertsema was ook de afgevaardigde van het stadsbestuur in de werkgroep die het systeem heeft voorbe reid. Of het RIS er komt is nog niet helemaal zeker. In de raadscommissie financiën wa ren er nogal wat bezwaren. Het RIS kan RSI veroorzaken, werd geopperd. Een ander voorspelde dat de papierberg alleen maar zou groeien omdat de neiging groot zal zijn om alle teksten die met de schootcomputer worden 'gedownload', te printen. Waarom het RIS niet gewoon aangesloten op de pc thuis, vraagt WD-raadslid Hermans zich af. Het college stelt echter dat notebooks als voordeel hebben dat alle gebruikers over dezelfde specificaties beschikken waardoor de kans op storingen kleiner is. Bovendien kunnen raadsleden, als er sto ringen zijn, hun schootcomputer gemakke lijk naar het stadhuis brengen. „Als ambte naren alsmaar huisbezoeken moeten afleg gen vanwege problemen met personal computers, kunnen ze net zo goed de stuk ken komen brengenaldus Geertsema. Bovendien is bij vertrek van raadsleden - en dat komt nogal eens voor in Leiden - de overdracht heel eenvoudig. Geertsema wijst erop dat raadsleden met notebooks veel mobieler zijn. Zelf is hij door familieomstandigheden vaak in Frankrijk. „De post in mijn vakje stapelt zich dan op. Om op de hoogte te blijven, zou ik de spullen moeten laten doorsturen. Met zo'n notebook hoeft dat allemaal niet meer." Volgens het raadslid komt de digitale aanlevering van informatie de kwaliteit van het Leidse stadsbestuur ten goede. „Raads leden zijn kort van memorie. Ik voel me als een van de langstzittenden dikwijls als opa die vertelt. Dat heeft ook te maken met een zekere gemakzucht, raadsleden schrikken er voor terug om feiten op te speuren in die torenhoge stapels papier. Met het RIS kun je veel gemakkelijker zoeken. Verder kan er belangrijke tijdwinst worden geboekt. Het gebeurt wel dat er een persbericht via de fax de deur uit gaat. Ik krijg dat dan ook wel, maar in mijn postvakje dat ik net al heb geleegd of van plan was de volgende dag pas weer te legen. Vervolgens krijg ik vragen van de media of burgers over een onderwerp waarvan ik geen weet heb. Met het RIS wordt de bereikbaarheid van raads leden verhoogd. En dat komt onze reactie snelheid ten goede." jroot aantal bewoners van oëlaan en omgeving voelt gepakt. Dubbel gepakt, erop 'hun' dierenweitje in raat woningbouw komt, en ze niks. Maar dat die :n nu ook nog voor het van het jaar weg moeten, zijn ze woedend over. alle duidelijkheid een ie terug in de tijd. In 1997 kte de verwaarloosde ngaard, omzoomd door de laan, Maredijk en Piet istraat, plaats voor de eer ieren op een van de laatste es natuur in de stad. De ide have werd uitgezocht door de buurtkindertjes op de kinderboerderij in de Meren- wijk. Momenteel lopen er hangbuikzwijnen, geiten, kip pen, hanen, eenden en een schaap rond. Omwonenden hebben zelf een stal en hekken getimmerd en verzorgen geza menlijk de dieren, rapen eieren en onderhouden het mini- boerderijtje. Dat verzorgerscol lectief werkt ook nog eens pri ma voor de sociale cohesie in de buurt. Inmiddels zijn de plannen voor woningbouw op die plek er op een haar na door. Woning stichting Ons Doel wil er 24 ap- De Blauwe Steen; die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad partementen neerzetten en zou ter voorbereiding alvast de die ren willen weghebben. Vóór het eind van dit jaar. Tenmin ste, dat schrijft een bewoner van de Maredijk in een brief aan de mensen die de dieren weide onderhouden. De man maakt ook deel uit van het ver zorgerscollectief. Volgens de briefschrijver wordt er begin volgend jaar een begin gemaakt met het rooien van bomen en struiken en bodem sanering op de locatie. 'De wo ningbouwvereniging heeft ons daarom gevraagd eind dit jaar het weitje te hebben ont ruimd', zo wordt er geschre ven. En omdat de dieren niet terug zouden kunnen naar de kinderboerderij in de Meren- wijk, zijn ze overtollig en wor den ze opgehaald, aldus de briefschrijver. Dat klinkt andere buurtbewo ners nogal onheilspellend. Als de dieren wegmoeten, dan naar een goed adres, onder toeziend oog van de Dierenbe scherming, en niet stiekem naar het slachthuis, vinden ze. Daarnaast zijn ze van mening dat de dieren zo lang mogelijk op hun weitje moeten blijven staan. De briefschrijver, die niet met zijn naam in de krant wil, laat weten dat er geen sprake is van het slachthuis. „Richting De Kaag waar de A4 en A44 sa menkomen zijn weilanden zat waar de dieren kunnen lopen. Overigens ben ik niet blij dat Het dierenweitje aan de Aloëlaan zorgt voor commotie in de buurt. de brief naar buiten is geko men want hij is niet bedoeld voor Jan en alleman. Mensen buiten de buurt snappen die brief niet en verbinden er met een allerlei verkeerde conclu sies aan." Woningstichting Ons Doel laat weten dat er elk jaar contact is met de briefschrijver of de die ren al of niet moeten worden uitgeplaatst. „Tot nu toe is dit niet gebeurd, maar de kans is vrij groot dat er in januari met de kap en de sanering van de grond wordt begonnen", aldus een woordvoerder. „Dat bete kent dus dat die dieren daar weg moeten." Een woordvoerder van de dienst Milieu en Beheer maakt een voorlopig einde aan de consternatie. „Die dieren zijn eigendom van de gemeente. FOTO HIELCO KUIPERS Pas als alle besluiten zijn geno men en vergunningen ver leend, worden ze weggehaald. Als dat gebeurt, doen mede werkers van de kinderboerderij in de Merenwijk dat op een nette en verantwoorde manier. Wij beslissen, en niet de wo ningstichting of een buurtbe woner." ERIC-JAN BERENDSEN en onder zulke slechte omstan digheden moet gebeuren dat het niet meer aantrekkelijk is." In de RAI in Amsterdam houdt de LHV een manifestatie. Met de toegestroomde huisart sen (de voorlichter schat de op komst op ruim 2.000) wil de vereniging ook verdere landelij ke acties bespreken. In het afgelopen jaar heeft de vereniging herhaaldelijk alarm geslagen over de problemen in de sector. Nijmeegse huisartsen demonstreerden half oktober nog op het Binnenhof in Den Haag. Minister Borst van volksge zondheid heeft beloofd maatre gelen te nemen, maar die gaan de LHV niet ver genoeg. De huisartsenvereniging wil een goede financiële regeling voor de nacht- en weekenddiensten. Met ingang van volgend jaar moeten huisartsen zelf diensten draaien, met een assistent. Een arts uit zijn bed bellen is dan verleden tijd. Borst zegt dat het geld dat ervoor nodig is bij de zorgverzekeraars ligt. Die zeg gen dat het bedrag ontoerei kend is. Seegers: „De minister zegt wel van alles toe, maar daar kopen wij geen concreet beleid voor." Extra lessen voor tiental leerlingen ERIC-JAN BERENDSEN Het Da Vinei College aan de Ka- gerstraat wil komend schooljaar beginnen met een zogeheten kunstklas. De klas moet plaats bieden aan minimaal 10 tot 12 leerlingen die naast het gewone schoolprogramma van 32 uur wekelijks twee uur extra les krij gen in muziek en kunstzinnige vormgeving. Het initiatief is ge richt op toekomstige brugklas sers van havo en vwo die een instrument bespelen, een goe de zangstem hebben of graag bezig zijn met vormgeving. De 'kunstklassers' moeten drie jaar bij elkaar blijven. Daarna kan er in de bovenbouw worden geko zen voor de eindexamenvakken muziek en tekenen. Het is de bedoeling dat het Da Vinci in het kader van de plannen gaat samenwerken met het Jeugdsymfonieorkest Rijnstreek, de Streekmuziek- school en De Lakenhal. De op leiding is niet bedoeld om aan sluiting te bieden op een kunst zinnige opleiding na de middel bare school. „Maar we hopen wél dat er in drie jaar een dege lijk fundament is gelegd en dat de leerlingen nadat ze van school zijn, in die richting doorgaan", aldus conrector on derbouw Ton van der Wolf. Op muzikaal gebied wordt in de kunstklas aandacht besteed aan onder meer stemvorming, samenzang, samenspel met ei gen instrumenten en oriëntatie op andere instrumenten. Bin nen het Da Vinei zijn daarvoor docenten aanwezig. Samenwer king met het jeugdsymfonieor kest en muziekschool is echter nodig voor bijvoorbeeld het or ganiseren van uitvoeringen in de Stadsgehoorzaal. Bij de kunstzinnige vormge ving ligt het accent op tekenen, schilderen, grafische vormge ving en illustratie- en animatie technieken. In de toekomst wordt een expositie van het werk van leerlingen in De La kenhal niet uitgesloten. Er zijn nog geen plannen om ook to neel te gaan betrekken in de kunstklas. „Laten we eerst maar eens kijken hoe dit loopt", zegt Van der Wolf. Om te worden toegelaten tot de kunstklas moeten leerlingen auditie doen of een map met eigen werk overleggen. „Want we willen wel kwaliteit." Speciaal voor geïnteresseer den in de kunstklas en hun ou ders is er woensdag 24 januari een inloopmiddag aan de Ka- gerstraat. Die staat los van de voorlichtingsavond op vrijdag 19 januari en de open dag op zaterdag 27 januari. Het Da Vinei heeft aan de Noachstraat al een sportklas. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De wijkraad Stevenshof is niet blij met de mogelijke komst van een nieuwe woonboot aan de Rijndijk. De plek die Leiden voor de boot op het oog heeft, speelt een belangrijke rol voor de bewoners. Ook zegt de raad verbaasd te zijn over het feit dat de bewoners van de Rijndijk niet op de hoogte zijn gesteld van de gemeentelijke voorne mens. In een brief aan burge meester en wethouders licht de wijkraad zijn ongenoegen toe. Er zijn verschillende argu menten waarom de plek open moet blijven, vindt de wijkraad. 'De bedoelde plaats aan de Rijndijk is zowat de enige loca tie waar het mogelijk is de Rijn te bereiken. Zeker voor de be woners van de Stevenshof is dit de plaats om bij het water te komen, of indien het er is, bij het ijs'. Daar komt nog bij dat de plek met plezier door vissers wordt gebruikt en de jongeren van de Stevenshof de plek als hangplek gebruiken. 'En het parkje vormt één geheel met de rest van het park dat tot de An ne Frankweg strekt.' Dat de gemeente onlangs bij de wijziging van het bestem mingsplan, die nodig is om de komst van de woonboot moge lijk te maken, stelde niet al te veel problemen te verwachten, zegt de wijkraad dan ook vreemd te vinden. De gemeente ziet in de nieu we plek aan de Rijndijk een ge schikte oplossing voor 'de kwestie-Van Tol'. De Leidenaar probeert al tijdenlang een defi nitieve ligplaats te vinden voor zijn nieuwe woonboot, nadat hij zijn oude woonboot aan het Rogier van Otterlopad had ver kocht. Van de Domeinen, eige naar van het bewuste stuk wa ter, kreeg hij vervolgens toe stemming zijn nieuwe boot aan te meren aan de Morskade. De bewoners meenden echter dat de komst van een nieuwe schuit in strijd was met het be stemmingsplan ter plekke. Nu een lange periode van juridisch getouwtrek, kwam de bestuurs rechter onlangs tot de conclusie dat het bestemingsplan wél voorziet in een extra woonboot. Met Van Tol is de gemeente overeengekomen, gezien de problemen aan de Morskade, te streven naar een vergunning voor een ligplaats aan de Rijn dijk. In afwachting van die ver gunning mag hij voorlopig aan de Morskadè gaan liggen. Mocht de voorgenomen wijzi ging van het bestemmingsplan voor de Rijndijk afgewezen worden door gedeputeerde sta ten, dan wordt de tijdelijke lig plaats aan de Morskade een permanente. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat de wijk raad van de Stevenshof binnen kort officieel op de hoogte wordt gebracht van de plannen. „Verder is er gewoon de wette lijke procedure zoals die geldt bij elke voorgenomen wijziging van een bestemmingsplan. Na bekendmaking van dat voorne men zijn er inspraakmogelijk heden. En als er feestdagen val len in die termijn, wordt die termijn verlengd." aantal van hen heeft een afge broken schoolopleiding. Met de nieuwe opleiding van ROC Lei den kunnen ze alsnog proberen een diploma te behalen. Dat kan als de deelnemers een aan tal zogeheten deelkwalificaties halen op terreinen als dementie en zorg voor de leefomgeving van de cliënt. Met een diploma op zak gel den de mensen als gekwalifi ceerde hulp in de zorg. ROC Leiden begint met een nieuwe opleiding. Op verzoek van thuiszorginstelling Horst en Vlietstreek uit Voorschoten leidt het Leidse beroepsoplei dingencentrum sinds kort men sen op tot zorghulp. De eerste groep deelnemers bestaat uit mensen die nu al in de zorg werken en daar meestal huishoudelijk werk doen. Een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13