Kunst op straat Feestmode is uitbundig Trends Offerte is niet altijd gr;»; Tradities en gezinsrituelen geven houvast Keurmerk fietsenrekken Om duidelijk te maken wat goede fietsparkeersystemen zijn, hebben de Fietsersbond en Fipavo, de vereniging van fabrikanten en leveranciers van fietsparkeervoorzieningen, een aantal kwaliteitsnormen ontwikkeld. Deze normen zijn vastgelegd in het keurmerk FietsParKeur. Medio vorig jaar zijn de eerste systemen die aan de normen voldoen op de markt gekomen. FietsParKeur stelt diverse kwaliteitseisen op het punt van onder andere gebruiksgemak, kans op schade aan de fiets, kraak- en vandalismebestendigheid, en duurzaamheid. Voor het bewaken van deze normen is de stichting FietsPsrKeur, die een onafhankelijke voorzitter heeft, opgericht. Het keurmerk kan worden toegekend als een fietsparkeersysteem voldoet aan de normen en de fabrikant of leverancier een overeenkomst afsluit met de stichting. Meningsverschillen over de toepassing van het FietsParKeur kunnen worden voorgelegd aan een breed samengesteld college van deskundigen, dat ook uitspraken kan doen over wenselijke actualiseringen en aanvulllingen van de normen. Nadere informatie over FietsParKeur is te krijgen bij de gelijknamige stichting in Nieuwegein, tel. 030-605.3344. DINSDAG 12 DECEMBER 2000 Niets trivialer dan een Hol lands fietsenrek en een bus hokje. Toch zijn dit bij uitstek producten waarin maatschap pelijke ontwikkelingen wor den weerspiegeld. Het grauwe straatmeubilair heeft zijn ano nimiteit afgeworpen en is be gonnen aan een kleurrijk, stijlvol en duurzaam tweede leven. Het bedrijf Falco in Vriezenveen (Overijssel) is één van de ondernemingen die daar wel bij vaart. Het straatmeubilair van Neder land behoort niet bepaald tot het meest flitsende ter wereld. Fietsenrekken, parkbanken en afvalbakken zijn meestal grijs, saai en onopvallend. Het is vanzelfsprekend aanwezig, maar je merkt ze nauwelijks op. Hooguit vloek je er eens op als je erover struikelt of er met de auto tegenaan botst. Daar komt verandering in, want gemeen ten schakelen momenteel mas saal over op een ander straat beeld, vol kleur en design en met veel aandacht voor besten digheid tegen diefstal en vanda lisme. Eén van de Nederlandse produ centen op het gebied van 'exte- rieurinrichting' is het familiebe drijf Falco in het Twentse Vrie zenveen, dat - op verkeersbor den na- vrijwel alle soorten straatmeubilair vervaardigt: van straatlantaarn tot vlaggenmast, van bushokje tot fietsenstalling, van geleidehekken tot straat paaltjes. Falco werd opgericht in 1951 en verkocht in die na oorlogse jaren van wederop bouw functionele transport- werktuigen als steenkruiwa gens, betonwagens en grind- en teerwagens. Enige jaren later kwamen daar rijwielrekken en fietsbergingen bij. Die stap zou de kem gaan vormen van Fal- co's huidige activiteiten: bijna 90.000 artikelen voor straat, park en sportveld of rondom een gebouw. Het bedrijf is in middels uitgegroeid tot negen tig werknemers. Spectaculair in beweging is de markt waarop Falco actief is niet. „Totaal nieuwe producten komen er zelden bij", vertelt verkoopleider M.P. Reuvekamp. „Meestal gaat het om een varia tie op een bestaand model." Nog altijd levert het Vriezen- veense bedrijf modellen die het al decennia lang verkoopt, waaronder de overbekende fiet senrekken van rechte stukken aluminiumstaal. Veel heeft de kapte rookplaats op de markt gebracht, om zelfs in weer en wind de benodigde dosis nico tine te kunnen opnemen. De rokersoverkapping is in kor te tijd een vertrouwd beeld ge worden op tal van bedrijfster reinen en scholen voor middel baar en voortgezet onderwijs. Zo worden in de regio Eindho ven bij tal van opleidingsinsti tuten binnenkort openlucht-ro kersruimten aangebracht met bijpassende asbakken, zitban ken en afvalbakken. ANJA KRUISE Mag een offerte geld kosten? Ja, maar alleen als het bedrijf dat de offerte uitbrengt er van tevo ren duidelijk op heeft gewezen dat het niet gratis is. Zo staat het in de voorwaarden van de loodgieters die meedoen aan de Geschillencommissie. Als je als klant zeker wilt weten of een bedrijf meewerkt aan een klachtenregeling, moet je dat van tevoren vragen. De firma moet namelijk bij de VNI - de organisatie van installerende bedrijven - zijn aangesloten. Een offerte doen moet voor aannemers en loodgieters op het ogenblik een soort lopende- bandwerk zijn. Ze hebben het vaak zo druk, dat je blij mag zijn als je iemand kunt vinden voor een klus in huis. Gezeur over een offerte ontstaat eigen lijk alleen als de klus niet door gaat. Dan wil het bedrijf graag de tijd die het aan de offerte heeft besteed in rekening bren gen. De voorwaarden voor het zogeheten Consumentenwerk van de VNI staan dat echter niet toe. Maar ze verbieden ook dat je van de offerte kopieën maakt voor gebruik door een andere installateur of voor een ander doel. De stichting Geschillen commissies wijst daar nog eens op. Bij de Geschillencommissie In stallerende Bedrijven werd een zaak behandeld waarbij dat wel is gebeurd. Het ging over ie mand die in een huis van hon derd jaar oud woonde en het dak wilde laten opknappen. Hij liet een offerte maken, maar schrok van het bedrag. Praten over het gedeeltelijk laten uit voeren van het werk leidde tot niets. Na een tijdje stuurde de loodgieter een rekening van 2000 gulden voor het opstellen van de aanbieding. Dat was on geveer acht procent van het be drag dat op de oorspronkelijke offerte stond. De klant vond dat te veel, en zo kwam de zaak bij de Geschillencommissie te recht. Daar werd duidelijk dat de huiseigenaar de offerte had ge bruikt om subsidie voor wo ningverbetering aan te vragen. Zo'n aanvraag moet doorgaans op een offerte zijn gebaseerd. De man kreeg de subsidie ove rigens niet. De klachtencom missie gaat in zo'n geval op zoek naar wat er in de voor waarden staat over zulke situa ties. Daarbij bleek dus dat geen vergoeding mag worden ge vraagd, tenzij dat van tevoren was afgesproken. Maar ook bleek dat je als klant die offerte in niet voor iets anders mT] bruiken, en dat had de gedaan. Daarom vond missie dat hij toch iets loodgieter moest betal klein bedrag in verhou wat eerst werd gevr~-® gulden. Het annuleren van een gegeven opdracht is oc l( netelige zaak; er vanaf; eigenlijk niet. De Gesel commissie behandelde zaak waarbij iemand af 1P van werk dat bijna 16.( den zou kosten. Er is n geen enkel bedrijf dat zomaar akkoord gaat, dan immers al een ove m komst. De klant die van de klu de, beriep zich op ovei Het werk zou worden i e voerd in een huis dat h niet had gekocht. Vlak de overdracht zou plaa den, trok de verkoper 2 rug. Het loodgietersbei j< de wel voor een deel al ,j' gaan: als de klant binni week zou annuleren, h slechts 5000 gulden an ringskosten te betalen klant was te laat, en he wilde toen 6000 guldei Over dat bedrag ontstc De Geschillencommisi paalde uiteindelijk dat toch één en ander moi len: een bedrag dat wa gesteld uit de door dei mer gemaakte kosten 1 deel van zijn gederfde Deze constructie is nieT. lucht gegrepen, maart noemd in het Burgerlij fl| boek. Dat zegt dat een kan worden geannulee een flinke vergoeding 1 Die vergoeding wordt i bouwd uit gemaakte ki |U plus een deel nooit gei a| winst. 0 In de voorwaarden vai |[T gieters wordt alleen ge r over vergoeding van d< lijke kosten. In die voo wordt overigens overra degelijk genoemd als i( zich kan voordoen. Ma commissie vond in dit die overmacht voor rel van de consument kw< maar een huis terugha wijl al een voorlopig kt tract is getekend, dat k Maar omdat het loodgi drijf al had geschreven die overmacht wel gedi wilde accepteren, laeej klant toch nog een bee Straatmeubilair met overkapping. afeet van dit soort no-nonsen- seproducten echter niet meer om het lijf, want aan de moder ne buitenwereld worden behal ve functionaliteit ook andere, hoge eisen gesteld. Die veranderde eisen zijn terug te vinden in het huidige assorti ment. Reuvekamp: „Vroeger kocht elke gemeente hetzelfde. Tegenwoordig wordt overal ge renoveerd en willen de lokale overheden een eigen gezicht hebben. Daar hebben ze dank zij de economische groei ook geld voor. Men is bovendien bereid meer te betalen voor mooie zaken. Er is duidelijk be hoefte aan design, hoewel dat niet ten koste mag gaan van bij voorbeeld vandalisme-besten- digheid en duurzaamheid." Er zijn gemeenten die zelf wil len meepraten over de ontwik keling van bijvoorbeeld een fietsenrek dat geheel voldoet aan hun specifieke eisen. Zo is er het type 'Almelo': een eenvoudig te demonteren rij- wielrek met wielbeugels op één niveau, gemonteerd tussen ge makkelijk te koppelen beugels. Gesprekken met de gemeente Enschede en de Fietsersbond resulteerden in het model 'En schede', een rek met lange, uit lopende vorkhouders die het voorwiel van de fietsen beter beschermen, ongeacht hun banddikte. De standbeugels van beide modellen kunnen worden gepoedercoat in de meest uiteenlopende kleuren. Dat gemeenten en de Fietsers bond voor het Vriezenveense bedrijf dankbare gesprekspart ners zijn, wijst er al op dat de markt voor fietsenrekken ver anderd is. De gemeente als op drachtgever en de fietsende consument hebben een belang rijke stem gekregen. Dat past in deze tijd waarin uit alle macht wordt geprobeerd het autoge bruik terug te dringen en de fiets als vervoermiddel de wind enorm in de rug heeft. Om de fiets te promoten moest ook wat worden gedaan met de vele klachten over fietsenrek ken. Want die zijn te vaak te on handig in het gebruik, ont wrichten, of er ontbreekt een deugdelijke voorziening om fietsdiefstal te voorkomen. Op initiatief van de Fietsersbond en Fipavo (de vereniging van fabrikanten en leveranciers van fietsparkeervoorzieningen) werd vorig jaar een keurmerk gepresenteerd voor fietspar keersystemen, FietsParKeur. Verkoopleider Reuvekamp van Falco wijst in dit verband ook op de overkappingen en zij wanden van onder meer fiet senbergingen en abri's, die steeds vaker transparant zijn. „Dat heeft te maken met socia le veiligheid, waarvoor veel meer aandacht is dan vroeger. foto gpd werner rauwerdink Fietsenhokken, abri's en derge lijke zijn bij uitstek plekken die worden ervaren als onveilig ge bied wanneer er weinig zicht op is. Door het gebruik van door zichtig materiaalgebruik voor dit soort straatmeubilair, zoals acrylaat, is de sociale controle veel beter." Een ander voorbeeld van een product dat tot stand is geko men door maatschappelijke ontwikkelingen is de rookover- kapping, een typisch Hollands compromis tussen de anti rooklobby en de opvatting van 'roken moet mogen'. In open bare gebouwen mag helemaal niet meer worden gerookt, ter wijl ook het bedrijfsleven lang zamerhand overgaat tot een rookverbod. In sommige bedrij ven is een aparte rokersruimte gereserveerd, maar vaker moe ten verstokte rokers voor hun sigaret het pand verlaten. Voor deze werknemers is een over- Veel strass (steentjes) en glitter, zoals op dit schoentje, horen bij de feestkleding van december, foto gpd De mode voor de feestdagen ziet er feestelijker en decoratiever uit dan ooit. Dat betekent veel kleur, veel glitter, strass (steentjes) en vooral goud. Nieuwe kleurcombinaties zijn paars met rood, turquoise met kobaltblauw en mosgroen, goud met beige en 'off white'. Modieuze mannen dragen een feestelijk overhemd in roze of lila. „Het zijn de trendy tegenstellingen die nu tel len", zegt stiliste en imagoconsulente Coco de Meyere. „Je moet op het verkeerde been worden gezet. Dus bij een feestelijke, wijd uitlopende glitterpantalon met diepe splitten opzij draag je een twinsetje, heel tuttig dus. Maar het truitje moet daarentegen wel de navel bloot laten." Coco de Meyere adviseert veel media-personali- ties. Haar advies voor Kerst 2000 is: „Kies rood voor een satijnen blouse met knielange rok, daarbij felpaars voor tas en ho ge laarzen. Die laarzen zijn bij voorkeur gebor duurd met bloe men." Versieringen zijn onontkoombaar, zoals fake fur (nepbont) in felle kleurtjes geverfd voor kragen en manchetten. „Ook bont als los item, zoals het losse bontkraagje, dat a la Prada met een bandje om de hals wordt geknoopt. Ook Petra Sauter van het Parijse trendbureau Promostyl signaleert voor december mode, die feestelijker is dan ooit. „Het is een en al goud en glitter." Sauter vertegenwoordigt het bureau in Nederland. „Juist in december krijgt die uitbun dige terugkeer van kleur in ons calvinistische landje een kans. Normaal zijn we niet zo op glit ter en glim, maar met de feestdagen willen we wel." Ook de heren hebben volgens Petra Sauter nu meer lef dan anders. „Het glanzende overhemd in felle pastelkleuren is zo mooi, dat het jasje uit kan." De stropdas kan nu als los accessoire wor den gedragen, zoals in Parijs bij Sonia Rykiel te zien was: de stropdas als een riem in de pantalon geregen. Of: bij een bloemetjeshemd eenzelfde bloemetjesdas. Simon Verlaat van Preview by the Dutch Fashion Institute in Amsterdam is niet zo bezig met de komende feestdagen. „Kerstmode, bestaat dat dan nog?." De nieuwe mode is over de hele linie kleurrijk en uitbundig. Daarbij heeft volgens Verlaat de huidige consu ment een veel vrijere mentaliteit, die laat zich niet meer dwingen in het keurslijf van een speciale kerst-outfit. „Maar we willen wel opsmuk, zeker nu. En vooral véél, heel veel!" Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Huisdier - lekkers - aangaande; 2 mijt - gil - vogel; 3. hijswerktuig - watergeest - Turks paleis; 4. gierigaard - nieuwsorgaan - vaartuig; 5. getroffen - wasstaaf - geraamte; 6. zoom - niet dezelfde - niet zo; 7. draaikolk - hatelijkheid - helder; 8. luizenei - nauwe doorgang - dunne lat; 9 bedehuis - grauwe erwt - korte zware overjas; 10. dorsvloer - bereide dierenhuid - op een andere plaats. HET WEER Slecht nieuws voor schaatsvolk Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Den; 5. rei; 7 negatie; 8. ode; 9. eng; 13. netel; 14. er; 16. el; 17. out; 18. fel; 19. ut; 20. si; 22. treek; 25. Ido; 27. rol; 29. rodelen; 30. dan; 31. kei. Verticaal: 2. End; 3. neen; 4. tast; 5. riel; 6. een; 8. oke; 10. gel; 12. enter; 13. elfde; 15. rot; 16. els; 19. uni; 21. iel; 22. toon; 23. eker; 24. krek; 26. dra; 28. One. De eerste decade van december is nog nooit zó zacht geweest. De gemiddelde temperatuur in De Bilt is uitgekomen op 9,9 graden tegen normaal 3,7 graden. Het record bedroeg 9,8 en dateerde uit 1979. Een verbetering van een decaderecord met 0,1 graden is ogenschijnlijk geen grootse gebeurtenis. Het record van 1979 stond echter eenzaam op een voetstuk. Het mag dan ook niet vreemd heten dat door het extreem zachte weer ook vogels de kluts kwijtraken. In Eelde zit een merel op eieren. Ondertussen komt de Berlijnse me teoroloog Wolfgang Roder, bekend van zijn seizoensprognoses, met nog meer slecht nieuws voor het schaatsvolk. Ondanks een niet zo'n beste beurt voor wat betreft de drukverdeling in november en een sterk dalend aantal vergelijkingsjaren (eind okto ber 10, eind november nog maar 5) houdt de Berlijner in zijn recente winterprognose nog meer dan tot nu toe het geval is ge weest rekening met een 'sehr milder Hoch- winter'. December kan haast al niet meer koud worden en onder invloed van een zeer die pe IJslanddepressie zou januari wel eens 4 tot 6 graden te zacht kunnen worden. Ook voor februari verwacht de Berliner geen se rieus winterweer maar het wordt dan wel minder zacht. De komst van een nieuwe golf subtropen- lucht - het was vanochtend 13-14 graden - ging de afgelopen nacht met regen ge paard. Morgen dringt, onder invlo een stormdepressie bij Schotland, der zachte lucht tot ons land door. wordt het overdag nog wel zo'n 10 graden. Verder vallen er buien die soms va hi onweer en zware windstoten verg kunnen gaan. De 'reguliere zuidwi |J neemt in de nacht en ochtend ove ir toe tot krachtig, aan de kust kan hl ei tijd stormen: windkracht 9. Donderdag staat er minder wind n 11 wel weer kans op regen of buien. I dan 8 tot 9 graden. Na regen in de (Nieuw-Vennep 6 millimeter) schf termiddag de zon en werd het in 1 ei dorp 13,2 graden. zoonlief brengt oudejaarsavoni t bij zijn vriendin door. Ze bouw J eigen gezinnen om zich heen n 'a heel andere, maar vaak ook juis js de tradities. Ze gaan ook deel ui re' van andere groepen met de daa ,e de tradities. De gebruiken moet matig worden herzien en dat ge j£ eens heibel. „Je wist toch dat wi [e kerst bij oma zijn, waarom ga je naar dat concert?" Als het goed is, roepen tradities herinneringen op. Waren de ei in het verleden negatief, dan si tuelen hun doel voorbij. Een kil weet dat zijn ouders heel vaaki avond over de kaarsen heen rui y ken, heeft geen voorpret. Hier ii J( enkel uiterlijke schijn geworden t gevoel van verbondenheid. Eni 1( die bij geen enkel gezin of groei j horen, kunnen zich in deze mai n tradities juist heel eenzaam voe Rituelen zorgen dus voor stabili ons leven, het zijn grote rustpui Gooien we het programma van maand radicaal om, dan creëre rust in de tent. Gaan we dit jaai met kerst naar de Costa del Sol blijft oma zitten met de kip mi moes en missen we zelf ook we 1 donkere kerstweertje. Mensem het luidst roepen dat tradities 0 - weer die suffe kerstkaarten -, 1 vaak na enkele jaren op hun sd J terug of blijken dan nieuwe trai hebben geschapen. Gelukkig m samenleving zou erg vervlakken j armen als we het altijd eendere van de decembermaand zoudei pen. ANNIE DE VREUGD 2" I! I Zonder oliebollen is de decemberrr compleet. archieffoto united boer De cadeautjes van Sint zijn al weer in ons bestaan opgenomen, zijn eeuwige chocoladeletter is versnoept. Maar, als we toch nog even omzien: Het heerlijk avondje is verlopen zoals verwacht, met snoepgoed, surprises en gedichten. Alle jaren was dat al zo, dit jaar moest dat ook zo zijn. Zo ook de warme chocolademelk met een stukje boterletter erbij, nadat de pakjes waren uitgepakt. Als moeder dit jaar met li monade was komen aanzetten, was het sinterklaasfeest niet compleet geweest. Want zo zit het feest van Sint bij ons nu eenmaal in elkaar en zo willen we dat houden. Jaar in jaar uit, aan deze formule valt niet te tornen. Het week end na Sint kwam de kerstboom in huis. Ook dat zijn we zo gewend. Op kerst avond gaat de lamp uit en branden we en kel kaarsen. Met oude jaarsavond willen we weer oliebollen van de kraam die altijd rond de jaarwisseling op het plein staat. We drinken er champagne bij van hetzelfde merk als vorig jaar en we proosten met dezelfde mensen om ons heen. December is bij uitstek de maand van de gezinsrituelen. Het klinkt zo saai, alle ja ren de voorspelbare kip met appelmoes op eerste kerstdag bij oma. Maar het is in deze hectische tijd heerlijk met zeker heid te weten dat oma als toetje chipola- ta maakt. Deze kleine zekerheden lijken zo zinloos, maar zijn voor het wijgevoel van onschatbare waarde. De mens is een kuddedier. Tradities en rituelen bakenen groepen af van de rest vein de samenleving. Wat in ons gezin al jaren gangbaar is, is voor anderen on denkbaar. De buren leggen al tijd pakjes der de boom en weer anderen trekken elk jaar met kerst naar de wintersport. Dat het in ons gezin altijd zo en niet zus gaat, geeft ons het gevoel dat we bij de groep met de eigen regels horen. Vooral kinderen kunnen er intens van genieten dat elke decembermaand het zelfde draaiboek en dezelfde versierse len uit de kast worden getrokken. De tradities scheppen een band, ze geven rust, veiligheid en ver trouwen. Het is geweldig om zeker te weten een eigen plekje te hebben binnen deze groep, ergens bij te mogen horen. Gezinstradities zijn ook weer niet geheel star. De kinderen worden ouder. Op een dag moet dochterlief met

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10