,eiden Regio Minder vuurwerk in voorraad Gangen als grachten en singels 'et de veiligheid op straat in Leiden zit het wel snor Kinderjury kiest geen Pokémon Fakkeloptocht mensenrechten Walenkamp mag blijven im honderd jongeren rwezen naar HALT Extra commissie vergaderingen (DAG 11 DECEMBER 2000 ukenbrandje bij McDonald's j. Bij McDonald's aan de Beestenmarkt sloeg zaterdag- d even na half zeven de vlam in de pan. Het beginnende dje breidde zich uit tot de afzuiginstallatie en het personeel de er niet in de vlammen onder controle te krijgen. Dat de brandweer wel. Voor alle zekerheid werden de apparte- [en boven het hamburgerrestaurant tijdelijk ontruimd. (handeling in het verkeer Irritatie over het inhaalgedrag van een 30-jarige auto list, deed een andere autobestuurder uit Leiden (41) be- n te stoppen, uit te stappen en de 30-jarige bij de keel te n. Een en ander speelde zich gistermiddag af op de Rijns- irvveg. Na de mishandeling ging de 41-jarige er vandoor, rvolgd door de mishandelde man die de politie via zijn ele telefoon op de hoogte hield van hun positie. Uiteinde- erd de 41-jarige op de Langegracht door agenten klemge- Hij verzette zich hevig tegen zijn aanhouding. raak in huizen en winkel In woningen aan de Maasstraat en de Willem de Zwij- in is zaterdag ingebroken. Om binnen te komen werd een ïlichtje en een deur opengebroken. Er worden leren jas- ieraden, geld en een horloge vermist. Ook van een sigaret- nkel aan de Stevensbloem werd zondagochtend de deur ceerd. Daar werden staatsloten, strippenkaarten, kraslo- elefoonkaarten, sloffen sigaretten, cd-roms en geld wegge- ruswuk leontine delleman Een afbeeldingvan een aan hangster van de voormalige In donesische president Soeharto die door twee woedende tegen standers in elkaar wordt ge trapt, is zaterdag tot de beste dagbladfoto van 2000 uitgeroe pen. Tot deze conclusie kwa men de veertig schoolkinderen die meededen aan de zestiende Krantenfoto Kinderjury bij het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) in Rijswijk. De tien tot dertienjarige juryleden moesten een keuze maken uit de honderd nieuwsfoto's die eerder dit jaar in de dagbladen verschenen. In november selec teerden ze deze al tijdens de voorrondes bij de deelnemende kranten. Voor een kiek van een ezel die een geit op zijn kop kust, was nauwelijks interesse, even min als voor een plaatje van premier Kok die Sesamstraat met een bezoek vereerde. Daar entegen hebben de foto's van een gecrasht vliegtuig in Tai wan en de vuurwerkramp in Enschede een diepe indruk ge maakt op de schooljeugd. Orga nisator Stichting Krant in de Klas constateerde dat de jury de landelijke trends omtrent Poké mon, stepjes of Maxima links liet liggen. Ze koos juist hardere foto's met meer geweld dan voorgaande jaren. Het 10-jarige jurylid Sasja van de Water vertegenwoordigde het Leidsch Dagblad en koos in de categorie 'buitenland' voor, zoals later blijkt, de winnende foto. Eigenlijk weet ze niet goed waar de foto over gaat, maar de zichtbare agressie vindt ze eng. „Het is wel heel erg wat er met die mevrouw gebeurt. Ze wordt helemaal in elkaar geslagen door die boze mannen en je ziet bloed op de grond." Ook vindt ze dat de fotograaf de foto op een goed moment genomen heeft. „Als hij dat later had ge daan had je niet meer gezien dat die man echt aan het trap pen was en geloof je het verhaal misschien niet." In de categorie 'regionaal' koos ze bewust niet voor een Sasja van de Water be oordeelt persfoto's bij het Al gemeen Ne derlands Persbureau. foto dick hogewo- ning foto van kroonprins Willem- Alexander die handenschud dend door een straat loopt. „Hij doet niks, hij loopt alleen door een straat waar ook niks bijzon- ders gebeurt." Haar voorkeur Foto's bij een verhaal vindt gaat uit naar een foto van de Sasja heel belangrijk. „Ik lees sloop van een gebouw bij het heel, heel soms de krant, maar centraal station van Leiden, alleen als ik eerst naar de plaat - „Want dat heb ik zelf gezien." jes heb gekeken." Leiden past regels grote handelaren aan Het aantal kilo's vuurwerk dat de Vliegershop en bloe- mencentrum Kanbier in Leiden in voorraad mogen heb ben, moet omlaag. In overleg met beide handelaren wil de gemeente hun vergunning aanpassen. Na de vuurwerkramp in En schede zint Leiden op aan scherping van de regels - mede ingegeven door uitspraken van minister Pronk. Inmiddels is de vuurwerkopslagplaats van Kat. tegen de woonwijk Groenoord aan, leeggeruimd. „Ik kijk uit naar de nieuwe regels van het ministerie van vromzegt wet houder Pechtold van milieu. „Verder kijken we of we afspra ken kunnen maken voor het beperken van de hoeveelheden. We zijn aan onze stand ver plicht om er bovenop te zitten." Op de afdeling milieu gaan de gedachten al verder dan de uitspraken van de wethouder. „We hebben de bevoegdheid om eenzijdig extra bepalingen op te leggen", zegt juridisch medewerker H. van Noppen. „Als Pronk zegt dat het strenger moet, dan maken wij het stren ger. We kunnen de vergunnin gen wijzigen en dat zullen we niet nalaten." Leiden telt tien opslagplaat sen voor vuurwerk. Twee daar van zijn aan extra bepalingen via een vergunning gebonden. Dat komt omdat daar grotere hoeveelheden mogen worden bewaard. De acht andere, waar onder bijvoorbeeld Teske aan de Oude Herengracht en de vuurwerkhandel in het winkel centrum de Kopermolen, heb ben toestemming om elk maxi maal 1.000 kilo op te slaan. De Vliegershop aan de Haar lemmerstraat heeft een vergun ning voor 2.000 kilo. De ruimte voor opslag voldoet aan de voorschriften. Dat geldt ook voor de kelders van de bloe menhandel van Kanbier aan het begin van de Wassenaarse- weg. Die mag 5.000 kilo vuur werk in voorraad hebben. „Die hoeveelheid mag daar het hele jaar liggen", weet Van Noppen. „Maar de praktijk is dat de kel der het grootste deel van het jaar leegstaat. Pas in het najaar gaan ze de voorraad vullen." De afspraken met eigenaars D. Schulp en H. Kanbier van de Vliegershop en de bloemen handel zijn gemaakt. Leiden doet alvast de suggestie dat zij bijvoorbeeld minder vuurwerk in voorraad hebben, maar dan wel vaker worden bevoorraad. Schulp wil weinig commen taar geven. „In die vergunning staat precies wat ik wel en niet mag. Meer wil ik er niet over zeggen." „Ik vind het raar", zegt Kanbier. „Ik denk dat ik het best beveiligd ben van Ne derland. Ik schrik hier ook wel een beetje van. Het lijkt mij niet nodig. Het spul dat in Enschede lag, ligt hier niet." leiden onno havermans De Australische Leidenaar Paul Walenkamp mag in Nederland blijven. De 34-jarige telg uit een echte Leidse familie laeeg tot dusver geen werkvergunning omdat hij de Australische na tionaliteit heeft. Inmiddels heeft justitie hem een verblijfs vergunning toegezegd. Walenkamps moeder emi greerde 35 jaar geleden. Na tal van vakantiebezoekjes kwam hij vorig jaar naar Leiden met de bedoeÜng te blijven. Hij trok in bij zijn oma aan de Rijsbur- gerweg. Werk kon hij wel krij gen, maar de vereiste verblijfs vergunning niet, net zo min als een soft-nummer. Eind oktober ontving hij echter een brief van het ministerie van justitie, waarin een verblijfsvergunning wordt toegezegd. „Dankzij die brief heeft de belastingdienst me nu een sofi-nummer gege ven en ik ben inmiddels aan het werk als beleggingsadviseur bij Legio Lease." Walenkamp twij felt nog of hij de Nederlandse nationaliteit zal aanvragen. >rde kwartaal 2000 pberendsen leriode van 1 juli 2000 tot 30 september zijn 109 in in aanraking gekomen ;t bureau Halt Zuid-Hol- oord. Van hen werden er Tgestuurd door de poli- lands Midden terwijl er andere instanties (Jus- ndere HALT-bureaus en buiten de regio) in aan kwamen met HALT. De rijn niet goed te vergelij- it die van vorig jaar om en niet werd gekeken verwijzingen via de po- aar naar die uit de afzon gemeenten. Vorig jaar n er in de hele regio 966 ■n met HALT in aanra- gen 703 in 1998. Zuid-Holland Noord naast Leiden en Voor- de Duin-en Bollen streek, Alkemade, Jacobswou- de, Leiderdorp, Rijnwoude, Zoeterwoude en Alphen aan den Rijn en omgeving. HALT wil strafbaar baldadig gedag van jongeren van 12 tot 18 jaar terugdringen en het liefst voor komen. Voor jongeren onder de 12 is er sinds vorig jaar een ver gelijkbaar programma: STOP. Overigens moet de drukste periode voor HALT nog komen. Vorig jaar kwamen maar liefst 401 jongeren tussen kerst en oud en nieuw met de politie in aanraking, voornamelijk we gens vuurwerkoverlast. Om die jaarlijks terugkerende overlast te beperken, is HALT al vorige maand begonnen met een spe ciale campagne. Op basis- en middelbare scholen wordt voorlichting gegeven over de gevaren van vuurwerk. Daar voor is een speciaal lespakket samengesteld. leiden Ruim veertig mensen namen gisteren deel aan de fakkeloptocht door de Leidse binnenstad om aandacht te vragen voor de mensen rechten. De optocht was georganiseerd door de Leidse afdeling van Amnesty International. Ook in veel andere plaatsen vierde Amnesty de 52ste verjaardag van de Verklaring van de Rechten van de Mens. Dit jaar spraken de deelnemers zich met name uit tegen het martelen van kin deren. De organisatie in Leiden was, gezien het slechte weer, blij met de opkomst. foto mark lamers eten met een gerust hart naar n gegaan, de bezoekers aan het Café in de Burchtsociëteit gis- tlet het gespreksonderwerp van 'veiligheid op straat', bljjkt Leiden namelijk dik in orde te imera's op straat vindt niemand )dig, de incidenten aan de Beestenmarkt zijn een stuk geworden en met een goede 'ang is de verslaafdenoverlast in redelijk in de hand te houden, nerkelijkste suggestie was nog rgemeester Postma maar eens ker naar het Van der Werfpark Dm daar junks, dealers en alco- n op hun wangedrag aan te Zo'n soort aanpak schijnt in steden ook goed te hebben ge- Wethouder Rogier van der San-, van de forumleden, beloofde trouw het idee over te brengen. Van der Sande en zijn mede-deba ters Rianne Peeters (oud-raadslid voor GroenLinks) en horecabaas Ben Luyckx deden tijdens het politiek café oprecht hun best om het oneens met elkaar te zijn. Dat hadden ze hun ge spreksleider Ton van Brussel (adjunct- -hoofdredacteur van het Leidsch Dag blad) nu eenmaal beloofd. Geregeld viel dan ook het zinnetje 'omwille van de discussie zeg ik nu...'. Maar zo erg ver lagen de standpunten niet uit el kaar. Bij de stelling: 'Burgemeester Postma moet de politie opdracht ge ven het Van der Werfpark schoon te vegen' zei Peeters dat ze hier ab-so- -luut tegen was. Niemand mag vol gens haar het recht worden ontnomen in een openbaar park te komen, ook al laat hij daar injectiespuiten, drankfles sen en volle condooms slingeren. Van der Sande was 'omwille van de discussie' voor. Maar hij, Peeters, Luyckx én de zaal, waren het er vervol gens over eens dat het probleem pas echt kan worden opgelost als er een goede opvang van verslaafden in Lei den komt. Anders verschuift de politie het probleem alleen maar. Luyckx waarsthuwde trouwens dat er andere plaatsen in de stad zijn waar de pro blemen nu al minstens zo groot zijn als in het Van der Werfpark. „Alleen krijgen ze daar minder publiciteit." Bij de tweede stelling 'de gemeente moet op de Nieuwe Beestenmarkt een experiment beginnen met camerabe waking' waren de drie forumleden het ondanks alle verbale schermutselingen opnieuw redelijk met elkaar eens. Het antwoord luidde, kort samengevat, 'nee, eigenlijk niet'. Peeters was het stelligst. Zij was opnieuw ab-so-luut tegen camerabewaking. Volgens haar een ernstige inbreuk op de privacy. Van der Sande wilde, om het debat nog een beetje in leven te houden, de invoering van camera's overwegen. Maar dan wel onder strikte voorwaar den en regels. Hij vroeg zich echter meteen af of die camera's veel zouden opleveren en of het middel uiteindelijk niet erger was dan de kwaal. Luyckx had met de camera's op zichzelf niet veel moeite - 'bij elk ben zinestation en bij C&A wordt u ook ge filmd, dus waarom niet op de Nieuwe Beestenmarkt?' - maar geloofde niet dat er wonderen van verwacht mogen worden. Bovendien, zo voegde hij er meteen aan toe, zijn die camera's juist op de Nieuwe Beestenmarkt overbo dig. „Politie en horeca daar hebben heel goede afspraken gemaakt over de openbare orde. Ik wil niet zeggen dat er niets meer gebeurt, het is nu een maal een uitgaansstraat die heel veel publiek trekt. Maar de incidenten van vroeger zijn verdwenen. Zo'n aanpak lijkt mij nuttiger dan een paar came ra's", zei Luyckx. Waarna Van der San de zijn steun aan camera's nog meer nuanceerde. „Laten we eerst kijken naar de ervaringen in andere plaatsen. Als het succes oplevert, kunnen we het altijd nog overwegen. Maar meer agenten zijn beter, denk ik. Agenten zijn mobiel, die camera's niet." Omdat de derde en laatste stelling 'alleen met een treinkaartje mag je het perron op' er lekker snel doorheen ging - behalve Rianne Peeters vond ie dereen dat wel best - gooide gespreks leider Van Brussel er nog een toegift tegenaan. 'Moet de politie in Leiden niet véél meer toezicht houden op straat?' Maar ook daar waren de fo rumleden het eigenlijk wel over eens. „Ze hebben de mensen er niet voor", wist Luykx. En Peeters: „De politie moet ook nog boeven vangen." Economische Zaken, Grondzaken, Toerisme en Parkeren Dinsdag 12 december a.s. om 19.00 uur in kamer 204 van het stadhuis Agenda: - aankoop Vrouwensteeg 16/16a Leonie Peters, tel.: 516 50 24. Onderwijs, Welzijn, Zorg en Emancipatie Woensdag 13 december a.s. om 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis Agenda: - MeerjarenOntwikkelingsProgramma; - opstellen Plan van Aanpak implementatie Beleidscyclus; - aanvulling op de nota 'Beleidsvisie maatschappelijke opvang in de Leidse regio 1999-2002'; - evaluatie Meld- en Regelpunt Ernstige Overlast; - aanvullende subsidie Exodus; - schriftelijke klacht de heer Schouten inspraak Middelstegracht; - vaststelling Emancipatienota en inspraakreacties Nelleke Bouman-Hulshoff, tel.: 516 50 26. Bestuursdienst Leiden ide Singel is blauw. Met oranjeroze en een je geel. De Zijlsingel neigt eetje meer naar rood, met 'ormige sfeervolle ver- ig tegen de muren. Afge- aarvan lijkt hij veel op de Singel. In tegenstelling echte. Deze tweede Zijl- loopt, net als de nieuwe Singel, door verpleeghuis hyn. Het zijn de namen van afdelingen en units in het nieuwe tehuis aan de Willem de Zwijgerlaan. Manager zorg Lex van Wijngaarden legt uit waarom. „We hebben geprobeerd een zo Leids mogelijk huis te creë ren. Daarbij probeer je ervoor te zorgen dat de toekomstige bewoners zich zoveel mogelijk op hun gemak voelen en mak kelijk hun weg in het gebouw De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad weten te vinden. En dat bereik je toch veel minder met cijfers dan met namen." En daarom stromen door verpleeghuis Overrhyn, dat morgen zijn eer ste bewoners verwelkomt, de Herensingel, de Maresingel, Oude Singel, Witte Singel en Zijlsingel. Eén etage hoger op de psychogeriatrische afdeling kun je je binnen twee minuten door vijf grachten begeven: de Doelengracht, Geregracht, Hooigracht, Langegracht en Oranjegracht. ,.Op zich is het niet bijzonder dat een verpleeghuis namen geeft aan diverse afdelingen. Maar over het algemeen zijn dat toch meer de oubollige be titelingen als Avondrood", ver duidelijkt Van Wijngaarden. „In verzorgingstehuis Overduin in Katwijk, waarvan een deel van de bewoners binnenkort hier naar toe verhuist, hebben ze bloemennamen." Maar in Overrhyn moest het dus iets ty pisch Leids worden. Van de zo mer schreef het verpleeghuis een prijsvraag uit waarbij per soneel nieuwe namen mocht bedenken voor de units. Afge zien van het typisch Leidse moesten de nieuwe 'straatna men' ook iets met water te ma ken hebben. „In verband met de naam Overrhyn." Er kwa men inzendingen binnen die varieerden van vissennamen tot bruggennamen. De singels en grachten werden gekozen omdat die de mogelijk heid boden om er nog iets voor te plaatsen zonder dat de na men te lang werden. „Dat moet ook, want op de tweede verdie ping zitten de psychogeriatri sche patïenten die aan demen tie lijden. Die moeten het ook kunnen onthouden." Het na- menprojectje is niet alleen maar een leuk geintje, maar valt in een breder concept om de toekomstige bewoners van Overrhyn zoveel mogelijk hou vast te geven in het gebouw. Elk van de vijf units heeft daar om ook zijn eigen kleurplan. En de huisstijl is consequent door gevoerd in meubilair en de ge meenschappelijke ruimtes. Van de kapel tot het activiteitencen trum. Zelfs het restaurant heeft de naam gekregen van een ty pisch Leidse locatie: 'De Burcht'. „Omdat daar de Nieu we- en Oude Rijn bij elkaar ko men. Ons restaurant moet voor de bewoners en het personeel een soortgelijke ontmoetings plek worden." En nu maar hopen dat epn toe komstige psychogeriatrische patiënt die zijn hele leven heeft gesleten aan de Geregracht, zijn weg weet te vinden naar zijn kamer aan de Witte Singel. Een fraai doorkijkje op de Maresingel. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9