'Geld voor patiënt bij te lang wachten op zorg' Effecten van de Effect Hypotheek. J Mariniers gladjes van start in Eritrea Winter Efteling is een blijvertje Binnenland Prettig wonen terwijl beursexperts werken aan uw i vermogen? i Turkse demonstratie na dood hongerstaker Prettig wonen zonder eigen 1 vermogen? j Dierenbescherming wil geen discussie over positie Beatrix Prettig wonen en kans om geld 1 te verdienen? i Utrecht in opstand tegen terugtrekken van Ajaxfilm AANDAG 11 DECEMBER 2000 GPD Geassocieerde Pers Diensten eï yS-top schrapt feest na actiedreiging otterdam De Nederlandse Spoorwegen schrappen onder p ruk van de landelijke actiedreiging van personeel een feestje an het management op donderdag 21 december. De bijeen- „nst gaat wel door, maar dan als een overleg van het manage- ient. De actievoerders wilden het feest met een actie opluiste- pn. Zij vinden het ongepast dat het management zichzelf in het onnetje zet, terwijl het bedrijf wordt geconfronteerd met grote iroblemen. Passagiers klagen over de vele vertragingen en het -kort aan zitplaatsen, de medewerkers hebben kritiek op de fdrijfsleiding. a 'PP verliest 10.000 donateurs a! [mhaaq. De hulporganisatie Foster Parents Plan Nederland FPP) heeft sinds begin september 10.000 donateurs verloren. )e organisatie wijt het forse aantal opzeggingen aan de negatie- 1 e publiciteit in de afgelopen maanden. De hulporganisatie 5 wam in september in een kwaad daglicht te staan toen de lichting Proceskostenfonds misbruikte kinderen Foster Parents lan het FPP ervan beschuldigde dat slechts een fractie van het 1 pgehaalde geld bij de doelgroep in Colombia terechtkomt. lC' lok bewoners uit een kr ottenwijk in Haïti zeiden dat FPP zon- ii er overleg geld zou hebben gestoken in nutteloze en onrenda- lu ele projecten. ti larcel van Dam koopt landgoed 10 mishorst Marcel van Dam en zijn echtgenote hebben voor ,75 miljoen het landgoed Ihorst in Hulshorst aan de noordwes- it, ilijke rand van de Veluwe gekocht. De Vara-coryfee kocht het j ndgoed van B. van Vloten, telg uit de vroegere grootgrondbe- ttersfamilie Van Vloten. De vroegere Vara-voorzitter, tevens si aormalig ombudsman, oud-minister en oud-staatssecretaris, j oudt zich tegenwoordig vooral bezig met het debatprogramma et Lagerhuis, optredens tijdens symposia en het schrijven van J fornuis. a louwfondsprijs voor lease-woningen iiversumDe Bouwfondsprijs 2000 gaat naar de inzenders van en concept voor flexibel wonen en werken in Badhoevedorp. n )e jonge ontwerpers Peter Hoste uit België, Anthony Kleinepier iindhoven) en Sandor Naus (Breda) ontvingen de prijs van 0.000 gulden gisteravond in het NPS-televisieprogramma Het anzien van Nederland. De bedenkers van het bekroonde con- >pt gaan ervan uit dat veel Nederlanders op een nomadische lanier gaan leven, omdat ze voor hun werk regelmatig moeten jrhuizen. De woonwijk van de toekomst is dan in het bezit van ;n bedrijf of organisatie. Mensen kunnen hun huis voor een - epaalde tijd leasen. Voorzitter instituut Facta treedt terug 11 ft haag De 57-jarige voorzitter en oprichter van Facta, heeft ch teruggetrokken uit dit instituut voor hoogbegaafden. An- [(j erhalve week geleden werd hij aangehouden op verdenking in seksueel misbruik en bezit van kinderporno. Facta liet gis- lj »ren weten dat de voorzitter al zijn bestuurlijke functies heeft eergelegd. Twee hoogbegaafde minderjarige meisjes hebben angifte gedaan van seksueel misbruik. De verdachte ontkent ns e ontucht. Volgende week maandag zal hij voor de rechtbank et irschijnen. 'i?r Minder straf voor daders Alanya' ki tsTERDAMDe vier daders van de moord op een Nederlandse St ouw en de verkrachting van haar twee vriendinnen in 1995 in >oi it Turkse Alanya komen eerder vrij. Dat zei een van de advo- ;rl iten van de slachtoffers gisteren in het SBS-programma Het ta ieuws. Hoeveel strafvermindering het viertal krijgt, is volgens s advocaat nog niet bekend. De daders krijgen strafverminde- ïri ig in het kader van een amnestiewet, die vrijdag door het lat irkse parlement is aangenomen. De twee hoofdverdachten in ra ;zaak werden in 1996 in de Turkse badplaats Alanya veroor- dt ;eld tot levenslang. De twee andere daders kregen ieder 36 de ar celstraf, lei jjjj les doden in weekeindeverkeer raj swuk Zes personen zijn in het weekeinde in het verkeer om ;en :t leven gekomen. Vrijdag werd een 50-jarige Amsterdammer j( ïschept op de Wibautstraat. Een dode viel op de weg tussen lel rachten en Leeuwarden door een frontale aanrijding met een 10 nbulance. In het Belgische Ekeren is een 24-jarige man uit lie utte vrijdagavond gedood toen hij in botsing kwam met een m lookrijder. Zaterdag kwamen in Werkendam twee broers van a len 20 jaar uit die plaats om het leven. Zij zaten samen in de a ito, toen de jongste de macht ovër het stuur verloor. Gister- iu fond kwam een passagier van een personenauto door een on- n( tval bij Westerbork om het leven. Ie ligenaar kinderporno aangehouden li| imert» Een kapotte computer heeft een 27-jarige man uit Ge- hii tert de das omgedaan. Nadat hij het apparaat bij een Eindho- tt :ns bedrijf ter reparatie had aangeboden, ontdekten de mon- »ei urs op de harde schijf een hoeveelheid kinderporno. Ze waar- huwden de politie die de man zaterdag oppakte toen hij zijn la imputer wilde ophalen. In de woning van de man trof de poli- ini Hater nog veel meer kinderporno aan, onder meer op cd- 11 >ms, diskettes, foto's en videobanden, a de norder rijdt tegen de lamp oi iDHQVENIn Eindhoven is in de nacht van zaterdag op zondag rr en snorder, een illegale taxichauffeur, tegen de lamp gelopen: sv j reed tegen een lantaarnpaal. De man ging er in zijn auto als en in haas vandoor toen hij een politiewagen zag. Tijdens de ach- iö rvolging, knalde hij tegen de lichtmast. De snorder, een 24-ja- hi ge man uit Diessen, en zijn 20-jarige passagier, raakten licht- el iwond. Ze moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen. ;v e auto was volkomen vernield. De politie heeft de snorder op ebon geslingerd. Consumentenbond komt met eisenpakket Patiënten moeten geld krijgen voor elke dag die zij lan ger dan een redelijke termijn op zorg wachten. Verder moet de consument meer invloed krijgen op alle niveaus van de medische zorg. Dat is de kern van een pakket met tien eisen dat de Consumentenbond zaterdag heeft ge lanceerd tijdens zijn bondscongres in het AMC in Am sterdam. Het pakket is overhandigd aan Tweede-Kamer voorzitter Van Nieuwenhoven. amsterdam anp De bond (650.000 leden) wil met de campagne 'Maak de zorg beter' een rol opeisen in de discussie. Hij vindt dat de belangen van de consument een belangrijk uitgangspunt moeten vormen in een nieuw zorgstelsel. Wat de maximale levertijd van zorg en de hoogte van de fi nanciële compensatie zou moeten worden, weet een woordvoerder van de bond niet. Waarschijnlijk zal het gaan om de redelijke termijnen die de sector nu zelf opstelt. Direc teur Cohen vindt dat de pijn niet alleen door de patiënt moet worden gevoeld. Met de compensatie kan de patiënt eventueel elders zorg kopen, denkt hij. De bond acht het ook belang rijk dat consumenten straks een vrije keuze hebben van zor gaanbieder en -verzekeraar. Die twee moeten een acceptatie plicht krijgen. Belangrijk is dan dat mensen inzicht krijgen in de kwaliteit van zorg en pre mies en pakketten van zorgver zekeraars. Volgens de bond moet de overheid garanties geven voor de toegang tot en betaalbaar heid van noodzakelijke zorg en letten op de kwaliteit en vol doende aanbod en concurren tie. De zorgsector zelf moet zor- rotterdam gpd In de Rotterdamse binnenstad hebben gistermiddag ruim vier honderd Turken een rouwde- monstratie gehouden voor de 22-jarige Cafer Dereli uit Ant werpen, die zaterdagavond op het Schouwburgplein is dood gestoken. Dereli was een van de hongerstakers die al anderhalve week in een tent op de Coolsin- gel een solidariteitsactie voeren voor hongerstakers in Turkse gevangeniscellen. Volgens een woordvoerster van de activisten werden de hongerstakers al dagenlang ge treiterd en uitgedaagd door ex treemrechtse Turken, behorend tot de zogenaamde Grijze Wol ven. Zaterdagavond liep de pro vocatie uit de hand en kwam het tot vechtpartijen tussen groepjes jongeren op verschil lende plekken in de binnen stad. Op het Kruisplein werd daar bij een 20-jarige Rotterdammer van Turkse komaf in zijn lies gestoken. Hij werd zwaarge wond overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens de actie voerders behoorde dit slachtof fer tot de nationalistische Tur ken. Kort ema vonden politie mensen op het Schouwburg plein Cafer Dereli. Hij bleek in zijn bovenlichaam te zijn gesto ken en overleed op weg naar het Dijkzigtziekenhuis aan zijn verwondingen. Naar aanleiding van het inci dent heeft de politie het hele weekeinde verscherpte contro les met agenten en videocame ra's uitgevoerd rond de tent naast het stadhuis. Enkele tien tallen sympathisanten bleven bovendien de hele zaterdag nacht rond de tent staan. Gistermiddag voegden zich honderden Turken uit het hele land en uit België bij hen voor een rouwtocht. Een demonstra tie werd door de politie afgewe zen. Ook mocht de stoet niet langs het Turkse consulaat aan de Westblaak trekken. De Federatie Koerden in Ne derland heeft de dood van De reli aangegrepen om op te tre den tegen provocaties van Grij ze Wolven. ,,Wij dringen er bij de Nederlandse overheid .op aan om strengere maatregelen te nemen tegen criminele ben des zoals de Grijze Wolven." Ook gisteravond dreigden in cidenten tussen rivaliserende Turken op de Coolsingel. Een groep rechtse jongeren provo ceerde de actievoerders, die daarop gewapend met stokken de tent uit kwamen. De massaal uitgerukte politie kwam tussen beide. Niemand werd aange houden, wat bij de actievoer ders kwaad bloed zette. Volgens Yildiz Karakuz van het solidariteitscomité voor hongerstakingen in Turkse ge vangeniscellen draait de actie op volle toeren door, ook al is een hongerstaker omgebracht. ,,We dachten dat de eerste dode Op de Rotterdamse Coolsingel dragen Turkse demonstranten een portret van de vermoorde hongerstaker Cafer Dereli met zich mee. foto anp wim vleghaar onder de hongerstakers in Tur kije zou vallen. Daar duurt de hongerstaking al 53 dagen. Maar de eerste dode viel hier in Rotterdam." De verzwakte en lijkwitte Ali (44) - de enige hongerstaker van het eerste uur (29 novem ber) aan de Coolsingel - heeft de afgelopen week wel wat jon ge provocateurs op scooters ge zien, maar die hadden hem geen angst ingeboezemd. Ster ker nog, zaterdagochtend was er zelfs contact met de groepjes jongens die telkens op de tent slaan. „We hadden het idee dat we ook bij deze fundamentalis tische Turken enig begrip kre gen voor onze strijd tegen de wantoestanden." Heel anders werd het in de avonduren, toen een groep van dertig tot veertig Turken natio nalistische leuzen richting tent schreeuwde. „Het waren Grijze Wolven", verzekert Yildiz Kara- kus. Tijdens de vechtpartijen die volgden, kwam Dereli op het Schouwburgplein terecht, waar hem een dodelijke mes steek werd toegediend. Actie voerder Boran (schuilnaam): „Cafer moet zijn geïsoleerd, an ders hadden ze hem nooit te grazen kunnen nemen. Ze heb ben hem vreselijk toegetakeld." massawa anp gen voor veilige en gebruiks- en klantvriendelijke zorg en een respectvolle behandeling. Uit een onderzoek van de Consumentenbond onder zes honderd mensen blijkt dat drie kwart kiest voor een basisverze kering afhankelijk van het inko men. Eenzelfde percentage wijst de optie af dat mensen eerder worden geholpen als zij daarvoor meer betalen. Wel is tweederde bereid in het alge meen meer te betalen om de wachtlijsten aan te pakken. So lidariteit staat hoog in het vaan del: maar weinig mensen (zes tien procent) vinden dat dege nen die veel gebruik maken van de zorg een hogere premie moeten betalen. De ingebruikneming van mate rieel voor operatie-Unmee in Eritrea verloopt veel sneller dan gedacht. Door de onverwachte beschikbaarheid van vrachtwa gens en goede havenfaciliteiten is het uitladen en opstellen van materieel ruim 24 uur voor schema afgerond. De Nederlan ders hebben daardoor meer tijd om hun bases in te richten. Die kunnen de Nederlanders goed gebruiken, omdat het materieel vanaf de verzamelplaats in Massawa in konvooien over de bergen moet, naar het 100 kilo meter verderop gelegen Dekhe- mare. Dat is het logistieke hoofdkwartier van de Neder landse troepenmacht, dat uit eindelijk uit circa 1.100 mensen zal bestaan. Overigens heeft de operatie ook met tegenslag te maken ge kregen. Op het vliegveld van de hoofdstad Asmara is zo weinig plek, dat de vier Chinook-tran- porthelikopters daar nog niet kunnen worden gestationeerd. Ook is nog geen duidelijkheid over de Apache-gevechtsheli kopters. De Nederlandse troepen in Eritrea lijken goed aangepast aan de extreme omstandighe den. In de havenstad Massawa kregen de Nederlanders het di rect voor de kiezen. Gisteren werd daar een temperatuur ge meten van veertig graden. Overigens ziet de Unmee.de hitte niet als het grootste gevaar voor de troepen. De top van de vier gevaren voor de Neder landse legermacht is 'strijdende partijen' op een vierde plaats (laag risico), mijnen op een der de plaats (medium risico, aldus Unmee), ziektes op de tweede plaats (medium risico) en met stip op een: het verkeer, de eni ge factor die van Unmee het stempel hoog risico krijgt. De kans is groot dat in Eritrea een schijnveiligheid ontstaat door de aanwezigheid van de troepenmacht in het kader van de VN-missie Unmee. Daar door kunnen vluchtelingen on terecht het idee krijgen dat zij veilig kunnen terugkeren naar hun woonplaats. Dat stelt de organisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) in Nederland. In Eritrea bevinden zich volgéns schattingen van AzG zo'n 200.000 ontheemden. Zij heb ben door de jarenlange oorlog hun woongebied moeten verla ten. De ontheemden willen snel terug naar hun woongebied, omdat zij dan nog kunnen zaai- zet om te komen tot een wette lijk verbod op de drijfjacht. De vergadering heeft de afdeling in Ede daarom verzocht ervan af te zien de motie alsnog in te dienen, aldus een woordvoer ster. Als de afdeling haar voor stel handhaaft, moet de leden vergadering er volgend jaar juni over stemmen. De motie is ook naar alle andere plaatselijke af delingen van de Dierenbescher ming gestuurd. In Nederland zijn ongeveer zeshonderd ja gers betrokken bij drijfjachten op wilde zwijnen. Ook leden van het koninklijk huis dqen hieraan mee. Bij drijfjacht vormt een deel van een gezel schap een front dat dieren in een bepaalde richting dwingt te lopen. Schutters proberen de beesten vervolgens te doden. Staatssecretaris Faber (lartd- bouw) zei vorige maand niet van plan te zijn maatregelen te nemen tegen de drijfjacht op wilde zwijnen. utrecht» anp De Dierenbescherming ziet geen heil in een discussie over een voorstel om koningin Bea trix te royeren als bescherm vrouwe van de vereniging. Zo'n debat zou het pleidooi voor een verbod op drijfjacht kunnen vertroebelen, zei een woord voerster van de organisatie za terdag. De afdeling Ede van de Die renbescherming wilde tijdens de algemene ledenvergadering in Utrecht een motie indienen om Beatrix van haar functie te ontheffen, omdat ze toestaat dat er op haar domeinen ter vermaak op dieren wordt ge schoten. Maar de ledenverga dering kon zich niet over de kwestie uitspreken, omdat de motie te laat was ingediend. De Dierenbescherming heeft bovendien niet veel belang bij een discussie over het onder werp, nu de vereniging zich in- mentaire alleen in Amsterdam en Nijmegen te zien. „Het is te gek voor woorden dat een paar mensen met dreigementen er voor zorgen dat Utrecht versto ken blijft van een film", zegt een van de initiatiefnemers van de actie, Cees Grimbergen, be kend als presentator van het NCRV-programma 'Rondom Tien'. „Volgens mij is dit nog nooit vertoond en mogen we het niet accepteren. Het is een rechtstreekse inbreuk op de vrijheid van meningsuiting." Het bleek niet moeilijk om steun te vinden voor de actie. Het bestuur, de staf en spelers van FC Utrecht zullen de adver tentie onderschrijven. Ook ra diopresentator, zanger en lo kaal politicus Henk Westbroek, schrijver Ronald Giphart, de hoofdredacteur en journalisten van het Utrechts Nieuwsblad en een aantal oud-voetballers steunen de actie. utrecht gpd Ruim honderd bekende en minder bekende Utrechters roepen hun stadgenoten op om niet te accepteren dat de film 'Ajax, daar hoorden zij engelen zingen' vanwege dreigementen niet wordt vertoond. Een grote advertentie die morgen in het Utrechts Nieuwsblad verschijnt, is meeondertekend door (oud-) voetballers van Ajax en FC Utrecht, cabaretiers, politici, schrijvers en minder bekende Utrechters. Ruim een week geleden werd de vertoning van de film, een documentaire over een van de slechtste seizoenen van Ajax, in enkele steden gestopt na ano nieme dreigementen van sup porters van FC Utrecht en Fey- enoord. Dat gebeurde in Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Groningen en enkele kleinere steden. Momenteel is de docu- De meeste attracties in het park zijn in bedrijf. Alleen de achtbanen en de trek pleisters waar water aan te pas komt, zijn gesloten. Er is een overdekte schaatsbaan met een après-skiherberg waar glühwein wordt geschonken, en een Kinder Winter Wonderland waar een zestien meter lange glijbaan van echte sneeuw is aangelegd. Ook in de restaurants regeert koning Win ter met erwtensoep, warme worst en stamppot. Het ziét er naar uit dat het openstellen van de Efteling in de winterperiode een blijvertje wordt. Officieel valt het besluit hierover pas in 2002, maar binnen de orga nisatie heerst nu al grote tevredenheid. „Voor mijn gevoel blijft het een vast onder deel van de Efteling", zegt directeur Vugts. Dit jaar is 2,5 miljoen gulden geïnvesteerd om de Winter Efteling mogelijk te maken. „Het is een logische ontwikkeling als we economisch gezien een gezond bedrijf wil len blijven. Om te overleven moeten we meer dagen per jaar open zijn. Dan kunnen we het risico spreiden, want het wordt steeds moeilijker om in de zeven maanden van het zomerseizoen voldoende winst te maken." Vugts verwacht dat de Efteling ook in de weekeinden van maart en no vember open zal zijn. Bij 125.000 bezoekers komt de Winter Ef teling uit de kosten. Vorig seizoen ontving het pretpark op 21 dagen rond oud en nieuw 188.000 bezoekers. Dit jaar worden 200.000 mensen verwacht. Vugts: „Uit on derzoek blijkt dat de mensen de Winter Ef teling totaal anders beleven dan de Efteling die ze van de zomermaanden kennen. Om die andere sfeer is het ons" begonnen en daar zijn we kennelijk in geslaagd." De vernieuwde ING Bank Effect Hypotheek biedt u een I aflossingsvnje woon- én effectlening. Eén lening, twee doelen. Het kopen of verbouwen van uw huis én beleggen, waarbij onze experts het beste uit bestaande ING fondsen halen. Met dat vermogen lost u uiteindelijk uw lerung af. terwijl eventueel hogere opbrengsten tussentijds te verzilveren zijn. Kijk op wwv mgbank.nl of vraag de brochure aan: 0800 - 7013 INGÜ&BANK De waarde van uw beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. De ING Bank Dynamic Mix Funds maken deel uil van het ING Bank Dynamic Mix Paraplu Fonds. Dit fonds is in het bezit van een vergunning van De Nederlandschc Bank N.Y in het kader van de Wet toezicht beleggingsinstellingen. Het piospeclus is verkrijgbaar bij alle kantoren van de ING Bank. U belegt met geleend geld. dit betekent dat u de kans loopt dat u uw inleg verliest en zelfs dat u een schuld kunt overhouden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3