Christmas Country Party trekt vierduizend cowboys Cocktail/ Cultuur Kunst Donateursconcert k g met jubilerende dirigenten Leidsch Themadiner nieuw initial Liederen zingen: een eenzame bezigheid K&G overtreft zichzelf opnieuv MAANDAG 11 DECEMBER 2000 945 Graag hadden we vernomen wie er te gast waren bij een nieuw jaarlijks terugkerend ini tiatief vanuit de bankwereld, het Leidsch Themadiner. Maar helaas. Thema was deze eerste keer 'bedrijfsopvolging'. Jan van den Bosch, directeur per sonal banking van Fortis, had uiteraard die figuren uit de Leidse regio uitgenodigd die er over denken hun bedrijf van de hand te doen. Dus ja, dan blij ven deuren gesloten die... enzo voorts. Van den Bosch doet zijn functie als personal banker alle eer aan, want hij wil terug naar het kleinschalige. In de bankwereld mogen fusies en grootschalig heid aan de orde van de dag zijn, als het op het onderhou den van relaties aankomt, moet het klein en intiem. Vandaar dat het Leidsch Themadiner de Pieterskerk als entourage heeft, een kerk die met gemak 1500 man aankan. Er zat slechts 30 man aan het diner aan. Zegt van den Bosch: ,,In bankenland vinden regelmatig bijeenkom sten plaats met grote groepen, die een verhaaltje en borrel krij gen. Ik wilde iets speciaals, met een kleine groep en in een sfeervolle omgeving, waar ook gedineerd kan worden. Zo kun je ten minste één op één met je gasten bezig zijn. Het woord aandacht is hier de trigger. En dat werkt, bij de doelgroep die gewend is 20 uitnodigingen in een kwartaal te krijgen." We noemen dus geen namen. Hooguit die van de sprekers aan tafel: Kees Janssen (direc teur BDO Camps Obers Neder land), Ed Staas (fiscalist BDO), Judith Frerichs (Mees Pierson) spraken over gewichtige onder- ng werpen als het totale pi van bedrijfsovername,! Ie aspecten ervan en he Jji reren van het vrijkom» mogen. Kees Klerks (Li l Promotie, bekend Leien diende letterlijk en figui er toetje toen hij aan het ei i het diner de emoties va vo bedrijfsovername voori d voetlicht bracht. ir Een soort staatsieportret van de initiatiefnemers van het Leidsd ia madiner in de Pieterskerk. Staande van links naar rechts: Pieter Bruijn, Kees Klerks (Leiden Promotie, mocht ook op de foto), J den Bosch en Jan Visser. Zittend Mieke van Meygaarden, Judü richs en Denis Brouwer. foto redactie: Miep Smitsloo-De Graaft en Paul de Tombe telefoon: 071 -535 64 84. Het donateurconcert van mu ziekvereniging Kunst en Ge noegen zou afgelopen zaterdag om acht uur losbarsten. Om half zeven stond er al een hon- derdkoppige menigte in de gure kou te wachten op een goed plekkie in de Groenoordhallen. K G - dat immer hoge ogen bij landelijke muziekconcour sen - is dan ook Leidens 'natio nale trots'. Voor een handjevol van de achthonderd concertgangers was. voorafgaande aan het con cert, een ontvangst in de bistro van de Groenoordhallen. Daar liepen collega-muziekvereni gingen, (oud-)bestuursleden en instructeurs en alle mogelijke andere relaties. Zoals voorzitter Cees de Jong van de Sassen- heimse muziekvereniging Adest Musica. Een goede bekende van K&G. „Want", verduidelijk te Kunst en Genoegen-voorzit ter Tom de Beer, ,,de top van Nederland kent elkaar." Er was zelfs een afvaardiging van het Katwijkse DVS, dat diezelfde dag het 100-jarig bestaan vier de. We pikten er voor de foto vier belangrijke K G-mannen uit. Links Joop Peters, de dirigent die later op de avond zou wor den gehuldigd voor 25 jaar trouwe dienst. De senioren van K&G hebben hem en zijn col lega-dirigent Rinus Vuijk (rechts op de foto) vorige maand al een serenade ge bracht voor hun huisdeuren. „Een hele eer", aldus De Beer, „want normaal beginnen we daar niet aan." Het is maar een weet. Tweede van links de 89-jarige Jan Siera. Hij was in 1928 één van de oprichters van de vereniging. Siera fietst nog re gelmatig rustig de stad door en had het zaterdagavond prima naar zijn zin. Naast hem staat K G-voorzit- ter Tom de Beer, bij wie vlak voor het concert geen greintje spanning van het gezicht viel af te lezen. „We zijn al vanaf van morgen tien uur bezig. Dan word je wel rustig, dit het tweede con Groenoordhallen en van onze fouten foto dick Spetterende show Richard Ross in hotel De Witte Raaf Goochelaar Richard Ross liet afgelopen week in Noordwijk zien waarom hij ooit twee keer wereldkampi oen is geweest. De man gaf een spetterende show weg en trof in de 450 genodigden bij de heropening van hotel restaurant De Witte Raaf een ademloos publiek. Ross betrok de kopstukken bij de show. Zo kreeg hotel directeur Pieter Oostdam een aantal ijzeren ringen om zijn nek die hijzelf er met geen mogelijkheid meer af kon krijgen. Voor Ross na tuurlijk een fluitje van een cent. De heropening werd verder gelardeerd met vuur werk, champagne en confet ti, héél veel confetti. Onder de genodigden onder andere burgemeester Hans van der Sluijs van Noord- wijk en wethouder Hak van Nes. De Witte Raaf heeft er onder meer diverse uitbou wen, een nieuw restaurant, een extra etage, een verga derzaal en een zalen- en ver gaderaccommodatie bij ge kregen. Veel confetti bij de heropening van De Witte Raaf in Noordwijk. Van links naar rechts: burgemeester Hans van der Sluijs, goochelaar Richard Ross en Therus en Pieter Oostdam, de twee broers die het familiebedrijf runnen. foto dick hocewoninc )V MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS Recital: Winterreise van Franz Schubert door Pieter van Egmond (bas) en Reinild Mees (piano). Gehoord: 10/12, Stads gehoorzaal, Leiden. Het getuigt ontegenzeggelijk van moed om na tien jaar je muzikale carrière weer op te pakken. Nog dapperder is het om, als je fort bij opera en ora torium lag, je steven naar het lied te wenden. Het lijkt zo ge makkelijk, maar het is zoveel moeilijker: het vraagt gevoel voor poëzie en tekst, je hebt geen steun aan een grote stem, je moet het hebben van de nuance. Liederen zingen is een eenzame bezigheid en je staat eigenlijk naakt op het po dium. Toch is 'de stap die Pieter van Egmond maakte na een glanzende loopbaan in de bloemkwekerij wel begrijpe lijk. Ouder, wijzer en rijper zocht hij de uitdaging in Schu berts beroemdste cyclus, de Winterreise. Als dit lukt, lukt alles. Maar het lukt niet. Dat ligt mede aan begeleid ster Reinild Mees, die stram en ongenuanceerd speelt. Vaak is ze ongelijkmatig en onrustig, om niet te zeggen hakkerig, en vooral speelt ze slordig en veel te luid, waardoor ze de zanger nodeloos afmat. Maar het is vooral Van Egmond zelf die niet opgewassen is tegen de Vierentwintig liederen. Hij begint groot, met een vertoon van fysieke kracht dat aan bravoure grenst, maar hij verliest de greep en eindigt verslagen. Van Egmond wil te veel laten horen dat hij nog zingen kan, dat zijn diepte nog altijd diep is en dat zijn stem nog steeds glanzen kan. Daar komt bij dat hij niet altijd even tekstvast is (hoewel hij van blad zingt) en zijn Duits bene den de maat is. Aan het begin lijkt het een klein operaatje te worden, als hij met met veel vibrato fors uitpakt. Dat lijkt een interpre tatie waar best wat voor te zeg gen valt; waarom zou je de bit terheid en de melancholie er niet langzaam in kunnen laten komen? Maar uit het vervolg blijkt dat er van een interpre tatie nauwelijks sprake is. Hij wekt de indruk niet altijd te weten waar hij nu precies over zingt. Zo wordt de Winterreise een verzameling losse liede ren, geen huiveringwekkende tocht naar het einde. Voor de pauze is er eigenlijk maar één lied dat ontroert. In Auf dem Flusse is bitter ver driet hoorbaar als hij zijn hart toespreekt, zingt hij eindelijk fraai gearticuleerd en ingehou den en met gevoel. Na de pau ze blijkt vooral hoe moe Van Egmond inmiddels is, hij sta pelt fout op fout en sleept zich naar het einde, al weet hij nog te imponeren met Der greise Kopf, dat mooi pregnant ge zongen wordt en de hele ruim te weet te vullen. Maar Die Krahe zingt hij toe als een lief parkietje en Der Wegweiser schopt hij gewoon om. Hij in- toneert slecht, articuleert niet meer, is overduidelijk op. En dan zijn er nog vier liederen te gaan. MUZIEK RECENSIE Het telkens weer verleggen van de muzikale grenzen lijkt zo on derhand het handelsmerk te zijn van de drie orkesten van K G. Natuurlijk zijn we dat in middels gewend als het gaat om de muzikale shows op straat. Maar ook op het con certpodium weet Kunst en Ge noegen steeds weer te verras sen. Ook ditmaal bood de avond in de vrijwel uitverkoch te Groenoordhallen 'veel specta culair werk. Meteen al bij aanvang zetten de drie orkesten gezamenlijk, op en voor het podium, de toon van de avond met een spette rende fanfare 'Peter Pan'. Het derde mag dan blijven zitten om als eerste te laten horen wat het de laatste maanden heeft ingestudeerd. Onder andere spelen de muzikanten een medley met nummers van Doe Maar en Rob de Nijs. Onder houdende muziek die nog eens extra wordt opgeluisterd door een optreden van dansgroep Los Baliadores. Jammer dat K G 3 nog steeds niet over die overtuigingskracht beschikt waar de andere twee orkesten wel mee voor het voetlicht tre den. Met dertig man klinkt het allemaal wat iel. Is dat onerva renheid of is die hal gewoon te groot? Nee, dan Jong K&G. Wat deze 55 gasten op het podium neer zetten, grenst soms aan het on gelooflijke. Muzikanten in de leeftijd van 8 tot 15 jaar spelen met het grootste gemak mar sen, filmmuziek en andere mu ziekgenres alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is. Vaak met lastige arrangementen waar menig volwassen orkest zich compleet op zou stukbij ten. Spanning valt van de gezich ten van deze gastjes niet af te lezén. Waar de belangstelling voor slagwerk over het alge meen niet zo groot is, oogst de tamboergroep van Jong K&G bijzonder veel bijval met een slagwerksolo op omgekeerde afvaltonnen. Vanwege kerst ontbrak ook 'Jingle Bells' niet op het programma waarbij vier lenige kerstmannen van de turnvereniging Excelsior de ene salto na de andere op' het podi um toverden. Na de pauze is het beurt aan de Show- and Marchingband. De verwachtingen zijn hoogge spannen. Wat het me valt bij de uitvoering nummers is dat de inst i nog steeds groeien i En dat terwijl het hvi ters/Vuijk toch al 25 jat t &G is verbonden. Vc nog de zeer sterke arrai 1 ten van René Leckie aa het geheim van de a mule is verklaard. Langzaam maar zeki de band toe naar hel punt van de avond met tolking van Gershwia u test's. Adembenemend p en stevige reprises werk een hoog kippe halte mee. Wie beseft d< ren muzikanten het ment pas twee weken op de lessenaar kregi met heel veel vertrou toekomst van K G ti zien. 'Je voelt je net Jesse James' ESTHER BARFOOT Wie zijn die 4000 mensen die gisteren van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat aan het line- dancen waren op de Christ mas Country Party in de Groenoordhallen? Wat bezielt ze om een cowboyhoed op te zetten, een bolo-tie (soort schoenveter) om de nek te binden en te dansen zoals ze dat in het Wilde Westen 150 jaar geleden deden? ,,AIs je mij vijf jaar geleden had verteld, dat het mijn hob by zou worden me te kleden als een cowboy uit 1850, had ik je voor gek verklaard", zegt Siemon Tuin uit Groningen. „Maar ja, op een dag ontdekte ik line-dancing en toen was het gebeurd." Hij wijst naar zijn armen. „Kijk, deze leren manchetten. Als een cowboy vroeger een koe ving met een lasso, wond hij het touw een paar slagen om zijn arm. De manchetten beschermden zijn armen als de koe tegenstribbelde. Mooi, hè" Met zijn manchetten, pro minente sporen aan zijn cow boylaarzen en leren flappen over zijn broek (chaps ge- naams) is Tuin opvallend ge kleed. Maar die zijn er meer. Tussen de gewone cowboys en cowgirls in denim western shirt en zwarte hoed op het hoofd, bewegen zich ook da mes in lange rokken, met die pe decolletés en een waaier in de hand. „Je bent niet gewoon de bakker of de melkboer als je hier bent, maar een cowboy", zegt Wim Verwindt uit Amstel veen. „Je vrouw ziet er sexy uit met haar decolleté. Jijzelf ziet er statig uit met een cowboy hoed. Je voelt je net Jesse Ja mes." Toch is het belangrijkste voor Wim Verwindt niet het uiterlijke vertoon maar de mu ziek. En met de muziek zit het op het Christmas Country Par ty wel goed. Het Leidse festival is een van de grootste country- festivals in Nederland. Er tre den bekende bands op als Sa vannah en Cash on Delivery. Aan weerszijden van de hou ten dansvloer staan tribunes. Voor hen die alleen wil luiste ren en kijken. Line-dancen is in Nederland ongekend populair. Siemon Tuin denkt dat er 50.000 line- dancers zijn. Het lijkt op het stijldansen van nu. „Maar line- dancing doe je zonder part ner", zeggen moeder en doch ter Van der Peet uit Wasse naar. „Het past dus beter in de huidige maatschappij met zijn toenemend aantal alleenstaan den." Het aantrekkelijke voor deze alleenstaanden is dat je alleen danst - en toch samen. De ene keer met zijn twintigen, maar soms ook met honderden te gelijk. Maar linedancing is niet uitsluitend voor alleenstaan den. Hele families doen mee. De 12-jarige Brian Smit uit Be verwijk is op de Christmas Country Party met zijn vader en moeder. „Ik werd nieuws gierig toen mijn moeder in eens met een cowboyhoed in de huiskamer begon te dan sen." Dus ging Brian ook op line- dancing. Volgens zijn ouders is het geen probleem kinderen mee te nemen naar een evene ment als dit. Want het is vooral de prima sfeer die kenmer kend is voor dit type festivals. Siemon Tuin onderschrijft die stelling. „Line-dancers beho ren tot de grootste familie van Nederland."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 28