Angenent boekt indrukwekkende zege Slechte beurt LSG ario de Clercq nog niet versleten Oegstgeest '80 weer de hekkensluiter itosport Awards haap en de Groot Sport Geslaagd EK cross voor Maase en Van de Bilt Rijnsburgse dammers verliezen verrassend JAC 11 DECEMBER 2000 ede plaatsen voor Tito en Boonstra Steven Tito en Miranda Boonstra zijn gisteren tweede en in de Zandboscross. De Deurnse wedstrijd was de lezette veldloop van dit weekeinde in Nederland. Boon- >d goed zaken in de vrouwenwedstrijd over 4,8 kilome- Leidse fysiotherapiestudente had dertien seconden ach- 13 d op de Brabantse Sandra Hofmans, maar bleef concur- iandra Ter Horst (Ciko Arnhem) en Yvonne van der Kolk burg Soest) voor. Clubgenote Iris Wullems van Leiden werd vijfde. Baanaüeet Tito moest op de korte cross (3,3 ter) meer terrein prijsgeven ten opzichte van Westlander evan Veldhoven.Bij indoorwedstrijden in het Belgische vamen de Alphense junioren Jonathan Pengel en Pelle 1 zaterdag goed voor de dag. Pengel scoorde drie tweede Jo n, op de 60 meter (7,63 seconden), de 60 meter horden nde 200 meter (23,71). Rietveld eindigde respectievelijk je (7,83), derde (8,93) en derde. es voor LZ-zwemmers De LZ-zwemmers Lenneke van Schaik en Louis van :nburg hebben goed gepresteerd op het NK in Nieuwe- e 14-jarige Van Schaik won in haar leeftijdscategorie r/B p de 100 meter rugslag, de 100 meter vlinderslag en de ter rugslag. Op de 50 meter rugslag en 50 meter vlinder- •overde zij het zilver. Louis van Schaarenburg (17) won 00 meter wisselslag brons met een dik pr in 2.09.90. Op meter wisselslag verbeterde hij zijn pr met 4 seconden de I), wat goed was voor zilver. De Leidse zwemclub was leden vertegenwoordigd in Nieuwegein. k igdenhil wint opnieuw André Vreugdenhil heeft ook de zesde wedstrijd om rvan Vliet Marathoncup op zijn naam geschreven. De /M belg van het Wehkamp Speedskating Team van kopman 4C Idkamp soleerde naar de winst. Een week eerder moest e Haagse Uithof nog vol sprinten om Remco de Mik uit neer voor te blijven. Vreugdenhil, die deze week deel- ian The Greenery Six (zesdaagse), ontsnapte in de 23ste >n dubbelde het peloton vijf toeren later. Alleen Voor mar Jos Dohle (uiteindelijk derde) kon korte tijd bij de r aanpikken. De Rus Nikita Bazjanova, ploeggenoot van -c enhil, counterde elke tegenstand. iees pakt bridgetitel AM» Het is Louk Verhees eindelijk gelukt. De Voorhout- >er is afgelopen weekeinde Nederlands kampioen paren wifen met BC 't Onstein. In de finale in de Amsterdamse d Modalfa met 185-100 verslagen. In drie eerdere edities NK kwam Verhees telkens als verliezer uit de strijd, leelde hij nog voor het Leidse Crash. Verhees dacht iog dat de teams elkaar weinig zouden ontlopen, maar aktijk bleek dat niet zo. Alleen in de eerste helft op za an Modalfa 't Onstein bijbenen. Daarna had de ploeg rden weinig meer te duchten. Verhees heeft nu zijn vi- icht op het Nederlands team. Hij was al eens internatio nal 997), maar werd het afgelopen seizoen tot veler verba- :t geselecteerd. De nieuwe ploeg wordt op 1 mei bekend zit, na twee selectieweekends in februari en maart. JafKER Engeland kent ons ik al weer enige jaren )rt Awards. Nederland- eurs en bedrijven kun- basis van hun presta- deze prijzen in aan- la g komen. Tijdens de (0f :ochte gala-avond in lotel Huis Ter Duin te rijk viel zowel Michel (NAV Beste clubracer) m de Groot (Grootste n de prijzen, nburger Schaap sloot e zijn dertiende race- helemaal in stijl af. is voor mij dus duide- eluksgetal", ver hij, nadat hij de eerste :ns van zijn echtgenote ,'de 'angst had genomen. een jaar waarin het klopte. Rene Cardol voor de techniek en [|n zorgde voor de rest." won afgelopen sei- e Radio 538 Citroen up. Daarmee gaat hij de boeken in als de campioen in deze klas tweede regio-succes voor Stefan de Groot. ïrige student uit Hille- ]Qr iltooide vorige winter ide cces een racecursus. vervolgens de stoute h! en aan en streed met !pt Ier type auto in de For- ord klasse. „Ik kreeg <ji un van mijn studiege- nit Delft, teiwijl ook Amersfoort (van het bekende Formule 3 team) mij waardevolle adviezen gaf. Tij dens de bekende Marlboro Masters race stond ik op 'pole' maar kwam bij de start niet weg door een gebroken aan drijfas. Dat is pech. Deson danks heb ik wel de First Divi sion klasse gewonnen en ben echt apetrots op deze prijs. Verwacht? Ach, je weet dat je tot de vier genomineerden be hoort. Dat was voor mij al heel bijzonder, maar dit is natuur lijk schitterend." De Groot kreeg van diezelf de Frils van Amersfoort een test in de Formule 3 aangebo den met een van de topauto's uit dat team. Verder is de Hil- legommer bijna rond met Ge- va Racing voor een volledig seizoen in de Formule Ford. Zowel het Nationaal als het Benelux- en het Wereldkam pioenschap staat op zijn agen da voor 2001 Michel Schaap kondigde tij dens deze avond aan dat hij volgend jaar uitkomt in de Al fa 156 Challenge. ,,lk ben rond met hel Cable 1 Team, waar ik eerder dit jaar een keer als gast mocht rijden." De overige Awards gingen naar Donald Molenaar (Beste rijder nationaal), de wegens ziekte afwezige Jos Verstappen (Beste rijder internationaal) en Philip Morris en Renault Nederland als grootste Pro motors van de Autosport. Het automerk mocht met de Clio 2.0 ook nog de prijs in ont vangst nemen voor de Veroni ca Young Car 2000. MALMO/LEIPEN Na vier mislukte pogingen is Kamiel Maase er eindelijk in geslaagd voorin te eindigen in het Europees kampioenschap veldlopen. In het Zweedse Mal- mö werd de hardloper van Lei den Atletiek zevende. Dat was in de zevende editie van de ti telstrijd de beste Nederlandse klassering ooit. De Portugees Paulo Guerra won de titel voor de vierde keer, bij de vrouwen ging de overwinning verras send naar de Hongaarse Kata- lin Szentgyorgyi. Erika van de Bilt eindigde op de 29ste plaats. Ook dat was aanzienlijk beter dan de Leidse in eerdere edities voor de dag kwam. Bij wereldkampioenschap- pen cross eindigde Maase de afgelopen jaren herhaaldelijk bij de eerste vijf of tien Europe anen, maar om allerlei redenen (ziekte, geblesseerd, trainings achterstand) wist de 29-jarige atleet dat nog nooit om te zet ten naar een goede uitslag bij de continentale wedstrijd. Hoewel de olympisch mara thonloper (13de) zijn training pas zes weken geleden hervat te, was de vorm in 2000 einde lijk voldoende. Tijdens de wedstrijd koos Maase voor een terughouden de tactiek. „Ik ging vrij hard om bij de eerste dertig te zitten, maar merkte al snel dat ik op het smalle parcours mijn pas niet goed kwijt kon", aldus de loper die één van de langste deelnemers was. „Ik kon daar om net zo goed achterin de kopgroep gaan lopen, want er gebeurde vooraan niet veel." In de uitdunnende kopgroep besliste winnaar Guerra de wedstrijd met een scherpe de marrage. Driss el Himer kon hem nog even volgen, maar de Fransman liep zich over de kop en moest het zilver overdoen aan de Oekraiense oud-kampi oen Sergei Lebed. „In mijn ant woord op die versnelling haal de ik meteen een paar man in, maar ik had het in die vierde en vijfde rond wel even moeilijk", aldus Maase. „Ik herstelde ge lukkig goed en kon in de laatste ronde nog een paar man inha len." Hoewel hij in het iets ver zwakte deelnemersveld stille tjes had gedroomd nog hoger te kunnen eindigen, toonde Maase zich tevreden. „Ik heb in dit kampioenschap nog nooit zo goed gelopen en hier mee kan ik tenminste voor de dag komen." Het succes op de korte afstand (9,7 kilometer) bevestigt de hardloper in zijn keuze om de komende jaren voor de baan te ^iezen. „Ik voel me geen wegatleet. In Edmont on loop ik de vijf of de tien ki lometer. Als alles goed goed gaat, probeer ik heel misschien in het najaar nog iets op de marathon." Voor Erika van de Bilt beteken de de wedstrijd Malmö dat ze voor het eerst redelijk uit de voeten kon met een crosskam pioenschap. De Leidse baan- en wegatlete worstelde de afge lopen jaren veelvuldig op mod- derparcoursen en had met een klassering bij de eerste helft van de deelnemers haar doelen voorzichtig geformuleerd. „Eindelijk eens een goed EK", meldde Van de Bilt na haar 29ste plaats. „Ik zat bovendien maar 46 seconden van de nummer één." De Leidse had moeite met de heuveltjes op het vijf kilometer lange par cours, maar haalde haar tegen standers op de vlakke stukken evenzohard weer in. Van de Bilt besloot recent haar (deeltijd)baan op te zeg gen en zich de komende vier jaar helemaal op de sport te concentreren. „Dat betekent vooral dat ik meer rust heb tus sen de trainingen. Ik zat dit jaar heel dicht bij de olympische li miet en wil er over vier jaar in Athene bij zijn. Dat haal je niet als je niet bereid bent risico's te nemen." AMSTERDAM Henk Angenent boekte een bevrijdende overwinning. ARCHIEFFOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS Henk Angenent is op de weg terug. De Woubruggenaar won zaterdag de tiende schaatsmarathon om de KNSB- Cup. Hij versloeg in de eindsprint zijn oude trainings maat en medevluchter Ruud Borst, die op zijn beurt Ar nold Gaasenbeek voor bleef. intensief samen met de bij de ploeg van Bart Veldkamp ver trokken trainer Pascal Vergeer, met wie hij onder meer zijn bochtentechniek bijschaafde. Op de open Jaap Edenbaan, die geheel door publiek werd omringd, ontspon zich zaterdag een harde wedstrijd. Vrijwel de gehele honderd ronden lang legde het peloton een moor dend tempo aan de dag. Des ondanks volgde er een spervuur aan demarrages, die vrijwel al lemaal in de kiem werden ge smoord. Opvallend sterk aan wezig in de voorste gelederen waren Arnold Stam, Peter de Vries en Jan Eise Kromkamp. Maar ook hooggeklasserden als goudhaantje Jan-Maarten Hei- deman en Erik Huizebosch toonden zich actief. De langste ontsnapping kwam op naam van een trio: Gaasenbeek (Maarssen), Delftenaar Kurt Wubben en René Vergeer uit Warmond. Maar ook zij moes ten na negen ronden hun po ging staken. Alle voortekenen voor - op nieuw - een massasprint had den zich aangediend. Maar dat scenario stond Angenent niet aan. Hij initieerde met nog zes toeren te gaan een vlucht. Al leen Borst en Gaasenbeek wa ren attent genoeg om mee te springen. De drie rijders pakten in korte tijd tachtig meter, ach ter hen had niemand zin om sprintkanon Heideman in een zetel naar de streep te brengen. Terwijl ploegmakkers goed af- Angenent beloonde zich daar mee voor een periode van be zinning en specifiek trainen. De bevrijdende overwinning poets te niet alleen zijn slechte sei zoenstart weg, maar gaf de spruitenteler ook vertrouwen voor The Greenery Six, de zes daagse die morgenavond in Groningen aanvangt. Angenent luidde zijn 'terug komst' als kandidaat voor over winningen eind vorige maand in, toen hij de nationale wed strijd om de Kwintus Nova Tro phy in zijn voordeel beslechtte. Maar de krachtmeting in Dron- ten telde niet mee voor het Cupklassement. Het uitbundige zegegebaar van de Frisia-rijder na de finish op het ovaal aan de Amsterdamse Radioweg was dan ook veelzeggend. „Ik had de voorbereiding op het sei zoen anders ingedeeld. Maar dat ik zo slecht zou rijden in september en oktober had ik niet verwacht. In Heerenveen beleefde ik zelfs een diepte punt." Een compleet andere aanpak heeft zijn vruchten afgeworpen. Angenent laste in de aanloop naar december een gedwongen rustperiode in. Inspanningsfy sioloog Adrie van Diemen on derwierp hem in Den Haag aan een grondige test. „Daaruit kwam de bevestiging; het bleek dat ik oververmoeid was en gas terug moest nemen", aldus An genent. De schaatser werkt ook stopwerk verrichtten, klaarde Angenent vakkundig de klus. „In een massasprint zou ik weer kansloos zijn geweest. Daarom gok ik niet meer op zo'n finale. Ik ben wel sterk ge noeg om voor het peloton uit te rijden. Natuurlijk kreeg ik pre cies de goede jongens mee om flink door te trekken." Met het ingaan van de laatste bocht raakte hij nog wel de eveneens rappe Borst, die daar door wat meters extra moest maken en vervolgens kansloos bleek. Voorafgaand aan de mara thon voor A-rijders streden de vrouwen in hun tiende Cup wedstrijd. Opnieuw konden de meest dominante rijdsters van dit moment, Greta Smit en Pe tra de Boer-Grimbergen, niet worden gestopt. De Rouveense klassements aanvoerster plaatste met nog 24 ronden te gaan een tempover snelling. Alleen de nummer drie in de tussenstand kon op haar thuisbaan de vluchtster achterhalen. Het tweetal slaag de er niet in het peloton te rin geloren en daarmee extra pun ten te scoren. „Ik hoefde ook niet zo nodig bekende Smit. „Dat zou alleen maar ongunstig zijn voor mijn zus Jenita, die tweede staat." In de eindsprint leek De Boer-Grimbergen te gaan winnen, maar Smit pas seerde haar in de laatste me ters. Bij de B-rijders werd Katwij- ker Ralf Zwitser zesde, zijn broer Jens achtste en Stompwij- ker Joost Juffermans veertiende. De drie regionale rijders staan na de negende wedstrijd res pectievelijk op de plaatsen één, negen en elf in het klassement om de KNSB-Cup. DAMMEN 'JAN BEY In de zevende ronde van de landelijke damcompetitie leed eersteklasser de Rijnsburgse Damclub (RDC) een verrassen de 12-8 nederlaag tegen IDV (H.I. Ambacht). Het was al snel duidelijk dat RDC aan de ver keerde kant van de score zou eindigen. Eric Hogewoning die een betere stand bereikte, had hier zoveel tijd voor genomen, dat hij nog twintig zetten in minder dan drie minuten moest produceren. Dit lukte hem niet en hij verloor. Na vier - hier en daar benauwde - remi ses maakte Arjen de Mooij een gelukkige aansluitingstreffer. In het middenspel kwam De Mooij een schijf achter. Zijn te genstandster trapte in tijdnood in een grapje van De Mooij en met een schijf achter haalde de Rijnsburger een dam en won. Dick van Dijk maakte er nog 7-7 van, maar daarna ging het mis. Eric-Jan van Reenen en Richard Kromhout verloren, Pieter-Jan Rijken maakte ondanks zijn slechte stand nog remise. In de tweede Idasse duurt het sprookje van koploper Samen Sterk nog wat langer. Ook de zevende wedstrijd werd win nend afgesloten. Ruud de Kooter vond al snel een sluiten de winst en Jo Fijen had er zin in, want hij ging er in de ope ning vol tegenaan. Door twee fraaie combinaties speelde Fij en z'n tegenstander volledig van het bord. Met degelijke re mises van Richard Meijer, Bram Doeves, Linda Schnieders en Richard Treur werd de voor sprong knap uitgebouwd. Ray mond van Es wilde ook zijn partij remise maken, maar mazzelde een tweepunter. Zijn remiseaanbod werd afgeslagen, waarna z'n tegenstander na de vijftig-zettencontrole een verlie zende zet deed. Erik Hoogen- doorn verzuimde zijn partij te winnen (remise) en Micha van Tol moest in een benarde posi tie een afwikkeling nemen die voor hem verloren was. Zijn te genstander was zo onzorgvul dig in het afmaken, dat Van Tol nog won. Cees de Gelder won ook. Het Leids Damgenootschap zit in de problemen na weer een nederlaag. Er werd met 11- 9 van Schiedam II verloren. Hans Kreder kreeg het deksel op zijn neus tegen de Belg Bri an Wollaert. Kreder kreeg een slagzet om de oren en verloor. Arend van Beelen zat dit keer achter de zwarte schijven aan een laag bord, maar dat leverde niet meer dan remise op. Hein van Winkel zette de ploegen weer op gelijke hoogte door een leuke eindspelzege. Van Winkel haalde dam en verhinderde zijn tegenstander een aantal malen ook dam te halen door te drei gen de dam af te vangen. Na de remises van invaller Harry Dekker en Henk Meester en een slordigheid van de ver liezende André van de Kwartel was duidelijk dat het weer mis ging met LDG. Invaller Maurits Meijer bereikte kalm de tijd- controle en de remise. Aan het eerste bord verloor Fred Ong van de sterke Basti- aanse. Hans Tangelder speelde weer een van z'n befaamde vreemde partijen en maakte re mise. Evert Bronstring was om tac tische redenen (LDG verwacht te een vreemde opstelling van de Schiedammers) aan het vijf de bord geplaatst en won hier door makkelijk. De RDC-reserves verloren met 3-17 van Damlust uit Gou da. Alleen Fons van der Plas won en captain Arno Koloos gaf zijn partij - naar later bleek - te vroeg remise. De andere dam mers verloren. SCHAKEN 'JAN BEY In de Meesterklasse van de lan delijke schaakcompetitie maak te het Leidsch Schaakgenoot schap (LSG) een slechte beurt door met 4.5-5.5 van Schaak- stad Apeldoorn te verliezen. De tegenstander had een ver rassende opstelling met tweq Engelse grootmeesters, een Duitse en een Hongaarse mees ter, die geen lid zijn van de club. Nog voor de eerste tijd- controle ging het al mis. Rudy van Wessel had voor de wed strijd drukke werkzaamheden verricht, kwam een half uur te laat achter z'n bord en kon hierdoor niet terugvallen op enige voorbereiding. Hij kwam in tijdnood en verloor. Jan Smeets maakte tegen de Duitse meester Alex Kabatianski een keurige plusremise. Martin Roobol won een kwaliteit om vervolgens in de tijdnood van zijn tegenstander te gaan 'mee- vluggeren', daarmee blunderde hij z'n gewonnen stelling weg. Eugene Rebers boekte een vlot te zege van 24 zetten en ook Michiel Bosman was te sterk voor z'n tegenstander. De Hon gaar IM Tibor Karolyi haalde opgelucht adem toen LSG'er Tom Middelburg alsnog de re mise weggaf. Daarna pakten donkere wol ken zich samen. Stefan van Blit- terswijk hield de Engelse GM Peter Wells op remise, en ook Frank Erwich kwam in een lo pereindspel niet verder dan ge lijkspel. LSG werd nfet vrolijker toen Edwin van Haastert op het eerste bord, in een loper-van- ongelijke-kleur-eindspel, tegen de Engelse GM Jonathan Row- son een remise verzuimde. Daarmee verdween een gelijk spel tegen de Apeldoornse club uit het beeld. Leon Konings speelde een toreneindspel nog wel naar winst, maar twee matchpunten waren verloren. [TENANP/BELGA Clercq liet zaterdag in L, ten zien dat het pelo- eldrijders nog terdege met hem moet hou- :ac 34-jarige Vlaming won straten de vijfde wed de Super Prestige na ukwekkende solo. We- -$>ioen Richard Groe- werd op 19 seconden nioment dat De Cler- 'ijk de aanval koos, kon C bellens volgen. In de zette een viertal 'm nog eens aan. Groe- Nijs, Vervecken en eleven op recreatieter- Mosten, net over de it Nederland, jacht ma- Clercq. Zonder re- rcq had sinds 1 no- een cross op de Kop- geen wedstrijd meer !n- Afgeschreven, klonk ins in België, waar de Wellens en Nijs de op al lang verzorgd heb ben. „Oud, maar niet versle ten", lachte de winnaar zater dag. Groenendaal werd op 19 se conden tweede en bleef daar mee riant leider in het tussen- klassement. „Ik ben een paar keer dicht bij De Clercq ge weest, maar door stuurfouten viel ik steeds weer terug. Toen het verschil te groot werd, ben ik defensief gaan rijden om mijn positie in het klassement veilig te stellen." Achter Groenendaal was Ger- ben de Knegt in Hoogstraten de tweede Nederlander. Hij werd achtste. LSG-reserves te sterk voor tweede klasse Oegstgeest '80 belandde door een 3-7 ne derlaag tegen Philidor Leeuwarden weer op de laatste plaats van de eerste klasse. Tegen het Friese Philidor kon Oegst geest '80 voor het eerst dit seizoen over een grootmeester beschikken. Genna So- sonko werd echter niet in de gelegenheid gesteld zijn kunsten te tonen, want zijn te genstander (IM Tondivar) kwam niet op dagen. Nog voordat Sosonko zijn regle mentaire punt mocht incasseren (na een uur), was Joop Piket al remise overeen ge komen met Bas van der Lijn. Nadat invaller Wessel Volders in een drieste partij aan het kortste eind trok, zet te Arthur van der Spek, met een onstuitba re koningsaanval, Oegstgeest op een 2.5- 1.5 voorsprong. Maar daarna 'was het ar moe troef', volgens teamleider Anne Reedijk. Uit de resterende zes partijen kon alleen Nebosja Nikolic aan het eerste bord tegen kandidaat-grootmeester Karei van der Weide, nog een halfje aan de score toevoegen. Op de overige vijf borden wer den allemaal nullen genoteerd. De LSG-reserves toonden weer aan veel te sterk te zijn voor de tweede klasse. Te gen runner-up Westlandse S.C. werd via overtuigende winstpartijen een 4-0 voor sprong behaald (winst van Henk van Put ten, Gert-Michiel de Niet, De Graaff en Sven Bakker). Eelco Kuipers bracht met een remise aan het kopbord de match winst in veiligheid en LSG liep uit naar een eclatante 6.5-1.5 zege. In klasse 2B had LSG 3 de pech tegen een voltallig AAS te moeten spelen. LSG 3 werd kansloos door de professionele scha kers van AAS met 2.5-5.5 opzij gezet. GM Alexander Dgebuadze gaf gelegenheids kopman Arjen van Benthem geen schijn van kans. De Belgische kampioene, Irina Gorshko- va, versloeg gedecideerd Albert Termeulen en Ad van den Berg gaf zijn jonge plaats genoot Joris de Wind een lesje in slagvaar digheid. LSG'er Mark Irwin hield alle toe schouwers nog lang aan z'n bord gekluis terd, maar IM Harmen Jonkman verzilver de, achteraf eenvoudig, een pluspion. In de derby tegen Leiderdorp (3.5-4.5) nam Voorschoten een 3.5-0.5 voorsprong door zeges van Frank den Herder, Symon Algera en Bert Houweling. Leiderdorp vocht zich wel enigszins terug via een zege van Marcel de Jeu op Frans Erwich, maar kreeg nooit zicht op de aansluiting. Met de remises van Frischy (liet waar schijnlijk de winst liggen), Van der Ven en Peter Wilschut tegen Paul Talsma werd de Voorschotense zege binnen gehaald. LSG 5 verloor kansloos (2-6) in dezelfde klasse van D.S.C. 2. Alleen Jeroen van der Linden en Wybe Evenhuis scoorden voor LSG. Philidor Leiden liet de winst liggen te gen het sterke Haagse Alteveer (4-4). De Alphense Schaakclub won ook nu weer (met 2.5-5.5 van nummer drie Kijk Uit) en gaat nu inmiddels alleen aan de leiding, want concurrent Bloemendaal verloor van Amstelveen 3. De Zwarte Pion uit Lisse heeft dit sei zoen veel pech. Er werd wat ongelukkig met 3-5 van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap (VHS) verloren. LSG 4 werkte zich ten koste van AAS 2 uit de on derste regionen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27