Forescate krijgt te veel in matige derb Nipte nederlaag LOH Ervaren Challengers is Blitz te slim af Vrouwen Steijn Sports pakken koppositie Sport Basketbalsters missen mogelijk EK-kwalificatie Veglo 2 speelt gelijk Alleen Studs tevreden met pu MAANDAG 11 DECEMBER 2000 JORIS ZANDBERGEN Het Nederlands damesbasket balteam is in voorbereiding voor het EK-kwalificatietoer- nooi van 2001. Of dat nog no dig is, is de vraag. Bondscoach Meindert van Veen kreeg van de internationale basketbal- bond FIBA de indeling voor het toernooi, en zag tot zijn grote verbazing Oranje niet op de lijst voorkomen. „Je gelooft je ogen niet", aldus de bonds coach. „Ik heb meteen ge maild met de FIBA, en die ver telden mij dat ze nooit het in schrijvingsformulier uit Ne derland hebben gehad. Op het bureau van de Nederlandse Basketball Bond wist niemand van zo'n formulier." De NBB heeft zich per fax alsnog aangemeld voor het kwalificatietoernooi. Het is nog onzeker of de FIBA de in schrijving honoreert. „We blij ven nog maar even optimis tisch", aldus Van Veen. „Maar als de FIBA weigert, hebben we geen poot om op te staan." Een oorzaak van de verwar ring zou kunnen zijn dat de belangen van de nationale teams behartigd worden door de NBT (Nederlands Basket bal Top). Daardoor zou de NBB gedacht kunnen hebben dat de NBT voor de inschrij ving zou zorgen. „De FIBA heeft echter niets met de NBT te maken", volgens Van Veen. „Ze spelen nu elkaar natuur lijk de bal toe. En bij de NBB beweren ze nooit een verzoek tot inschrijving van de FIBA ontvangen te hebben. Maar dat zou ik ook zeggen als ik iets vergeten was." Het kwalificatietoernooi kent een open inschrijving, dus Nederland zou in theorie nog toegelaten kunnen wor den. Aan het vorige toernooi, in Nederland, namen 22 lan den deel. Nu hebben zich tot nog toe maar 18 ploegen inge schreven. „We hopen op be grip bij de FIBA", aldus bondscoach Van Veen. „We .hebben echter nergens recht op. De FIBA stuurt altijd keu rig kalenders rond met de in- schrijfdata, maar bij de NBB heeft niemand het nationaal damesteam in zijn portefeuil le." De betreffende commissie van de FIBA komt op zijn \Toegst morgen of woensdag in München bij elkaar. Dan hoort Van Veen of zijn voor bereiding. waaronder een oe- fenstage in de Verenigde Sta ten, voor niets is geweest. BADMINTON PETER KLEIN Het tweede team van Veglo liet in de race om het kampioen schap in de vierde divisie van de landelijke competitie met Flair 3 tegen BC Rotterdam '91 een puntje liggen. De Leide- naars, die drie punten achter liggen maar een wedstrijd min der hebben gespeeld, zijn nu afhankelijk van een hele of hal ve misstap van de Alphenaren. Tegen het team uit Rotterdam wonnen Ronald Derksen en Irene van Giezen-Bik hun en kelspelen. Het mannendubbel werd gewonnen, maar het vrouwendubbel ging verloren. De even hoog spelende hoofd macht van Veglo klopte het be zoekende Zeemacht 2 met 6-2. Randy Thepass, Anneke Slats en Monique Borsboom legden in de singles al de basis voor de eindzege. Alleen Ame Hartogs- veld boog in de een tegen een. Het derde team van Flair liet zich door DKC 6 niet verras sen. Marcel Fauth, Mark Beun, Marco Overes en Elise Zand- stra bleven ongeslagen. Ilse van der Meer en Anita Verstra- te gaven het vrouwendubbel af voor de 7-1 eindzege. Het Al- phense vlaggenschip won in de tweede divisie met 5-3 van het laaggeklasseerde Invictus 2. De licht geblesseerde Bas van Zeist haalde nog wel zijn enkelspel binnen, maar moest voor de eerste maal dit seizoen zijn dubbel met Peter van den Berg afstaan. Bianca Dijkstra was de enige, die ook nog een single won. Karin Kuiper-Van Pel en Van den Berg stonden dit onderdeel wel af aan de ploeg uit Waddinxveen. De drie overige dubbels waren als nog voor Flair. De Alphense re serves, zonder kopman Pieter van Maasdam, leden 5-3 ver lies bij DKC 4. Nicole Mosterd overtuigde in haar enkelspel. Arnold Duijm pakte twee ze ges, zijn single en het dubbel met Cees-Jan van Vliet. BC Lisse en Conquesto 2 blijven in een andere afdeling van de vierde divisie gelijk op gaan. De ploeg uit de bollen streek was met 6-2 de baas over Slotermeer 6. De derby tussen ZIGO en Apollo uit Roelofajendsveen eindigde met 8-0 in het voordeel van de gastvereniging uit Alphen. MANNENHQCKEY PETER KLEIN De eerste helft van de Leidse derby was duide lijk voor de individueel goede hockeyers van Leidse Studs. Het tweede deel was afgetekend voor Roomburg. De 1-1 eindstand zou volgens de logica dan ook de terechte uitslag van het duel tussen de nummers een en twee van de ranglijst in de tweedé klasse moeten zijn. Dat was het echter niet. Wouter Plantenga, door een blessure tijdelijk alleen coach van de hockeyende studenten, was na afloop een tevreden man. Lukas van Schaik, coach van Roomburg, niet. De koplopers had den na de pauze enige riante kansen laten lig gen. Plantenga gaf na afloop ruiterlijk toe, dat Roomburg de enige van de twee Leidse kemp hanen was, die een 2-1 score had verdiend. „Maar voor die 1-1 is hard gewerkt. Dan ver dien je ook een punt over te houden. De eerste helft konden we met een 4-4-2 systeem heel so lide naar onze hand zetten. Ik ben blij dat we met Tom Bruggink weer over een echte spits beschikten. Hij scoorde ook het doelpunt, zodat we bij de rust en voor mijn gevoel ook verdiend op een 1-0 voorsprong stonden", aldus de Studs-coach. „Roomburg is als ploeg veel beter", klonk het van de zijde van Van Schaik. „Dat zag je vooral in de tweede helft. Daarin zijn ze niet van hun helft af geweest. We kregen alleen na acht corners. Daar maakten we geen van. Dan mis je een speler als mijn bro ger, die nu geblesseerd is. Dat is missch geen echt grote hockeyer, maar hij stai wel op de goede plaats voor een goali scoorde alleen Bart Carlier, onze debuti onlangs vanuit Zwolle naar hier is verhi met toestemming van de bond bij ons competitie mag meespelen." Met Roomburg kan Leidse Studs als ni twee van de ranglijst ook promoveren. In de eerste klasse B behaalde Alecto e zege bij het laaggeklasseerde Leusden. Yc de eerste helft, die met een 3-0 voor werd afgesloten, speelden de Leiden magistraal. Jos Douwma tekende voo treffers. Thijs Rottier maakte het derdi punt. Na de pauze geloofde Alecto hel wel en kon Leusden de eer redden. Catwijck was met de 5-2 zege in klasse op het Amsterdamse FIT duidelijk tere ploeg. De 3-0 bij rust kwam op nai Wouter de Mol (tweemaal) en Martijn aart. Na de pauze scoorde Ronald Sieval en zette Houwaart de eindstand op hel bord. Het in dezelfde klasse spelende! haalde zijn derde puntje binnen. Jeroen was verantwoordelijk voor de 1-1 voord Pim Boonenkamp, terug van weggf bracht met de 2-2 het derde gelijkspel bir. VROUWENHOCKEY PETER KLEIN Het beleid is om binnen afzien bare tijd in de overgangsklasse te hockeyen. Voor LOHC bijna een noodzaak om de vele jeug dige talenten waar de Leid- s/Oegstgeester club over be schikt vast te houden. LOHC draait dit seizoen mee in de top van de eerste klasse. De nipte 0- 1 nederlaag tegen de medekan didaat voor de titel, Rood Wit, doorkruist de plannen echter behoorlijk. „We geven het nog niet helemaal op", zei Top Mul ders, teammanager. De plannen van de Leidse coach Martijn Grosmann waren helder. Rood Wit had een sterke bezetting van de as van het veld. De omsingeling via de rechterzijde, en dus op de backhandkant van de oppo nent, was opgedragen. En werd zelfs nagenoeg foutloos uitge voerd. Slechts een enkel, maar wel fataal missertje werd ge maakt. Een verbindingspass van de linker- naar de door Grosmann voorgeschreven rechterzijde werd door Rood Wit aanval onderschept en meteen in een treffer omgezet. Ook na de pauze lag het veld- overwicht bij LOHC, maar sco ren bleek nog een beleid op zichzelf. Leidens enige overgangsklas sen Alecto, kwam tegen het stugge MEP uit Boxtel niet ver der dan een 1-1 gelijkspel. Jose- fien Vlek, een jeugdspeelster uit de Al, maakte in de tweede helft de gelijkmaker. De twee andere eersteklassers naast LO HC, Forescate en Roomburg verloren met 2-1. Respectieve lijk tegen het bezoekende Voor- ne en in Den Haag bij Craeyen- hout. Annemarie Eijffinger had bij Forescate bij rust nog wel voor de 1-1 gezorgd, maar een tweede gelijkmaker zat er tegen Voome niet in. Bij Roomburg verkleinde Martje Zwegers in de tweede helft de marge enkel doelpunt, maard het bij. Binnen zes minuten Leidse Studs in de twei se bij het Haagse Groei op een 1-0 achtersta stand werd in de re vierenzestig minuten ni veranderd en werd dus eindstand. Catwijck bo opmerkelijke 3-1 zege hoger geklasseerde A Sandra van Dijk opende re nadat Alice van keepster had uitgespe nam nog voor de pauze tweede treffer voor hs ning. Na de rust vond! binnen twee minuten sluiting, maar Catwijck minuten erna alweer e send antwoord. Maaike kers nam treffer numi op de stick. Noordw door het 9-0 verlies in dam bij VW met een c rig gevoel de winterstop Met de 5-0 overwinning op Vic toria hebben de vrouwen van Steijn Sports de koppositie in de promotieklasse van de lan delijke squashcompetitie over genomen van de Rotterdam mers. Twee weken geleden be droeg de achterstand van het Voorschotense team nog zeven punten. Om de eerste plaats te veroveren moest de koploper met maximale cijfers verslagen worden. Annelie Wisse, Ingrid Rijkers en Kitty Klaassen slaag den met individuele 3-0 zeges in die missie. Ineke Lussi stond de maximale vijf games op de baan en pakte een 3-2 winst. De twee mannenteams van Steijn verkochten hun huid duur, maar zowel het eerste als het tweede team leed een 1-4 nederlaag, respectievelijk bij Haagsche SRC 3 en thuis tegen De Diepput. Bij het vlaggen schip zorgde Marco Wiesehahn voor het enige punt. Ook in de tweede ontmoeting in de tweede divisie tegen Kra lingen boekten de mannen van HUI Safety/SRC Alphen een 4-1 overwinning. Kopman Jeroen van der Zwan moest zich met 1-3 gewonnen geven. De Al phense vrouwen gingen tegen Squash Delft strijdend met 1-4 ten onder. Andrea Steffes pakte haar eerste, zwaarbevochten singlezege. De mannen van Sport City scoorden een 'clean sweep', een stevige 5-0 overwinning, tegen De Leyens. De titel in de promotieklasse is voor de Lei- denaars nog slechts een kwestie van tijd. Marcus van Duin, Mare Minnee en Wim Franken, die na een blessure zijn rentree maakte, stonden geen g Gilles Hoek van Dijke na winst in de beslissen de game toch nog zijn o gen status. De reserves Westvliet met 4-1. ESA/Estec moest na van de punten (138-1 bonuspunt afstaan a Diepput 3, dat daarmee van de Noordwijkers w tweede team verloor i van Haagsche SRC 6. LOHC weet positie op ranglijst niet waar te maken BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN Blitz moest in Voorschoten ruim zijn meerdere erkennen in Challengers: 67-99. De tegen stander uit Hoofddorp heeft een brede selectie, met veel er varing. Volgens Blitz-coach Sid Bruinsma deed vooral het slim me spel van Challengers zijn team de das om. Na tien minu ten ging het nog gelijk op, en ook bij rust (35-41) had de thuisclub nog alle kans. In het derde kwart ging het helemaal mis voor Blitz. Challengers kwam steeds goed door in de bucket, zodat Bruinsma over ging op een zone-verdediging. De Hoofddorpers bleken echter ook goed van afstand te kunnen schieten. Blitz werkte aan de andere kant tegen een laag schotpercentage af. Aan het eind van het derde kwart was het 46-67 en was de partij in fei te al beslist. Scores Blitz; Vegter 14, Aanhanen 10 (11 reboun Js). MSV was thuis te sterk voor topploeg Early Bird: 85-71. De Noordwijkers gaven de tegen stander weinig kans. In het tweede kwart stond de MSV de tegenstander uit Purmerend slechts negen punten toe. Brian Benjamin was voor de gasten de enige die echt gevaarlijk was. Zijn drives werden echter in het verloop van de wedstrijd goed afgestopt door de prima ftinc- tionerende help-verdediging van de Noordwijkers. Na rust (42-29) drukte het team van coach Burhan Alibegovic met een door. MSV liep zelfs uit naar 60-36. Het verschil had boven de 20 punten kunnen blijven, maar Alibegovic speel de in het laatste kwart voorna melijk met zijn wissels, om hen ervaring te laten opdoen. De winst kwam niet in gevaar. Scores MSV: Koek 20, Jordan 15, Au- gustinus 11. Van Leeuwen 10. BS Leiden revancheerde zich in de Vijf Meihal voor de neder laag tegen Risne Stars eerder dit seizoen. Nu won de thuisclub met 71-48 van de ploeg uit Rijs- sen. Leiden nam tevens sportie ve wraak, omdat Erik-Paul van Weeren tegen Risne de vorige keer gediskwalificeerd was en Gelet op de stand van de ranglijst en de aanwezig heid van de met afstand landelijk topscorer Gertjan Egberink zou Forescate het treffen tegen LOHC met mime cijfers in haar voor deel moeten beslissen. Een streekderby, zeker tussen twee ploegen die elkaar door en door kennen, krijgt steevast een ander verloop. Zo ook de bijna halfjaarlijkse ontmoeting in de eerste klasse tussen Voorschoten en Leiden. Forescate won in een ma tig duel met 2-1 en kreeg daar eigenlijk te veel mee. VOORSCHOTEN PETER KLEIN „Drie punten pakken", had Fo- rescate-manager Hans Meije- rink aan de vooravond van de derby uitgeroepen. „Eventuele problemen moeten we hockey end oplossen. Deze week heb ben we een oefenwedstrijd te gen overgangsklasser Leonidas met maar 5-7 verloren. Daar hebben we duidelijk laten zien, dat we dat ook kunnen." Voor de vele vraagstukken, die LOHC gisteren aan de Voorschotense formatie voorlegde, was echter geen direct antwoord beschik baar. De Leidenaars hadden in de eerste helft het beste van het spel en zagen dat met een tref fer van Adam Westman ook be loond. In de eerste competitiehelft was de streekderby ontaard in een doelpuntenfestival. Fores cate maakte er toen liefst acht, maar ook LOHC vond viermaal de weg naar het open doel. Bij de retourontmoeting had de Leidse trainer/coach Peter van der Meer zijn manschappen opnieuw op het belang van een juiste tactiek gewezen. „Fores cate scoort ontzettend gemak kelijk. Vooral via Egberink, maar ook via Olivier Kist. Dat tweetal moesten we buiten de cirkel houden. De as dicht was de opdracht." Waar in het eer ste duel het plan binnen een kwartier in duigen viel, kon LO HC de opdracht nu een helft lang volhouden. Kist ontbrak wegens verblijf in het buiten land en Egberink kwam niet aan een uitbreiding van zijn magistrale aantal van 32 doel punten (gemiddeld drie per wedstrijd) toe. „Wat wil je ook", somberde de topspits. „Ik had de hele wedstrijd een man op mijn hek. Maar ja we winnen uiteindelijk wel." Winst voor Forescate die voor een belangrijk deel te danken was aan de wel erg povere arbi trage. Westman kon zijn van oorsprong Australische tempe rament weer eens niet de baas en uitte zijn grote ergernis over Amsterdamse studente zeer op dreef. ..Er was veel publiek, on der wie mijn oude teamgenoten uit Amsterdam", aldus Teunis. „Dat dit mijn laatste wedstrijd was, gaf wel extra motivatie. Ik vind het erg jammer dat ik moet stoppen, maar mijn knie wordt steeds slechter", zei de forward, die vlak voor tijd een applauswissel kreeg. Scores BV Leiderdorp: Van Zegveld 21 (10 rebounds). Teunis 18, Van der Voort 15, Stijger 12. de zoveelste vreemde arbitrale beslissing in rake bewoordin gen. Een rode kaart kort voor rust was het gevolg. LOHC moest met tien man verder, kon de zaak alleen nog maar dichtgooien en op de counter spelen. In de tweede helft kreeg Forescate dan ook meer kan sen, maar meer dan een enkele treffer van Olie de Graaf leverde die veelheid aan kansen niet op. „Als je lekker in het seizoen zit, kun je een gelijkspel nog wel vasthouden. We zitten ech ter niet lekker in het seizoen en dus gaat zo'n bal er kort voor tijd in. Ik moet overigens zeg gen, dat eèn ervaren verdedi ging zoals die van LOHC die man niet vrij mag laten staan." Aldus trainer/coach Peter van der Meer in zijn nabeschou wing. Frank Vos maakte dankbaar gebruik van de vrijheid, die de gulle Leidse verdedig; gunden. De nieuwkome lf rescate werd niet alleen J van de wedstrijd (alth: gens zijn coach Erik Kn der), maar zorgde er voor, dat Forescate de van de ranglijst geen hoefde aan te doen. U lijk staan de Voorschi inmiddels reeds achtt ten los van het in degra 8 vaar verkerend LOHC. ie f Pearl Ponit van Blitz dribbelt langs een ver dediger van Challengers Blitz verloor in eigen huis met Hoofddorpers. eerste helft. De thuisploeg heerste in de rebound, en liet daar vaak een goede fast-break op volgen. Van 47-43 liep Lei den uit naar zijn grootste voor sprong van 70-43. Scores BS Leiden: Versteegen 21 (17 rebounds). Bakker 21, Hoste 12. BV Leiderdorp boekte eindelijk de eerste competitiezege van het seizoen. In Leiderdorp werd Hoofddorp, ook degradatiekan didaat, met 86-59 overtuigend verslagen. De thuisploeg nam met een goede press in het tweede kwart afstand, maar verzuimde voor rust (42-30) Hoofddorp al op een onover brugbare achterstand te zetten. In de tweede helft liep Leider dorp steeds verder weg. Maris- ka van Zegveld was moeilijk af te stoppen onder het bord en Birthe van der Voort kwam een aantal maal goed door met pe netraties van de guard-positie. De grote aanjager bij Leider dorp was echter Laurien Teu nis. De forward speelde haar laatste wedstrijd, omdat zij moet stoppen wegens artrose in haar knie. Vooral na rust was de Univentio/Grasshoppers ver loor in Katwijk van het Amster damse Lely: 43-64. Grasshop pers, zonder de zieke Marloes Driessen, begon slecht en keek na vier minuten tegen een 10-0 achterstand aan. In de tweede periode begonnen de Katwijk- sen makkelijker te scoren, voor al door Renske van der Voort, en trok het team van coach Rick Driessen de verdediging aan. Bij rust leidde de thuisclub zelfs: 30-29. Door drie driepun ters van international Jitka van der Bruggen kende Lely ook in het begin van de tweede helft een vliegende start. De Amster damsen leidden na zes minuten met 40-30. Het laatste kwart was helemaal rampzalig voor Grasshoppers. De ploeg miste veel onder het bord en speelde te gehaast. De thuisploeg kwam in de laatste tien minuten tot slechts vijf punten. Scores Univentio/Grasshoppers: Van der Voort 17. De lijstaanvoerder in de eerste divisie, BV Lisse, had in Zeve naar geen kind aan staartploeg Basketiers en zegevierde met de alleszeggende cijfers van 37- 107. Een gedreven spelend Lis se onderstreepte op niet mis te verstane wijze de titelaspiraties. De gedreven spelende gasten hadden aan niet meer dan tien minuten voldoende om het grote krachtsverschil in de sco re tot uitdrukking te brengen. Na de rust (20-55) ging Lisse op zoek naar de honderd-punten- grens. De ploeg speelde slim, zocht de simpelste weg naar de ring en scoorde er ook in de slotfase lustig op los. Scores BV Lisse: Kortman 22. Van de Heuvel 22. Droogh 17. Van der Voort 10, Duivenvoorde 10. LOHC-spele n, der Vinkeste (midden) pn zich tussen! ThiemeOinl Gertjan Eglx (rechts) een naar het doe Forescate te v Adam West |e kijkt op des grond toe. e FOTO» MAA r< de tegenstanders hun best had den gedaan zijn schorsing zo groot mogelijk te maken. Aan vankelijk was niets te merken van wraakgevoelens. Leiden verzuimde inside aan te vallen, en Risne Stars kon met een se rie driepunters het verschil be perken tot 34-32 bij rust. Leiden opereerde in de tweede helft een stuk beter. Michel Brück- ner, die ook dertien rebounds pakte, hield de gevaarlijkste aanvaller van de bezoekers uit de wedstrijd. Timo Versteegen herstelde zich van een matige

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 24