n helder water over de zeebodem zweven U IT Sport GESPROKEN ANDAG 11 DECEMBER 2000 lensdag- en vrijdagavond zijn de vaste trainingsavon- c ïvan de Alphense Onderwatersportvereniging Atlan- Het hele jaar door werken de duikers in zwembad De rmen aan hun conditie en techniek. Van Pasen tot d oktober zijn de tachtig leden van Atlantis ook te den in het buitenwater, van de Klinkenbergerpias bij istgeest tot de Grevelingendam in Zeeland en zelfs in Middellandse Zee bij Italië en Egypte. „Duiken is als hardnekkig virus. Als je eenmaal aangestoken bent, het je niet meer los." CLUBvan deWEEK Onderwatersportvereniging Atlantis likers vinden het over het ilgemeen onbegonnen werk aan buitenstaanders uit te bh en wat hun sport zo leuk J ikt. Kees Verhoeven, hoofd- van Atlantis, vormt geen laJondering op die regel. •nsen die zelf nog nooit ge en hebben, hebben het teen beetje bagatelliserend 'visjes kijken'. Maar als elfde mensen eenmaal in Ier water boven de zeebo- i zweven, piepen ze wel an- l Het is fascinerend, maar is niet uit te leggen wat er irecies fascinerend aan is. loet het ondergaan." alve fascinerend kan duiken heel ontspannend zijn, zegt krijgt portmaieriaal aangeboden aoor: f aam: Onderwatersport- t vereniging Atlantis Ipgericht: 15 september 1969 Ledenaantal: 80 ontributie: 95 gulden per vartaai en 240 gulden in schrijfgeld denaanmelding: secreta- aat, Elwin van den Broek, tel. 0172-498198 Dogtepunt: de viering van et 30-jarig bestaan, vorig jaar ieptepunt: het overlijden in een lid bij een verkeers- geval, het had erg veel im pact op de leden PVALLEND AANWEZIG lam: Jeffrey van As eeftijd: 28 jaar >ep: Voetballer »:NAC ey van As werd gisteren in redstrijd tegen FC Utrecht het veld gestuurd. De Leid- AC'er kreeg een rode kaart scheidsrechter Sterk om- iij de doorgebroken icht-spits Dirk Kuyt onder haalde. 'aki nogal eens een kaartje, een vrij agressieve speler k speel in de verdediging, zorgt ervoor dat ik vaker sommige andere spelers een of een rode kaart krijg. Het ewoon in mijn spel. Ik denk ik wel in de top van het Wiklassement eindig als ik nijn 35ste doorga met voet en." deze rode kaart terecht? ker niet, al blijft het natuur den interpretatie van de idsrechter. Ik zal heus niet vanen dat ik hem vasthield. ar er was wel contact van e kanten. Het was een erg elukkig moment om mij uit veld te sturen. De wedstrijd pas25 minuten bezigen we en net een beetje aan het te- tomen na de 1 -0. Na mijn e kaart zakten we weer in en akte FC Utrech t binnen en I uut2-0." aat hem dm aanvechten? Hs wel in de mode. In de Ue gevallen krijg je maar wedstrijd schorsing voor een rfals deze. Ik weet niet of wel zo verstandig is om daar nin te gaan. Daarover ga ik even overleggen met de bij de club. Die hebben rmeer verstand van." Verhoeven. ,,Mits je er een beetje goed in bent natuurlijk. Dan kun je beter omgaan met de stroming, je hebt minder lucht nodig, je bent rustiger on der water. De eerste keren dat iemand duikt, ziet die persoon gegarandeerd niets. Die is al leen maar met zichzelf bezig. Gaat alles wel goed? Kom ik straks weer veilig boven? Als je eenmaal wat ervarener bent, gaat er een wereld voor je open. En er is ook de sensatie vooraf. Wat ga ik straks allemaal zien? Ga ik überhaupt iets zien? Het is dus eigenlijk ontspannend en spannend tegelijk." Die spanning kan wel eens ein digen in een fikse domper. Soms is het vanaf de kant ogen schijnlijk glashelder, maar twee meter onder de waterspiegel kan het dan zomaar voorkomen dat je geen hand voor ogen ziet. Dat kan ook andersom zijn. Soms moeten de leden van At lantis eerst 'door drie meter erwtensoep', voordat ze in hel der water belanden waar van alles te zien is. Het duik-Eldora- do in Nederland is Zeeland, omdat het zicht daar over het algemeen optimaal is. Favoriete 'duikstekken' zijn de Grevelin gendam en de Oosterschelde. Drie keer per jaar slaat Atlantis in Zeeland een kamp op, waar de hele vereniging aan deel neemt. Ook op. eigen gelegen heid reizen de leden geregeld af naar de zuidelijkste kustprovin cie. Maar daar houdt de fasci natie nog niet op. Veel van de leden plannen hun vakanties speciaal met het oog op duiken. Landen aan de Middellandse Zee zoals Italië en Egypte zijn de favoriete duikbestemmin- gen, vanwege het extreem hel dere water. Al met al is duiken daardoor geen goedkope bezigheid. De basiszaken - duikbril, snorkel en een paar zwemvinnen - zijn nog wei te betalen, maar de le den van Atlantis zijn toch al snel drieduizend tot vierdui zend gulden kwijt voor hun aankleding. En dan worden de echt dure dingen (zoals een persluchtfles) nog door de ver eniging verstrekt. Verhoeven ontkent echter dat duiken een elite-sport is. ,,Het is maar hoe je het bekijkt. In eerste instantie gaat er aardig wat geld inzitten, Elwin van den Broek (op de foto uiterst rechts) is sinds twee jaar lid van Onderwatersportvereniging Atlantis. De 34-jarige Alphenaar (in het dagelijks leven werkzaam als programmeur) ging ooit snorkelen tij dens een vakantie op Bali. Dat beviel goed en na nog een snorkelavontuur in Egypte besloten Van den Broek en zijn vriendin Monique van Buuren om een officieel snorkelbrevet te halen. Toen ze daarvoor contact opna men met Atlantis werden ze uitgenodigd voor een trai ningsavond. Op het moment dat zede kleedkamer van zwembad De Thermen binnenwandelden, werden ze begroet met 'ah, jullie zijn zeker onze nieuwe leden?' ,,Toen konden we eigenlijk al niet meer terug", zegt Van den Broek. Dat zou hij ook niet willen, want het duiken bij Atlan tis bevalt hem prima. Rond Pasen in 1998 maakte hij LIDvan ie WEEK Elwin van den Broek zijn eerste duik in buitenwater, bij de Grevelingendam in Zeeland en afgelopen weekeinde ging hij daar met enkele clubgenoten weer heen. „Het was ontzettend helder. In Nederland heb ik nog nooit zoveel zicht ge had. Het leek wel tropisch, alleen lag de temperatuur van het water wel wat lager. Het was een graad of 8, maar we zijn al met al toch nog drie kwartier onder water geweest. Daar zag Van den Broek doorzijn duikbril een rijke flora en fauna: anemonen, kreeften, naaktslakken, grote garnalen, donderpadden, zeesterren en krabben. Het liefst zou hij naar scheepswrakken duiken, maar daar heb je in Nederland een speciaal brevet voor no dig. „In Egypte heb ik wel gedoken naar een wrak uit de Tweede Wereldoorlog. Op een diepte van dertig me ter ligt daar een Engels oorlogsschip, de Thisle Gron. Die boot is nog helemaal intact, met motoren en van alles erop en eraan. Het geeft echt een kick om zoiets vanuit het niets voor je te zien opdoemen. Van den Broek zegt dat duiken hem nooit verveelt. „En dat zal het waarschijnlijk ook nooit gaan doen. Dat komt omdat het altijd weer anders is. Je kunt honderd keer op dezelfde plek gaan duiken, maar door de stro ming en andere invloeden heeft de omgeving elke keer weer een metamorfose ondergaan. maar je doet er ook ontzettend lang mee. Duikpakken gaan wel een jaar of twintig mee. Het is dus niet zoals bij voetbalschoe nen, dat je na elk seizoen nieu we moet kopen." Dat is niet het enige verschil tussen duiken en voetballen. Behalve dat het twee totaal ver schillende sporten zijn, kun je ook discussiëren over de vraag of duiken überhaupt wel een sport is. Secretaris Elwin van den Broek vindt eigenlijk van niet. „Persoonlijk beschouw ik het meer als een hobby van me. Ik doe het alleen maar ter on- spanning en omdat ik het leuk vind. Je krijgt er wel een betere conditie van, maar dat is eigen lijk alles." Er zit ook geen competitief ele ment in de duiksport. Verhoe ven: „Dat is zelfs uit den boze, uit veiligheidsoverwegingen. Als twee duikers bijvoorbeeld een wedstrijdje gaan houden wie er het diepst durft te gaan en er gaat iets mis, dan zijn de gevolgen niet te overzien. We duiken dus altijd met iemand, nooit tegen iemand. De bond waar we bij aangesloten zijn, krijgt wel geld van het NOCNSF. Maar goed, die noe men domino ook een officiële sport. Als je ons vergelijkt met de waterpoloërs van AZC die voor ons trainen in zwembad De Thermen, dan bedrijven wij zeker geen sport." Duiken mag dan misschien geen echte sport zijn, Atlantis is zeker wel een echte vereniging. Het individuele karakter van duiken is daar geen belemme ring voor, zegt Verhoeven. „We hebben een eigen clubhuis - de Deco-bar - midden in de stad. Op een zaterdag is daar zomaar twintig man aan het werk, zeker nu we middenin een ingrijpen de Verbouwing zitten. Op zo'n moment zie je dat iedereen is begaan met de club." Daar naast heeft de Deco-bar ook een belangrijke sociale functie. Bij duiken is napraten namelijk heel belangrijk. Duikers met de zelfde interesse - bijvoorbeeld onderwaterbiologie, -archeolo gie of -fotografie - kunnen hun ervaringen uitwisselen. Verhoe ven: „Daarbij geniet je vaak net zo intens als tijdens het duiken zelf. Ook dat is niet uit te leggen aan een buitenstaander." TEKST MAARTEN DEKKER FOTO MARK LAMERS Op de tribune bij KRV-'s Gravenzande, Katwijk. December 2000. FOTO DICK HOCEWONING ff Judocoach Chris de Korte over chef de mission Joop Alberda in Trouw: „Alberda roept altijd dat er zo veel geld is, maar ik moet hem wel drie keer vragen om een consumptiebon. Idem: „Waar haalt een voetbaltrainer de moed vandaan om anderhalf miljoen gulden per jaar te vra gen? Hoe kun je je verbeelden dat je zoveel geld waard bent, teriuijl anderen van misschien wel hoger niveau niets krijgen? De vakman moet worden er kend. Maar ik voel me aange schoten wild." Sheffield Wednesday-speler Gerald Sibon over zijn shirtsponsor Chupa Chups in Sportweek: „Die van die lollies. Ik heb er tweehonderd mee naar huis ge kregen. De aardbeien zijn op, de rest ligt er maar een beetje bij. Wat dat betreft had ik toch lie ver Sony als sponsor gehad. Of Ferrari of zo. Scheidsrechtersbaas John Blankenstein over het gebruik van tv-beelden bij overtredin gen in Sportweek: „Een elleboogstoot mag nooit onbestraft blijven. En een scheidsrechteren een waarne mer kunnen niet alles zien. Tv is net een flitspaal. Soms ziet een camera het wel en soms niet. Van alle wedstrijden zijn nu wel beelden, dus de pakkans is vrij groot. Temeer omdat de stoot ook bij de tv heel populair is, bijna net zulke goede televisie als een goed doelpunt. Van mij mag het eindeloos worden her haald, misschien dat spelers er dan over na gaan denken. Feyenoord-talent Leonardo in Voetbal International: „Ik denk en handel als een Ne derlander. Alles behalve appel moes eet ik. Van groentes tot een broodje frikadel, dat vind ik het lekkerst. Ook qua uiterlijk begin ik steeds meer op een Nederlan der te lijken. Vroeger in Rio was ik veel bruiner, zwart bijna. Ik heb in Nederland een nieuwe huid gekregen. De ontslagen Fortuna-trainer Henk Duut over hoe hij merk te dat zijn positie penibel werd in VI: „Aan de mensen die het goed bedoelden. Die wensten me voor de wedstrijd geen succes meer. maar zeiden: sterkte. Arbiter Wout Schaap over zijn aanvaring, twee weken gele den, met Frans Derks in het Algemeen Dagblad: „Blijkbaar ben je in de luwte van de kleedkamer niet meer veilig. Een schokkende conclu sie. En het is helemaal te gek voor woorden dat een voorzitter dat op zijn geweten heeft die no ta bene ook nog voorzitter is van de Toto-divisie." Idem: „Ik was helemaal van mijn apropos. Ook mijn drie collega's waren niet in staat de wedstrijd verder te leiden. Met dank aan Derks die nu overal de zielepiet uithangt om zieltjes te winnen. 'Ik ben niet agressief, zei hij on langs in een interview, 'maar als ik schuldig word bevonden, trek ik die mensen van de KNVB over de tafel.Hij is zö tegenstrijdig als wat. Oud-volleybalinternational Masha Timmer in de Volks krant: „Ik heb met niemand van de ploeg nog contact. Ik ben nooit meer naar een wedstrijd gaan kijken. Terwijl volleybal mijn leven was. Trainen, coachen, tellen, spelen, ik was altijd met volleybal bezig. Nu mijd ik sporthallen. Anders loop ik de kans dat het weer gaat kriebe len. En dat wil ik voorlopig even niet. Misschien wel nooit meer. Idem: „Je mocht bijvoorbeeld niet kie zen met wie je de kamer moest delen. Dat werd vaak degene met wie je het minst overweg kon. Terwijl je het al zo zwaar had. Door al die regels ging je juist doen wat niet mocht, bier drinken bijvoorbeeld. En ik ben in die periode ontzettend veel gaan roken. Scheidsrechter Jaap Uilenberg in De Telegraaf: „In Nederland word je beoor deeld op het aan tal kaarten. Waar blijf je dan met fluiten in de geest van de wedstrijd. Idem: „Het gevolg is dat dat Neder land geen arbiters heeft met een eigen identiteit zoals in Spanje, Italië, Duitsland en Engeland. Aan de manier van fluiten, her- ken je precies uit ^^B welke competitie zo 'n scheidsrech - 1 ter komt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23