Nieuw record door uitblijven vorst Gesprek van de Dag Robotapen op eigen kracht de bananenboom in MAANDAG 11 DECEMBER 2000 myoianicnfjiai' Mager akkoord Premier Kok keert vandaag met opgeheven hoofd te rug naar Nederland. Hij heeft bij de Eurotop in Nice voet bij stuk gehouden en gelijk gekregen. Nederland krijgt er een stem bij in de Europese Ministerraden. Daarmee hoort ons land definitief bij de middelgrote landen in de Europese Unie en heeft Nederland een stem meer dan vergelijkbare landen als buurland Bel gië, Portugal en Griekenland. Hulde voor Kok. Het kleine landje laat zijn tanden zien. Maar de vraag is op zijn plaats wat nu precies de winst is van die ene stem meer. De grote vijf landen van de Europese Unie (Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje), krijgen er allemaal negen tien stemmen bij en komen daarmee op een totaal van 29 (behalve Spanje, die komt op 27 stemmen). Daarmee is de macht van de grootste landen alleen maar uitgebreid. Die ene Nederlandse stem kan daar niets aan veranderen. Het is zoals de Belgische pre mier Verhofstadt terecht opmerkte: 'Wat is dat nu, een stem op een totaal van 345'? De euforie over de ene stem is helemaal raar als je kijkt naar de overige resultaten van deze 'marathon- top'. De bijeenkomst was bedoeld om de besluitvor ming in de EU te versimpelen. Dat is nodig vanwege de komende uitbreiding van de Unie met 12 nieuwe lidstaten. De afschaffing van het nationale veto-recht zou daarin een belangrijke stap zijn geweest. Ook Kok is hiervan een groot voorstander. Maar op dat punt werd geen overeenstemming bereikt. Met name Groot-Brittannië wilde een vetorecht houden op on derwerpen als immigratie, belastingen en sociale ze kerheid. Zaken waarop de Unie zich juist de komende tijd zal moeten bewijzen. Het huidige Verdrag van Nice kwam de afgelopen da gen moeizaam tot stand. Het wordt dan ook met veel opluchting gepresenteerd, maar juist de moeizame onderhandelingen van de afgelopen vijf dagen tonen aan dat er iets moet veranderen, wil Europa straks met 27 landen ook nog tot besluiten komen. Dat is met dit akkoord niet bereikt. Om met Kok te spreken: 'Er is sprake van een zeer bescheiden vooruitgang'. ■dei isie Onwaarschijnl ijk Het gegeven van de televisieserie Wildschut en De Vries is een beetje onwaarschijnlijk: een man en een vrouw die in scheiding liggen, maar nog wel samen een detec tivebureau runnen. Wat er gebeurt, is soms uiterst onwaarschijnlijk: Niels Wildschut die met zijn voeten in een kuip cement in de Nieuwe Waterweg wordt gegooid, maar onder water door Joyce de Vries met 'mond-op-mondbeademing' in leven wordt gehouden tot de brandweer komt om hem te redden. En toch is het een goeie serie. Wildschut en De Vries steekt met kop en schouders uit boven andere Neder landse politieseries als Baantjer en Russen. Goeie sce narioschrijvers, humor, en vooral het onderkoelde spel van Cindy de Quant en Robert de la Haye geven de de tective klasse. 'tls soms flauwe humor. In de aflevering die zaterdag avond op SBS6 te zien was - dat de serie 'deelt' met Net5 - werd op de plek waar Wildschut een dievenben de had staan observeren een piercing gevonden, waar initialen op stonden. De secretaresse van het detective bureau vindt op internet het adres van een tatoeëerder met die initialen. ,.Hij doet ook in piercings", zegt ze. -Piercings, waar zit dat, vraagt De Vries. ,,Nou hier, onder je neus, in je ding..." -Nee, het adres. Wacht, ik schrijf het effe op. Maar als je op een flauwe grap niet teveel nadruk legt kan 'ie toch weer leuk zijn. Even later zien wede ontvoerde Wildschut meteen ka potgeslagen gezicht in een loods zitten. „Can you read", vraagt een van zijn onti/oerders en houdt hem de me nukaart van een afhaalpizzeria voor. I know this book", zegt Wildschut. „I'll have a number 27 with ex tra ansjovis.De ontvoerder walgt: .Ansjovis... Echt onsmakelijk wordt het als Wildschut even later achter in een bestelbusje naar de haven wordt gereden, met twee mannen die zingend het cement in de kuip zitten te mengen. De detective wordt door vier man in de haven ge plompt, maar het loopt - zoals gezegd - goed af. En als hij voor pampus bij zijn partner thuis op de bank ligt vindt zij in de brievenbus de echtscheidingspapieren. Die ze snel tussen de kussen van de bank stopt. En dan kijkt De Vries verliefd naar Wildschut en zoe nen ze hartstochtelijk. Erg onwaarschijnlijk. Maar leuk...! De universiteiten van Twente, Eindho ven en Delft zijn de hofleveranciers van Nederlands supertechneuten. Niet zo gek dus dat zij de ontwerpwedstrijd Createcn hebben bedacht. Studenten krijgen voor dit jaarlijkse evenement steeds vijf dagen om met 200 gulden en een beperkte hoeveelheid materiaal en gereedschap een robot te bouwen. Dit jaar ging het om een robotaap die automatisch, dus niet bestuurd door afstandsbediening, een vier meter hoge paal moest beklimmen. Boven aan de top wachtte een tros bananen. Telkens streden zaterdag twee apen op twee 'bomen' om de overwinning. De studenten hebben hun creaties een eigen naam meegegeven. McAap bij voorbeeld. Noot Mies. En 'Me Tarzan, you lose'. Allemaal verwijzingen naar de aap die er uit ziet als een 'gewone' robot. Een ingewikkeld apparaat met draadjes, plaatjes, staafjes en een mo tor met een vermogen van 4,8 Watt. Verplicht onderdeel: een ketting van vier meter lengte, die fungeert als staart. Hoe hoger de aap klimt, hoe zwaarder de uitrollende staart wordt. Er is nog een handicap. De robots mo gen elkaar hinderen bij het beklimmen van de boom. Maar er zijn grenzen. Pesten mag, het beschadigen van een andere robot is verboden. Het team Noot Mies van de Universiteit Twente zoekt de grens op. De eigen aap klapt een zware klep uit die de aap van de tegenstander uit Eindhoven zware schade toebrengt. Zo zwaar dat verder klimmen onmogelijk is. De jury is on verbiddelijk. Noot Mies wordt uit de wedstrijd gezet wegens destructief ge drag. „Belachelijk", moppert een van de mecaniciens. Het Twentse team van Smiley gooit twee geheime wapens in de strijd. Het ene is puur defensief. Om een aanval van de andere aap af te slaan, ontvouwt zich meteen na het fluitsignaal van de scheidsrechter een waaier. Dat werkt. Daarnaast beschikt Smiley over een lasso, die om de andere boom geslagen kan worden. Het zou de opmars van de tegenstander moeten stuiten, zodat Smiley op zijn gemak op weg kan rich ting de bananen op vier meter hoogte. Maar de aanval mislukt. Voordat de las so kan worden uitgeworpen, heeft McAap uit Eindhoven al een onbereik bare hoogte bereikt. Volgend jaar krijgt de robotwedstrijd een gewelddadig gevolg. De UT wil dan een soort freefight-gala voor mechani sche monsters organiseren, een kopie van het bij televisieprogramma Robot Wars van de BBC. Daarbij worden de makers zelfs aangemoedigd om hun te genstander te vermorzelen op een par cours met hindernissen. De uitslag van zaterdag: 1. Me Tarzan, you lose (Eind hoven). 2. Team Geel (Twente). Koning winter stelt schaatsliefhebbers teleur Koning Winter zal morgen een fikse nederlaag lijden in zijn strijd tegen de lenteachtige temperaturen. Aangezien het vrijwel uitgesloten is dat het nog voor middernacht gaat vriezen, gaat 2000 de geschiedenis in als het jaar met de warmste eerste winterdagen ooit. Recordhouder is nu nog 1969 dat op 11 december de eerste nazomerse vorst noteerde. De vraag is alleen of het dit jaar überhaupt nog gaat vriezen. Schaatsliefhebbers moeten zich voorlopig uitleven op de ijsbaan. Het ziet er niet naar uit dat het snel zal gaan vriezen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Muggenbeten, wel of geen winterjas aantrekken, planten die willen bloeien en chagrij nige schaatsliefhebbers. Ne derland, of beter het noorde lijk halfrond, beleeft één van zijn warmste eerste winterwe ken sinds de weermetingen zijn begonnen. En voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat daar verandering in komt. „We moeten het nog nauw keurig berekenen, maar waar schijnlijk zullen de eerste tien dagen van december de hoogste gemiddelde tempera tuur ooit halen", zegt meteo roloog Reinout van den Born van Meteoconsult in Wage- ningen. „Dat record staat nu nog op een gemiddelde van 9,8 graden Celsius in de eerste tien dagen van december 1977. Voorzover ik weet-lag het gemiddelde de eerste acht dagen van december dit jaar op 9,5. Als we de gegevens van het weekeinde hebben verwerkt, weten we meer. Vaststaat dat we een onge looflijk warm najaar hebben. Eind vorige week hebben we op diverse plekken in Neder land midden in de nacht bijna zestien graden gemeten. Waanzinnig." Niet alleen Nederland heeft te maken met een warm begin van de winter. Van Tokyo via Europa tot in Noord-Amerika staat het weer onder invloed van dezelfde opmerkelijke sa menloop van omstandighe den in onze atmosfeer. Waar het bij ons te warm is, hebben ze het elders weer te koud. „Het heeft te maken met een al drie maanden aanhouden de vrind uit het zuiden", ver klaart Van den Born. „Al die tijd ligt er al een lagedrukge bied ten westen van Ierland en tegelijkertijd een even hardnekkig hogedrukgebied boven Rusland. De zuiden wind perst zich tussen die twee door en alles bij elkaar zorgt dat voor hogere tempe raturen in Europa. Wat dacht je van 24 graden aan de Cöte d'Azur in december? Maar ook in Scandinavië weten ze niet wat ze meemaken met een december zonder vorst. In Rusland schijnen beren al weer uit hun winterslaap te zijn gekomen omdat hun met ijs gebouwde holen waren ge smolten." Een ander gevolg van de zui denwind is overvloedige re genval. „De wind uit het Zui den passeert een aantal grote berggebieden, waardoor veel vocht in de lucht ontstaat. Onder meer Engeland is zwaar getroffen door hevige regenval, maar ook hier komt de regen de laatste weken met bakken uit de lucht." Voorlopig lijken vooral de schaatsliefhebbers te lijden hebben van de warme winter. Op hun internetsites klagen ze steen en been. Hoewel blij gemeld wordt dat het schaats seizoen weer is begonnen, wordt daar somber aan toege voegd dat de ijsbanen in ieder geval weer open zijn. Sommi gen leggen zich er bij neer dat hun sport in Nederland nu eenmaal een binnensport is geworden. Op buitenijs dur ven ze al bijna niet meer te hopen. Zo somber hoeven ze volgens Meteoconsult nou ook weer niet te zijn. „We kunnen he laas niet zo ver vooruit zien, maar eens zal het toch wel gaan vriezen", zegt Van den Born. „Ja, zelfs in december kan de thermometer nog tot onder nul zakken." De toon waarop hij dat zegt, voorspelt echter niet veel goeds voor de schaatsers. achille prick 'Britse Lord hebben moe met stemme Het stemgedrag van de Lc het Britse Hogerhuis laati stig te wensen over. Datb uit cijfers die gisteren doe Britse krant Tlie Observer gepubliceerd. De leden a ziek, te oud of te druk me dere zaken om zich te lati leiden hun stem uit te bre Bijna honderd Lords in h leden tellende Hogerhuis schenen afgelopen zitting bij geen enkele stemminj De meest aansprekendei verschijnen over het a" het minst op de rol als he stemmen aankomt, zo bli onderzoek. Zó kwam mu koning Andrew Lloyd-Wt in elf maanden tijd slechi een van de 186 gevallen o gen om te stemmen. Lords van de conservatie blijken er een slechter ste drag op na te houden dat collega's van Labour. In d dertig van trouwe Lords l slechts een afgevaardigde de partij van William Hag voor. Bij de beste hondei er veertien terug te vinde uitkomsten kunnen de ci vatieven in ernstige verle heid brengen. Zij ijveren het Hogerhuis niet af tes fen. Het stemgedrag van; Lords is echter koren opi len van de tegenstanden het instituut en kan verre de gevolgen hebben vooi publieke opinie in dezez Feest Madoi mag toch nie in huis Diani De broer van wijlen prins Diana heeft besloten het liehuis Althorp niet te vei voor het huwelijk van po ses Madonna. Dat meldt Sunday Telegraph. Het k< dat op 22 december in S< land in het huwelijksbooi stappen, was al in onderl ling met graaf Spencer to ze zich bedacht. Als reden voor de weigeri horp te verhuren aan Mai na, een groot bewondera van Diana, gaf Spencer dt verwachten moeilijkhede de veiligheidsmaatregelei Naarmate de onderhandi gen vorderden, kreeg Dia broer volgens de Telegraj steeds meer bedenkingen hele feest zou te veel opi cus gaan lijken, aldus dei De aanstaande echtgeno de megaster, Guy Ritchie een uitgebreid progranu poten zetten. Zo zou er ei zantenjacht moeten plaa den, die nu wordt gehoui Skibo Castle in Schotland huwelijk zal worden volü in de nabijgelegen dertiei eeuwse kathedraal in Doi Madonna zou persoonlij! akoestiek van het godshu hebben getest voor het te hore brengen van een gei viseerd Ave Maria. Overigens hebben Madoi Ritchie de huwelijksplan! van een Brits liefdespaar lijk verstoord. Jane Tooze Andrew Davies uit Leices re wilden op kerstavond! kern trouwen, ook in Dol Het stel wilde familie en' den pas na de huwelijks king op de hoogte stellen nu in verband met Mado gang naar het altaar de hi met huwelijken rond del gepubliceerd, is de helev op de hoogte. De haarbal van de paljas M. en&i'lijk maken dat vol met stuifzand zit. Mijn vrouw heeft het gat met het invallen van de winter pro visorisch gedicht.) De aankondiging dat ik hoogstpersoonlijk de verstopte afvoer van een wastafel in de badka mer ga repareren, wordt dan ook met enige scep sis begroet. Al weken stijgt het waterpeil in de wastafel tot beangstigende hoogten, zodra de kraan langer dan een halve minuut openstaat. Kwestie van, analyseer ik op mijn beste Klussen- met-kijkers-toontje, de chiffon eraf heden, schoonmaken en er weer opdraaien. Het eraf draaien van zon chiffon is nog lastiger dan je denkt. Er zitten wel drie plastic schroefd- oppen op en aan, die je met een waterpomptang makkelijk kunt beschadigen. Elke schroef moet je ook een andere kant opdraaien, en voor je het weet is er al heel wat plastic schroefdraad tussen de tanden van de waterpomptang blijven zitten. De klassieke fout om onder de afvoer geen em mer te plaatsen, heb ik niet gemaakt. Zodra de ene helft van de chiffon openligt, druipt daar een plasje water in dat een lucht afscheidt die een heftige, chemische reactie aangaat met het bord boerenkool met worst dat ik net naar binnen heb gewerkt. Tot een regelrechte kernexplosie achter mijn maagivand komt het als ik in de chiffon een haarbal met een doorsnede van vijftien cen timeter aantref, die bij elkaar wordt gehouden door wattenstaafjes die mijn zoontje in de afge lopen drie jaar door het afvoerputje heeft ge propt. Ik was zeker tegen de vlakte gegaan als mijn vrouw op dat moment niet de kraan wijd open had gezet om de giftige drab die zich op de bo dem van de emmer heeft verzameld te laten ver mengen met leidingwater. Na een paar minuten frisse lucht heb ik weer adem genoeg om te mop peren op de combinatie van huishoudelijke des interesse en slordigheid die tot deze verstopping heeft geleid. Fout, zo blijkt. „Wat jij op je hoofd had", wijst mijn eega op de kale plek achterop m'n schedel, „ligt nu in die emmer." Het erop draaien van de chiffon blijkt nog heel wat voeten in de aarde te hebben omdat één af- sluitringop de bodem van de grijze drab in de emmer (pal naast de haarbal) ligt. (Blijkt na eni ge tijd dreggen met een schroevendraaier). De andere ring is helemaal onvindbaar, maar blijkt uiteindelijk gewoon naar het onderste puntje van de afvoer te zijn gezakt. Het rubberen ringe tje van de bovenste afsluitdop is achter de toilet pot gerold, ontdekt mijn dochter, die net als de andere leden van het gezin bij de zoektocht van dit onderdeel is ingeschakeld. De ringen verliezen nog wat van hun plastic tan den als ze er met de waterpomptang weer wor den opgedraaid. En er weer afgedraaid. En er weer opgedraaid. En er weer afgedraaid. En er weer opgedraaid. „Helpt niks", zegt mijn vrouw. „Het blijft lek ken. Paljas moest handige zwager maar weer eens bellen. De voormalige first lady van de Filipij- nen, IMELDA MARCOS, is gisteren ge opereerd aan een bloedstolsel in haar hersens. Dat werd bekend gemaakt door medewerkers van het ziekenhuis in Manilla en door een familielid van Imelda. Volgens hen ging het om een kleine operatie en maakt de 71-jarige presidentsweduwe het goed. Imelda is de weduwe van Ferdinand Marcos, die de Filipijnen twintig jaar lang met har de hand bestuurde. Bij een volksop stand van 1986 werd hij afgezet. Imel da overweegt volgend jaar mee te doen aan de burgemeestersverkiezingen in de hoofdstad Manilla. Een Griekse DAKLOZE is afgelopen weekeinde herenigd met zijn ouders, die dachten dat ze hun zoon zeven jaar geleden hadden begraven nadat hij een VERDRINKINGS DOOD was gestorven. De 35-jarige Paschal is Katsigris werd zaterdagavond aangehouden bij een routinecontrole van de politie in Athene. Zijn naam bleek overeen te ko men met die van een man die in 1993 in de noordelijke stad Alexandroupolis was verdronken. Het in staat van ontbinding verkerende lichaam van deze man werd op een strand gevonden, twee maanden nadat Katsigris vermist raakte. De ouders van Katsigris twijfelden indertijd aan de dood van hun zoon, maar aanvaardden uiteindelijk de conclusie van de lijkschouwer. De politie probeert nu de identiteit vast te stellen van de verdronken man, wiens resten deze week worden opgegraven. Tegenover de paljas met de tiuee linkerhanden staat in onze familie de handige zwager. Een al tijd oproepbare kracht die een stoel van Ikea in elkaar kan zetten (zonder gebruiksaan wijzing), de dimmer van de halogeenlamp boven de eettafel kan repareren (zonderde stroom uit te schakelen) en een buiten- kraantje kan aanleggen (zonder de hoofdkraan dicht te draaien. Ja, daar had hij zelf achteraf ook spijt van.) Zon zwager laat je niet voor elk wis sewasje opdraven. En dus draagt ons huis de sporen van de keren dat ik af en toe zelfde handen uit de mou wen steek. Op het trapgat van de eerste naar de tweede verdie ping liggen alle leidingen aan de muurkant bloot, als de buik van een patiënt die de chi rurg na een darmoperatie heeft vergeten te dichten. (Wilde een jaar geleden iets doen aan een hinderlijke tik in de leiding van de cv. Krijg nu de houten schotten niet meer op hun plaats. Buizen tikken nog steeds.) Op de zolder ligt de ene kant van het aflopende dak nog steeds open. (Geprobeerd luiken te maken om spullen achter op te ber gen. Moet ik ooit nog eens afronden.) En in de woonkamer is, aan de kant van de keuken, het rooster boven een raam ver wijderd. (Zou het schuifmechanisme

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2