Leidsch Dagblad Meer macht voor grote EU-landen 1.00 25- FEI3D Je moet wel op tijd zijri! Washington wacht Overrawffq Netanyahu wil weer premier Israël worden £tos Zelfs voor een verdoofde leeuw blijft het ontzag groot 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD HANDAC 11 DECEMBER 2000 Jitiek café: et de veiligheid i straat zit het in liden wel snor ode en vermiste jIJsselmeer een ongeval op het Ijs- meer is vanmorgen een rsoon omgekomen. Het gaat een bemanningslid van sleepbootje, dat eerder omgeslagen en gezonken, e reddingsboten en een he- npter van de Koninklijke rine zijn bezig met een ktocht naar een ander be- nningslid. S ingen van acht mama omver dt i OPGERICHT 1 MAART 1860 u Hazerswoudse winkeliers bezorgd over terugloop aantal winkels -» Cocktail: De Witte Raaf heropent met veel confetti - O <?- 21 25 Leidse Ajax komt tegen Quick Boys Feyenoord 'kilo's, lacht en huilt waterpoloërs centimeters en om acties maken pas leeftijd tekort' Van der Gun op de plaats li !visieprogramma's tuur en Kunst, nomie oof en Samenleving iprek van de Dag :ondheid 'IËKWKKEN Kipkroket voor slechts Gebakken of ongebakken %van 11 t/m 17 december 2000 jarige jongen heeft za- dagavond in Capelle aan i IJssel zijn moeder (34) igereden toen hij de auto- fo aan wilde zetten. De jon- die voor zijn ouderlijke ■Ining in de auto op zijn eder zat te wachten, draai de contactsleutel om. Om- de auto nog in de versnel- I stond, schoot het voertuig ir voren en reed de moeder ngekeurd zwijn et in restaurant ers mogen in de toekomst van wild zwijn niet meer htstreeks aan restaurants ;ren. Het ministerie van itsgezondheid werkt aan wetswijziging die bepaalt ook zij het vlees eerst moe- laten keuren. In zwijnen- es kan de parasiet Trichin- ipiralis voorkomen, een nipje dat ook bij de mens chten kan veroorzaken als ■ee, braken en koorts. ield voor internet arme wijken' kabinet moet de komende jaar 600 miljoen gulden ten in informatie- en com- nicatietechnologie in ach- itandswijken van grote ste- Internet kan die wijken positieve impuls geven. De s voor werklozen om aan baan te komen, wordt ver- ot en de inburgering van ische minderheden kan den bevorderd. Dat advi- commissie aan mi- ter Van Boxtel (grote ste en integratiebeleid). uurwerkverkoop Enschede t bedrijven in Enschede ben de afgelopen weken de politie laten weten voor komende jaarwisseling rwerk te willen verkopen, ig jaar, dus voor de vuur- kramp, waren er 46 bedrij- die vuurwerk verkochten, wlitie moet deze week nog ies uitbrengen over de aan- ;en. Daardoor kan het het ital verkooppunten nog la- worden. ANDAAG 28 PAGINA'S lenland 'enland Washington Voor het gebouw van het fede rale hooggerechtshof in Washington doden aanhangers van de twee Amerikaanse presi dentskandidaten Bush en Gore de tijd met het lezen van de krant. Het hoogste Amerikaanse rechtscollege doet waarschijnlijk vanavond laat (Nederlandse tijd) nog een mogelijk be slissende uitspraak in de strijd om het Ameri kaanse presidentschap. Het hof buigt zich vandaag over de vraag of het handmatig tellen van 45.000 stemmen in Florida mag worden voortgezet. Het kamp van de Republikeinse kandidaat George W. Bush wil dat het hof in Washington het hertellen van de stemmen verbiedt. Als het zijn zin krijgt, behoudt Bush een uiterst kleine voorsprong op zijn Demo cratische rivaal Al Gore. Het inschakelen van het federale hooggerechtshof vormt een nieuw hoogtepunt in de juridische slijtageslag die nu al een maand aan de gang is. Tientallen rechtszaken zijn gevoerd sinds de Amerikanen op 7 november naar de stembus gingen. Pagi na 5: Uitspraak voor Bush verwacht FOTO EPA LESLIE KOSSOFF EXTRA KOOPAVONDEN TOT DE KERST ELKE WERKDAG TOT 21.00 UUR GEOPEND! LISSE - Heerweg J^O tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische oud-premier Benjamin Netanyahu heeft zich gisteravond officieel kandidaat gesteld voor het leiderschap van de Likud en voor het pré mierschap. Hij deed dat naar eigen zeggen 'om alle Israëli's weer een gevoel van veiligheid te geven, en een sterke en sta biele regering te vormen die de natie zal verenigen'. In de opiniepeilingen heeft Netanyahu een ruime voor sprong op de zittende premier Ehud Barak van de Arbeiders partij, maar volgens de huidige kieswet mag hij het niet tegen hem opnemen. Barak gooide zaterdagavond de knuppel in het hoenderhok door op een haastig belegde persconferentie zijn aftreden aan te kondigen en zich herkiesbaar te stellen. Het betekent dat Israël al op 6 februari naar de stembus moet om uitsluitend een nieuwe mi- nister-president te kiezen. Volgens de wet mogen aan zo'n verkiezing alleen Knesset- leden deelnemen en Netanya hu heeft na zijn nederlaag te gen Barak, vorig jaar mei, zijn zetel opgegeven. Hij mag nu zich nu pas kandidaat stellen als de premiersverkiezing wordt gecombineerd met een Knes- setverkiezing of als de wet wordt gewijzigd. De Arbeiders partij wil in de komende weken alles in het werk stellen om dat te voorkomen. De Likud noem de Baraks plotselinge aftreden 'een smerige truc.' Quartz analoog horloge met stainless steel rekband per stuk van 39.- naa nice marc peeperkorn hetty van rood Hij doelde vooral op de weige ring van zijn EU-collega's om het nationale vetorecht af te bouwen. Die veto's dreigen de besluitvorming totaal te ver lammen als de Unie straks twaalf nieuwe leden telt. „Dit akkoord is duidelijk minder dan Nederland voor ogen stond. Het is beperkter dan wenselijk is voor de toekomst van Euro pa", aldus Kok. Tijdelijk EU- voorzitter en gastheer Frankrijk sprak evenwel van 'een succes.' De nieuwe machtsverdeling kwam tot stand na een lange laatste nacht vergaderen. Aan vankelijk voelden de kleinere EU-landen zich onderbedeeld in de Franse voorstellen. De Portugese premier Guterres sprak zelfs van een 'staats greep'. De grote vijf (Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië en Spanje) vreesden evenwel overspoeld te worden door de komst van vele kleine, nieuwe lidstaten. Door het bereikte akkoord groeit de invloed van de vijf in de Europese ministerraden, waar de besluiten vallen. Duits land zag af van zijn wens om meer stemmen te krijgen dan Frankrijk, hoewel het met ruim tachtig miljoen inwoners veruit de grootste lidstaat is. Berlijn Waar haal je de energie vandaan? Huisartsen staken donderdag leiden robbert minkhorst hij en zijn collega's problemen hebben met de nieuwe dien stenstructuur voor volgend jaar. Huisartsen gaan nacht diensten draaien, maar de kos ten daarvoor worden onvol doende vergoed. „Het moet tot betere zorg leiden, maar het wordt nu afgewenteld op ons." Ook de explosief geste gen verzekeringspremies voor artsen zijn reden tot actie. De Leidse huisarts kreeg vorige week de brief met de nieuwe tarieven: zijn premies gaan volgend jaar met 225 procent omhoog. „Dat zijn kosten die je niet in een keer op tafel kunt leggen." Het ziet ernaar uit dat de artsen die kosten noodge dwongen moeten doorbereke nen in de tarieven. De huisartsen gaan donderdag staken. Praktijken draaien 'zon dagsdiensten' zodat artsen dan naar een actiebijeenkomst kun nen van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) in de RAI in Amsterdam. De artsen lopen te hoop tegen de steeds stijgen de kosten. Daartegenover staan onvoldoende vergoedingen voor hun werk. Eerder dit jaar meldde de LHV nog dat de 7.500 huisartsen de afgelopen dertien jaar 150.000 gulden hebben ingeleverd. Hoogst waarschijnlijk geven vrijwel alle artsen in de Leidse regio gehoor aan de oproep om donderdag het werk neer te leggen. Een Leidse huisarts laat weten dat .9,11,12,13 17 t/m 27 Man overvallen in hotelkamer AC Leiderdorp Een 35-jarige man uit Bid dinghuizen is vrijdagavond overvallen in een kamer van hotel Alberts Comer aan de Persant-Snoep weg in Leider dorp. De man werd vastge bonden en beroofd. De over vallers zijn vermoedelijk vier mannen, die het hotel onop gemerkt hebben verlaten. Het hotel staat vlakbij de af slag van de rijksweg A4. Door lawaai te maken, wist het slachtoffer de aandacht van het personeel te trekken, waarna hij werd bevrijd. De man was gewond geraakt in zijn gezicht en moest voor behandeling naar het Rijn land ziekenhuis. Hoe lang hij vastgebonden heeft gezeten en welk bedrag is ontvreemd, willen de poli tie en Alberts Corner 'in het belang van het onderzoek' niet zeggen. heerenveen gpd Leeuwen hebben een magische klank. Dat blijkt als zaterdag avond twee exemplaren vrij rondlopen in het centrum van Heerenveen. Mensen groepen samen en de opwinding is groot. Het gerucht gaat dat er zelfs drie of vier uit het Posthuis Theater zijn ontsnapt. Tijdens de tweede middagvoorstelling van het wintercircus braken ze uit een tunnel van ijzerwerk en touw. Om half zeven is slechts één ding zeker: de tocht van een van de roofdieren is geëindigd vlak achter het theater, in een doodlopend steegje. Dompteur Bob Navarro en zijn collega's werpen een net over de brul lende leeuwin. Een paar hekken houden haar op veilige afstand. Na een paar minuten geeft ze de strijd op, meer uit vermoeid heid dan door de verdovende injectie van de politie,. Beter werkt de injectie waarmee Arno van der Valk van roofdieren centrum Pantera even later komt aanzetten. Zelfs voor een vredige slapen de leeuw blijft het ontzag groot. Stoere gasten van een eetcafé roepen dat ze wel trek hebben in leeuwenbiefstuk, maar Een van de ontsnapte leeuwen van het wintercircus vluchtte het dak op. slechts een enkeling durft een blik te werpen. Naar de andere leeuw blijft het uren zoeken. Gasten van pannenkoekschip De Klipper, tegenover het thea ter, hebben een leeuw in het FOTO ANP HOGE NOORDEN/JEROEN HORSTHUIS water zien springen. Verder toeschouwer: „Goed dat de ontbreekt in het donker elk leeuwen in opstand zijn geko- spoor. Kikvorsmannen zoeken men", bijt ze de kikvorsman- onder bruggen en in boten, nen toe. „Deze beesten horen maar ze vinden niets. Het pu- niet thuis in het circus, maar in bliek vindt het prachtig. Een de vrije natuur." LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 071-5128030 Premier Kok vindt resultaat teleurstellend De grote landen winnen aan invloed in de Europese Unie. De EU-regeringsleiders bereikten daar vanmorgen vroeg in Nice na vier dagen onderhandelen een akkoord over. Nederland krijgt op zijn beurt iets meer macht dan België als het op besluiten aankomt. Premier Kok sprak niettemin van een 'teleurstellend resultaat'. HET WOORD IS AAN Joseph Campbell We moeten bereid zijn af te zien van het leven dat we hebben uitgestippeld om het leven te leiden dat op ons wacht. wilde Parijs echter niet voor het hoofd stoten. Het wordt wel eenvoudiger voor Berlijn om voorstellen te blokkeren die de Duitsers onwelgevallig zijn. Nederland slaagde erin zijn positie in de EU iets te verstevi gen. Den Haag heeft straks der tien stemmen, ééntje meer dan België, Portugal en Grieken land. De Belgische premier Ver- hofstadt liet zich neerbuigend uit over de 'overwinning' van Kok. „Wat is dat nu, één stem op een totaal van 345. Maar sommigen dringen nu eenmaal aan op symboolspeeltjes, zeker tegen het einde van het jaar." Kok verwacht niet dat de Ne derlands-Belgische verhouding zal lijden door het 'subtiele on derscheid' in Europese macht. De nieuwe machtsdeling en de zeer beperkte inkrimping van het vetorecht worden opge nomen in een nieuw Europees Verdrag. Kok betitelde het Ver drag van Nice als 'een beschei den stap voorwaarts'. Hoewel hij het akkoord mager vond, achtte Kok het geen crisis waard. „Daarmee is Europa niet gediend. Het nieuwe Ver drag is niet iets om ons voor te schamen." De nationale parle menten moeten de Verdrags teksten nog goedkeuren. Pagina 5: Europese reus groeit door op lemen voeten Voetbalfans slaags rond station Leiden leiden eric-jan berendsen In en rond Leiden Centraal zijn gistermiddag tot twee keer toe rellen uitgebroken tussen sup porters van Feyenoord en Ajax. Rond vier uur gingen tientallen mensen met elkaar op de vuist in de hal en op het Stations plein. De politie verrichtte vijf arrestaties. Het gaat om drie Katwijkers (20, 22 en 24), een 18-jarige Amsterdammer en een man uit Utrecht (27). Een flink aantal deelnemers aan de knokpartij wist in streekbussen te ontsnappen. Een uurtje later ontstond er op het Stationsplein opnieuw een vechtpartij, ditmaal tussen ongeveer tien mensen. Daarbij werd een nog onbekende man met een mes in nek en zij ge stoken. Een 18-jarige Amster dammer werd opgepakt omdat de politie hem verdenkt van de steekpartij. Een man uit Pur- merend (18) werd eveneens ge arresteerd omdat hij bij de vechtpartij betrokken was. In Rotterdam arresteerde de politie voor de wedstrijd onge veer 25 Feyenoord- en Ajax- supporters wegens openlijke geweldpleging en belediging. Het overgrote deel van de arres tanten bestaat uit Feyenoord- aanh angers. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Pas als circusdirecteur Martin Hanson opduikt, wordt duide lijk dat er nog maar één dier op vrije voeten is. Hij legt uit dat op weg van de kooiauto naar de piste een van de zeven leeuwen ging liggen. Vijf achteropko- mers zijn daarop met elkaar gaan vechten. Daarbij braken er drie door de tunnel. Twee gin gen er vandoor, de derde kon direct worden gesnapt. Uiteindelijk vindt een politie- helikopter met een infraroodca- mera de leeuw na drie uur zoe ken vlakbij het theater. Hanson is gespannen. „Rustig blijven, niet schijnen", roept hij de agenten toe. Vanaf een paar meter hoogte schiet roofdier kenner Van der Valk de leeuw in een diepe slaap. De circusdi recteur reageert zichtbaar op gelucht. Circusleeuwen gevaar lijk? „Niet echt. Leeuwen zijn banger voor mensen, dan men sen voor leeuwen. Ze moeten zich natuurlijk niet bedreigd voelen." Over het lot van de twee leeu wen hoeft niemand zich zorgen te maken. Een beetje stress misschien, meer niet. „Leeu wen krijgen wel eens vaker een verdovingsspuit. Bij het knip pen van hun nagels bijvoor beeld." Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1