)PORT ëyenoord rekent af met Ajax-syndroom Koning eert Juan Carlos Eerst Katwijk, dan even niets, dan de rest Marcel Wouda houdt zwemmen voor gezien In de HERHALING jyjPAG 11 DECEMBER 2000 SCHEVENINCEN RONNO BROEKHOF aradona en Pele strijden om titel De verkiezing van de voetballer van de eeuw door de eldbond FIFA heeft twee winnaars. De ene winnaar wo'rdt internet gekozen, de andere door leden van de voetbalbond. FIFA zal vandaag in Rome twee bokalen uitreiken. „Met de dezing via internet geven we speciaal de jeugd de kans haar ïing te geven over wie de beste voetballer is", aldus FIFA- ïo! rzitter Blatter. De keuze lijkt meer een uitvlucht om een ru- tussen de Argentijn Maradona en de Braziliaan Pele te voor- nen. Beiden zijn favoriet voor de eretitel. Een overwinning rde ander zou bij beide ex-sterren en vooral hun achterban reel commotie leiden. Maradona geldt op het net als favo- De FIFA-leden lijken een voorkeur te hebben voor Pele. malia keert terug naar Brazilië todam Feyenoord leent Somalia de tweede helft van het oen uit aan het Braziliaanse America Belo Horizonte. De 'aller is na de komst van Connolly en Elmander overbodig lorden bij de Rotterdamse koploper. Somalia speelde al eer voor America Belo Horizonte, de Braziliaanse satellietclub de Rotterdammers. Op voorspraak van trainer Leo Been- ker tekende de spits vorig seizoen een contract dat hem tot de zomer van 2004 aan Feyenoord bindt. Hij slaagde er on- joende in de technische staf van de Rotterdammers van zijn liteiten te overtuigen. oeders voldoet aan olympische eis i Bobsleester Ilse Broeders heeft gisteren in het Oostenrijk- ris voor het eerst voldaan aan de olympische kwalificatie- Bij de wereldbekerwedstrijd eindigde ze als twaalfde, maar Ie geschoonde lijst stond zij met remster Jeanette Pennings de. Dit seizoen moet de combinatie tweemaal bij de eerste van een wereldbeker eindigen. Landgenote Eline Jurg heeft iddels met remster Nannet Kiemel aan die eis voldaan. Van- draagt de bobsleebond haar voor bij NOCNSF. Spanje pakt voor het eerst de Davis Cup Koning Juan Carlos klapte voor tenniskoning Juan Carlos op een historische dag voor Span je. De eerste triomf van Spanje in 89 Daviscups gedurende 101 jaar kwam voor het grootste deel op naam van Juan Carlos Ferrero, de 20-jarige nummer twaalf van de wereld, winnaar van pas een tennistoernooi. In de finale tegen bekerhou der Australië won Ferrero vrij dag eerst van Pat Rafter en gis teren ook van Lleyton Hewitt: 6-2 7-6 4-6 6-4. De beslissing viel voortijdig, 3-1 was de eind stand in de landenstrijd. In de heksenketel van Palau Sankt Jordi te Barcelona, met 16.000 toeschouwers afgeladen, had niemand meer trek in de slot- partij Corretja - Rafter. Spanje zal begin februari als Daviscuphouder naar Eindho ven komen voor de eerste ron de van 2001 om een vernieuwd oranje Daviscupteam te ont moeten, met een door de spe lers gekozen captain (Tjerk Bogtstra) en een door de ver trekkende legende Paul Haar huis gekozen speelplaats. Hewitt had vrijdag wel de openingspartij van de finale, een marathon tegen Albert Cos ta, gewonnen. Gisteren stond hij onder zware druk. Spanje had de achterstand omgebogen naar een voorsprong. Eerst met winst van Ferrero op de gebles seerde Pat Rafter, zaterdag met een vlotte zege van Alex Corret ja met Alex Balcells in het dub bel tegen Mark Woodforde en Paul Haarhuis' maatje Sandon Stolle: driemaal 6-4. Spanje leg de, rnet het thuisrecht, een gra- velbaan neer en haalde daar al le voordeel uit. Het publiek deed de rest. Hewitt is beter op hardcourt, verdedigde zich tot het uiterste maar was niet zo goed als vrij dag tegen Costa. Hij deed ook of de hysterische massa hem niet deerde. Zijn coach John Newcombe beklaagde zich wel over het onsportieve gedrag van het pu bliek. „Ik ben teleurgesteld, zij overtraden de geest van de Da- viscup met boe-geroep bij ge wonnen slagen van onze spe lers." De partij kantelde sterk rich ting Spanje toen Hewitt op 6-5 in de tweede set twee match points niet verzilverde en de tiebreak verloor. Hij pakte nog wel de derde set met 6-4, maar stond bij deze overmachtssitua tie voor de onmogelijke opgave nog twee sets te moeten win nen. In de vierde set weerde hij nog wel drie matchpoints af, maar verloor de partij en cup op zijn eigen opslag. Alle leden van het Spaanse team doken op Juan Carlos Fer rero. Captain Javier Duarte kreeg bij de officiële prijsuitrei king een kus van de koning. Duarte prees de spelers. „Au stralië heeft een geweldig team, maar wij hebben een super team", vond Duarte. Collega Newcombe had zijn bedenkin gen maar feliciteerde de tegen stander. Toch sprak hij ook een waarschuwing uit. „Wacht maar tot jullie in Australië tegen ons spelen. Dan moeten jullie aantreden op wat de koeien eten: gras." 'Het is mooi geweest' Marcel Wouda heeft besloten een punt te zetten achter zijn actieve zwemloopbaan. Hij zal althans niet meer probe ren zich voor de internationa le toernooien te kwalificeren. De lange Brabander was tot de komst van Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn jarenlang het uithang bord van de zwemsport. Hij blijft aftrainen bij PSV onder Erik Landa, de opvolger van Jacco Verhaeren. Wouda zal incidenteel zeker in het water te bewonderen zijn bij wed strijden, maar niet met een ander doel dan plezier bele ven aan zijn sport. Hij vertelde gisteren in Nieuwegein dat hij toe is aan een nieuwe uitdaging. Die ligt niet meer op het terrein van Europese- of wereldkampi oenschappen, wel op beleids matig sportgebied. De we reldkampioen op de 200 wis sel is bezig met een compag non een advies- en projectbu reau op te zetten. Hij heeft onder meer een oriënterend gesprek gehad met vertegen woordigers van het commer ciële Philips-zwemteam van coach Verhaeren. Dat heeft nog niet geleid tot iets con creets. Wouda voerde een aantal redenen aan voor zijn beslis sing. Behalve dat hij toe is aan iets nieuws, speelt ook het li chaam met steeds grotere re gelmaat op. „Na 21 jaar zwemmen vertoont het schouderkapsel slijtage. Het was wel onder controle, maar kwam steeds terug. Ik kreeg steeds meer moeite met trai nen, het deed steeds meer pijn. Ik werd zomaar voorbij gezwommen door clubgeno ten. Toen wist ik dat dit het juiste moment was om te stoppen, al blijft het moeilijk afscheid te nemen van iets datje zo lang hebt gedaan." Maar het belangrijkste was misschien dat Wouda geen ontwikkeling meer ziet in zijn prestatiecurve. Bij de EK in Finland liet hij de 400 wissel, zijn nummer, plotseling val len voor de Olympische Spe len. „Dat was inderdaad een voorteken. Al heb ik dat in Helsinki niet zo gevoeld. Ik heb altijd geloofd dat in Syd ney alles goed zou komen, als ik er alles aan zou doen. Dat heb ik gedaan. Ik kan mezelf geen verwijten maken. Het is mooi geweest." De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Schaatsster Helen van Goozen zet de oprichting van een commerciële zwemploeg in de herhaling. ,,Ik vind het leuk om te zien dat na het schaatsen nu ook een andere sport een com merciële ploeg is op- gerich t. De zwemmers hebben tij dens de Olympische Spelen van Sydne}' goed gepresteerd. Voor hun is het aantrek kelijk dat ze nu ook com mercieel gaan. Ze zijn verzekerd van meer in komsten en kunnen meer tijd besteden aan hun sport. Ze kunnen va ker op trainingskamp. De schaatsers zijn hiermee be gonnen. Ik denk dat ze in het begin de nodige opstartproble men hebben gehad, maar het zwemmen kan nu een voor beeld nemen aan hetschaat- Het is goed dat er commerciële teams ontstaan. Sporters ste ken zoveel tijd in hun hobby en kunnen er nu vol voor gaan. Ze kunnen gaan leven van de sport en alvast een voorschot opbouwen voorla ter. Vroeger moesten ze met de toe komst bezig zijn; een studie, een baan. Nu kan je je fo cussen op je hobby. Je hoeft je geen zorgen te maken over wat la ter komt. Binnen het schaatsen bestaat nu een aantal vaste teams. Ik denk niet dat er nog veel ploegen bijkomen, wel dat we financieel aan de top zitten. Dat geldt niet voor het zwemmen. Daar zullen de sa larissen vrij snel omhoog gaan, maar als er genoeg ploe gen zijn, komt daar ook een stop op. Voor een sponsor is sport heel aantrekkelijk. Sport Pekt mensen aan en het is dan aantrekkelijk om olympische kampioenen als Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn voor reclame te gebrui ken. Koning Juan Carlos omarmt teamcaptain Javier Duarte na de tenniszege van Spanje, foto ap» cesar rangel sterdammers komen 'centimeters, kilo's en leeftijd tekort' wak voor de nummer tien van de Bundesliga r oppermachtig aan de 5, mer vier van Neder- Vijf dagen na de sma- ke uitschakeling in de A Cup door VfB Stutt- was Feyenoord giste- ei reel te sterk voor Ajax. ut -1-zege op de jeugdige i1 terdammers was een *s cke afspiegeling van 4 krachtsverschil tussen zi irtsrivalen. je IDAM ANP m oelkansen van Feyenoord in een uitverkochte Kuip op twee handen te tellen. wel vaker dit seizoen j en de Rotterdamse aan- s een veel te laag rende- uit de mogelijkheden. e x kon het Feyenoord al- n in de beginfase moeilijk n. De Amsterdammers en de pech dat scheids- er Uilenberg een doelpunt iVamberto in de achtste ,j ut onterecht wegens bui- ij el afkeurde. De verder >jj leidende arbiter had wel k dat hij Van der Vaart de ingstreffer ontnam. Even lat de 17-jarige midden- e r doetreffend uithaalde, irde Hersi de bal met de -f [jeugdige Ajax kon zich na redelijke beginfase geen u ent meten met Feyenoord. visten vooraf dat we centi- jj rs, kilo's en leeftijd tekort fen", analyseerde trainer riaanse terecht. „In deze (rijd bleek ook dat we als tekort kwamen. Feye- 1 heeft ons in alle facetten et spel overklast. De over- ng was verdiend." routine en fysieke kracht !eyenoord stonden in De tegenover de toekomst ijax. Adriaanse liet routi- als Winter en Witschge op ink plaats nemen, laatste Chivu en spits Machlas geblesseerd. Pas 17-jari- lenten als Rafael van der en Youssouf Hersi moch- Ebi Smolarek springt op de rug van Patrick Paauwe, de maker van het tweede Feye- noord-doel- punt. Tomas- son deelt in de feestvreugde. foto anp ed oudenaarden ten het middenveld dragen. „Een droom, ik was totaal ver rast", keek Hersi terug op de mededeling 's ochtends dat hij van het begin zou spelen. Hersi stond tegenover Paauwe. „Ik moest over hem heen bij Ar- veladze zien te komen. Dat luk te helemaal niet. Het resultaat is teleurstellend, maar dit was wel een heel mooie ervaring." De nederlaag wilde volgens Adriaanse niet zeggen dat hij met zijn voorkeur voor de jeugd een verkeerde keus heeft ge maakt. „Het is nu wel heel makkelijk om te zeggen dat we de greep op de wedstrijd niet hadden verloren met Witschge en Winter op het middenveld. Ze hebben namelijk ook al een keer in Rotterdam in de basis gestaan. We verloren toen met 3-0 bij Sparta." Bij Feyenoord maakte Van Wonderen sinds acht weken deel uit van de basiself. Smola rek bewees tegen Ajax een bete re keus te zijn dan de aan zijn lies geblesseerde Korneev te zijn. „Ebi heeft me heel aange naam verrast", constateerde Van Marwijk. Bij een zorgvuldiger afwer king had Feyenoord zich giste ren pas echt kunnen wreken voor alle smadelijke thuisne derlagen die het tegen het Ajax van Louis van Gaal leed. „Als je Ajax een keer echt op de pijn bank hebt liggen, moet je dat ook afstraffen", zei Kees van Wonderen. „We hebben een goede wedstrijd gespeeld, op de zege was niets af te dingen", meende de verdediger, die nog niet eerder van de Amsterdam mers had gewonnen. „Dat geeft nog een extra prettig gevoel. Voor het eerst in zes jaar win nen." Kalou scoorde in de 25ste mi nuut uit een fraaie voorzet van Bosvelt de openingstreffer. De Ivoriaan verscheen na zijn doelpunt nog vijf keer zonder resultaat voor doelman Grim. Ook Van Wonderen, Leonardo en Bosvelt kwamen in kansrijke positie niet tot scoren. Na 2-0 door Paauwe in de 52ste mi nuut revancheerde Tomasson zich enigszins voor een handvol gemiste kansen. De Deen straf te een foutieve schatting van doelman Grim in de 63ste mi nuut prachtig af. Van der Meyde scoorde te gen, een treffer waai' Ajax op basis van het spel geen recht had. De invaller kon daarmee niet voorkomen dat de Amster dammers bijna halverwege de competitie zeven verliespunten meer hebben dan Feyenoord. De Rotterdamse koploper heeft ook nog eens drie wedstrijden minder gespeeld dan de Am sterdamse nummer vier op de ranglijst. Concurrent Scheve/ringen met 1-3 geklopt Katwijk heeft ondubbelzinnig duidelijk gemaakt dat het momenteel de sterkste ploeg in de hoofdklasse A is. Een week na de nederlaag tegen FC Lisse heeft Katwijk de regie alweer in handen. Gele genheidskoploper Scheveningen mocht in een rechtstreeks duel met de op dat moment nog virtuele leider laten zien of het dit seizoen nog spannend wordt. Dat lijkt er niet op. De eerste helft kon de ploeg van trainer John Blok nog bij blijven. Daarna toonde Katwijk zijn spierballen en liep het moeiteloos uit naar 1-3. Door de allerminst geflatteer de uitslag hebben de Katwijkers nu acht verliespunten minder dan nummer twee Scheveningen. Dat is wel het minpunt van deze uit slag. De winterstop is nog niet eens be gonnen en nu al lijkt het er stevig op dat de concurrentie om de tweede plaats strijdt. De overmacht van de Katwijkers doet denken aan schaatser Gianni Rom- me. Als de wereldrecordhouder op de vijf en tien kilometer in de baan komt, blijven voor de overige deelnemers al leen de troostprijzen over. Laurens Mouter, trainer van de regerend kampi oen, zag in Scheveningen een gevaarlij ke tegenstander, maar zijn spelers stel den hem op de training al gerust. „Trai ner, wij verliezen niet twee keer achter elkaar", meldde de ervaren kern van de groep. En zo geschiedde. Na de nederlaag van vorige week te gen Lisse was het toch even de vraag hoe Katwijk de draad zou oppakken. Nog los van de verliespartij had Mouter ook te maken met de afwezigheid van Marco de Ridder, Eric Bouwmeester en de wel spelende, maar niet geheel fitte Marco van der Plas. Het maakt allemaal weinig uit. Katwijk beschikt over een peloton spelers uit het tweede dat moeiteloos inpasbaar is. Zo maakte ene Erwin Verkuylen na ruim een half uur zijn opwachting nadat Bar ry Dubbeldeman met een knieblessure uitviel. De jongeling, die via Docos en ADO Den Haag in Katwijk terecht kwam, begon wat onwennig maar was snel over zijn schroom heen en scoorde kort voor tijd ook nog de beslissende 1-3. Maar dat was op een moment dat Kat wijk al een kleine krachttoer had uitge haald. Net als vorige week kwam de in het lichtblauw en wit gehulde formatie eerst op achterstand. Björn Raven ging binnen het strafschopgebied in de sand wich bij Patrick Heijmans en Edwin Robbers. Yashin Asri benutte de door scheidsrechter Kroon toegekende straf schop. Katwijk kreeg na het uitvallen van Dubbelman de wedstrijd pas goed in handen. Alex Redel kwam in de spits te spelen en Verkuylen opereerde vanaf de linkerkant. Redel had zijn ploeg op slag van rust op 1-1 moeten zetten, maar liet dat na. Uit de tegenaanval had Raven 2-0 op zijn schoen. Ook hij miste. Na de rust heerste Katwijk. Alex Redel maakte na een interceptie van.Vincent Bon zeven minuten na de rust gelijk. Uitblinker Karim Hajji, die zijn directe tegenstander Jim Charité de tweede helft als een pupil dolde, had evenals Toine l'Ami al snel voor 1-2 moeten zorgen. Dat ging niet door. Het was Patrick Heij mans die van elf meter Katwijk op voor sprong zette nadat Wesley Slingerland door Sander Klapwijk was gevloerd. Kort voor tijd besliste Erwin Verkuylen de wedstrijd. Even eerder had Slingerland de lachers op zijn hand gekregen door 50 centimeter'voor het lege doel de bal over de lat te werken. De kansen die Katwijk kreeg tqonden wel de kracht van de ploeg aan: eerst komt Katwijk, dan even niets, dan de rest. Katwijk: Van Duyn; Heijmans, Robbers, Van der Meer, Van der Plas (86. Corijn); L' Arhi, Slinger land, Bon: Hajji, Dubbeldeman (37. Verkuylen), Redel (82. Pronk) n der Plas begon niet fit duel met Scheveningen. pchieffoto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17