Schoenen uit en dansen in Volkenkund Topmusea vol vervalste stukken uit de oudheii Om koning te worden h$ je alleen een liefje nodi; Muziek Made in Leiden niet hemelbestormend Opeenstapeling van problemen werkt op de lachspieren Cultuur Kunst Keuren voor de lustrumveiling Imperium beleeft plezier aan blijs r MAANDAG 11 DECEMBER 2000 Meisje van Lisse Conamus en Edison: muziekfeest Hilversum Muziekorganisatie Conamus en de Edison Stichting houden in 2001 voor het eerst samen Het Nederlandse Muziek feest. Tijdens het feest maken beide stichtingen bekend wie de winnaars zijn van de muziekprijzen de Gouden Harp en de Edi son Music Award. De Gouden Harp is de hoogste onderschei ding van Conamus. Die reikt haar sinds 1962 uit aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse Jichte muziek. De Edison Music Award bestaat sinds 1960. Het is de prijs van de Nederlandse muziekindustrie voor een album van bijzondere kwaliteit. Componist Flintstones-tune overleden los anceles De componist van de herkenningstune van de Flintstones. Hoyt Curtin, is vorige week op 78-jarige leeftijd overleden. Curtin was ook de bedenker van de tunes van tal van andere tekenfilmseries uit de koker van productiemaatschappij Hanna-Barbera. zoals de Jetsons. Scooby-Doo, Huckleberry Hound. Yogi Bear en Johnny Quest. Prijs voor Joke van Leeuwen den haac De schrijfster, cabaretière en illustratrice Joke van Leeuwen heeft gisteren in het Letterkundig Museum in Den Haag de Theo Thijssen-prijs gekregen. De prijs is de hoogste onderscheiding in Nederland op het terrein van de kinderlitera tuur en als zodanig het equivalent van de P.C. Hooftprijs. Het was dan ook Kees Fens, voorzitter van de Stichting P.C. Hooft, die de onderscheiding uitreikte. Aan de Theo Thijssen-prijs is een bedrag verbonden van 125.000 gulden. toneel recensie susanne lammers Voorstelling: 'Tricks or Treats' van Lars Norén door het Nationaal Toneel. Verta ling: Karst Woudstra. Regie: Albert Lub bers. Spel. Geert de Jong, Will van KraJin- gen, Hubert Damen, Reinout Bussemaker. Gezien: 9/12, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 11/12, Koninklijke Schouwburg. Den Haag: 15/12, Stadstheater, Zoeter- Het is maar heel eventjes gezel lig. Voor ze opkomen, hoor je ze lachen, maar nog voor ze zijn gaan zitten, beginnen ze al te prikken, te etteren, te stoken. Een fraai ensemble speelt Lars Noréns 'Tricks or Treats'. Het is een jonger zusje van "Who's af raid of Virgina Woolf. .Alleen nog valser en nog gekker. Twee echtparen, waarvan de vrou wen zusters zijn, houden ter ge legenheid van de vijftigste ver jaardag van de oudere zus een finale shoot-out, om daarna weer zo goed en zo kwaad als het gaat verder te leven. Het is een hele berg die Norén aankaart: elk probleem zou op zichzelf ruim volstaan voor een drama. Vervlogen illusies en maatschappelijk falen, rivaliteit en jaloezie, lege relaties, onge wenste kinderloosheid of juist een kind in het gekkenhuis, al coholisme, seksuele incompati- biliteit en vooral eenzaamheid. De handeling wordt deels be paald door het spiegeleffect: Archeoloog veegt de vloer aan met antiekwereld londen anp Topmusea in de hele wereld zitten vol met vervalste stukken uit de oudheid. Dat blijkt uit een studie van de ver maarde archeoloog Oscar White Mus- carella, die vandaag in Groningen wordt uitgegeven. In totaal bestempelt de onderzoeker 1250 museumstukken afkomstig uit het Midden-Oosten als vals, maar dat is slechts het topje van de ijsberg, schrijft The Sunday Times. Veel van de vervalsingen, waaronder bronzen Assyrische beeldjes en 4000 jaar oude Soemerische stukken, zijn verkocht via veilinghuizen als Sotheby's en Christies. Van de museumobjecten die Muscarella op hun ware leeftijd liet onderzoeken was 40 procent vals. Van een aantal stukken wist men al dat ze niet echt waren. Maar van veel objecten was dat nog niet bekend. Muscarella maakt in zijn studie kor te metten met de antiekwereld. De helft van de stukken die aan Sotheby's voor verkoop worden aangeboden zijn vals en worden afgewezen. De markt is vergeven van valse Satani sche (Perzië 3e eeuw na Christus) an tieke voorwerpen en Syrische zegels. Naar schatting 25.000 nieuwe verval singen worden jaarlijks op de markt gebracht. De archeoloog veegt de vloer aan met een aantal erkende Britse, Franse en Duitse geleerden die de hand zou den hebben in deze handel in verval singen. Musea komen er ook niet goed van af in de studie. Soms weten de conservators dat ze een vervalsing in huis hebben, maar zeggen ze er niets over uit schaamte, wetenschap pelijke rivaliteit of uit angst de rijke schenkers van de stukken voor het hoofd te stoten. Veel conservators zijn veel minder goed opgeleid dan weten schappers aan universiteiten. „Ze we ten en geven weinig om onderzoek laat staan archeologie", aldus Musca rella. Weinig musea ontsnappen aan de lijst van de archeoloog. Verval zijn volgens hem te vinden in d Britse musea zoals de British um, het Ashmolean en in de in collectie. Het Louvre in Parijs het bezit zijn van 37 vervalste s d' en het Metropolitan Museum 111 York heeft er ten minste 45. 0o 17 tuten in Amsterdam, Brussel, lu bridge, Stockholm, Kopenhage ne lijn, Genève en Praag hebben 1 de studie van Muscarella onecive jecten in hun bezit. Kinderen kijken met open mond naar kleurenpracht Plotseling staat een klein mannetje op. Hij draait zich triomfantelijk naar het publiek en begint te dan sen. Met zoveel lekkere muziek en videobeelden van dansende kinderen vindt hij het kennelijk maar niets om te blijven zitten. Armen naar links, achterwerk naar rechts, hoofd in de nek. Allemaal netjes in de maat. Alsof hij het publiek wil oproepen ook in beweging te komen. Want dat kon gisteren wel in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. leiden lesley grieten Speciaal voor het Leids Muse um Festival opende Volkenkun de, dat momenteel verbouwd wordt, gistermiddag haar deu ren. In april volgend jaar gaat het museum weer open. Dat er nog druk wordt verbouwd is vooral buiten goed te merken. Het onverharde pad naar de in gang is glad van de modder en de zondagse schoenen zijn al snel besmeurd. Wie dacht alvast een glimp te kunnen opvangen van het nieuwe interieur van het muse um kwam bedrogen uit. Het bleef bij de wonderlijke erva ring om in de nog kale, centrale hal en het trappenhuis te wach ten op de voorstelling Global Experience. Die werd in een Een danser en een danseres lijken met zichzelf te dansen als ze voor en óp de schermen verschijnen. ruimte vlak bij de hal gespeeld. Verder kwamen de bezoekers het museum niet in. In Global Experience draait het om een depotmedewerker van het museum, die tijdens het uitpakken van de collectie fantasieën krijgt over de ver schillende voorwerpen. Zijn ge dachten zijn te zien op twee grote schermen. Het ene mo ment lijkt het alsóf je uit de raampjes van een ruimteschip kijkt, het andere moment waan je je tussen de Papoea's. Soms zijn ook de bezigheden van de depotmedewerker 'live' op de schermen te zien. De truc levert vooral mooie beelden op als een danser en danseres voor de schermen ver schijnen. Op het ene scherm lij ken ze met zichzelf te dansen, op het andere krijgen ze gezel schapv van Indiaase dansers. Door de stortvloed aan beelden blijft het spannend om naar te kijken. Plotseling klinkt dan het ge luid van een djembe en van achter een scherm komt een groep trommelaars te voor schijn. De depotmedewerker kijkt toe en weer zijn er de prachtige psychedelische beel den die worden afgewisseld en vermengd met dansscènes en rituelen van volken uit allerlei' werelddelen. De muziek wordt gemixt door een dj die traditionele (wereld) muziek combineert met nieuwe stijlen. Van drum 'n bass tot muziek van de nieuwe cd van Radiohead. De combinatie van dans, videobeelden, muziek en theater werkt goed. Zeker wan neer de depotmedewerker een doos met een museumstuk maar moeilijk open krijgt. De beelden en het geluid van een snel bespeeld Indiaas snaarin strumenten lijken zijn irritatie te voeden. Met het slotakkoord van Jimi Hendrix krijgt de voor stelling een abrupt einde. De tijd tussen de voorstellin gen wordt gevuld met tijdloze beelden van draaiende wereld bollen begeleid door een mix foto'taco i n van traditionele en exf ke tele muziek. De monde kinderen staan regelrrc bij het zien van de pracht op de schermei re de dansers en muzikan -] hun neus. ,Als jullie j [e nen uit doen, mogen zelf even voor de a dansen," zegt een med Dat laten een opa e zoon zich geen tweel gen. Dus: schoenen uil sen. Zo'n kans krijg je niet vaak in een musem wat de een heeft, ontbeert de ander en daar komen de con flicten, het pesten en het afzei ken uit voort. Maar die opeenstapeling van problemen werkt gaandeweg op de lachspieren, en wordt vervolgens vermoeiend. Het houdt niet op, het wordt zo grotesk dat je je ervoor kunt af sluiten. Die overdrijving speelt de acteurs ook parten. Zij hou den zich staande door hem net zo te raken als Norén, vol op de bek. Vanaf het begin is de toon hevig en geëmotioneerd en het spel enorm fysiek. Dat zuigt je het stuk in, maar breekt je uit eindelijk op. Wat overblijft is vakmanschap, stijloefeningen, typeringen. Reinout Bussemaker als de blaaskaak die voluit vernederd moet en wil worden. Will van Kralingen als zijn snobistische en masochistische vrouw. Geert de Jong als de dronken, om zich heen slaande drel en Hubert Damen als de bedachtzame en wijze mislukkeling. Ze zijn prachtig om naar te kijken, adembenemend, maar het is te zwaar aangezet om nog con fronterend te zijn. De schrijver zelf, zegt het programmaboek je, wil zijn werk het liefst klein en dun gespeeld zien. Dat is leuk bedacht, maar hoe kun je lichtvoetig de trap ophuppelen met honderd kilo op je nek? leiden Wat vinden we nu echt mooi en hoeveel hebben we er straks voor over? Dat was de ge dachte waarmee de meeste bezoekers van de kijk dagen bij veilinghuis Onder de Boompjes het afge lopen weekeinde langs de kunstwerken liepen. Het aanbod op de veiling ter ere van het eerste lus trum is groot. Zo komen ruim tweehonderd antieke meubelen, Japans porselein en moderne grafieken van Lucebert, Picasso en Lichtenstein onder de ha mer. De veiling loopt van dinsdag tot en met vrij dag. De eerste stukken komen elke dag om 19.00 uur onder de hamer. Op zondag is er vanaf 14.00 uur een extra veilingdag bij het veilinghuis aan de Nieuwstraat. foto dick hogewoning theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Plaza Suite' van Neil Simon door toneelgroep Imperium Regie: Jere miah Fleming. Gezien: 9/12, Imperium theater, Oude Vest, Leiden Nog te zien aldaar: 14 t/m 16/12 en 21 t/m 24/12 Na vele jaren vol kerstverhalen gooit Imperium het over een andere boeg. De keuze is dit maal gevallen op een blijspel van Neil Simon, dat al door vele amateurgroepen op het reper toire is genomen. Luchtige kost voor de feestdagen, maar niet echt een originele keuze. Men spreekt in de aankondi ging van een meesterstuk. Dat is overdreven. 'Plaza Suite' slaat op de dure hotelkamer waarin zich twee eenakters afspelen. Neil Simon heeft deze losse scènes buitengewoon handig in elkaar gezet. Puur theatertech nisch vakmanschap, maar een meesterwerk? In het eerste deel ontmoet een befaamd Hollywoodproducer zijn vroegere schoolvriendinne tje. Alles draait hier om de - tot Amerikaanse proporties uitver grote - tegenstelling tussen de succesvolle ster en het onbe dorven provincietutje. Twee nieuwe Imperium-acteurs, Frank Heesbeen en Chantal Wouters, slaan zich behendig door het klassieke rollenpa troon heen. Hij wil haar versie ren om zijn eenzaamheid te verdrijven en zij zegt 'neen', maar bedoelt in weerwil van al le feministische theorieën con stant 'ja' en laat zich uiteinde lijk verleiden. Er is merkbaar veel aandacht aan tekstregie besteed, wat voor deze luchtige sketch zenlijk belang is. Allei x vrouw iets te mondain waardoor de tegenstd sen de wereld van p 1 voud en die van louter onderbelicht blijft. De andere scène moei de ontknoping hebbel 1 marie Kloosman en |o Amerom spelen de moeder van een bruid in de badkamer heeft ten. Alle stadia krijge zien; van woede tot en van donderpreek moed. Wat gastregissf1,1 miah Fleming in elkg re reikt heeft, is het aan e\ enthousiasme waarmei Iers zich op deze eenal s' ten. Er wordt volop ie De zaal geniet. Wat vi meer in deze feestmaal n MUZIEK RECENSIE MAARTEN BAANDERS Concert: 'Jeruzalem Babyion' door Ma de in Leiden en het Leids Projectkoor. Ge hoord. 10/12, Lokhorstkerk, Leiden. Nieuwe muziek op een oud ge geven bood het programma van Made in Leiden dit jaar. Zeven Leidse componisten schreven een koorwerk over 'Jeruzalem Babyion', twee steden die de te genstelling symboliseren tussen spiritualiteit en materieel suc ces, vroomheid en menselijke overmoed, thuis zijn en balling schap. ven en voor bijbelteksten in verheven taal, gaan de compo nisten dan niet bijna automa tisch in een behoudende stijl componeren? Die vraag is niet zomaar te beantwoorden, maar het viel op dat er bijna geen he melbestormende composities te horen waren. De enige die werkelijk verraste was Daan Verlaan. Wel vaker werkt deze componist met ruimtelijke ef fecten, maar deze keer sloot de splitsing van het koor in twee ver van elkaar staande groepen wel erg mooi aan op het ge dicht 'Onrust' van Jacob Israël de Haan. Aanzwellende en af nemende halvetoons golvingen bewogen heen en weer en maakten de heimwee van ie mand die naar twee steden ver langt prachtig voelbaar. Dat de overige componisten minder op een experiment uit waren, betekent niet dat er niets meer te beleven viel in dit concert. Integendeel, veel van de overige composities waren mooi en spannend. Egbert Kemner zette in zijn toonzet ting van William Blake's 'Jeru salem' de traditie en onze tijd tegen elkaar af. Het contrast tussen goed in het gehoor lig gende regels en scherpe, rauwe accoorden had veel zeggings kracht. Ook Frank den Herders 'Jeruzalem' intrigeerde met zijn dissonanten, beeldende cli maxen en tempowisselingen. Joke Nauta mag dan niet ge zocht hebben naar onbetreden paden, ze had in 'Eeuwige ge vechten' wel een heel eigen tekstkeuze, waarmee ze haar vi sie op geloof en geschiedenis weergaf en waarop ze de sfeer van haar compositie mooi af stemde. Van de minder verrassende composities maakte 'We travel like other people' van Rita Hij mans toch veel indruk. Het was een mooi melodieus werk vol lading en helder gecompo neerd. 'Babel' van Karin Klebe had helaas weinig drama, hoe wel de tekst óver de val van de overmoedige mens daar zeker stof voor aanreikte. Ook Burk- hardt Soil was met Berlin-Jeru salem Connection' minder avontuurlijk en vindingrijk dan hij zich in ander werk getoond heeft. Een groot compliment verdie nen het koor en de drie instru mentalisten. Er was een goed evenwicht tussen de stemmen, een strakke klank en een fraaie, zachle afwerking. jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling: 'Koning van Katoren', geba seerd op het boek van Jan Terlouw Ge zien: 8/12, Stadstheater, Zoetermeer. Nog te zien: 12 en 13/12 (19 00 uur) en 13/12 (extra voorstelling, 14.30 uur), in de Leidse Schouwburg Het licht gaat uit en de zaal gilt. Omdat het pikdonker is. Stach, hoofdrolspeler van de muzikale voorstelling 'Koning van Kato ren' heeft dan nog niet eens de zevenkoppige draak verslagen, de bewoners van het stadje Af- zette-Rije genezen van de knobbelneuzenziekte en de griezelige tovenaar Pantaar ont moet. Dat komt allemaal later pas. 'Koning van Katoren' heeft een dubbele bodem. Onder de op pervlakte van gevaarlijke avon turen en het liefdesverhaal van Stach en Kim gaal politiek schuil. 'Koning van Katoren' is gebaseerd op het gelijknamige boek van schrijver en politicus Jan Terlouw. De auteur heeft toegegeven dat in het boek het toenmalige verkiezingspro gramma van D66 is verwerkt. Wie dat weet, herkent ook in de voorstelling een politieke agen da. Zo voegde Terlouw een vleugje milieubeleid toe bij het avontuur met de draak van Smook, neemt de schrijver de gezondheidszorg op de hak tij dens de clubbijeenkomst van arrogante Tara-dokters, en be pleit hij een evenwichtige ver deling van lasten voor het stad je Ekwilibrië. Ook de achtergrond van het verhaal gaat over politiek. De jongen Stach wordt geboren op het moment dat de oude ko ning van Katoren doodgaat. Omdat er geen troonopvolger is, neemt een nogal zure minis terraad de macht over. Op zijn zeventiende verjaardag waagt Stach aan de ministerraad hoe je koning kunt worden en krijgt hij drie opdrachten om zich te bewijzen. Als toeschouwer leef je direct mee met de onstuimige Stach (gespeeld door Pepijn Gunne- weg) die, geplaagd door mense lijke onzekerheden, bij ieder avontuur tot het uiterste moet gaan. Stach wordt geholpen door zijn vriendinnetje Kim (gespeeld door Lottie Helling man). De twee acteurs zijn een prachtig duo, hoewel Gunne- weg iets beter speelt, en Hel lingman veel beter zingt. Toch ontbreekt er iets in het stuk. Dat zijn duidelijke accen ten. De voorstelling balanceert een beetje tussen grool turen en meeslepend e Aan de ene kant komt staan voor gevaarlijke ren, waarbij blijkt datje in je eentje voorstaat.! S alles uit de kast te hale je zit, groei je. Maai overwint Stachs liefdei alles. En dus is het niet nodig om te gi hebt alleen een liefje n Desondanks blijft 'K< Katoren' een feest oi kijken met pakkende liedteksten van Ivo del drukwekkende decors en geluidseffecten. Di gen heen gaat de vi nog steeds over h( dingen. Voor het eerf worden. Moeten afzie| te bereiken in het level] gekonkel door ministei maakt de voorstelling levensecht. V O L K E N K Uf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16