Bezorgdheid over vertrek winkeliers Rijn Veenstreek ito klapt ;en boom Leimuiden Drommen mensen nemen steile trap naar geheim van gebouw Weer ongeluk Hoogendoornlaan ames op catwalk en schoenendozen voor goede doel \ndag 11 december 2000 974 is inbraken in Alphen ienaanden run» In zes huizen in Alphen aan den Rijn zijn dit i keinde inbraken gepleegd. In de meeste gevallen forceerden nbrekers een bovenlichtje of een raam om binnen te komen loorzochten de hele woning. In de Klaproosstraat, de Verdi en de Magnoliastraat gebeurde dat op vrijdag, vermoedelijk ;en 13 en 23 uur. De andere drie inbraken, in huizen aan het ingvliet, de Pietersberg, en de Lokhorst zijn op zaterdag ge- >gd aan het eind van de middag of "s nachts. Van één in- ik is nog niet bekend wat er is weggenomen. In alle andere allen ging het om apparatuur zoals televisies, videocamera's, ep Koestellen, video's en computerapparatuur. Ook zijn uit di ve ;ehuizen sieraden en geld gestolen. Van één Alphenaar is ia endien een muntenverzameling ontvreemd. Een woord- 10 rder van de politie kon vanmorgen nog niet zeggen of er een ;1 iand bestaat tussen de inbraken, in ti id-wethouder Donker overleden 'e ifnaan den rijn Oud-wethouder Donker van Alphen aan Rijn is vrijdag op 84-jarige leeftijd in haar woonplaats Al- i n overleden. Ze was al enkele maanden ziek. Donker was houder van onder meer onderwijs voor de PvdA tussen 1974 1981. Woensdag is er een afscheidsdienst om 11 uur in de Ishoornsekerk in Alphen. De begrafenis heeft 's middags om jj.' ïur plaats in Bloemendaal. letballers op de vuist mmerdam Een wedstrijd bij voetbalvereniging Zwammer- i is zaterdagmiddag ontaard in een vechtpartij. Tijdens het re 1 begon een groep spelers met elkaar te vechten. Een 30-jari- peler van Zwammerdam werd zo hard op zijn hoofd gesla- dat hij het bewustzijn verloor. De politie hield een speler, 37-jarige man uit Schoonhoven, aan. Na verhoor mocht de i weer gaan. De politie weet nog niet wat de reden van de □f handeling was. Volgens de politie is de wedstrijd na de ïtpartij weer voortgezet. j( schonken fietser geschept jj ofarendsveen Een beschonken fietser is gisteravond aange- e ;n op het Noordeinde in Roelofarendsveen. Een 29-jarige )f jmobilist uit Hoogmade zag de 34-jarige man uit Roelof- idsveen over het hoofd toen hij vanuit een uitrit de weg op- 1. De fietser raakte gwond aan zijn hoofd, maar kon na be- - deling in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp weer naar i. Uit een ademtest maakte de politie op dat de Vener te veel gedronken. Ook vermoedt zij dat de fietser onverlicht reed. ichtpartij in Julianastraat ienaan den run Op de stoep van een uitgaansgelegenheid in Üphense Julianastraat is in de nacht van zaterdag op zondag flinke vechtpartij ontstaan. Een Alphenaar, van wie de leef- nog onbekend is, sloeg na een klap met zijn hoofd tegen het ;dek en werd naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft e 19-jarige Alphenaren aangehouden, waarvan er een ook ond raakte toen iemand hem met een fles tegen het hoofd g. Ook hij moest naar het ziekenhuis. Na verhoor mochten ivee 19-jarigen weer naar huis. 'Sluiting drie winkels in Hazerswoude-Dorp in korte tijd samenloop van omstandigheden' Het winkelbestand in Hazerswoude-Dorp neemt af. Sinds een week zit het dorp zonder groentezaak en over enkele weken sluit ook drogisterij Elizabeth. De bloe men- en plantenzaak Vlijtige Lies ging enkele maanden geleden al dicht. hazerswoude-dorp marieta kroft Volgens voorzitter Van der Sluijs van de plaatselijke winke liersvereniging is er sprake van een toevallige samenloop van omstandigheden. Hij maakt zich zorgen over de sluiting van de groente- en fruitzaak. Hier voor kunnen de 6500 inwoners van Hazerswoude-Dorp alleen nog maar in de plaatselijke su permarkt terecht. Van der Sluijs vreest dat de mensen die hier voor niet naar de supermarkt willen, hun boodschappen bui ten het dorp gaan doen. Het echtpaar Westmaas sloot de groentezaak aan de Dorps straat vanwege een gebrek aan personeel. Ruim acht jaar wa ren ze in het dorp gevestigd. Het ziet er volgens mevrouw Westmaas niet naar uit dat er in het pand een andere groente zaak terugkomt. „We zijn met twee potentiële kopers bezig. Waarschijnlijk wordt het een kantoor." Westmaas gaat zich nu vooral toeleggen op brade rieën. J. Boere van drogisterij Eliza beth aan de Dorpsstraat beves tigt dat ze gaat sluiten, maar wil daar verder niets over kwijt. ,,Ik neem op mijn eigen wijze af scheid", zegt ze. Volgens voor zitter Van der Sluijs stopt ze vanwege haar leeftijd. Voor wat betreft het winkelaanbod in Hazerswoude-Dorp is het, al dus Van der Sluijs, niet nodig dat er een drogisterij voor te rugkomt. Het dorp houdt er im mers nog twee over. De bloemen- en plantenzaak Vlijtige Lies die eveneens aan de Dorpsstraat was gevestigd, sloot volgens opticien Van der Sluijs omdat de eigenares aan een nieuwe uitdaging toe was. Het pand is verkocht aan een belegger. Wat hij ermee gaat doen is niet bekend bij de mid denstandsvereniging. „Het zou een mooie plek voor een groen tezaak zijn", zegt Van der Sluijs. Een andere goede plaats voor een groenteman is het voorma lige postkantoor aan het Am bachtsplein, dat al meer dan een jaar te koop staat. Van der Sluijs: „Maar daarvoor wordt 900.000 gulden gevraagd. Die hoge prijs is van de zotte." Het postkantoor verhuisde vorige jaar naar de nieuwe Cl000. Tot dat het pand in handen komt van een nieuwe eigenaar, ver blijft er een antikraakcomité in. Schilder Bogerman uit Ha zerswoude-Dorp zei vorige week nog in een vergadering in het gemeentehuis van Rijnwou- de dat het vijf voor twaalf is voor de middenstand in Ha zerswoude-Dorp. Als hij van de gemeenteraad geen toestem ming krijgt om uit te breiden, vreest hij dat hij ook moet stop pen met zijn zaak. De politici, die verdeeld reageerden op het voorstel van burgemeester en wethouders om geen uitbrei ding toe te staan, nemen don derdag 14 december een defini tief besluit over zijn uitbreiding. Middenstandsvoorzitter Van der Sluijs neemt het op voor de schilder. „De gemeente ziet de belangen van de detailhandel niet goed in, want anders zou ze de uitbreiding wel laten doorgaan. Planologisch zijn er mogelijkheden. De gemeente moet flexibel omgaan met de regels." Minder somber De middenstandsvoorzitter is minder somber over het win kelbestand in Hazerswoude- Dorp dan Bogerman. „We hebben altijd wel een periode van winkeltje af en winkeltje bij. Het nadeel is dat de klant veel meer ziet als er een gesloten wordt, dan als er een opengaat. Het aantal win kelbranches in ons dorp valt best mee." uit de Leidsch Dagblad HIEVEN ANNO 1900 Dinsdag 11 December HAZERSWOUDE - De luchtverversching blijkt in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente nogal wat te wenschen over te laten. Vooral in den winter, als de middelen tot verwarming der voeten in groot aantal aanwezig en ook werkelijk onontbeerlijk zijn, gaat er bijna geen godsdienstoefening voorbij of enkele da mes moeten de kerk uitgedragen worden wegens flauwvallen of verregaande hoofdpijn. Dat dit voor de toehoorders zoowel als voor den predikant zeer onstichtelijk is en dat de atmosfeer voor de overige kerkbezoekers allesbehalve opwekkend en gezond is, behoeft geen betoog. Zou er geen ander en beter middel tot verwarming der voeten kunnen toegepast worden of kan de ventileering misschien ook eenige verbetering ondergaan? KATWIJK-AAN-ZEE - Zatermiddag j.l. gelukte het den rijksveldwachter-jachtopziener in de zeeduinen onder deze gemeente een roofvogel te schieten, die juist een wild konijn gegrepen had. Vermoedelijk is het een zeearend, een zeer mooie vogel met eene vlucht van 1.45 meter. ANNO 1975 OEGSTGEEST - Gistermiddag werd het nieuwe gebouw van de r.k. IVO-school Duinzicht geopend. Duin zicht groeide in de loop der jaren uit van een school met maar 167 leerlingen tot een instituut met 964 leerlingen, 50 docenten en een wachtlijst vol aspirant-leerlingen. Het gereedkomen van de nieuwe school, met de ingang aan de Lijtweg, was dan ook geen luxe. foto archief leidsch dacblad Donderdag 11 december ALPHEN AAN DEN RIJN Een onverwacht sterke groei van het inwonertal van Alphen (naar bijna 46.000 zielen: 550 man méér dan was gepland) be zorgt de gemeente dit jaar een meevaller van 463.000 aan rijksuitkeringen. Met deze verlate sinterklaas-surprise kwam wethou der J.J. Goedhart in de raad. B en W zijn het volgen de van plan met dit extraatje: het huisvuil ophalen handhaven op twee keer per week de onroerend- goed-belasting het komend jaar met optrekken met 10, maar met 5 procent. Er blijft dan nog over een bedrag van ruim 187.000. De wethouder zei, dat B en W in overleg met de raad willen bepalen hoe dat geld zal worden besteed. RIJPWETERING - „Als volgend jaar deze vieren twintig woningen worden opgeleverd, is daarmee de woningnood in Rijpwetering opgeheven." Aldus bur gemeester Bolten van Alkemade op een bijeen komst, nadat hij op het bouwterrein aan de Oud Adeseweg de eerste paal had geslagen voor de bouw van 24 woningen. Op dit terrein komen twaalf woningwet- en twaalf premiebouwwoningen. Drs. Bolten wees er ook op, dat het bijna zes jaar geleden is, dat er voor het laatst in Rijpwetering werd gebouwd. Om deze bouw na zes jaar te kunnen realiseren, heeft de gemeente een drie jaar durende onteige ningsprocedure moeten voeren met de eigenaar van de grond, waarop nu gebouwd gaat worden. WOUBRUGGE - De meeste raadsleden vinden, dat er maatregelen moeten worden genomen ter ontlas ting van 't toenemend verkeer op de Provinciale weg tussen Woubrugge en Hoogmade. Het verkeer zal toenemen, als de verdere bouwplannen in Ridder- veld 2 in Alphen verwezenlijkt zullen worden. Ver wacht wordt dat dan dagelijks tienduizend auto's zullen passeren. Verbetering op korte termijn van de Kruisweg-Herenweg door middel van verkeerslichten zijn urgent, evenals een betere aansluiting naar rijksweg 4a in Leiderdorp. Grote drukte bij opening van Centrum Beeldende Kunst alphen aan den run annette lameuer De binnenkant van het Cen trum Beeldende Kunst heeft geen geheimen meer voor honderden Alphenaren. Onder grote belangstelling van plaat selijke kunstliefhebbers en po litici opende burgemeester Schoof zaterdagmiddag met wethouder Voogd het zo veel besproken en bekritiseerde ontwerp van architect René van Zuuk. Voorafgaand aan de rondlei ding op de bovenverdieping van het nieuw opgeleverde winkelblok tegenover het stadskantoor staken diverse kopstukken nog even een toe spraakje af. „Het geheim van het gebouw zit aan de binnen kant", zo sprak stedenbouw kundige mevrouw Schoenma kers van projectbureau MAB. Ze memoreerde dat de nota Brug Centraal destijds de aan zet was voor de uitwerking van het Masterplan. „De architect had geen gemakkelijke klus om voor de lastige kavel tussen de Adventskerk en de naastge legen Castellumstraat een pas send ontwerp te maken. Hij moest opboksen tegen een monumentale kerk. Toch is het hem gelukt hier een klein juweel neer te zetten", aldus mevrouw Schoenmakers. Om het gebouw functioneel te laten zijn, waren veel blinde muren nodig. Daardoor koos Van Zuuk ervoor de construc tie duidelijk te laten uitkomen, aldus Schoenmakers. Slechts een donker gangetje scheidt het CBK van de Adventskerk. De feesttent voor het nieuwe gebouw was veel te klein voor de toegestroomde belangstel lenden, van wie een gedeelte buiten stond te kleumen. Ook wierpen wachtenden al begeri ge blikken naar de drankjes die uitbater René Rutten en zijn staf aan het inschenken waren. W. van Zijll van het projectbu reau zag dat de nood hoog was en volstond met een korte toe spraak, waarin hij alweer de kunstige oplossing van de ar chitect roemde. Wethouder Van der Veen Meerstadt moest vanwege een onverwachte opname in het ziekenhuis verstek laten gaan. Burgemeester Schoof nam zijn taak over en hoopte dat vele Alphenaren en anderen de weg naar het CBK vinden. Luxueus Na de overhandiging van ca deaus en aardigheden was het toen eindelijk zover. Via een lange steile trap konden de ge nodigden 'het geheim van het gebouw' aanschouwen. De ex positieruimte, een luxueus uit gevoerde zolder, is onderver deeld in drie stukken. In het eerste gedeelte be vindt zich de Kunstuitleen, het tweede gedeelte bevat de ten toonstellingsruimte van het CBK en het achterste stukje is voor de Stichting Alphense Ateliers. De openingstijden van de STAA zijn verruimd. Ook op koopzondagen is de tentoonstellingsruimte van de STAA te bezichtigen. mannen zijn gewond ge- toen een 27-jarige auto list uit Nieuw-Vennep gis- bij de Tuinderij in Lei- u len tegen een boom botste, ve de bestuurder liep ook 28-jarige inzittende uit farendsveen verwondin- o lan hoofd en handen op. n :n zijn naar het Rijnland nhuis in Leiderdorp ge- it. De politie vermoedt dat ank in het spel is en nam estuurder een bloedproef Een 31-jarige automobiliste is zaterdagmiddag gewond geraakt toen ze op de Hoogendoornlaan in Bodegraven tegen een boom botste. De vrouw was met haar wielen in de berm terechtgekomen. Toen ze de weg weer op wilde rijden, raakte ze de macht over het stuur kwijt en botste ze tegen een boom aan de andere kant van de weg. Met ver wondingen aan hoofd en been is ze naar een zie kenhuis vervoerd. De auto was totaal vernield. Het is het tweede ongeluk met gewonden na dat de bewoners van de Hoogendoornlaan in Al phen aan den Rijn en Bodegraven begin septem ber actie hadden gevoerd voor een veiligere weg. Een lijst met handtekeningen van alle huishou dens stuurden ze naar de gemeenten Alphen en Bodegraven. Ook Boskoop kreeg een brief omdat deze gemeente van plan was vrachtwagens van de plaatselijke boomkwekers over de Hoogen doornlaan te leiden. Geen van de gemeenten hebben tot nu toe toezeggingen gedaan. tiende Alpheuse kerstmarkt trekt veel belangstelling Achter wethouder Voogd maken belangstellenden zich op voor de klim naar het Centrum Beeldende Kunst. foto mark lamers i sinterklaas zijn hielen gelicht, weten ze in Al- aan den Rijn dat het tijd is 5 de jaarlijkse kerstmarkt in Blcentrum De Ridderhof. ifgelopen weekeinde had- ,[i >5 hobbyisten ruimschoots jd hun kraamwaar aan de - te brengen. Eén actie op aterdag viel extra op: de pmst van tientallen schoe- ozen vol hebbedingetjes kinderen in arme landen, ngesteld door ruim 250 ii'R'll. i winkelend publiek is op stralende herfstdag geen I tk. Dat is wel eens anders -1 est. Of zoals Catrine IJnzo- het zegt: „We zitten al de derde maal in De Rid- >f, maar het is voor de eer- :er echt druk." De 75-jari- phense, die ooit de plaat- e VW oprichtte, voert voor irtiende keer de regie over rstmarkt. Voor de 'ontzet- i organisatrice', zoals zij noemt, is dertien bepaald ongeluksgetal. idacht krijgen de mensen j ïg. Is het niet van stand- ers die huisjes van suiker- beschilderde dakpannen irststukjes aanprijzen, dan e an een modezaak die een 1 show weggeeft. Hoewel 'iets minder dan een ver- I verkooptruc is, trekken ames op de catwalk veel ts. „Let i op de halslijn en I 'lit in de jurk", roept de f er door haar microfoon. 5 'dachtig bekijkt de massa Wegingen van Joke, Tine- II Gabriëlle die op het podi- I' 'P het middenplein modi- kleding voor vijftigers en 1 »ers laten zien. „Heel ele- heel sfeervol", zegt de epster. Dionne en Jolanda f 1 lange broeken met bij- !|rie hesjes die afgezet zijn Een van de modellen toont haar kleding tij dens de kerstmarkt in De Ridder hof. foto mark lamers met donzen kragen. De jonge dames krijgen na hun opvoe ring het meeste applaus. In hoeverre de modeshow de ver koop in de modezaak aanjaagt, is natuurlijk de vraag. Van groter belang is de Ope ratie Schoenendoos, een lande lijk initiatief van De Barmharti ge Samaritaan en de Unie voor Christelijk Onderwijs. Bij deze actie gaat het erom dat basis scholieren voor hun behoeftige leeftijdsgenootjes in arme lan den schoenendozen vullen met schoolspullen en speelgoed. De door de leerlingen versierde do zen zijn dit jaar bestemd voor kinderen in Roemenië, Liberia, Sierra Leone, Tanzania en Ivoorkust. Speciaal voor Opera tie Schoenendoos is een kraam pje opgezet waar kinderen zich voor de actie kunnen opgeven of waar ze hun doos kunnen af geven. De 75-jarige IJnzonides verwacht deze middag een la ding dozen van basisschool Het Spinnenwiel. Dozen Die arriveren om kwart voor twee. Onderwijzeres Tilly Harmsen en aanhang duwen drie winkelwagentjes met vrolij ke schoenendozen in de rich ting van de actiekraam, waar een dankbare IJnzonides hen met open armen ontvangt. „We hebben .34 dozen bij elkaar", zegt Harmsen. „250 kinderen van onze school hebben en thousiast meegedaan, waarbij iedereen wat heeft meegeno men." Het resultaat is er dan ook naar: IJnzonides opent een met tandenborstels, knuffels, schriften en pennen volgestop te doos. „Wij Nederlanders krij gen sinterklaascadeautjes, de kinderen in ontwikkelingslan den van ons kerstcadeautjes", zo motiveert Harmsen de me dewerking van haai- school aan het goede doel. De 34 dozen vormen een welkome aanvul ling op de vijf die al eerder die dag bij de stand zijn afgegeven. Bij een van de ingangen staat beeldend kunstenares Maria Vermaat uit Puttershoek. Zij geeft kleintjes de gelegenheid hun kerstgedachte op vierkante tegeltjes te schilderen. Die schilderijtjes plakt Vermaat op een blauw paneel, dat later ge schonken wordt aan de kinde ren in het asielzoekerscentrum in Alphen. „Want kinderen zijn vaak de 'vergeten vluchtelin gen' zegt Vermaat. De zusjes Esmeé en Maud Woerdman verbeelden met blauwe verf hun gedachten: een kerstster en een huis met zonnetje. Als de zesjarige Esmeé uitgelegd krijgt voor wie de werkjes bedoeld zijn, zegt ze: „Ik hoop dat die kindertjes met kerst net zo ge lukkig zijn als wij."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13