lijk betaalt toch fors lee aan tunnelbak A4 'Alleen de naam al: Amerika Van Eisen roept al twee jaar dat hij in actie Regio Man in hotelkamer \C Leiderdorp beroofd &Z zoekt opvolger ndarts Verlinden Kleindieren in Leiderdorp ;NDAG 11 DECEMBER 2000 35-jarige man uit Bid- luizen is vrijdagavond vallen in een kamer van Alberts Comer aan de int Snoepweg in Leider- De man werd vastge- len en beroofd. De over- rs zijn vermoedelijk vier nen, die het hotel onop- >rkt hebben verlaten. Het staat vlak bij de afslag van de rijksweg A4. Door lawaai te maken wist het slachtoffer de aandacht van het personeel te trekken. Hij was gewond geraakt in zijn gezicht en moest voor behan deling naar het ziekenhuis Rijnland. Hoe lang hij vastge bonden heeft gezeten en welk bedrag is ontvreemd willen de politie en Alberts Corner 'in het belang van het onderzoek' niet zeggen. Straatactie bewoners Poelgeest DORPeric went st Zekerheid zoekt een te tandarts voor de 2500 f) fondspatiënten van B. den. Met een advertentie idartsvakbladen denkt de g ;eraar snel een geschikte daat te vinden. Omdat jkruimte in Leiderdorp eekt, denkt Z&Z erover de er voorlopig in portoca- huisvesten. 'J nieuwe tandarts is nodig, omdat Z&Z het contract met de Leiderdorper Verlinden in au gustus beëindigd heeft. De be langrijkste reden daarvoor is, dat hij sinds 1998 een aantal ke ren veroordeeld is door het me disch tuchtcollege. Zo heeft hij cariës niet opgemerkt en een wortelkanaalbehandeling on juist uitgevoerd. Bovendien blijkt uit een steekproef van de ziektekostenverzekeraar, dat Verlinden veel declaraties ver keerd invulde. iderdorper gewond bij ongeval XW 37-jarige Leiderdorper zondag aan zijn hoofd id bij een verkeersongeval Engelendaal. Het ongeluk nd volgens de politie doordat de Leiderdorper op de kruising met de Vronkenlaan geen voorrang verleende aan een 61-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn. Het slachtoffer is naar het Rijnland ziekenhuis overgebracht. erna straatsma „Eerst zien, dan geloven." Poel- geest-bewoner Marcel d'Angre- mont heeft weinig vertrouwen in de belofte van wethouder Guus van Eisen dat hij de we gen van de nieuwbouwwijk snel opknapt. „Dat roept 'ie al twee jaar. De plaat blijft hangen." Om de ergste problemen te ver helpen stak een groep van twin tig bewoners zaterdag zelf de handen uit de mouwen. Ze hebben vooral de wegen geschilderd, zegt d'Angremont. Met reflectorverf die de ge meente beschikbaar stelde zijn lijnen aangebracht op de stra ten. Helemaal af kwam het niet, want de verf was snel op. Maar een aantal straten is inmiddels voorzien van lichtgevende stre pen, zodat automobilisten in het donker gemakkelijk de weg naar huis vinden. „We hebben geveegd en geschilderd. Het vullen van gaten en kuilen in de weg was niet nodig. Dat had de gemeente al voor ons gedaan." De medewerking van de ge meente aan de ludieke actie viel in goede aarde bij de bewoners. „Ze hebben het heel goed op gepakt", zegt d'Angremont. „Drie ambtenaren hebben ons geholpen. Een medewerkster van het informatiecentrum Poelgeest kwam ons tussen de middag zelfs een boterletter en een kopje soep brengen. Wethouder Guus van Eisen nam vrijdagmiddag een kijkje in de wijk om een goed beeld te krijgen van de problemen. Na zijn rondgang door Poelgeest wil hij snel een 'concreet lijstje van actiepunten' opstellen. Ongeveer twintig bewoners namen zaterdag de kwast ter hand om de straten in Poelgeest te belijnen met reflectorverf. foto dickhogewoning „Zodat iedereen weet wat, waar en wanneer gaat gebeuren." Van Eisen kondigt een betere scheiding van woon- en werk verkeer aan en een snelle be strating van nog braakliggende stukken grond. Verder wil hij meer verkeersborden plaatsen en sommige straatjes afsluiten voor auto's. „De gaten in het wegdek zijn inmiddels gevuld en dat zullen we bijhouden. De bestratingswerkzaamheden zijn ook al begonnen. Ik hoop dat we over een paar maanden kunnen terugkijken op proble men die zijn opgelost." Ook aan de wateroverlast on der huizen wil Van Eisen iets doen. „We zullen zorgen voor een betere aansluiting op de drainage." De wethouder ver wacht wel dat de wateroverlast niet helemaal is op te lossen. „De grond bestaat uit klei op veen. Dat laat heel slecht water door. Bovendien is er nu heel veel bouwverkeer dat een enor me druk op de bodem uitoe fent. Het zal wel een aantal ja ren lopen zoals het niet zou moeten lopen." De woorden van Van Eisen maken niet erg veel indruk op de bewoners. d'Angremont: „Van Eisen roept al twee jaar dat hij in actie komt. Om de ha verklap krijgen we een nieuws flits met hoeraberichten in de brievenbus. Maar er gebeurt steeds niets. Als hij nu weer zegt dat hij snel in actie komt roept dat bij mij irritatie op. Ik word er zelfs boos van. De plaat blijft hangen." d'Angremont is voorlopig van plan elke week te vegen in Poelgeest. „Als het aan mij ligt doen we elke zaterdag zo'n schoonmaakactie. Maar ik denk dat ik een van de weini gen ben. De anderen willen hun zaterdag liever voor iets anders gebruiken, wat ik wel kan begrijpen." d'Angremont is een van de bewoners die ook veel last heb ben van een hoge waterstand onder hun huizen. Ook in het oplossen van dit probleem vindt hij de gemeente ernstig tekortschieten. „Ik heb begre pen dat de gemeente een steen gaat weghalen aan de slootkant. Dat moet de drainage verbete ren, maar volgens mij is dat niet voldoende." De Poelgeest-be woner zegt dat onder zijn huis een 'compleet zwembad' ligt. „Het water staat bij ons tot aan de onderkant van de convector- put onder de woonkamer. Daardoor is het grondwater heel vies en stinkt het. Er zijn zo ontzettend veel muggen in huis, dat onze kinderen onder een klamboe slapen. Ja, juist: in december. Mijn zoontje is laatst naar huis gestuurd omdat ze dachten dat hij mazelen had; zijn gezicht zat onder de mug genbulten." C en zware offers voor Leiderdorp lAGi IHOf linisters Pronk en Netelenbos willen zo diep in de el te tasten voor de verlengde tunnelbak voor rijks- Ai dat deze zonder zware Leiderdorpse offers kan j len aangelegd. Bij elkaar dragen de ministers 60 mil- gulden bij aan de tunnelbak, die in totaal 176 mil- gulden kost. Hierover hebben de ministeries VROM en W, de provincie en de gemeenten Leiden, Lei- irp en Zoeterwoude vanmorgen 'op hoofdlijnen' ;enstemming bereikt. derdorp wil het geld bij elkaar krijgen via de exploitatie van stukken grond langs de A4. Dat geldt ook voor Zoeterwoude en Leiden, die samen 17,6 miljoen moeten bijdragen. De provincie betaalt tien miljoen gulden. De rest van het geld wordt opge bracht via de rente uit de bij- ïmeente Leiderdorp moet iljoen bijdragen. Dit be- s volgens de Leiderdorpse luder Molkenboer niet ge- rd op bebouwing van ïark De Bloemerd of de likenpolder. Beide gebie- dragen van de zes partijen. Dit '*unnen'groen'blijven. Lei- geld wordt in een nog op te richten W4-fonds gestort, zodat er een vermogen wordt opge bouwd. Over de financiële haalbaar heid van een verlengde tunnel bak wordt al geruime tijd on derhandeld. Aanvankelijk leken de ministeries niet bereid om fors mee te betalen, waardoor Leiderdorp op zoek ging naar andere mogelijkheden om het geld bij elkaar te krijgen. Be bouwing van de Bloemerd was één van de opties. Het is de bedoeling dat de A4 over een langer stuk verdiept wordt aangelegd dan in het zo geheten Tracébesluit staat. Er komt 350 meter bij aan zowel de noord- als aan de zuidzijde van de Oude Rijn. In totaal wordt de A4 over ongeveer 1,4 kilometer verdiept aangelegd. De verdiepte weg wordt afge dekt door horizontale geluids schermen, waardoor de A4 in Leiderdorp niet langer een bari- èerre vormt en er mogelijkhe den ontstaan om gebieden aan weerszijden van de weg te ont wikkelen. De plannen waarover van morgen overeenstemming is bereikt worden de komende weken nader uitgewerkt in een Masterplan. In februari en maart 2001 worden de plannen voorgelegd aan de gemeentera den in Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude en aan Provincia le Staten en het rijk. De onder tekening van een samenwer kingsovereenkomst moet in mei plaatsvinden. Rinze Meetsma lijd: 42 jaar ;erlijke staat: gehuwd, zoons >ep: koster/beheerder ormde kerk en 'Ons in Zoeterwoude- nplaats: Zoeterwou- )orp liet verschil tussen een en een Zoeterwoudenaar? eeste Friezen zijn nog wat itt!fterder, denk ik. Een voor- meeste mensen zijn tevreden met Zoeter- e zoals het is. Het is hier le komt niet om van de en je kunt er zélfs een ®pen. In Friesland zou- E: vedan denken, waarom r op de schop? Hier in de stad werkt dat kennelijk i' Friesland? piet echt. Ja goed, je hele ue is nog daar, maar dit is en kleine gemeenschap en tnijn werk ben ik heel snel ïgreerd. Heel Zoeterwou- jnt hier over de vloer. En |kt hier zelfs op Friesland, schoonzus was hier vorig [tri haar familie. Die heb- "ie weken gefietst. Ze von- ,et prachtig. Ik heb zelf pveel tijd voor fïetstoch- leiderdorp Barnevelders, Lakenvelders, Noord-Hollandse Blauwen, sierduiven, Vlaamse Reuzen en Polen met blauwe of rode ogen. De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging liet dit weekeinde ruim 400 vertroetelde, geborstelde en gekamde kleindieren op raskenmer ken beoordelen door gediplomeerde keurmeesters. Dat gebeurde tij dens de jaarlijkse clubtentoonstelling van de LPKV, die dit keer in het Leiderdorpse tuincentrum Ranzijn werd gehouden. De tentoonstelling trok ruim 500 bezoekers uit alle windstreken. Zo waren er zelfs lief hebbers uit Alkmaar, Zaandam en Dordrecht naar de Hoogmadese- weg gekomen. Zij verbaasden zich vooral over de ontspannen manier waarop kippen, konijnen en cavia's zich lieten bekijken, zonder de be nen te nemen. „Vooral die Vlaamse Reuzen bleven erg rustig", vond T. Jaspers van Ranzijn. „Die zaten wat in het rond te kijken, zonder een spoortje van nervositeit. Daar kan je aan zien dat ze het gewend zijn om bekeken te worden." Dat gold zeker ook voor het pronkstuk van de tentoonstelling: een bijzonder grote haan. „Dat dier stond de hele dag boven op een tafel en is daar geen moment vanaf geweest. Gelukkig maar, want als die haan de benen had-genomen, dan had de eigenaar een probleem gehad. Want daar kan je heel lang achteraan rennen, als je pech hebt." foto dick hogewoning Bijeenkomst over studeren in buitenland plaatsen zien bij de bijbelverha len. Wat is het leukste aan uw werk? Hef contact met de mensen. Je zit middenin de gemeenschap. En ik heb vroeger altijd in de horeca gewerkt. Dat combineer ik nu met allerlei andere dingen die ik ook heel leuk vind. Het is gewoon elke dag anders. Moet 'Ons Huis' veranderen in een supermarkt? Nee dus. We zitten hier prima, in het centrum. Heel Zoeter woude komt hier. Het is écht van de gemeenschap. Dat is veel belangrijker dan een su permarkt. Ons Huis is onmis baar. Ik begrijp het wel. Zoeter- woude wil als kleine gemeente sterk staan ten opzichte van Leiden, maar voor mij hoeft het niet. Hoe belandt een Fries in Zoeter woude? Ik werkte eerst als koster/be heerder in Marrum, mijn ge boortedorp. Maar die kerk ging drie jaar geleden dicht. Toen kon ik hier aan de slag. Zodoen de. Heeft u hobby's? Als ik tijd had zou ik graag vaker eens het Groene Hart in fietsen. Er net als mijn schoonzus uit Friesland achter komen hoe mooi het is. Waar maajct u zich zorgen over? Het gaat mij erg aan het hart dat er steeds minder jongeren naar de kerk komen. We zijn daar als kerk erg mee bezig. We hebben binnenkort ook een musical voor jongeren om meer jongeren aan te trekken. Hoe komt het dat jongeren zich niet tot de kerk aangetrokken voelen? Het is waarschijnlijk niet flit send genoeg. In de meer evan gelische hoek bijvoorbeeld, zijn ze dat wel en die groeien als kool. Dat zullen we moeten ver anderen, maar ook weer niet zodanig dat je ouderen af schrikt. En jongeren gaan veel meer uit. Ik was vroeger niet, zoals mijn kinderen nu, zater dagnacht tot drie uur op stap. En als ze wat ouder worden kun je ze niet dwingen om dan weer \Toeg uit de veren te komen om naar de kerk te gaan. Wat zou u doen met een mil joen? Een miljoen is zo op. Een eigen huis, een boot, een auto, paar mooie reizen. Ik had het er toe vallig van de week met mijn vrouw over wat we zouden doen als we zeven miljoen wonnen. tekst: ane pieter wisse foto: hielco kuipers voorschoten ane pieter wisse „Waarom denk je dat ik niet naar Duitsland wil? Ik kom uit Noordwijk, daar zie ik al Duit sers genoeg. Nee hoor, ik ga een jaar naar Amerika. Alleen de naam al, Amerika, heeft voor mij iets magisch. Ik ken het tot- nu toe alleen maar van televi sie." Joost Kling, eindexamen kandidaat, is zaterdag in restau rant de Gouden Leeuw in Voor schoten om praktische tips te verzamelen voor studeren in het buitenland. Het bureau Travel Active houdt er een bij eenkomst voor zo'n dertig geïn teresseerden en hun ouders. „De meeste mensen hier zijn er al heel lang mee bezig," zegt Joost Kling na afloop. „Ik weet ook al heel lang dat ik een tijd naar het buitenland wil. En dan ver weg, een land waar je niet zo maar lange tijd op vakantie gaat." Joost wil Amerika ont dekken, net als de meeste ande re aanwezigen. Nieuw-Zeeland of Australië was ook geen punt geweest, maar daarvoor heeft hij zich te laat aangemeld. Nu gaat Joost een jaar rondkijken in het 'land van de onbegrens de mogelijkheden'. Veel reizen hoeft voor hem niet per se. „Ik wil Amerika meer voelen dan zien," zegt hij. Kathelijn, achttien jaar, is een uitzondering op deze bijeen komst. Zij wil niet naar Ameri ka, maar naar Spanje. Haar ou dere broer en zus deden ook al zoiets en nu is voor haar de tijd aangebroken. Spaans is de tweede wereld taal en dus handig. En ze wil gewoon even totaal iets anders. „Gelijk gaan studeren kan ik echt niet aan." Maar ze heeft wel be hoefte aan een beetje structuur in haar leven. Daarom gaat ze waarschijnlijk met Travel Acti ve. Dat betekent plaatsing in een gastgezin en op een Spaan se school. „Dan heb je altijd iets om op terug te vallen. En je leert snel Spaans," zegt Kathe lijn. Stiekem hoopt ze ook haar Engels een beetje op te krikken, maar de vrouw van Travel Acti ve waarschuwt haar: „Probeer altijd de taal te spreken van het land waar je bent! Dat is beleef der ten opzichte van die men sen en je leert de taal sneller." In de loop van de middag komt het hoofdstuk financiën aan bod. Eén vader lijkt geen genoeg van dit onderwerp te krijgen. „Ik weet dat we het er al over hebben gehad, maar over de fi nanciën nog even het vol- gende...," begint hij steeds. Niet helemaal onterecht, zo blijkt. Een jaartje bui tenland kost ouders al gauw tussen de acht- en twaalfduizend gulden. Lós van het zakgeld. „En dat is sterk af hankelijk van het land," zegt de medewerker van Active Travel. „In Amerika heb je elk jaar het prom. Daar moet je geweest zijn. Maar als man draai je dan wel op voor de kosten van een limo of sportwagen en een bij passende tuxedo.'' De vader van Joost geeft toe 'Drinken en naar de kroeg streng verboden dat zijn avontuur geen goedko pe grap zal worden. „Maar je moet het puur economisch be kijken. De telefoonrekening bij ons thuis gaat drastisch om laag," zegt hij. „Het is een in vestering. Een jaar afschrijving op een auto kost bijna hetzelf de, maar dat is weggegooid geld. Ik ken Joost en heb er alle vertrouwen in dat hij het on derste uit de kan zal halen." Kathelijn is na het horen van het verhaal over het prom blij dat ze niet naar Amerika gaat. „Geef mij Spanje maar, lekker losjes." En Amerikanen, zo blijkt uit het betoog van de voorlichtster, zijn ook niet altijd even liberaal en tolerant. „Uit gaan is moeilijk," zegt ze. „Drinken en naar de kroeg is voor jullie ten strengste verbo den. Al word je in een kroeg met een glas water gepakt, je zit op het volgende vliegtuig naar huis en je mag vijf jaar het land niet in. Ook hebben sommige scholen een kledingvoorschrift. Het mag niet al te kort." Joost maakt zich er niet zoveel zor gen om. „Een jaar zonder heftig stappen, dat lukt wel. Ik drink gewoon wat meer als ik weer te rug in Nederland ben."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11