Geloof Samenleving 'Beetje integer is net als beetje zwanger' Saint Chad geeft Amerikanen hoo Bisdom: Geen islamitische docent voor godsdienstvak Groningse pastoor snapt niets van commotie rond benoeming Kerken vragen aandac voor positie predikante MAANDAG 11 DECEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 69 jaar geleden, op 11 december 1931, werd de Indiase goeroe Chandra Mohab Rajn- eesh geboren, ook bekend als Bhagwan en later als Osho. Hij kreeg vooral in de jaren zeventig bekendheid ais schatrijke leider van een ashram (leefgemeenschap) in Poona waar duizenden hem opzochten om sanyasin te worden, een in het rood geklede leerling. In 1966 begon Rajneesh zijn leer de verspreiden dat de mens door middel van meditatietechnieken tot de 'bron van be wustwording' kon komen, en daarmee tot volledige vrijheid. Hij stierf in 1990. Op de 11 de december in het jaar 493 stierf de heilige Daniël Stvlites. Een man die in navolging van St. Simeon Stylites de oudere, dertig jaar op een pilaar woonde. Vader Panov komt naar Rijnsburg runsburgIn de Grote of Sint Laurentiuskerk in Rijnsburg wordt aanstaande \rijdagavond een kerstuitvoering gegeven door het Hervormd Kerkkoor in samenwerking met het christelijk ge mengd kerkkoor Advendo uit Valkenburg. Centraal staat het kerstverhaal van de Russische schrijver Anton Pavlovitsj Tsje- chov: De wonderbaarlijke kerst van Vader Panov. Het verhaal gaat over de droom van een schoenmaker in het oude Rusland, Vader Panov. Hij 'hoort' dat hij tijdens de kerst bezoek krijgt van Jezus. Koorwerk, samenzang en het verhaal vormen samen een harmonisch geheel, aldus de organisatie. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Tevlingereind centraal bij Moker leiden-sassenheim Bij Radio Moker staat zondagmiddag de gees telijke verzorging centraal op Forensisch Centrum Teylinger- eind in Sassenheim. Presentator M. Korbee heeft een gesprek met de dominee en de imam van het centrum. De rubriek raak vlak wordt verzorgd door Jan Jetze Bol. Radio Moker is zondag middag van 17.00 tot 18.00 uur en wordt uitgezonden via FM 105.7 en op de kabel via FM 88.1. Moker staat voor Media Over leg tussen Kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Overigens zoekt Moker nog vrijwilligers. Info 071-5414177 (na 18.00 uur). Rotterdam in 2001 'stad van vrede' Rotterdam Twee vTedesgroepen propageren in het kader van Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 een cultuur van vrede en geweldloosheid. In het project 'Rondom Erasmus' stellen het Humanistisch Vredesberaad en Pais geweldloze conflictoplos sing centraal. De Rotterdammer Erasmus (1469-1536) als 'strijd bare vredesvriend' dient als voorbeeld. „Als er onder de sterfe lijke mensen iets bestaat dat uitgeroeid moet worden, dan is het zonder twijfel de oorlog", schreef de vermaarde humanist. De twee organisaties streven naar een 'debatcultuur' waarin me ningsverschillen, frustratie en agressie bespreekbaar worden gemaakt zonder dat ze tot geweld leiden. Het project moet bij dragen tot meer onderling begrip en wederzijds respect onder de burgers van de multiculturele Maasstad. Minder geld voor strijd tegen racisme genéve Het speciale fonds van de Wereldraad van Kerken voor bestrijding van racisme ontving dit jaar opnieuw minder geld. Het fonds werd in 1969 opgericht als reactie op 'de machten van het kwaad, de duivelse krachten van het racisme en de haat'. Sinds de afschaffing van de apartheid in Zuid-Afrika ont vangt het fonds elk jaar minder geld. Kon het fonds tien jaar ge leden nog 635.000 dollar (ongeveer 1,5 miljoen gulden) beste den aan anti-racismeprojecten, dit jaar was dat slechts 58.000 dollar (127.000 gulden). Dat geld is opgebracht door kerken en mensenrechtenorganisaties uit de hele wereld. Oud-directeur ANWB Nouwen op christelijke conferentie in Dalfsen dalfsen anp „Een beetje integer, is net als een beetje zwanger", zei oud hoofddirecteur P. Nouwen van de ANWB. Hij was een van de circa 550 hoog opgeleide chris tenen, die het afgelopen week einde in Dalfsen (O) met elkaar nadachten over integriteit. Tij dens lezingen en workshops gingen ze na hoe je in werk en privéleven integer kan zijn. In denken en zeggen maar vooral ook in doen. Volgens Nouwen heeft inte griteit in de eerste plaats te ma ken met wat je doet. Als voor beeld uit zijn eigen carrière, die hij naar eigen zeggen graag be ter zou overdoen, noemde hij zijn optreden tijdens reorgani saties. Daarin streefde hij er in de eerste plaats naar zoveel mogelijk arbeidsplaatsen te sparen zodat werknemers hun menselijke waardigheid konden behouden. „Ik probeerde er voor uit te komen waar ik als christen voor sta", zei Nouwen. EO-directeur A. Knevel, leider van de forumdiscussie, noemde integriteit een 'zijnskwestie'. Het komt vooral tot uiting in wie je bent en juist niet in wat je doet. „Ook een integer mens zal af en toe oneerlijk handelen en falen. Maar dat wil niet zeg gen dat zijn integriteit dan met een ter discussie staat." De conferentie was georgani seerd door IFES-Nederland, het overkoepelend orgaan van christelijke studentenverenigin gen, en het christelijk studie centrum ICS. Dat laatste cen trum wil christenen helpen vorm te geven aan hun geloof in hun beroep. De doelgroep van de conferentie, hoger opge leide christenen tussen de 25 en 35 jaar, heeft er volgens deze organisaties behoefte aan met gelijkgestemde leeftijdgenoten te praten over werk en leven. De conferentie, in 1998 voor het eerst georganiseerd, vormt een van de drie poten van het zogeheten impactnetwerk. Een tijdschrift en een website zijn de andere twee onderdelen. Het netwerk probeert jonge ge lovigen met elkaar in contact te brengen zodat ze elkaar kun nen uitdagen en stimuleren om hun christenzijn tot uiting te la ten komen in hun manier van leven en werken. Algemeen secretaris J. Lamb van de internationale organisa tie van christelijke studenten verenigingen, wees op het ge vaar de christelijke integriteit langzaam te verliezen. „Als je een kikker in een heet bad gooit, springt hij er meteen uit. Stop je het beest in koud water dat je langzaam naar het kook punt brengt, dan gaat hij dood", zei hij. Lamb gaf ermee aan dat christenen vaak ongemerkt hun levensstijl aanpassen aan de onchristelijke wereld. Zo con formeren ze zich sluipend aan 'heidense gewoonten en ge bruiken'. doorn De kus, die de apostel Judas gaf aan Jezus in de tuin van Gethsemanae, heeft menig kunstenaar geïnspireerd. In de Sint Mj tenkerk in het Utrechtse Doorn worden op dit moment zeven relig tableaus tentoongesteld. Een daarvan is een Judaskus uit 1500ru Christus. Een Limburgs atelier heeft de tableaus samengesteld uit 1.200 brokstukken die zijn aangetroffen tijdens de restauratie var torengang van de Maartenkerk. foto anp william hoog Gastenboek website vol met reacties leeds anp bekend als naam van de zevende eeuwse B se geestelijke Chad, die ooit nederig afstj deed van zijn ambt. Predikante J. Warren van de kerk in li field die Chad als beschermheilige heeft, tegen de Britse krant Daily Telegraph blij v rast te zijn met zoveel aandacht voor de w site, www.saintchads.org.uk. „We kunneni les leren uit de nederigheid van Chad, werd in 665 tot bisschop gewijd omdat de van Ripon werd vermist. Twee jaar later di deze abt echter weer op en claimde zijn au Chad deed afstand van zijn zetel, maari jaar later werd zijn nederigheid beloond. I werd de eerste bisschop van Lichfield." De website van de kerk St Chad's in het Britse Lichfield krijgt sinds vorige week enorm veel Amerikaans bezoek. In een recent artikel in de Washington Post werd St Chad genoemd als de ideale beschermheer van de omstreden presidentsverkiezingen. Sindsdien is het aan tal hits op de pagina enorm gestegen. Het gas tenboek van de website van de St Chads kerk staat vol met reacties van Amerikanen. De krant wees hiermee op de dubbele bete kenis van het woord 'chad'. Dit is in de VS de term voor de kleine ronde stukjes papier, ofte wel confetti, die ponsmachines uit stembiljet ten drukken. In Groot Brittannië is het woord egmond In de Egmondse abdij Sint Adalbert heeft men het op het moment erg druk met het maken van speciale kerstkaarsen. Veel kerken maar ook bedrijven geven de monniken van vader abt G. Math ij sen in de ze periode handenvol werk. Het bedrijfsleven geeft de stijlvolle, ambachtelijk gemaakte kaarsen graag ca deau aan relaties. De kaarsenmakerij is een van de pijlers, waarop de huishoudportemonnee van deze Bene dictijner abdij rust. v foto gpd martin mooij den haag anp Het Tweede-Kamerlid Kortram (PvdA) wil opheldering over de weigering van het bisdom Den Bosch om een moslim aan te stellen als godsdienstleraar op een katholieke school in Til burg. De 24-jarige moslim liep stage op de christelijke leraren opleiding Mill Hill College in Goirle. De school was zeer te vreden over hem en bood de man een contract aan. De man is weliswaar moslim, maar is volgons Bertram 'loyaal' aan het katholieke geloof. De school maakt deel uit van de koepel van katholieke scho len 'Ons Middelbaar Onder wijs'. De statuten van de orga nisatie schrijven voor dat de aanstelling van een godsdienst leraar moet worden goedge keurd door het bisdom. Deze blokkeerde de benoeming. De man zou 'op geen enkele ma nier verbonden zijn' met de ka tholieke kerk en de katholieke leer. Volgens Bertram schrijven de regels voor dat een godsdienst leraar zijn loyaliteit uitspreekt aan het katholieke gedachte goed. Volgens haar is er dus geen grond voor weigering.Het bisdom was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. groningen anp De nieuwe pastoor R. Wagenaar van de St. Marti- nusparochie in Groningen begrijpt niets van de commotie die rond zijn benoeming is ontstaan. De 56-jarige pastoor, voorheen werkzaam in Maastricht, is gisteren onder grote belangstelling geïnstalleerd door vicaris L. van Ulden. Wagenaar sprak bij zijn installatie, waar ruim vijfhonderd mensen aanwezig waren, de hoop uit dat hij samen met pastoraal werkers en vrij willigers tot een goede samenwerking kan ko men. „Ik heb geen idee hoe mensen aan het beeld komen dat ik een soort behoudend mon ster zou zijn", aldus Wagenaar. Bisschop W. Eijk van Groningen ontbond vori ge week het bestuur van de St. Martinusparochie na een conflict over de benoeming van Wage naar. Het bestuur had grote problemen met de komst van de Limburger, omdat hij te behou dend zou zijn en geen tegenspraak zou dulden. Wagenaar zei in zijn dankwoord na afloop van de installatie een priester te willen zijn die "ge voelig is voor de tekenen van de moderne tijd, maar ook zeker de traditie laat tellen'. Volgens hem is de kennismaking met zijn nieuwe paro chie goed verlopen en heeft hij niets gemerkt van vijandigheid. Tijdens de mis werd gebeden voor het voorma lig bestuur. Wagenaar is niet van plan met hen in gesprek te gaan. „Ik wil wat achter mij ligt, daar laten en vooruit kijken." Bisschop Eijk was zelf niet aanwezig bij de plechtigheid in de Jozefkerk. Hij had elders in de provincie bezigheden. Ook deken D. ten Dam, die de installatie had moeten uitvoeren, had an dere verplichtingen. Nolascusprijs voor bezoekgroep Grenshospitium numegen anp De Petrus Nolascusprijs 2001 voor vrijwilligerswerk in peni tentiaire inrichtingen gaat naar de coördinatoren T. van der Ven en M. Reinders van de Be zoekgroep Grenshospitium Amsterdam. De groep telt ruim veertig vrijwilligers die zich ontfermen over de asielzoekers die in afwachting van hun uit zetting in de 'grensgevangenis' in Amsterdam-Zuidoost zitten. De prijs, die op 26 januari voor de vijfde keer wordt uitge reikt, bestaat uit een kunstwerk en een oorkonde. In de jury za ten onder anderen hulpbis schop De Kok van Utrecht, voorzitter van de Raad voor het Justitiepastoraat, en hoofdal- moezenier J. Hendrickx. De prijs is genoemd naar Pe trus Nolascus, die in 1223 de orde van de Mercedariërs stichtte. Leden van deze kloos terorde kochten gevangenen vrij of gaven zichzelf in ruil voor mensen die tot de galeien waren veroordeeld. De toen malige Arnhemse Werkgroep Kerk en Koepel, een groep vrij willigers die meehelpen in het justitiepastoraat, stelde de prijs in 1992 in. 'Boekhouding niet hun sterkste kant' utrecht anp De Samen op Wegkerken heb ben de aandacht van de vaste Kamercommissie voor Financi en gevraagd voor de bijzondere positie van predikanten in het kader van het nieuwe belasting stelsel. Daarin zal de positie van de predikant in hoge mate ver gelijkbaar zijn met die van de ondernemer. Vanaf 1 januari wordt van de predikanten geëist dat zij netjes een boekhouding voeren. Dat is niet hun sterkste kant, zegt drs. P.D. Eenshuistra die als secre taris van de SoW-commissie predikanten de brief heeft ver zonden. De vraag aan de Ka mercommissie is of een en an der niet wat gebruikersvriende lijker kan. Tot en met 1999 waren er voor predikanten twee fiscaal forfataire regelingen betreffen de beroepskosten. Zij konden jaarlijks 1.800 gulden aftrekken voor representatiekosten en 1.500 gulden voor bureau- en administratiekosten zonder die kosten te hoeven aantonen. Vooral in het eerste geval wordt het lastiger. Deze kosten, bijvoorbeeld consumpties die in de pastorie worden verstrekt of een bloemetje voor da ders, worden wel c" maakt, maar er worden niet altijd bonnetjes van houden. De SoW-kerken ten ervoor dat predikante dit soort kosten jaarlijks gulden mogen onderbrt bij de zogehetep vrije vei kingen, die niet hoeven i den verantwoord. Verder is het de vraag eisen de belastingdienst a boekhouding van predil stelt. De vraag is of zij et ginbalans moeten opstelk of ze een startende onden zijn. Daarop zou de waan onder meer hun boekent pc moeten worden verme de gedachte aan worden heel wat predil zenuwachtig, zegt Eenshi hoofd van de afdeling kanten, personeel en ort tie van de Samen op Wi ken. Hij heeft de indruk dato litici wel oor hebben verzoek van de kerken, het is nog de vraag of i verzoek zullen honoreren maken van uitzondei wordt bij voorkeur vera aldus Eenshuistra. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Meest bewolkt en vooral in het zuidwesten perioden met regen, in het noorden af en toe sneeuw. In het noorden overdag matige tot strenge vorst, in het zuiden maxima omstreeks +6. Zweden: Overwegend bewolkt en af en toe neerslag, in het zuiden vooral re gen en in het midden en noorden meest sneeuw. Maxima uiteenlo pend van -14 graden tot rond +6 in het uiterste zuiden. Finland: Bewolkt perioden met regen, in het noorden ook sneeuw. Mid- dagtemperatuur in het zu'den een paar graden boven nul. In het noorden maxima rond -13 graden. Denemarken: Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur tus sen 6 en 11 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zeer onbestendig met van tijd tot tijd regen en dinsdag later op de dag kans op stormachtige wind. Maxima uiteenlopend van een graad of 8 in het noorden van Schotland tot rond 14 in de om geving van Londen. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Wel zacht met middag- temperatuur rond 1"3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en vooral in het westen perioden met regen. Ook veel wind, vooral dinsdag la ter op de dag. Zacht met maxima van 10 tot 16 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen bewolkt en af en toe regen. Elders meest droog en vooral in de Provence en Langue- doc zonnige perioden. Maxima tussen 13 en 17 graden. Spanje: Perioden met zon en overwegend droog, in het noordwesten meer bewolking en van tijd tot tijd re gen. Lokaal veel wind, vooral in het noorden. Maxima van 14 in het graden in het binnenland tot iets meer dan 20 graden aan sommige kusten. Portugal: In het noorden bewolkt en perio den met regen. Elders droog en zonnige perioden, vooral in het zuiden. Maxima meest tussen 14 en 19 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur iets oplopend tot 20 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en droog. Maxima veelal tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Madeira: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima 22 tot 27 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, vooral in het noordwesten. In het zuiden droger en hier en daar zon. Middagtemperatuur meest tussen 9 en 14 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in het noorden kans op wat regen. Voor al in Karinthi en Stiermarken ook nu en dan zon. Maxima in de da len veelal tussen 8 en 12 gaden. Zwitserland: In het zuidoosten zonnige perio den. Elders meer bewolking maar wel overwegend droog. Maxima in de dalen rond 12 gra den. Polen: Meest bewolkt en af en toe re gen, vooral dinsdag. Middagtem peratuur omstreeks 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima uiteenlopend van een graad of 6 in het oosten van Slowakije tot meer dan 10 graden ten westen van Praag. Italië: Rustig weer met hier en daar mist. Verder vrijwel overal droog en geregeld zon. Maxima rond 17 graden, maar ten noorden van de Apennijnen rond 8. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Geregeld zon en droog. Op de Egesche Zee soms een stevige noordelijke wind. Maxima 13 graden in het noordoosten tot 19 in het zuidwesten. Malta: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar van het noorden uit meer bewolking en een toenemende kans op buien, vooral in het oosten en later ook op Cyprus. Maxima in het zuiden ongeveer 19 graden, bij de Dar- danellen circa 13 graden. DINSDAG 12 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.40 Zon onder 16.27 Maan op 17.45 Maan onder09.39 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.57 16.15 3.30 15.48 Laag 00.00» 12.15 23.41 11.56 Weerrapporten 11/12, 07.00 uur: Aberdeen Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Madrid Malaga Mallorca L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 15 11 o.o 16 8 0.0 9 7 1.0 half bew. ver. 1 onbewolkt w 2 8 6 0.0 - 17 0.0 17 11 0.0 11 0 19.0 11 10 13.2 10 8 13.0 10 2 19 bewolkt onweer -w- warmtefront regen sneeuw -T— koufront ék opklaringen Jl&Ss hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal Moskou zwaar bew ws.O 1 -1 0.0 Bangkok zwaar bew. o 2 33 25 0.0 Aünchen zwaar bew. w4 11 8 22 Buenos Aires zwaar bew. o3 20 13 0.0 Nice licht bew. n3 12 8 0.6 Casablanca licht bew. z 1 - 9 00 Oslo zwaar bew. zw 1 8 6 3.3 Johannesburg regen no - 14 162 Parijs licht bew z3 12 9 2.4 Los Angeles licht bew w.s 0 16 13 0.0 Praag zwaar bew w3 8 5 08 New Orleans licht bew zo 18 7 00 Rome onbewolkt no 1 18 5 10 New York zwaar bew. n2 4 -3 00 Split onbewolkt nw 1 6 22 0 Tel Aviv licht bew. zo 18 11 0.0 Stockholm zwaar bew z 5 8 7 00 Tokyo licht bew. zw 18 10 0.0 Warschau zwaar bew ver. 2 5 2 0.0 Toronto zwaar bew. n 3 2 -6 0.0 V/enen zwaar bew w3 6 5 02 Tunis licht bew zw 10 0.0 Zurich zwaar bew zw2 9 6 3.1 Vancouver zwaar bew. o3 4 4 1.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma t/m/ vr.18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot j) 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vers® het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,-L betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnï worden verzonden geldt een toeslag v? aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slecr hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samerré van het regionale nieuws uit het Leid» Dagblad op geluidscassette beschikt»; informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, 6^ r E K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10