r Unhcr wordt Ruud Lubbers' slangenkuil Opkomst extremist Tudor jaagt Roemenen angst aan terke man Pakistan s zo slecht nog niet Buitenland ba tBAD HARALD DOORNBOS ie! SPONDENT te doen met een generaal en staatsgreep heeft ge- ;d, een militair bewind in- en de democratisch geko- egering naar huis stuurt, die tegelijkertijd meer 1 voor mensenrechten, de ikkeling van de vrouw en onomie dan zijn democra- voorgangers? En dan 'ie ook nog eens braaf het rode licht. s precies waar steeds meer erse diplomaten in Pakis- ien zeer streng moslim- w zich het hoofd over bre- vo Want mim een jaar nadat 3rd raai Pervez Musharraf een j. sgreep pleegde, de demo- g ch gekozen regering ont- jin en premier Nawaz Sharif gevangenis gooide, ko- steeds meer diplomaten ^conclusie dat het beter 1,0 tijdens het generaalsbe- v dan ten tijde van de de- atie. - it is lastig te verkopen. Ze- bi kde Europese Unie, twee rte n geleden nog op bezoek hstan, zegt dat er geen of- 50 i contacten met het be- 3r van Musharraf mogen en onderhouden zolang )G imocratie niet is hersteld, ah js allemaal heel verwar- k zegt een anonieme Wes- 1 diplomaat in de hoofdstad iee labad. „Bij een generaals- id nd denkt iedereen direct o'n engerd als Pinochet, wat moeten wij doen als I' larraf de rechten van de [Jl wil verbeteren en zegt 0 'j het functioneren van de enrechtencommissie in md toejuicht." larrafs toon is vanaf het 1 anders geweest dan die 'e gemiddelde militair die acht overneemt in - zoals Gevast heet - 'het belang 'et land'. De staatsgreep. op 12 oktober vorig jaar, verliep, zonder bloedvergieten. Er werd zelfs gefeest op straat door de bevolking, die schreeuwde dat ze de afgezette premier Sharif zat waren omdat corruptie we lig tierde en de mensenrechten nauwelijks werden gerespec teerd. Het was trouwens de der de keer in Pakistans 52 jarige bestaan dat het leger een staatsgreep pleegde. Het straatbeeld in Islamabad, en in de rest van het land trou wens ook, is inderdaad weinig 'Pinochet-achtig'. Er zijn geen militairen te zien, en zelfs de aanwezigheid van politieagen ten op straat is zo ongeveer ver gelijkbaar met die in Neder land. Oppositiekranten komen dagelijks uit, en kleine pro-Sha- rif demonstraties worden niet met geweld uiteen gejaagd. De bevolking kan vrijuit spreken. In de sportstadions wordt cric ket gespeeld en er zitten geen politieke gevangenen, zoals in de dotlkere eerste dagen van Pi nochet in Santiago het geval was. „Die staatsgreep was gewoon saai", herinnert een andere di plomaat zich. „De meeste Pa- kistanen waren absoluut niet rouwig om het einde van de de mocratie. Die werkte toch niet." Om direct de harten van de bevolking en het Westen te winnen, probeerde Musharraf zelf het goede voorbeeld te ge ven. Mensenrechtenactivisten werden niet in de gevangenis gegooid, maar door de generaal aangespoord om door te gaan met hun werk. De generaal heeft hen zelfs toegestaan ge vangenissen te inspecteren, zo dat uitwassen kunnen worden bestraft. Musharraf, die jaren in'Turkije heeft gewoond, moet niet veel hebben van moslimfundamen talisten die ten tijde van de de mocratie in Pakistan juist wel gewoon hun gang konden Generaal Pervez Musharraf: een dictator die keurig voor rood licht stopt, de mensenrechten wil eerbiedigen en de Pakistaanse vrouw wil emanciperen. foto afp arif au gaan. Zijn voorbeeld is dan ook Kemal Atatürk, de vader des va derlands van Turkije, die een seculier land nastreefde, een land waarin religie en staat ge scheiden zijn. Om de bevolking van Pakistan duidelijk te maken dat het allemaal anders zou gaan, werden honderden cor rupte ambtenaren en zakenlui veroordeeld tot de maximum straf van 14 jaar gevangenis. Maar zijn grootste pr-stunt was het nieuwe vervoersbeleid van het staatshoofd. Waar de demo cratisch gekozen premier Sharif hele steden liet afzetten wan neer hij met zijn uit gloednieu we auto's bestaande stoet door het hele land scheurde, zat Musharraf gewoon in z'n eigen jeep en stopte hij keurig voor ieder rood stoplicht. „Kijk", grijnst de diplomaat, „De bad guy hier stopt voor het rode licht, lijkt niet uit op zelf verrijking, maakt een einde aan de corruptie en is ook nog eens geen moslim-fundamentalist. De democraten, de good guys, hebben een volledige puinhoop van het land gemaakt, zijn zo corrupt als de pest en flirten constant met moslimfanaten die van het land een tweede Af ghanistan willen maken. Alles staat een beetje op z'n kop hier." Toch is het niet allemaal koek en ei voor de generaal. De be volking is ongeduldig en wil snelle economische verbeterin gen zien, iets dat nog wel jaren kan gaan duren. De nu ontbon den democratische partijen van ex-premier Sharif en zijn voor gangster Benazir Bhutto zijn ondanks hun rivaliteit een ver bond tegen de militairen aan gegaan. Zij proberen steun te krijgen van het Westen in een poging 'de democratie te her stellen'. En dan zijn er nog de moslim fundamentalisten die Mushar raf veel te progressief vinden. Zij beschouwen de generaal als een vijand die hen een kans ontneemt om middels de cha os van de Pakistaanse demo cratie aan de macht te komen. De fundamentalisten worden verantwoordelijk gehouden voor een dodelijke bommen- campagne die Pakistan al ruim een jaar teistert. „We kunnen hem niet steu nen, want het is niet politiek correct om een militair leider te verdedigen tegenover een democratische regering", zegt eenderde diplomaat, „Maar het gaat je wel een beetje aan het hart." Voorlopig gaat Mus harraf zelf onverstoorbaar door met zijn weinig klassieke mili tair regime. Hij stopt nog altijd voor het rode licht, en aan het eind van deze maand worden er zelfs lokale verkiezingen ge houden. Het leek even een grap, maar dat is het al lang niet meer. De opkomst van Corneliu Vadim Tu dor op het politieke toneel van Roemenië is een serieuze zaak. De ultranationalist die ongebrei deld afgeeft op joden, Hongaren, zigeuners en politieke rivalen, heeft morgen in de tweede ron de van de presidentsverkiezing een reële kans oud-president Ion Iliescu te verslaan. Een ex-communist als Iliescu aan het hoofd van een land dat aansluiting zoekt bij de Europese Unie is voor veel Roemenen al een schrikbeeld, maar Tudor als president zou voor weldenkende Roemenen een regelrechte ramp betekenen. „Dan is Roemenië gedoemd een arm en onder ontwikkeld eiland in Europa te blijven", zegt Sil- viu Brucan, één van de leiders van de anti-com munistische revolutie van 1989. Brucan is zelf ook doelwit van de racistische aanvallen van Tu dor. In diens weekblad 'Groot-Roemenië' wordt hij regelmatig uitgemaakt voor 'een terroristische jood die Stalin prees'. Met zijn belofte om 'met een machinegeweer' ten strijde te trekken tegen de corruptie en armoede waar de Roemeen tien jaar na de revolutie onder zucht, wist de 51-jarige Tudor vorige maand 28 procent van de kiezers achter zich te krijgen. Daarmee kwam hij in aanmerking voor een twee de ronde tegen Iliescu, die 36 procent haalde. Het dagblad Evenimentid Zilei schreef na de ver kiezingen dat de Roemenen nu de keus hadden tussen 'aids en kanker'. Sindsdien hebben de be langrijkste kranten er het zwijgen toe gedaan. „Wat heeft het voor nut om de beledigingen, vloeken en excessen van deze persoon in miljoe nen exemplaren te verspreiden?" vroeg Eveni- mentul Zilei zich in een commentaar af. Iliescu heeft geweigerd met Tudor in debat te gaan, en Tudor zei zich vanwege de mediaboycot te voelen als een bokser die geblinddoekt en met gebonden handen en voeten moet vechten. Op grond van de kieswet, die beide kandidaten een uur zendtijd garandeert, kon hij woensdagavond toch zijn zegje doen. Hij verklaarde de oorlog aan de 'maffiastaat', beschuldigde de media van 'sta linistische tactieken' en ontkende een extremist te zijn. Hij vergeleek zichzelf met George W. Bush. „Ik ben ook een christen die op de knieën gaat om te bidden voor het welzijn van zijn land." De plotselinge opkomst van Tudor, die bij de ver kiezingen van 1996 nog maar vijf procent van de stemmen haalde, is des te opmerkelijker omdat hij vroeger de hofdichter is geweest van de com munistische president Nicolae Ceausescu, die hij verheerlijkte als 'Grote Zoon van de Karpaten'. Enkele maanden nadat Ceausescu op eerste kerstdag 1989 was terechtgesteld, kwam Tudor weer tevoorschijn. Zijn antisemitische en anti-Hongaarse Groot- Roemeniëpartij voedde zich met de haat- en angstgevoelens die in het door Slaven, Turken en Hongaren ingeklemde Roemenië altijd hebben bestaan. In 1992 werd Tudor in de senaat geko zen en hoewel er honderden zaken wegens smaad tegen hem lopen heeft niemand hem er weg kunnen krijgen. Als jongste van vijf kinderen van een kleermaker in Boekarest is Tudor een product van het com munistische systeem, dat slimme kinderen uit de arbeidersklasse kansen bood om hogerop te ko men. Hij werd een beschermeling van Eugen Barbu, een bekende Roemeense schrijver die zich angstvallig aan de partijlijn hield. In een maatschappij waar buitenlandse reizen waren voorbehouden aan de communistische elite kon Tudor geschiedenis studeren in Wenen, en reisde hij met het Roemeense voetbalelftal de hele we reld af. Nu hij zich opwerpt als een Robin Hood die recht zoekt voor de vertrapten zegt hij sommige van zijn vroegere smaadschriften te betreuren. Maar als hij voorbeelden geeft verraadt hij zichzelf. Zo liet hij zich, om te bewijzen dat hij geen racist of antisemiet is, erop voorstaan dat hij bejaarde jo den te eten gaf via het 'christelijk avondmaal' dat hij wekelijks organiseert. Om meteen daarop te laten volgen dat hij ook vijftien honden voedt die hij in Boekarest van straat heeft gehaald. Tudor is ook in zijn verschijning ongegeneerd. Hij draagt een opzichtige zonnebril, joekels van gouden manchetknopen en witte pakken. „Wit is de kleur van de waarheid. Jezus Christus ver schijnt op alle afbeeldingen altijd in het wit." De academisch gevormde Tudor uit zijn sneren en stoten onder de gordel in keurige grammaticale zinnen, en soms verpakt in gedichten. In een daarvan schilderde hij oud-premier Victor Cior- bea, bekend als een rechtschapen man in een corrupte maatschappij, af als 'een dief met syfi lis'. Hoeveel afkeer Tudor met zijn optreden ook wekt bij de Roemeense bovenlaag, veel gewone mensen voelen zich aangesproken door zijn be loften de corruptie met ijzeren hand te zullen uit bannen en de 'zigeunermaffia' weg te vagen. Zo als een loodgieter uit Cluj het zegt: „Alleen Va- dim kan iets uitrichten. Hij kan misschien de die ven gevangen zetten die onze fabrieken hebben verkocht, het geld in hun zak hebben gestoken en ons zonder banen hebben laten zitten." :RDAG 9 DECEMBER 2000 Geld voor vluchtelingen steeds moeilijker bij elkaar te schrapen -premier Ruud Lub- neemt op 1 januari als we Hoge Commissaris de Vluchtelingen het over van de Japanse jko Ogata. Een eervolle jeming, maar dit com- uu ariaat wordt algemeen we houwd als de zwaarste "j in het VN-bestel. De kampt met donor heid, een begrotings- J rtvan een half miljard 8 iren 5.000 gedemora- irde werknemers. Niet laid een gespreid bed de nieuwe 'vader' 13 miljoen vluchtelin- vU e-bob kroon ESPONDENT ille hoofdkwartier van Un- gt pal tegenover het aan- elijk knussere Palais des ins, de Europese zetel van nenigde Naties. Het oogt n Lego-constructie van verdiepingen staal en beton. De gaanderijen "e het enorme atrium doen en aan een hypermoderne elgevangenis. Maar het indkantoor van de Hoge itu, nissaris biedt een fraai es :ht op het vreedzame Meer 9 ienève. Een welkome aflei- ss! voor zijn dagelijkse kop- n. die zijn niet gering. Dage- ollen rapporten binnen lieuwe noodsituaties. Een (tij uit de selectie van deze art d: Uit de Democratische 51 bliek Congo zijn 60.000 re vluchtelingen Zambia ingetrokken. Er waren ook oldaten bij en die moeten worden ontwapend. In choolcomplex konden tij- 10.000 mensen worden n gebracht, voor de rest een nieuw kamp worden iden. ord-Kenya ligt een kamp uchtelingen uit Soedan, gewapend geboefte de t uitmaakt, en niet de Un- nAfghanistan hebben Un- eldwerkers 16.000 Tadzjie- lezbeken en Hazara's ebracht naar veiliger oor- ii de noordwestelijke streek. Pakistan laat weten :tde grens met Afghanis- :eft gesloten omdat het al liljoen Afghaanse vluchte- EJI^iin huis heeft en dat wel- ivindt. grensgebied tussen Kos- n Servië houdt een Unhcr- j een oogje op de 5.000 Al ten die Zuid-Servië zijn ucht. De eerste 700 zijn teruggekeerd in de betwis Spelende kinderen in het vluchtelingenkamp Harena in Eritrea. Hier wonen onder de hoede van de Unhcr volgens officiële cijfers 25.947 mensen, onder wie bijna zesduizend kinderen jonger dan vijfjaar. foto anp jasper juinen te Presevo-vallei. In Tsjetsjenië laten de Russen geen buiten landse hulpverleners toe. Hulp kan alleen worden geboden aan vluchtelingen in de grensstaten. Na de moord in oktober op drie stafleden in West-Timor kan de Unhcr geen bescherming meer bieden aan de bijna honderd duizend Oost-Timorese gede porteerden die terug willen, maar niet kunnen. De drie afge slachte veldwerkers, een Ameri kaan, een Kroaat en een Brazili aan, waren net vanuit Ethiopië overgeplaatst naar West-Timor. Een promotie van lokaal inge huurde naar 'internationale' en dus beter betaalde status, maar die was dus van korte duur. In de laatste tien jaar betaalden 92 veldwerkers van de Unhcr hun inzet met hun leven. In vroeger en vrolijker tijden wer den Unhcr-medewerkers als redders in de nood verwel komd. Maar na de koude oor log lopen de beschermers in de grimmige burgerconflicten soms even veel gevaar als dege nen die zij moeten bescher men. Zijn er dan nog liefheb bers voor dit soort missies te vinden? „Toch wel", zegt Hans Thoo- len, een op het hoofdkwartier werkzame Nederlandse jurist. „Pure naastenliefde bestaat ge lukkig nog, want voor het geld hoeven ze het niet te doen." Geld voor vluchtelingenhulp is namelijk hoe langer hoe moei lijker bijeen te schrapen. Veel programma's moeten worden geschrapt omdat de donorlan den niet meer over de brug ko men. In november keurde de Excom, de uit 57 landen be staande uitvoerende raad van Unhcr, een budget goed van zo n 900 miljoen dollar voor het komende jaar. Dit jaarlijkse ri tueel wordt in november in New York gevolgd door de 'toe zeggingsconferentie' van de do norlanden. Die bracht ditmaal nauwelijks 300 miljoen dollar op, minder dan in voorafgaan de jaren. „De Unhcr leeft van vrijwillige bijdragen", zegt Thoolen. „Nauwelijks drie procent van onze begroting wordt uit het lo pende budget van de VN be taald. De rest moeten we zelfbij elkaar zien te sprokkelen." De VS zijn altijd goed voor een kwart van de begroting. Japan is de tweede donor, maar of dat met het vertrek van Ogata zo zal blijven, is de vraag. Dan komen Nederland en de Scandinavi sche landen. Frankrijk, Duits land en Groot-Brittannië zijn weinig goedgeefs, om van de rijke oliestaten maar te zwijgen. „De Britten, Fransen en Duit sers geven wel aan het vluchte lingenwerk, maar doen dat lie ver bilateraal en niet via de Ver enigde Naties", verzucht Thoo len. Op het Geneefse hoofd kwartier van Unhcr doet een dertigtal stafleden het hele jaar niets anders dan bij regeringen soebatten om over de brug te komen. Daarbij komt dat de donors steeds selectiever wor den. Rampen in de eigen ach tertuin, zoals in Bosnië of Koso vo, worden financieel nog wel gedekt. Maar wie geeft er nog voor Rwanda, Congo, Sierra Leone of Angola? De eeuwigdu rende ellende in Afrika haalt de tv-joumaals niet meer en stompt de donorlanden af. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen viert komende donderdag zijn vijftigste ver jaardag. Lubbers zal de interna tionale tv-uitzending die hier aan is gewijd in Genève bijwo nen. De optredende sterren zijn gerecruteerd onder ex-vluchte- lingen. Een gedenkwaardige, maar zoals Ogata zegt, geen vreugdevolle gebeurtenis. De zeventigjarige Japanse heeft het naar algemeen bevinden goed gedaan. Ze was vaak te vinden onder 'haar kinderen' in voor malig Joegoslavië, in de Afri kaanse Grote Merenregio, in Rusland. Ogata schroomde nooit rege ringsleiders met hun neus op hun humanitaire plichten te drukken. In oktober moest ze hals over kop van een inspec tiereis in Afrika naar Genève te rug om haar stafleden te kalme ren. Die betoogden met zwarte armbanden in de straten van Genève tegen de dood van hun collega's in West Timor en Sier ra Leone en de ontvoering van veldwerkers in Tsjetsjenië. Zij eisten betere bescherming en meer begrip van de VN, die pas voor 2002 een klein bedrag voor hun beveiliging heeft uitgetrok ken. „De opvanglanden zijn vaak niet bij machte onze veiligheid te garanderen", constateert Ogata bitter. „Wij zullen daar voor dus zelf moeten zorgen." Hoe dat moet, is een tweede, want humanitaire werkers wor den niet geacht met kalasj- nikovs rond te lopen. De schei dende Hoge Commissaris meent dat een betere voorlich tingscampagne meer begrip moet wekken voor het de risi co's van het humanitaire vak. Er zij maakt zich zorgen om de toenemende onwil van Weste lijke regeringen hun grenzen voor vluchtelingen open te houden. De snel vervagende scheidslijn tussen economische en politieke vluchtelingen is voor de Unhcr een steeds pijn lijker dilemma. Intensieve contacten met de donorlanden op dit gebied wordt een van de eerste opga ven voor Lubbers. Financiering van het vluchtelingenwerk is een niet minder klemmende prioriteit. Unhcr-veteranen als Thoolen denken dat er meer aandacht moet komen voor steun uit de privé-sector. Orga nisaties als Unicef en zelfs de Wereldgezondheidsorganisatie hebben die weg al gevonden. „Regeringen hebben hun be grotingslimieten, maar het gro te geld zit bij het bedrijfsleven- meent Thoolen. „Unicef, het VN-kinderfonds, zit minder krap dan wij, want kindertjes spreken aan. Er is geen reden waarom vluchtelingen dat ook niet zouden doen." Als ex-za kenman is Lubbers misschien wel te vinden voor een nieuwe wervingspolitiek richting be drijfsleven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9