'Hoogovens moet zich van de Britten ontdoen' CORUS aan het Noordzeekanaal: Corns IJmuiden. foto united photos de boer michel schnater VAN HOVE RONALD FRISART Bij Corns vlogen deze week twee toplieden de laan uit. Ze lieten het staal- en aluminiumconcern steeds verder in het moeras wegzakken, zonder krachtig in te grijpen. Zo'n ingreep komt er nu wel aan: massa ontslag in de Britse staalindustrie. De toekomst van de Nederlandse Corus-tak is daarmee echter niet veiliggesteld. Het voormalige Hoogovens moet iets ondernemen, anders gaat het ten onder. zilvergrijze limousine brengt Fokko Duyne woensdag van Schiphol naar uit witte bakstenen opgetrokken vvo- in Wassenaar. Eenmaal in veilige ha- aat de afgedankte topman van de Brit- ederlandse staalreus Corus zich niet rzien. Zijn echtgenote wijst verslagge- vriendelijk doch resoluut de deur. Via Corus-voorlichter laat van Duyne die id weten dat hij 'absoluut met rust' wil len gelaten. Wat na dertig jaar trouwe govens-dienst de bekroning van zijn ère had moeten worden, is uitgelopen en bittere deceptie. juni 1999 leek alles zo mooi. Van Duy- oen nog leidsman van Koninklijke govens, schilderde die dag op een 1 conferentie in het Amsterdamse Hil- piotel met gouden penseelstreken de Dmst van het fusieproduct. In samen- ing met met collega John Bryant van sh Steel had hij die 'love baby' op sta- 'ezet. De twee concerns zouden elkaar mllen en versterken, verzekerde Van ne het toegestroomde persvolkje, lersoonlijk vlak liep het gesmeerd tus- le hoogste staalbazen aan beide zijden de Noordzee. Bij hun eerste ontmoe- in april 1998, klikte het meteen. De erlandse econoom Van Duyne was kort ren aangetreden als bestuursvoorzitter Hoogovens, Bryant zou dat per 1 janu- 999 worden bij British Steel, n dat jaar beraadslaagden de twee in liepste geheim over een mogelijk sa- gaan van beider concerns. Concerto nden ze de operatie. British Steel duid- ze aan als Brahms en Hoogovens als del. Mannen blijven toch een beetje ens, ook al zijn het dikbetaalde cap- of industry. Een fusie zou het beste concludeerden de twee in mei vorig Lt Een maand later werd het voornemen amensmelting wereldkundig gemaakt, rtober ging het in omvang derde staal- :em ter wereld van start. Corus was ge- 'n. (te) harde noot om te kraken, was voor nderhandelingsteams de topstructuur de nieuwe onderneming. Uiteindelijk 1 besloten dat Van Duyne (nu 58) en nt (57) gedurende vier jaar gezamenlijk ntwoordelijk zouden zijn voor de dage leiding. De eerste twee jaar zou van ne een half treetje hoger staan dan zijn e collega, de volgende twee jaar zou de rollen omgekeerd zijn. En na pen- ering van de beide grondleggers zou tieuwe kapitein het roer overnemen, alles onder toezicht van een raad van" missarissen, waarin Brian Moffat de e viool speelde. Sir Brian kende het pen van de zweep. Hij was van 1991 tot luari 1999 Bryants voorganger bij Bri- Steel. s afgelopen dinsdag zijn die verhou- en radicaal veranderd. De commissa- n hebben Van Duyne en Bryant eruit anjourd. Aan 15 Great Marlborough "it in Londen trekt Sir Brian (60) voorlo- veer zelf aan de touwtjes. In dezelfde 'aring waarin hij dat wereldkundig kte, kondigde hij ook een drastische ■ring van het Britse Corus-tak aan. Er- 1 tussen de zes- en tienduizend staalar- ers zullen hun gewezen bazen Van tie en Bryant volgen. Met als niet ge- onbelangrijk verschil dat de werklie- het zullen moeten doen met een ander 'er afvloeiingsregeling dan de twee ver- ten toplieden. Volgens berichten in de '6 pers krijgt Bryant 3,5 miljoen gulden •Het ligt in de rede dat Van Duyne's 'en handdruk ongeveer even ferm zal- Zo zijn in ondernemersland nu een- ilde manieren. Dank voor bewezen diensten kunnen de goudgerande regelingen voor de ex-toplie- den moeilijk worden genoemd. Bestuurder Alex van der Molen van vakorganisatie De Unie heeft 'persoonlijk veel waardering' voor Van Duyne vanwege de manier waar op Hoogovens mede onder zijn verant woordelijkheid in de jaren negentig werd omgebouwd van een concern in adem nood tot een florerende onderneming. Bri an Moffat oordeelt echter beduidend min der rooskleurig over Van Duyne en Bryant. Volgens Sir Brian had het directieduo on voldoende in de gaten dat het zeer voortva rend spijkers met koppen moest slaan. Het is het bekende verhaal van de twee kapi teins op één schip die maar niet tot de noodzakelijke daadkracht kunnen komen. In de periode vóór het heengaan van Van Duyne en Bryant is het er in de besloten heid van de Corus-directieburelen niet zachtzinnig aan toe gegaan. „Ik heb begre pen", zegt vakbondsbestuurder Jos Duyn- hoven van FNV Bondgenoten, „dat Fokko van Duyne bepaald niet in goed overleg is opgestapt, en dan druk ik me nog voorzich tig uit." Iemand die zeer dicht bij het vuur zit maar anoniem wil blijven, bevestigt dat. Als er spanningen op de markt zijn, is het volgens deze anonymus logisch dat ook in tern spanningen ontstaan. Met deuren is er misschien net niet geslagen, maar dat het er hard aan toe is gegaan, staat wel vast. De door Sir Brian geëiste daadkracht was Fokko van Duyne: tegenwoordig thuis in Wassenaar in plaats van aan het stuurwiel in Londen. foto united photos.de boer poppe dé boer en is bij Corus vanuit ondernemersstand punt inderdaad hard nodig. Na de opge wekte klaroenstoten waarmee het fusiekind aan den volke werd gepresenteerd, raakte het immers onmiddellijk in moeilijkheden. En die problemen zijn alleen maar groter geworden. In de eerste negen maanden van dit jaar leed Corus een miljard gulden verlies. Het voormalige Hoogovens boekte wel een winst van ongeveer 400 miljoen gulden, maar dat viel in het niet bij de 1,4 miljard verlies van de Britse Corus-tak. De toestand was zo belabberd dat een obliga- - tielening waarmee Corus 500 miljoen euro in kas hoopte te krijgen, moest worden te ruggetrokken omdat beleggers er geen be langstelling voor hadden. Een jaar na de aankondiging van de fusie was de stemming onder de Britse staalar- beiders dan ook ver beneden peil. In juli dit jaar kon een delegatie van FNV Bondgeno ten dat waarnemen op het congres van de Britse collega's van de Steel Trade Unions Confederation (STUC). Een vakbondsman uit Wales besloot zijn toespraak aldus: „Welkom aan boord van de Titanic". De passagiers die in 1912 in Southampton de loopplank van de echte Titanic betra den, konden niet weten dat ze in de Atlan tische Oceaan ten onder zouden gaan. Met de managers die Hoogovens en British Steel samenbrachten, ligt dat anders. Zo werd afgelopen zomer in MaxiMail, het blad voor FNV-leden bij Corus IJmuiden, opgemerkt dat al voor de fusie bekend was dat het Britse pond ongunstig hoog stond ten opzichte van de euro - wat de Britse staalexport parten speelt - en dat tal van vestigingen van British Steel lang niet effici ent genoeg draaiden. Tot degenen die vanaf het begin geen fidu cie hadden in de Brits-Nederlandse staalfu- sie behoort H. Schenk, hoogleraar indu striebeleid aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Twee maanden geleden legde hij in deze krant uit dat de Hoog ovens-top zich gek heeft laten maken door beleggers die 'in andere sectoren grote winsten op korte termijn zagen ontstaan door overnames en dat ook van Hoogovens eisten'. Schenk wees er op dat uit interna tionaal onderzoek naar 12.000 fusies is ge bleken dat slechts vijftien procent van die samensmeltingen succesvol zijn. Volgens de hooggeleerde was er geen enkele reden om te veronderstellen dat Corus meer dan vijftien procent kans op succes zou heb ben. Half september vorig jaar liet Corus-top- man Van Duyne blijken dat ook bij hem het heilig vuur enigszins was getemperd. Op de vraag of hij de fusie succesvol vond, ant woordde hij: „Je kiest voor de strategisch juiste richting, maar of het een succes wordt, moet nog blijken. Dat weten we pas over een aantal jaren. Maar ik verwacht het wel". Aad van der Velden, die begin jaren negen tig als topmanager de sanering bij Hoog ovens voor zijn rekening nam, was met die zelfde verwachting aan het avontuur be gonnen. Maar eerder dan Van Duyne kwam hij van een koude kermis thuis. Het heetten 'persoonlijke motieven' te zijn die hem afgelopen herfst noopten de Corus- leiding te verlaten en met vervroegd pensi oen te gaan. In werkelijkheid kwam hij eer der dan zijn medebestuurders tot de slot som dat, om Corus gezond te maken, het mes diep in de Britse tak moest worden ge zet. Voor dat standpunt kreeg hij echter on voldoende steun. Naar verluidt heeft vooral de uit Wales stammende John Bryant zich gekant tegen sluiting of drastische afslan king van Corus-fabrieken in zijn land van herkomst. Van der Velden hield daarop de eer aan zichzelf. Ook op zijn laatste werkdag was de vol bloed Hoogovens-man nog wel overtuigd van de juistheid van het fusiebesluit. Maar in zijn afscheidsrede plaatste hij er op 31 oktober enkele pittige kanttekeningen bij. Van der Velden zette uiteen dat het best mogelijk is met winst staal te maken, als maar de juiste benadering wordt gekozen. Om te beginnen moeten de geschikte markten worden uitgezocht. Dat kan een sector als de auto-industrie zijn, maar ook een land, bijvoorbeeld Groot-Brittannië. Vervolgens moet de staalproducent in die markten klanten selecteren en zijn 'pro ductiecapaciteit aanpassen aan de behoef ten' van die klanten. 'Moeilijke en impopu laire keuzes' noemde Van der Velden in dat verband 'eigenlijk vanzelfsprekend'. Zijn medebestuurders begrepen ook wel dat er in Engeland en Wales iets grondig mis was (en is). De productiecapaciteit van Corus is daar ongeveer het dubbele van wat nodig is voor de Britse staalmarkt. Niet voor niets gaan analisten er nu van uit dat zeker twee grote Britse Corus-staalfabrie- ken - waarschijnlijk die in Llanwern (Wales) en Teesside (Noord-Engeland) - binnenkort worden gesloten. De overcapa citeit in het Verenigd Koninkrijk dwong Co- rus het afgelopen jaar ongeveer de helft van het geproduceerde staal uit te voeren naar het Europese vasteland. Als gevolg van de hoge koers van het Britse pond ten opzich te van de euro gebeurde dat met een verlies van 3,5 miljoen gulden. Per dag! Voorts kampt het concern met dalende staalpijzen in Azië en de Verenigde Staten. Onder leiding van het duo Bryant-Van Duyne ging de Corus-top desondanks niet verder dan de kaasschaafmethode. In di verse Britse vestigingen schrapten ze bij el kaar, en met tussenpozen, zo'n 4.500 ba nen. Veel minder dan Van der Velden no dig achtte. „Van der Velden is geen man van de kaasschaaf', zegt George Backer, voorzitter van de centrale ondernemings raad van Corus in Nederland. „Van Duyne was dat in zijn Hoogovens-periode wel en Bryant destijds bij British Steel ook." Volgens de al eerder genoemde anonieme ingewijde zijn Bryant en Van Duyne geen watjes, maar drong de noodzaak van een ingrijpende sanering niet tijdig tot hen door. Dat het is uitgelopen op een botsing tussen de toppers in de boardroom is op zichzelf niet best voor Corus. Het concern verliest de komende tijd terrein ten opzich te van concurrenten, omdat het met zich zelf bezig is in plaats van met producten en klanten. Het is echter een tussenfase waaraan niet meer te ontkomen viel. Het afgelopen jaar liepen de verliezen van dag tot dag hoger op. De koers van het Corus-aandeel zakte navenant. Begin deze maand was het aan de Londense beurs liefst zestig procent minder waard dan op 1 januari. COR-voor- zitter Backer: „Sir Brian Moffat, zijn plaats vervanger Henny de Ruiter en de andere commissarissen zagen dat met lede ogen aan. Zij kijken alleen naar de waarde van het aandeel en het belang van de aandeel houders". Uiteindelijk werd dat Van Duyne en Bryant - die door de koersval hun eigen opties waardeloos zagen worden - afgelopen dins dag fataal. Onder leiding van Sir Brian en ex-Shell-topman De Ruiter zal het komen de voorjaar rigoureus worden ingegrepen. Bondsbestuurder Jos Duynhoven: „Men sen van FNV Bondgenoten hebben net een werkbezoek gebracht aan Britse collega's. Ze kregen te horen dat Moffat iemand is die niet van halve maatregelen houdt. Voor De Ruiter geldt dat ook". Stakingen om banen te redden, behoren tot de mogelijkheden, want de Britse bonden zijn zich deze week een ongeluk geschrok ken. Toen de Corus-top eind augustus be reid bleek een investeringsprogramma van dik honderd miljoen gulden in de fabriek in Llanwern door te zetten, leek de Britse vak beweging gerustgesteld. „Dit is een blijk van vertrouwen in de werknemers in Llan wern", zei destijds secretaris-generaal Ken Jackson van de Amalgamated Engineering and Electrical Union (AEEU). Nu is de stemming radicaal anders. Na een gesprek met Corus-managers hanteerde bestuurder Eddie Lynch van de Iron and Steel Trades Confederation (ISTC) woensdag geharnaste vakbondstaai: „We zijn niet bereid hele ge meenschappen te laten wegvagen omdat Corus op beloftes terugkomt". In de Londense City, het financiële hart van de Britse hoofdstad, wrijft men zich intus sen in de handen. Direct na de aankondi ging van de komende sanering veerde de koers van het Corus-aandeel op. Moffat verhoogde de beleggersvreugde door te zeggen: „We hoeven niet per se het hele productieproces van staal in eigendom te hebben". Daarmee suggereerde hij dat Co- rus overweegt delen van het concern te verkopen. De zakenkrant Financial Times deed er nog een schepje bovenop. Ook de Corus-belan- gen in de winstgevende sectoren roestvrij staal en aluminium moeten worden ver kocht, schreef het blad. Het rekende voor dat dat 4,5 miljard gulden kan opbrengen. Corus-bestuurder De Ruiter heeft de spe culaties over het afstoten van de alumini- umactiviteiten - een erfenis uit de oude Hoogovens-boedel - overigens naar het rijk der fabelen verwezen. Desondanks is lang niet iedereen aan de Nederlandse Noordzeekust gerust op de toekomst. Niet in de laatste plaats omdat beschermengel Van Duyne tegenwoordig thuis zit in Wassenaar en niet meer aan het stuurwiel in Londen. „Van Duyne heeft het voor elkaar gekregen dat bij de fusie geen gedwongen ontslagen zijn gevallen aan Ne derlandse zijde", memoreert COR-voorzit- ter Backer. „Tijdens de CAO-onderhande- lingen in 1999 is vastgesteld dat de eerst volgende vijfjaar geen mensen zomaar de poort uit zouden gaan. Bij de fusie heeft Van Duyne dat overeind weten te houden. Hij heeft dat kunnen herbevestigen toen in februari dit jaar onzekerheid bestond over de werkgelegenheid in IJmuiden. Van Brit se collega's heb ik naderhand begrepen dat die daarop ontzettend jaloers zijn." Alleen al daarom zouden uit de hoosbui die de Britse staalindustrie te wachten staat ook wel eens wat ijzige druppels in Neder Al eerder dit jaar maakten leden van de Britse vakbond AEEU zich grote zorgen over moge lijk verlies van banen bij de grote staalfabriek in Llanwern, Wales. foto adrian white land terecht kunnen komen. Hoe irratio neel dat ook zou zijn, er bestaat een gerede kans dat de Britse vakbondsleiders niet zul len accepteren dat alleen hun leden op de keien komen te staan. Als pleister op de wonde zouden de Corus-saneerders dan ook wel eens de organisatie in Nederland op de korrel kunnen nemen. Bepaald somber is L. Bak, gepensioneerd hoogleraar planning aan de economische faculteiten van de Universiteit van Amster dam, de Vrije Universiteit en de Katholieke Universiteit Brabant. De aangekondigde harde sanering in Groot-Brittannië be schouwt hij als 'symptoombestrijding', een lapmiddel. „Het schrappen van duizenden arbeidsplaatsen haalt Corus niet uit het moeras." Het echte probleem zit volgens Bak ergens anders. „In het Verenigd Ko ninkrijk produceert men alleen laagwaardi ge staalsoorten, met een lage toegevoegde waarde. Fabrieken die dat doen, vind je bij honderden in de wereld. Ook in ontwikke linglanden, waar ze het tegen een veel lage re prijs kunnen." De Britse Corus-poot moet naar Baks stelli ge overtuiging de koers drastisch verleggen. „Ze moeten producten gaan maken met een hoge toegevoegde waarde." Te denken valt bijvoorbeeld aan bekleed staal, zoals de Corus-vestiging in Noord-Frankrijk maakt voor de Franse en Duitse auto-indu strie. De hoogleraar in ruste acht de Britten echter ongeschikt voor zo'n ommezwaai. „Ze zijn niet flexibel genoeg. De Britse vak bonden werken absoluut niet mee aan zo'n1 vernieuwingsproces. Een voorbeeld: als een Britse werknemer met behulp van een lift sneller kan werken, dan doet-ie dat niet.1 Dat mag namelijk niet van zijn vakbond, want die lift zou volgens de bond verlies van arbeidsplaatsen kunnen betekenen. In dat opzicht spelen Britse bonden een kwa lijke rol." Eigenlijk vindt Bak dat de Nederlandse tak van het aluminium- en staalconcern zich zelf van de Britten zou moeten ontdoen. Wat hij voorstelt, is eigenlijk een radicale variant van het idee van de centrale onder nemingsraad van Corus Nederland om het bedrijf in IJmuiden juridisch en financieel los te koppelen van de Britse tak. Bak: „Ik denk dat het het beste is wanneer het voor malige Hoogovens zich uitkoopt. Dat zal het een en ander kosten, maar daarbij kan de overheid helpen. Den Haag kan bijvoor beeld een beroep doen op fondsen van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal (EGKS). Vervolgens moet Hoogovens zich richten op de wat duurdere staalsoort, zo als non-ferro en chroomstaai." Dat klinkt op zijn minst inspirerend. In plaats van zich blind te staren op het 'min der' van de komende ontslaggolf, zou de Nederlandse Corus-poot zich moeten con centreren op het 'meer' van nieuwe per spectieven. Probleem is wel dat een van de belangrijkste argumenten voor de fusie met British Steel was, dat Hoogovens in zijn eentje te klein zou zijn voor de toekomst. Temidden van de steeds groter wordende concurrenten zou deze parel van de vader landse zware industrie kopje onder gaan, benadrukten Van Duyne en de zijnen vorig jaar. Twee maanden geleden zette de Tilburgse hoogleraar industriebeleid Schenk die stel ling al bij het oud vuil: „De staalbedrijven zijn al groot genoeg; samengaan levert geen extra voordelen op". Zijn gepensioneerde collega Bak wil nog wel een flinke stap ver der gaan. Als de Nederlandse Corus-tak zich niet van de Britten ontdoet, voorziet hij 'het ergste' voor het voormalige Hoog ovens. „Omdat er geen geld is voor nieuwe investeringen zal dan het hele bedrijf er aan gaan. En daarmee een groot gedeelte van de IJmond." John Bryant: vermeed harde ingrepen in de fa brieken in Wales, foto epa andrew parsons

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7