VmÉ Chirac overlegt bij top in 'biechtstoel' J or! Buitenland Even rust van strijdrumoer 'Ondernemersdroom' gaat schatkist veel geld kosten Aanhangers Gore krijgen geen gelijk van rechters Irian Jaya of Papoea: een politieke keuze B0UCHER0N Voortaan bontmuts af voor Sovjet-hymne :RDAG 9 DECEMBER 2000 IRDA ;e Agentur CPD Cea rlogsliefje' Britse troepen overleden De Britse actrice stabel Leighton-Porter is nsdag op 87-jarige leef- overleden. Ze stond mo- yoor de in de oorlog ra- jpopulaire stripheldin die uit de kleren ging het moreel van de Britse aten hoog te houden. jiton-Porter werd in de a '30 uitgeroepen tot het liste meisje van het land. ■rf rerkte als model toen U tekenaar Norman Pett jj ontdekte en zijn stripfi- W r |ane op haar baseerde. strip, die tot 1959 in de j Mirror verscheen, be- |e de blonde Jane de ste avonturen, waarin steeds weer hetzelfde rkwam: ze raakte haar kleren kwijt. Onder de Britse strijd- hten op het Europese vasteland was de strip zo populair afbeeldingen van Jane veel militaire voertuigen sierden, ston Churchill noemde haar zelfs het geheime wapen van Iritten. foto epa jteranen Moldova pikken huizen in Circa honderd verarmde Sovjet-veteranen in Moldo- ïet arme buurland van Roemenië, en hun families hebben •ren nieuwgebouwde woningen bezet die voor parlementa- eicjszijn bestemd. De groep zegt net als de volksvertegenwoor- rs recht te hebben op een goed dak boven hun hoofd. Een ituele bestorming door de politie zullen ze afweren met ppels en stenen, zo kondigden ze direct aan. ia4 iljoen mark voor 'Kaprun-wezen' :hen» Een collecte voor de vijftien Duitse kinderen die bij amp met de skitrein in het Oostenrijkse Kaprun een of bei- luders zijn kwijtgeraakt heeft bijna een miljoen mark opge- •ht, heeft een woordvoerder van de deelstaat Beieren giste- jezegd. Met het geld zal een deel van de onderwijskosten de kinderen worden betaald. jk relaties Slovenië en Belgrado iana De regering van Slovenië heeft gisteren besloten di- natieke betrekkingen aan te gaan met Joegoslavië nu dat een democratisch gezinde regering heeft. Bosnië kwam dag eerder tot hetzelfde besluit. De banden tussen Slovenië lelgrado werden verbroken toen Slovenië zich in 1991 als te deelrepubliek onafhankelijk verklaarde van de Joegoslavi- federatie, waarna het Joegoslavische leger tien dagen lang og tegen de afgescheiden republiek voerde. nerikaan Pope volgende week vrij <ou» De ernstig zieke Amerikaan Edmond Pope wordt rschijnlijk volgende week vrijgelaten. Dat heeft een hoge tionaris van het Kremlin gisteren tegen het persbureau In- gezegd. Pope is deze week in Moskou wegens spionage jaar cel veroordeeld. Ivanov, de secretaris van president kins veiligheidsraad, zei dat de 54-jarige Pope tot 14 decem- de gevangenis moet blijven. Volgens Ivanov kan Pope pas krijgen wanneer de straf van kracht wordt. Dat is op 14 anber. goni claimen geld ex-leider Nigeria Vertegenwoordigers van het Nigeriaanse Ogoni-volk len gisteren bij de Zwitserse regering een deel opgeeist van 100 miljoen dollar aan bevoren banktegoeden van wijlen Ï®tor Abacha. Van de tegoeden op de Zwitserse bankrekenin- s tegen de 90 procent afkomstig uit de Nigeriaanse olie-ex en het geld dient daarom te worden verdeeld onder men- die onder de oliewinning te lijden hebben gehad, betoogde ïdo van de Beweging voor de Overleving van het Ogoni- (MOSOP). induizenden vluchten in Guinee wry Tienduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen na chten in het zuidoosten van Guinee in West-Afrika. Inmid- zijn in de stad Guékédou al 86 doden gevallen. De regering het geweld in de streek aan bendes die vanuit Liberia dood ;rderf zaaien. Ruim 30 rebellen zouden de afgelopen dagen gedood, de andere slachtoffers zijn burgers. en volgt Kouchner op in Kosovo ihacen De Verenigde Naties hebben Hans Haekkerup, de ise minister van defensie, benoemd als opvolger van Ber- Kouchner als Hoge Vertegenwoordiger van de VN in Koso- )e 56-jarige Deen begint zijn nieuwe werkzaamheden in ja- Kouchner liet vorige maand weten zijn post te willen ver- ipositieleider aan kop in Ghana tA^ Oppositieleider Kuffuor gaat volgens de eerste uitslagen kop bij de donderdag gehouden presidentsverkiezing in na. Nadat gisteren de stemmen in 53 van de 200 kiesdistric- waren geteld bleek Kuffuor, een in Groot-Brittannie opgelei- irist, 58 procent van de stemmen te hebben gekregen en vi- iresident Mills, die wordt gesteund door scheidend presi- t Rawlings, 38 procent. Kuffuors Nieuwe Democratische ij boekte ook winst bij de tegelijkertijd gehouden parle- itsverkiezingen. en doden bij strijd in Israël alem De Westelijke Jordaanoever beleefde gisteren een de bloedigste dagen sinds het uitbreken van de Palestijnse tand, eind september. Minstens tien mensen zeven Pales in en drie Israëli's vonden de dood in een groot aantal etpartijen en gewelddadige betogingen. Er waren meer dan iderd gewonden. Arafats Fatah-beweging en islamitische or- isaties hebben gisteren en vandaag uitgeroepen tot 'dagen woede' ter herdenking van het uitbreken van de eerste Pa- jnse intifada, dertien jaar geleden. Ruzie over machtsverhoudingen loopt verder op De 'biechtstoel' moet de regeringsleiders van de Europese Unie dwingen tot het berei ken van een akkoord over vergaande hervormingen van de EU. Tijdelijk EU-voorzitter Frankrijk grijpt naar dit laatste redmiddel om de onderhandelingen vlot te trekken. Premier Kok sluit niet uit dat er dit weekeinde meerdere 'biechtrondes' nodig zijn. nice marc peeperkorn hetty van roou „Ik kan er geen peil op trek ken", luidde Koks inschatting van de kans op een succesvolle afronding van de gesprekken. De EU-leiders willen in Nice de Europese Unie bestuurlijk klaar maken voor de uitbreiding van af 2004 met twaalf nieuwe lan den. De huidige machtsverde ling tussen de lidstaten gaat op de schop en het nationale veto recht wordt afgebouwd. „Dit gaat over heel gevoelige zaken", verklaarde de Franse president Chirac. „Dit raakt aan de macht." Alle vijftien EU-landen kre gen gisteravond een voor een een kwartier de tijd om hun 'ondergrens' aan Chirac en pre mier Jospin kenbaar te maken. Het geplande gezamenlijke di ner werd afgelast. De grootste problemen liggen bij de nieuwe stemverdeling tussen de lidsta ten in de Europese ministerra den, waar de besluiten vallen. Zo wil Duitsland meer invloed dan Frankrijk omdat het twintig miljoen meer inwoners telt. Ne derland vraagt op zijn beurt een groter aantal stemmen dan Bel gië. Chirac riep zijn EU-collega's voorafgaand aan de biechtpro- cedure op 'een gebaar te ma ken'. De Duitse minister Fi scher (buitenlandse zaken) hield zich evenwel op de vlakte. „De bondskanselier slaat mij bont en blauw als ik vertel of Duitsland zijn stemmeneis laat vallen", aldus Fischer. Ook Kok weigerde in zijn kaarten te laten kijken. „Buiten mijn werk om heb ik bovendien weinig biechtstoelervaring", voegde hij daar nog aan toe. Vandaag presenteert het Franse voorzitterschap een sa menvatting van alle 'confessies' met een eerste compromis voorstel. Daarbij wordt het ge holpen door de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU. Diplomaten voor zien nadien nieuwe moeizame gesprekken. België dreigt al met een veto als Nederland daad werkelijk meer stemmen uit de onderhandelingen sleept. Chirac is niettemin optimis tisch over de afloop. „We zoe ken naar het compromis der wijsheid." Commissievoorzitter Prodi verwacht eveneens dat de De Franse president Chirac, momenteel voorzitter van de EU, legt de pers de problemen uit die de regerings leiders hebben met de voorstellen voor andere machtsverhoudingen binnen de Unie. Commissie-voorzitter Prodi (rechts) luistert schijnbaar onbewogen toe. foto »ap» remyde la mauviniere regeringsleider er dit weekeinde uitkomen. Een akkoord over de hervormingen van de EU resul teert uiteindelijk in een nieuw Europees Verdrag. Zonder dat nieuwe lidstaten in 2004 al kun- is de voorziene uitbreiding niet nen meedoen met de verkiezin- mogelijk. De regeringsleiders gen voor het Europees Parle- spraken de hoop uit de eerste ment. 'Europese NV' weer stap dichterbij land waar de hoofdzetel van het bedrijf gevestigd is in de EU. Nederland en Luxemburg voe len daar niets voor. Beide landen huisvesten vele multinationals waarvan het hoofdkantoor zich elders be vindt. ,,Als dit doorgaat, verlie zen wij mogelijk de statutaire zetel van een aantal multinatio nals", aldus een betrokkene in Nederland. Dat leidt tot een nog onbekende strop voor de schatkist. Het verdwijnen van geregistreerde ondernemingen resulteert immers in een lagere opbrengst van de vennoot schapsbelasting. Staatssecretaris Benschop (buitenlandse zaken) erkent dat Nederland voor een probleem staat. Of Den Haag uiteindelijk de komst van een EU-NV nog iets langer zal ophouden, wil de staatssecretaris niet zeggen. „Dat moeten de komende we ken bekijken." Nederland heeft een veto, maar is zeer huiverig om dit zware geschut in te zet ten. tsjetsjenié Russische soldaten gebruiken in een legertent in het zuiden van Tsjetsjenië hun avondmaal. De afgelopen 24 uur zijn dertien Russi sche militairen gedood bij diverse acties van de rebellen in heel Tsjetsjenië. Elf anderen raakten gewond. Bij een zelfmoordaanslag op het hoofd kantoor van de politie in Goedermes in Tsjetsjenië zijn gisteren twaalf politieagenten gewond geraakt. De bestuurder van de tankauto waar de aanslag mee werd gepleegd, kwam om het leven. foto epa De oprichting van een Europe se NV is bijna mogelijk. Na ruim 25 jaar discussie bereikten de regeringsleiders van de Eu ropese Unie gisteren een door braak in de verwezenlijking van deze ondernemersdroom. Een definitief akkoord kan Neder land en Luxemburg geld gaan kosten. Het bedrijfsleven vraagt al decennia om de mogelijkheid een Europese vennootschap te kunnen oprichten. Nu zijn de internationaal werkende onder nemingen gedwongen zich te registreren in alle Europese lan den waar ze actief zijn. De EU- NV leidt tot een forse vermin dering van deze administratieve rompslomp. Madrid lag geruime tijd dwars omdat de EU-NV meer zeggenschap voor de werkne mers met zich meebrengt dan de Spaanse wet vraagt. De op lossing die de EU-regeringslei- ders in Nice vonden is dat lid staten desgewenst de nationale regels voor medezeggenschap mogen handhaven. Nog deze maand moeten de EU-ministers van economische en sociale zaken het 'pre-ak- koord' afronden. Het laatste probleem is waar de Europese NV geregistreerd zal worden. Het compromis gaat uit van het Geen diskwalificatie bijgewerkte poststemmen jakarta theo haerkens washington gpd vervolg voorpagina Pogingen van aanhangers van Gore om de vice-president via een omweg aan de verkiezings zege te helpen in Florida, liepen gisteravond stuk in de rechts zaal van Tallahassee. In twee afzonderlijke rechtszaken die niet gerelateerd zijn aan de his torische zaak voor het hoogge rechtshof deden de rechters Clark en Lewis uitspraak ten gunste van Bush. In deze twee korte gedingen stond de vraag centraal of circa 25.000 briefstemmen die bij de presidentsverkiezingen van 7 november werden uitgebracht Staal en Diamanten Verwisselbare Armband 8.300 nlg aronson juweliers Grote Houtstraat, 47-49 2011 SC HAARLEM Tel.: 023/532.19.15 in de kiesdistricten Seminole en Martin County al dan niet gel dig zijn. Zouden de omstreden briefstemmen ongeldig zijn ver klaard, dan zou Bush netto en kele duizenden stemmen heb ben verloren. De kwestie van de briefstem men draait om een ingreep van functionarissen van de Repu blikeinse Partij. Deze overtra den formeel de wet toen zij met de hand identificatienummers van kiesgerechtigden op enkele duizenden aanvraagformulie ren voor briefstemmen schre ven. De rechters Clark en Lewis erkenden dat hiermee feitelijk sprake is van een onregelmatig heid in de kiesdistricten Semi nole en Martin. Niettemin concludeerden ze dat 'de integriteit van de stem van de kiezers' op geen enkele wijze werd aangetast. Er bestaat volgens hen geen twijfel over de bedoeling van de kiezers die deze omstreden poststemmen uitbrachten. Gore heeft zich be wust afzijdig gehouden van de kwesties in Seminole en Martin County. De reden daarvoor is dat hij sinds de verkiezingsdag van 7 november een strijd voert onder het motto dat alle stem men in Florida moeten meetel len in de einduitslag. De Wetgevende Vergadering van Florida is gisteren in een speciale zitting bijeengekomen om de 25 kiesmannen van deze staat aan te wijzen. De bijzon dere vergadering zal mogelijk elf dagen duren. De wetgevers zeggen zo te willen voorkomen dat Florida zijn stem verliest in het college van kiesmannen. Dit gevaar bestaat als de onze kerheid over de verkiezingsuit slag in Florida nog meer dan een week voortduurt. correspondent Het gebruik van de naam Papoea of Irian Jaya, voor de meest oostelijke provincie van Indonesië, krijgt steeds meer een politieke lading. De provincie zelf is volledig overge schakeld op Papoea, en zakenlui die er voet aan de grond willen krijgen wordt aangera den hetzelfde te doen. Maar in Jakarta hou den velen vast aan Irian Jaya. Op 1 januari van dit jaar stelde president Wahid voor de provincie, die hij bezocht om de eerste zonnestralen van het millen nium te begroeten, voortaan Papoea te noemen. Daarmee maakte hij een goede beurt omdat de oorspronkelijke bevolking, de Papoea's, zelf het liefst die naam ge bruikt. Papoea werd in de tijd van de Ver enigde Oost-Indische Compagnie vertaald met 'zwart'. Het zou uit het Sanskriet stam men en 'wild' of 'gevaarlijk' betekenen. Wahid was niet gelukkig met Irian Jaya, de naam die Soekarno het gebied gaf toen het in 1962 onder Indonesische beheer kwam. Irian stamt uit de tijd dat Indonesië en Ne derland ruzieden over de regio en zou een afkorting zijn van Ikut Republik Indonesia Anti-Nederland (Aansluiten bij de repu bliek Indonesië, anti-Nederland). De president, die de band met Nederland net weer had aangehaald, noemde een an dere reden. 'Irian' is het arabische woord voor 'naakt', zo stelde hij en het gaf toch geen pas zo'n woord als naam te gebrui ken. Wahid studeerde in Cairo en Bagdad en met zijn vriend uit die tijd, minister Shi- hab (buitenlandse zaken), spreekt hij nog dagelijks arabisch. Hoewel de Indonesische media vanaf dat moment naast Irian Jaya de naam Papoea of West-Papoea gingen gebruiken, geven ze tegenwoordig weer de voorkeur aan Irian Jaya, het Glorieuze Iri an. Dat komt omdat het Raadplegend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, de nieuwe naam nog niet formeel heeft goed- Een aantal media gebruikt beide namen, maar andere zijn zeer strikt. Anjis Kleden, chef binnenland van het engelstalige blad Indonesian Observer, laat in zijn krant uit sluitend Irian Jaya toe, een politieke keuze: „Wie het heeft over Papoea, steunt het on afhankelijkheidsstreven van de Papoea's. Wie Irian Jaya gebruikt, wil dat het onder deel blijft van Indonesië." Het weekblad Tempo ziet dat helemaal niet zo en hier volgen redacteuren dan ook hun persoon lijke voorkeur. „Misschien moeten we het er nog eens over hebben", meent bureau- chef Wiyando. Het provinciale parlement in Jayapura on dertussen is helemaal op Papoea overge schakeld. Ook wordt in een uit Jakarta af komstig wetsvoorstel dat de regio vanaf 1 mei meer autonomie moet bieden conse quent gesproken van Papoea. Het is niet voor het eerst dat er gedoe is om de naam van dit gedeelte van Nieuw Gui nea. Aanvankelijk kreeg het gebied dat veel Nederlanders kennen als het voormalig Ne derlands Nieuw Guinea, de naam West-Iri- an. Maar daar kwam Soekarno rap van te rug. De naam West-Irian impliceerde im mers dat er ook een Oost-Irian zou zijn. En dat was tegen het zere been van het ooste lijk deel van het eiland, Papua New Guinea. moskou frank hendrickx correspondent Het Russische parlement heeft gisteren met overweldigende meerderheid het oude volks lied van de Sovjetunie in ere hersteld. Alleen liberale politici stemden tegen de melodie die eerder in 1943 door Jozef Sta lin werd ingevoerd. De drie kleurige vlag (wit-blauw-rood) en tweekoppige adelaar uit de tsarentijd zijn eveneens als na tionale symbolen bekrachtigd. Een speciale commissie moet besluiten over de woor den die de opzwepende com positie van Aleksander Alek- sandrov zullen vergezellen. In de vorige versies werden Stalin en Lenin met lof overladen, en de enheid van de Unie van So cialistische Sovjet-republieken bezongen. Het in ere herstelde volkslied is om die reden zeer omstreden. Volgens de tegen standers zou uit respect voor dë miljoenen slachtoffers van het communisme een nieuw volkslied meer gepast zijn. President Poetin heeft zich sterk gemaakt voor de herin voering van 'de hymne van de Sovjetunie'. Volgens de Russi sche leider staat het commu nistische verleden niet alleen symbool voor onderdrukking, maar ook voor technologische vooruitgang en de overwin ning op nazi-Duitsland. Poetin hoopt dat het land zich zal ver enigen door het beste uit Rus- lands roerige geschiedenis over te nemen. De meerder heid van de Russische Doema dacht er vrijdag hetzelfde over. Van de 450 parlementsleden stemden er 381 voor de oude hymne. Uit opiniepeilingen blijkt dat een kleine meerderheid van de Russische bevolking eveneens voor herinvoering van het ou de lied is. De melodie ligt vol gens veel Russen beter in het gehoor dan het door Jeltsin in gevoerde 'Patriottische Lied' van Michail Glinka. De voor malige president is zelf 'cate gorisch tegen' de revival van het Sovjet-lied. Hij bekritiseer de voor het eerst in het open baar zijn opvolger. In een kranteninterview verklaarde Jeltsin dat een president niet alleen de mening van het volk moet volgen, maar deze ook soms moet beïnvloeden. „Mijn enige associatie bij het lied zijn de congressen waarop de par tijbureaucraten hun macht consolideerden", aldus Jeltsin. Voor het gebouw van de Russische Doema vonden klei ne demonstraties plaats van voor- en tegenstanders. Een straatorkest speelde alvast het 'nieuwe' volkslied. De liberale politicus Javlinski kondigde aan de beslissing van de Doema aan te vechten bij het Constitutionele Hof. „Het is een politieke vergissing en het is onze plicht dit te voorko men." Zijn voornemen lijkt weinig kans van slagen te heb ben. In de nieuwe wetgeving zijn Russische burgers verplicht op te staan en hun hoofddeksel af te nemen zodra het volkslied klinkt. Tegenstanders verklaar den al hier geen gehoor aan te zullen geven. Liberale com mentatoren noemen de herin voering van het oude lied een breuk met de democratische tradities van de laatste negen jaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5