apende techno-kloof tussen jong en oud ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 'Opa, je moet eerst klikken en dan slepen' stammen zijn die niet meer snappen waar het te genwoordig over gaat. Een gemiddelde advertentie voor een computer vermeldt MHz, SDRAm, MP3, Cachegeheugen, K56 flex modum 2xUBS, Polisili- con TFT, Touchepad met scroll button, Jog Dial en E-link. Ouderen zien jongeren met telefoontjes in de weer, maar begrijpen niet waarom ze die niet tegen hun oor houden. Sommige kleinkinderen zetten hun verlanglijstje op hun eigen homepage. En wat bedoelen ze daar in vredesnaam met web cam, wapper en rewriter? Jan (61): „Ik had geen idéé waar het allemaal over ging." Hij heeft zich wel eens laten uitleggen hoe je op internet iets kunt vinden. „Voor die jon gelui is het zo vanzelfsprekend, dat ze er doorheen sprinten. Dat gaat van hup, hup, hup, en dit en dat en zus en zo. Kinderen weten er zo veel van, dat ze het geduld niet hebben om het uit te leggen. Zij zijn al klaar als ik nog bij het begin ben." Docent Geereking: „Neem nou de reclame. Er zijn onderhand hele blokken waarin alleen nog maar Engelse termen door de lucht vliegen waar van je steeds minder begrijpt. Ken je die reclame waarbij de camera rond draait, je ergens op een hoog gebouw steeds twee jongeren even voorbij ziet komen met een bordje in hun hand waarop een 06-nummer staat. Dan zeggen ze nog heel kort iets. Ik vraag me af wie weet waar het over gaat. En zo gaat het maar door. Vind je het gek dat vooral ouderen steeds banger worden voor de moderne technologie, ze kunnen het niet meer bijhouden." De docenten houden de lessen zo eenvoudig mogelijk. „Ga met het pijltje op het kruisje rechts boven staan en klik dan." De bedoeling is dat de cursisten leren iets te maken, het op te slaan en het dan thuis op de computer weer te kunnen oproe pen. En om hun angst te overwinnen. Sommigen vertrouwen het nog niet helemaal. „Ik heb vier we ken geworsteld en ik blijf een beetje bang om din gen op te zoeken en op te slaan." Anderen slaken een kreetje.Jaaaa, dit kan ik al." Docent Van Schaik: „Ouderen willen vaak weten hoe het werkt en dat maakt het extra moeilijk. Jon geren interesseert dat niet. Die zeggen: het werkt, en ze gaan er mee aan de gang. De meeste ouderen willen eigenlijk liever helemaal niets met compu ters te maken hebben. Ze vinden het eng en kil en veel te ingewikkeld. Maar dan zien ze hoe hun kleinkinderen ermee omgaan of dat zo'n kleinkind berichtjes naar ze wil sturen via e-mail. Ja, dan ne men ze toch ook maar een computer. Er zijn maar weinig ouderen die uit zichzelf geïnteresseerd zijn." Marjo (58): „Ik heb altijd gezegd: computers in teresseren me niet. Maar ja, als je tegenwoordig al leen al in de Margriet kijkt, dan zie je overal verwij zingen naar www punt dit en dat, en dan kun je meediscussiëren. Grada (72): „Straks gaat alles via internet. Het is een wezenlijk onderdeel van het leven geworden en ik wil daarmee in contact blijven. Hoe ouder je wordt, hoe groter het gevaar dat je er bui ten valt, dat je je gaat afzonderen en dat wil ik juist niet. Ik wil in contact blijven met de samenleving. Straks kun je boodschappen doen via internet, en als je je huis niet meer uit kunt is dat ge weldig. Je moet een beetje vooruit zien." Jos (64): „Het is hartstikke leuk hoor, en het gaat beter dan ik ooit had gedacht, maar je rent nog sneller naar je graf toe, want dit kost zóveel tijd." DICK HOFLAND David is jarig, hij is vijf geworden. Als de juf vraagt wie er veel over compu ters weet, steekt hij meteen zijn vin ger op. „Ik kan de computer opstarten, de cd-rom er in doen, en via het ikoontje het spel laten begin nen. Je moet op Sesamletters klikken en dan raden wat er staat. Om koekie-monster moet ik altijd zo lachen. Ja, ik heb die cd-rom thuis, maar ik kan het ook op school hoor. Grover die op reis gaat, vind ik ook heel leuk. Dan kun je allemaal spelletjes vin den voor de matrozen." Zijn opa zit wel eens naast hem en die zegt dat hij er niets van snapt. „Dan zeg ik: Opa, je moet klikken en dan slepen. Maar mijn muis doet het niet zo goed, die gaat de ver keerde kant op." Jeffrey, ook vijf, zegt dat hij best veel verstand van computers heeft en vertelt dat hij Freddy Fish zo leuk vindt. „Dat heb ik ook op de computer", roept Lara, vier jaar oud, als ze die naam hoort. „Maar er is ook een Sinterklaasnet en dan kun je aaalles daarover weten." Jeffrey: „O ja, op 'Sinter klaasnet punt en el' zijn er zoveel, dat ik soms niet meer weet waar ik moet zijn." Hij vertelt dat hij overal op kan klikken en dat hij zijn vader en moe der wel eens moet helpen. „Computers is wel héé- éél leuk. Ik zit ook op zwemles." Groep 3 van basisschool De Rietakker heeft mid dagpauze. De kinderen eten een boterhammetje, drinken hun Fristi en maken de tafeltjes keurig schoon. Het lokaal ziet er uit zoals een lokaal voor kleuters er altijd uit ziet. Kleine tafeltjes met kleine stoeltjes, klein keukentje, tekeningen aan de muur, speelgoed in dozen. Alleen heeft dit lokaal een ver hoging, waar je met een trapje kunt komen en waar drie supermoderne computers zijn neergezet. En op de tafel van de juf staat een nieuwe laptop. Aan de muur hangt een projectiescherm waarop ze kan laten zien wat ze op die laptop doet. Dit keer kijken de kinderen naar een tekenfilmpje over Sin terklaas. „O, dat heeft ze gedownload van inter net", weet Jeffrey. Muisvaardigheid Groep 1 tot en met 5 krijgt nog geen officiële com puterles in een speciaal lokaal, zoals de hoogste drie groepen, maar leert er op een speelse manier wel mee omgaan. „Alles gaat met behulp van spel letjes en alle software is ingesproken", zegt juf Jea- nette. „Een stem zegt wat je moet doen. Bijvoor beeld: 'Wil je stoppen, klik dan op mij'. En dan moet je op een beest klikken." Twee computers zijn aangesloten op de beamer, de projector die aan het plafond hangt en die er voor zorgt dat je op het projectiescherm kunt zien wat je op die com puters doet. „Deze kinderen hebben al een onge looflijk grote muisvaardigheid. Ze hebben heel snel in de gaten wat je allemaal met die muis moet doen." Vraag kleine kinderen wat MHz betekent, inter net, gigabite of MP3, en ze weten het. Het hoort bij hun leven. In bibliotheken lopen zelfs peuters al rechtstreeks op de computer af om eenvoudige puzzeltjes te maken. Als ze het goed doen, klinkt er een leuk geluidje. „Er wordt om gevochten", zegt de vrouw achter de balie van een willekeurige bieb in het centrum van het land, waar twee computers staan. „Je kunt hier bijna niet binnenkomen of de kinderen zitten er achter. Het maakt ze er op een hele speelse manier vertrouwd met de moder ne technologie." Hoe ouder kinderen worden, hoe verder ze er in doordringen. Zoals op De Rietakker, waar meester Michael vandaag groep 6 en groep 8 compu terles geeft. Hij heeft een groot beeldscherm voor zich, waarop hij kan zien wat de kinderen op de in totaal 24 com puters doem Waar vroeger het school bord hing, prijkt nu een scherm waarop hij alles kan projecteren wat hij wil, waarop hij f kan schrijven en het -l' gewoon weer wegve gen. Hij kan ook met de vingertop de func ties aanklikken in plaats van met de muis. „Van de week liep er een jongetje uit groep 3 voorbij en die riep: Hé, de meester Eenmaal in groep acht weten ze alles van internet, Power Point en MP3, maar kleuters klikken ook al op ikoontjes om Grover door het virtuele Sesamstraat te loodsen. Op hetzelfde moment raken ouderen het spoor bijster en begrijpen ze nog amper de verlanglijstjes van hun kleinkinderen.Re-writer, webcam, wapper, ik had geen idéé waar het over ging.Een kijkje in de techno-kloof. heeft de beamer aan. Ik wist zelf nog maar net wat dat is, maar hij herkende het al", zegt Michael met verbazing en bewondering. „Vanaf groep 3 leren ze bij ons het principe van de computer, met behulp van eenvoudige software voor rekenen en lezen. Je ziet dat ze er totaal niet bang voor zijn, het is heel vanzelfsprekend voor ze. Vanaf groep 6 krijgen ze regelmatig les, en dat gaat behoorlijk ver." Groep 6, van een school in de buurt die niet zo'n modern uitgerust computerlokaal heeft, krijgt ge schiedenisles met behulp van de computer. De Ro meinen in Limburg blijken op het scherm in een virtuele villa te hebben gewoond. „Kijk, ik heb 'm", roepen een paar leerlingen. „Hé, hoe doe je dat?", vraagt een enkeling. Mede-leerlingen leggen het even uit. „Kijk, hier, ga je daar op staan, en dan hier naar toe." „Ja, dat snap ik." „En dan twee keer klikken op die." „Ja, hebbes, cool hoor," Een uurtje later mogen ze zelfstandig aan de slag. Rekenspelletjes doen op Rekenmaar.nl. „Mo gen we ook op Batteryworld?" wagen de jongens. „Oké". „Yessssü" roepen ze in koor. Meester Mi chael download ondertussen een nummer van de top 100. „De nieuwe van Jody Bernal, meneer!", roepen een paar meisjes. Op het hypermoderne schoolbord is te zien hoe Michael vliegensvlug het een na het ander aanklikt en allerlei schermpjes voorbij vliegen tot de nummer drie door de spea kers klinkt. Geen leerling die zich erover verbaast. Arjan en Samuel zeggen om beurten dat ze hun persoonlijke record gaan verbeteren met het spel letje waarbij ze zo lang mogelijk op een batterij moeten blijven zitten. Samuel: „Ik heb thuis geen internet. Jammer, want ik weet een paar heel leuke sites." De klas heeft pas een feest gehad en daar zijn fo to's van gemaakt, die Michael via een ander pro gramma vliegensvlug op het bord laat zien en uit print. Dan mogen ze de webcam aanzetten, die schuin naast de computer zit. Ze leren hoe je het beeld kunt stil zetten en aan passen. Live, capture, speci al effect, retouch foto. Na f -- nog geen tien mi- v s nuten doet iedereen het perfect. Groep 6 gaat op gewekt naar huis. Klik, klik, klik Tegen groep 8 zegt Michael dat je op internet ook bewegende plaatjes kunt vinden. „Ooh coolü", gilt de klas. Het gaat over Power Point, waarmee de leerlingen een presentatie voor de onderbouw moeten maken. Jelle (12) doet het voor. „Kijk, hier heb je de plaatjes. Dan moeten de kinderen raden wat het is en op één van de drie antwoorden klik ken. Als het goed is horen ze een applaus door de koptelefoon. Ja, dat heb ik zelf gemaakt. Opge bouwd uit plaatjes van internet en zelf ingetikt. Kijk, je kunt ook gewoon iets invoegen. Illustraties kun je hier vinden - klik, klik, klik - en die moet je dan hier opplakken - klik, klik, klik. Zie je? En dan doe je zo - klik, klik, klik - o, dit gaat even fout - klik, klik - zo, en zo - klik - en daar staat het dan. Klik, klik, klik. Zo, ik moet het even verplaatsen - klik - even naar hyperlink - klik - goed! Alleen nog even een knop maken dat je terug kan, heb je ac tieknoppen voor. Doe je deze dia, zo, tik ik in bal en geit, terug, even achtergrond er bij maken, blik- pijlen zodat je weer terug kunt, zo, klaar." Beginners Jos is 64 jaar en ze is eigenlijk bang voor de com puter. De angst dat er iets mis gaat, dat je dingen kwijt maakt, dat het niet lukt. „Gek hoor, zeker als ik zie hoe mijn kleindochter van amper zes met het grootste gemak achter zo'n ding kruipt. Zij doet al les al en ik blijf achter." Maar Jos laat het er niet bij zitten en doet mee aan een beginnerscursus voor vijftig-plussers. Heel langzaam komt ze er achter dat het wel meevalt. „Al kan ik nog niet zeggen dat het makkelijk is, nee, dat zeker niet. Elke keer ver baas ik me als iets lukt." Ze zit aan de koffie, met nog negen andere oude ren, tijdens de pauze van de vierde les. In een lo kaaltje op een industrieterrein staan tien oude computers opgesteld, waar nog geen cd-rom in zit en zeker geen webcam op is aangesloten. „We hebben er een netwerk van gemetseld", zegt do cent Jan Geereking, die met Ad van Schaik een dag in de week als vrijwilliger les geeft. Vol gens recent onderzoek is één op de tien 65- plussers dagelijks een tijdje bezig met de computer. Dat aantal groeit, vooral door het toenemende aanbod van cursus sen voor deze groep. De stichting Seni- jorWeb organiseert er vele en heeft op dit moment zelfs wachtlijsten. De docenten Van Schaik en Geere- ||gjÉ king constateren dat er hele volks jonge kinderen hebben al een ongelooflijk grote muisvaardigheid. Bij veel ouderen regeert de angst voor de computer. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53