'Wij willen graag goed gevonden worden ZATERDAG 9 DECEMBE Thomas Acda en Paul de Munnik genieten elke dag van succes programma ging over een uitspraak van Len- non, 'Het leven is wat je gebeurt terwijl je an dere plannen maakt'. En over 8 december 1980, voor onze generatie de scheidslijn tus sen 'alles was goed' en 'alles is anders'. Wat voor oudere mensen de moord op Kennedy is, is voor ons de moord op Lennon. Ieder een van onze leeftijd weet waar hij was toen die werd doodgeschoten. Plus het gevoel: als ze John Lennon gaan vermoorden is het echt afgelopen met de wereld. Dan zijn we heel hard naar beneden aan het gaan. Een zwaar besef, dat we in een programma en een lied hebben gegooid. Het openingsnummer van ons nieuwe programma en cd heet wel 'De Beaües en de buren', maar dat gaat over de ratrace waar we geen zin meer in hebben. Over de jacht naar waar het gras groener is. Over dat we zo verschrikkelijk veel moéten." De Munnik: „Dat is eigenlijk de rode draad in 'Hier Zijn': het is ook een keertje goed. La ten we nu eens zeggen dat we iets moois hebben gemaakt en dat het dan even genoeg is. Niet dat we z'n allen in een tuinstoel aan het zwembad moeten gaan liggen, maar nu is het wel even mooi. Straks kijken we. wel weerverder." Acda: „Je krijgt altijd e-mailtjes van men sen die schrijven 'm'n broer is zo ziek en die wil graag een handtekening'. Zeg je: tuurlijk, doen we." De Munnik: „We rijden wel even naar As sen." Acda: „Ja, we gaan wel even langs, we ko men wel even spelen, we doen wel even dit, we doen wel even dat. Het ging zelfs zo ver dat ik elke ochtend om kwart over zeven thuis werd opgehaald en 's nachts om drie uur weer de bus werd uitgeflikkerd. Daar heb je op gegeven moment behoorlijk genoeg van." Jullie staan nu toch ook avond aan avond in het theater? Acda:. „Man, we werken anderhalf uur per dag! Ik kom binnen, rook een sigaretje, kijk of m'n gitaar goed is gestemd en ga spelen. We leiden een luizenleventje op dit moment. Maar daar hebben we ook hard voor gewerkt hoor, om zo luizig te kunnen leven." Jullie imago is dat van tivee beste vrienden. Veel theaterduo's spe/en daf vooral. Acda: „Ja, die kennen wij ook." De Munnik: „Maar bij ons is het gewoon zo. Als we elkaar niet zien bellen we twee keer per dag." Acda: „Vrij gênant." De Munnik: „Ja, een beetje vervelend ei genlijk. Je komt ook niet meer van elkaar af." Is er wat veranderd in die vriendschap sinds jullie beroemd zijn? De Munnik: „Nee, eigenlijk niet. Alleen moet je af en toe samen wel hard lachen om wat er allemaal is gelukt. Alleen al het feit dat je een eigen bus hebt! Vijf jaar geleden toer den we nog in een raar autootje, een oude Ford Fiësta van Thomas." Acda: „Negenhonderd piek gekost! Laatst gaven we een concert op de Dam en toen dacht ik nog: je speelt drie nummers, krijg je daama zomaar een andere gitaar!" De Munnik: „Dan is het dus heel leuk als je vrienden bent. Kun je er samen om grinni ken. Een soort complot ja, want het slaat na tuurlijk allemaal nergens op. Ik bedoel, op gegeven moment heb je ineens een BV." Acda: „Niet 'één, maar drie. Allemaal leuk en aardig, maar we zijn beslist niet commer cieel. We willen nooit zelf reclames doen of onze nummers aan commercials verkopen. Amstel wilde ons wel, KPN, man, we hebben miljoenen bij elkaar geweigerd. Maar ik wil het goed doen. Ik ben niet die pik die er over tien jaar alles doorheen hééft gesnoven. Dus zijn we toen we zoveel geld gingen verdienen aan platen en volle zalen naar Paul de Leeuw ge.stapt. Die is gewoon gaan zitten en heeft ons verteld hoe en waarom je een BV op richt." Dat haalt de jongensromantiek er wel be hoorlijk af... De Munnik: „Nee juist niet! Het is juist heel geestig allemaal. Ik had het acht jaar ge leden wel willen voorspellen. We staan nu drie weken in de Kleine Komedie. Acht jaar geleden hadden we gedacht: een dag en dan ben je al een hele grote. Al onze shows in Nederland zijn uitverkocht." Acda: „We hebben zelfs het record op een zaal in ons land. Youp van 't Hek verkocht in veertien minuten uit, Freek de Jonge in twaalf. Wij in zes." Blijft er dan nog wel wat over om te bereiken? Acda: „Zo is het wel even mooi." MARC FLOOR Is jullie gewoonheid dan geen pose? Valt het jullie ook op dat zodra over Acda en de Munnik wordt gesproken op een of andere manier de term dertigers-romantiek ter spra ke komt? Acda: „De laatste tijd wel ja. Nog geen jaar geleden waren we de nieuwe Doe Maar, om dat onze fans 15 jaar oud zouden zijn. Ter wijl we theater maken voor onze generatie. Maar goed ook, want ons eerste programma bleek populair bij vijftigers en dat was niet de bedoeling. De eerste try-out werd voorna melijk gewaardeerd door het gros dat nog Acda: „Je kunt doen zoals Marco. Om twaalf uur 's nachts in een trein gaan staan en de Free Re cord Shop opengooien. Wij verkopen ten slotte ook 300.000 cd's. Maar wat moet ik nou midden in de nacht op een treinstation? We hebben concerten gedaan waarop we zelf helemaal niet hoefden te zingen. Doet het publiek wel. Lowlands, tienduizend man, de Uitmarkt vijfentwintigduizend. Genieten we van hoor. \inden we erg geestig. Maar de volgende dag wil ik wel gewoon weer zelf zingen. We zitten in de kleinkunst, niet in de popmuziek." De Munnik: „Het is hartstikke leuk om af en toe te spelen dat je een grote popster bent. Word je in zo n afgezonderde gang naar het podium geleid, terwijl je al dof het rumoer van de zaal hoort. Maar het is een spel, een toneelstuk. In het theater heb je tenminste de macht om mensen naar een liedje dat je hebt geschreven te laten luiste ren. In plaats van dat ze het allemaal mee gaan blèren." Jullie koketteren met het imago van gewone jongens... De Munnik: „Klopt. Dat we mooie liedjes schrijven en leuke dingen doen in het thea ter wil nog niet zeggen dat we Gods gift zijn aan de wereld. Een bakker die een heel goed brood bakt, gaat toch ook niet ineens in een mooi pak lopen? Wij trekken op het podium aan wat we normaal ook zouden aantrekken. We gedragen ons zoals we ons normaal ook zouden gedragen." Acda: „En gympen zitten echt veel lekker der dan van die dure leren schoenen. We hoeven wat imago betreft ook nergens aan te voldoen. Acda en de Munnik is begonnen voor dertien hardrockers in Asten en dat was al leuk. Nu genieten we elke dag van ons succes, maar we zullen er nooit naar gaan le ven." Met 'Hier zijnen 'It's only Cabaret but we like if leveren Acda en de Munnik hun derde cd en theaterprogramma af. Het Amsterdamse duo staat inmiddels garant voor platina platen en uitverkochte zalen. Thomas Acda (33) en Paul de Munnik (30) over imago, roem, muziek, theater en John Lennon..Mensen moeten onvoorwaardelijk zeggen dat we geweldig zijn. bekend was met de Tweede Wereldoorlog. Vrij pijnlijk allemaal. Vandaag zag ik een stropdas in ons publiek, op de tweede rij. Dat zie je niet vaak: ik wou er nog iets van zeggen. Maar het maakt mij niet uit hoor, ik schrijf niet voor een publiek. Ik schrijf voor mezelf." De Munnik: „Je schrijft over wat je bezig houdt. En blijkbaar is er iets, zeker in onze liedjes, dat mensen van onze leeftijd en een gemiddelde van net daarboven en eronder raakt. Mensen snappen het meteen als ze een nummer van ons horen. Misschien niet de tekst of de bedoeling, maar wel het ge voel." Acda: „Ruut Weissman, onze regisseur, zei een keer: jullie raken een snaar, wat het is weet ik niet, maar zolang 'ie trilt moet je er maar van genieten. Zo denk ik er ook over." Wat de teksten betreft, hoe komen jullie aan je zinnen De Munnik: „Op gegeven moment komt gewoon in me op: nu heb ik echt te lang geen lied meer geschreven. Of ik luister naar een plaat en denk: zo'n liedje zou ik ook wel willen schrijven. En dan ga ik zitten. Wordt het wel een totaal ander liedje. Thomas heeft veel meer een zin waar hij mee rondloopt en waar hij een liedje omheen wil schrijven. Dat doet hij dan en vervolgens leest hij het resul taat aan mij voor. Is het niet goed, schrijft hij gewoon een ander liedje om die zin heen. Zo is bijvoorbeeld 'Als het vuur gedoofd is' ont staan. Heeft hij geloof ik wel drie teksten om heen gemaakt." Acda: „De zin die ik had was 'Als het vuur gedoofd is dan komen de wolven'. Vond ik zo goed! En rond 'Het regent zonnestralen' heb ik wel vier teksten verzonnen. Die zin had ik niet van mezelf, maar van m'n vrouw. Ik heb thuis ook een deur groen geverfd, schoolkrijt erbij, zodat ik altijd kan opschrij ven wat me te binnenschiet. Soms duurt het heel lang voordat ik een zin kan verpakken in wat ik bedoel. 'De regen staat je niet' bedacht ik al in '89, maar heb ik pas vorig jaar in een liedje van Paul de Leeuw gezet. Ik hou van zinnen, ik hou van woorden. Ik weet niet waarom. Ik ben helemaal niet literair onder legd of zo, ik ben gewoon begonnen met schrijven." Jullie hebben het wel vaak over John Lennon en de Beatles... Acda: „Ach. valt wel mee hoor. Ons tweede Acda: „Wel in die zin dat het heus niet zo moeilijk is om met een horde gillende fans een grootse perspresentatie van je nieuwe cd te organiseren. Kwestie van een goed strijd plan, iedereen even geil maken via TMF. Maar dan krijg je ook de nare dingen erbij. Kom je net als Borsato in de bladen en moet je een hek om je huis bouwen. Willen wij niet. Om het normaal te houden heb ik al be kend gemaakt dat ik getrouwd was voordat ik echt trouwde. Bewust ja, ik heb geen zin in die onzin. Ik weet niet wat ik moet met brie ven van meisjes die ik niet ken." De Munnik: „Wat ook lekker is: wij kun nen met z'n tweeën door de Kalverstraat lo pen zonder lastig gevallen te worden. Als we stilstaan is het hek wel van de dam. Kunnen we twee uur lang handtekeningen uitdelen en moeten we, zoals laatst, de Sissy Boy in vluchten." Acda: „Maar je mag best weten dat we be wust vanaf het begin zo gewoon mogelijk hebben gedaan. Ik heb zelfs een keer aan de bar een boze Hans Teeuwen gehad. 'Hou nou eens op met dat normaal doen', riep die. 'Wij zijn toch geniaal?!' Weet ik allemaal wel, maar ik heb geen zin in dat gedoe. Boven dien ben je maar drie minuten geniaal in misschien wel een heel jaar." Maar je wilt als artiest graag succesvol zijn? De Munnik: „Zijn we toch? Op het mo ment dat je besluit je liedjes en verhalen op een podium te zetten, wil je dat zoveel mo gelijk mensen het horen. Anders moet je ge woon mooie dingen blijven schrijven op je zolderkamertje. Ook goed hoor, maar als wij iets hebben gemaakt, willen we dat zoveel mogelijk mensen het horen. Houdt me ook bezig, het zo goed mogelijk worden. Mensen moeten niet roepen: nou, ik weet het niet met die Acda en de Munnik. Nee, ze moeten onvoorwaardelijk zeggen dat we geweldig zijn." Acda: „We kunnen ook heel slecht tegen kritiek. Heeft iedereen toch? Mensen die zeg gen dat ze goed tegen kritiek kunnen, liegen. Wat is er nou leuk aan kritiek? 'Heren, het couplet dat u daar zingt is gewoon kut'. Lek ker, denk je dan zeker, dankjewel? Rot op: het is wél een goed couplet! Begrijp je?" De Munnik: „Wij willen graag goed gevon den worden." Acda: „Het is toch zeker onze passie?" Paul de Munnik (links) en Thomas Acda: „We gedragen ons zoals we ons ook normaal zouden gedragen." foto gpd emiel van lint

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 50