'Ik denk niet dagelijks: wat ben ik blij dat ik er nog ben' OOG in OOG O <S5k ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 Theo van Seggelen werd geboren op 22 mei 1954. Hij woont in Leiden met zijn vrouw en twee zoontjes. Van 1979 tot '81 voetbalde hij bij Telstar. Sinds 1989 is hij voorzitter van de WCS, de vakbond voor beroeps voetballers. door Judy Nihof Theo van Seggelen: „De voetbalsport is keihard. Ik vind het een stimulans om in die wereld iets te verbeteren. Als er geen organisaties waren zoals de WCS, dan zou de voetbalwereld helemaal een jungle worden." foto hielco kuipers 18. Wat vindt u opwindend? „Ik vind heel veel dingen opwindend. Een heel mooie vrouw die naar beneden skiet op een zwarte piste bijvoorbeeld. Dat is zo maar eep spontane ingeving. Skiën zelf is ook opwindend. Ik heb het ontdekt toen ik achttien was. Je krijgt er een kick van. Toen ik ziek was, leefde ik tijdens de chemokuur erg toe naar het moment dat ik weer zou kunnen skiën. Het was iets waar ik me aan vastklampte. Als mijn zoontje van drie, die nu ernstig ziek is, opknapt wil ik hem mee nemen naar Morzine in Frankrijk. Dat is een vast wintersportstekkie geworden." 20. Bent u een goed mens? „Ja. Ik geloof in het goede in de mens en dus ook in het goede in mezelf. Als voorzit ter van de voetballersvakbond probeer ik op te komen voor de modale voetballers en voor de trieste gevallen. Ja, die zijn er wel degelijk. Daar hebben mensen een vol strekt verkeerd beeld van. Ik ben nu bezig voor een voetballer wiens knie aan gort is en die er bij zijn club wordt uitgeschopt. De voetbalsport is keihard. Ik vind het een stimulans om in die wereld iets te verbete ren. Als er geen organisaties waren zoals de WCS, dan zou de voetbalwereld helemaal een jungle worden. Je moet in dit werk wel eelt op je ziel hebben. Je krijgt altijd de zwartepiet toege speeld. Behalve voor de spelers, doe je het voor niemand goed. Maar ik kan er goed tegen. Ik kan het allemaal goed relativeren. Dat heeft onder meer te maken met het feit dat ik zelf ernstig ziek .ben geweest. Afge zien daarvan is ook dit jaar een heel verve lend jaar geweest: mijn vader overleed, daarna mijn schoonmoeder en twee weken later bleek dat mijn zoontje kanker had. Andere dingen zijn daardoor niet zo be langrijk." 21. Benijdt u mensen meteen sterk geloof? „Ik denk dat mensen heel veel steun aan hun geloof kunnen hebben, maar ik benijd ze niet. Mijn angst voor de dood zou niet minder worden als ik wel zou geloven. Dan zou ik nog net zo bang zijn. Waaraan ik steun ontleen in moeilijke tijden? Ik denk bijna altijd positief. Ik probeer uit ellende iets positiefs te halen. Ik denk dat ik een bepaalde weerbaarheid van huis uit heb meegekregen. Ik kom uit een arbeidersge zin, we moesten overal voor knokken. Ik vind het trouwens een goede zaak dat er naast de orthodoxe geloven nu ook ruimte is voor andere spirituele vormen van ge loof. Maar ook daarin zie ik voor mezelf geen heil." 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? „Wat een vraag... Ik denk dat mannen en vrouwen totaal verschillende wezens zijn. Maar of de een het moeilijker heeft dan de ander? Helaas is het nog steeds zo dat de vrouw "het moeilijker heeft dan de man. Het is nu eenmaal een feit dat de druk van de opvoeding meer bij de vrouw ligt. Kin deren opvoeden brengt een grote verant woordelijkheid met zich mee. Vaak heeft de verdeling van de taken te maken met het feit dat een man carrière wil maken. Die carrièredruk ken ik zelf niet. Wel doe ik mijn werk met heel veel plezier. Ik zou best de helft van de tijd bezig willen zijn met de opvoeding, maar met mijn huidige functie is dat een utopie." 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? „Tot mijn veertigste werd ik altijd een zon dagskind genoemd. Ik ben opgegroeid in een liefdevol gezin. Ik ging rechten stude ren, kon goed voetballen, had veel vrien den. Had weinig tegenslagen gehad. Tot ik kanker bleek te hebben. Ik ben een jaar uit de roulatie geweest en heb een behoorlijke mentale tik gekregen. Om de vergelijking met het voetbal te maken: ik ben na mijn ziekte begonnen aan de tweede helft. En ik moet zeggen dat ik me in die tweede helft nóg gelukkiger voel dan in de eerste. Ik heb wel een eigen mening over de manier waarop je met de ziekte kanker moet om gaan. Kanker is nu eenmaal een levensbe dreigende ziekte. Het is goed dat te onder kennen. Maar op het moment dat je het ge luk hebt de ziekte te weerstaan, is het vol gens mij beter om te trachten zo snel mo gelijk je oude leven op te pakken. Ik ben dan ook niet het type mens dat zegt: elke dag is er een. Ik denk niet dagelijks: wat ben ik blij dat ik er nog ben. Natuurlijk be sef ik beter dan wie dan ook wat de waarde is van het leven. De band met het leven is nog hechter geworden." 31. Welke prijs zou u graag winnen? „Ik ben niet geïnteresseerd in geldprijzen, hoewel ik al jaren meedoe aan de staatslo terij. Ik ben namelijk zo'n slachtoffer van de automatische overschrijving. Ben al ja ren van plan om op te zeggen, maar ik ver geet het steeds. Het klinkt vreemd, maar ik ben altijd weer blij als blijkt dat ik die hoofdprijs niet win. Ik heb een rare kron kel: als ik van al die miljoenen mensen niet degene ben die wint, zal ik van al die mil joenen mensen ook wel niet degene zijn die getroffen wordt door een vallende boom bij een zware storm." 36. Wie is uw favoriete schrijver? „Ik lees heel weinig boeken. Ik lees wel veel kranten en tijdschriften, ben wat dat be treft een echte maniak. Ik hou van cynische columns: Jan Blokker, Spaan. Ik erger me aan de colums van voetballers in De Tele graaf, vooral als er het woordje 'exclusief bij staat. Het interessante van voetballers is dat ze goed kunnen voetballen. Als ze gaan schrijven, denk ik altijd: doe dat nou niet, ga nou maar voetballen. Als er iets speelt op mijn vakgebied, zoals nu met de ont wikkelingen op het gebied van transfersys temen, dan lees ik alles wat daar in Neder land en in het buitenland over wordt ge schreven. Ik ben ook heel geïnteresseerd in politiek. De enige boeken die ik lees tijdens mijn vakantie - en het hebben van vakantie is een tijd geleden - zijn die van John Gris ham. Maar om nou te zeggen dat hij daar om mijn favoriete schrijver is... Ik kom er gewoon niet aan toe om andere boeken te lezen." 44. Wat was uw slechtste beslissing? „Ik neem meestal beslissingen op mijn ge voel en daar zitten heel veel goede en heel veel slechte bij. Toch denk ik: beter een slechte beslissing dan geen beslissing. Een van mijn beste beslissingen wés eigenlijk helemaal geen beslissing. Mensen zeggen wel eens: we besluiten kinderen te nemen. Dat vind ik zo'n onzin, want kinderen neem je niet. Toen ik een relatie kreeg met Corine wilde ze graag kinderen, maar ik bleek vanwege de chemokuren tijdelijk on vruchtbaar. Toch raakte ze zwanger. De be handelend arts kon na onderzoek niet an ders constateren dan dat er waarschijnlijk toch een 'zaadcel met een snor' - ik heb zelf een snor - de goede weg gevonden had. Een lucky shot. Op zakelijk gebied is het een goede be slissing geweest om in '92 te komen tot een echte internationale vakbond, de FIFPro. En het is ook een goede beslissing geweest om me niet te laten meedeinen op de gol ven van het snelle wereldje van Peter Stuy- vesant, maar om mezelf te blijven en vast te houden aan de normen en waarden die ik heb. Een beslissing die achteraf slecht bleek te zijn, was mijn besluit om te stoppen met het spelen van betaald voetbal bij Telstar. Ik vond destijds dat ik moest gaan werken. Bovendien dacht ik dat een baan als kandi daat-notaris niet te combineren was met het voetbal. Achteraf vind ik dat ik gewoon nog een paar jaar had moeten blijven voet ballen. Werken kun je nog lang genoeg." 2. Wanneer bent u voor het laatst boos geweest? „Ik ben heel vaak boos. In mijn werk ben ik elke dag wel een keer boos. Ik was laatst ontzettend boos op Rob Cohen, de schoonvader van Ronald de Boer. Die man koketteert met de De Boertjes en heeft daar nu meer dan een hobby aan. Het gaat om de manier waarop Cohen te werk gaat: hij belt mij op om iets te vragen over een be paalde kwestie. Net als ik wil antwoorden, moet hij de verbinding verbreken omdat hij in een vliegtuig stapt. Hij zou zo terug bellen. Nooit meer iets van die man ge hoord, totdat ik in de krant lees dat hij een proces heeft aangespannen tegen de FIF Pro. Verder ben ik ontzettend boos geworden over de manier waarop de presidentsver kiezingen in Amerika zijn verlopen. Het is een lachertje dat de belangrijkste man van de wereld op deze wijze moet worden ge kozen. In een land waar de technologie op een hoger peil staat dan waar ook ter we reld, is het toch bedroevend dat er een juri dische strijd uitbreekt over de vraag of de gaatjes op de stemformulieren al of niet correct zijn doorgedrukt." 13. U mag vier personen - levende of dode - uitnodigen om vanavond mee te eten. Wie kiest u? „Dat moet een gemêleerd gezelschap wor den van mensen die niet meer leven. Twee mannen en twee vrouwen. Romy Schnei der moet daarbij zitten. In mijn jeugd was ik een fan van haar en eigenlijk ben ik dat nog steeds. Verder Jeanne d'Arc, vanwege mijn interesse voor geschiedenis. En John F. Kennedy. Volgens mij heeft hij een hoop te vertellen. Joop den Üyl moet er ook bij. Ik zou wel eens willen weten wat hij van de huidige PvdA vindt. Ik ben zelf lid van de PvdA, maar ik vind dat de partij er mede debet aan is dat de politiek aan het ver vreemden is van de mensen." finish De vragen Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Wanneer bent u voor het laatst boos geweest? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Met wie zou u een avond uit willen? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Verandert u met het ouder worden in positieve of negatieve zin? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? U mag vier personen - levende of dode - uitnodigen om vanavond mee te eten. Wie kiest u? Bent u gelukkig? Waar valt u op? Welke rol in welke film had u willen spelen? U moet een van de twee dingen inleveren: uw auto of uw televisie. Wat kiest u? Wat vindt u opwindend? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Bent u een goed mens? Benijdt u mensen met een sterk geloof? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Heeft u wel eens een vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er dingen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Welke kus zou u willen over doen? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke prijs zou u graag winnen? Noem de belangrijkste karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren. U leeft nog dertig jaar met ofwel het lichaam ofwel de geest die u nu heeft Wat kiest u? Hoeveel vrienden heeft u? Bent u trouw? Wie is uw favoriete schrijver? Wanneer was u voor het laatst dronken? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? Benijdt u de dieren wel eens? Welke soort? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wat is uw favoriete moment van de dag? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? i. Wat was uw angstigste moment? Wat is uw favoriete seizoen? Wat is uw grootste zonde/wetsovertreding? I Wat zou u graag beter kunnen? i. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? o m

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47