Rokers niet met rust laten ZATERDAG BIJVOEGSEL Als ze over de drempel van de spreekkamer stapt, rinkelt de zuurstoffles in het mandje, van haar rollator. Sinds een maand of vier is de nu 52-jarige Wil Kesting vanwege een ernsti ge vorm van longemfyseem afhankelijk van zuurstof. Vierentwintig uur per dag, zeven dagen in de week, voor de rest van haar le ven. „En toch kon ik het roken niét laten", zegt ze nadat ze de zuurstoftoevoer wat heeft te ruggedraaid. ,,lk probeerde van alles. Pleis ters, acupunctuur, laser, noem maar op. Het hielp geen bal. Ik doofde mijn laatste sigaret onder de kraan en stond soms binnen het uur weer bij de automaat. 'Wil, je zit aan het zuurstof, zeiden mijn vrienden. Maar dat werkte eerder averechts. Na zo'n opmerking stak ik er juist een op. Om te provoceren." Voor Roos Blom, therapeute van de rookstop-poli van het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam, een herkenbare reactie. „Dat zie je wel vaker, het vingertje helpt niet." Mensen die willen stoppen met roken wor den er intensief begeleid om hun doel te be reiken. In het geval van Wil'Kesting voorlopig met succes. Sinds ze haar laatste peuk op donderdag 28 september uitdrukte, heeft ze de drang om er weer een op te steken weten te onderdrukken. De gevolgen zijn merkbaar. „Met mijn longen komt het natuurlijk nooit meer goed, maar hoesten doe ik bijna niet meer. Als ik dit vier jaar geleden had gedaan was die fles niet nodig geweest." Een nog onaangeroerd pakje Gauloises is op het vlaggetje van Euroscop gespiest. Tus sen 1994 en 1997 was longarts Paul van Spie gel nauw betrokken bij het door deze organi satie uitgevoerde onderzoek in heel Europa naar manieren om te stoppen met roken. „We borduurden voort op het grote Ameri kaanse onderzoek uit de jaren daarvoor. Daaruit bleek dat longproblemen niet met medicijnen te verhelpen zijn. maar dat stop pen wel helpt. Een op de drie rokers krijgt een chronische longziekte en ongeveer de helft daarvan zal er vroegtijdig aan overlij den." Machteloos „Als longarts voel ik me vaak machteloos en dan ligt het cynisme om de hoek. Er zijn longartsen die niet eens aan een behande ling beginnen. Ze schrijven wat medicijnen voor en sturen patiënten naar huis en naar de huisarts voor terminale zorg. Ik krijg ook te maken met mensen die last hebben van aan roken gerelateerde klachten. Als ik over Rokers loopbaan 25 30 35 40 45 50 55 60 65 Leeftijd in jaren de intensive care loop moet ik beslissingen over leven en dood nemen. Wanneer je met iemand te maken hebt die tenminste gepro beerd heeft te stoppen met roken, ben je ge neigd méér te doen. Maar dat gevoel van machteloosheid is voorbij nu ik weet dat er andere opties zijn. Als je weet dat de beste therapie stoppen met roken is, moet je daar al je energie in steken." Het onderzoek van Euroscop wees uit dat als mensen van hun arts het advies krijgen te stoppen, dat in slechts vijf procent van de gevallen lukt. Van Spiegel „Maar zodra we ie mand nicotinekauwgom gaven, steeg de kans op slagen tweeënhalf procent. En als je ze na een week nog eens opbelde om te vra gen hoe het ging, stegen de kansen verder. Toen wist ik het zeker: als je mensen aan de veter kunt houden heeft dat effect. Blijven praten en niet opgeven. Dat is de basis van de rookstop-poli geworden." Sinds vorig jaar worden vijftig rokers in het. Slotervaartziekenhuis door een team be staande uit een arts en een verpleegkundig consulent, geholpen bij het afscheid van de sigaret. Uitgangspunt is dat rokers verslaafd zijn. Om te stoppen is daarom leentjebuur gespeeld bij de werkwijze van afkick-klinie- ken. Een intakegesprek moet duidelijk ma ken in welke fase van de verslaving iemand zich bevindt. De gemiddelde rokersloopbaan begint op de middelbare school. Van Spiegel: „Op die leeftijd raak je het makkelijkst verslaafd. Daarna volgt de periode van de gelukkige ro ker die zich van gezondheidsrisico's weinig bewust is. Behandeling heeft de meeste kans in de tijd daarna. Op een moment krijgen mensen ambivalente gevoelens over het ro ken of worden zelfs ronduit depressief. Vaak hebben ze al meermalen geprobeerd te stop pen, maar dat lukt maar in een op de twintig gevallen. Dat is het moment waarop wij in stappen." Rookverbod Tot 4 december 1999 rookte Peter Zomer zo'n veertig sigaretten per dag. „Ik dacht dat ik het nodig had omdat ik een stressvolle baan heb", legt het 48-jarige hoofd van de medische en debiteurenadministratie van het Slotervaartziekenhuis uit. Na een aantal mislukte stoppogingen deed een algeheel rookverbod in het ziekenhuis de deur dicht. „Ik had een eigen kamer, dus was doorroken wel een optie, maar ik vond dat ik dat niet kon maken tegenover andere collega's. Ik ben op 4 december gestopt. De verjaardag van mijn moeder. Het is belangrijk een spe ciale datum te kiezen. Ik heb het aan ieder een van tevoren bekend gemaakt. Als een soort stok achter de deur. Maar het belang rijkste is dat je echt gemotiveerd bent." Hoe serieus een stoppoging is, moet blij ken uit het intakegesprek, dat gevoerd wordt voor een stopper in behandeling wordt ge nomen. Aan de hand van een uitvoerige vra genlijst wordt de mate van verslaving vastge steld en uitgezocht of iemand andere ge zondheidsklachten heeft. Van Spiegel: „De bereidheid tot verandering is het belangrijk ste. Mensen die aangeven ooit te willen stop pen zijn minder kansrijk dan mensen die antwoorden daar binnen zes weken mee te willen beginnen. Actievoerders, noemen .we dat. We richten ons vooral op die groep. Maar ook medische gegevens kunnen een rol spelen. Wanneer we horen dat iemand zich al voor de derde keer een liesbreuk gehoest heeft, gaat er wel iemand langs om te vragen of het geen goed idee is om met roken te stoppen." Wie stopt staat niet alleen. Een compleet behandelteam moet de in het begin nog kwetsbare ex-verslaafde voor terugval be hoeden. Peter Zomer: „In het begin word je elke week gecontroleerd. Uit een blaastest blijkt of je gesjoemeld hebt. Dat is een stok achter de deur, die zorgt dat je beter gemoti veerd bent om je aan de afspraak te houden. Daarnaast kijken ze naar je gewicht en je bloed om te zien of je niet te veel gaat com penseren. Ik ben vijf kilo aangekomen, maar daar is het bij gebleven." Nicotinevervanger Maar minstens zo belangrijk bij succesvol af kicken is het gebruik van hulpmiddelen. Vooral het middel Zyban werkt goed. Van Spiegel: „Nicotine is verslavend. Vooral de eerste weken na het stoppen is het belangrijk de lust voor sigaretten en de ontwennings verschijnselen te temperen. Een nicotinever vanger tijdens de eerste weken kan daarbij helpen. Zyban heeft als voordeel dat ook de afkickverschijnselen getemperd worden. Het werkt dus dubbel. De kans dat stoppen met Zyban lukt is ongeveer één op drie, tien keer hoger dan bij alleen het doktersadvies om te stoppen. Ik vind het daarom onbegrijpelijk dat Borst die pillen niet wil vergoeden. Sinds 1994 vallen nicotinevervangers in de catego rie zelfzorgmiddelen. We besteden in dit land miljoenen om de instroom van rokers te beperken, maar de uitstroom wordt totaal genegeerd. De minister erkent dat roken een verslaving is, maar terwijl andere verslaafden hun medicijnen gewoon vergoed krijgen moeten rokers het zelf maar uitzoeken. Stop pen is een vrije keuze, zegt Borst. Naar ver slaafden toe lijkt me dat een nogal cynische redenering." Het lijkt een open deur, maar het pro Intensieve behandeling poli Slotervaartziekenhuis heeft succes 530 ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 Een pakje sigaretten per dag, dat is het gemiddelde shot dat een nicotineverslaafde dagelijks moet scoren. In de rookstop-poli van het Slotervaartziekenhuis zien ze rokers voor wat ze zijn: een slaaf van de sigaret. Dankzij een combinatie van medicijnen en intensieve therapie boekt de kliniek spectaculaire successen bij de behandeling van rookverslaafden die willen afkicken. „Als het de eerste keer niet lukt gaan we gewoon door. We weigeren rokers met rust te laten." bleem met stoppen is dat zoveel mensen soms lange tijd na het na het uitdrukken van de laatste peuk opnieuw opsteken. De kans op terugval is groot, beaamt Roos Blom. Met een intensief begeleidingsprogramma pro beert de psycholoog-in-opleiding zoveel mo gelijk steun te bieden om dat te voorkomen. Afhankelijkheid „Naast de fysieke verslaving speelt de psy chische afhankelijkheid een grote rol. Stop pers doen er goed aan in het begin stan daardsituaties. zoals het kopje koffie, het feestje of het gezellige etentje, te mijden. Daarvoor zijn ze vaak nog te kwetsbaar. Ro kers om hen heen doen vaak uit gêne of ja loezie moeite om hen over te halen weer op te steken. Wij proberen stoppers te leren dat het zonder roken ook gezellig koffiedrinken of uitgaan kan zijn. Maar vóór je echt zover bent, moet je eigenlijk het jaar door. Alle sei zoenen meemaken, het strand, de ijsbaan, verjaardagen en de feestdagen. Pas dan weet je echt of je zonder kan. Zelf wist Blom net als Van Spiegel haar rookgewoonte eigenhandig onder de knie te krijgen. „Toen ik hier kwam werken vond ik dat dat moest. Hoe kun je anders van andere mensen verlangen het op te brengen. Ik denk dat ik als ex-roker wel beter in staat ben me te verplaatsen in de moeite die het men sen kost te stoppen. Het is lastig, maar je moet het ook niet overdrijven." „Er staat ook iets tegenover. Nooit meer paniek omdat je toevallig geen vuurtje bij je hebt of je sigaretten op zijn. Je bent letterlijk een slaaf van je sigaret. We gaan overigens voorzichtig om met afvallers. De ervaring leert dat het uiteindelijk wel een keer lukt. Gemiddeld hebben rokers zeven pogingen nodig om te slagen. Je bent pas echt mislukt als je stopt met stoppen." Het succes van de rookstop-poli is zo groot dat inmiddels vierhonderd mensen op de wachtlijst staan. Maar als het aan Van Spiegel ligt kan het concept zo overgenomen worden door andere ziekenhuizen. De kos ten hoeven geen probleem te zijn. Van Spie gel: „Een gemiddelde behandeling komt op 2000 gulden. Vergelijk dat maar met een rug poli. Daar kost een behandeling 5000 gulden. Toch zeiden ziekenfondsen twee jaar gele den nog ronduit tegen me dat de goedkoop ste roker een dooie roker is. Nu wordt ik overal uitgenodigd om mijn verhaal te vertel len." RENS KOLDENHOF Wil Kesting doet een blaastest in de rookstoppoli. Een stok achter de deur, die zorgt dat je beter gemotiveerd bent om je aan de afspraak te houden. Gestopt met roken op 65 jaar (ernstige longziekte) Conditie longen en levensverwachting Nooit gerookt of niet gevoelig voor de effecten van roken Regelmatig gerookt en gevoelig voor de effecten van roken Gestopt met roken op 45 jaar (lichte long aandoening)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45