Netelenbos vreest meer hardrijders ie leren je tot de bodem te gaan Kraanwagen ramt Utrechtse sneltram Bedrijven gevraagd privé-auto te weren Binnenland Friese verdachte jeugdprostitutie met HIV besmet Politie en justitie delen bestanden Kankerherdenkingsbos steunt nabestaanden 'Geen hulp als akkoord met Antillen uitblijft' EXCLUSIEF SLAAPKAMERDESIGN van tilVliWiUII. Omwonenden kijken toe hoe een hevige brand de Her bal rnide Kerk in Leek bijna volledig verwoest. Van het witte mo oi ment uit de zeventiende eeuw blijft waarschijnlijk alleen het vai nen geraamte over. De brand is mogelijk ontstaan tijdens [ec tauratiewerkzaamheden. FOTO GPD JAN DE VRIES uil ioscoop in Hoogeveen stopt Ajax-film 7A ai nr.EVEENDe film Ajax, daar hoorden zij engelen zingen is gis- e en vanwege dreigementen van het witte doek gehaald bij het it. xor Theater in Hoogeveen. Eerder deze week liet exploitant A. s nog weten dat 'de mensen zich hier niet zo snel het hoofd Frj hol laten jagen'. De film ging donderdagavond in première )d Hoogeveen. Dat verliep volgens Vos zonder incidenten. Nu 2( jt hij dat er steeds meer dreigementen via de telefoon en e- oe iil binnenkwamen van groeperingen als het PSV-front Oost. iet ui een verbod op kerntransporten di i haag Twaalf transporten met bestraalde kernstofelemen- i van Dodewaard naar het Engelse Sellafield mogen door- in. De Raad van State heeft dit gisteren beslist. De milieuor- nisatie Greenpeace had om een verbod gevraagd. Volgens eenpeace levert de opwerkingsfabriek groot gevaar op voor mensheid. Er zou veel mis zijn met de bedrijfsvoering. Ook j het bedrijf op grote schaal radiodioactief afval lozen in de Vi se zee. Volgens de Nederlandse overheid is de afvoer van het nafval nodig voor de ontmanteling van de kerncentrale in idewaard. Om de ontmanteling volgens plan te laten verlo- m, moeten de splijtstofelementen voor december 2001 zijn af- troerd, zo vindt de overheid. n elstraf geëist wegens oplichting bank do hrlem Tegen een 54-jarige zakenman uit het Franse Aix en Ai jvence is gisteren voor de rechtbank in Haarlem wegens een en Ijoenenfraude een half jaar celstraf geëist, waarvan de helft op Drwaardelijk. Hij wordt ervan beschuldigd op 27 juli van dit lai r bij de ABN-Amrobank in Haarlem een valse bankgarantie ;n i twee miljoen Amerikaanse dollars te hebben afgegeven. De he insman werd opgepakt op het moment dat hij zijn elektroni- h ie handtekening wilde zetten onder een machtiging. Het be- iui ifeen bankrekening bij de ABN-Amro in Jakarta. De papieren m ken echter vals. De betreffende rekening stond op een ande- kt naam en de bankdirecteur die de bankgarantie had onderte en id, bleek niet te bestaan, ze jj!' rouwer blijft burgemeester Utrecht 191 iecht Het kabinet heeft A. Brouwer-Korf voorgedragen bij de itii ion tot burgemeester van de nieuwe gemeente Utrecht. Die di tstaat per 1 januari als de Domstad samengaat met buurge- ïts ehte Vleuten-De Meern. De benoeming lag voor de hand, lij) ïdat het regel is dat de burgmeester van de grootste van twee tra meer fusiegemeenten de scepter gaat zwaaien in de nieuw au rarmde gemeente. In Utrecht werd echter op initiatief van efbaar Utrecht en met steun van WD, CDA, de lokale partij irti rger en Gemeenschap en de Christenunie toch een vertrou- kl nscommissie geformeerd, hoewel er naast Brouwer niemand lo d gesolliciteerd. Leefbaar Utrecht wilde de commissie gebrui- jii om nog eens te pleiten voor een gekozen burgemeester. »ti 10 een Fries meer in Amsterdam Vi iö sterdam De opleiding Fries aan de Universiteit van Amster- :a m dreigt te verdwijnen. Daarmee wordt het onmogelijk in de ra ofdstad 's lands tweede taal te studeren. Dat is een gevolg ni neen afspraak tussen de Amsterdamse universiteit en de za ksuniversiteit Groningen. In ruil voor Fries krijgt Amsterdam d n Groningen Nieuw-Grieks. De opleiding Fries in Amsterdam ;u staat zes jaar en trekt maar weinig belangstelling. Volgens de ?t liversiteit van Amsterdam wordt de opleiding voornameljk ii* volgd door 'taaifreaks' en 'hobbyisten'. even jaar cel geëist tegen douanier di ftRLEMTegen de 22-jarige vrouwelijke douanier uit Almere is iss iteren voor de rechtbank in Haarlem zeven jaar onvoorwaar- of lijke celstraf geëist wegens betrokkenheid bij drugshandel, nl n medeverdachte in deze zaak, de 37-jarige rij-instructeur la n de douanier, hoorde ook zeven jaar cel tegen zich eisen. 2 rder deze week waren al straffen van negen en zes jaar geëist et ;en twee op Schiphol geplaatste douaniers. Drie douaneamb- se laren werden eind juni door de rijksrecherche opgepakt. Zij uden drugskoeriers langs de grenscontroles hebben gesluisd, rechtbank doet 19 december uitspraak. PN loopt achter met asdl DSChendam KPN introduceert zijn snelle 'adsl'-internetver- hding met aangetrokken handrem. Gisteren maakte het con- |m bekend pas 9.000 klanten te hebben aangesloten. Dat is finder dan één tiende deel van de eigen prognoses. Over een If jaar moeten er 60.000 adsl-abonnees zijn. KPN verklaart de ihterstand uit 'technische en organisatorische problemen', Jaar KPN maakt ook minder haast omdat de concurrerendë jbelbed rijven met problemen kampen. In ruim een jaar heeft rN 13.000 aanvragen gekregen, waarvan er nog 4.000 wachten leen monteur. De asymmetrische, digitale huisaansluiting, in I Engelse afkorting adsl, is KPN's antwoord op het breedband- Bernet van kabelbedrijven. Hogeschool pp onze opleiding milieukunde l fodag 13 dec van 19.0Q tot 21.30 uur ogeschool Delft, Brasserskade 1 'pleidingen: Accountancy en agribusiness, Bedrijfskunde en Dribusiness, Bos- en natuurbeheer, Dier-en veehouderij, Food business, Milieukunde, Plattelandsvernieuwing, Tuinbouw en kkerbouw, Voedingsmiddelentechnologie. Voor meer info bel 900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. ANP Algemeen Nederlands Persbure Kabinet akkoord met proef rekeningrijden Minister Netelenbos (verkeer) is bezorgd over de veilig heid op de weg na invoering van het rekeningrijden. Ze vreest dat veel automobilisten plankgas geven om snel de tolpoortjes te passeren vlak voor het tijdstip dat ze moeten gaan betalen. Netelenbos zoekt naar maatrege len om dit effect te ondervangen. DEN HAAG GPD-ANP gelijk moet maken. Komend voorjaar beslist de Tweede Ka- Het kabinet stemde gisteren in mer erover. Daarna moet nog met het wetsvoorstel dat een een systeem worden ontwik- proef met rekeningrijden mo- keld dat de proef zo soepel mo gelijk laat verlopen. Al naar ge lang de tijd die hiervoor nodig is, kan de proef eind 2002 of be gin 2003 beginnen. De proef met rekeningrijden duurt twee jaar. Op toegangs wegen naar de grote steden in de Randstad worden tolpoort jes geplaatst die in de ochtend spits twee uur lang de passe rende auto's op video vastleg gen. De automobilist kan een kastje kopen in de auto, waar door automatisch vijf gulden van een chipcard wordt afge schreven als hij het poortje pas seert. Wie geen kastje heeft, krijgt na afloop een acceptgiro thuis en betaalt zeven gulden. Dit kan een forens 1000 gulden per jaar kosten. Buitenlandse automobilisten of mensen die onregelmatig in de Randstad komen, kunnen zo'n kastje hu ren. De tijdstippen waartussen het spitstarief geldt, kan per tol poort verschillen. Op de ene weg is dat tussen 6 en 8 uur 's ochtends, op de ander tussen 7 LEEUWARDEN GPD Een 49-jarige Leeuwarder die verdacht wordt van betrokken heid bij jeugdprostitutie is be smet met het HIV-virus. De man zou nu anderhalf jaar be smet zijn met het virus dat aids veroorzaakt. Hij pleegde recent onder meer ontucht met een veertienjarige jongen uit Den Oever. Persofficier Brouwer be vestigt dat de man besmet is met HIV. De Leeuwarder is in novem ber opgepakt wegens betrok kenheid bij jeugdprostitutie. Via een homobabbelbox kwam hij in contact met een 53-jarige visser uit Oosterland (NH) die de jongen uit Den Oever ter prostitutie aanbood. De man zou geen condoom gebruikt hebben toen hij de jongen mis bruikte. Bij de jeugdprostitutie- zaak zijn in totaal drie slachtof fertjes en acht verdachten be trokken. Alle betrokkenen heb ben inmiddels een aidstest ge daan. ,,Het is een bizarre zaak. Ook juridisch ligt het erg gecompli ceerd", vindt advocaat Van der Goot. Hij wijst erop dat het openbaar ministerie zijn cliënt mogelijk poging tot doodslag ten laste kan leggen. ,,Dan moeten ze kunnen aantonen dat hij op de hoogte was van de besmetting tijdens de ontucht." De sneltram in Utrecht werd gisteren doorboord door een achteruit rijdende vrachtwagen. UTRECHT GPD Een kraanwagen heeft gistermiddag in Utrecht de sneltram op het traject Nieuwe- gein-Utrecht geramd. Bij het ongeval raak ten drie inzittenden van de tram zwaarge wond waarvan een in kritieke toestand naar het ziekenhuis is gebracht. Dertig pas sagiers werden in shocktoestand opgevan gen in een politiebureau. Acht passagiers raakten lichtgewond. Ze werden met snij- wonden, bulten en schrammen overge bracht naar diverse ziekenhuizen. Het ongeval vond om twee uur plaats op de Graadt van Roggenweg bij de Jaarbeurs in Utrecht. Een vrachtwagen met daarop gemonteerd een pompinstallatie om beton op grote hoogte te kunnen storten, pro beerde een bouwweg in te draaien. Bij de in- en uitsteekmanoeuvres reed de vracht wagen naar achteren en kwam met de pompinstallatie boven de trambaan te recht. Daar kwam net de sneltram die rich ting binnenstad ging aan. De chauffeur van de sneltram kon niet meer stoppen waarna de tram aan de voor zijde werd geraakt. Door de klap sloeg de tram opzij maar viel niet op zijn kant om dat een ijzeren mast voor de bovenleiding dat verhinderde. Toen de tram terugviel op de rails sloeg opnieuw de pompinstallatie een groot gat in het voertuig, dit keer ter hoogte van de zitplaatsen voor de passa giers. Daar zaten ook de drie zwaargewon den. De vrachtwagenchauffeur van de kraan wagen verkeerde na het ongeval in een shocktoestand. Hij is, net als de passagiers, opgevangen door medewerkers van Slacht offerhulp. De chauffeur is later door de po- FOTO ANP ALDO ALLESSIE litie verhoord maar daarover zijn nog geen mededelingen gedaan. Volgens getuigen van het ongeval was de vrachtwagenchauffeur bij het in- en uitste ken druk in de weer om het autoverkeer op de Graadt van Roggenweg, een belangrijke verkeersader in de stad, in de gaten te hou den. Daarbij toeterde hij regelmatig, maar bleven automobilisten toch achter zijn vrachtwagen doorrijden. Om de weg voor zich op te eisen reed hij, toen het even kon, snel naar achteren maar vergat daarbij de trambaan. Politie en brandweer waren snel ter plaatse bij het ongeval. Er werden zeven ambulances ingezet en een traumateam. Vanwege het ongeluk is de Graadt van Rog genweg vanaf twee uur tot laat in de mid dag afgesloten geweest. Daardoor ontstond een grote verkeerschaos in de stad. Nepchampagne Xenos verboden DEN HAAG ANP Politie en openbaar ministerie kunnen binnenkort eikaars ge gevensbestanden raadplegen. Dit moet ertoe bijdragen dat zij niet langs elkaar heen werken. Door de bestanden voor elkaar bekend te maken, kunnen poli tie en justitie van elkaar weten of zij misschien achter dezelfde persoon aanzitten, of kunnen zij andere relevante opspo ringsgegevens koppelen. Minister Korthals (justitie) wil dat politie en justitie gegevens over rechtshulpverzoeken uit het buitenland en over straf rechtelijke vervolging in Neder land 'over en weer' kunnen be kijken, zo schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Vooral de Dover-affaire laat zien hoe belangrijk het is om bijvoorbeeld, internationale uit leveringsverzoeken te registre ren. Deze gegevens moeten ver volgens in verband worden ge bracht met relevante nationale recherche-onderzoeken, vindt Korthals. Korthals neemt deze maatre gelen na het debat vorige maand over de gemaakte fou ten in het onderzoek naar de hoofdverdachte in de Dover- zaak. Het parlement vreesde dat het fatale transport van zes tig Chinezen, waarbij 58 van hen de dood vonden, mis schien voorkomen had kunnen worden als politie, OM en mi nisterie beter hadden gecom municeerd. Zo liep tegen de hoofdverdachte in die zaak bij het OM in Haarlem al een uitle veringsverzoek, terwijl de Rot terdamse politie hem obser veerde. De justitieonderdelen wisten dat niet van elkaar. DEN HAAG ANP UTRECHT GPD Staatsbosbeheer wil in alle provincies een 'kankerherdenkingsbos' aanleggen waar nabestaanden een boom kunnen planten ter herinnering aan hun overleden dierba re. Het eerste bos, twintig hectare groot bij Dronten, blijkt al na een paar maanden te krap. „Er zijn 12 duizend bomen besteld." Met de aanleg van dit herdenkingsbos wordt dit weekeinde begonnen. Peter de Vos en zijn collega's van de 'Natio nale Boomfeestdag' bij Staatsbosbeheer weten niet wat hen overkomt. „Dit succes hadden we nooit verwacht. De belangstel ling voor zo'n boom is overweldigend. Een paar spotjes op tv in maart en het hele per ceel bij Dronten loopt vol. We hebben plannen om provinciale bossen aan te gaan leggen, want in Dronten komt snel het mo ment dat er geen boom meer bij kan." Voor Dity Klaucke van de Contactgroep Nabestaanden van mensen die aan kanker zijn overleden, komt het succes niet als een verrassing. „Rouwverwerking is overal heel erg en zwaar, maar aan het overlijden van kankerpatiënten is een heel ziekteproces vooraf gegaan. Dat is niet vergelijkbaar met iemand die door een auto-ongeluk sterft. Er is bij nabestaanden heel veel behoefte aan contact met elkaar, over emotionele zaken, maar ook over praktische." Het bos moet een ontmoetingsplaats voor nabestaanden worden. De Vos: „Een colle ga van me kwam begin dit jaar op het idee nadat hij zelf in zijn familie een sterfgeval aan kanker meemaakte. Zo veel aanplant, uitbreiding van de natuur, dat succes had anders niemand, wij niet en elke natuuror ganisatie niet, kunnen bereiken. Ik stel me voor dat mensen die in dit bos zullen wan delen, elkaar zonder géne kunnen aanspre ken omdat ze van elkaar weten wat ze heb ben meegemaakt." Klaucke, die achterbleef met een dochtertje nadat ze haar man aan kanker verloor, ver wacht ook een louterende werking van het bos. „In zo'n boom leeft iemand voort, ook en 9 uur. „Niet op alle wegen staan de files op hetzelfde tijd stip", aldus de minister. „Het rekeningrijden is bedoeld om de automobilist te verleiden op een ander tijdstip naar zijn werk te gaan." Netelenbos verwacht niet dat invoering van het rekeningrij den veel mensen de trein of bus injaagt. Wel hoopt ze dat meer mensen later van huis vertrek ken of gaan carpoolen om kos ten te sparen. „Op vrijdag zijn er evenveel auto's op de weg als maandag, toch staan er minder files. Dat komt omdat meer mensen dan een halfuurtje lan ger op bed blijven liggen. Dat effect willen we bereiken." De tolpoortjes zijn uitgeschakeld in de weekeinden en in de school vakanties. De proef wordt na twee jaar geëvalueerd. De reistijd op de wegen moet dan met minstens 20 procent zijn verkort ten op zichte van het begin van de proef, anders wordt het experi ment stopgezet. Winkelketen Xenos moet kaar sen in de vorm van cham pagneflessen uit de schappen halen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren beslist. De champagnefirma Moët Chan- don had dit in een kort geding geëist. De kaarsen zijn vormge geven als de champageflessen van Moët. Om de kaarsen zat hetzelfde soort cellofaanpapier en dezelfde strik als om de ech te flessen. Minder files door 'vervoersmanagement' eigen auto, het niet langer ver goeden van zakenreizen per ei gen auto en heffen van parkeer- geld op bedrijfsterrein. Daar naast zouden allerlei regelingen die het autorijden stimuleren moeten vervallen, zoals het be schikbaar stellen van leaseau to's, het rijden in dienstauto's en het handhaven van grote parkeerterreinen bij de bedrij ven. Daartegenover kunnen ruime vergoedingen staan om per openbaar vervoer te reizen, het laten rijden van busjes voor het personeel en het bevorderen van carpoolen. De leasefiets blijft in het pak ket voorstellen en kan met aan vullende regelingen aantrekke lijker worden, zoals overdekte en veilige stallingen, douche- en kleedruimte op het werk, re paratie- en kilometervergoe- ding. Provincie en Kamer van Koophandel willen het filepro bleem bovendien bij de wortel aanpakken door bedrijven voor te stellen werknemers premies te geven wanneer zij dichter bij hun werk gaan wonen, verhuis kosten te vergoeden, telewer ken mogelijk te maken en flexi bele werktijden in te voeren. HAARLEM THEO VAN DER KAAL) Omdat het aanleggen van nieu we wegen niet voldoende is, wil de overheid bedrijven en instel lingen zwaarder onder druk zetten om maatregelen te ne men het woon-werkverkeer per privé-auto in te dammen. Het autoverkeer in de spits zou hiermee met acht procent kun nen verminderen. Eerdere be rekeningen wijzen uit dat de fi les verdwijnen als er tien pro cent minder auto's rijden. De maatregelen die hiervoor nodig zijn reiken verder dan uitsluitend het beschikbaar stellen van een fiets van de zaak. De rijksoverheid heeft de provincies opgedragen met een uitgebreide reeks voorstellen te komen. Noord-Holland heeft hier voor in samenwerking met de Kamer van Koophandel Am sterdam en het Regionaal Or gaan Amsterdam een beleids plan Vervoermanagement 2001-2004 gepresenteerd. In dit plan stellen deze in stanties enerzijds drastische maatregelen voor die automo bilisten in de portemonnee zul len voelen, zoals het intrekken van reisvergoedingen voor de DEN HAAG GPD Kabinet dreigt na uitblijven ondertekening Antilliaanse jongeren die mas saal naar Nederland komen op zoek naar werk. De meeste van hen spreken geen Nederlands en beschikken niet over de juis te diploma's. Velen komen in de problemen terecht. Deze week vertrok minister Van Boxtel (grote steden en in tegratie) woedend van de Antil len. Hij was daar speciaal heen gereisd omdat de Antilliaanse regering bereid was een ak koord te tekenen dat Antilliaan se jongeren die naar Nederland willen, verplicht een inburge- ringsprogramma moeten vol gen. Op het laatste moment echter bleek de regering ver deeld, waarop Van Boxtel on verrichter zake terugkeerde naar Nederland. De Antilliaanse regering vindt de gang van zaken 'spijtig', al dus Jorritsma. Staatssecretaris De Vries (Antilliaanse zaken) gaat volgende week naar de An tillen, voor overleg over het economisch herstelprogram ma. Jorritsma zei te hopen dat hij zich dan niet meer met de problemen rond de inburgering bezig hoeft te houden. Er moet nu snel een akkoord komen over de inburgerings- plicht van jonge Antillianen, vindt het kabinet. Zolang dat op zich laat wachten, komt het ka binet ook niet met extra finan ciële hulp over de brug, dreigde vice-premier Jorritsma gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. Jorritsma verwacht dat Den Haag en Willemstad het dit weekeind alsnog eens worden over de inburgeringsplicht. Als dat niet lukt, beraadt het kabi net zich over verdere maatrege len. De vice-premier noemde de financiële hulp van Neder land die nog op stapel staat voor het economisch herstel programma van de Antillen. „De afspraak is dat er pas fi nanciële bijstand komt, als er een akkoord is", aldus Jorrits ma. ,Als er geen akkoord is dan komt er ook geen geld. En hoe later ze zijn, hoe later ook de extra middelen." De regering dringt er al jaren bij de Antillen op aan iets te doen aan het probleem van de BIJ VAN TIL De slaapkamerafdeling van Van Til is zowel een design- als adviescentrum. Met tientallen exclusieve interieurs en kasten- op-maat, naar individueel ontwerp. Met de beste slaapsystemen ter wereld, voor het ultieme slaapcomfort. En een professioneel team van slaapspecialisten dat u persoonlijk adviseert. voor de kinderen. Na de dood groeit er nog iets, geeft iemand leven door. Want voor een nabestaande van iemand die aan kan ker overleed, met dat nare ziekteproces waartegen je met zijn allen alles probeerde te doen, begint het pas na diens dood. Dit bos symboliseert de aandacht die daar ein delijk voor is." Er zijn vandaag naar verwachting zo'n 3000 mensen aanwezig in Dronten. De Contact groep nabestaanden van Klaucke plaatst een grote, vijftig jaar oude eik. Verder wor den monumenten onthuld, zoals twaalf glaspanelen uit alle provincies met daarop 5000 namen van overleden patiënten. De Vos van Staatsbosbeheer wordt nog da gelijks overstelpt met bestellingen voor bo men. Hij las menig kaartje dat mensen meestuurden. „Daar word je af en toe heel stil van. Het is goed dat dit bos er komt." De aanleg vari het kankerherdenkingsbos in de boswachterij Roggebotzand bij Dron ten wordt in mei afgerond. Met conische pootjes en een ellipsvormige achterwand is het programma "Sonno" een typisch eigentijds ontwerp voor slaap/Ieefvertrek Met veel extra opties, zoals een zwenkzuil voor lectuur en tv. -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3