Sport De oude Peter Kruit is opgestaan L MOOIERdanGOUD randje BUITENSPEL RDAG 9 DECEMBER 2000 Quick Boys-aanvoerder zet in op achtste plaats Peter Kruit is aan zijn in totaal vijfde seizoen bij Quick Boys bezig, na een korte tussenpauze van twee jaar bij eerstedivisionist ADO Den Haag. Vorig jaar kenden de Katwijkers een rampseizoen, waarin zij zich na het tussentijdse ontslag van trainer Cees Tempelaar op tijd hervonden. Ook Kruit worstelde met zijn vorm en was vaker wissel- dan basisspeler. Dit seizoen is de 27-jarige Leidenaar onder de nieuwe trainer Ruud de Groot aanvoerder. Na een matig begin won Quick Boys vorige week in Sassenheim verrassend met 3-1 van Ter Leede. Een elftal stellingen voor Peter Kruit. door GERTJAN VAN GEEN m\ Een zwaluw maakt nog geen zomer. ■.Dat klopt, maar ik denk dat de wedstrijd tegen Ter ■eede wel een omslagpunt is geweest. Ik schatte ■ie ploeg vooraf in als een kampioenskandidaat en Bi de tweede helft was het echt onze verdienste dat (we wonnen. Vorig jaar wonnen we ook wel, maar toen was het alleen voor ons erop of eronder. Nu is Ter Leede ook nog volop in de race voor de prijzen en dat maakte de zege belangrijker. Er was strijd en we wilden voor elkaar werken. Dat besef moet er j zijn. We kunnen allemaal voetballen - anders speel je niet in de hoofdklasse - maar de instelling moet goed zijn. Anders zijn we een heel klein ploegje en dat is gebleken. Na de wedstrijd tegen Katwijk kre- ;en we alle eer toegeschoven hoewel we verloren. )at was leuk, maar we moesten er wel wat mee loen. We kregen daarna tegen Noordwijk weer een lomper te verwerken, omdat we nog niet constant waren. Nu is het besef er dat we keihard moeten I werken. In de laatste twee wedstrijden voor de vinterstop moeten we minimaal vier punten ha- en, om te beginnen met drie tegen ARC." Er is bij Quick Boys niets veranderd vergeleken met vorig seizoen. ïr .Alleen de stand op de ranglijst zegt me niet veel. «'e hebben een andere trainer met een andere vi- e en een nieuwe groep. We hebben een nieuwe itart gemaakt. De doelstelling voor dit jaar is: op wilwen. Dat roept Quick Boys al vier jaar, maar nu moet het echt gebeuren. Het gaat vooral om het in lassen van eigen jeugdspelers, die Quick Boys iveer een eigen identiteit moeten geven. Met Mat- a thijs van der Plas, Martijn Ravensbergen en Jan Schaap zijn we op de goede weg en dan reken ik voor het gemak Arie van Rijn (hij kwam over van Valken '68 red.) ook tot de Katwijkers." 3. Jij bent de perfecte aanvoerder. ,,Dat moet je eigenlijk aan anderen vragen want dat kan ik niet van mezelf zeggen. Wel ben ik een sociaal iemand die zijn mannetje staat. Ik was niet verrast toen ik die band kreeg. Ruud de Groot zal ongetwijfeld ook met Gert Aandewiel daarover hebben gesproken. Ik beschouw het als een eer. Ik hoor bij de oude garde en het is mijn taak om de jongeren te begeleiden en mijn ervaring over te brengen. Ik weet niet of het betekent dat ik altijd verzekerd ben van een basisplaats. Ik zal wel een streepje voor hebben door die band. Iedereen weet hoe ik speel. Ik kan heel goede dingen doen en heel slechte dingen. Maar daar gaat het niet alleen om. Aanvoerder ben je ook buiten het veld." 4. Als een ploeg tactische fouten maakt, ligt dat aan de trainer. ,,Je moet van een voetballer niet meer verlangen dan wat er in zijn mogelijkheden ligt. Maar tegelij kertijd moet je naar iets hogers streven om vooruit te komen. Moeilijke stappen zijn dus nodig, ook al is de drempel soms iets te hoog. Ik zie ook wel eens dingen gebeuren in het veld, waarvan ik denk: 'Hoe kan dat?' Door je ervaring kan je een wed strijd meer lezen. Een tegendoelpunt is bijna altijd te verklaren door de persoonlijke fouten die eraan vooraf zijn gegaan. Daar is makkelijk een vinger op te leggen. Maar als wij een wedstrijd verliezen door een tactisch probleem, dan zal de trainer zichzelf aansprakelijk stellen en dat meenemen naar een volgende wedstrijd." 5. Het was een belediging voor de spelers toen Ruud de Groot na de wedstrijd tegen Noordwijk zei, dat 'we het met deze groep niet redden'. „Dat was duidelijke taal en heel hard gesteld. Hij wilde er wat mee teweeg brengen. We verloren met Peter Kruit: „Vorig jaar hadden we op papier een goed elftal, met misschien iets te veel individualisten." 3-1 maar voor hetzelfde geld wat het 6-1 of 7-1 ge weest. Je kan die uitspraak uitleggen alsof hij de jonge jongens heeft laten vallen, maar zijn intentie was anders. Hij heeft zelfkritiek en die moet je ook hebben om tot betere prestaties te komen. Ieder een moet zelfkritiek hebben. Maar met deze groep redden we het wel, dat hebben we vorige week za terdag laten zien. De achtste plaats, twee plaatsen hoger dan vorig jaar, moet te doen zijn." 6. Jij speelt volgend jaar niet meer bij Quick Boys. „Dat zal wel weer een gerucht zijn waar ik niets mee kan. Ik heb niet de ambitie om weer betaald voetbal te spelen en ik zie ook niet zo snel een club komen. Ik heb het veel te veel naar mijn zin bij Quick Boys en als ze me willen houden dan blijf ik. Ik wil minimaal tot mijn dertigste blijven voetbal len en het liefst op dit niveau. Nieuw Zuid heeft nog altijd veel uitstraling qua veld en ambiance. Dat zou ik missen als hier hier weg zou gaan." 7. Jij hebt na je periode bij ADO Den Haag nooit meer je oude niveau gehaald. „Ik heb zeker tijd nodig gehad om me weer aan te passen. Toen ik hier voor het eerst kwam, was het een promotie. Toen ik terugkwam, was het een de gradatie. Het verschil tussen topamateurvoetbal en eerste divisie is de hoeveelheid trainingsarbeid. Bij ADO Den Haag was mijn handelingssnelheid om hoog gegaan en bij mijn terugkeer was ik meer ge wend. Nu moest ik me aanpassen aan de realiteit en tegelijkertijd werd er veel van me verwacht. Meer dan ik kon waarmaken. Dat kwam ook door het elftal waarin ik terecht kwam. In de eerste jaren bij Quick Boys kwam ik vaker in scoringspositie dan de laatste twee jaar. Van mij bestaat een beeld dat ik veel kansen mis, maar ik heb altijd veel kan sen nodig gehad. Dat heeft niets met faalangst te maken, al vraag ik me wel eens af hoe het kan. De laatste tijd heb ik weer het gevoel dat de oude Peter Kruit is opgestaan." 8. Assistent Arie van Duijn, die vorig jaar als inte rim-trainer Quick Boys in de hoofdklasse hield, moet zich weer met het eerste elftal gaan be moeien. Aan die uitspraak ga ik me niet wagen. Het is niet aan de orde. Hij doet het tweede en dat is zijn taak omschrijving, ook al kent hij de club als geen an der. Maar iedere hoofdtrainer heeft zijn eigen aan pak en wat ik vind is in deze niet belangrijk." 9. Het publiek op Nieuw Zuid keert zich, als het fout gaat, het eerste tegen Peter Kruit. „Het rijmt lekker hè, 'Kruit eruit'. Ach, het is mis schien logisch nu ik aanvoerder ben. Ik heb geen dikke huid, maar dergelijke teksten glijden wel snel van mijn schouders af. Anders had ik nu in Ende geest gezeten. Ik vind het niet erg als supporters kritisch zijn. Ze betalen entree en mogen verwach ten dat de voetballers 's zaterdags op het veld net zo hard werken als zij doordeweeks. Als er iemand kotsend van het veld gaat, zoals Marnix van der FOTO KEES VAN HOOGDALEM Gun zaterdag, dan zijn ze tevreden. Er staan allemaal voetbaltrainers langs de kant. Ik vind het belangrijk om na de wedstrijd mijn ge zicht te laten zien in de kantine. Supporters moe ten tegen je kunnen zeggen of het goed of slecht was. Het zijn mensen die leven voor de club en ik ga het niet uit de weg. Ik ga wel met hen in discus sie als ze iets zinnigs te melden hebben. Ze houden je toch een spiegel voor." 10. Dit elftal is beter dan dat van vorig jaar. „Dat is moeilijk te zeggen omdat het niet te verge lijken is. Vorig jaar hadden we op papier een goed elftal, met misschien iets te veel individualisten. Aan het begin van dit jaar had ik er wel vertrouwen in - iets wat werd bevestigd in de voorbereiding - maar ik wist ook dat we het moeilijk zouden krij gen. Eigenlijk valt het me nu niet tegen. Als je een tussentijdse balans opmaakt, hebben we zes pun ten te weinig." 11. Leven zonder voetbal is niets, maar met is ook niet altijd makkelijk. „Zo'n seizoen als het vorige moet je niet drie jaar achter elkaar hebben. Dat is heel slecht voor je hart. Aan de andere kant hebben we tot het eind toe ergens voor gespeeld. Als je in de middenmoot meedraait, voetbal je voor de kat z'n viool. Natuur lijk draai ik liever bovenin mee en doe ik mee om het kampioenschap, maar nu was er ook wat te winnen. Toch moeten we na dit jaar echt omhoog kijken en weer naar de top gaan groeien." ijn zoon begon op zijn twaalfde met ijshockey en dit is zijn eerste stick, handschoen en masker. Pa zei: 'Ga maar voetballenmaar vilde hij niet. Hij wilde met vriendjes van school naar Leiden Ik ben teamleider geworden. Daar moest je toen een curstts voor n. Ik heb de papieren nog ergens liggen. Ik gooi niets weg. >as een geweldige tijd. In het begin verloren ze alles met 20- of 30- konden er geen hout van. Maar ze waren wel enthousiast. Al met ieft hij een jaar of acht gespeeld. :ostte verschrikkelijk veel geld, maar dat was het wel waard. Aan ibutie was je bijna 400 gulden kwijt en dan moest je nog de uitrus tpen en de reiskosten betalen. Overal in Nederland zijn we ge- ik kan alle ijsbanen dromen. Voetbal houden ze nog in de buurt, ihockey kijken ze daar niet naar. We zijn van Heerenveen tot Ge- tot Huis op den Berg in België geweest. Vaak met een bus en soms e 1de auto. En na afloop bleef pa nog wel eens hangen. Dus reken uit wat het kost. 'e west wel wennen aan de spelregels, haalde voetbal en ijshockey nog eens door elkaar. Als ze elkaar een okkie gaven of tegen elkaar op- ten, kregen ze twee minuten straf. En ik maar schelden tegen de isrechters. Vaak werd het ook knokken op het ijs. Na afloop moes- langs elkaar schaatsen en elkaar een handje geven, net zoals ze ij het begin van de wedstrijden in de Champions League doen. Als titste spelers elkaar een handje hadden gegeven, werd het vaak knokken. Ik kon ze als teamleider niet uit elkaar houden, omdat og niet eens een scheve schaats kan rijden. was de bloeiperiode van het ijshockey in Nederland. In de Menken- in Leiden zat het altijd barstensvol bij de wedstrijden van het eerste. 101 'nwoordig is het niets meer. Soms wordt op Duitsland nog wel eens wedstrijdje uitgezonden. Dan kijk ik altijd want het blijft een htsportIk heb er ontzettend veel plezier aan beleefd. Dat ik al die Hen heb bewaard, weet mijn zoon niet eens. Hij zal er wel om moe- lachen. gt L' GERTJAN VAN GEEN HIELCO KUIPERS Wijnand Rijsdam is 61 jaar, getrouwd met Fredie en heeft twee kinderen: Wijnand (34) en Wendy (27). De Leidenaar was ruim 29 aar voetbalscheidsrechter op zowel het veld als in de zaal en is als lid van de scheidsrechterscommissie district West III erantwoordelijk voor de aanstellingen van de arbiters op zondag. Daarnaast is hij rapporteur en al 27 jaar consul. Zelden zo'n rare zaterdag be leefd als vorige week. Terivijl Ter Leede 1 met Quick Boys een derby uitvocht, speelde ik tegen het zoveelste van de Scissenhei- mers. Na een halfuurtje was het bij ons afgelopen. Dirk Ouwe hand, de aanvoerder van onze tegenstanders, tackelde nogal ongelukkig en het gekraak was tot in de verre omtrek te horen. Het was de spelers die er met hun neus bovenop stonden met een duidelijk: kuit- en scheen been gebroken. Nou hebben we met Dirk de voorbije seizoenen heel wat te stellen gehad, maar zo'n blessure wens je nog je el lendigste vijand niet toe. Dirk is een uit de kluiten gewassen Sas- senheimer en omdat er bovenop hem blond haar krult, staat hij bij ons elftal bekend als de reu zen poedel. Voetbal is een merkwaardige liefhebberij. Rolt de bal, dan kun je slaande ruzie met de te genpartij hebben, maar het spel is nog niet dood of de vrede is getekend. Charly, onze brand weerman, verleende eerste hulp en in afwachting van de ambu lance probeerde de rest van ons elftal het lijden van Dirk wat te verzachten. Daar lag hij dan, onze reuzenpoedel, 38 jaar, nooit geblesseerd geweest en straks met een been vol schroe ven in de ziektewet. We zullen hem missen. Hoewel, met Dirk weet je het nooit. Misschien staat hij volgend seizoen weer gewoon voor onze neus. Toen het ambulancepersoneel zich eindelijk over de gewonde boog, stond ineens de verzorger van Quick Boys tussen ons in. Of de ziekenwagen ook nog even naar de kleedkamer van de Kat wijkers kon worden gestuurd. Keeper Tom van der Niet was onwel geworden en buiten wes ten geraakt. Ik schrok, want ik ken Van der Niet een beetje. Al een jaar of vijftien. Maar toen ik hoorde dat er glucose nodig was, realiseerde ik me dat Tom mies uitvallen met zijn suiker ziekte te maken had en dat stel de me enigszins gerust. Na het douchen ben ik toch Daar lag hij dan, onze reuzenpoedel maar even gaan buurten in de kleedkamer van Van der Niet. De ook al niet kinderachtige keeper van Quick Boys zat nog een beetje dizzy op een bran card. Hij had een flinke time out achter de rug. maar toen hij mij zag, brak er een lach door op zijn krijtivitte gezicht. Hoe wel ik alleen maar even wilde informeren hoe de patiënt het maakte, knielde ik bij Tommie neer. Ik had de indruk dat hij behoefte aan een praatje had. Ik vroeg hem waar zijn vader was. jaap van der Niet is een prachtige Katwijker, zo één met een markante gelooide kop en zwart haar dat naar achteren golft. Tom moest nu echt la chen. „Mijn pa is in geen velden of wegen te bekennen. Hij is er op zaterdag nooit bij. Dat durft hij niet. Hij gaat kapot van de wedstrijdspanning. Dat is be gonnen op die middag, weet je wel? Toen is hij op het strand gaan wandelen. Als Tom het over 'die middag' heeft, weet ik precies wat hij be doelt: het te vroege hoogtepunt van zijn keeperscarrière. Vol gens mij was het in 1985 dat Van der Niet door bondscoach Bert van Lingen werd geselec teerd voor het Nederlands elftal onder zeventien. Dat moest, no ta bene op het veld van Quick Boys, aantreden tegen het Fran se juniorenelftal. Wie er verder meededen bij Nederland kan ik me niet herinneren, maar het Franse middenveld ben ik nooit vergeten: Petit, Desailly en De- schamps. Het werd gelijk, of een kleine overwinning voor de Fransen, maar Tom beleefde de middag van zijn leven. Dat hij nu niet de keeper is die hij toen beloofde te worden, is een verhaal dat niet in deze co lumn past. Laten we het er op houden dat Tom toch een beetje de zenuwen van vader Jacob heeft en natuurlijk speelt ook zijn suikerziekte een rol. Toen Tom zaterdag zijn bewustzijn terugkreeg, was zijn eerste reac tie niet: wat jammer dat ik het niet verder heb geschopt dan Quick Boys, maar: blij dat ik het leven heb. Nadat ik Van der Niet de hand had geschud, ben ik naar de slotfase van Ter Leede - Quick Boys gaan kijken. Dat maakte mijn vreemde voetbaldag com pleet. Vijf minuten voortijd kwam Michel Groenteman in het veld. Hij besliste met een ge weldig doelpunt onmiddellijk de wedstrijd. Maar in plaats de derby vrolijk uit te huppelen, gooide hij er nog een imitatie van Bruce Lee uit. Ik wist werke lijk niet wat ik zag. Groenteman zette het opeens op een lopen en sprong met een gestrekt been in op het Sassenheimse deel van een groepje kibbelende voetbal lers. Het gebeurde pal voor mijn ogen. En voor die van de grens rechter. En wat deed deze assis tent-scheidsrechter? Niets. Hele maal niets. Toen ik nog eens goed keek zag ik dat de mans billen zich samenknepen. Ken nelijk was hij als de dood voor nog meer mot. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35