r Wandelschoen wordt energiebron Gesprek van de Dag Burgemeester Cohen Aan de fles Duitsland koestert helden als Boris en Fra ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 oiiifiK'iim.'if' Nog afgezien van de daadwerkelijke benoeming tot bur gemeester van Amsterdam, feit is dat voor zowel Job Co- hen als de PvdA het hemd nader is dan de rok. In elk ge val wordt het staatssecretariaat van justitie van minder politiek gewicht geacht dan de vacature-Parijn. Het is nog te begrijpen dat Cohen een mooie baan met politiek gewicht na drie tropenjaren op het zwaarst denk bare staatssecretariaat niet wil laten lopen. Niets mense lijks zal deze bestuurlijke duizendpoot vreemd zijn. Per slot van rekening verloste hij Wim Kok bij de start van Paars 2 van een lastig parket door een loopbaan in het onderwijs (hij was eerder rector magnificus in Maas tricht) vaarwel te zeggen. Cohen zou met recht kunnen beweren dat hij het openbaar bestuur in elk geval niet in de steek laat en dat hij nu weer zijn partij terwille is - voor Amsterdam mag je wel van je geloof afvallen. Het impliceert wel dat Cohen genegen is op te stappen op het moment dat de nieuwe Vreemdelingenwet nog moet worden ingevoerd. Die nieuwe wetgeving op het politiek lastig begaanbare terrein van de asielzoekers is het meesterwerk van Cohens regeerperiode. De wet is een moeilijk bereikt compromis. Aanscherping van de voorwaarden waartegen een vluchteling toegang krijgt tot Nederland gaat binnen de wet hand in hand met een duidelijker erkenning van de rechten van een asielzoeker. Cohen kan met recht beweren dat het wetgevingstraject vrijwel is afgerond, maar zoals altijd bij dit thema komt het aan op de uitvoeringspraktijk - denk aan Gümüs, denk aan de lekkende tenten, de witte illegalen, het bur gemeesterscomité. Hans Dijkstal, politiek leider van de WD, zal ongetwijfeld ook andere objectieven in het oog hebben gehad met zijn opmerking dat Cohen zijn taak nu niet in de steek kan laten. De praktijk op Justitie stelt hem in het gelijk. De zwarte piet ligt derhalve bij de PvdA. Die partij heeft eerder met Aad Kosto en Elisabeth Schmitz het staatssecretariaat met bestuurlijke zwaarge wichten bezet zonder veel resultaat te boeken. De sociaal-democratie kan nu de schouders rechten en tonen dat het asielbeleid geen ver van mijn bed-show is. Voor Job Cohen liggen vast nog schonere taken in het verschiet. Iele visie John Is het alweer twintig jaar geleden? Het lijkt gisteren. Iedereen had het over zakisme, shagisme, dragisme, hoog- en-laagisme. Terwijl alles wat ze wilden zeggen, deze hip pies après la lettre. was: geef vrede een kans. Twintig jaar geleden had iedereen het over John en Yoko. Maar vooral over John en Mark. Mark David Chapman. Die schoot gisteren twintig jaar geleden de working-class hero naar wolk nummer 9. Alle zenders en alle actualiteitenprogramma's besteedden daar aandacht aan. De een meteen jankverhaal van een fan, de ander met een journalistieke reportage over het le ven en werk van de ex-Beatle. Die de wereld schokte door samen met Yoko nakend te poseren - hoewel door al dat lange haar weinig schokkends te zien was. En toen de we reld klaarzat voor een nieuwe schok, de bed-in in Amster dam, lagen ze daar keurig in witte pyjama's tussen schone lakens. Maar vooral ging het om de muziek. En iedereen had het over give peace a chance en over imagine. You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will live as one John Lennon, die zijn naam veranderde in John Ono Len- non ter ere van zijn al even gestoorde tweede vrouw - ver antwoordelijk gehouden voor het uiteenvallen van de Beatles, terwijl niemand het heeft over de invloed van wij len Linda McCartney - wandelde over straat in New York en kwam een gestoorde fan met een pistool tegen. En een van de grootste muzikale genieën van deze eeuw ging El- vis ontmoeten. Daar hielp geen instant karma tegen. Lennon en Elvis. Dat zou een schitterend engelenkoor moeten zijn. Maar voordat ze hun harpjes oppakken spe len ze eerst even een rondje golf met Jim Morisson en Tow- nes van Zandt. Er is nog tijd zat om muziek te maken, de komende eeuwigheid. Nog heel even wachten en Bob Dy lan is er ook, wordt het helemaal gezellig. Intussen heb ik, tot groot ongenoegen van de kinderen, de oude platenkoffer uit de berging getrokken en voor het eerstin jaren de platenspeler afgestoft. Het staat dan wel allemaal op cd, maar dat is toch niet hetzelfde. John, rust in vrede. And we all shine on Like the moon and the stars and the sun And we all shine on On and on and on and on... wil ono buys enselijk De ook in Nederlan pulaire Britse com SOLUTELY FABUI krijgt toch een verv serie over de geflip goeroe Edina (Jenn Saunders) en de ke kende alcoholistel (Joanna Lumley) is 2001 weer bij de B zien. De eerste twe kregen verscheiden zen. 'Ab Fab", zoal rie door de grote s( fans vaak wordt ge krijgt een iets andi zet, aldus de BBC deel van de karakti MIRROR BALL, eei medy die later dezi maand op de Britsi zien, krijgt een rol vernieuwde Absolt bulous. De temperatuur is er doorgaans zo'n dertig graden, maar kinde PUERTO RICO kunnen met kerst in de sneeuw spelen. De plaa onderneming Family Events heeft driehonderd ton sneeuw bes Canada en het eerste schip met de witte lading is onderweg, al Canadese krant National Post. Kosten: een half miljoen guldel organisator verwacht dat tussen 15 december en 7 januari zo'i 300.000 kinderen komen spelen in een koelhuis nabij de havi San Juan waar de sneeuw wordt verspreid. Puerto Rico liet in 1 twee ton Canadese sneeuw overkomen. Die vormden destijds kortstondige witte kroon op palmen langs de wegen in San Jua Willem Wilmink n Gedeelte vi Route 66 S naar musei Een deel van de legem sche Route 66, de voo ge 'hoofdstraat van Ai ka' tussen Chicago en Angeles, is onlangs op transport gegaan naai hington. Ambtenaren de staat Oklahoma he het geschonken aan h Smithsonian Instituui De befaamde weg wei het verleden gebruikt boeren en rondreizen hippies. In de jaren u tig namen brede sneh de taak van Route 661 en meer over en in 19 raakte de weg definitii onbruik. Heden ten di bestaat de weg slechts een aantal afzonderlijl stukken, die deel uitrr van snelwegen met ar benamingen. De gift van het depart van transport van Okl ma bestaat uit een do stukken van het origin beton uit 1932. Per sti gen ze ruim 4.200 kilo Nationale Museum vo Amerikaanse Geschia wil een van de stukkei nemen in de permani expositie 'Amerika in ging', die eind 2003 za den geopend. Het is di doeling dat de museui zoekers daar over het' jaar oude beton kunni pen. Route 66 strekte zichi over bijna vierduizend meter. De weg speeldi belangrijke rol in klass kers als The Grapes o( Wrath van John Steinb en On the Road van Ja Kerouac. In de jaren a tig vertoonde de Amei kaanse televisie een se met de titel Route 66. Rtr» worden, dat kon toen nog bij je eigen huisarts. Hij zegt: Wat kom jij hier doenIk zeg: 'Ik moet gekeurd worden voor de kweek in Hengelo'. Zegt hij: 'Afgekeurd'. De le raar Frans is er ook nog aan te pas gekomen. Mijn vader zegt: 'Mijn zoon wil letterkunde gaan studeren, dat is niets als armoe'. Zegt die leraar: 'U hebt een auto. gaat u daarmee naar uw werk'? 'Zeker', zegt mijn vader. 'Ik ga op de fiets', zegt de leraar, 'maar vertelt u eens meneer Wilmink, gaat u ook met plezier naar uw werk'? 'Nee', zegt mijn vader. 'Ik wel', zei die leraar. Toen mocht ik naar de universiteit. Later ben ik zelf les gaan geven. Frits Barend heb ik nog in de klas gehad. Ik zag hem laatst. Hij was er nog kwaad over dat ik hem ooit een zaterdagmiddag terug heb laten komen omdat hij zo klierde. Die middag heb ik hem een verhaal van Tsjechov voorgelezen. Ik dacht: laat ik maar iets moois voorlezen, want het is al erg ge noeg dat hij terug moet komen. Ik zei tegen hem: 'Frits zonder mijn lessen had jij het niet zo ver geschopt op de tv'. Later heb ik Henk Spaan nog als student gehad op de universiteit. Is nou ook op tv. Maar ik geef al een tijd geen les meer. Ik heb jarenlang alleen geschreven en opgetreden. Dan zong ik liedjes. En ik vertelde moppen die iedereen al kende, dan hoefden de mensen niet op .te letten. Mina uit Glanerbrug gaat op de fiets naar Den Haag. Op het Binnenhof stapt ze af. Komt er een suppoost: 'Mevrouw, hier kunt u uw fiets niet parkeren. Er komen hier allemaal ministers en staatssecretarissen'. Zegt Mina: 'Maakt u zich geen zorg, ik zet hem op slot. Dat niveau. Door al dat werk krijg ik hier in de stad een zekere be kendheid. Laatst kreeg ik een brief: Aan de beste dichter van Nederland, Enschedé. Verder geen adres. Achterop stond geschreven: bezorgd door de beste postbode van Nederland. Er komen ook wel vreemde vogels op je af Een vent bij ons in de buurt heeft het plan om een mop te vertellen aan zijn oostelijke buurman. Die moet hem weer verder vertellen aan zijn oostelijke buurman. En zo door Duitsland en Rusland heen tot in China toe. Dan kan die vent aan de hand van die mop vaststellen hoe het Nederlands langzaam overgaat in het Chinees. Hij heeft twee ton subsidie aangevraagd en nou wil hij dat ik zijn zaak bepleit bij de koningin. Hij denkt dat ik invloed heb omdat ik ooit bij haar op visite ben ge weest. Mijn vrouw wilde niet mee. Toen heb ik aan Wieteke gevraagd of ze meeging. Beatrix zei: 'Ik ken u wel van de televisie mevrouw van Dort. Maar ik wist niet dat u de partner van de heer Wilmink was'. Zei Wieteke: 'Dat ben ik ook niet maar zijn vrouw wilde niet mee'. Ik geloof niet dat dat bezoek een succes was. Maar waar was ik gebleven. Juist, bij Harrie Bannink. Ik mis hem nog iedere dag al was hij zeer eigenwijs. Dat kan ik bewijzen ook. Harrie geloofde niet in een hiernamaals. Hel en hemel bestonden voor hem niet. Een paar weken na zijn dood droomde ik dat ik hem aan de telefoon had. Ik zei: 'Harrie, hoo geet et mit oe'? Want wij spraken wel Twents omdat hij ook uit En schedé kwam. Hij zei: 'Goed jong, goed'. Enfin wij pra ten over dit en over dat en op een gegeven ogenblik zeg ik: 'Harrie nou moet je me toch eens vertellen, waar ben je nou'? Zegt hij: 'In paleis 't Loo'. Tja hij was na tuurlijk in de hemel, maakte hij er gauw paleis 'tLoo van. Zo eigenwijs was die Bannink. Maar wat ik vragen wou: je lust toch nog wel een flesje bier? Uit de ijskast of uit de kelder?" Tot zover Willem Wilmink, bij wie ik gisteren op be zoek was. voor toonde. Opvallend is de omzich waarmee het onderwer behandeld. Andere, mij vipperige vips hoeven b misstap, een plasje buit pot niet op consideratie boulevardpers te rekeni zij kan in de krant hete tijdstip lezen, waarop h met wie in welk hotel u broek ging. Voor twee personen ge echter ander maatstavi Beckenbauer, de levent ballegende, en Boris Bi Beckenbauer heet nietv niets de Kaiser. Hij kan KJ les veroorloven. Toen ai :n maand bleek dat hij voi m tijdens het kerstfeest va; 'n' FC Bayern een buitener lt£ kind had verwekt bij eei taresse, waren veel Duit reid om in de onbevlekt j( vangenis te geloven. Zei vond het een 'privé-zaa 81 Boris wordt een zelfde t el houdendheid betracht, xc Sociologen kunnen prei s leggen waarom voor Fn h en Boris B. altijd de rodi H zal worden uitgerold. Zt zien in de Duitse behoel "I helden. En als er dan iet gaat, worden ze eigenlij maar menselijker en 'di pathieker. PETER VAN NUUSENBURG ai ni Gisteren was ik op bezoek bij Willem Wilmink. Hij schreef ooit de tekst van 'Frekie', een lied dat de Neder landstalige top 20 nog heeft gehaald. Ook Herman van Veen heeft vaak liedjes van hem gezongen zoals 'Adieu café'en 'Hilversum 3 bestond nog niet'. Wilmink kan als geen ander in tien minuten tijd een groot aantal on derwerpen bespreken. Dat bleek me ook gisteren weer. Ik laat u even meeluisteren: „Zo'n Duveltje smaakt wel. Of drink je liever Westmalle? Mensen kunnen in je jeugd een grote invloed hebben op de rest van je leven hoor. Harrie Bannink heeft me ooit verteld dat hij verliefd werd op muziek omdat hij tijdens de oorlog de buur vrouwen zulke mooie liedjes hoorde zingen in de schuilkelder. Eigenwijze kerel trouwens, die Bannink. Op mijn leven heeft de huisarts veel invloed ge had. Toen ik een jaar of zeventien was nam mijn vader mij apart. Hij zegt: 'Jongen, ik ga je iets vertellen dat je hele maal geheim moet houden. Niemand mag het weten, zeker niet je moeder'. Ik dacht meteen dat hij wilde vertellen dat hij een vriendin had. Had ik me nog wel kun- i voorstellen want mijn moeder was er één van aan mijn lijf geen polonaise. Maar nee, hij zegt: 'Jongen in Azië kunnen ze zo goedkoop textiel maken, daar kunnen wij hier in Twente nooit tegenop. Het gaat mislo pen hier dus ik weet niet of ik jarenlang jouw L- studie kan betalen. Misschien kun je beter \m& eerst voor onderwijzer gaan leren aan de Wr kweekschool in Hengelo'. Moest ik gekeurd Als ooit een bericht als een donderslag uit de Duitse hemel kwam, was het wel de medede ling dat Boris Becker en zijn vrouw Barbara uit elkaar gaan. Jarenlang waren ze bejubeld als een in alle opzichten voorbeel dig gemengd dubbel. Hij de rossige superteutoon die van 'tannis' een (bijna) volkssport had weten te maken. Zij de donkere schoonheid, zangeres en actrice, die haar carrière had opgegeven om Boris bij te staan. Het was, bij nader inzien, te mooi om ooit waar te kun nen zijn geweest. Het is dan ook voorbij. Babs en Boris hadden 'andere prioritei ten over de ontwikkeling van hun relatie' moeten vaststellen, heette het in een fax. Het pu bliek vroeg zich natuurlijk gelijk af wie vreemd is gegaan. Die vraag beheerste uiteraard Bild en de andere boulevard bladen, die opeens wisten dat het allang niet meer koek en ei was in huize Becker. Hij zou het met een rap-zangeres doen of gedaan hebben. Zij zou een oogje hebben laten vallen op een zanger in een achtergrond koortje. De serieuzere kranten belichtten vooral het emanci patorische aspect: Barbara zou zich weer aan de eigen carrière willen wijden. Dat valt natuur lijk alleen maar toe te juichen, ook omdat Boris daar begrip Wetenschappers ontwikkelen 'stroomstappers' Een schoen aan de voet van een wandelaar spant en ontspant. In beginsel kan daaruit energie worden gewonnen. Wetenschappers van het in het Engelse Farnborough gevestigde onderzoeksinstituut Dera is dat inderdaad gelukt. Zij ontwikkelden schoenen die tijdens het lopen laagspanningsstroom opwek ken. Die stroom kan worden gebruikt voor het opladen van batterijen en accu's van bijvoorbeeld mo biele telefoons, gehoorapparaten en op den duur misschien zelfs van laptops. Dit tien dagen oude dolfijntje krijgt de fles van Richard Tesore, directeur van de zeedierenopvang in Piriapolis, negentig kilometer ten oosten van Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Deze dolfijn is het tweede exemplaartje dat recentelijk op het strand is aangespoeld met littekens ver oorzaakt door een visnet. foto reuters marcelo callardo Al jaren wordt naarstig gezocht naar methoden om zoveel mo gelijk schone energie te ont trekken aan wind, water en zon. Die energie komt via het elek triciteitsnet op 220 volt onze huizen binnen. Met de storm achtige opkomst van de micro- elektronica is de vraag naar bat- terijstroom explosief toegeno men. De meeste batterijen wor den met lichtnetadapters opge laden. Alleen al de miljoenen mobiele telefoons betekenen dus een extra aanslag op het milieu. Het loont dus de moeite te zoeken naar milieuvriendelij ker alternatieven voor het op wekken van de laagspanning (enkele volts) waar al deze toe stelletjes op werken. De onderzoekers van Dera, het Defence Evaluation and Re search Agency, zijn daar al bij na twintig jaar mee bezig. Aan vankelijk ging men uit van een ontwerp waarbij hoogrende mentszonnecellen de vereiste spanning genereerden, maar een nadeel is dat dan altijd (zon)licht nodig is. De laatste drie jaar legde men zich toe op het zogeheten pië- zo-elektrisch effect. Dat is een eigenschap van bepaalde kris tallen die, eenmaal onder druk gezet, een zekere spanning ge nereren. Een voorbeeld is kwarts. „Zuiver kwarts is echter nogal duur", zegt technisch directeur Steve Mahon van Dera. „Daar om ontwikkelden we keramisch materiaal met soortgelijke ei genschappen en een nog hoger spanningsrendement dan kwarts. Dat stopten we in een stalen doosje met aan de bo venzijde een beweegbaar, enigszins scharnierend vlak dat de druk overbrengt op het on derliggende keramische materi aal. Het geheel werd aange bracht in de hak van een schoen." Met het allereerste paar liep de Engelse uitvinder Trevor Baylis (38) uit Portsmouth in juni van dit jaar mee op een wandel tocht van 160 kilometer dwars door de rotsachtige woestijn van Namibië. Baylis, de oor spronkelijke bedenker van de 'stroomschoen', had een mo bieltje bij zich waarvan de bat terij bij de start van de tocht leeg was. Na elke twintig kilo meter lopen, was hij in staat ge middeld ruim zeven minuten te bellen met zijn 'thuisbasis' in Engeland. „We zijn er echter nog lang niet", aldus Mahon. „Voor die mobieltjes is nauwelijks stroomvermogen nodig. Anders wordt dat met bijvoorbeeld lap tops. Baylis had 2.500 kilometer moeten lopen om met een mo dale laptop één uur te kunnen werken." De in oktober van dit jaar onder auspiciën van Dera opgerichte firma Electric Shoe Company (ESC), waarin ook Baylis parti cipeert, gaat zich de komende tijd bezighouden met het zoe ken naar manieren om het ren dement te verbeteren. BEN APELDOORN Dera-directeur Mahon met een schoen en een stukje 'piëzo-keramiek' dat in de hak wordt ingebouwd. foto gpd chris mikami De Russische president VLADIMIR PO- ETIN is vastbesloten de eerste Russi sche leider in de geschiedenis te wor den die Engels spreekt. Volgens een anonieme Kremlinwoordvoerder volgt Poetin al sinds zijn verkiezing tot presi dent een intensieve cursus Engels. Di recte aanleiding was het bezoek van de Engelse premier Blair in maart dit jaar. Het zou Poetin gestoord hebben dat ze niet rechtstreeks met elkaar konden praten zonder tus senkomst van een tolk. Ook zou Poetin zich op internatio nale topconferenties niet vrij voelen om dat hij geen ge sprekjes met andere wereldleiders kan voeren zonder verta-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2