CRUISE Toerisme R E I 3 3 E kT C H IE M 9 Varen in een chic hotel ALPEN o) (msterdam, het nieuwe vlaggeschip van de Holland America Line. is 51 LOVE BOAT BESTAAT Varen doet hij al vanaf zijn zeven tiende, en de Holland America Lijn is al ruim twintig jaar zijn werkge ver. Kapitein Edward G. van Zaane heeft nu de leiding over het nieuw ste vlaggenschip van de HAL, de Amsterdam. Uiteraard staat hij re gelmatig op de brug, maar het is niet zijn primaire taak. 'Ik heb meer een sociale en representatieve functie. Zo dineer ik tijdens tiendaagse crui ses drie keer met de passagiers. De tafelgenoten worden van tevoren ge selecteerd. Soms ontstaan uit die ontmoetingen vriendschappen, soms ook niet. Als je bijna voortdu rend op zee bent, is het moeilijk contacten te onderhouden. Mede daarom beschouw ik vooral de scheepsbemanning als mijn familie.' Tot die scheepsbemanning behoort sinds een aantal jaren zijn geliefde, voormalig fotomodel en Flodder-ac trice Apollonia van Ravenstein. Ze leidde - na een carrière in New York - al vijf jaar een paardenfokkerij in de Verenigde Staten, toen ze op aan raden van een kennis bij de HAL ging werken. Aan boord leerde ze Edward van Zaane kennen, de twee werden verliefd en sindsdien beva ren ze samen de wereldzeeën. Apol lonia verzorgt rondleidingen, geeft af en toe lezingen en ook treedt ze op als gastvrouw bij diners en ont vangsten. Kapitein Edward van Zaane en Apollo nia van Ravenstein foto gpd Het schip heeft een ingetogen interieur. Maar luxe blijft het. publiciteitsfoto's REDACTIE. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Venetië Venetië hoopt het parkeerprobleem voor vakantiegangers te hebben opgelost door de vrije plekjes van tevoren te verkopen. Dat gebeurt op www.urbislimen.net. Op deze website (in verschillende talen waaronder Engels en Duits) kan de parkeerplaats op de Piazzale Rome zonder extra kosten zowel worden gereserveerd als weer worden afgezegd. Informatie: Nationaal Italiaans Verkeersbureau voor de Be nelux in Brussel, telefoon (0032).2.647.17.41. Klachten Het aantal klachten over bij Nederlandse toeroperators geboekte vakanties is in 1999 in vergelijking met de ja ren daarvoor fors toegenomen. Dat blijkt uit het zojuist gepubliceerde jaarverslag van de Geschillencommissie Reizen. Bij elkaar werden er 3180 klachten ingediend. Verreweg het leeuwendeel (39 procent) ging over de kwa liteit van de accommodaties. Het eten (10 procent) en de reisleiding (8 procent) lagen ook flink onder vuur en on geveer 9 procent beklaagde zich over het programma. De vakantiebestemming met de meeste problemen was Spanje (14 procent), gevolgd door Turkije (11 procent) en Griekenland (7 procent). Overigens wees de Geschil lencommissie in slechts 819 gevallen een schadevergoe ding toe. Gemiddeld werd er per klacht 1212 gulden uit gekeerd. Hemels Op 16 en 17 december wordt in het paleis op de Dam in Amsterdam voor bezoekers een 'hemels kleed' uitgerold. Normaal gebeurt dat alleen als koningin Beatrix hier bij zondere gasten ontvangt. Het 600 m2 grote tapijt (het grootste dat ooit in Nederland werd gemaakt) is door Ria van Eyk speciaal ontworpen voor de Burgerzaal en stelt een sterrenhemel voor. Daarmee sluit het prachtig aan op de andere decoraties in het vertrek. Informatie: telefoon (020).620.40.60 en/of www.kon-pa- leisamsterdam.nl. Het Titanic-gevoel is I lom aanwezig. Of het nu gaat om de reddingbootoefening, iet strijkje in de salon, of de brede trappen en galerijen waar - tijdens de captains table - heren in smoking en dames in het lang flaneren. Alleen de ijsberg ontbreekt. Gelukkig maar. Zo blijft cruisen op de Amsterdam, het nieuwste vlaggenschip van de Holland America Line, een droom. Het inchecken in Fort Lauderdale duurt lang en verloopt rommelig. Dertienhonderd gasten willen alle maal zo snel mogelijk aan boord. Dat lukt moeilijk als bijna iedereen in discussie gaat met kofferdragers die zich - zoals ook elders in het Ca- ribisch gebied - nogal agressief ge dragen; vaak vragen ze voor twee meter lopen een navenant aantal dollars. Ook het invullen van een aantal douaneformulieren en het 'toelatingsbeleid' (de passagiers worden in kleine groepjes aan boord gelaten) vreet tijd. Maar alle ergernis valt meteen weg als de Amsterdam de haven van Fort Lauderdale (Flori da) uitvaart. Het is een graad of dertig, de zon straalt aan de strakblauwe hemel en een zacht briesje zorgt voor verkoe ling. Met het wegglijden uit de haven vervagen ook de beelden en gelui den van de grote stad, en slaan rust en totale ontspanning toe. Het 'n iets-hoeft-alles-mag-gevoelkrij gt de overhand. Kenners hadden het al gezegd, cruisen is de ideale manier om je een tijdje in luxe te wentelen en tot jezelf te komen. Zelfs het hor loge kan de koffer in. Er ligt welis waar dagelijks een nieuw program ma in de hut met activiteiten en ex cursies, maar een hele dag luieren kan ook. Zelfs over geld hoef je je geen zorgen te maken. Bijna alles is bij de prijs inbegrepen, fooien zijn op de schepen van de Holland Ame- rica Line (HAL) niet nodig en beta len van de extra's doe je pas na af loop van de reis. Hoewel op de ms Amsterdam offici eel plaats is voor bijna 1.800 passa giers, worden er 'slechts' een kleine 1.400 toegelaten. Daardoor is er rela tief veel ruimte aan boord. Je vindt de mensenmassa nauwelijks terug. Alleen in het casino is het dringen geblazen. En in de restaurants tij dens de twee dinersessies natuurlijk. Zoals alle luxe-cruiseschepen heeft de Amsterdam stabiliteitsvinnen. Maar deinen doet het toch. Wie een beetje beschonken door de gangen waggelt - de drank stroomt overvloe dig - valt daardoor nauwelijks op. De Amsterdam is vrij ingetogen in gericht. Beige, mahoniebruin en donkerblauw zijn de basiskleuren. In de centrale hal prijkt een borstbeeld van koningin Beatrix, aan de muren en in de nissen zien we veel Neder landse kunstwerken. Het meest op vallende ornament is de negen me ter hoge Astrolabium-klok in het atrium.'Ook bijzonder zijn vier ver gulde beelden, afkomstig van de Nieuw Amsterdam uit 1938. Open bare ruimten hebben namen als Rembrandtlounge en Javabar, het rood-wit-blauw wappert op de ach tersteven en bij het ontbijt ontbre ken roggebrood, Goudse kaas en gemberkoek niet. Gember schijnt overigens een probaat middel tegen zeeziekte te zijn. Vandaar dat dit in grediënt veel gebruikt wordt in ge rechten aan boord. Zon 85 procent van de HAL-klanten bestaat uit Amerikanen. Het Neder landse aandeel - ongeveer duizend passagiers - is aanmerkelijk geringer. De gemiddelde leeftijd van die groep zou ruim zestig jaar zijn. Een varend bejaardenhuis? Volgens Hans Klinge, directeur van Zeetours dat in Neder land de HAL vertegenwoordigt, valt dat reuze mee. 'Op de weektrips is de gemiddelde leeftijd 45-65 jaar, op langere is het 55-plus. Maar het aan tal jongere tweeverdieners dat een cruise maakt om er even helemaal uit te zijn, stijgt. Het gaat goed met de cruisemarkt, niet in het minst omdat we langzamerhand van het dure imago afkomen. Logisch. Wij hebben nu bijvoorbeeld een cruise van de maand-aanbieding, zoals een week varen in het Caribisch gebied voor circa tweeduizend gulden. Voor dat geld kun je niet eens een week naar een chic hotel.' ALICE PLEKKENPOL FEITEN CIJFERS De Amsterdam (1380 bedden; bijna 700 be manningsleden) begon op 31 oktober aan haar maiden voyage, een tweeweekse cruise naar Costa Rica. Een dergelijke reis kost com pleet vanaf 5.407 gulden. Bij de prijs zijn on der meer de vliegreis, transfers en de hotel overnachtingen voor en na de cruise inbegre pen. Wie uitsluitend de cruise boekt (dat doen vooral Amerikanen) is minimaal 2.995 gulden kwijt. In Nederland worden de meeste HAL- cruises verkocht door Zeetours (tel. 010- 282.38.00). Zeetoursreizigers uit Nederland vliegen met Martinair naar Miami. Daar wor den de passagiers van het vliegveld afgehaald en begeleid door een Nederlandse hostess. HAL-schepen varen onder meer in het Cari bisch gebied, van Vancouver via de fameuze Inside Passage naar Alaska, in Australië, langs de kust van Noorwegen, in de Middellandse Zee, of maken maandenlange wereldreizen. In het Caribisch gebied doen alle schepen van de Holland America Line het Bahama-eiland Half Moon Cay aan. Dit eiland is privé-eigendom van de HAL, hetgeen betekent dat er overdag alleen eigen gasten aan land worden gebracht om te luieren op het strand, te watersporten, en uiteraard veel te eten en drinken. Meer informatie: het ANVR-reisbureau. Vignet Het Autobahn-vignet voor Oostenrijk is een stuk duurder geworden. Een jaarvignet (geldig van 1 december 2000 tot en met 31 januari 2002) kost nu circa 160 gulden en een vignet voor twee maanden 48 gulden. Het goedkoop ste vignet (dat voor tien dagen) gaat vanaf het komende winterseizoen 17 gulden kosten. Een voordeel is wel, dat dit vignet pas ingaat op de eerste dag van gebruik en niet zoals tot nu slechts van vrijdag tot en met maandag. Wie soms zeer lange wachttijden bij de Oostenrijkse grens wil voorkomen, kan het vignet in Nederland bij de ANWB- -kantoren kopen of bij een aantal, niet ver van Oostenrijk gelegen benzinestations op de Duitse Autobahnen. Komodo Banyan Cruising uit Amersfoort organiseert ook de ko mende zomer weer een aantal vaartochten rondom de Ko- modo-archipel in Indonesië. De reis wordt gemaakt met een klassieke Buginese zeilschoener. Gezien de grote af standen - naast Komodo gaat het onder meer ook langs Flores, Sumba, Sumbawa en Lombok - wordt er echter veelal op de motor gevaren. De route wordt dagelijks vast gesteld na overleg tussen gids en passagiers, maar 'ze- kerheidjes' zijn bezoeken aan de Donggo-dorpjes op Sumbawa, de Keiimuto-vulkaan en de varanen van Rin- ca. Er zijn vijf vertrekdata (tussen 27 juni en 2 septem ber) en de prijs van de cruise bedraagt (exclusief vlucht Amsterdam - Indonesië) 1585 Amerikaanse dollar. Informatie Banyan Cruising, telefoon (033).422.00.55 en/of e-mail tussockcruising@compuserve.com. Olipandril De Olipandril. Dat is de naam van het nieuwe restaurant van het Noorder Dierenpark in Emmen. Het etablisse ment heeft een eigen ingang waardoor het niet per se noodzakelijk is ook het dierenpark te bezoeken. De Oli pandril (een fantasiedier dat is samengesteld uit een oli fant, een panter en een mandril), is gespecialiseerd in pannenkoeken en blijft tot en met 31 maart 2001 dage lijks geopend. Skipas via muis-klik M Via één muisklik op de website www.TIScover.at kunnen de komende winter skipassen voor circa twintig populaire Oostenrijkse skigebieden zowel worden besteld als betaald. Lange wachttijden bij de loket ten worden daardoor voorko men; de pas ligt bij aankomst gereed. Houders van Key Cards en Ski-Schwatches zijn nog beter af. Zij worden in de gele genheid gesteld via het web een identificatie-nummer op te vragen, waarmee ze (na be taling uiteraard) hun kaart en/of horloge zodanig kunnen activeren dat ze op de eerste dag van hun vakantie meteen de liften in kunnen duiken. Met allerlei doorkliksystemen kan met de onlangs geheel ge renoveerde site ook accommo datie worden geboekt en zelfs complete skivakanties (inclu sief vervoer van en naar de woonplaats). Tevens biedt TIS- cover een vracht aan toeristi sche informatie over zo goed als alle belangrijke Oostenrijk se skigebieden, Wenen en een aantal andere vakantie-oor- den. Om de site overzichtelijk te houden werd hij onderver deeld in negen verschillende gebieden: burgenland, upper- austria, voralberg (waaraan nog wordt gesleuteld), carin- thia, steiermark, niederoester- reich, wien, salzburg en tirol. Het is mogelijk deze bestem mingen direct op het scherm te krijgen door achter at een schuine streep en het woord te tikken. Voorbeeld: www.TISco- ver.at/tirol. De informatie op de site wordt gedurende het winterseizoen dagelijks geactualiseerd. Zoge heten livecams bieden gebrui kers een rechtstreeks zicht op de verschillende skigebieden. Voor dat doel staan alleen al in Tirol 45 camera's opgesteld. Ook biedt de site weersver wachtingen, sneeuwhoogtes, een routeplanner (inclusief verbindingen via openbaar vervoer)een overzicht van speciale aanbiedingen (Pauschale) en uiteraard een vracht aan toeristische inlich- tingen. De site van Wenen bigdt een zeer uitgebreide eve nementenkalender. Een andere voortreffelijke in ternetsite in deze sector is www.austria-tourism.at. Anton aus Tirol dol op 'Willi mit Frucht' Onder skiërs die hun wintersportvakantie in Oostenrijk doorbrengen, is geen drankje zo populair als een 'Willi mit Frucht' (Williams met een partje peer). Dat blijkt uit een en quête waarvan de resultaten in het novem- ber-nummer van het Oostenrijkse outdoor- magazine 'Land der Bergen' zijn gepubli ceerd. Op de tweede plaats komt een een voudig glas bier en derde is de Himbeerli (Schnapps met besjes). De onderzoekers baseerden zich op verkla ringen van eigenaren van een aantal druk bezochte berghutten in Tirol en Salzburger- land. Ook Glühwein (vierde plaats) en Jaga- thee (vijfde) scoren hoog. In de top-tien neemt de 'Heisse Liebe' (hete pruimenlikeur met slagroom) de zesde plaats in, gevolgd door 'Gamsmilch' (hete melk met mm), ci troenthee en Coca-Cola. Het rijtje wordt ge sloten door de inmiddels beruchte 'Flügerl' (Red Bull met wodka), de lievelingsdrank van snowboarders. De redactie van 'Land der Bergen' vroeg zich ook af welke muziek de komende \yinter tij dens de après-ski het meest zal worden ge draaid. Volgens toonaangevende Oostenrijk se dj's gaat die top-tien (met toelichting) er waarschijnlijk als volgt uitzien: 1 'Anton aus Tirol' van DJ ötzi. Dé hit van de afgelopen winter en als meezinger ook de ko mende winter niet te kloppen. 2 'Bring mir mal ne Flasche Bier' van Stefan Raab en DJ Bundeskanzler. Hoogste bin nenkomer. Gaga-song met hit kwaliteiten. 3 'Uber den Wolken' van Rhein- hard Mey. Oude ski-schlager in modern jasje. 4 'Ich war noch niemals in New York' van Udo Jürgens. Zie 3. 5 'Die 'Hande zurn Hiinmel' van Die Klobris. Typisch zo'n num mer voor lieden die van mee- zwaaien houden. 6 'Hölle' van Wolfgang Petri. Enige Schlager die iedere Duit ser uit zijn hoofd kent. Daarom zal-ie er ook steeds weer om vragen. 7 'Sex Bomb' van Tom Jones. Eindelijk weer eens een Engels talige hit in ski-top-tien. En dat zullen we weten. 8 'Moos hamma' van Moos- hammer. De verrassing van de komende winter. Duitse textiel baron wordt nu ook platenmil- jonair. 9 'Skifoarn' van Wolfgang Am- bros. Staat al sinds 'eeuwen' in de top-tien en blijft daar dus ook nog 'eeuwen' staan. 10 'Sierra Madre' van de Ziller- taler Schürzenjager. Houdt 'Que si, que non' van de tiende plaats en dat zegt genoeg. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Laatst zag ik bij Sonja op de televisie de zoveelste discussie over Schiphol. De milieuactivist van dienst liet niemand uitspre ken, schreeuwde overal doorheen, en was zo irritant bezig dat ik op het punt stond mijn lidmaatschap van Greenpeace op te zeggen. Waarom luistert het gros van de 'groenenzo slecht naar ande ren? Altijd als de winter naakt, treedt het Alpenplatform voor het voetlicht. Dat is goed. Temeer daar de club in Marnix Viëtor een uitstekende, genuanceerd denkende woordvoerder heeft. Het Alpenplatform wijst wintersporters op de gevaren die de bergen bedreigen als we maar raak blijven skiën. Daarover or ganiseert het ook symposia. Een aantal bijeenkomsten heb ik bezocht. Heel leerzaam. Maar hoe goed het Alpenplatform de problemen ook onder woorden brengt; de opmerking van een Zwitser nu alweer een jaar of tien geleden, staat me het beste bij. De Helveet sloot een debat af met de woorden: 'Ik zal u een geheim vertellen. In Zwitserland hebben we geen Wad denplatform. Dat komt: net als u zijn wij van mening dat u zelf het beste weet welke maatregelen er genomen moeten worden ter bescherming van onze na tuurgebieden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29