Britannica: naslagwerk van grote klasse Veel golfplezier voor weinig geld Onder water loert de dood Internet neemt taken reisbureau over Multi Media u p RDAG 9 DECEMBER 2000 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT T 6 jlige plek voor kinderen et Internet introduceert een internetabonnement speciaal ;ht op kinderen: KidsPlanet. Deze 'eigen plek voor kinderen et net' wordt aanbevolen als een zo veilig mogelijke omge- waar kinderen zo min mogelijk de kans lopen geconfron- te worden met pornografie en andere ongewenste aange beden. KidsPlanet richt zich op kinderen van 7 tot 12 jaar. jakket biedt alles in één: internettoegang, e-mail, een eigen lite. Planet heeft een kostenbeheersingsprograma inge- vd, dat ervoor zorgt dat de internetverbinding automatisch |t verbroken als de door de ouders ingestelde limiet wordt schreden. Het kinderpakket is bij Primafoon en andere els te koop voor 19,95 gulden. De dienst kost 3,95 gulden pand. y.kidsplanet.nl ;n miljoen bezoekers Kaartenhuis heeft onlangs zijn tien miljoenste bezoeker relkomd. De Nederlandse ansichtkaartensite maakte sinds tart anderhalfjaar geleden een explosieve groei door. Dat is [voor niets, want de bezoeker vindt er een groot aanbod: 400 digitale, bewegende ansichtkaarten met muziek, ge- tekaartjes, verjaardagskaarten, kerstkaarten: noem maar zijn vier populaire jongens, de Rotterdamse knapen die te en de Nederlandse boysband Romeo vormen. De grote re fans kan alles van hen aan de weet komen door een be lli ;aan de officiële internetsite. Eens per maand is het moge- im live te chatten met de leden van de band. u.romeo.nl ernetten inclusief 'tikken' adoo komt als een van de eerste internetproviders met een nnement waarin de telefoontikken zijn opgenomen. Wie abonneert op Smartpack 30, krijgt voor 45 gulden per ind gedurende dertig uur toegang tot het internet, zonder ook nog telefoonkosten hoeven worden afgerekend. Inbel- cost dus verder niets. In vergelijking met een gewoon gratis rnetabonnement en betaalde tikken volgens de KPN-tarie- bespaar je op die manier een paar tientjes per maand, als je ninste die dertig uur vol maakt. Volgens Wanadoo hebben 1 ral gezinnen met kinderen behoefte aan zo'n systeem om de 1 netkosten in de hand te kunnen houden. Sw.wanadoo.nl kaartenhuis.nl jmeo online Kaartenhuis Wie een digitale encyclopedie zoekt, kan kiezen uit soor ten en maten. In boekhandels en computerwinkels zijn er ver schillende te koop, voorname lijk producten in de eigen, Ne derlandse taal. De Encarta- /Winkler Prins is onbetwist marktleider op dit gebied, maar het lijkt er echter sterk op dat de Encarta, oorspronkelijk ont wikkeld door Microsoft, nu kwalitatief naar de kroon gesto ken wordt. De uitgever van de befaamde Britannica-encyclopedie heeft met 'Britannica 2001' een digi tale encyclopedie uitgebracht, die zonder meer tot de beste behoort op dit gebied. Enig na deel: de Britannica is nog altijd geheel in de Engelse taal. Daar tegenover staat dat hij te koop is op zowel cd-rom als op dvd en in dat laatste geval met een heleboel extra illustratiemateri aal en videofilms. Het naslagwerk ziet er zeer in drukwekkend uit. De vormge ving van de encyclopedie is overzichtelijk: wie er vijf minu ten mee werkt, heeft al een vrij goed overzicht van wat je waar kunt vinden en hoe je een be paald onderwerp het beste kunt benaderen. Het belangrijkste onderdeel is het encyclopedi sche hoofdstuk, dat via de search-functie kan worden doorzocht. Aan deze zoekfunctie is veel aandacht besteed. Als je een zoekwoord intikt en met een klik op 'Go' het betreffende arti kel op het scherm haalt, dan krijg je direct een lijstje aanver wante artikelen te zien, of de paragraafsgewijze indeling, als een artikel een uitgebreidere structuur heeft. Naast de zoekfunctie als ingang zijn er nog diverse andere ma nieren waarop de encyclopedie kan worden geraadpleegd. On der de indruk, vooral wat de vormgeving betreft, was ik van Spotlights, het onderdeel van het programma waarin thema tisch gerubriceerde onderwer pen bij elkaar zijn gezet in een logisch ver band. De belangrijkste hoofdonder werpen zijn de ecosystemen en het menselijk lichaam. Binnen deze categorieën is een schat aan in- formatie te vin den, die overzichtelijk wordt aangeboden. In dit onderdeel is grote aandacht besteed aan de illustraties, animaties en andere vormen van multimedia. Classics Een ander onderdeel dat ver moedelijk door veel gebruikers zal worden geraadpleegd, is Britannica Classics, een over zicht van artikelen die beroem de auteurs, zoals R.L. Stevenson en Albert Einstein, in de loop der jaren voor de Encyclopae dia Britannica hebben geschre ven. De historische collectie is in zijn geheel opgenomen en hoewel sommige van de artike len door de ogen van nu bezien wellicht wat gedateerd zijn, zijn ze het alleen al vanuit geschied kundig oogpunt waard om een plek op de schijf te krijgen. Uitstekend is ook de atlas die in de Britannica is opgenomen. Er is vrij goed kaartma teri aal te vinden, maar dat geldt ook voor de demografische ge gevens en ander feitenmateri aal. Vaak zijn zulke atlassen verre van compleet. Niet zelden, wordt Nederland afgedaan met vier steden waar informatie over beschikbaar is. De Britannica doet dat heel wat beter, met artikelen over vrijwel alle grote en middelgrote ste den in het land. De inhoud van het pakket is in drukwekkend. De digitale ency clopedie omvat meer dan 83.000 artikelen, waarvan er en kele duizenden zijn vernieuwd in deze editie. Ook zijn er 8700 foto's, kaarten en illustraties, vi deofilmpjes en geluidsbestan den. Alsof het niet op kan, is ook het nieuwe Oxford-woor- denboek geïntegreerd. Natuurlijk, je moet de Engelse taal machtig zijn om dit uitge breide naslagwerk te kunnen gebruiken. Voor de vele Neder landers die daar geen probleem mee hebben, behoort dit pro duct zonder meer tot de top op dit gebied. De uitgever van de encyclopedie kan het zich dan ook veroorloven een hogere prijs te vragen dan die van de andere producten die in de winkel liggen. De Britannica 2001 op cd-rom kost 179,95 gulden. De dvd- versie 70 gulden meer. PAUL HOUKES Microsoft heeft in haar uitgebreide soft warepakket twee spellen voor de golf- liefhebber. Voor de doorgewinterde gol fer, die geen genoegen neemt met eenvou dige features - mijn buurman, zeg maar, die behalve met een zak met clubs ook nog wel eens met een beker terugkeert op zaterdagmiddag - is er Links en voor de simpele ziel die gewoon een leuk balletje wil slaan is er Golf. Voor de buurman van mijn buurman zeg maar. Ik ben van het ongeduldige type: als ik een leuk spel letje in huis heb wil ik het zo snel mogelijk kunnen spe len en liefst nog winnen ook. Dat kan natuurlijk helemaal niet als het een goed spel is - je zou het wel erg snel uitge speeld hebben en er nooit meer naar omkijken. Een goed spel is in mijn optiek dus een spel dat je snel onder de knie hebt, maar niet direct kunt winnen - dat toch voldoende uitdaging bezit om het lang te spelen. Zo'n spel is Microsoft Golf 2001 Edition, de jongste versie van Microsofts eenvoudige golfspel. Zo eenvoudig, dat het niet eens vergezeld gaat van een gedrukte handleiding. Veel van de spelopties wijzen zichzelf en anders duik je eerst in Lessons om de belangrijkste taken te leren. Vergeleken bij het vorige spel (ik wed dat het Golf 2000 heet) zijn er aantal verbeteringen ondergaan. De put ting is wat natuurlijker geworden, de slagen wat smoother, het aantal playmodes is uitgebreid evenals het aantal golfcourses. Dat zijn er iiefst zeven nu, waqrvan zes bestaande. En ik moet zeggen: als een voudige golfer van het type dat is opgegroeid met midgetgolf-tij - dens-de-jaarlijkse-vakantie-op-Ameland, beleef ik hier veel plezier aan. Vooralsnog in Easy Swing, de eenvoudigste modus, die wel licht meer met het op het juiste moment klikken van de muis te maken heeft dan met echt golfen, but who cares? Wie de smaak te pakken heeft probeert het Classic Mode, al blijft de muisbeheersing dan groot. Maar dan komt het toch al meer op het maken van de juiste keuzen aan. En voor de echte diehards is er de Powerstroke. Maar vooralsnog laat ik dat even aan mijn buurman over. Min. Systeemeisen: Pentium 166 MHz, 32 Mb ram, Windows 9x, Me, NT 4.0 en 2000, minimaal 280 MB vrije ruimte op harde schijf. Prijs: 49 gul- Is er verschil tussen een spel dat zich onder water af speelt of een spel dat zich in de ruimte afspeelt? Er zou wel verschil moeten zijn, maar in het spel Deep Fighter merkje er niet veel van. Duikbootjes bewe gen zich net zo soepel door het water als ruimteschepen dat in de ruimte doen, terwijl de weerstand in het water toch veel groter zou moeten zijn. Wel is het landschap on der water een stuk boeiender dan het zicht op het vooral akelig lege heelal. Wie de bekende ruimtesimulaties zoals Wing Commander en X-Wing heeft gespeeld zal mer ken dat Deep Fighter, van softwarehuis Criterion Studios, veel lijkt op deze spellen. De speler zit in een geavanceerd duikbootje, dat sprekend lijkt op een ruimtejager, en moet 35 gevarieerde mis sies zien te volbrengen. In de loop van het spel komen steeds betere duikboten beschikbaar met een hoop vuurkracht. Maar de missies worden dan ook moelijker en moeilijker. Het verhaal achter deze opdrachten is niet zo spectaculair. Een kolonie van vreedzame onderwaterbewo ners wordt lastig gevallen door een andere groep, de zogenaamde Shadowkin. Daarnaast zorgen agressieve zeebeesten voor een hoop overlast. Voor de kolonie is de maat onderhand vol en er wordt een groot schip gebouwd om te verkassen naar vei- liger wateren. Tot het zover is heeft de speler echter de handen meer dan vol om de aftocht te dekken, want de vijand wil de kolo nie niet zonder slag of stoot later vertrekken. Tussen de missies zitten filmpjes waarin het ver haal van Deep Fighter zich ontwikkelt. Dit zijn mooi gemaakte tussenstukjes, alleen zijn de in gehuurde acteurs niet geweldig. Dat was in Wing Commander een stuk beter verzorgd. Deep Fighter kan alleen met een 3D-kaart wor den gespeeld en dan krijg je ook wel erg mooie onderwaterbeelden op het scherm. Het land schap onder water is golvend, er staan mooie ge detailleerde gebouwen op de zeebodem en de rondzwemmende haaien, kwallen en vissen zien er piekfijn uit; je zou het beeldscherm als een vir tueel aquarium kunnen gebruiken als je de com- puter laat aanstaan. Ook de duikboten zijn fraai vorm gegeven. De speler heeft de beschikking over torpedo's en mijnen en zelfs een on derwatermitrailleur. Aardig is dat niet alle missies tot doel hebben de vijand te vernietigen. Zo moet bij voorbeeld de mechanische arm van de duikboot worden gebruikt om kristallen te verza melen en kan soms ook een op afstand bestuurd miniduikbootje worden ingezet om bepaalde pro blemen op te lossen. Echt makkelijk is het spel niet, ook niet voor de spe lers met een duik- of zwemdiploma. Het onderwatergeluid is prima, het geeft de speler echt het idee dat hij in een grote bak met water zit. Het spel kan ook met meerdere spelers worden gespeeld, daarvoor is zelf een extra cd- rom bijgevoegd. Al met al is Deep Fighter aan aanrader voor ie dereen die de bekende ruimtesimulaties al leuk vond. Het spel is een aardige variant op dit soort spellen. Min. systeemeisen: Pentium I 233, 32 Mb Ram, Windows 95/98/Me, 3D-kaart. Joystick aanbevo len. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft. FRANK BUURMAN Het reserveren van een vliegreis of hotel in het buitenland gebeurt in toenemende mate via het internet. Er zijn verscheidene reisorganisaties die via hun website hun complete aanbod ter be schikking stellen. Het duurt dan ook nog maar enkele jaren voordat het boeken van een reis via het internet eerder regel zal zijn dan een uitzon dering. Die laatste opvatting komt van Ab Polak, direc teur van Nova Tours, een reisorganisatie die al langere tijd actief was op het internet. Als er ie mand is die kan weten hoe sterk de online reis bureaus in opkomst zijn, dan is Polak dat wel. Nova Tours werd onlangs overgenomen door ebookers.com, een Europees online reisbureau dat nu al vestigingen heeft in elf landen. Ook is het online bedrijf in een vergevorderd stadium om Flightbookers in Groot-Brittannië over te ne men, een Londens reisbureau dat al sinds 1996 een interactieve website heeft. „Het duurt niet zo lang meer voordat vrijwel elke eenvoudige vlucht, rechttoe-rechtaan van A naar B, via het internet zal worden geboekt. Ik ben er van overtuigd, dat mensen straks alleen nog voor een wat ingewikkelder reis, met een afwijkende route of verschillende tussenstops en met het te gelijkertijd reserveren van een aantal hotels, lie ver bij een reisbureau zullen boeken. Maar een gewone .reis zonder al te veel franje kan straks ie dereen op zijn gemak thuis uitzoeken en regelen. Daar hoef je echt niet meer voor naar een reisbu reau", zegt Polak. Wie een reis wil boeken bij de Nederlandse portal van ebookers.com, die krijgt een ruime keuze. In de database van de online reisorganisatie zitten alle beschikbare vluchten van vliegmaatschappij en die bij de IATA zijn aangesloten. Met 120 van die luchtvaartmaatschappijen heeft het reisbu reau contracten gesloten over gereduceerde ta- Je wordt als internetboeker dus niet om de oren geslagen met de officiële lijnvluchttarieven die je op websites nogal eens gepresenteerd krijgt. Dat is mooi, want die officiële tarieven hoef je im mers - zeker als particuliere reiziger - ook bij een gewoon reisbureau zelden te betalen, omdat er vrijwel altijd wel een betere aanbieding te vinden is. Naast deze tickets voor gewone lijnvluchten biedt ebookers.com ook gereduceerde kaartjes aan voor vluchten voor de volgende dag. „Met de KLM bijvoorbeeld hebben we afspraken over de ze zogenaamde lege stoelen. Die kunnen we een dag voor vertrek aanzienlijk goedkoper aanbie den". Op de Nederlandstalige website worden vrijwel alleen tickets aangeboden voor vertrek uit Amsterdam. Naast het boeken van vluchten biedt het online boekingsbureau ook autohuur- en ho telreserveringen aan. www.ebookers.nl HET WEER door Jan Visser Winter vijfde wiel aan de herfstwagen Voor de één is het thermische weelde, voor de ander het zo veelste bewijs dat de winter be zig is het vijfde wiel aan de herfstwagen te worden. Giste ren werden voor de vierde keer in ruim een week tijd (datum) records gebroken. In De Bilt liep het kwik in alle vroegte op tot 14,9 graad. Zo zacht was het daar op 8 december nog nooit geweest: zelfs niet tijdens de eerste twintig dagen van de maand. In het verleden was het in december alleen in de nacht van 23 op 24 december 1977 met 15,3 graad nog zachter. In het zuiden van het land werd het gisterochtend in Woens- drecht 16,0 graad en in Frank rijk noteerde Chambery een nachtelijke topper van 21,7. Bij ons kwam Valkenburg op bijna vijftien graden uit. Gistermiddag deden de ther mometers het, ondanks een ge regeld schijnende zon, iets rus tiger aan. Verder stond er aan de kust veel wind (IJmuiden windkracht 8) maar stormen deed het niet. Het uitzonderlijk zachte weer van de laatste we ken dqet planten en struiken uitlopen. Bart van Mourik uit De Bilt bericht dat het kool zaad, wolfspoot en de pek- bloem bloeien. Volgens de Flo ra van Heimans, Heinsius en Thijsse zouden deze soorten al een maand geleden uitgebloeid moeten zijn. Voorlopig blijft het nog heel zacht. Pas tijdens de tweede helft van volgende week koelt de atmosfeer langzaam af. Een meer westelijke luchtstroming en een zuidelijker positie van de straalstroom staan aan de basis van deze minder zachte fase. Vandaag tijdens de ochtend bewolkt en plaatselijk valt er enige regen of een bui. Van middag komt de zon wat vaker tevoorschijn. De temperaturen lopen op tot 10-11 graden aan de kust staat een krachtige, soms nog harde zuidwesten wind. Morgen veroorzaakt een uitloper van een oceaandepres sie vooral in de nacht en och tend enige regen. Daarna op klaringen maar later weer een buienkans. De temperatuur stijgt tot 11 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27