Een expositie van koninklijk niveau Naturalis steekt miljoen in revisie van Aarde Warner zet Leidse band Deire aan de dijk Cultuur Kunst Yerma verrassend en suggestief Vachten in stadhuis is niet langer saai ERDAG 9 DECEMBER 2000 THEATER RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: 'Yerma' door De Wetten van Kepler Gezien: 8/12, LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien. vanavond. Ontembaar is Yerma's le vensdrift. Ze wil leven en le ven voortbrengen. Maar haar man is niet geïnteresseerd in haar verlangens en drijft haar zo tot wanhoop dat ze hem vermoordt. 'Yerma' van de Spaanse schrijver Lorca is een toneelstuk met een op merkelijk eenvoudige ver haallijn, maar heeft toch gro te kracht door de rijkdom aan poëtische woorden en beel den. Muziektheatergroep De Wetten van Kepler heeft dit stuk ingekort en de sfeer er van 'vertaald' in muziek en dans. Hoewel het verhaal in deze geconcentreerde voor stelling erg simpel is gewor den en bijvoorbeeld de situe ring in het dorpsleven mini- - maal laat zien, is deze versie van 'Yerma' verrassend en suggestief. De persoon van Yerma wordt neergezet door een ac trice en een danseres. Na een wat stug begin laat actrice Il se van Kemenade mooi zien hoe Yerma van een onbevan gen jonge vrouw geleidelijk verandert in iemand vol wan hoop en woede. Sterk is het effect dat danseres Annema- rie van Haren daarbij creëert door Yerma's innerlijke stor men in hartstochtelijke en ra zende gebaren weer te geven. Ook Juan wordt uitstekend gespeeld door danser Tho mas Falk. Zijn afgemeten, aardse bewegingen sluiten ie dere harmonie, laat staan te derheid, met een ander mens uit. Zijn dans met Yerma toont pijnlijk het misverstand tussen de twee lichamen, overigens zonder dat duide lijk wordt waarom Juan zijn vrouw niet aan wil raken. De rol van de vele vrouwen van het dorp, die Yerma raad geven, is teruggebracht tot één mooi strak gezongen par tij voor zangeres Esther Bei- ma. Door deze ingreep blij ven Yerma's contacten met anderen abstract en wordt ze op zichzelf teruggeworpen. De Wetten van Kepler heeft ervoor gekozen delen van de tekst onvertaald te laten of in het Engels te zingen. De lijn van het verhaal is goed te vol gen, maar toch is het jammer dat je niet alles verstaat. Ook is de functie van deze taalver warring niet altijd duidelijk, behalve in het geval van Juan. Dat hij uitsluitend Spaans spreekt, past bij zijn onver zettelijke aard en dat Juan en Yerma niet op elkaar aanslui ten, wordt mooi gesugge reerd doordat zij in verschil lende talen met elkaar praten. De Wetten van Kepler heeft er niet naar gestreefd de oor spronkelijke Spaanse platte landssfeer op te roepen. De muziek omvat vele stijlen, van opera-achtige zang tot electronische muziek. Zo krijgt 'Yerma' iets tijdloos' en grenzeloos'. De broeiende hartstocht die Lorca in zijn stuk legde, is van de hele we reld. LEIDEN AD VAN KAAM Naturalis is nog geen twee jaar oud, maar heeft desondanks zijn eerste verbouwing achter de rug. Het Nationaal Natuurhistorisch Museum stak een bedrag van één miljoen gulden in de re visie van Aarde, één van de zeven vaste tentoon stellingen. Het geld voor de ingrijpende vernieu wing, met Energie als extra thema, hoefde het museum overigens niet zelf op te hoesten. Het is afkomstig van twee sponsors: de energiemaat schappijen Nuon en E.ON Benelux. Het museum wendde de donaties niet alleen aan om de expositie inhoudelijk aan te passen. Ook het gebouw zelf kreeg ter plekke een facelift. De architect Fons Verheijen, verantwoordelijk voor het ontwerp van het innoverende hoog standje aan de Darwinweg, hing als het ware een kamerbrede entresol in de zaal. Het platform biedt een fraai inkijkje op Aarde en op de giganti sche wereldbol die de ruimte voortaan domi neert. Voor een schoolklas tegelijk. Dat niets op aarde er is voor de eeuwigheid, hoef je ze bij Naturalis niet te vertellen. Vast aan het museum zit een 60 meter hoge toren die is volgestouwd met miljoenen dode dieren. Dus dat tijd maar een relatief begrip is, is daar bekend. Maar al na twee jaar een tentoonstelling die als 'permanent' te boek staat volledig op zijn kop zetten, getuigt ook weer niet van visie op lange termijn. „Klopt", zegt Dirk Houtgraaf, „maar we waren eigenlijk van meet af aan ontevreden over de opzet van Aarde. Nu we de kans kregen om daar substantieel wat aan te doen, hebben we die met beide handen aangegrepen." Houtgraaf, bij Naturalis verantwoordelijk voor de inrichting van de exposities, ontkent dat het museum met die bijsturing richting Energie een knieval doet voor de sponsors. „Het is een wis selwerking. De aarde en het leven daarop hebben alles met energie te maken. Leven is energie, en fin, daarover ging ook het verhaal van de oude opstelling deels al. We hebben dat thema alleen maar aangescherpt. Ook met het oog op de toe komst. We krijgen straks te maken met energiebronnen. Zon, wind, water. Onze spon sors hechten er veel waarde aan dat juist dat as pect onder de aandacht van het publiek komt. Dat energie niet alleen een negatieve betekenis heeft, in de zin van milieu-vervuilend. Wat dat betreft zitten we op dezelfde lijn. De tegenpresta tie voor dat miljoen is een bordje aan het begin van de zaal met daarop de namen van de spon sors." Hoewel ze zelf niet content waren met de ta melijk statische opstelling van voorheen, was Aarde bij het publiek bijzonder in trek. „Dat kan alleen maar beter worden. De entresol is de am biance en sfeer alleen maar ten goede gekomen. Die draaiende wereldbol met een doorsnee van vier meter, een eigen ontwerp overigens, is een regelrechte ■eyecatcher. De informatie over het thema geschiedt aan de hand van allerlei grappi ge vergelijkingen. Slaolie met bliksem vergelijken, de energie van het regenwoud met die van een auto enzovoort. Rond de wereldbol staat een complete batterij interactieve spelletjes opge steld. Daarnaast is de buitenring gehandhaafd. Het is het verhaal over de vorming van de conti nenten en de voortgaande processen op aarde." De vraag is nu: blijft het hier bij of gaat Natura lis in de nabije toekomst nog meer bronnen van .■buiten aanboren? Houtgraaf: „We zouden zo'n entresol ook graag in de zaal Leven hebben. Dat was altijd al de bedoeling, maar in het oorspron kelijke concept zijn ze uiteindelijk wegbezuinigd. Ik vind daarnaast dat een modern museum een informatiemaker is. Niet alleen simpel expose ren, maar ook innoveren. Inspelen op de ontwik kelingen. Dus bij Leven denk ik nu al aan de bio- industrie. Misschien op dit moment nog omstre den, maar zeker een item voor dé toekomst. De mens die ingrijpt. Als de tijd rijp is, moeten we daar op inspelen. Voorop moeten lopen. Al vind ik dat in dit geval de overheid moet sponsoren. Het is een te heikel onderwerp om de bio-indu- strie daarvoor te benaderen. Je moet natuurlijk wél geloofwaardig blijven." ben al die bla bla inmiddels wel zat' Talentvolle gastconservator Beatrix maakt gedurfde tentoonstelling in Stedelijk Museum EN LESLEY GRIETEN Leidse band Deire is door enmaatschappij Warner de dijk gezet. Een klap in gezicht, want nog niet zo geleden zag de toekomst s(j Deire er rooskleurig uit. Af- ipen maart kwam de cd iet iter's Over uit. Boekingsgi- t Mojo zou zorgen voor op- lens. Het contract is inderdaad verlengd, zegt Warner's A manager Menno Timmer- n. „We stelden destijds sa ri met de band een aantal II len. Die hebben we niet ge- ld. Dat is heel jammer. We M iben het geprobeerd, maar het niet lukt moet je je con- >ies trekken." sn let aantal verkochte exem- en van Winter's Over komt t boven de 1000 uit. „Dat ons ook erg tegen", zegt der Schutte van Deire. ien we nog bij het kleine la- Marista zaten, verkochten net zoveel platen. Van een te platenmaatschappij als mer mag je qua publiciteit zo toch meer verwachten, gf loewel de bandleden van re volgens Schutte met twee ien op de grond staan, wa- aii de verwachtingen hoog ge inen. „Je hoort al die verha- m over wat er allemaal zou inen gebeuren. Verwachtin- i worden je op die manier iA een beetje aangepraat." ooral A&R-manager Tim- rman - de talentscout van mer - zag het erg in de band n en. Hij is verantwoordelijk -or het opsporen en contrac- *n van nieuwe bands. De «motie, distributie en ver- jPp van de plaat laat hij ver- Kens over aan andere gespe- "fiseerde medewerkers van de platenfirma. Die moeten hun aandacht verdelen over alle bands die bij de Nederlandse afdeling van de platenmaat schappij zitten. Bij Warner zijn dat ondermeer succesnummers als Ilse de Lange, Krezip en sinds kort ook Postmen. Het blijft gissen, maar volgens Schutte kan het ook daaraan gelegen hebben. „De rest van de medewerkers vond Deire mischien een minder leuke band dan bijvoorbeeld Krezip." Nadat Warner het Haagse Di- ligentia had ingehuurd om de band direct goed 'in de markt te zetten' werd het al vrij snel stil rond Deire. De muziekzender TMF zond de clip welgeteld twee keer uit en ook de singles pasten niet in het format van de radiomakers. Schutte: „We ma ken Radio Tweeënhalf muziek. Te alternatief voor Radio 2 en ook weer niet geschikt voor Ra dio 3." Het uitblijven van een bescheiden hit of in elk geval airplay maakt het voor een band vervolgens moeilijker om aan optredens te komen. „Dei re past ook niet echt in het al ternatieve clubcircuit." Daar kon oók Mojo niets aan veranderen. Wellicht ging daar de aandacht ook uit naar ande re, succesvollere acts. „We had den voordat de plaat uitkwam al een boekingskantoor. Dat kantoor werd overgenomen door Mojo. Onze contactper soon ging bij Mojo met buiten landse bands werken, wij kwa men terecht bij de Nederlandse afdeling. Die mensen daar heb ben we ooit wel eens gespro ken, maar ze hebben welgeteld één optreden voor ons kunnen regelen. Daarna hebben we he lemaal niets meer van ze ge hoord." „Misschien hebben ze niet eens door dat jullie nog in hun bestand staan", voegt broer zijn Lodewijk Schutte er geksche rend aan toe. Met zijn eigen band Jimmyhat zitten ze aan de andere kant tussen de wal en het schip. Jimmyhat is naarstig op zoek naar een maatschappij om hun eerste al opgenomen plaat uit te brengen. Tijdens de laatste editie van Werfpop wa ren er vertegenwoordigers van platenmaatschappijen, maar dat heeft niets opgeleverd. „De assistent van de A&R-manager van Roadrunner was heel en thousiast. Zijn baas zou ook ko men kijken", zegt Lodewijk. „Maar ja, dan was hij weer ziek en dan moest hij weer naar een clipopname van een andere band." Door fusies en reorganisaties bij de platenmaatschappij raak te de contactpersoon helemaal buiten beeld en zo was Jimmy hat terug bij af. „Het is bij pla tenmaatschappijen echt een grote stoelendans", verzucht Olivier. „Zonder goede contac ten belandt je cd vaak op een grote hoop", weet Lodewijk in middels. Inmiddels is er wel weer contact met een kleine maatschappij. Een woordvoe der van Pink Records laat weten wel geïnteresseerd te zijn, maar houdt nog een slag om de arm. „We gaan binnenkort eens in de studio langs om kennis te maken." Ondanks alle problemen met de zakelijke platenindustrie hebben de broers nog steeds plezier in muziekmaken. Naast de boerderij van hun moeder in Warmond delen Deire en Jim myhat een oefenruimte. Net als veel andere bands ontdekken de muzikanten de mogelijkhe den van de computer. Opne men van nummers kan tegen Expositie van vijf Leidse kunstenaars Koningin Beatrix staat bekend om haar perfectionisme en ook weten haar onderdanen dat ze zelf beeldhouwt en een hartstochtelijk verzamelaar van beeldende kunst is. Dat ze dankzij deze ingrediënten ook een buitenge woon talentvolle conservator is, toont de tentoonstelling die ze als gast mocht inrichten in het Stedelijk Museum. Voor de inrichting van 'De Voorstelling. Nederlandse kunst in het Stedelijk Paleis' bracht ze zeker twintig keer urenlang, vaak in de avonduren na haar gewone werk, in het museum door om met grote precisie en opvallende durf haar overzicht van de Nederlandse kunst na 1945 samen te stellen. Het resultaat is een expositie van hoog niveau. chten duurt lang', luidt een gde en het is dit thema dat vijftal Leidse kunstenaars lireerde tot een gezamelijke l0€ Dsitie waarbij de verschil- le aspecten van het wach- aan bod komen. En waar je zoiets beter doen dan in wachtruimte bij uitstek: die het stadhuis. Pas ver- I iwd, vormt die hal met zijn A tten het ideale decor voor Wachtkamer, zoals de com- intoonstelling is genoemd. es Lantinga nam het initia- voor dit (vrouwen)project loopt tot 31 januari. Al- is, in het stadhuis. Want ma zal het zich als een olie- verspreiden over allerlei ere wachtlokalen in Leiden, oorbeeld die van artsen, lartsen en fysiotherapeuten, nten waar je door de bank Émen alle tijd hebt om het eens rustig in je op te ne- L intinga zelf maakt picto- amen. Die gebruikt ze als punt in een omgeving waar behalve moet wachten - wordt overspoeld met in- tatie. De pictogrammen aangebracht op stoffen iz.en van de stoelen rond de tafel. ok Yu Chou liet zich inspi reren door de stoelen van de wachtruimte. Hoe wacht je? Hoe zit je? Om dat uit te beel den maakte ze mensvormige stoelobjecten die her en der in de wachtruimte zijn geplaatst. Marijke Gerritsma verbaasde zich erover dat er nergens in de wachtruimte van het Leidse stadhuis een klok te bekennen viel. Ze plaatste daarom een aantal kunstklokken waarbij ze zich liet inspireren door burger zaken. De klokken zijn een soort van kijkkastjes. Marlies van Boekei nam het wachten letterlijk. Ze verbeeld de de wachtende mens op zeef drukken waarvoor ze verschil lende materialen gebruikte. Het aardige hierbij is dat Van Boe kei in haar werk meestentijds de mens in beweging centraal stelt. Die kwam hier dus tot stil stand. Carola van der Heyden ten slotte nam communicatie als uitgangspunt. Ze stelde een speciale Wachtkamerkrant sa men die voor een gulden te koop is. Daarin opgenomen ar tikelen over wachten, gedichten en achtergrondinformatie over dit project. Expositie De Wachtkamer. Stadhuis Leiden. Tot 31 janua ri. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 17.00 AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER De vorstin kreeg de hele eerste verdieping tot haar beschikking en heeft de variatie aan grote-, middelgrote-, kleine zalen en kabinetten daar opvallend in ventief benut. De keus om de tentoonstelling in te richten als imaginair paleis met balzaal, rookkamer, studeerkamer, ver gaderzaal, muziekkamer, fami liegalerij en wat dies meer zij, gaf haar de mogelijkheid heel verschillende sferen te creëren. Bij een expositie van rond de 370 kunstwerken van 130 kun stenaars is het een hele presta tie de spanning erin te houden, maar dankzij haar sensibele an tenne voor de juiste combina ties van kunstwerken lukt dat haar voortreffelijk. Ze is zich er tevoren bewust van geweest dat de royalty-wat- chers onder haar onderdanen op deze tentoonstelling bran dend van nieuwsgierigheid op zoek gaan naar uitgesproken voorbeelden van haar eigen smaak. In het interview met Lien Heyting in de catalogus stelt ze daarom nadrukkelijk dat ze niet zoals haar voorgan gers Gerrit Komrij en Harry Mulisch 'persoonlijke state ments' heeft willen leveren. 'Ik vond dat ik dat, vanuit mijn po sitie, niet moest doen. Met het overzicht dat ik toon heb ik een zekere mate van objectiviteit nagestreefd.' In het interview laat ze zich echter wel 'opgetogen ontval len' dat ze weg is van het werk van Jan Schoonhoven en dat 'de schilderijen van Armando haar altijd veel doen'. Ze vertelt bovendien enthousiast over haar bewondering voor Piet Mondriaan en Hendrik Nico- laas Werkman. Mondriaan overleed in 1944 en viel daarom formeel buiten het kader van de expositie, maar ze wilde hem toch opnemen omdat hij 'een van de oervaders van de mo derne kunst is'. Het tonen van druksels van Werkman, overle den in april 1945, beschouwt ze als eerbetoon: 'Ik vind zijn werk van zo'n bijzondere kwaliteit en zo uniek dat het niet te plaatsen is in enige stroming. Daarom wilde ik het er graag bij betrek ken.' Tijdens de vele kijk-sessies in de museumdepots stuitte ze bovendien verschillende malen op kunstenaars die ze tot nu toe niet kende. Een van de verras singen die ze selecteerde, is het werk van de schilder en teke naar Piet Ouborg. Een andere ontdekking was het werk van de schilder Han Schuil (1958), die Het openen van tentoonstellingen is voor koningin Beatrix bijna dagelijks werk. Nooit eerder echter gaf zij het startsein voor een expositie waar voor zij de kunstwerken persoonlijk uitzocht. De koningin toonde het resultaat gisteravond aan een delegatie familieleden die normaal gesproken alleen op Koninginnedag bijeen is. Naast prins Claus waren hun zonen Willem-Alexander, Johan-Friso en Constantijn aanwezig. Ook prins Floris en prinses Annette, zoon en schoondochter van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, werden door de koninklijke gastconservator rondge leid. Het gezelschap werd op de voet gevolgd door kunstenaars en tal van andere prominenten. foto gpd/harmen de jong dit voorjaar een tentoonstelling in het Stedelijk had. De koningin moest in princi pe putten uit de eigen collectie van het museum, maar vond de keuze aan sculpturen op grond van haar kennis terecht te be perkt: 'Ik moet zeggen dat de collectie van het Stedelijk Mu seum wat de beeldhouwkunst betreft over het geheel geno men op wat ouder werk is ge richt. Het aankoopbeleid was nu eenmaal geconcentreerd op schilderijen. Daarom is beslo ten de sculpturen in de ten toonstelling, waar dat kon, aan te vullen met enkele bruiklenen van beeldhouwers die niet mo gen ontbreken.' Haar selectie voor deze expo sitie is voorbeeldig en omvat onder meer een krachtig werk van Niek Kemps (collectie Boy mans Van Beuningen) in de Rookkamer, het beeldschone transparante 'Wolkje' van Ma rijke de Goey (collectie kunste naar) dat als 'kroonluchter' in de Eetzaal hangt en twee con structies van Auke de Vries (de ene uit het Haags Gemeente museum, de andere inmiddels aangekocht door het Stedelijk). Staat Stedelijk Museum-di recteur Rudi Fuchs bekend om zijn voorkeur voor tentoonstel lingen waarop hij door onver wachte combinaties van kunst werken de aandacht probeert te scherpen en vast te houden, zijn gastconservator verslaat hem in dat opzicht met vele straatlengten. 'De Voorstelling. Nederlandse kunst in het Stedelijk Paleis, Paulus Potterstraat 13, Am sterdam, t/m 4 februari 2001. Openingstijden: dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. De catalo gus kost 59,50 gulden. De leden van de band Dei re toen de toekomst er nog floris sant uitzag. Inmiddels zijn ze weg bij Wamer en is van Mojo de laatste tijd ook nog maar weinig vernomen. woordig kwalitatief goed in de eigen tijd, zonder druk, ver plichtingen en hoge kosten. „Deire is bezig met nieuwe nummers en we gaan gewoon verder. Omdat we al lang bezig zijn is het inmiddels veel meer dan een band. We zijn ook een hechte vriendengroep", zegt Olivier. Ook Jimmyhat is vastberaden verzekert Lodewijk. „De lol van muziekmaken en optreden blijft altijd. En die plaat van ons komt er. Al moeten we hem zelf uitbrengen." Zo denkt zijn broer er ook over. „Ook al heb ik me er nooit echt veel van aangetrokken, die bla bla van een grote platenmaatschappij ben ik echt wel zat." vrouwen van De Wachtkamer. Hun werk is tot eind januari te zien et Leidse stadhuis. foto pr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25