tuur Kunst Koninklijk bloed vloeit rijkelijk KUNST Mimicri zet Neil Simon verzorgd op de planken ij ruidvat organiseert nu ook concerten Met Stef Bos de wereld rond 'Mensen gaan nog steeds naar Ikea voor een ingelijste poster' ZAKEN Ramuze stroomt over van muzikaliteit The Nylons schuwen het plastic bepaald niet <KÜ 9 DECEMBER 2000 raspenning favoriet bij publiek THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling. 'Op blote voeten in het park' van Neil Simon door toneelvereniging Mimicri. Regie Loes van den Berg. Gezien 8/12, Theater Warenar, Was senaar Aldaar nog te zien. vanavond. Een pas getrouwd stel gaat wonen op een slecht onderhouden bovenwoning. Kleine irritaties leveren al gauw de eer ste huwelijksperikelen op. Hiermee kan Neil Simon in zijn inmiddels beroemde stuk heel makkelijk uit de voeten. Sterk punt in de enscenering van de Wasse- naarse groep Mimicri is het gewone spel zonder kluchtig aangezette overdrijving. Die valkuil waartoe dit ogenschijnlijk eenvoudige stuk nogal eens leidt, is dus gelukkig vermeden. Alleen Willem Al kemade als de excentrieke bovenbuur man overdrijft een beetje. Maar dat past bij zijn rol en hij krijgt hiermee moeite loos de lachers in de zaal op zijn hand. Het andere komische element moet van (schoon-)mama komen. Wil Bors- boom probeert de licht ironische op merkingen van haar personage zo tref fend mogelijk te plaatsen. Van het jonge stel moet Marco van Gijlswijk de brom beer spelen en Annelies van Polanen de enthousiaste jonge vrouw. Beiden doen dat naar behoren. Voor de pauze ligt de nadruk bij de bijfiguren die voor de vro lijke noot dienen te zorgen. Dat blijkt aan te slaan. Na de pauze komt het jonge stel in de schijnwerpers te staan. De beide acteurs profiteren van de sfeer, die daarvoor in het stuk is ontstaan. Hun spel krijgt meer pit. Eén van haar verwijten slaat op vermeende saaiheid van zijn kant. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen Ei-win Olaf: vlijmscherp commentator op sensatiezucht )EN»_ Bij het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden was en met 3 december de tentoonstelling 'Collectie Leiden' te hl »n. De tentoonstelling, met werken van diverse Leidse kunste- jo ars, was een voorselectie van de jaarlijkse aankoopronde van CBK ten behoeve van de Kunstuitleen. Van de 60 werken uiteindelijk 20 werken aangekocht. Ook de bezoekers kon- nhun voorkeur kenbaar maken door een stem uit te brengen hun favoriete kunstwerk. De meeste stemmen van het pu- ekzijn gegaan naar het werk 'Acid Light' van Maurice Bras- nning. Dit kunstwerk wordt ook door het CBK aangekocht. FOTO PR •erdam» De drogisterijketen Kruidvat gaat concerten organi- 'P en. Gemakkelijk toegankelijke klassieke muziek voor een eed publiek en tegen een lage prijs, is de formule die moet nsluiten bij het succes van de cd's waarvan Kruidvat duize- gwekkende aantallen verkoopt. Pieter van Winkel zet die na succesvolle, door hem geproduceerde cd's nu ook de con- tserie op, samen met de Amsterdamse impresario Rob een. Er zijn contacten gelegd met concertzalen in Amsterdam oncertgebouw), Utrecht (Vredenburg), Rotterdam (de Doe- i), Groningen. Eindhoven en Nijmegen. ESTHER BARFOOT ert 'Nu' door Stef Bos Gehoord: 8/12, Leidse Schouwburg. MUZIEK RECENSIE zo gehaast om op tijd in de puwburg te zijn? Na het ini c geërgerd in de file ge- n? Aardappels, vlees, groen- ,ai aar binnen gewerkt. Toetje? »ar n tijd. Waar zijn de kaartjes? 'i ef Bos begrijpt dit. Hij kent wereld die alsmaar door- ïit. De hectische week en de resste vrijdag-die zijn pu- achter de rug heeft. Hij int zijn programma. ,'Nu' een weldadige douche die drukte van het publiek af- lt. Een gedicht over de ht van de stilte in een we- vol kwetterende mensen 'andaag alles al hebben ge en alles uitgelegd. Daarna ipelt hij het publiek onder en harmonieuze ballade die thema van de avond onder- ept: reizen. e reis is ver. De landen lig- mijlen uiteen. Tussen een- ïe gitaarklanken zoeft Stef zijn publiek over een lege ïway in Arizona. Gaande- Ui voegen hij en zijn muzi- ten steeds meer smaken toe de Ry Cooder-achtige mu- Een accordeon komt erbij bongo's. Arizona verdwijnt de horizon. Ineens bevindt publiek zich in Louisiana te den van een Cajun festival. Cajun-country reist de zaal r een dorpje ergens aan de Dan ineens zijn de muzi kanten in Zuid-Afrika, met hun 'suikerbossie' (liefje) in het maanlicht. En welk land bezoek je na Zuid-Afrika? Natuurlijk Albanië. Stef Bos vertelt over een autobiografische reis naar een zigeunerdorp. De muziek werkt als een teletijdmachine en brengt het publiek in ver voering. Het is lekker om de winterkou te .ontvluchten. Om op te warmen in de woestijn- zon of aan een kampvuur tus sen dansende zigeuners. En de belichting van het toneel helpt het publiek fantaseren. '"ThTiet dorp aan zee prikken 'de"zonnestralen door de wol ken. Maar wat doet Stef Bos? Is hij op zoek naar zichzelf in de steeds gekker wordende we reld? Of is hij een wereldburger die ons toont wat hij reeds lang heeft gezien? Hij zingt: "Ik voel mij thuis in alle landen. Heb mijn eigen weg gevonden. Ik ben geboren als een zwerver. Ben maar even hier. Ik ben een rivier." Maar Stef Bos is vooral een Hollandse jongen. Temid den van de melodieuze, afwis selende wereldmuziek is zijn zangstijl wat staccato. Zijn into natie steeds dezelfde. Hij ver toont ook oer-Hollandse trek jes. Hij is niet bevreesd voor een moralistische toontje. Hij zingt: "Op jacht naar het geld dat hun leven vergalt" en "De wereld waar we zijn geboren: de verzuurde gezichten, de be rekenende woorden.". En uit eindelijk komt Stef Bos toch weer thuis waar het allemaal begon. Bij papa. Een paar dagen na de ope ning van de tentoonstel ling van Erwin Olaf in Re flex Modern Art Gallery is al een flink aantal foto's verkocht. In zijn nieuwe series 'Royal Blood' en 'Fashion Victim' doet Olaf (1959) aan maatschappij kritiek met behulp van rij kelijk stromend bloed en niets verhullende erotiek. Maar dankzij de verfijnde esthetiek en originaliteit van zijn gemanipuleerde beelden, verheft hij zich als altijd moeiteloos boven el ke verdenking van opper vlakkig effectbejag. Als vlijmscherp commentator op sensatiezucht en plat consumentendom zijn de kwaliteiten van Olaf nog steeds ongeëvenaard. AMSTERDAM FRANQOISE LEDEBOER Uitgangspunt van zijn serie 'Royal Blood' is de ziekelijke fascinatie van het 'grote pu bliek' voor personen met een koninklijke status die een dra matisch leven hebben geleid. Het spreekt vanzelf dat prinses Diana als meeste recente voor beeld van sensatiezucht dienst doet: toen ze in 1997 aan de zij de van haar minnaar stierf in een Parijse autotunnel, was ze immers niet alleen jong en mooi, maar had ze bovendien heel wat veelbesproken leed te verduren gehad. Olaf manipu leerde een foto van Diana in 'blote' baljurk met zijn compu ter digitaal zodanig dat in haar bebloede rechter bovenarm het sterlogo van een Mercedes staat gegrift. Saillant detail is het bloedspatje in haar blonde haar vlakbij een glinsterende tiara. En dan die arme Jacqueline Kennedy, ook nog jong en mooi toen haar chronisch ontrouwe echtgenoot in 1963 door moor denaarshand stierf in Dallas. Olaf verbeeldde op een twee luik hoe ze in de open limousi ne naar de vader van haar twee jonge kinderen toe klimt: haar kleren op de eerste foto nog schoon, op de tweede is haar Chanel-pakje bezaaid met bloedspatten en zelfs een stukje uit zijn hersenpan. Voor zijn geschiedenisboek selecteerde hij ook Caesar (in 44 voor Christus vermoord door zijn vrienden), Poppaea (in het jaar 65 hoogzwanger doodgetrapt door haar echtge noot keizer Nero), Marie-Antoi- nette (de Franse koningin die in 1793 werd onthoofd), keizerin Sissi (in 1898 neergestoken door een Italiaanse anarchist) en de laatste tsarina Alexandra (in 1918 samen met haar fami lie doodgeschoten in Jekateri- nenburg). Het knappe aan deze gema nipuleerde foto's vol gapende wonden, kogelgaten en bloed spatten is dat ze geen moment zo'n diepe huiver opwekken dat de neiging tot wegkijken op welt. Olaf heeft ze het karakter van 'demonische engelen' ge geven en probeerde op die ma nier ook een antwoord te vin den op de vraag naar het waar om van de publieke fascinatie voor het lot van deze vrouwen. In de catalogus beschrijft Jona than Turner bloemrijk wat er allemaal mis was aan de karak ters van deze vrouwen (veel) en toch wekken ze elk op hun beurt ook medelijden op. De behoefte aan tranen trekkende iconen uit de wereld van glitter en glamour is in de geschiede nis kennelijk onuitroeibaar. Ondanks de schoonheid van deze Royal Blood-serie blijft toch de nieuwsgierigheid kna gen naar de motivatie van de kopers bij wie deze 'realisti sche' foto's straks boven de bank hangen. Dat gevoel dringt zich ook op bij het bekijken van de al even mooie Fashion Vic- tim-serie, waarin Olaf de hyste rische hedendaagse consumen- tenjacht aan de kaak stelt met gaat hij bij wijze van reactie op haar op merkingen 'op blote voeten door het park' wandelen. Pas als hij in haar ogen zijn saaiheid heeft weerlegd, is de ver zoening nabij. De opbouw van deze scènes zit helder in elkaar. Bovendien is het decor doel treffend en blijkbaar tegen een stootje bestand. Zelfs de beroemde scène in de dakgoot wordt hier overtuigend uitge werkt. Het past bij de verzorgde indruk die Mimicri met deze productie achter laat. let gaat goed met de economie. Naast mobiele telefoons, dure auto's en allerlei andere luxe ducten kopen de welvarende mensen meer kunst. In een serie artikelen geven we een indruk het wereldje van galeries, exposities, kunsthandelaren en collectioneurs in Leiden en de regio. Wat verkoopt beter: oude of hedendaagse kunst? Ingewikkeld of toegankelijk? En is de istwereld de ideale plek om uw zwarte geld te dumpen nu de euro komt? Vandaag aflevering twee over oude en hedendaagse kunst. woonkamer van hun statige pand aan de irhaavelaan in Leiden hangt vol met schilde- d i van het oude soort. De kinderen spelen tus- tó de Hollandse landschappen en lijken daar koud of warm van te worden. Stêven Braat olanda de Pater hebben een kunsthandel aan Ze specialiseren zich in Nederlands werk de periode 1850-1950. „Hoewel het'in praktijk ok inlijk neerkomt op kunst na 1875", zegt Jolanda de er. „Schilderijen uit de jaren ivoor beginnen echt onbe- baar te worden. Net als k van de Leidse school, daar den nu prijzen voor betaald tot voor kort alleen voor moderne kunst wer- i neergeteld." en paar keer per jaar houden Braat en De Pa- exposities, verder is de 'showroom' van de isthandel op afspraak geopend. Ze bemidde- ook voor particuliere verzamelaars en bedrij- De Pater: „Soms worden we gebeld door ie- nd die een schilderij heeft en zegt dat het wel voor ons is. Het bekende verhaal van de ou- omaatjes met een vergeten stuk op zolder. Ie- een wil graag horen dat ze een grote schat in 1 bezit hebben. Vaak is het rotzooi, maar soms I' ïr wel eens iets bijzonders tussen." 'riden zijn kunsthistorici met een .voorliefde •r de oudere Nederlandse kunst. Daarom was keuze voor een kunsthandel geen moeilijke. „Het is liefdewerk oud papier", zegt Steven Braat. „Van alle galeries en kunsthandels in Ne derland zijn er maar vijftig die genoeg verdienen om van te kunnen leven, maar omdat we alles thuis doen, is het goed te combineren met een andere baan. En het is een interessante aftrek post!" „We hebben een heel aparte groep kopers", zegt De Pater. „Oude kunst is geen kunst die je meteen mooi vindt. Mensen groeien ernaar toe. Veel van onze kopers zijn veertigplussers van wie de kinderen het huis uit zijn, en die nu geld en tijd hebben om zich met kunst bezig te houden." Hedendaagse kunst is evenmin gemakkelijk te begrijpen en volgens Piet Franzen van Sidac Stu dio ook niet eenvoudig te verkopen. „Je zou zeg gen dat mensen vandaag de dag sneller kunst ko pen, maar uiteindelijk gaan ze, als ze iets aan de muur willen, nog steeds liever naar Ikea voor een ingelijste poster." Sidac Studio is een galerie voor hedendaagse kunst aan de Hogewoerd in Leiden. „Het klimaat voor beeldende kunst vind ik in Leiden niet bij zonder goed", zegt Franzen. „In Haarlem bij voorbeeld is het veel beter. Daar zie je ook dat de kunstuitleen zonder subsidie draait: in Leiden moet er geld bij. Waarschijnlijk komt dat door de geschiedenis van de stad. Door de industrie is in De woonkamer van Braat en De Pater: een kunsthandel aan huis. FOTO DICK HOGEWONING Leiden een vrij grote volkse bevolkingsgroep ont staan, terwijl in Haarlem en Bloemendaal een veel rijkere middenklasse woont. Dat zijn de mensen die kunst kopen." Sidac Studio is nauwelijks commercieel te noe men. Franzen is zelf kunstenaar en ziet het werk aan zijn galerie vooral als hulp aan zijn collega kunstenaars. „We zijn een echte 'kunstenaarsga lerie'. We werken vrij idealistisch en merken dat kunstenaars hier graag willen exposeren." De agenda van Sidac Studio zit dan ook vol tot hal verwege 2002. „Kunstenaars kunnen bij ons voor weinig geld de expositieruimte huren. Wij rege len de mailing, de hapjes en zo voor tijdens de opening. Verder vragen we 20 procent provisie op de verkochte werken, en dat is niet veel." Diana in 'blote' baljurk met in haar bebloede rechter bovenarm het sterlogo van een Mercedes gegrift. FOTO GPD/ ERWIN OLAF enorme erecties en gezichten die bedekt zijn met tasjes met dure merknamen. Vallen de fans van Olaf voor zijn vakman schap, of zijn ze net zo gefasci neerd door 'Geweld en Passie' (de titel van deze expositie) als de grote massa die Olaf met zijn foto's vlijmscherp onderuit haalt? 'Violence and Passion' in Re flex Modern Art Gallery, Wete ringschans 79a, Amsterdam, t/m 16 januari, di. t/m za. van 11.00 tot 18.00 uur. De catalo gus kost 45 gulden. MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Concert: Symfonieorkest Ramuze o.l.v Stephan Pas. m.m.v Niels Blok ker, piano Gehoord 8/12, 't Anker', Hazerswoude-Rijndijk. Het Rijnlands Amateur Mu ziek Ensemble, oftewel Ra muze, speelde gisteravond voor een bomvolle zaal. Be langstellenden uit de hele re gio waren toegestroomd om zich vol te laten lopen met plaatselijke cultuur. En Ra muze, bijgestaan door de fantastische amateur-solist Niels Blokker, stroomde over van energie, muzikaliteit en goede wil. Als vooraf is gekozen voor de welbekende ouverture van Mozarts 'Clemenza di Tito'. Een kanjer van een opening, om alle instrumen ten op temperatuur te bren gen, om te melden waartoe Ramuze in staat is. Tot heel veel, soms té veel. De en thousiaste dirigent Stephan Pas kan het nog steeds niet laten om van fortissimo dub beldik fortissimo te maken; en dat blijft jammer. Met na me de pauken en het grote koper zijn bij tijd en wijle oorverdovend. Veel spannender is bij voorbeeld zo'n beeldige me lodie voor fluit en hobo die daar even tussendoor zwiert en met zachte staccatonoot jes weer in het orkest be landt, of een achtervolging van hobo en klarinetten. Alle eer komt vervolgens toe aan Niels Blokker die het pres teert om Beethovens eerste Pianoconcert in C voor z'n rekening te nemen. Prachtig, met weinig pedaal laat hij de gebroken akkoorden klate ren, de chromatische melo die op fluwelen voetjes afda len, het tempo niet versagen. Bij kleine 'versprekingen' neemt hij de draad doodge moedereerd weer op en zijn cadens wordt een knappe tour de force. Ramuze begeleidt met wis selend succes. In het allegro zitten de celli er even flink naast, wat weer helemaal goed gemaakt wordt in het statige largo. In een mooi ve rende cadans, een warm co- loriet en een aangenaam ge doseerde dynamiek eindigt het rondo. En na de pauze gooit Ramuze zich in Haydns Symfonie no 104, de Londense, waar de pauk het weer (té hard) voor 't zeggen heeft. Ook hier draait het or kest op volle toeren. Voor de violen zijn de moeilijkste momenten de plekken waar met z'n allen langzaam en zacht 'gesoleerd' moet wor den. Maar Pas houdt zijn muzikanten voortreffelijk in de hand, trekt ze van fout in geslagen zijsporen doeltref fend op de dynamische snel weg zonder tolpoorten. „Met een galerie duurt het lang voordat je je draai gevonden hebt en voordat je naam geves tigd is. Daar gaat zo vier tot zes jaar overheen, terwijl dat bij een winkel meestal een jaar of drie duurt. In het begin specialiseerden we ons vooral in grafiek en ontwerp, maar dat was niet vol te houden. Nu hebben we veel schilderkunst en soms ook installaties en kleine objecten." Het kan volgens Franzen heel lonend zijn om op dit moment een galerie te beginnen. „Als je met yuppen om kunt gaan, red je het wel. Die kopen kunst om mee te pronken en betalen daar graag veel geld voor. Ik heb er altijd moeite mee op zo'n manier met kunst om te gaan." COEN POLACK MUZIEK RECENSIE SUSANNE LAMMERS Concert: The Nylons, kerstspecial Ge hoord: 8/12, Stadsgehoorzaal, Leiden Hun allerbekendste, en waar schijnlijk ook beste, nummer is 'The lion sleeps tonight'. Met dat onvergetelijke begin van die kwaaie roepi-roepi-vogel en andere jungle-geluiden die zachtjes en dreigend overgaan in een constant herhaald 'awi- mawee', waarin duizend sferen en stemmingen aan de orde ko men. Alleen maar die basis, aangevuld met een paar ac centjes en een stel listige sa menklanken. The Nylons zijn niet flauw. Wie voor dat num mer gekomen is, komt aan zijn trekken. Het klinkt helemaal zoals toen, ook al is van de oorspron kelijke bezetting nog maar een man, bariton Claude Morrison, over. The Nylons zijn wel melig. Tussen de nummers door wor den er eindeloos gebbetjes ge maakt en half-ironische ver kooppraatjes gehouden, en ook de nummers zelf zijn vaak 'ton gue in cheek'. Niet in de laatste plaats door de glitterende pre sentatie en de pasjes en ge baartjes die voluit jaren zeven tig zijn - en die dus lijken te pa rodiëren. De groep begint strak, met een paar prachtige Motown- -achtige nummers vol aanste kelijke sjoebidoebi's en veel soul. Het dan volgende 'Time of the season' echter klinkt klef. Te veel ritme-box en teveel bombast. Veel beter is weer de jive die op de Comedian Har monists geënt lijkt, maar ge schreven is door tenor Garth Mosbaugh. Maar gaandeweg schuift de close-harmony steeds verder naar de achtergrond en blijken The Nylons toch meer een pop- -band, die weliswaar weinig in strumentale begeleiding van de band tapt, maar wel veel ritme- -box. Het ergste is dat bij 'Let it be', dat in hun versie met een reggae-dreuntje een soort fina le van de Henny Huis man-show wordt. De melodie wordt nog net gezongen, verder is er een simpel achtergrondje: een tweede stem kon er niet meer vanaf. Veel leuker is de groep in klassiekers als 'So hap py together' en 'Fire', en in een schattig liedje als 'Up on the roof waarin Garth Mosbaugh beeldschoon en indrukwek kend al zijn kunnen etaleert. Naast hun normale werk zin gen de heren ook december-re- pertoire. Fraai zijn het onge- neerd swingende 'Joy to the world' en een eigenzinnige in terpretatie van de Tidings of comfort and joy' waarin ze de oude tekst onopgesmukt maar meerstemmig zingen. Maar de meeste klinken als vrolijke en onbekommerde popliedjes - en ook hier schuwen The Nylons het plastic bepaald niet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23