Clubs in Alkemade onderdak 'Boen watje wilt, het blijft smerig' Rijn Veenstreek oogmade mag opnieuw eugdevuur ontsteken Zelfs 's nachts is mijn hond oor een dansje te porren Twintig scholen uit Rijnstreek werken aan bestuursfusie :RDAG 9 DECEMBER 2000 stallatie Epskamp later in de middag De gemeente Ter Aar trekt meer tijd uit voor de instal- ivan burgemeester Epskamp dan voor het afscheid van zijn ganger Lyklema. Op donderdag 21 december is er van 16.30 8 uur een buitengewone raadsvergadering. In aansluiting opvolgt een receptie, die tot 19.30 uur duurt. Genodigden vanaf 16 uur welkom in het gemeentehuis aan de Aardam- r. Dat is een uur later dan de gemeente aanvankelijk van h iwas. jsten herbouw Kompas drie ton De gemeenteraad van Ter Aar heeft drie ton beschik- j gesteld voor de herbouw van de vorig jaar afgebrande ba- hooi Het Kompas. De verzekering vergoedde na lang on- landelen 2,6 miljoen gulden. De werkelijke kosten lagen ton hoger. De verzekering vergoedde niet de voorgenomen stering voor een nieuwe cv-installatie, de renovatie van de terspeelzaal en een maand huur van de noodvoorziening en lokaal dat volgens de verzekering nog had kunnen worden ruikt. De nieuwe school en de peuterspeelzaal zijn in juni dit jaar opgeleverd. r [Jióüi OUWER DE KONING pade mag opnieuw een devuur ontsteken bij de iljjisseling. Burgemeester Beek van Jacobswoude dezelfde 'gedoogplaats' 0 jwezen als vorig jaar, een tussen het Zuideinde en 'sfetweg. Beek roept Hoogmade- op zich bij hun traditio- Teugdevuur aan de door opgestelde spelregels te |a >n. Zo mag de stapel uit n| teidsoverwegingen niet te zijn. Ook moet de stapel bestaan uit schoon dat inwoners alleen op 30 iber tussen 14 en 17 uur a] n aanleveren. Bordjes die lers wijzen op de moge- id om hout aan te slepen iet toegestaan, is evenmin de bedoeling 94 cerstbomen in de hens Onlangs scherpte het vo laar ministerie de aanpak kerstboomverbrandingen iemeenten die de veront- irlende gewoonte handha- d( rijgen een boete. „Maar ai ueugdevuren zoals in nade staat geen straf', zegt gemeentesecretaris Mees ter. „Wel moeten wij erop toe zien dat het volgens de regels gebeurt. Er zal wel eens een kerstboompje tusendoor glip pen. Maar van een massale ver branding van kerstbomen is geen sprake, die stoppen wij in de versnipperaar." Persofficier Nooij van de Haagse rechtbank bevestigt Meesters lezing. Zij meldt dat een kerstboomverbranding met oud en nieuw is toegestaan. „Maar verbrandingen na de jaarwisseling om van de rotzooi af te komen zijn in strijd met de wet milieuverontreiniging en dus strafbaar", aldus Nooij. Andere vormen van oud- en nieuwvertier legt het gemeente bestuur van Jacobswoude zo veel mogelijk aan banden. Zo is het verboden om vuurwerk af te steken bij bejaardenwoningen en winkelcentra in Hoogmade, Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden. Ook in de buurt van het dichtgespijkerde hotel Rijn land in Hoogmade is geen vuurwerk toegestaan. Op ande re plaatsen mogen mensen al leen vuurwerk afsteken tussen oudjaarsdag om 10 uur en nieuwjaarsdag om 1 uur. De peuters van Peuterhof in Rijpwetering. Het pand is versleten en wordt gesloopt. foto hielco kuipers Dorpshuis en peuterspeelzaal Rijpwetering smeken om oplossing l ieuwjaarsdiner bij u op de zaak? Dat kan. Voor 10 of voor 100 en meer gasten. Service Culinair zorgt voor een perfecte ambiance in uw eigen bedrijf. En catering op verrassend culinair niveau. Bel voor een realistische offerte 0252-419832, of kom langs op www.serviceculinair.nl Iserviceculinair :EEN EVENEMENTEN CATERING PARTYSERVICE RUPWETERING JANNEKE DE JONGE Wie de hal van het dorpshuis in Rijpwetering betreedt, denkt dat er al maanden niet is schoongemaakt. Beheerster Mariska van der Star durft tij dens een rondleiding nauwe lijks het licht aan te doen, want dat maakt het alleen maar er ger. Haar man Wil: „Het is hier niet toonbaar schoon. Als je de keuken binnenkomt, zeg je 'gatver, wat een smerige vloer'. En je kan boenen wat je wil, het blijft smerig." Voor de goede orde: de twee houden de zaak echt wel schoon. Zoals ook peuterspeel zaal Peuterhof in hetzelfde dorp een schoonmaakster in dienst heeft. Maar de gebouwen zijn oud, versleten en hebben oude toiletten. Dan is het niet te voorkomen dat er wel eens een onfris geurtje hangt. Zeker in het dorpshuis is dat het geval. Het is minstens drie jaar gele den dat er voor het laatst groot onderhoud is gepleegd aan de peuterspeelzaal aan de Her- togsweg. Vier jaar geleden dien de dorpshuis-voorzitter Sjaak Hogeboom zijn eerste verbou wingsplan in bij de gemeente Alkemade. Al die tijd gebeurde er niets, omdat de gemeente wilde afwachten of er een om- nihal op het Hertogspark in Rijpwetering zou komen. Zo'n hal zou het Ripse dorpshuis kunnen vervangen en wellicht zelfs de peuters kunnen herber gen. Nu dat niet doorgaat is het tijd voor actie, vindt de ge meenteraad. Natuurlijk is het bestuur van het dorpshuis daar blij mee. „Maar het heeft gevoelsmatig een jaar of drie te lang ge duurd", zegt Hogeboom. „Zo'n situatie is deprimerend voor ie der bestuurslid." Mopperen wil hij nu niet meer, maar de afge lopen jaren zakte de moed hem wel eens in de schoenen. Hij was niet de enige. Het vertrek van een van de bestuursleden had direct te maken met het uitblijven van de verbouwing. Verbouwing van het dorps huis aan de Pastoor van der Plaatstraat is bittere noodzaak. Een invalidentoilet is er wel, maar het gaat verscholen achter twee smalle deuropeningen en bevindt zich in het damestoilet. Niet ideaal voor een gebouw waar veel ouderenclubs samen komen. „Op woensdagmiddag hebben we hier een invalide meneer", vertelt Mariska van der Star. „We halen eerst de leuningen van z'n rolstoel eraf, dan past hij door de deur. Als hij op het toilet zit, moet de deur openblijven, anders past het niet. De dames kunnen dan niet naar de wc." Ze heeft zelfs meegemaakt dat iemand op een emmer in de kleedkamer moest, omdat de truc met de leuningen niet werkte. Het lange wachten heeft er toe bijgedragen, dat Mariska en Wil per 1 januari stoppen als pachter van het dorpshuis. De pacht die ze betalen en de tijd die ze erin stoppen weegt niet meer op tegen de barop- brengst. „Dit is de enige oplos sing om het dorpshuis levend te houden", zeggen ze. „Want wij willen hier natuurlijk wel kun nen kaarten als we 65 zijn." Met ingang van het nieuwe jaar co- ordineert Mariska een club vrij willigers die bardiensten draai en. Het gebouwtje waarin peu terspeelzaal Peuterhof en jeugdvereniging De Rippers zijn gehuisvest, was eigenlijk jaren geleden al afgeschreven, toen de kleuterschool verhuisde naar het Hertogspark. Sinds die tijd is het onderhoud door vrijwilli ge bestuursleden gedaan. Het staat er al zolang Peuterhof- voorzitter Marga Mooren zich kan herinneren, want zij was destijds een van die kleuters. „Toen ik hier op school zat, lek te het al." Lekken doet het er nog steeds, vooral in het lokaal dat De Rippers gebruiken. Aan het plafond hangen vier em mers om de druppels op te van gen. Verder ziet de hal er niet representatief uit, is het linole um versleten en zijn de wc'tjes verouderd. Peuterhof had het liefst het pand aan de Hertogsweg ver bouwd. „Het is een hartstikke mooie locatie", vindt Mooren. Toch weet ze dat dat niet ge beurt. „Dit is dure grond, mid den in het dorp. De politiek wil hier liever huizen bouwen." De peuterspeelzaal maakt nu sa men met de basisschool een plan voor een aanbouw aan de school, die aan de rand van het dorp staat. „Op den duur zal het prettig zijn om dicht bij de school te zitten", vermoedt Mooren. „Wij zijn tevreden als daar een duurzame oplossing komt." izerswoudse wint eerste Nederlandse titel doggy dance IESTERLAKEN >en met je hond? De itere Nederlander haalt er chien zijn schouders wel op en vraagt zich af of ze beters heeft te doen. r voor hondentrimster ette van der Werf uit Ha- ivoude-Dorp is het een se- te te sport. Vooral als er wed- o: len voor de deur staan t ze minimaal vier uur in veek. Eerst in de kamer, »in de tuin en vervolgens traat als ze de hond uit- in der Werf, moeder van zoon (7) en een dochter jWon met haar bordercollie 31 m onlangs de eerste Ne- indse titel doggy dance. Ze I uit niet dat ze van een 13 ije houdt. Waarom doet ze dan niet met haar man, r met haar hond? „Ach", ze, „mijn man is wat min- enthousiast op de dans- 'l r dan ik en mijn hond. Hij t meestal wat later op de id pas los. Dan maken we Qg een dansje. Soms vindt 'rl iet wel eens lastig dat ik «1 tijd in dat 'honddansen' Mijn zoontje is trots op dat laat 'ie goed merken e, lijn dochter probeert alles r ik met Chum doe na te Prachtig is dat. Alle drie 1 imen ze wel een beetje e 'ze hoorden dat ik de eer kampioen van Nederland geworden." ,pn der Werf kwam twee geleden voor het eerst in aking met doggy dance 1 ze een hondenshow in iland bezocht. Ze zag hoe hond op muziekklanken baas moest volgen. De ster vond het leuk, zeker toen het werd toegestaan dat de baas mee mocht dansen. „Je moet alleen geen planken koorts hebben en durven dan sen terwijl er honderden men sen naar je kijken. Daarom oe fen ik de laatste fase voor een wedstrijd altijd buiten. Hoe dan ook, er blijven altijd nieuwsgierige mensen stil staan om even te kijken wat je aan het doen bent. Op die ma nier wen ik aan publiek. Doggy dance staat in Neder land nog in de kinderschoe nen. Martin Gaus van het tv- -programma Dierenmanieren heeft het opgepakt en organi seert op diverse plaatsen in het land cursussen hoe je met een hond kunt leren dansen. De belangstelling ervoor groeit, zegt Van der Werf. „Je mag nu nog je kür bedenken en de muziek erbij kiezen. Maar dat verandert straks wel. Zeker als de sport groeit. Dan wordt er voorgeschreven wat je moet doen en hoe lang je dansje mag duren." De muziek moet zowel bij het baasje als de hond passen, meent Van der Werf. „Je moet die muziek niet alleen leuk vinden, maar die moet ook vlot zijn.- Wat mij betreft: ik heb een vlotte hond, dus kies je een nummer dat bij jou en het dier past. Je ziet aan de hond dat hij het leuk vindt. Hoe? Omdat hij zo enthousiast is. Zodra ik de muziek opzet om te oefenen, zie je hem als het ware denken: we gaan iets leuks doen! Al is het midden in de nacht, die hond is altijd voor een dansje te porren." De Hazerswoudse denkt dat niet elke hond geschikt is om aan doggy dance te doen. „De bordercollie, zoals ik dus heb, is een actieve hond. Dus moet je die ook bezighouden. Nor maal gesproken houdt hij een kudde schapen bij elkaar of verjaagt hij vogels, zoals nu op Schiphol gebeurt. Als je met zo'n hond helemaal niets doet, gaat hij zelf wat zoeken. Dan heb je grote kans dat hij verve lend wordt. Het parool is, dat je met een bordercollie in be weging moet zijn. De een struint met hem door de pol der om hem te vermoeien en ik dans met hem." Of haar volgende hond ook weer een bordercollie is? Van der Werf haalt haar schouders op en trekt daarbij een zuinig gezicht. „Dat weet ik nog niet. Je moet er wel veel tijd inste ken. Misschien wordt de vol gende wel een wat rustiger ty pe. Ik heb wel eens het idee, dat Chum het liefst de hele dag in de polder wil racen. Daar voor heb ik geen tijd. Zeker niet nu de kinderen wat groter worden. Ik heb er tot nu toe geen andere dingen voor opzij hoeven zetten. En dat ben ik in de toekomst ook zeker niet van plan." Hazerswoude-Dorp kent Van der Werf al een beetje. „Ik heb al eens een keertje opge treden met Chum. Op de radio hoorden diverse mensen uit de buurt dat er wedstrijden doggy dance waren. Ze vroe gen mij of ik daaraan meedeed en kwamen erna ook informe ren hoe het was afgelopen. Die reacties zijn leuk. Het zijn meestal mensen die weten wat je er allemaal voor moet doen voordat je uiteindelijk pas naar een wedstrijd kan. Weet je wat nou zo leuk is in dit dorp? Als het regent en ik niet buiten kan oefenen met Chum, dan mag ik van jongerencentrum 't Stek gebruik maken. Daar hoef je in een stad toch niet mee aan te komen, hè?" Mariette van der Werf, druk in de weer met haar bordercollie Chum: „Mijn man is wat minder enthousi ast op de dansvloer dan ik en mijn hond." foto henk bouwman Gemeente maakt haast met besluiten Een oplossing voor de huisvestingsproblemen van clubs en instellingen in Oud Ade en Rijpwetering komt steeds dichterbij. In januari al beslist de gemeenteraad van Al kemade of de hockeyclub een eigen clubhuis met kleed kamers krijgt. Bovendien buigen de raadsleden zich dan over het verbouwingsplan van het dorpshuis in Rijpwe tering. Kort daarna volgt de bouwtekening van peuter speelzaal Peuterhof en basisschool De Kinderbrug. Het plan van voetbalvereniging ROAC '79 voor een trainings hal laat nog wat langer op zich wachten. RUPWETERING JANNEKE DEJONGE Het bestuur van het Ripse dorpshuis diende de afgelopen vier jaar al een paar keer een voorstel in om de keuken, de toiletten en de entree de nood zakelijke face-lift te geven. Steeds wachtte de gemeente daarmee, in verband met de ontwikkelingen rond de omni- hal, waarvoor het dorpshuis gesloopt zou moeten wor den. Nu dat plam van tafel is, wil het dorpshuis zo snel mogelijk verbouwen. Voor de ver bouwing, die 250.000 gulden kost, verwacht het bestuur een bijdrage van de gemeente. Mocht de trainings hal van ROAC er komen, dan bouwt het bestuur de gymzaal van het dorpshuis om tot 'mul ticulturele zaal'. Hockeyclub Alkemade heeft een compleet plan voor een ei gen clubhuis met kleedruimtes klaarliggen, waar de gemeente raad snel over wil beslissen. Van de gemeente verwachten de hockeyers 265.000 gulden voor de bouw van drie kleedka mers, de aanleg van verwar ming en andere nutsvoorzie ningen en voor het verwijderen van de keet waarin ze zich nu nog omkleden. Daarnaast wil len ze een gunstige lening van 160.000 gulden waarvan ze een Peuterhof en Kinderbrug willen samen probleem oplossen eigen clubhuis kunnen bou wen. Peuterspeelzaal Peuterhof en basisschool De Kinderbrug wil len hun problemen graag sa men oplossen. Het pand van de peuterspeelzaal aan de Her togsweg in Rijpwetering is jaren geleden, toen de kleuterschool vertrok, al opgegeven. De basis school heeft een grotere le- rarenkamer nodig. Een ar chitect is bezig een tekening van een aan bouw aan de school te ma ken, waarin deze ruimte kan worden onderge bracht. Deze maand ver wachten de besturen een voorlopige schets met kostenraming. De proce dure om daar te mogen bou wen, duurt al snel negen maan den. Over de trainingshal die RO AC wil bouwen, is nog wat min der bekend. De leden van de voetbalclub staan inmiddels achter het bouwen van een hal, die in elk geval ook gebruikt gaat worden door de handbal lers van Oase. ROAC peilt op dit moment de mening van de in woners van de twee dorpen en heeft hen ook gevraagd financi eel bij te dragen. De club weet nog niet wanneer het plan naar de raad kan. De PvdA wil het plan steunen. Of ook de WD en het CDA willen dat de hal er komt, is nog niet duidelijk. Eigen identiteit komt niet in gevaar besturen levert de scholen veel voordelen op, met name op personeelsgebied. „Zieke lera ren zijn vooral voor de kleine scholen moeilijk te vervangen. Samen kunnen ze de risico's spreiden. De flexibiliteit wordt ook groter. Iemand die tot di recteur wil opklimmen, heeft meerdere kansen en als een le raar met een bepaalde school niet klikt, kan hij gemakkelijk naar een andere vestiging." SASKIA BUITELAAR In de zes Rijnstreekgemeenten en Boskoop is een grootschali ge fusie op handen van de be sturen van alle openbare basis scholen in die gemeenten. Ook de katholieke basisscholen in Alphen aan den Rijn doen aan die fusie mee. Belangrijke ge volgen ervan zijn dat de twintig betrokken scholen gemakkelij ker leerkrachten kunnen uitwis selen, dat zij samen hun belan gen kunnen behartigen en sa men materiaal kunnen inko pen. De wens voor de fusie is uit gesproken door de schoolbe sturen uit de gemeenten Al phen, Rijnwoude, Nieuwkoop, Liemeer, Boskoop en de stich ting Oude Rijn die verantwoor delijk is voor het openbaar ba sisonderwijs in Jacobswoude en Ter Aar. Als het plan is bespro ken met de schooldirecties, de medezeggenschapsraden en de gemeenteraden, worden vanaf mei 2001 de consequenties, van de fusie op een rij gezet. Een jaar daarna kan de fusie een feit zijn. De scholen houden wel hun eigen identiteit en blijven hun eigen lesmethoden gebruiken, zegt de Alphense wethouder Dales, woordvoerder namens de club. „Als het goed is mer ken de 5000 kinderen op deze scholen er in de dagelijkse praktijk dus niets van." Wel heeft de fusie als consequentie dat de gemeenten niet langer verantwoordelijk zijn voor het openbaar basisonderwijs. Da- les: „Nu zijn de wethouders nog de baas van de scholen, straks is dat de verzelfstandigde stichting." De samenwerking tussen de Ook gezamenlijk onderhoud van de gebouwen en inkopen van lesmateriaal is een voor deel. Uiteindelijk levert de be stuurlijke fusie dan ook geld op, dat in de kwaliteit van het on derwijs kan worden gestoken, verwacht Dales. Om te onder zoeken wat de consequenties zijn, is daarentegen geld nodig. Het ministerie van onderwijs trekt voor de samenwerking een stimuleringssubsidie uit van jaarlijks 150.000 gulden, voor een periode van maximaal vijf jaar. Dat ook de vijf katholieke ba sisscholen uit Alphen meedoen, komt volgens Dales door de sterk verbeterde samenwerking tussen het katholiek en open baar basisonderwijs de laatste jaren. „Zes jaar geleden heerste er een onderlinge sfeer van arg waan en achterdocht, maar in middels doen de scholen veel samen. Het idee voor samen werking met de regio kwam zelfs van de katholieke scho len." De wethouder heeft nog ge probeerd om ook de protes tants-christelijke scholen bij de fusie te betrekken. Maar die vinden dat nu een stap te ver. Zij vrezen dat uitwisseling van personeel ten koste gaat van hun identiteit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19