Asielzoekers tussen de appels springtij Flora-directeur Lutgert ontslage Kroes overweegt rechtszaa Duin Bollenstreek Belabberd hoofdveld baart Katwijk zorgen 'Kweker moet lever wat hij heeft belooft Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR 41,00 ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 Voetbalvereniging vreest ingrijpen KNVB sti KATWIJK ROB ONDERWATER Voetbalvereniging Katwijk vree st maatregelen van de KNVB als de kwaliteit van het hoofdveld niet snel verbetert. De grasmat verkeert in belabberde staat. Er is de laatste weken nauwelijks op gespeeld, omdat de grond verzadigd is. Regenwater wordt slecht afgevoerd. Het eerste elf tal moet al drie wedstrijden in halen in de hoofdklasse A en dat baart voorzitter Jaap van der Bent grote zorgen. „De KNVB kan ingrijpen als dit zo De voetbalbond verplicht de club bij thuiswedstrijden een veld met omrastering op te le veren. Als Katwijk daartoe niet in staat is, dan heeft de KNVB de macht de wedstrijd op een andere plek te laten spelen. „Maar dat gebeurt pas na over leg met de hoofdconsul en de club", zegt competitieleider Ron Veenendaal. „Uitwijken naar een veld in de omgeving is een laatste redmiddel. Maar het is wel een mogelijkheid." Het veld is inmiddels onder zocht door een delegatie van de sportkoepel NOC/NSF. De voetbalclub wacht met grote smart op de bevindingen van de 'keurmeesters'. Afhankelijk van het oordeel van het NOC/NSF besluit de gemeente tot eventuele renovatie van het hoofdveld. Van der Bent ver moedt dat de conclusie van het rapport zal luiden dat het veld aan een grondige opknapbeurt toe is. In april moeten de werk zaamheden beginnen om bij het begin van het nieuwe sei zoen een speelklaar veld te heb ben. De gemeente probeert het slechte hoofdveld wel op korte termijn op te knappen. Wagens van de gemeente staan aan de zijlijn klaar om de grasmat te bezanden en te prikken, maar omdat het veld te zacht is vindt de gemeente het niet verant woord het veld op te rijden. De grasmat kan onherstelbare schade oplopen, volgens de ge meente. „Voor de lange termijn wachten we het rapport van NOC/NSF af. Mocht blijken dat het veld gerenoveerd moet wor den, dan kunnen we de politiek vragen er geld voor vrij te ma ken", zegt H. Oudshoorn van de afdeling groenvoorziening. „Voor de rest is het hopen dat er vanaf donderdag geen regen meer valt. Gebeurt dat wel, dan kan er op veld één op De Krom weer niet gespeeld worden. Het veld is op zijn zachtst gezegd niet optimaal." Door de vele afgelastingen heeft Katwijk ook problemen met het afwerken van de com petitie van de lagere elftallen. Nu al verwacht preses Van der Bent moeilijkheden met het in plannen van wedstrijden aan het'eind van het seizoen. „We hebben 64 elftallen. Die moeten allemaal hun wedstrijden spe len." De club heeft sowieso drin gend behoefte aan uitbreiding met een zesde veld. De aanleg van het onlangs in gebruik ge nomen tweede wetraveld heeft geen verlichting van het speelschema gebracht. Van der Bent: „Onze trainingsfacilitei ten zijn verbeterd omdat de trainingen minder vaak worden afgelast. Maar op zaterdag kun nen we ook op een wetraveld maar een bepaald aantal wed strijden spelen." Katwijk is met de gemeente in gesprek over deze uitbrei ding. De club heeft haar oog la ten vallen op een plek 'boven op de naastgelegen vuilnisbelt. Volgens Van der Bent is het de enige mogelijkheid en is deze door de gemeente ook ge noemd als een alternatief. Op de vuilnisbelt zou de hockey- vereniging Catwijck ook een veld willen hebben. Op deze manier 'ontloopt' die club een verhuizing naar het Mientbos, zoals in een gemeentelijk rap port werd geopperd. RUNSBURG Directeur Lutgert van veiling Flora is op non-actief gesteld en het bestuur onderhandelt mo menteel met hem over een af vloeiingsregeling. Dat maakte Flora-voorzitter G. Ravensber- gen gisteren bekend tijdens de algemene ledenvergadering. Volgens het bestuur is de reden voor het vertrek van Lutgert een 'verschil van inzicht over het te voeren beleid' na de fusie van de veiling in Rijnsburg met die in Eelde. Niemand van het wilde gisteren nadere lingen doen. Lutgert richtte als com eel directeur in Eelde op ling onder meer een aam P op die direct of indirecte reerden met de hand Z. Volgens een van de aanw heeft dat initiatief de daar meer kwaad dan g daan. Verder zouden nagementkwaliteiten doende zijn. 0 lol 1 a na Florabestuur maant leden tot betere kwa Florian de Clercq kijkt uit over het terrein van het toekomstige opvangkamp. Op de achtergrond de hoofdgebouwen van zijn bedrijf. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MICHEL SCHNATER 'Opvang is nu nodig en niet in 2010' Vandaag laatste kerstbomenkap Voor misschien wel de laatste keer kunnen amateurhouthakkers vandaag een kerstboom halen in de duinen. Staatsbosbeheer stelt van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags belangstellenden in de gelegenheid hun eigen den te kappen tegen betaling van 15 gul den. De afgelopen paar jaar werd het naaldbos iedere keer met vijf- tot zeshonderd bomen uitgedund. Maar het einde is nu in zicht, zegt Staatsbosbeheer. Wie vandaag wil hakken, kan zich melden bij de Staatsbosbeheervlag die voor de gelegenheid aan de Duinweg is neergezet. LISSERBROEK MONIQUE VAN HOOGSTRATEN In de kaarsrechte kaalheid van de Haarlem mermeer roept Landgoed De Olmenhorst beelden op van vroeger. Een rood-stenen boerderij, een houten villa in Zaanse stijl, een prieel, weggetjes waar niet precies een meetlat langs te leggen is. Een oase van rust, zegt de folder van het Lisserbroekse bedrijf en daar is geen woord van gelogen. Binnenkort zitten er duizend vluchtelingen. Wat bezielt de eigenaar van het landgoed? „Dit is een uitgelezen kans om mijn droom te realiseren." Waar straks vluchtelingen huizen in tenten, wil Florian de Clerq in de toekomst varkens laten scharrelen. Toen de fruitteelt jaren geleden onrenda bel werd, toverde De Clerq zijn traditonele familiebedrijf om tot een eldorado voor de natuurbewuste stadsmens. Een 'landgoed winkel' met ecologische producten, zelf- plukdagen voor het hele gezin en brun ches. Over een paar weken ondergaat 25.000 vierkante meter van dit landgoed opnieuw een gedaanteverandering. Dan verrijzen witte partytenten, die onderdak gaan bieden aan in totaal duizend vluchte lingen. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) heeft hem twee weken geleden of hij zijn land wil verhuren voor een tentenkamp. Het is bedoeld voor vluchtelingen uit de hele wereld (op dit moment vooral mensen uit Afghanistan, Irak, Iran en Angola) die moeten wachten op hun eerste asielgesprek. Ze blijven maximaal drie weken in het basiskamp. Na twee jaar wordt het weer afgebroken. „Dat is althans de bedoeling. Vandaag heb ik een gesprek met het COA over de precieze voorwaarden. Ik wil zo precies mogelijk weten waar ik aan toe ben. Ze willen graag een uitloop naar drie jaar, maar daar voel ik niet zoveel voor." Het kamp ligt in een uiterste hoek van zijn bedrijf, daarvan afgeschermd door een boomgaard. Om het tentenkamp komt een afrastering. „De bewoners mogen wel naar buiten en er zal heus weieens een nieuws gierige tussen de appels komen neuzen, maar de meesten blijven in het kamp. Ze hebben immers een lange reis achter de rug, zoeken rust en geborgenheid. Nee, ze gaan niet helpen met de oogst. Ik zou niet weten hoe ik dat moest organiseren, bo vendien mogen deze mensen niet eens werken. Na een paar dagen of weken zijn ze weer weg." Na twee jaar is het kamp verdwenen, maar De Clercq vele centen rijke*-. Hoeveel het COA hem voor de grond betaalt, wil hij niet zeggen: „In elk geval meer dan als ik het aan een andere boer verhuur." Hij vindt het een uitermate 'aantrekkelijk con cept'. In ruil voor twee jaar vluchtelingen straks zijn varkensbos. „Ik loop al een tijd rond met het plan om hier een natuurbe- stemming aan te geven. Een bos met schar relende varkens, dat is mijn droom. Het COA helpt me mijn droom te realiseren, dat is toch mooi." En het imago van zijn bedrijf? Dat is de vraag die hem en zijn familieleden de afge lopen weken het meest heeft beziggehou den. „Het is vooral een kwestie van com municatie", denkt De Clercq. „Je moet mensen uitleggen wat hier gebeurt. We hebben nu eenmaal met z'n allen de maat schappelijke verantwoordelijkheid om vluchtelingen op te vangen. En wij zijn een toegankelijk bedrijf met een maatschappe lijk verantwoorde opstelling. Dit past daar in. Toen ik het vanmorgen aan een mede werker vertelde zei ze: wat sociaal." Of zijn buren en dorpsgenoten er ook zo over denken? Hij weet het niet, want hij heeft niet met ze overlegd. „Ik weet dat mensen weerstand voelen als ze het idee hebben dat dingen hen door de strot wor den geduwd. Maar in dit geval kon het niet anders. Want als je over dit onderwerp ie dereen laat meepraten en inspraak houdt in alle geledingen, heb je over tien jaar nog niks. En de opvang is nu nodig, niet in 2010." RUNSBURG SJAAK SMAKMAN De kwekers moeten zich sneller en intensiever gaan richten op de mogelijkheden die de elek tronische snelweg hen biedt. En daarvoor dienen ze er in de eer ste plaats voor te zorgen dat ze leveren wat ze beloven, heeft het bestuur van veiling Flora gisteren de kwekers ingepeperd tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Zowel veilingvoorzitter G. Ra- vensbergen als algemeen direc teur W. Jansen wezen gisteren op een kwaliteitsrapport van de brancheorganisatie VGB/VBN waarin wordt geconstateerd dat kwekers veel te vaak niet de kwaliteit en de sortering bloe men leveren die zijn afgespro ken. „Krijgt de koper niet wat hij koopt, dan vertrouwt hij u niet meer en daarvoor betaalt u uiteindelijk de rekening. Zo simpel is dat", aldus Ravens- bergen. Die betrouwbaarheid wordt des te belangrijker nu de 'elektronische snelweg' ook op de bloemenveilingen zijn intre de doet. Flora kent al het systeem van 'kopen op afstand', waarbij via de computer bloemen worden verhandeld. De e-commerce - de handel via internet - neemt naar verwachting een grote vlucht en Flora wil daarbij een vooraanstaande rol spelen, al was het maar om te voorkomen dat andere bedrijven de veiling voor zijn. „Want dat zou best eens kunnen betekenen dat on dernemers van buiten de sector onze markt en onze prijsvor ming gaan bepalen." Overigens zal de vei zodanig niet verdwijnei wacht Ravensbergen. „O ling is nog altijd de ti w waar het product vanaf d t kerij min of meer onges in komt en waar het, schikt naar de vraag van per, gesorteerd weer uil Die functie verandert ni zo min als bij handela in. behoefte aan huisvesting iei nabijheid van een mark verandert." Verder staat de veiling gens het bestuur goed ib Met een beetje geluk haal 1 dit jaar voor het eerst i ie historie een omzet van d dan een miljard guld ri Rijnsburg blijft de telle verwachting op bijna 91 »t joen gulden hangen, de ging in Eelde is goed vo miljoen gulden omzet. Op die omzet wordt na 5e wachting een netto-win en haald van 3 miljoen giilde rij half miljoen minder dai w jaar. Voor volgend jaar het bestuur op een omJ"~ bijna 1,1 miljard gulden. De veiling nam gistei vens afscheid van twetpv getrouwen: A. van Del Berbee namen na resj lijk 24 en 17 jaar afscl bestuurslid. Berbee w« jaar nog herbenoemd jaar, maai- treedt af oi het bestuurslidmaatscl meer kan combineren bedrijf. Beiden werden bij acclamatie benoemd leden van de veiling. Arm, arm Katwijk. Zwemmen, sporten en zuipen op één complex gaat mooi niet door. Niet dat de gemeenteraad het niet wilde, die kreeg niet eens de keus: wethouder Jo van Paridon stak er een stokje voor. Maar ja, in Noordwijk kun je zien dat jarenlang discussiëren door de gemeenteraad alleen leidt tot geld weggooien aan onderzoeken, ontwerpen en andere onzin, zonder dat er ooit iets gebeurt. Misschien dan toch wel verstandig van Jo. Lisse vindt het allemaal wel oké. Lisse vindt eigenlijk alles wel oké, weet je. Coole gemeente, Lisse. Wethouder Jo van Paridon kijkt te veel tv. Althans, dat deed ze vroeger, toen LA. Law nog op de buis kwam. Jo, wethouder in Katwijk, waant zich een rechter die de orde tussen kibbelende advocaten moet handhaven met harde hand. En eerst en vooral: haar wil is wet. Arm, arm Katwijk. Arme, arme volksvertegen woordigers. Die waren er nogal verbaasd en zelfs een beetje ontstemd over, dat de samenvoeging van Tri podia, sporthal Cleijn Duin en zwembad Aquamar niet door gaat. Nou ja, dat niet zozeer, maar vooral dat de wethouder dat had geregeld zonder het eerst even te overleggen. Maar toen ze hun ongenoegen tij dens een vergadering kenbaar maakten, sloeg Jo met haar ha mertje op tafel. „MIJN KAMER. NU!!" Verbijsterd en monddood kwa men de raadsleden even later weer naar buiten. Niets, maar dan ook niets durfden ze meer te zeggen. Geen objection pas seerde meer hun lippen. Wat is daar gebeurd, in het ka mertje van opperrechter Jo, ei genlijk willen we het niet eens weten, 't Zal wel geen verhef- En dan nog klagen ook dat je geen ambtenaren kunt krijgen! Leuk hoor, om je als Sint en Piet te verkleden en dan als gemeentebestuur de gelegenheid te baat te nemen om weer een paar mensen te grazen te nemen. Eerlijk is eerlijk: ook Koos van Leeuwen kreeg uiteindelijk net als iedereen een chocoladeletter plus envelop met inhoud van Sint Hans van Zijl en zijn pieten - de burgemeester, zijn collega-wethouders en een paar hoofden van dienst. Maar hij kreeg eerst wel van zijn collega Blonk van welzijn een paar tikken met de roe omdat hij een van zijn collega's een paar keer voor de gek heeft gehouden. Lachen! Behalve natuurlijk voor de Lissese woningzoekenden. Want u raadt het al: die jaarlijkse afstraffingen zijn dé reden voor het vertrek van ambtenaren naar gemeenten waar ze geen lijfstraffen meer toepassen. Aan de boer-met-kiespijnlach van Van Leeuwen te zien is er binnenkort weer een vacature op de afdeling ruimtelijke ordening. Die Lisse dan weer moet opvullen door er de uitverkoren sollicitant een huis bij te geven. FOTO MARK LAMERS fend tafereel geweest zijn. „Zijn jullie nou helemaal GEK geworden? Ik ben hier nog steeds de wethouder, JA? Toe vallig!" En zo verder. Maar waar kan Van Paridon mee gedreigd hebben? .Anders zet ik Tripodia bij jullie in de achtertuin", of zoiets. Wat het ook was, het lijkt ons geen gezonde manier van met elkaar omgaan. En zeker niet in de gemeenteraad. Lijkbleek van angst, zagen de arme raadsle den. 't Is toch ongehoord. Dat doen ze zelfs in Noordwijk niet. Onwijs cool, man De politie in Lisse is te gek blij met het gedoogbeleid voor soft drugs, weet je. De overlast op straat van illegale handel in wiet is low down, echt man, on wijs naar beneden gezakt. Diep, man. Sinds Happy Days open is en je in alle rust je joint kan opste ken, beetje Maroc, weetjewei, of Rooie Libanon, ben je gewoon niet meer in de stemming om 'de straat op te gaan. Alleen het is zo ver lopen van school, man, dan ben je al moe voor je aankomt, echt, hart kloppingen, weet je, helemaal gestoord. Meer dan 200 meter, dat moet, weetjewei. Maar daar begrijpen wij dus niks van, dat sucks onwijs. Weet je, je mag namelijk nog geen auto rijden op onze leeftijd. En fietsen is wel lekker als je sto ned bent, je zweeft tussen de lantarenpalen door, echt, te gek, maar soms zweef je er te genaan. En da's niet cool. Voor wie is nou zo'n koffiesjop bestemd, weetjewei. Daar mag je toch best een beetje rekening mee houden. Anders moeten we weer zelf gaan kweken, wee tje, en dat is echt best wel lastig. En het duurt ook niet te zuinig lang voordat je eindelijk een beetje het finished product hebt, en een beetje kan gaan oogsten. Beetje lol hebben, beetje dealen op het school plein, weet je wel. Maar dat mag dan dus weer niet. Daar worden wij flink pissig van, weetje. En dat mag dan ook weer niet. Dan moet je weer wachten tot zo'n idiote urilift eindelijk gene gen is om uit de grond te ko men. Totaal niet gaaf. En zeker niet als je net lekker hebt zitten blowen. Man, weet je, dan loop je net vanuit de warmte binnen de koude straat op en dan krijg je zo'n dreun, ken je dat? En dan moet je toch een partij nodig. Dus dan sta je met je wazige kop, daaro, gewoon midden op straat, te kijken waar een boom of een lekker muurtje is om even je onwijs volle blaas te ontlasten. Schuift er plotseling zo'n apparaat uit de straat. Schrikken! Dan word je echt he lemaal gek, man. Te gek gek. Zeg maar. Alleen de meisjes vinden dat wel lachen. Maar ja, die hebben daar dus weer hele maal niks aan... Boulevard De Koningin Wilhelminaboule- vard in Noordwijk. Ach, laat ook eigenlijk maar. ANTON DIEPRICH EN SJAAK SMAKMAN De 'radiotak' van RTV West pikt het ontslag van directeur-hoofdredacte !e Bij Radio West heerste vrijdag een rouwstemming na het ont slag met onmiddellijke ingang van directeur-hoofdredacteur van RTV West, Jack Kroes. De vlag hing halfstok, en de muren waren bezaaid met protestpos ters. Het personeel van Radio West verzet zich tegen de komst van een ad interim directeur, die naar verwachting woensdag aan de slag zal gaan. Hij moet leiding gaan geven aan Radio en Televisie West. De functie van hoofdredacteur Radio West wordt vooralsnog waargeno men door adjunct-hoofdredac teur Louis Hubert. Kroes toont zich in een reac tie niet verbaasd over de vijan dige houding van het televisie- personeel bij RTV West. „Ik heb in '96 TV West opgericht in de hoop en de verwachting dat de televisie en de radio naar elkaar toe zouden groeien. Volledige integratie was toen niet moge lijk omdat TV West een publiek- private onderneming was. Dat is nu anders. Maar er bleef ani mositeit bestaan tussen televi sie en radio, die culmineerde in mijn persoon. Ik heb nooit de credits gekregen die ik verdien de. Ik heb TV West opgezet en door een moeilijke periode heen geloodst". Kroes heeft het gevoel dat hij door het personeel van TV West voortdurend is tegengewerkt. „Er was voortdurend 'tegenlei- ding'. Hoofdredacteur Hugo Schneider heeft uiteindelijk zijn consequenties getrokken, en is weggegaan. Ik denk dat de tele visie het gevoel had te zijn over genomen door de radio en dat wilde men niet". Kroes legt zich niet zonder slag of stoot neer bij het besluit van het bestuur en overweegt juridische stappen. „Toen ik bij Radio West kwam was marginaal station. Nu marktleider. Goede mal delen, goede luistercijfen de werksfeer. We hebbi 'targets' gehaald. M'n liel wil je nog meer? Het is v) j lijk dat degene die dat al r heeft bewerkstelligd nu d Zl uit wordt gestuurd, voo zien mijn staat van diensl r Het bestuur van Rl t houdt de naam van de iri manager overigens nog D, tot maandag. Dan word ondernemingsraden van en TV West geïnformeeri zijn in gesprek met ie Maar die moet nog wel zeggen. Want het word makkelijke klus als het neel zo'n houding aam lr Aan de andere kant: het werk", meent Bestuursv j.. ter P. Verburgt. De omstreden reorgai J plannen voor RTV West v voorlopig in de ijskast ge;

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18