Streep door plan ledrij venterrein Nieuw onderzoek muurresten van Het Huis ter Zijl 'Ze zitten in Kosovo te gillen om idioten zoals ik' oeterwoudenaar moet zelf lootkanten schoonmaken Nieuwbouw Milieu Educatief Centrum Velocitas in de race voor 'Sportbestuur van 2000' Regio Exotische kerstmarkt lerwoudenaar L. van der Valk moet zelf de canten schoonmaken van een sloot die aan land grenst. Doet hij dat niet, dan loopt hij ieuw het risico dat de politie en een deur- rder hem daartoe dwingen. is de mening van J. van der n. bestuurslid van de Wes- ie Land- en Tuinbouw Or- isaties (WLTO) Zoeterwou- waarbij ook Van der Valk is gesloten. poging van Van der Salm Van der Valk en het water- ip Wilck en Wiericke in Idinxveen weer op één lijn rengen is mislukt. Het wa- chap blijft van mening dat der Valk voor de schoon- ikkosten moet opdraaien, rijn beurt voert Van der Valk dat hij niet de eigenaar is de slootkanten en 'dus i hoeft te doen'. in der Valk, kweker van vaste planten, was [1991 eigenaar van een sloot, een 'hoofdwa- ang', die langs zijn land aan de Laan van Raadwijk in Zoeterwoude loopt. Voordat sloot en de schuine kanten overgingen naar waterschap zorgde Van der Valk zelf voor onderhoud. Daarna niet meer. „Waarom ik? Ik ben toch geen eigenaar meer." et waterschap beroept zich echter op een irdening waaraan 'iedereen' zich heeft te den. Daarin staat volgens A. Zonneveld, fd van de afdeling juridische zaken van Bemiddeling WLTO blijft zonder resultaat Wilck en Wiericke, dat 'degene van wie het land grenst aan een hoofdwatergang de schuine kan ten van die sloot moet onderhouden'. Van der Valk weigert dat en voert onder meer als argu ment aan, dat het waterschap dit jaar zelf die zogeheten taluds heeft schoongemaakt zonder dat hij daarvoor een rekening heeft gekregen. Daarom eist hij 824,44 gulden terug die hij vo- rig jaar onder dwang van poli tie en een gerechtswaarder heeft moeten betalen, omdat hij toen wel werd gedwongen de oevers onderhanden te ne men. Het waterschap heeft toegegeven dat medewerkers dit jaar te enthousiast zijn ge weest door ook de taluds schoon te maken, maar dat verandert niets aan het princi pe: Van der Valk blijft verant woordelijk voor het onder houd. Dat is ook de mening van Van der Salm. „Emotioneel heeft Van der Valk gelijk. Het komt vreemd over dat je grond moet schoonmaken, die helemaal niet van jou is. Maar bestuurlijk en juridisch heeft het waterschap gelijk. Het schap moet nu eenmaal één lijn trekken." Van der Valk vindt het jammer dat de bemid delingspoging 'op niets' is uitgelopen, maar wei gert overstag te gaan. „Ik wacht maar af. Kenne lijk kan ik nergens m'n recht halen. Alleen bij de rechtbank, maar dat gaat me veel geld kosten. Te veel. Ik zie wel wanneer ze de politie en de deurwaarder weer op me afsturen." zoeterwoude Een kerstmarkt met een exotisch tintje. Bezoekers van De Eendenkooi in Zoeterwoude konden gisteravond voor de feestdagen een 'henna-tattoo' laten zetten of 'hair-extentions' in laten vlechten. Oegstgeestenaar Ferry Zeeman demonstreerde zijn kunsten op het gebied van bodypainting. Buiten was een levende kerststal met schaap jes te zien. Voor de rest van de kerstfeer zorgden glühwein, warme chocolademelk en kerstspullen. „Het was eigenlijk een combinatie van een kerstmarkt en een presentatie van activiteiten die volgend jaar in dit multi-functioneel gebouw zijn te verwachten", al dus een medewerkster van De Eendenkooi." foto mark lamers Het Milieu Educatief Centrum (MEC) in de Leiderdorpse Houtkamp is hoognodig aan vervanging toe. Het rieten dak lekt en het houten gebouwtje voldoet niet meer aan de arbo- normen. Leiderdorp, dat juri disch eigenaar is van het pand, voelt wel wat voor nieuwbouw. Het bestuur van de stichting MEC krijgt de opdracht daar voor een plan te maken. Volgens MEC-secretaris W. Gerstel is het gebouwtje, pal naast de opstallen van restau rant-boerderij In den Hout kamp niet meer van deze tijd. „De werkplekken voor de me dewerkers zijn te klein, de ex positie- en lesruimte voldoet nauwelijks nog, er is te weinig licht in het pand, en de toilet ten zijn hoognodig aan vervan ging toe. Al deze manco's aan passen, is een dure aangelegen heid. Dan is het beter om direct een structurele oplossing te be denken." De Leiderdorpse wethouder Roest zit op dezelfde lijn. „Nu liggen het MEC, de kinderboer derij, de Lange Akker van de Heemtuin en de hooiopslag van de kinderboerderij nog te veel verspreid over het terrein. Mijn voorstel is om een aantal van deze milieu-educatieve functies te clusteren, bijvoorbeeld in de hoek van de parkeerplaats bij de Persant Snoepweg." Volgens Roest heeft Leider dorp daar ook geld voor. „We hebben pas nog restaurant In Den Houtkamp en het nabijge legen scoutinggebouw ver kocht. De gemeenteraad heeft daar toen nadrukkelijk de eis aan gekoppeld dat we het geld moeten besteden aan de toe gankelijkheid van het park." Het MEC krijgt jaarlijks be zoek van zo n 5000 schoolkin deren. In het centrum volgen zij milieu-educatieve cursussen, of gaan onder begeleiding van deskundigen het park in voor korte excursies. Daarnaast trekt het MEC in de weekeinden ook nog eens zo'n 5000 'losse' be zoekers op jaarbasis. Volgens Gerstel moet het nieuwe MEC de huidige knus heid behouden. „In het Leidse polderpark Cronesteijn is des tijds met veel subsidie een groot, monumentaal gebouw neergezet. Maar dat wordt slecht gebruikt. Dan liever wat kleiner." In januari praten het MEC- bestuur en wethouder Roest verder over de nieuwbouw- plannen. Dan gaat het over de eisen waaraan een nieuw MEC moet voldoen. Bert van den Broeke terug in Oegstgeestse politiek hij met niemand rekening Tde te houden zat Oegst- itenaar Bert van den Broeke g en breed weer in ivo. Maar zijn vrouw voelt iets voor om een half jaar of ;er weg te zijn. En dus blijft voormalige raadslid voor iaar Oegstgeest (LO) voor- jg thuis. Vanaf 14 december :t hij zijn bescheiden co- back in de lokale politiek. beslissing om plaatsver- jend commissielid te wor- komt maar ten dele uit zijn t, geeft hij eerlijk toe. „Ik il toch een verplichting je- p LO en de kiezers die op [hebben gestemd", zegt hij. J maanden Kosovo hebben kijk op de wereld drastisch jesteld. „Om een hoop loka- :en kan ik me niet meer maken. Als hier om de ik een paar boompjes gekapt Iden worden, bijvoorbeeld. 'J'fanderen zich daar wel druk kunnen maken: prima! irikkan het niet." Is vertegenwoordiger van de itmacht in de Nederlandse 'R-staf bracht Van den 'ke zes maanden in Kosovo Hij moest opereren onder primitieve omstandighe- maar toch vond Van den :ke het een 'zalige' tijd, om- hij het gevoel had daadwer- jk een steentje te kunnen ragen aan de wederopbouw jje bescherming van de be fing. „Het was moeilijk, Jat ik denk dat we het goed ^aan hebben. Iedereen vond J jammer dat we weggingen, efd de Serven als de Albane- I" P Kosovo trof Van den Broe- nJ e^n chaos aan, maar ook n en gastvrije mensen' die 'sten knokken om weer een laan op te bouwen. „Als je terug bent in Nederland en 'et die krankzinnige welvaart denk je: waar maken we eigep.iijk druk over? Ner- Bert van den Broeke: „In Nederland zie je zoveel ontevreden gezichten. En waarom eigenlijk?" gens over! Het valt me op hoe veel ontevreden gezichten je hier ziet. En waarom eigenlijk?" Al bladerend in drie dikke plakboeken met dagboekfrag menten en foto's komen de herinneringen bij de inmiddels afgezwaaide Van den Broeke weer boven. „Dat dagboek heb ik voor mezelf bijgehouden, maar ook voor mijn vrouw en mijn familie. Ik hou ervan om dingen van me af te schrijven." Van den Broek^ heeft tijdens zijn verblijf in Kosovo zoveel mogelijk contact gezocht met de bevolking, zowel met de Al banezen als met de Serven. Hij wilde zich anders opstellen dan veel KFOR'ers. ,,Als je aan de bevolking vroeg: wat is KFOR, dan was het antwoord: dat is een voertuig met militairen dat keihard voorbij rijdt. Ik vond het belangrijk om belangstel ling te tonen en de mensen op de hoogte te houden van wat er verder in Kosovo gebeurde. Ie stopte in een dorpje en dan ging je praten. Ik zag het als een brugfunctie. Ik ben een brug genbouwer, ja, Ik leer liever van bruggen bouwen dan dat ik ga kijken hoe breed het ravijn is." Hij kwam erachter dat zowel de Albanezen als de Serven ge matigder zijn dan vaak wordt gedacht. „Van de meeste Alba nezen die ik privé kon spreken kreeg ik heel sterk de indruk dat ze best met de Serven verder wilden. Maar dan zeiden ze er bij: tegen jou durf ik dat wel te vertellen, maar niet in het dorp, want dan ben ik een landverra der. Er was wel rancune tegen individuele Serven die hadden huisgehouden, maar n>et tegen de Serven in het algemeen." De betrokkenheid bij de Kos- ovaren groeide bij Van den Broeke met de dag. Ook in zijn vrije uurtjes gingen de handen uit de mouwen. „Met centen foto henk bouwman uit de bar knapten we in onze vrije tijd een schooltje op, waar Servische sluipschutters in ge zeten hadden. Het was kapot, goor en zat vol kogelgaten. Op een gegeven moment kon ie dereen er weer naar de WC en deden het licht en de potkachel het weer. Dan merkte je hoe blij de mensen zijn met kleine ver beteringen." Het zou te ver gaan om te zeggen dat de Oegstgeestenaar zich na Kosovo totaal niet meer druk kan maken om lokale za ken. Sinds hij terug is houdt hij precies bij wat er gebeurt in en om zijn woonplaats, en dan ge beurt het regelmatig dat het gaat kriebelen. Zo loopt hij nog nét niet rood aan als het plei dooi van LO voor behoud van de bouwbrug naar Poelgeest ter sprake komt. Sommige fracties veegden de vloer aan met dat pleidooi, omdat LO een paar jaar geleden nog tegen een per manente brug op die plek was. „Ik vind het verdomde jam mer dat er zo wordt gerea geerd", zegt Van den Broeke. „Ik hou niet van dat starre in de politiek. Ik vind best dat je eens met een andere visie kunt ko men. De omstandigheden zijn veranderd, waardoor je gaat denken: eigenlijk ligt die brug daar ideaal. Misschien kijken de mensen die in de buurt van de brug wonen er inmiddels ook wel'anders tegenaan. Je kunt op zijn minst toch weer eens met hen gaan praten?" Ook de ontwikkelingen op het gebied van regionale sa menwerking hebben Van den Broekes grote aandacht. „Ik denk dat Oegstgeest het als zelf standige gemeente heel moei lijk krijgt. Persoonlijk denk ik dat we maar eens met War mond moeten gaan praten." Bij LO voelt de Oegstgeeste naar zich naar eigen zeggen nog altijd prima thuis. „We zijn een hechte club. Als lokale par tij ben je minder professioneel, maar het voordeel is wel dat je meer vrijheid hebt. Ik hou niet van die partijdiscipline." Toch moet LO er niet op rekenen dat Van den Broeke de komende tijd alle commissievergaderin gen zal bijwonen. Als hij de kans krijgt om voor een aantal weken naar Kosovo te gaan - voor maximaal drie maanden wil zijn echtgenote wél mee - grijpt hij die waarschijnlijk. Zelf denkt hij erover zich in te gaan zetten voor de hulporganisatie Dorkas, waar hij een zeer hoge pet van op heeft. „Ze zitten in Kosovo te gillen om idioten zo als ik. Dat motiveert meer dan sommige lokale zaken." Een uitgebreid vervolgonder zoek moet uitwijzen of de bouwgrond van bouwmarkt Karwei aan de Zijldijk in Leider dorp waardevolle archeologi sche resten bevat. Als dat zo is, kan de grond een beschermd monument worden en moet Karwei een andere bouwlocatie zoeken. Twee weken geleden werden de sloopwerkzaamheden van een oude loods van grondeige naar E. Klinkenberg plotseling stilgelegd, toen de slopers op oude, dikke muurresten stuit ten. Uit een eerste verkennend onderzoek bleek, dat deze res ten vermoedelijk afkomstig wa ren van Het Huis ter Zijl. dat daar in de dertiende eeuw ge bouwd werd. De provincie houdt sindsdien de bouwver gunning voor de nieuwbouw van Karwei tegen, zolang niet duidelijkheid is wat er precies in de grond zit. Grondeigenaar E. Klinken berg, de gemeente Leiderdorp en de provincie hebben beslo ten de kosten van het vervolg onderzoek te delen. „Aan de hand daarvan kunnen we vast stellen waar we eigenlijk over praten", aldus Klinkenberg. Naar verwachting zijn de resul taten van het onderzoek eind januari bekend. Mocht blijken dat het terrein een zeer waardevolle archeolo gische vindplaats is, dan wordt eerst geprobeerd de muurres ten uit de grond te halen. „Gro te waag is alleen wie dat gaat betalen", aldus Klinkenberg. Wellicht is het mogelijk om constructief te bouwen, zodat de archeologische resten on aangetast onder de nieuwe fun dering blijven liggen. „Dat is wettelijk mogelijk, als er maar geen heipalen doorheen wor den geslagen." Het slechtst denkbare scena rio is dat het terrein in z'n ge heel tot monument wordt ver klaard. In dat geval krijgt Kar wei geen bouwvergunnning. Daarom denkt de bouwmarkt nu al na over nieuwbouw op een andere plaats in Leider dorp. Welke plek, daar wil di recteur H. de Leeuw nog niet op vooruitlopen. „Dat moet in samenspraak met de gemeente en Klinkenberg bepaald wor den. Ik heb begrepen dat de ge meente welwillend tegenover alternatieven staat, dus daar komen we wel uit." Zover wil grondeigenaar Klin kenberg niet vooruit kijken. „Dat zien we dan wel. Eerst moeten we maar eens vaststel len hoe groot de omvang van het probleem eigenlijk is." Het bestuur van de Leider dorpse korfbalvereniging Ve locitas is een van de acht ge nomineerden voor de landelij ke verkiezing Sportbestuur van het Jaar 2000. De jaarlijkse verkiezing is een initiatief van de Lotto en het vakblad Sport Bestuur Management. In ja nuari reikt staatssecretaris M. Vliegenthart 10.000 gulden aan de winnaar uit. Velocitas is genomineerd omdat het bestuur de financi ële positie van de club het af gelopen jaar sterk heeft verbe terd. Zo zijn de sponsorin komsten verdrievoudigd, en de kosten voor de vereniging fors omlaag gebracht. Ook heeft het bestuur plannen ge maakt om de clubaccommo datie te verbeteren en heeft de korfbalclub een eigen website ontwikkeld. Tenslotte roemt de jury Velocitas omdat het bestuur een samenwerkings overeenkomst over verhuur van de accommodatie is aan gegaan met de Leiderdorpse golfclub. Ruim vijftig besturen van sportverenigingen hebben zich dit jaar aangemeld voor de verkiezing. Acht daarvan strijden om de titel. Behalve Velocitas uit Leiderdorp zijn dat sportclubs uit Dordrecht, Amersfoort, Veendam, Haren, Den Haag, Maastricht en Den Bosch. De jury onder leiding van Kees Jansma bepaalt wie er met de geldprijs vandoor gaat. j achtwageuprobleem Warmond onopgelost plan van Greenib Onroerend Goed (GOG) voor een ogwaardig' bedrijventerrein in de oksel van de A44 en Oosteinde in Warmond, is door de provincie afgewe- Op het gebied in kwestie be vinden zich al een aantal be drijven, zoals Lanalyst, maar GOG wil het terrein verder ont wikkelen en uitbreiden. Er moet een 'hoogwaardig' bedrij venterrein ontstaan met een 'parkachtige opzet', waar zich kantoren en ICT-bedrijven kun nen vestigen. Voor dat plan moet het bestemmingsplan worden veranderd. Warmond had wel oren naar de plannen van GOG, vanwege het milieuvriendelijke karakter ervan. „Het is van belang dat er nihof )rovincie gaat niet akkoord, lat het terrein op de grens Warmond en Sassenheim de nabijheid ligt van een jon. De provincie wil stimu- dat zoveel mogelijk men- met het openbaar vervoer hun werk gaan. GOG legt niet zonder meer neer bij leslissing van de provincie, een woordvoerder weten, zijn ons aan het beraden Ie mogelijkheden." in dat gebied schone activitei ten plaatsvinden", zegt wet houder Van de Velde. Boven dien hoopte Warmond met GOG tot een akkoord te komen over de aanleg van een parkeer terrein voor vrachtwagens. In oktober vorig jaar beloofde wethouder Van de Velde om 'binnen een jaar' met een op lossing te komen voor het pro bleem van de vele vrachtwa gens die her en der in het dorp parkeren. De afwijzing van de plannen van GOG door de pro vincie haalt ook daar een streep door. Warmond is nu op zoek naar een andere plek voor vrachtwagens. Gedacht wordt aan de zijkant van de gemeen tewerkplaats, tegen de spoorlijn aan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17