TOEKOMENDE Vuilnisvechtsport en de hoop op een Vinex-huisje onvoltooid tijd Leiden Regio STADSGEZICHT JATERDAG 9 DECEMBER 2000 /uilnis zal nooit zijn hobby worden. Maar di jjden op de vuilniswagen door smalle .eidse straatjes is voor de 24-jarige Stefan 1 ionsbeek wel een 'sport' die hij prima can combineren met zijn gezinsleven, a iinds een paar maanden woont hij J amen met zijn vriendin met wie hij o edere avond om acht uur aan de koffie :it bij Goede Tijden Slechte Tijden. Nu iog wonen de twee in een flatje waar ze ïog even moeten wachten op de komst van de afwasmachine. Maar over een paar jaar hoopt Stefan toch wel een huisje met een tuintje te hebben in de een of andere nieuwbouwwijk. En misschien, misschien dat hij over een paar jaar ook wel een andere baan heeft en iets in computers doet. Zou wel leuk zijn, maar hoeft niet per se. Want met vuilnis rijden is op zich niks mis. Een jonge vuilnisman over zijn jeugd, zijn toekomst en zijn dromen. ANNO 1975 Dinsdag 9 december RIJNSBURG - B en W willen veertigduizend gulden lenen aan de vereniging 'Het Spinoza- huis'. Het historische pandje verkeert in zeer slechte staat. De vereniging heeft een restaura tieplan laten maken, waaruit blijkt dat er ruim vijftigduizend gulden nodig zal zijn. Het plan is door het ministerie van CRM goedgekeurd. Daar stelde men de subsidiabele kosten vast op iets meer dan dertigduizend gulden. Het ministerie ziet echter op dit moment geen mo gelijkheid subsidie toe te kennen, omdat daar voor de geldmiddelen ontbreken. De vereniging wil niet wachten met de restauratie omdat het huisje dan nog verder zal vervallen en omdat in februari 1977 de driehonderdste sterfdag van Spinoza wordt herdacht en men dan niet graag zou zien dat het Spinozahuisje een verwaar loosde indruk maakt. LEIDEN - "Ik geloof niet, dat ik 't nog zal mee maken, dat de brandweer de beschikking krijgt over 'n nieuwe kazerne". Deze verzuchting slaakte gisteravond brandweercommandant Broeshart in de gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden toen daar werd gesproken over plannen om de huidige brandweerkazerne aan de Langebrug uit te breiden met het aangrenzende eind 1976 leegkomende Pedologisch Instituut. Brandweercommandant Broeshart meldde dat de gemeente Leiden in 1873 voor de laatste maal een nieuw bouwwerk heeft neergezet voor de brandweer. Hij memoreerde al in 1969 in een brief B en W gewezen te hebben op een noodzakelijke uitbreiding of vernieuwing van de brandweerkazerne, nadat zijn voorganger daar in 1957 al mee begonnen was. wat je aan kan richten wanneer je iemand aanvalt. Kijk, als er vijf man iemand neerschoppen, dan zijn dat lui die niet weten waar ze mee bezig zijn. Er zit ten zo veel zenuwen in je hoofd en op je borst, en als je één ze nuw raakt, schop je iemand hartstikke dood, of verlamd, of in coma. Sinds juni van dit jaar woon ik samen met mijn vriendin, daar voor woonde ik bij mij moeder. Het huis uitgaan, dat was wel wennen. Mijn moeder deed al tijd de was en de afwas en nou moet je dat allemaal zelf doen. En we hebben nog geen afwas machine, die komt pas in janu ari. Na een week was ik dat af wassen al zat. Wat heb ik daar een hekel aan. Oké, als je er aan begint, dan is het wel gezellig. Mijn vriendin wast dan en ik droog. Verder mag ik niet zo veel doen. Als ik wil gaan strij ken, dan zegt ze: doe maar niet, want dan verbrand je alles. Ja, stofzuigen en stoffen, dat soort dingen doe ik allemaal wel. En koken doet degene die het eerst thuis komt. Je weet natuurlijk helemaal van niks als je net de deur uit bent. Dan komen er ineens allerlei rekeningen binnen. Van de NUON en zo. Als je dan ziet hoeveel geld dat kost, dan denk je: was ik maar bij mijn moe dertje gebleven. Dat zijn reke ningen waarvan je schrikt. En ja, je hebt ook allerlei verzeke ringen nodig: inboedelverzeke ring, aansprakelijkheidsverze kering, dat soort dingen. En we hebben ook meteen maar een LEIDEN - Twee mijlpa len gisteren bij de reno vatie in het Haagweg- kwartier. Van een com plex van de Leidse Wo ning Stichting werd de eerste verbouwde wo ning opgeleverd. Me vrouw Noordman, voorzitter van de Leidse Woning Stichting bij de opening van de wo ning, Schimmelstraat 6. Tevens werd de eerste van 24 wisselwonigen, die nabij de Hoflaan zullen worden ge bouwd, opgeleverd. foto archief leidsch dagblad uit de Leidsch Dagblad iichiey eis1 ANNO 1900 Maandag 10 December LEI DEN - Aan het jongste jaarverslag omtrent het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie al hier is nog het volgende ontleend: Er werd ontvangen een gestorven manlijk exemplaar van den Noord-Amerikaanse Bison. Deze feitelijk thans op enkele individuen na uitgeroeide diersoort was in het museum door geen huid gerepresenteerd! Het dier is onberis pelijk fraai in het laboratorium opgezet en zal weldra op de bovengalerij worden tentoonge steld. Een bijzonder merkwaardige Antilopensoort, Cephalophus silvicultor, leeft langs de west kust van Afrika, van Liberia tot den Congo. In de Europeesche musea vindt men deze soort slechts te Londen, Berlijn en Leiden vertegen woordigd; een versch exemplaar had niemand kunnen bestudeeren. Welnu, een fraai manne tje, tot deze soort behoorende en sedert een negental jaren in den Rotterdammer Dieren tuin levende, is gestorven en maakt thans deel van de Leidsche collectie uit. Het heeft dezer dagen het laboratorium verlaten en zal weldra als groot sieraad in de Runderengalerij prijken. ,|k wilde na school eerst in mi- tiiaire dienst, maar dat ging niet lv loor. De dienstplicht werd net roor mijn neus afgeschaft en 1 oen hoefde ik niet meer. Dat ,e ond ik wel jammer. Ik heb het I ïog geprobeerd als vrijwilliger a roor tweeënhalf jaar, maar ik wam niet door de keuring j leen. Achteraf ben ik daar ei- y enlijk wel blij om. Na die twee- g. mhalf jaar kijken ze of je eruit - aat of niet, en dat zie ik niet |n itten. Dan heb je onzekerheid R n daar hou ik niet van. d' k ben toen gaan werken als bij- J ijder bij de Vliko. Ik woonde og bij mijn moeder, dus ik had 6 sr geld zat. Van het geld dat ik overhield, ben ik mijn vracht wagenrijbewijs gaan halen. Ik wilde graag vrachtwagenchauf feur worden. Het is leuk werk en het voordeel is dat je overal aan de slag kunt. Als een baas je niet meer ligt, ga je gewoon naar een ander toe. Dat zag ik wel zitten. Als vrachtwagenchauffeur zat ik de eerste tijd door het hele land. Dat waren erg lange da- gén. Maar ja, als je twintig bent, zeg je overal ja op. Dan begon je 's morgens om vier uur en reed je tot acht uur 's avonds, met een half uurtje pauze. Rij- tijdenwet? Ja, daar moet je je aan houden. Maar als je baas je flink oppept, dan rijd je wel. Je kunt dan op de files rijden: als je in de file staat, geeft je tacho graaf bijna niks aan. Dat bete kent dat dat rust is, waardoor je daarna gewoon door kunt rij den. Zo kun je dat een beetje bespelen. Daar ben ik helemaal van in de stress geraakt. Na acht maan den had ik dat wel gezien. Ik wilde wel internationaal gaan rijden, omdat ze zeiden dat dat veel rustiger is. Dan moetje je wél aan je rijtijden houden om dat je ook op het buitenland rijdt. Maar ja, ik had daar geen ervaring mee en kwam daar er daardoor niet voor in aanmer king. Toen ging ik maar regio naal rijden, dat beviel ook wel goed. Vorig jaar juni kwam ik bij de gemeente terecht als chauffeur op de vuilniswagen. Ik werk hier wel zes dagen in de week, maar je bent wel altijd om vijf of zes uur thuis. Je kunt het goed combineren met je ge zinsleven. Ik vind me hier goed op mijn plaats. Het werk dat ik doe, vind ik hartstikke leuk. Het mooiste is hier wel dat je heel veel krappe straatjes hebt en het is een sport om daar door heen te rijden. En je ziet ook veel meiden onderweg, hè, meer dan op de grote weg. Die vind ik erg saai. Daar zie je al leen maar de grote weg en ver der niets. Bakken legen, ja, dat is je werk. Dat zie ik ook als mijn werk. Geen hobby? Nee, afval is geen hobby. Ik wil graag de computers in: informatica, systeembeheer. Ik heb me nu net een jaar in com puters verdiept en dat vind ik eigenlijk wel leuk. Het is nu mijn hobby en daar wil ik wel mijn werk van maken. Maar dat duurt nog een paar jaar, eerst wil ik wel wat cursussen volgen. Vervolgens probeer ik via de ge meente aan de slag te koment. Ik bedoel: als er hier een vaca ture vrijkomt, wil ik daar wel op solliciteren. Het zou toch mooi zijn als ik hier bij de gemeente van mijn hobby mijn werk zou tefan Honsbeek: „Een paar weken geleden heeft mijn nichtje van 24 en kind gekregen. Als ik dat dan allemaal zie, dan denk ik: dat hoeft mij nog allemaal niet." foto's henk bouwman kunnen maken. Ik wil leren om websites te maken. En ik zit ook een beetje te goochelen in het systeem zelf, maar dat is nog te moeilijk om het allemaal te be grijpen. Daar moet je echt een cursus voor volgen. Het is wel heel leuk. Als een computer steeds een fout maakt, is het zoeken, zoeken, zoeken waar het aan ligt. Nou, op een gege ven moment vind je het. Het is iets van: ik móét het vinden en het zal me lukken. Dat is het leukste eraan. Ik ben nogal een doorbijter, ook in de sport. Ik doe aan vecht sport bij Total Control in Oegst- geest. Al vanaf mijn vijftiende. En ik vind het nog steeds leuk om te doen. Wat ik daar doe, is een combinatie van vechtspor ten gericht op de praktijk; dat je weet hoe je moet handelen als je op straat wordt aangevallen. Tegenwoordig is er zo veel mis daad op straat, dat het toch wel handig is dat je een beetje weet hoe je dat kan beheersen, hoe je iemand kan uitschakelen. Zo dat je iemand op de grond kunt gooien en vasthouden tot de politie er is. Of dat je je eruit kunt praten. Meestal lukt dat wel. Dat is het voordeel als je vechtsporten beheerst, dan praat je jezelf er meestal wel uit. Sinds ik op die sport zit, heb ik op straat niet meer gevochten. Daarvoor wel. Op school was er steeds onenigheid. Dan ramde je er maar op los zonder te we ten wat je deed. Daarom wilde ik ook op die sport, om het te beheersen. Dan weet je ook welke gevaren eraan vast zitten: samenlevingscontract opge steld. We hebben de spullen voor de inrichting natuurlijk sa men gekocht. Als ik word over reden, is nu in ieder geval dui delijk dat alles voor haar is. Dan heeft de ander geen zorgen meer. Een beetje zekerheid wil ik altijd wel hebben voor me zelf. Onzekerheid, dat vind ik niks. Dat moet altijd heel snel weg voor mij. Veel uitgaan doe ik niet meer. Toen we net verkering hadden, werd het uitgaan al minder. Het eerste jaar ga je nog redelijk vaak uit, het tweede jaar neemt het al af. Dan wil ik even stap pen, dan wil zij weer niet. Nu ga ik nog twee, drie keer per jaar naar grote houseparties. Ja, en af en toe ergens een biertje drinken van acht uur 's avonds tot een uur of elf, dat is meestal doordeweeks. Of we gaan even naar kennissen toe. Een bakkie drinken en een biertje drinken. Dat doe je nou veel. Uitgaan kost tegenwoordig ook zo veel geld. Als je uitgaat, ben je zo twee-, driehonderd gulden kwijt. Dus dat doe je ook niet meer zo gauw. Toen ik achttien was, ging ik vaak naar Club '70. Een biertje kostte toen twee gulden vijftig. Dan kon je het nog aan met een meiertje. Nou is het echt de pan uitgerezen. Nu zit je 's avonds op de bank. Tijdens de koffie verplicht mee kijken met mijn vriendin naar Goede Tijden, Slechte Tijden, 's Avonds acht uur is koffietijd, dan zit zij Goede Tijden, Slech te Tijden te kijken en ik lees het Leidsch Dagblad. Daarna be ginnen mijn films. Een paar weken geleden heeft mijn nichtje van 24 een kind gekregen. Als ik dat dan alle maal zie, dan denk ik: dat hoeft, van mij nog allemaal niet. Het is zo veel geregel. En mijn vriendin werkt ook en wil dat graag blijven doen. Zij werkt al met kleine kinderen. Laat haar dat nog maar een tijdje blijven doen. Maar sinds mijn nicht een kindje heeft, vvil zij ook een kindje. Ik wil ook wel kinderen, maar dan pas over een jaar of vijf. Kijk ik wil nou nog even le ven, maar als ik dertig ben dan ben je in principe een beetje volwassen. Ik denk dat je dan wel anders in de maatschappij zit dan wanneer je jong bent. Je hebt ook wat meer levenserva ring, dus je weet wat meer. Over een paar jaar hoop ik ook dat we onze eigen eengezins woning hebben. Een beetje huisje-tuintje-boompje-beest- jeachtig. Daar streef ik naar. We mikken op nieuwbouw, de Vi- nex-locaties. Dat is het enige dat nog betaalbaar is voor star ters. Dat mag van mij ook best in Den Haag zijn of waar dan ook. Het maakt mij echt niet uit waar ik woon. Ik wil ook best in Flevoland gaan wonen, alleen is dat net iets te ver weg voor mijn werk." Stefan Hons beek aan het werk op de vuilniswagen van de ge meente Lei den. „Het mooiste is hier wel dat je heel veel krappe straatjes hebt en het is een sport om daar door heen te rij den. En je ziet ook veel meiden on derweg, hè." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. >e Binnenvestgracht FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15