Geloof Samenleving Schreeuw om leven viert derde lustrum tusse" KamPen en usseimm Andreaskapel behouden 'RK-traditie biedt wél ruin voor vriendschapsvieringei Kolonisten vertrouwen meer op soldaten dan op engelen 2000 wm ZATERDAG 9 DECEMBER 2000 VANDAAG g 575 jaar geleden, op 9 december 1425, Bwerd de Katholieke Universiteit in Leuven (Bel gië) opgericht. De Leuvense opleiding is de oud ste rooms-katholieke universiteit ter wereld. Ze was nog actief betrokken bij de Contra-Reformatie (reactie op het protestantisme). Later speelde de universiteit een be langrijke rol in de kwestie rond het 'jansenisme'. Jansenisten waren katholieken die terug wilden naar een strenge leer, zoals de vroeg christelijke kerkleraar Augustinus die had ver woord. Zij werden genoemd naar de inmiddels overleden president van het Leuvense priesterseminarie. Cornelius Jansenius. In de Spaanse plaats Toledo is 9 december de dag waarop de gewelddadige marteldood van heilige maagd Leocadia van Toledo (derde en vierde eeuw) wordt herdacht. ^Vandaag 32 jaar geleden, op 10 december 1968 stierf de Zwitsers protestants theoloog en predi kant Karl Barth (geboren in 1886). Barths invloed op de hedendaagse theologie is groot. Hij vond dat het optimistisch vooruitgangsgeloof van de moderne tijd slechts een schrale weergave vormt van de bijbelse bood schap. Volgens Barth moest er, in plaats van terug te grijpen op oude gedachtensystemen, een geheel nieuwe theologie komen gebaseerd op de bijbel. Bekend is ook zijn kritiek op rooms-katholieken, waarvan hij zei dat ze de genade veel te stoffelijk hanteerden als 'overdracht van krachten'. De heiligenkalender geeft aan dat het vandaag de feestdag is van paus Miltiades uit de vierde eeuw. Hoewel hij geen mar teldood stierf, had hij wel veel te lijden onder vervolgingen en staat hij dus te boek als martelaar van het geloof. Bewust kerst vieren met St. Willibrord oegstgeest Wie dit jaar bewuster naar de kerst wil toeleven, kan zich aansluiten bij de adventgroep van de parochie St. Willi brord in Oegstgeest. Deze groep komt bijeen op donderdag 14 en 21 december (van 20.00 tot 22.00 uur) in de pastorie aan de Rhijngeesterstraatweg 35. De advent is de tijd van bezinning en verwachting. Tijdens de bijeenkomsten wordt onder meer stil gestaan bij de voorgeschreven schriftteksten en oude advents- liederen. Wie zich wil aanmelden of meer informatie wil, kan te recht bij pastor A. van Aarle. Hij is te bereiken via 071-5175304. De kosten zijn vijf gulden. Met mars door binnenstad Amsterdam Onenigheid OVer (UnbtSgebei amsterdam-leiden anp Voor grote woorden schrikt drs. L.P. Dorenbos van de Schreeuw om leven-organisatie niet terug als het gaat om abortus of eu thanasie. Sinds de Eerste Kamer in 1981 de abortuswet aannam, zijn in Nederland 'zeker een half miljoen kinderen van het leven beroofd', zegt hij stellig. De organisatie viert vandaag het 15-jarig bestaan met een 'Mars voor het Leven' door Am sterdam. De protestmars begint om een uur bijhet Centraal Station en voert via het Rokin naar de Engelse kerk op het Be gijnhof. Daar wordt de mars rond 14.30 afgesloten. Op maandag 18 december wordt voorts 's avonds vanaf zes uur een protestwake gehouden bij veertien abortusklinieken waar onder die aan het Kort Rapen burg 1-3 in Leiden. Twee jaar geleden verkondig de hij dat alle leden van het ka binet 'in de ban van boze machten' zijn. De slechte pei lingen voor het CDA aan de vooravond van de Kamerverkie zingen in 1994 waren 'een te ken van Hogerhand", schreef de econoom Dorenbos aan de toenmalige CDA-leiders Brink man en Hirsch Ballin. In 1997 moest hij inbinden. Toen hij naar aanleiding van de affaire-Dutroux de SGP, RPF en GPV verweet niets tegen derge lijke zaken in Nederland te doen, herinnerden de drie frac tievoorzitters hem fijntjes aan het negende gebod (Gij zult geen valse getuigenis afleggen tegen uw naaste). Dorenbos verontschuldigde zich voor zijn al te emotionele toon. Dorenbos voerde niet alleen actie tegen abortus en euthana sie, maar ook tegen drugs, por no en geweld. Zo beschuldigde hij KPN van 'hoererij' wegens het opnemen van sekslijnen in de telefoongids. Geestverwant en RPF-Kamerlid A. Rouvoet heeft twijfels bij de aanpak van Dorenbos. ,,lk vraag me soms af of de discussie zo niet juist geblokkeerd wordt." Als eerste groep in Nederland begon 'Schreeuw om leven' met acties bij abortusklinieken. In 1989 waarschuwde directeur drs. M. den Boer-Neele van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) nog voor 'Amerikaanse toestan den' ten aanzien van de wijze van actievoeren. Hoewel hier geen geweldda dige acties hebben plaatsge vonden, kan Den Boer niet ach ter de werkwijze van Dorenbos staan. ,,Als hij bij ons in dienst zou zijn, zou ik zeker commen taar op zijn werkwijze hebben." 'Schreeuw om leven' is on langs begonnen met hulpverle ning aan ongewenst zwangere vrouwen en aan vrouwen die abortus hebben laten plegen. Den Boer is hier niet enthousi ast over. „De VBOK houdt zich al jaren bezig met dit soort hulpverlening. Ik vind het jam mer dat Dorenbos zichzelf nu ook deze taak heeft toege dicht." Dorenbos verdedigt dit besluit door erop te wijzen dat 'wij in al onze activiteiten de liefde van Jezus willen verkon digen. De VBOK doet dat niet'. kampen anp De gemeenten Kampen en IJs- selmuiden zijn het oneens over het gebed tijdens de raadsvergaderingen na 1 janu ari 2001, de dag waarop de ge meenten fuseren. Tot dusver bidden de raadsleden in beide gemeenten aan het begin van een vergadering. In IJsselmui- den wordt het ambtsgebed ook aan het eind van de ver gadering uitgesprokea vendien bidden de raad» in IJsselmuiden staand; traditie willen ze voortze Staande bidden gaat litici in Kampen te ver. meester Sybesma van pen pleit zelfs voor a van het ambtsgebed. Na mening is het gebed iet soonlijks. Volgens Syfc kan een bestuurlijk niet bidden. huissen anp Gratie Jehovah's Getuigen Taiwan taipeh De Taiwanese president Chen Shui-bian heeft gisteren negentien Jehovah's Getuigen gratie verleend. De Jehova's zit ten vast omdat ze wegens gewetensbezwaren dienstplicht wei gerden. De dienstweigeraars komen morgen vrij ter gelegenheid van de internationale Dag van de Rechten van de Mens, meldt het kabinet van de president in een verklaring. Voor Jehovah's Getuigen is het verboden om in het leger te gaan en politieke activiteiten te ontplooien. De leden van het kerkgenootschap geloven in het onvermijdelijke einde van de wereld en weigeren het gezag van de overheid te accepteren als dat botst met hun principes. Lezing over universele symboliek leiden Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdagavond 19 december in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden een lezing met als titel Universele Symboliek. „De mens heeft altijd universele symbolen gebruikt. Groter begrip hiervan leidt tot een vreedzamer samenleving", aldus het genootschap. De bijeenkomt begint om 20.15 uur. Voor meer informatie: 071- 3617417 of-5141787. kos» In het stadje Kos in centraal Slowakije moet een kerk wijken voor een nieuwe bruinkolenmijn. Op twee kilometer afstand van het godshuis wordt een nieuwe kerk gebouwd. De gotische kapel ernaast, gewijd aan Sint Ondrej (Andreas), wilde men niet slopen. Dit omdat het oude gebouw da teert uit de veertiende eeuw en voor de regio een grote emotio nele waarde vertegenwoordigt. Afgelopen week is het transport begonnen. Op een immens groot onderstel is afgelopen week het 400 ton zware gevaarte stapvoets naar zijn nieuwe plek gebracht. De kapel wordt naast de nieuwe kerk gestationeerd. FOTO EPA RENÉ MIKO Katholieke Homo-Pastores in brief: van de tijd. „Om die redi ten zij het christelijk legii pastoraal niet meer da om te midden van de g gemeenschap God voo vriendschap te danken i de betrokken vriend(inn Gods zegen te bidden" de brief. Koster wijst erop dat tiende eeuw de zegen w gesproken over vrien tussen twee monnikken. seert zich hierbij op ee van de Amerikaan J. over verbintenissen tuss# personen van hetzelf slacht in middeleeuws Dat gebruik uit de kloc meenschap is helemaal ren gegaan, aldus Koster De brief, die als or heeft 'Over het viert vriendschap', bevat ondi suggesties voor viering brief is een vervolg op dt rale brief 'Tot zegen uit 1989. Die was doeld om het gesprek c te brengen. Homoparen den daarin dat zij hun schap 'als zegen' beleefd De sacramentele traditie van de Rooms-Katholieke Kerk biedt wel degelijk ruimte voor vierin gen waarin de zegen over ho morelaties wordt uitgesproken. Dat schrijft het Werkverband van Katholieke Homo-Pastores in de pastorale brief 'Tot zegen bereid'. Er is geen kerk die een derge lijke ruime praktijk met allerlei vieringen heeft als de RK-Kerk, zegt woordvoerder Th. Koster van het werkverband. De kerk zou uit die bron moeten put ten. Door dat niet de doen, dreigt de RK-Kerk de boot te missen. Onder homoseksuele en les bische relaties bestaat een groeiende behoefte hun vriend schap in te laten zegenen. Dit sluit aan bij de trend in de sa menleving waarbij eerst part nerregistratie voor homoparen en kortgeleden het homohuwe lijk wettelijk zijn toegestaan. Rooms-katholieke pastores ervaren de groeiende sociale er kenning van homoseksuele en lesbische relaties als een teken BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Leiderdorp (SoW), P.J. van der Ende, kandidaat te Gouda. Bedankt: voor Noordhorn en GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Alexan- derpolder, J.S. van der Net te Apeldoorn. Agro-management in het volgende decennium Openingstijden: 11 dec. 10-18 uur Toegang f 50,-/op utnrögng grscs loa pers, fconwerifirs en dealers) 12 C/m 15 dec. 9-17 uur 16 dec. 9-16 uur Toegang f 30,-/op utnorigmg grata Voor de toekomstgerichte argrarische ondernemer ingJ^groep Schoonmoeders en schoondochters. Is dat niet de relatie waarin zich de meeste spanningen voordoen? Het bijbelverhaal van deze week (Ge nesis 28:10-32:3) gaat over de ingewikkelde rela tie tussen een schoonvader en een schoonzoon. Het verhaal over Jacob, de <zoon van Izaak, gaat over loyaliteit, be drog, dienstbaarheid, verliefdheid, slim- heid, onwetendheid, maar vooral ook van tragiek. Jacob vlucht voor zijn tweelingbroer Ezau, die Jacob wil doden omdat die 2 hem het eerstgeboorterecht en de zegen van zijn vader heeft ontfutseld. Jacob J vlucht weg uit Beersjewa (in het huidige Zuid-Israel) naar Charan, waar zijn fa- QQ milie vandaan komt. Jacob begeeft zich in een soort ballingschap, de eerste van Xeen reeks ballingschappen die het jood se volk, Jacobs nakomelingen, zal mee- maken. Van betekenis is wat hem op de huidige Westelijke Jordaanoever overkomt, op de QU ptek waar Abraham al eerder een altaar oprichtte. Jacob valt in slaap en droomt van een ladder, waarvan de poten op aarde staan en het bovenste deel in de hemel verdwijnt. Op de ladder gaan en- gelen omhoog en omlaag. God staat 'bij <hem'. Wat of wie wordt bedoeld met 'hem'? H Bedoelt de tekst de ladder: „God staat bij/op de ladder, of Jacob: God staat bij Jacob? Vanwege het gebruik van het Hebreeuwse woord 'al' voor 'bij' besluiten de commentatoren tot de laatste betekenis: God staat bij Jacob. Deze betekenis wordt gesteund door de belofte die God in de droom doet: 'Ik zal met je zijn en je, overal w^ar je zult gaan, behoeden en naar deze bodem doen terugkeren. Want Ik zal je niet verlaten tot Ik gedaan heb wat Ik je heb toegezegd'. Een belofte waar het joodse volk zich tijdens alle ballingschappen aan heeft vastgeklemd als een schip breukeling aan een stuk hout. Na de verovering van de Westelij ke Jordaanoever in 1967 zijn reli gieuze zionisten een overmatige betekenis gaan hechten aan: (Ik zal je) naar deze bodem doen te rugkeren. Zij zagen de verovering van het gebied als een vervulling van deze en soortgelijke beloften. Vandaar dat zij een nederzetting hebben gevestigd in Bethel, het Huis van God, want zo noemt Jacob de plaats na de ontmoeting met God in zijn droom. Bethel is een van de vele nederzettingen die uit soortgelijke overwegingen is ontstaan. Ook als je het met de vestiging van nederzettingen in bezet gebied pertinent oneens bent, zoals ik, is het zin vol te begrijpen wat de ideologische achtergrond van sommige nederzettingen is. Uiteraard spraken ook de engelen op de ladder in Bethel tot de verbeelding van de commentato ren. Waarom stijgen ze eerst op en gaan ze daar na omlaag? Volgens Rasji, de middeleeuwse commentator, zijn de opstijgende engelen de be schermengelen die horen bij het land waar Jacob thuishoort en de engelen die omlaag komen zijn de engelen die hem moeten bescher men tijdens zijn ballingschap. Blijkbaar hebben de kolonisten van nu meer vertrouwen in Israëls sol daten dan in beschermengelen, want zonder de soldaten zouden nederzettingen als in Bethel het niet redden te midden van de hun vijandig gezinde Palestijnen. Mij lijkt dat die noodzaak tot militaire bescherming ook betekent dat Gods belofte niet in vervulling is gegaan. Of is dat een te voorbarige conclusie? Hoe het zij, Jacob heeft zijn be schermengelen hard nodig. Aange komen in Charan wordt hij dodelijk verliefd op Rachel, de dochter van zijn oom La- ban. In de hele bijbel is er niemand zo verliefd als Jacob. Hij vraagt Laban om de hand van Rachel. Een relatie van uitbuiting en bedrog begint. Laban laat hem zeven jaar werken als 'prijs' voor Rachel, maar geeft hem dan Lea, haar oudere zuster. Een week later krijgt hij weliswaar Rachel, maar alleen voor nog eens zeven jaar werk. Ver volgens werkt Jacob zes jaar voor Laban om bezit te verwerven. Alles stelt Laban in het werk hem zijn loon te onthouden, ook al is Jacc schoonzoon en de vader van zijn kleinl Laban laat zich leiden door zijn zonen, zijn voor hun erfdeel. Zijn dochters ziet hun eigen woorden, 'als vreemden, die di vader zijn verkocht'. Opnieuw vlucht Jacob, nu samen met zijn wen, kinderen en vee. En daarmee beginti gende fase van de tragedie. Rachel neemtl vaders afgodenbeelden mee, de terafiem. ban zijn gevluchte schoonzoon en dochtei ingehaald, doorzoekt hij alle tenten, maar de terafiem niet. Voordat hij begint te zoeken, zegt Jacob, tend van Rachels daad, dat degene goden bij zich heeft, zal sterven. Rachel ter plekke dood neer, maar sterft tijdens valling van haar tweede zoon, Benjamin, trouwde ze meer op de terafiem dan op van Jacob? (Af)godenbeeldjes dienden in de Oudheit ook als eigendomsdocumenten. Misschil Rachel ze zodat Laban Jacob niet opniei wat hij had verdiend kon beroven. De kolonisten vertrouwen op God. zijn de wapens van Israëls soldaten hun tc fiem? De terafiem waren verstopt onder R; zadel, Israëls wapens zijn openlijk zichtba echte bescherming bieden zij niet. WEEROVERZICHT BUITENLAND I Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral in het zuiden perioden met regen en in het noorden af en toe sneeuw. Maxima in het noorden dalend naar -10 graden, in het zuiden naar +4. Zweden: Veel bewolking en vooral in het zuiden perioden met regen, in het midden en noorden ook sneeuw. Maxima in het noorden dalend naar -14 graden, in het zuiden naar +5. Finland: Veel bewolking en in de zuidelij ke helft af en toe regen, naar het noorden toe sneeuw. Middag- temperatuur in het zuiden een paar graden boven nul. In het noorden maxima rond -13 gra den. Denemarken: Afwisselend zon en enkele bui en. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zaterdag geregeld zon en enkele buien. Zondag vanuit het westen enige tijd regen. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden, maar langs de kust zaterdag ook enkele buien. Zondag later op de dag vanuit het westen regen. Maxima onge veer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en slechts een enkele bui. Langs de kust meer buien. In de loop van zondag vanuit het westen bewolking en regen. Maxima meest tussen 10 en 14 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en een enkele bui. Zondag in het westen meer wolken en grotere kans op regen. Maxima tussen 13 en 17 graden. Spanje: Perioden met zon en vooral in het noordwesten en noorden ook enkele buien. Maxima in het bin nenland 12 graden, langs de kusten 15 tot 20. Portugal: Bewolkt en af en toe regen. In het zuiden meest droog en zonni ge perioden. Maxima rond 14 graden in het noorden en 19 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geregeld zon en meest droog. Maxima ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en alleen zaterdag nog kans op een bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Zonnige perioden en met name zaterdag kans op een bui. Maxi ma ongeveer 24 graden. Madeira: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Maxima 20 tot 25 graden. Duitsland: Afwisselend zon en wolkenvel den. Zaterdag met name in het zuiden een enkele bui. Zondag ook in het westen. Maxima in het noorden 8 garden, in het midden en zuiden 10. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en buien. Sneeuwvalgrens dalend van 1800 naar 1500 meter. Maxima in de dalend rond 7 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en buien. Sneeuwvalgrens dalend van 1800 naar 1500 meter. Maxima in de dalend rond 9 graden. Polen: Vrij veel wolken en op beide da gen kans op buien. Temperatuur 's middags iets oplopend naar 4 tot 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Rustig weer met mist of bewol king. In Tsjechi, en zondag ook in Slowakije, meer wind en kans op een paar buien. Maxima on geveer 8 graden. Hongarije: Geleidelijk meer wind, meer wol ken en van tijd tot tijd regen. Maxima oplopend naar 4 tot 8 graden. Italië: Ten noorden van Rome bewolkt en van tijd tot tijd regen. Rich ting het zuiden geregeld zon en slechts een enkele bui. Maxima rond 20 graden, ten noorden van Rome een graad of 10. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kleine kans op een bui. Maxima rond 18 gra den. Griekenland en Kreta: Droog en geregeld zon. Op de Egesche Zee een stevige noorde lijke wind. Maxima 11 graden in het noorden tot 17 graden op* Kreta. Malta: Perioden met zon en droog. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima in het zuiden ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen circa 13 graden. ZONDAG 10 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.38 Zon onder 16.27 Maan op 16.09 Maan onder07.03 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.29 14.49 2.02 14.22 Laag 11.00 23.04 10.41 22.45 MAANDAG 11 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.39 Zon onder 16.27 Maan op 1,6.51 Maan onder08.24 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.16 15.30 2.49 «15.03 Laag 11.45» 00.00 11.26 23.41 c O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) O KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenbefg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 totl 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslagi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws i Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Frankfurt Helsinki Innsbruck zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal Kopenhagen zwaar bew. z4 7 6 20 München half bew nw3 5 3 0 0 Las Palmas licht bew n5 26 17 00 Nice zwaar bew. nw2 14 12 4 4 Lissabon zwaar bew w2 18 12 520 Oslo regen n5 8 1 10 5 Locamo zwaar bew wl 7 5 8.3 Parijs zwaar bew z4 17 12 5.2 Londen zwaar bew z 4 10 10 1.2 Praag zwaar bew. ver 2- 3 1 0.0 Luxemburg zwaar bew zw4 10 9 9.5 Rome zwaar bew zo 2 16 10 0.0 Madrid half bew, z 2 16 7 21.7 Split zwaar bew o3 16 7 0 0 Malaga zwaar bew zl 22 15 00 Stockholm motregen z4 8 7 0.0 Mallorca zwaar bew. zw3 22 12 00 Warschau zwaar bew. z2 3 0 00 Malta zwaar bew z3 20 12 0.0 Wenen zwaar bew. zo 3 2 1 0 0 Moskou zwaar bew zw 2 2 2 0.5 Zurich 7 3 2.2 K. E N H U I Z ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag-t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis,'Vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14