eiden Regio i buitengebieden 'Leids beleid achterhaald' De Stemming Onbekend 'komitee' eist slopen Indiëmonument op Kinderafdeling LUMC heet voortaan Willem Alexander leidooi voor riolen Concentratie van coffeeshops werkte in Nijmegen averechts olitiek café over veiligheid lm met de dèt brt Knox an de Rijn U/REGIO WIM KOEVOET nuchtere boer zegt: leg een aan. Want wat anderen jf hem vragen, te zorgen voor le, gezonde en eerlijk pro- en, dat mag hij van de Bheid vragen. De burgers |en immers veel belasting voor rioolstelsels." Vee- Jer C. Vink, tevens wethou- van Jacobswoude en hoog- nraad bij waterschap de e Rijnstromen, wil dat de heid niet langer treuzelt de aanleg van riolen in de om zo een ein- e maken aan riooloverstort. wordt bijgevallen door J. i, ook hoogheemraad, dan bij het Hoogheem- jschap van Rijnland, it schap wijdde gistermid- in Leiden een discussiebij- :omst aan het fenomeen 'ri- volle riooloverstorten'. De- -lunnen de kwaliteit van het ;rvlaktewater bedreigen, koe die uit een sloot met water drinkt, kan daar van worden. Hoewel het litieve bewijs daarvoor nog is geleverd. Toch wist vee- J' Ier Pauw te Beets in rd-Holland zeker dat zijn n dood waren gegaan aan loot waaruit ze hadden ge- iken. Hij hield de gemeente ntwoordelijk voor de ramp zijn bedrijf had getroffen ir hij verloor de zaak op alle :en. „Hij werd gewoon i uild neergezet als een slechte boer", aldus Steegh. Pauw is inmid dels een gebroken man, weet hij. „De enige die baat heeft bij een juridische benadering van dit vraagstuk is de orde van ad vocaten." In het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Rijn land zijn in 40 van de 42 ge meenten 1270 overstorten van de riolering op oppervlaktewa ter. Gezondheidsproblemen bij vee als gevolg van deze lozin gen zijn niet bekend bij het schap. Toch worden 39 van dergelijke lozingen aangemerkt als 'risicovol' voor de gezond heid van het vee en 37 voor de volksgezondheid. Deze 'knel punten' doen zich voor in 21 gemeenten. Genoemd worden onder meer Alkemade, Ja cobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Voorhout, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. De gemeenten zelf moeten opdraaien voor de kosten van het saneren van de risicovolle overstorten. Uit een reactie van een Voorschotense ambtenaar viel af te leiden dat in het lozin- genvraagstuk vooral een finan cieel probleem wordt gezien. Want zo logisch als veehouder Vink het vindt dat de gemeen ten buitengebieden van riool buizen voorzien, zo logisch vond de Voorschotense ambte naar het dat het Hooheemraad- schap van Rijnland dat subsi dieert. (ciëteit de Burcht is zondag 10 december een politiek café over ;heid. Aan de discussies nemen onder anderen wethouder der Sande deel, horecabaas Luykx en voormalig GroenLinks- slid Peeters. De bijeenkomst is georganiseerd door de onaf- ;elijke stichting Politiek Café. De discussies beginnen om 15.00 eg of laat is een traditionele Tel.: (071) 331 53 61 sdeur aan vervanging toe, steeds Internet: er mensen kiezen voor kunststof, www.vanderploeg.nl n der Ploeg: een kei in kunststof deuren De regels voor coffeeshops in Leiden zijn achterhaald. Dat blijkt althans uit de woorden van de Nijmeegse loco burgemeester Tettero. Zijn gemeente heeft op onderde len hetzelfde beleid gevoerd als Leiden, zoals het con centreren van coffeeshops in de binnenstad. „We dach ten het zo beter in de hand te houden, maar het tegen deel bleek." ren te controleren. Dat leek hem beter dan dat hij de uitba ters veel beperkingen zou op leggen. „Gemeenten moeten hier niet te krampachtig mee omgaan", vindt Tettero. Jarenlang werden coffee shops in Nijmegen in de wijken net buiten de binnenstad ge weerd. „We dachten dat we het zo beter in de hand konden houden. Het bleek echter juist problemen met zich mee te brengen. In bepaalde gebieden zag je dat de illegale verkoop opbloeide. Straathandel moet je tegengaan, het heeft een verwe venheid met andere vormen van criminaliteit. Bovendien geeft het een gevoel van onvei ligheid op straat." De bestuursdienst van de ge meente Zwolle schreef daar het volgende over in een notitie: „door concentratie van coffee shops en andere horeca kan de overlast voor de woon- en leef omgeving onaanvaardbaar worden. Concentratie dient zo veel mogelijk voorkomen te worden." In Nijmegen mogen zich maximaal zestien coffeeshop houders vestigen. Groningen telt veertien coffeeshops, Zwol le zes en Dordrecht acht. „Maar dat moeten er zes worden", zegt een medewerker van de af deling vergunningen van die gemeente. „Wij voeren een uit- sterfbeleid. Er zijn genoeg mo gelijkheden voor de gebruiker om in de regio Drechtsteden aan zijn jointje te komen. Zes is genoeg voor Dordrecht." De sluitingstijden wijken niet af van die van andere horeca. Toenmalig burgemeester Goekoop en eigenaar Verschel ling van Coffee and Dreams waarschuwden in 1996 de Leid- se politiek voor de negatieve ef fecten van een al te stringente regeling. „Het betekent de te ROBBERT MINKHORST Het Leidse coffeeshopbeleid is in vergelijking met dat van ste den als Nijmegen, Dordrecht, Groningen, Tilburg en Zwolle veruit het strengst. Leiden heeft onder meer veel strakkere slui tingstijden. Coffeeshops mogen hier alleen tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds open zijn. Een stad als Gronin gen bijvoorbeeld legt de onder nemers geen enkele rem op. „De praktijk wijst uit dat de een 's ochtends open gaat en de an der 's avonds", zegt een voor lichter. Daarbij moet worden aangetekend dat Groningen ho- reca-ondernemers ook geheel vrij laat in hun sluitingstijden. Voor de andere steden geldt dat de coffeeshops in het week einde een tot twee uur langer open mogen blijven dan in Lei den. Groningen staat ook op het punt om de regels voor vesti ging van coffeeshops te verrui men. Verkooppunten voor soft drugs liet de gemeente voor heen alleen toe binnen de zoge heten 'diepenring', in het cen trum. Omwonenden ondervin den echter weinig overlast, waardoor coffeeshops ook bui ten die ring zouden mogen zit ten, oordeelde burgemeester Wallage eerder dit jaar. Daar mee staat elk van de vergeleken steden inmiddels verkoop bui ten het centrum toe, behalve Leiden. Nijmegen lijkt met zijn cof feeshopbeleid het meest libe raal. „Ik zou dat alleen niet li beraal willen noemen", zegt lo co-burgemeester Tettero (CDA) „maar realistisch." De stad dankt dat beleid aan oud-bur gemeester D'Hondt. Hij gaf cof feeshophouders liever speel ruimte - zodat ze juist goed wa rugkeer van de huisdealer, de illegale bezorgdienst en de on grijpbare straatdealer", ver klaarde de coffeeshophouder. GroenLinks heeft de stellige indruk dat de voorspelling van Links wil dat burgemeester Verschelling klopt. De partij Postma het beleid in Leiden heeft aangekondigd daarover wijzigt en regels versoepelt, binnenkort met een notitie te Postma ziet daartoe geen aan komen. Coalitiepartij Groen- leiding. Voorwaardelijke geldboete na zwaar ongeval DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Een 70-jarige man uit Lisse hangt een geldboete van 1500 gulden boven het hoofd als hij binnen twee jaar door onoplet tendheid weer iemand aanrijdt. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren bepaald. De Lissenaar reed op 12 november 1998 in Leiden een hoogleraar aan, die vier dagen later overleed. Er was geen bewijs van dood door schuld, maar wel van zwaar li chamelijk letsel door onoplet tendheid en onvoorzichtigheid. De man zag de overstekende hoogleraar op de Witte Singel over het hoofd, tot zijn passa gier hem waarschuwde. De Lis senaar kon hem echter niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd met een gescheurde milt, een hersenschudding en een gebroken kuitbeen in het zie kenhuis opgenomen en maakte het volgens zijn artsen eigenlijk wel goed, totdat hij om ondui delijke redenen in een shock raakte. Door een operatie stabi liseerde zijn toestand, maar na een hartstilstand overleed hij. Aan complicaties, zo vermoed de een lijkschouwer. De officier van justitie eiste drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, omdat zij vond dat de Lissenaar niet goed had opgelet. Dat von den de rechters ook, maar om dat het ongeval al lang geleden was en de man het zich heel erg aantrok, legden ze een voor waardelijke straf op. Oplichter moet ruim jaar cel in DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Een 21-jarige Leidenaar moet van de Haagse rechtbank veer tien maanden de gevangenis in wegens oplichting, verduiste ring, heling en diefstal met ge weld. Twee weken geleden eiste de officier van justitie precies dezelfde straf. De man betaalde onder meer een taxichauffeur niet en gebruikte diens mobiele telefoon zonder deze weer te rug te geven. Zijn straf bestaat voor een groot deel uit straffen die hij eerder voorwaardelijk jegeven: in het Leidse stad was het vroeger net de inval. Iedereen kwam er >en, plassen of beide. Bere- llig, maar het overzicht rak en wie kwaad wilde, b dat ook gemakkelijk doen, de beveiliging was vooral de sier. Er zat wel een por- >ij de ingang, maar die had aats van een pet op zijn d beter een schortje om middel kunnen doen en schoteltje bij zijn loge kun- zetten voor de fooien van v 'c-gebruikers. Dan had hij ffzelf trouwens zo kunnen gverdienen. de verbouwingen is de di ïiliging verscherpt, zeg ui r gerust: enorm doorgesla- Van een openbaar toilet Fort Knox. Burgers die ko- voor een nieuw paspoort, wijs of het aangeven van nieuwe boreling merken niet veel van. Maar zij die ambtenaar, de burgemees- feen wethouder moeten ken wanen zich bij de ri sovergang in de voormalige l. Om bij een andere afde- dan burgerzaken te komen, t je twee glazen deuren Raadsleden en ambtena- hebben een pasje en kun- zo doorlopen. Nogal wie- de stadsbestuurders zijn itjnaal te vertrouwen, stuk stuk. waakhonden van het stad- beginnen echter te grom- a: i als de waakhonden van de locratie de drempel passe- Er zijn journalisten die s. drie, vier keer op een dag moeten doen op het stad- Ze spreken met ambtena- en stadsbestuurders en ko- openbare stukken opha- Van die dingen, fheen moesten ze voor hun in de kamer van de bodes op twee hoog, in de buurt de raadzaal. Tegenwoordig de postbakjes te vinden in vertrek direct bij de ingang het Stadhuisplein. Op zich slechte plek. Toch wordt en tijdwinst geboekt. Want bij het postvakje te komen, "«teerst een deur van het slot worden gedraaid, en de sleutel wordt beheerd door een bewa ker. Soms door de bewaker achter de balie, soms door een bewaker die ergens in het stad huis zwerft en lang niet altijd zijn communicatieapparatuur aan heeft staan. De wachttijden kunnen zo op lopen tot vijftien, twintig minu ten. Geëscorteerd door twee 'petten' begeeft de persmuskiet zich uiteindelijk naar zijn post vakje. Alleen de handboeien ontbreken nog. De deur zwaait open. En daar liggen ze dan: de stukken! De bewaker^ wachten in de deuropening. De opge jaagde journalist graait de pa perassen uit het bakje en maakt dat hij wegkomt. Om vervol gens buiten te zien dat hij de notulen van een commissiever gadering van een week of drie terug te pakken heeft. De journalist kent de bewakers inmiddels allemaal van gezicht. Andersom niet. En dus laat de ene waakhond de andere waak hond gerust voor de derde keer op een dag een formulier invul len met zijn naam, zijn firma en de persoon voor wie hij komt. Daarna begint het bellen. „Ik heb er eentje van de krant, hij komt nu naar boven of kom je hem halen?" Je kunt niet naast elk kunstwerk een politie-agent zetten, rea geert wethouder Alexander Pechtold telkens als het Vredes- monument of het monument voor de Indiëgangers wordt vernield. En burgemeester Jan Postma slaagt er maar niet in om meer blauw op straat te krijgen. Maar twee bewakers voor een journalist, daarvoor draait het stadsbestuur zijn hand niet om. Linke soep Vele, vele jaren geleden was er een raadslid voor het CDA, ene Aart van Bochove, die in een vergadering zei dat de gemeen te ten koste van alles moest voorkomen dat Leiden te ma ken zou krijgen met een,'stad huis-affaire'. Gemeenten die stadhuizen gaan bouwen of verbouwen, da's linke soep, zei Van Bocho ve. Die willen weieens de kos ten uit het oog verliezen. En hij wees op ervaringen bij het nieuwe stadhuis in Den Haag en de Stopera in Amsterdam. In diezelfde tijd, lang geleden dus, was er een wethouder van de PvdA, ene Tjeerd van Rij, die Van Bochove vertelde dat hij voor een Leidse stadhuis-affaire niet bang hoefde te zijn. De vele verbouwingen, die op dat mo ment nog moesten beginnen, zouden binnen de begroting blijven. Maar er bleef niets binnen de begroting. Alles werd duurder dan gepland. Alle inkomsten vielen lager uit. En dan zwijgen we nog van de dingen die in de begroting vergeten waren, en die toch ook heel veel geld kost ten. De stadhuis-affaire in Den Haag verbleekte erbij. Leiden reeg de ene stadhuis-affaire aan de andere. De miljoenentegen vallers konden niet op. Wethouder Van Rij sneuvelde. Zijn WD-collega Berry Vos, nog maar net aangetreden, zag het als zijn taak te kijken of er nog meer miljoenen-zeperds aan zaten te komen. Dat lukte won derwel. Maar ook hij sneuvelde. En nu is zijn opvolger en partij genoot Rogier van der Sande aan de beurt om de gemeente raad de onheilstijdingen te brengen. Was de teller bij het aftreden van Van Rij en Vos blijven steken rond de twaalf miljoen gulden, Van der Sande mocht daar deze week alweer ruim twee miljoen aan toevoe gen. De stalen ramen worden twee keer zo duur als begroot. Van der Sande bracht onver wijld de gemeenteraad op de hoogte, want, zei hij, dat was zijn taak. Eens kijken hoe lang die Van der Sande het uithoudt. Wat zou die WD-wethouder trouwens doen als hij met een aannemer had afgesproken dat die zijn huis voor 50.000 gulden zou verbouwen, en de aanne mer zou lopende het karwei ko men melden dat de kosten twee keer zo hoog waren. Tien tegen een dat hij tegen die aannemer zou zeggen: „Dan heb jij een probleem." Maar als het bij de verbouwing van het stadhuis weer misgaat duikt hij, net als zijn voorgan gers, gewoon weer even in de gemeentelijke schatkist. Daar zit geld zat in. TEKST: WIM KOEVOET EN AAP RIETVELD» TEKENING: MAARTEN WOLTERINK LEIDEN ONNO HAVERMANS Het komitee 'Indië Monument wordt Anti-Slavemij Monu ment' eist de vernieling van het Leidse Indiëmonument bij mo len De Put op. In een lange schriftelijke verklaring kondigt het comité aan ook de overige twee beeldjes te zullen slopen. Op de lege sokkel wil het comi té drie nieuwe beeldjes plaat sen, van Surinaamse slaven. Wie er achter het komitee schuilgaan, is niet bekend. Het monument is al eerder vernield en beklad met verf. De eerdere vernieling is echter opgeëist door een andere actiegroep (Merdeka), voor de bekladding stelde niemand zich verant woordelijk. De politie onder zoekt de verklaring, maar wil verder geen mededelingen doen. Een buurtonderzoek bij molen De Put heeft volgens een politiewoordvoerder niets op geleverd. De verklaring van het comité is een lange tirade tegen de Ne derlandse koloniale geschiede nis. De opstellers zijn boos dat nog vrij recent monumenten zijn opgericht in Leiden en Utrecht, die het kolonialisme zouden verheerlijken. Zij eisen dat alle Indiëmonumenten, zo als het Van der Heutzmonu- ment in Amsterdam, verdwij nen en worden vervangen door monumenten die de slavernij aan de kaak stellen. Bij molen De Put zou een monument moeten komen voor de Surinaamse slaven Pre sent, Mentor en Kodyo, die in 1832 aan hun Nederlandse sla venhouders ontsnapten, zo staat in de verklaring. De drie werden later opgepakt en als straf levend verbrand. Op dat moment was de slavenhandel al 25 jaar verboden, aldus de verklaring. LEIDEN ONNO HAVERMANS De kinderafdeling van het LUMC heet voortaan Willem Alexander Kinder- en Jeugd centrum. Het ziekenhuis maak te die nieuwe naam gisteren be kend. Dat gebeurde tijdens een kort symposium ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan van het centrum. Het vogeltje op het logo van het centrum draagt vanaf vandaag een kroontje. Met de naam van de kroon prins zet Leiden de traditie voort om kinderziekenhuizen in Nederland te vernoemen naar de regerende vorst(in). „Willem Alexander is natuurlijk nog geen koning, maar hij zal dat zeker worden", verklaart af delingshoofd R. Holl. „We heb ben hem via zijn secretaris om toestemming gevraagd en hij was zeer enthousiast." Ofschoon alle kinderzieken huizen in Nederland inmiddels zijn opgegaan in grotere (aca demische) centra, hebben ze hun koninklijke naam behou den. Zo maakt het Sophia Kin derziekenhuis deel uit van de Erasmus Universiteit in Rotter dam, is het Emma te vinden in het Amsterdamse AMC, hoort het Wilhelmina bij het Univer- Het Kinder- en Jeugdcentrum heet vanaf 8 december £000 Willem Alexander Kinder- en jeug centruf Het nieuwe logo van de kinderafde ling van het LUMC. Het vogeltje is, net als de ve le tekeningen op de muren van het cen trum, van de hand van Ge rard de Bruijn. FOTO HENK sitair Medische Centrum trix is het nu de beurt aan Utrecht en is het Juliana sa mengegaan met het Haagse Ro de Kruisziekenhuis. Nadat het Academisch Ziekenhuis Gro ningen zijn kinderafdeling had kroonprins Willem Alexander Die heeft het ziekenhuis ook beloofd om in het nieuwe jaar langs te komen op de kinderaf deling en met het hele team vernoemd naar koningin Bea- daar kennis te maken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13