Markt 'groene stroom' snel open Ex-Fokkerianen werven personeel foor John Frederiksen nieuwe scheepsmagnaat Economie Kerstpakketten vullen Nog groter verlies SHB De opmars van de euro spieren agenda houdt md tussen organizers - ERDAG 9 DECEMBER 2000 958 De ene duurzame energie is de andere niet De markt voor groene stroom gaat op 1 januari open. Verwacht wordt dat de grootste leveranciers als NUON en Essent (in het Noorden en Zuiden van Nederland) onderling de concurrentieslag aangaan. Ook nieuwe partijen begeven zich op de markt. Zoals Greenpeace, dat onlangs aankondigde zelf duurzame energie te gaan verkopen. Echter, de ene groene stroom is de andere niet en dat geldt zeker ook voor de kosten die met de op wekking gepaard gaan. Groene stroom is de geregi streerde handelsnaam van Es- sent. Andere energiebedrijven gebruiken de naam in licentie. Groene stroom staat, zo zegt di recteur Van Engelen voor elek triciteit die is opgewekt door zon, wind, water en schone biomassa. Het laatste komt vrij bij de verbranding van niet ver vuild hout als zaagresten of sprokkelhout en bermgrassen. De opwekking uit meststof fen - veel goedkoper - is voor Essent geen groene stroom. Daar zitten ook de verschillen in met NUON en Greenpeace, aldus Van Engelen. „NUON timmert stevig aan de weg met natuurstroom, maar zij vullen het anders in dan wij. Zij doen veel in duurzame energie in het buitenland, terwijl wij vinden dat we groene stroom voor klanten in Nederland ook in Nederland moeten opwekken. Anders tast je de geloofwaar digheid van het verhaal aan. En als je de groene stroom van Greenpeace analyseert, dan blijkt dat veel vermogen is op gewekt uit afvalverbranding. De prijs daarvan is ook veel lager." Van Engelen sluit niet uit dat ook Essent volgend jaar met een goedkopere groene stroom op de markt komt. Bijvoorbeeld elektriciteit uit de opwekking van meststoffen. „We gaan het wel duidelijk apart benoemen. Als biokring-stroom of zoiets." Van Engelen ziet iets van een gevecht om de groene-stroom- ïdant losbarsten, maar relati veert dat ook gelijk weer. „Het gaat nog steeds om een heel klein stukje van de stroom- markt." Dat blijkt ook uit de cijfers. Van de 2,3 miljoen elektrici teitsklanten van Essent levert het bedrijf er 100.000 (totaal 370 GWh) groene stroom. In to taal zijn er in ons land 150.000 afnemers van groene stroom. Als de vraag te groot wordt, het tekort even snel aanvullen met gewone/grijze stroom is volstrekt uit den boze vindt Van Engelen. „Wij garanderen dat we nooit meer duurzaam ver kopen dan we opwekken of in kopen. Het is éen één op één si tuatie en de fiscus en het We reld Natuur Fonds controleren dat ook. Een sluitend systeem waarbij geen fraude of vergis singen mogelijk zijn." Essent heeft inmiddels uitge werkte plannen om de opwek king via bio-massa met een fac tor vier uit te breiden. Dat ge beurt vooral in de bio-energie- centrale in Cuijk en door uit breiding van de houtvergassing op de Amercentrale. Het Noor den leent zich niet echt voor bio-massa (te weinig bos), zegt Van Engelen. Windenergie is een heel an der verhaal. Delfzijl Zuid (37 turbines met een totaal vermo gen van 55 Megawatt) ligt al heel lang op de planken maar lijkt nu in de uitvoeringsfase te belanden. De uitbreiding van het windpark in de Eemshaven - mogelijk 60 turbines met een totaal vermogen van 60 Mega watt, goed voor de opwekking van 70.000 huishoudens - is ge presenteerd aan het gemeente bestuur van Eemsmond. Gro ningen wordt daarmee de top locatie in Europa op het gebied van windenergie. Geen tax, toch ietsje duurder Wat de klant betaalt voor groene stroom is ongeveer gelijk aan het bedrag dat voor gewone of grijze stroom moet worden be taald. Dat komt omdat de afnemers geen ecotax hoeven te beta len. De productiekosten van groene stroom zijn afhankelijk van de soort opwekking drie tot vier keer zo duur als opwekking van elektriciteit in een gewone gas- of kolencentrale. Op dit ogenblik is groene stroom op jaarbasis twee tot drie tientjes duurder dan gewone stroom. Afhankelijk van de stroomprijs zal het verschil ook volgend jaar ongeveer zo groot zijn. Essent-directeur Van Engelen vindt het geen probleem dat groene stroom ietsje duurder is. „Wij willen graag dat mensen niet kiezen voor het goedkoopste maar echt voor het product." ROTTERDAM ANP SHB Personeelsplanning, de vroegere havenarbeidspool, stevent ook in 2000 weer af op een verlies. Stagnatie in de con taineroverslag, hoog ziektever zuim en vertraging in de om scholing zijn de oorzaken. Di recteur Janssen verwacht dat het verlies uitkomt op vijf tot acht miljoen gulden. In 1999 was het verlies drie miljoen. Bij de SHB werken ruim 1.000 mensen. Ongeveer een kwart van hen is lastig inzetbaar. Dat zijn stukgoedwerkers die des tijds bij de SHB kwamen na re organisaties bij hun eigen be drijf. SHB was tot 1995 een stichting van alle havenbedrij ven, die bij reorganisaties stee vast overtollig personeel loos den naar de arbeidspool. In ruil verplichtten ze zich bij pieken SHB-personeel te nemen. Vanaf 1995 staat de SHB op eigen benen. Sindsdien is pijn lijk duidelijk geworden dat het bedrijf te weinig goedopgeleid personeel heeft voor de contai neroverslag of de rij-op-rij-af- sector. Tegelijkertijd zitten met grote regelmaat stukgoedwer kers werkloos thuis. Dat kost handenvol geld. SHB verwacht ongeveer de helft van hen succesvol te kun nen opleiden. Anderen worden begeleid bij het zoeken naar an der werk maar het geld daar voor is nog niet binnen. Dat komt onder meer van het ge meentelijk havenbedrijf. Dit jaar nam de SHB op ver zoek van opdrachtgevers 200 nieuwe havenwerkers aan om de te verwachten tekorten in de containeroverslag in het vierde kwartaal op te vangen. In 1999 was er in dat kwartaal een schreeuwend tekort aan perso neel. Maar dit jaar is er juist een daling. ECONOMIE WIJZER Sinds het debuut van de euro, nu 23 maanden geleden, is het gelamenteer niet van de lucht geweest. De munt zou volgens critici gedoemd zijn voor altijd zwak te blijven. Kreupel ge maakt door de torenhoge kos ten van de Duitse eenwording en blijvend ondermijnd door economisch zwakke broeders zoals de Portugezen en notoire geldsmijters zoals de Fransen. Nooit zou het goed komen, al tijd zouden we in het nieuwe krachtenveld het onderspit del ven tegen de VS. Het zou me niet verbazen als de euro binnenkort zo hard als Krupp-staal wordt en de klagers van weleer zich de haren van spijt uit het hoofd zullen ruk ken. Was de euro nog maar als in 1999, zullen ze wensen. Zo heerlijk zwak en krachteloos, was het geen weldaad voor on ze export? De eerste tekenen dat de euro in het geheel niet gedoemd is tot een chronisch kwijnend bestaan, zijn niet mis te ver staan. Nauwelijks vertonen de VS eni ge groeivertraging of de euro stijgt in één week met vijf pro cent tegen de dollar. Sinds juli 1999 heeft voorzitter Green span van de Ameri kaanse centrale banken de rente al zes keer verhoogd. Hij hoopte hiermee het groeitempo van de Amerikaanse economie, dat on gezond hoog was en de inflatie aanwakkerde, te vertragen. Greenspans actie werpt inmid dels vruchten af. De groei is verzwakt. In het derde kwartaal bedroeg die nog maar 2,4 pro cent en de angst voor inflatie is geweken. Ook kunnen bedrij ven weer wat gemakkelijker personeel krijgen. Inmiddels vragen Amerikanen zich af - Greenspan inbegrepen - of ze niet te hard zijn doorgeschoten. De vertraging van de groei gaat namelijk nogal hard. De fa- brieksorders zijn met 3,3 pro cent gedaald. De economische groei komt gevaarlijk dicht bij de twee procent die minimaal nodig is om de bekende 'zachte landing' te maken. Over de hele linie daalt de vraag en stijgt de inventaris. Bedrijven lijden bovendien on der de hoge energiekosten. Hun winsten zijn gedaald en dit heeft de beurswaarden onder druk gezet. Het gevoel dat men minder rijk is, leidt tot uitstel van aankopen en investeringen. Voorlopig zijn dus geen rente stijgingen meer te verwachten, het doel is wel bereikt. De grote vraag is nu hoe de dol lar reageert. Het is mogelijk dat die aan een gestage daling is begonnen. Belangrijk is de con currentie die de euro de dollar aandoet in zijn rol als sleutelva luta. Op de valutamarkten wordt vrijwel alles betaald in dollars. Niet alleen transacties tussen banken onderling, maar ook grote aankopen zoals sche pen, vliegtuigen en olie, luiden in dollars. Lang geleden heeft de dollar die rol overgenomen van het pond sterling. De euro gaat dat gedeeltelijk overnemen. Eén olieland heeft al aangekondigd voortaan eu ro's als betaling te verlangen. Daardoor, en ook door het gro te tekort op de lopende reke ning, zwerven grote dollarte goeden buiten de VS. De herschikking van sleutel- en reservevaluta zal een hoeveel heid dollars vrijmaken waarvan eigenlijk niemand weet hoe groot die is. Het kan moeilijk anders of het aanbod zal de koers onder druk zetten. Natuurlijk kunnen de centrale banken van Euro pa en de VS de koersval dempen door dollars op te kopen. Dat is in ie ders belang. De vraag is alleen of het lukt. Een ver velend scenario zou zijn als de VS gedwongen wor den de rente te verhogen om de munt te onder steunen. Dat zou het Ameri kaanse bedrijfsleven en de beurzen erg kwetsbaar maken. Zo op het oog ziet het er in Eu ropa nog vrij goed uit. De ge schatte economische groei voor volgend jaar ligt ruim boven twee procent en het vertrouwen van de consument blijft stabiel. Toch zijn er zijn tekenen dat ook Europa over zijn groeipiek heen is. Het tempo ligt bijna een vol procent onder het ni veau van vorig jaar. Op zichzelf is dat niet slecht of alarmerend. Een bescheiden groeitempo is goed vol te hou den en zelfs gewenst. Het ver traagt het kolossale verlies aan onvervangbare milieuwaarde dat het broeikaseffect voor ons in petto heeft. Het kan ook geen kwaad om, bij het gevoel van tevredenheid over de eigen munt en de eigen economie, te bedenken dat een zwakke dollar reuze slecht is voor Europa en bovendien ook voor Japan. Sterker, als de Ame rikaanse munt werkelijk onder uit zou zakken, zou dat een ernstige bedreiging voor de we reldeconomie zijn. Europa is niet gebaat met aanhoudend hoge groei en een zwakke dol lar, maar met een bescheiden groei in een evenwichtig krach tenveld tussen dollar, euro en yen. PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste odeketen WE tegen zendernaam ME ^cht; De nieuwe tv-zender ME van de Holland Media Groep 1G) ligt onder vuur. Modeketen WE, moederbedrijf van de rmalige Hij- en Zij-winkels, vindt dat ME te veel lijkt op WE. kledingbedrijf dreigt met juridische stappen. „De gelijkenis jen WE en ME is zowel in woordkeus als klank en doelgroep- adering veel te groot", schrijft WE International. Het mode- rijf zegt bovendien merkhouder te zijn van Engelse persoon- voornaamwoorden, zoals SHE, HE en ME. De Holland Me- Groep zegt in een reactie de naam ME te hebben gedepo- rd voor tv- en radio-activiteiten en voor internet en prullaria. [G zegt alles zeer goed te hebben onderzocht alvorens de uwe naam te presenteren. anleg umts-netwerk verloopt traag haag» Het bouwen van de infrastructuur voor de geavan- rde mobiele telefonie (umts) in Nederland verloopt traag, ïaak is dat er voor elke zendmast een aparte bouwvergun- g moet worden aangevraagd. Alle mobiele operators hebben rlast van. Volgens topman Patillot van Dutchtone is de aan- van umts veeleer een 'antennekwestie' geworden dan een jitaalkwestie', zo zei hj gisteren in Den Haag. Het probleem is liddels door de vijf operators in Nederland met een umts- »unning, waarvan Dutchtone er een is, bij de centrale over- t 1 aangekaart. De vergunninghouders zijn juist door de over- 1 verplicht om de aanleg van het umts-net snel voor elkaar te ;en. Uiterlijk in 2003 moeten bellers er gebruik van kunnen jkker-pensioenen naar Delta Lloyd [frdam Verzekeraar Delta Lloyd ontfermt zich over pensi- gelden en -verplichtingen van de werknemers van het faillie- okker. In een overeenkomst is vastgelegd dat de uitkering lijks met 2,65 procent stijgt, wat ook ongeveer de inflatie is. ofduitvoerder' Delta Lloyd belegt het geld, er zit ongeveer f miljard in kas, en zorgt voor de correspondentie met deelne- rs. Aegon treedt op als herverzekeraar voor een deel van het :o. Volgens topman Van Leeuwen van Delta Lloyd Leven is een van de grootste bedrijfsfondsen die zich volledig herver- eren. Bij het fonds zijn ongeveer 10.000 mensen aangesloten, iggen geen claims meer bij de curatoren van de failliete Fok- pel investeert in 2001 recordbedrag •lsheim Opel heeft voor volgend jaar 2,6 miljard gulden uit- okken voor investeringen. Een nieuw record voor de Duitse jproducent, onderdeel van het Amerikaanse General Motors, meeste geld, 918 miljoen, gaat naar de hoofdvestiging in selsheim. Er komt daar een productie-eenheid bij. Boven- wordt er 200 miljoen gestoken in de ontwikkeling van een rersnellingsbak. Ook wordt er geïnvesteerd in de vestigingen arlsruhe en Eisenach. Opel liet weten dat het moet leiden tot iroductie van een hele nieuwe generatie personenwagens, inderneming hoopt daarmee op korte termijn uit de rode >rs te komen. De laatste paar jaar zit Opel in de verliezen, 'ens een directielid zal het nog wel vijf jaar duren voordat de tie van Opel op de Europese automarkt is gestabiliseerd. pin opkomst. Uit een onderzoek van het NIPO blijkt dat onge- papieren agenda houdt veer zeven tot acht procent van 1 lig stand. De komst van de de werkende bevolking zo'n ap- ronische organizer heeft paraat heeft. Tweederde van el geen effect op de ver- hen gebruikt het ook voor de van de oude, vertrouwde dagelijkse afspraken. Het zijn iren planner. Dat zeggen vooral dertigers die goede sier da-uitgevers en leveran- maken met een organizer, van kantoorartikelen. Toch is er veel veranderd in ij zien vaak dat gebruikers agendaland. „Een planner is ïlektronische agenda's na niet meer functioneel, maar - jaar weer teruggaan naar veel meer een mode-accessoi- r", zegt I. van de Weerd re", betoogt M. van der Beek antoorartikelenleverancier van uitgever Succes. „Die bena- Dorp Despec, die zowel dering werkt goed. Wij verko- ïren als elektronische pen steeds meer agenda's. Vo da's aan de man brengt. rig jaar gingen er nog 1,1 mil- lak houden ze de organi- joen vullingen over de toon- r dan naast als databank bank. Dit jaar worden het er 1,2 adressen. Papier is emotie. miljQen." n papieren agenda kun je Ondanks de optimistische bladeren. Je ziet je herin- verhalen oriënteren de uitge- gen terwijl dat bij zo'n vers van papieren agenda's zich onische agenda niet zo is. ook op andere mogelijkheden, dag voorbij is, is de infor- Rijam overweegt ook agenda's weg." uit te geven waarin een data- agendawereld is volwas- bankje is verwerkt. „We hopen Er gaan miljoenen in om. in 2002 met zo'n product op de 3 :n de 200 en 250 miljoen markt te komen." in, denkt W. Warbout van Ook Succes broedt op een 1. „De markt is ondoor- dergelijke ontwikkeling. „De ig. Er zijn veel verschillen- toekomst van de papieren orten agenda's. Kijk alleen agenda is niet te voorspellen", naar de schoolagenda's of zegt Van der Beek. „In het be- treauagenda's. De gemid- gin maakte uitsluitend de za- zakenman krijgt bijvoor- kenwereld gebruik van de elek- jaarlijks acht tot tien tronische agenda. Nu zien we a's als relatiegeschenk, dat privé en zaken door elkaar merendeel van die plan- gaan lopen. Bovendien komt de verdwijnt overigens in de computergeneratie eraan. Zij fcnbak, want de meeste zijn eraan gewend met compu- en gebruiken slechts één ters te werken. We moeten af- ia." wachten hoe dat zich ontwik- elektronische organizer is kelt." Roosendaal Op een flink aantal plaatsen in Nederland wordt op dit ogenblik gewerkt aan de afronding van de jaarlijkse kerstpakketten. Dat gebeurt onder meer bij Lekkerland Roosendaal. In de branche gaat ook dit jaar weer vele miljoenen guldens om. Het bedrijf kampt op dit ogenblik met een gebrek aan personeel. Reden waarom er veel wordt overgewerkt. foto anp wim van vossen Voor Braziliaanse vliegtuigbouwer Embraer hoofddorp pieter van hove Ontwikkelingslanden met een luchtvaartin dustrie in opkomst hebben vaak een schrij nend tekort aan geschikte technici. Een voorbeeld is China, waar ondernemer J. van den Nieuwenhuyzen volgend jaar wil begin nen met de herstart van de Fokker-produc tie. Uiteraard hoopt de Nederlandse zaken man dat oud-Fokkerianen willen meehel pen aan de verwezenlijking van zijn droom. Ook in Brazilië is de luchtvaart booming. Zo zeer zelfs dat de Braziliaanse vliegtuig bouwer Embraer wereldwijd op zoek is naar vakmensen voor de productie van de ERJ 170 (Embraer Regional Jet), een straalvlieg tuig met zeventig plaatsen. De bouwer hoopt vanaf 2002 enkele honderden exem plaren van dit toesteltype op de markt te brengen. Vertegenwoordigers reizen naar alle uithoeken van de wereld om kandida ten te vinden. Ook in deze krant stond afgelopen zater dag een personeelsadvertentie van de vlieg tuigfabrikant. Gegadigden werd verzocht zich te melden bij ADSE, een technisch ad viesbureau in Hoofddorp. Bureau ADSE (Aircraft Development and Systems Engi neering) werd na het faillissement van Fok ker opgericht door vijf voormalige werkne mers. Inmiddels heeft het bureau tachtig medewerkers in dienst, onder wie vijftig oud-Fokkerianen. ADSE-woordvoerder Wim Benschop (zelf ex-Fokker-medewerker) legt uit waarom hij de werving voor Embraer voor zijn reke ning neemt. „Wij verzorgen voor de vlieg tuigbouwer de certificering van het toestel op het gebied van veiligheid. Die procedure moet binnen twee jaar zijn afgerond. Wij ondersteunen Embraer bij het zoeken naar geschikte kandidaten." Het toeval wil overigens dat naast het pand van ADSE het hoofdkantoor van de JAA Joint Aviation Agencies - de Europese luchtvaartautoriteiten, red.) is gevestigd. Deze instantie moet uiteindelijk de vereiste vergunning afgeven. Van kandidaten wordt verlangd dat zij zich vloeiend kunnen uiten in het Engels. Standplaats wordt het Braziliaanse hoofd kantoor in Sao José Dos Campos. Ondanks het feit dat de afgelopen jaren al veel vlieg tuigbouwers in de vijver van oud-Fokker medewerkers hebben gevist, zijn bij ADSE de afgelopen dagen al twintig serieuze re acties binnengekomen. „En dan hebben we nog maar geadverteerd in twee kran ten", aldus Benschop. Technici hoeven niet bang te zijn dat hun verblijf in Brazilië van korte duur is. Volgens de ADSE-woordvoerder wil Em braer zich ook gaan bezighouden met de productie van de ERJ 190, een vliegtuig met een maximum-capaciteit van 108 passa giers, dat in 2004 wordt gecertificeerd. De gouden tijden die Griekse scheepsmagnaten als Aristoteles Onassis en Stavros Niarkos be leefden, lijken voorbij. Maar er is een nieuwe magnaat opgestaan, in de persoon van John Fredriksen, die de eer kan claimen de rijkste re der ter wereld te zijn. De Noor deed vorige week van zich spreken toen zijn rederij, World Shipholding Group, haar belang in de Singaporese scheepvaartonderne ming Osprey Maritime verdubbelde. Daardoor kon hij zes schepen toevoegen aan zijn vloot van ruim zestig, waarvan de helft bestaat uit super tankers. Fredriksen gaf daarbij de concurrentie uit onder meer Zweden en Griekenland het na kijken. Hij begon als boodschappenjongen bij een scheepsbedrijf in Oslo, maai domineert nu een florerende bedrijfstak. De chartertarieven zijn sinds januari verviervoudigd. Zo moet een trip - enkele reis- van een olietanker van Saudi-Arabië naar Japan 5,5 miljoen dollar kosten. Fredriksen werkte zich in de altijd wat schim mige wereld van de scheepvaart op in de jaren zestig en zeventig, in Singapore en New York. Bang voor risico's was hij niet. Hij vestigde zijn naam in de jaren tachtig tijdens de oorlog tus sen Iran en Irak. Fredriksen stelde zijn tankers bij de olieterminal op het eiland Kharg bloot aan de projectielen van Irak en verdiende een for tuin. Ongeschonden is zijn blazoen niet. Hij heeft enige tijd in de cel gezeten toen er een onder zoek liep naar de beschuldiging dat hij de lading van zijn klanten liet gebruiken als brandstof voor zijn tankers. In 1996 liep de tanker Sea Empress bij de Shetland-eilanden op de rotsen, maar ge lukking voor Fredriksen verspreidde het zware weer de olie al snel en werd een grote milieu ramp voorkomen. Even was hij in Nederland ook in beeld. In 1996 gingen er geruchten dat hij Nedlloyd zou willen overnemen. Meer dan geruchten bleken dat niet te zijn. Nedlloyd was toen toch al niet in hem geïnteresseerd omdat het net na een jaren lange strijd een andere Noorse reder, Torstein Hagen, had afgewezen. Fredriksen sloeg een grote slag toen hij eind ja ren negentig de Zweedse tankerrederij ICB over nam. Het duurde twee jaar voordat hij zijn vijan dige bod kon doorzetten. Hij benoemde daarna bestuursvoorzitter Ola Lorentzen in zijn directie, een zet die hem in de scheepvaartindustrie veel lof opleverde. Lorentzen noemde Fredriksen toen een 'doortastend man'. In maart dit jaar wist hij de hand te leggen op het Amerikaanse concern Golden Ocean, dat toen over de grootste tankervloot ter wereld be schikte. Fredriksen betaalde er 1,2 miljard dollar voor, waarmee hij de Griekse families Kollakis en Restsis aftroefde. Fredriksen heeft ook een belang in de voetbal club Valerenga in zijn geboorteplaats. Dat is een van zijn weinige activiteiten die niet veel geld op leveren. Volgens een vriend van hem loopt hij niet echt warm voor voetbal en heeft hij ook nau welijks tijd om te gaan kijken. Wel grijpt hij elke gelegenheid aan om te gaan vliegvissen. Een in terview heeft hij nog nooit gegeven. frederiksen: van boodschappenjongen tot scheepsmagnaat. foto reuters scanpix

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11