Computervirus steeds gevaarlijker \fedtrain maakt oude trein nieuwer dan ooit Grote krapte op internet is 'kassa' voor mini-eilandjes Economie Personeel NS dreigt met stakingsdag Boerenkool zonder vorst Duitsers kopen Thomas Cook voor twee miljard okémon brengt fabrikant )eelgoed in problemen Chemie beleeft historisch goed jaar 'Bonden zijn gek geworden' jachtenbundeling windpark in zee F Vhaag» Shell en NUON bundelen de krachten om mee te !gen naar de aanleg van een windpark op zee voor de kust 1 Egmond. Het consortium omvat voorts bankverzekeraar 3 en Jacobs Comprimo, die technische deskundigheid in- -Jengt. Eerder al meldde zich een consortium met de energie- Ei jatschappijen Eneco en Essent en Siemens. Het duurt overi- ns nog enige tijd voordat beslist wordt wie het 'demonstratie- rk' van 100 megawatt mag bouwen. Het gaat om een investe- gvan 400 miljoen gulden. Het ministerie van EZ stelt moge- nog dit jaar de precieze plek vast. Shell en NUON werken al pen in het Britse consortium Blyth Offshore Wind, dat giste- voor de Engelse kust twee windinstallaties in gebruik nam. PN grootste adverteerder op radio :rsum KPN heeft dit jaar verreweg het meest uitgegeven reclame op de Nederlandse radio. Volgens cijfers van BBC ■dia en Reclame Bank heeft het bedrijf bijna 34 miljoen gul- n geïnvesteerd in reclameboodschappen via de radiozenders het land. Sky Radio, de zender waar het meeste KPN-geld ar toe ging, maakte de cijfers gisteren bekend. Het rijk is via RVD de op een na grootste adverteerder met ruim 28 miljoen Iden. Op de derde plaats staat ING met iets meer dan 16 mil- m gulden. Het rijk adverteerde het meest via Radio 3, gevolgd or Sky Radio en radio 538. keurmerk voor internetreisbureaus Er komt een ANVR-keurmerk voor reisbureaus op inter- Het initiatief van de reisorganisatie moet consumenten ■er zekerheid bieden over bijvoorbeeld betalingsmogelijkhe- n en bescherming van persoonsgegevens. Het keurmerk zal het voorjaar 2001 op de websites staan. Dit maakte De Jong tra Vakanties gisteren bekend bij de presentatie van de nieu- zomergidsen. De reisorganisatie verwacht dat rond zeven jcent van de vakantiegangers hun reis via internet regelen, omzet van het bedrijf steeg met 25 procent tot 192 miljoen lden. In het gebroken boekjaar 2000 gingen 246.5000 mensen de reisorganisatie op stap. ortis opent kantoor in Shanghai iecht Fortis Investment Management heeft van de Chinese toriteiten toestemming gekregen om een kantoor te openen Shanghai. Het gaat om de eerste licentie die het land heeft •strekt aan een Europese onderneming die is gespecialiseerd ermogensbeheer. Tot nu toe gaf China slechts tien binnen- idse vermogensbeheerders toestemming om 15 miljard gul- bijeen te brengen in beleggingsfondsen met een vast aan- lenkapitaal. Men verwacht dat een groot deel van China's aargeld van 1.845 miljard gulden zijn weg zal vinden naar de ?l groeiende aandelenmarkt. Bovendien zit er een groot po- itieel in de gigantische bedragen die in pensioenfondsen zit- agron 'schiet' melkpakken uit afval 3NINGENAfvalverwerker Vagron in Groningen gaat sap- en ilkpakken uit het huisvuil scheiden. Komend voorjaar wordt proefinstallatie in gebruik genomen die de 'drankenkar- is' met infrarood herkent in de afvalstroom en vervolgens it luchtdruk van de lopende band af schiet. Op de totale af- productie van Vagron zou dit jaarlijks zo'n 2.000 ton oude tken kunnen opleveren. Deze gebruikte kartons kunnen naar splinternieuwe fabriek in Finland, waar het materiaal ge likt gemaakt wordt voor hergebruik als energiebron en mdstof voor producten. Zuivel- en vruchtensapbedrijven )ben zich verplicht de komende jaren tenminste 15 procent de pakken te recyclen. De proefinstallatie moet het bewijs eren dat zo'n percentage haalbaar is. verleg CAO-kinderopvang mislukt erdam De onderhandelingen over een nieuwe CAO in de ideropvang zijn gisteren afgebroken. De werkgevers waren ;t bereid verder te praten, aldus de vakbond Abvakabo FNV afloop van de vijfde overlegronde. De bond overweegt nu de rkgevers met een ultimatum te dwingen aan de'onderhande- gstafel terug te keren. De bond had een loonsverbetering van procent, afspraken over functiewaardering en een stapsge- ze invoering van de dertiende maand geëist. De kinderop- ïg telt 32.000 werknemers. Van kwajongenswerk naar industriële spionage Computervirussen worden complexer, gevaarlijker en verspreiden zich sneller. Bovendien komen er in rap tempo steeds meer bij. Per dag zo'n tien tot twintig. Dat zegt het Symantec Antivirus Research Centrum (SARC) in Leiden. Volgens de virusjagers zijn er inmiddels bijna 50.000 virussen bekend, waarvan er overigens slechts 200 tot 300 actief worden verspreid. LEIDEN-WASHINGTON ANP-Reuters Met ingewikkelde aanpassingen in de programmering proberen virusschrijvers de kans op in fectie te vergroten. Ook worden er virussen ontwikkeld die een virus en worm tegelijk zijn. Dit soort infecteert eerst de bestan den op de computer die het binnenhaalt. Vervolgens gaat het op zoek naar andere com puters op het netwerk, om ook die te infecteren. Het intensieve internetge bruik maakt dat virussen zich sneller kunnen verspreiden. Steeds meer computergebrui kers zijn permanent online. Verder signaleert SARC de komst van virussen die zich richten op 'nieuwe' apparatuur die in verbinding staat met in ternet, zoals palmtops en WAP- telefoons. Volgens SARC hebben de vi russchrijvers zich inmiddels ontwikkeld tot 'beredeneerde professionals met trekjes van industriële spionage'. Hun leef tijd ligt tussen de 25 en 28 jaar. Tien jaar geleden waren het nog overwegend kwajongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar. Overigens maken weinig in ternetters zich zorgen over vi russen en betalingsfraude, zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Een snelle verbinding en een bescheiden telefoonre kening vinden ze veel belangrij ker. Bij alle ondervraagde Neder landers over de nadelen van in ternet scoort de traagheid van de verbinding (36 procent) het hoogst. Daarna volgen hoge te lefoonkosten (26 procent) en verslavingsgevaar (10 procent). Slechts drie van de honderd in ternetters maken zich zorgen over inbrekers (hackers) in hun systeem. Computervirussen scoren nog lager (2 procent). Volgend jaar start de over heid een voorlichtingscampag ne over veilig internetgebruik. Nog maar weinig landen heb ben hun wetgeving aangepast aan computermisdaad. Dat blijkt uit een Amerikaans on derzoeksrapport dat gisteren werd gepresenteerd. Van de 52 onderzochte landen hebben al leen de Filipijnen het 'cybercri me'-strafrecht op orde. Zeker 33 landen hebben hun wetboek nog helemaal niet aangepast, zo blijkt uit het on derzoek van bureau McConnel International. De rest van de onderzochte naties kan slechts een deel van veel voorkomende computermisdaden, waaronder hacking, het versturen van computervirussen en datadief- stal, juridisch aanpakken. Dat bleek in augustus nog, toen de Filipijnse autoriteiten de vermeende maker van het 'I Love You'-virus moesten laten gaan. Het virus richtte in mei een miljardenschade aan bij bedrijven en particulieren. Multinationals als Ford en Lu cent werdqp zwaar getroffen en ook de computers van veel Ne derlandse bedrijven werden platgelegd door het virus. Europese landen als Frank rijk, Italië en Bulgarije hebben echter nog geen enkele wetswij ziging doorgevoerd. Nederland land maakte geen deel uit van de onderzochte landen. Er is overigens wel een verdrag in de maak dat computermisdaad beter moet gaan aanpakken. Over het verdrag, Crime in Cy berspace, wordt al enige tijd onderhandeld door de Raad van Europa, de VS, Canada, Ja pan en Zuid-Afrika. Uit een Amerikaans onder zoek blijkt dat de wereldecono mie 3.500 miljard gulden mis loopt door computervirussen, hacks en oplopende beveili- gingskosten. ROTTERDAM ANP NS-medewerkers treffen voor bereidingen voor een landelijke actiedag op 21 december. Aan de NS-top zijn eisen gesteld, zoals het aftreden van drie di recteuren en kwaliteitsverbete ring. Wordt daaraan niet vol daan dan rijden er 21 december geen treinen. In verscheidene NS-rayons, waaronder Amsterdam, Rotter dam, Utrecht en Dordrecht, cir culeren oproepen om uiting te geven aan de onvrede over het huidige beleid. Het initiatief is afkomstig van het Zutphens Personeelscollectief. 21 december is gekozen om dat de NS-top die dag een feest in Utrecht heeft gepland. Het collectief eist vóór woensdag middag 13 december een reac tie. De directie heeft al laten weten op dinsdag naar Zutphen te komen voor overleg. oberursel anp De Britse reisorganisatie Tho mas Cook komt geheel in Duit se handen. Gisteren liet de touroperator C&N (Condor- Neckermann) weten de onder neming te zullen overnemen. Het concern legt er bijna twee miljard gulden voor neer. C&N wordt met Cook de op een na grootste touroperator in Europa. De omzet van het con cern loopt door de overname op tot 16,8 miljard gulden. Het aantal gasten stijgt tot vijftien miljoen per jaar en het aantal personeelsleden komt op ruim 30.000. De Duitse reisorganisatie is voor de helft in handen van het detailhandelsconcern Karstadt- Quelle. De andere helft is in be zit van luchtvaartmaatschappij Lufthansa, die al met de over name heeft ingestemd. De aandelen van Thomas Co ok zijn voor 22 procent in han den van het Amerikaanse Carl son Companies, die zijn stuk ken al heeft toegezegd. De res terende aandelen koopt C&N van Westdeutsche Landesbank Girozentrale en het Duitse con cern Preussag, dat in Nederland Travel Unie (Holland Interna tional en Arke) heeft. Preussag bezit 50,1 procent van de aandelen Thomas Cook. In mei kaapte het voor omgere kend 6,6 miljard gulden Thom son Travel, de grootste Britse reisonderneming, voor de neus van C&N weg. Om aan eventuele bezwaren van de concurrentieautoriteiten tegen deze overname tegemoet te komen, besloot Preussag zijn belang in Thomas Cook van de hand te doen. Topman Frent- zen vond dat spijtig, maar hij noemde de aankoop van Thomson een unieke mogelijk heid om de vooruitzichten te verbeteren. Preussag, eens metaal- en machinebouwreus, is nu de grootste touroperator in Euro pa. In oktober kocht het een belang van 34,4 procent in de Franse reisorganisatie Nouvel- les Frontières. Dat belang wordt in stappen opgebouwd tot maart 2002 met een optie om een meerderheidsbelang te ver werven. beemster Als een hongerige veelvraat 'graast' een oogstmachine over een veld met boerenkool in het Noord-Hollandse Beemster. De stronken worden met de hand afgesneden en in de machine gegooid die ze vervolgens keurig rangschikt in bakken. Door de toepassing van nieuwe bloemkoolrassen hoeven de boeren niet meer te wachten met het oogsten totdat de vorst over het land is geweest. Overigens is daar met de hui dige hoge temperaturen ook nog geen uitzicht op. foto anp paul vreeker den haag gpd agp» optimische inschattingen de verkoop van Pokémon- ïlkaarten hebben de Ameri- ise speelgoedfabrikant Has- in de problemen gebracht, bedrijf heeft te grote voor- ;n en verwacht dit jaar ver te boeken. voorraden Pokémon- rten liggen opgestapeld bij iterbedrijf Wizards of the st, dat vorig jaar is overge- ïen. Hasbro treft een voor- ing van 187 miljoen gulden verouderde kaarten af te ijven. In oktober legde het rijf al 350 miljoen opzij om eorganiseren. Toen kondig iet aan 500 banen te schrap pen. Daar komen nog eens 250 ontslagen bij, aldus de speel goedfabrikant. Niet alleen Pokémon-kaarten zijn debet aan de verslechterde resultaten. Ook maakt Hasbro melding van verzwakking van zijn activiteiten in de VS. Om de problemen het hoofd te bieden heeft Hasbro een koper gevon den voor zijn verlieslijdende in ternetactiviteiten. Het Franse Infogrames Entertainment neemt voor zo'n 250 miljoen Games.com en Hasbro Interac tive over. Hasbro, dat ook de Super So aker, Tonka en Playskool op de markt brengt, ging gisteren on deruit op Wall Street. Het aan deel daalde ruim 20 procent. leidschendam gpd De chemische industrie in Nederland be leeft historisch goede tijden. De omzet van deze industrietak steeg met 18 procent tot 70,8 miljard gulden. Dat is de hoogste om zet in de geschiedenis. De stijging is gro tendeels te verklaren uit de gestegen olie prijs. De productietoename bedroeg 6 pro cent. Komend jaar verwacht voorzitter Lin- se van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) een verdere productiegroei van 4 procent. De basischemie deed de beste zaken. De ze productie van grondstoffen is in Neder land (vooral in Rotterdam en Moerdijk) het sterkst vertegenwoordigd. De productie groei bedroeg daar 8 procent. Dat is voor een groot deel te danken aan de ingebruik name van een nieuwe fabriek van Shell en BASF in Moerdijk en het opstarten van een nieuwe fabriek van Dow Chemicals in Ter- neuzen. In totaal werd dit jaar voor 4,8 mil jard gulden in de chemie geïnvesteerd. Dat was 12 procent meer dan vorig jaar. Linse: ,,Er was een aantal jaren waarin Nederland in de chemie minder snel groei de dan in de rest van Europa. De vraag naar basisgrondstoffen neemt nu zo sterk toe, dat de productiecapaciteit zijn grenzen heeft bereikt en uitbreidingen nodig zijn." Nederland is sterk in de basischemie om dat het aan zee ligt en omdat het de meest efficiënte plek is om grondstoffen naar het achterland te vervoeren, zo schetst Linse. De export steeg met 20 procent en vond met name zijn weg naar Duitsland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië. Ondanks de gestegen omzetten is de werkgelegenheid dit jaar met 500 personen tot 78.000 werknemers. De chemi sche bedrijven besteden steeds meer dien sten uit, zodat arbeidsplaatsen binnen de sector verdwijnen. Een zorg is momenteel het sterk dalende aanbod van goed opgeleid personeel. ,,Er is duidelijk gebrek aan belangstelling voor chemiestelt de VNCI vast. „Een duidelijk teken hiervoor is, dat de helft van de pro motieplaatsen aan Nederlandse universi teiten wordt bezet door buitenlanders." Andere zorg is de noodzakelijke ruimte om nieuwe chemiebedrijven in Nederland te huisvesten. „Als zich een grote investeer der aandient, vindt die geen plek meer in Nederland. Daar is een groot terrein voor nodig. Een Tweede Maasvlakte is een goede zaak, ook vanuit veiligheidsoverwegingen", zegt technisch directeur Veenenbos. Bouwwerkgevers: Eis zes procent absurd ve. „De olieprijzen zijn gigan tisch gestegen. Daardoor zijn alle bouwmaterialen duurder geworden. Alleen al de prijs van beton is de laatste maanden met 20 procent gestegen. Ande re materialen stegen met ge middeld 10 procent", klaagt hij. Van Hove zegt absoluut niet te begrijpen waarom nou uitge rekend hij een looneis van 6 procent voor zijn kiezen krijgt. FNV Bouw vindt de looneis van zes procent zeer verant woord. „Als je de cijfers van het Economisch Instituut voor de Bouw bekijkt, zie je dat die ruimte er is", zegt onderhande laar Dick van Haaster. Ook de Hout- en Bouwbond CNV eist zes procent meer loon. Het ver schil is echter dat het CNV vier procent structureel wil en daar naast twee procent welvaarts toeslag. „Die kan weer worden afgeschaft als het iets minder gaat met de economie", zegt de woordvoerder. De onderhandelingen begin nen volgende week. De werkgevers in de bouw vin den de looneis van zes procent van de bouwbonden absurd. Vier procent is al te veel. Dat maakte het Algemeen Verbond voor het Bouwbedrijf (AVBB), gisteren bekend. Ook verwijzen de werkgevers het voorstel van FNV Bouw, om de rol van de ondernemingsraad te verande ren, naar de prullenbak. „Zes procent voor de bouw vakkers? Dat nooit!", zegt werk geversonderhandelaar Frans van Hove. Volgens hem spiege len de bonden de situatie in de bouw veel rooskleuriger voor dan hij is. „De bouwbedrijven maken helemaal geen torenho ge winsten. Sterker nog de win sten zijn aan de magere kant. Veel bedrijven boeken amper vier procent winst. Als je daar een loonsverhoging van zes procent uit moet betalen, kun je de deuren wel sluiten." Bovendien moeten de bouw bedrijven het komende jaar op hun hoede zijn, meent Van Ho- NS hebben er 3.000 moderne zitplaatsen bij rlem g veelgeplaagde NS hebben er leze drukke donkere dagen lichtpuntje bij. De in Haar- gevestigde dochteronder- ting Nedtrain heeft gisteren eerste gemoderniseerde Ip- ity's met extra veel zitplaat- gepresenteerd. Vanaf deze tnd komen de eerste van de 'al vernieuwde treinen het or op. 'e 316 twintig jaar oude In- ity-rijtuigen (met in totaal 'O zitplaatsen) zijn onher- baar veranderd. Ze zijn ifortabeler en vriendelijker de uitvoering die begin ja- tachtig het spoor op kwam. interieur is veel lichter, ter- het saaie grijze linoleum op vloer verruild is voor twee on geel. De fauteuils in de klas zitten door de stoffen loding (met leren hoofd- jn en leuning) prettiger. En is meer beenruimte omdat stoelen dunner zijn dan de ige versie. Ook aardig om te 'on: de omkiepende vuilnis bak heeft plaats gemaakt voor een exemplaar dat robuust aan de wand is getimmerd. De reiziger in de le klas zal het verstellen van de stoelen moeten missen. Maar daarvoor NS zeggen niet te hebben voor in de plaats zijn ruime, leren zien dat het gebruik van de lap- fauteuils teruggekomen. In de top zo'n hoge vlucht zou ne- lste klas zijn nu ook laptop- men. Daarom moet de 2de klas aansluitingen aangebracht. De zo'n aansluiting vooralsnog ontberen. Naast het ruimere en meer luxe interieur is er ook ge in vesteerd in een moderne ven tilatie en airconditioning. Ge volg is wel dat de ramen niet meer open kunnen. Op een raam na in geval de airco of ventilatie uitvalt. Eigenlijk, erkent NS-directeur Tjibbe Stelwagen, hadden de rijtuigen al in september het spoor op gemoeten. Maar om dat het een nieuwe ervaring is voor de gereorganiseerde werk plaats in Haarlem, duurde het toch wat langer. Voorlopig heeft NedTrain de handen vol aan NS-treinen die meer dan ooit slijten vanwege de onvoorziene reizigersgroei. Maar op termijn wil het nieuwe bedrijf ook de boer op in ande re Europese landen om van ou de treinen weer eigentijdse exemplaren te maken. Deze order van 316 rijtuigen (kosten 300 miljoen gulden) is het eerste grote project van NedTrain, zegt scheidend di recteur Stelwagen. BEVERLY HILLS ANP Na Tuvalu heeft weer een eilandje zijn inter- net-domeinextensies in de verkoop gedaan. Een Amerikaanse zakenman brengt vanaf maandag domeinnamen met de extensie.mu op de markt. David Sams kocht ,mu voor een 'onbekend bedrag van het dunbevolkte Mau ritius, om er muzieksites mee te trekken. Kleine en dunbevolkte landen als Tuvalu (.tv), Cocos Islands (.cc), West-Samoa (.ws) maken zelf nauwelijks gebruik van hun land codes op internet. Een land krijgt die exten sies in eerste instantie na aanmelding bij het domeinbureau Internic. Zo heeft Nederland de extensie.nl in bezit. Maar het staat landen vrij om die extensies weer van de hand te doen. Vooral ministaatjes spekken op die ma nier de staatskas. Dat bewees de deal die het Amerikaanse bedrijf Dot TV begin oktober met de Tuvalu- eilanden sloot. Het bedrijf kocht voor 50 mil joen dollar de .tv extensie over en registreerde inmiddels meer dan 100.000 aanvragen uit al le delen van de wereld. De prijzen van .tv-ex- tensies beginnen bij 100 dollar maar lopen op tot 250.000 dollar of meer. Onlangs sloot Dot TV een overeenkomst met Network Solutions, een grote speler op de domeinenmarkt. In Nederland maakt een stel Zeeuwse 'wizzkids' gebruik van de extensie van de Virgin Islands: .vg. Afgelopen zomer reserveerden ze alle 'se cond level' domeinen met de extensie nl.vg. Voor 25 gulden per jaar komen particulieren in het bezit van een eigen domeinnaam, bij voorbeeld www.jansen.nl.vg. Inmiddels ma ken enkele duizenden Nederlanders gebruik van de domeindienst, zo laat een woordvoer der weten. De interesse voor opvallende landen-exten- sies is verder verklaarbaar door de krapte bij de uitgifte van de huidige extensies, waaron der .com, .org en .net. En veel bedrijven ho pen met een extensie die aansluit op hun be drijfstak ook meer bezoekers op hun site te krijgen. De .mu extensie moet vooral beheerders van muzieksites trekken. Vandaar dat de Amerikaanse zakenman Sams zijn website www.dot.mu. voorziet van illustraties van elektrische gitaren, felgele bolides en dames in bikini's. 'The domain that rocks' moet bin nen een jaar 100.000 registraties hebben, hoopt Sams. Een standaarddomein kost be drijven 130 gulden per jaar. Een rijtuig eerste klas van een van de vernieuwde Intercitytreinen bij Nedtrain in Haarlem. 1 foto united photos de boer poppe de boer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9