Schroder: Diermeel definitief verbieden Kandidaatlanden EU zetten leiders in Nice onder druk iescu zoekt contact iet ultranationalisten Buitenland Ghana neemt afscheid van Rawlings Rellen beheersen straten van Nice toch Oostenrijkers willen referendum over EU IDAG 8 DECEMBER 2000 'J onunissie steunt gratieverzoek Pope d you* De Presidentiële Commissie van Rusland, een advies zei [aan van president Poetin, heeft haar steun uitgesproken dn >r gratie voor Edmond Pope. De Amerikaan werd woensdag gens spionage tot twintig jaar veroordeeld. De 54 -jarige Pope d Poetin gisteren om gratie gevraagd. Hij zou hebben gepro efd informatie te krijgen over een Russische onderwaterraket. Amerikaan ontkent dat. Pope zit sinds april vast. De Ver- j j jgde Staten hebben Rusland in augustus gevraagd Pope vrij te n, omdat hij aan kanker lijdt. Zijn proces werd enkele malen ;esteld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al- jght vroeg haar Russische collega Ivanov woensdag opnieuw vrijlating. - eroemde bestelauto wordt geveild De gele bestelauto die op 30 november dozen met stem- rittén uit zuidelijk Florida naar de hoofdstad Tallahassee is te koop. De firma Ryder, die de één jaar oude Ford had |huurd, laat hem via Yahoo op internet veilen. De opbrengst it naar het Amerikaanse Rode Kruis. De auto werd door talrij- jnedia gevolgd, onder meer met helikopters, toen er op last rip een rechter 460.000 stembiljetten van Palm Beach naar het ia 700 kilometer noordelijker gelegen Tallahassee mee wer- gereden. Volgens de media in Florida hebben niet meer zo :1 mensen naar een auto zitten kijken sinds de achtervolging O.J. Simpson, in 1994 in Californië. Op de Ford F350 kan tot IS: december worden geboden. iraëlische vrouw gedood op Westoever i?ALEM Op de Westoever is vanmorgen een Israëlische iuw doodgeschoten. Twee andere mensen raakten gewond, slachtoffers zaten in een auto, die bij de nederzetting Kiryat ia vanuit een andere auto onder vuur werd genomen. De da- s ontkwamen. Bij een soortgelijke aanslag raakten donder- drie Israeli's gewond. Gisteren riep Marwan Barghouti, lei van de paramilitaire vleugel van de Fatah-partij van Yasser dat, de Palestijnen op tot twee 'dagen van woede' om het be- van de Palestijnse opstand in 1987 te herdenken. De eenhe- 11 van Barghouti leidden de eerste fase van de huidige ge- Idsgolf, die eind september losbarstte en sindsdien bijna 300 nsen het leven heeft gekost, merendeels Palestijnen. jsnië gaat banden aan met Belgrado ajevo De voormalige Joegoslavische deelrepubliek Bosnië- rcegovina gaat officieel diplomatieke betrekkingen aan met resterende Joegoslavië. Dat heeft het gezamenlijke Bosni- e presidentschap gisteren besloten. Hierdoor moet het mo- ijk worden om de problemen die zijn ontstaan door de opde- ;van Joegoslavië en de daarop volgende burgeroorlogen »ller en definitief op te lossen. Vorige maand bezocht de Joe- lavische minister van buitenlandse zaken Svilanovïc Saraje- Hij pleitte toen voor het spoedig aangaan van diplomatieke iden. De landen hebben nooit ambassadeurs uitgewisseld ds het uiteenvallen van Joegoslavië in 1991. eduwe journalist klaagt Pinochet aan riAGOJoyce Horman, de weduwe van de in Chili vermoorde erikaanse journalist Charles Horman, heeft gisteren in Santi- een klacht ingediend tegen Augusto Pinochet, de voormali- iictator van het Zuid-Amerikaanse land. Horman werd kort de staatsgreep van Pinochet in 1973 gearresteerd en opgeslo- in het nationale stadion, waar politieke gevangen werden zameld. Zijn lot stond centraal in de film 'Missing', die ging rde staatgreep in Chili en de goede verstandhouding van de ipplegers met de Amerikanen, de CIA in het bijzonder. Fami- eden vonden Hormans lijk enkele dagen na zijn aanhouding, tadden bij hun zoektocht geen enkele medewerking gekre- van de Amerikaanse ambassade in Santiago. egoslavië eist ingrijpen KFOR ■rado Joegoslavië heeft gisteren geëist dat de internationale desmacht KFOR etnisch-Albanese rebellen uit de aan Koso- ;renzende Presevo-vallei zet. Gebeurt dit niet, dan zal het ^oslavische leger ingrijpen in de vallei, aldus premier Zoran c tijdens een spoedzitting in het parlement. KFOR is niet ge- chtigd het vijf kilometer brede gebied binnen te gaan, en ft Joegoslavië daar herhaaldelijk op gewezen. Volgens Bei- do zijn de rebellen echter afkomstig uit Kosovo. Zizic zei het )R aan te rekenen dat de 'Albanese terroristen' de Presevo- ei hebben kunnen binnendringen.'Het gebied werd na de VO-bombardementen van vorig jaar gedemilitariseerd, om buffer te vormen tussen Kosovo en Servië. In de vallei wo- voornamelijk etnische Albanezen, net als in Kosovo. oodweer treft Britten en Spanjaarden jenNieuwe zware regenval heeft gisteren op verschillende itsen in Groot-Brittannië tot overlast geleid. Het zwaarst ge- flën zijn het zuidwesten van Engeland en het westen van les. Wegen raakten onbegaanbaar, spoorverbindingen kon- i niet meer worden gebruikt en in een aantal plaatsen pomp- le brandweer water uit de straten om te voorkomen dat bui en bedrijven zouden onderlopen. Voor 24 rivieren geldt dat tuiten hun oevers kunnen treden, waaronder de Ouse'in kshire, die in oktober ook al voor ernstige overstromingen gde. Door hevig noodweer zijn in het noorden van Spanje mensen omgekomen. Ze stortten met hun terreinwagen in ravijn van 300 meter diep, nadat de auto door de hevige n id van de weg af was geblazen. J 'eer geen akkoord over klimaat in awa» Onderhandelaars van de Verenigde Staten en Europa er in het Canadese Ottawa niet in geslaagd alsnog tot een toord te komen over maatregelen om het klimaat te bescher- n. Twee weken geleden mislukte de VN-klimaatconferentie )en Haag. De bijeenkomst in Canada vond achter gesloten iren plaats en moest de weg vrijmaken voor een ministers- iferentie op 16 en 17 december in Oslo. De kans dal die nog )rgaat, is vrijwel verkeken. De klimaatconferentie in Den ig liep vast op onenigheid tussen de Verenigde Staten en de die ook nog intern verdeeld was. Volgens de EU weigerden VS maatregelen te nemen die de uitstoot van het broeikasgas ildioxide (C02) werkelijk verminderen. loemeense presidentskan- at Ion Iliescu sluit samen- ïng van zijn Sociaal-Demo- sche Partij (PDSR) met de temrechtse partij Romania (Groot-Roemenië) niet er uit. Hij zei dit gisteren - n het Roemeense persbu- i Rompres. „Romania Mare igenwoordigt drie miljoen ■rs en moet haar opdracht st parlement vervullen", al- Hiescu. De ex-communist t het zondag tijdens de tie ronde van de presi- sverkiezingen opnemen te- de voorzitter van Romania Corneliu Vadim Tudor. ens waarnemers is het mo- Iliescu met zijn nieu- strategie aanhangers van or probeert weg te lokken. nu toe heeft hij samenwer- uitgesloten. escu maakt volgens een accra» Kiezers in het West-Afri kaanse Ghana brengen hun stem uit voor een nieuwe president. De verkiezingen van gisteren be tekenen het einde van het tijd perk van de charismatische Jerry Rawlings, een voormalige ge vechtspiloot die negentien jaar de dienst uitmaakte in Ghana, en die pas in het laatste deel van zijn bewind democratische idea len is gaan aanhangen. Een nieu we termijn van vier jaar wordt Rawlings door de grondwet niet toegestaan. Nu Rawlings zelf niet meedoet, koesteren opposi tiepartijen hoop dat zij het roer van het regerende Nationale De mocratische Congres kunnen overnemen. Tegen Rawlings' vi ce-president en beoogde opvol ger John Atta Mills hebben zij zes kandidaten in het veld ge bracht van wie de in Groot-Brit- tannië opgeleide jurist John Agyekum Kuffuor, bij de verkie zingen van 1996 tweede, de hoogste ogen lijkt te gooien. Wie er ook wint hij heeft het economisch tij tegen. De eens bloeiende economie van Ghana is zwaar getroffen door de gekel derde prijzen van zijn belangrijk ste exportproducten cacao en goud, terwijl de prijzen voor te importeren olie sterk zijn geste gen. De opkomst was gisteren hoog, en incidenten zijn er vrij wel niet geweest. FOTO EPA ISSOUF SANOGO 'Spanningen in Zuid-Afrika na verkiezingen' JOHANNESBURG Rtr-ANP De winst van de overwegend blanke Democratische Alliantie tijdens de gemeenteraadsver kiezingen in Zuid-Afrika, afge lopen dinsdag, vergroot de raci ale en sociale spanningen in het land. Dat vindt Richard Cal- land van het Zuid-Afrikaanse Instituut voor Democratie. Uit de gisteren verschenen voorlo pige einduitslag blijkt dat het regerende ANC van president Mbeki de verkiezingen welis waar heeft gewonnen, maar dat de aanhang afbrokkelt. Het ANC komt uit op 59 pro cent. De Democratische Allian tie (DA), een vijf maanden oud samenwerkingsverband van de vooral blanke Democratische Partij (DP), de Nieuwe Nationa le Partij (NNP) en de kleine Fe derale Alliantie, komt op 23 procent uit. De DP behaalde bij de vorige lokale verkiezingen 3,4 procent, de NNP 18 pro cent, het ANC 58 procent. Het succes van de DA is te danken aan een succesvolle mobilisatie van vooral blanke kiezers en kiezers van gemengd ras. Het wegblijven van zwarte kiezers uit onvrede met het be leid van Mbeki speelde de DA ook in de kaart. Veel zwarten vinden dat er weinig terecht komt van Mbeki's beloften. „Mbeki herintroduceerde de rassenkwestie in de politiek. Met zijn nadruk op rijke blan ken tegenover arme zwarten komt deze uitslag vooral op zijn bordje terecht", vindt Willie Breytenbach van de faculteit Politieke Wetenschappen van de Stellenbosch Universiteit. „Toen het ANC nog onder lei ding van ex-president Mandela stond, kon de partij met de zo geheten regenboogpolitiek be ter bruggen slaan tussen de ver schillende etnische groepen." Duitse kanselier beroept zich op steun overige EU-leiders De Duitse kanselier Schroder beroept zich op steun onder de Europese leiders, bijeen in Nice, voor een definitief verbod op het gebruik van diermeel in alle veevoer in de EU. De Europese landbouwministers werden het maandag eens over een verbod voor zes maanden. De Europese leiders vinden dat te kort, zo zei Schroder gisteren. Vol gens premier Kok waren echter maar enkele leiders die mening toegedaan. NICE DPA-Rtr-AFP-ANP Niemand kan het zich volgens Schroder voorstellen dat de ban na zes maanden wordt opgehe ven. „Er moet en zal een defini tief verbod komen", zei hij, de Duitse inzet onderstrepend. Berlijn heeft sinds de recente ontdekking van de eerste geval len van de gekke-koeienziekte (BSE) op eigen bodem diermeel als grondstof voor alle veevoer in de ban gedaan. Diermeel wordt gezien als de belangrijkste besmettingshaard van BSE. De Duitse minister van landbouw Funke stemde dan ook tegen het tijdelijke ver bod waartoe zijn EU-collega's maandag besloten, omdat het hem niet ver genoeg ging. Maar hij was de enige, met zijn Finse collega die de maatregel juist weer te ingrijpend en te duur vond. Premier Kok zei dat de Euro pese leiders tijdens een discus sie over voedselveiligheid het besluit van de landbouwminis ters hebben overgenomen. „Enkele leiders plaatsten daar na enkele kanttekeningen", al dus Koks woordvoerder. De leiders waren het er wel zonder uitzondering over eens dat Europa niet te diep in de beurs moet tasten voor anti- BSE-maatregelen. Iedereen vond dat het plafond voor de landbouwuitgaven in de vorig jaar in Berlijn afgesproken meerjarenbegroting (2000- 2006) moet worden gerespec teerd, zei Kok. De ministers van landbouw spraken af dat er geen Europees geld komt om de diermeelindu- strie te ondersteunen, maar wel steun om koeien op te kopen en te vernietigen. Dat kan bin nen de landbouwbegroting dankzij een meevaller van 1,2 miljard euro. Landbouwcom missaris Fischler waarschuwde dinsdag echter dat gemorreld moet worden aan 'Berlijn' als het rundvleesverbruik dit jaar met meer dan 10 procent daalt. Nederland gaat het besluit van de landbouwministers over diermeel overigens versneld uitvoeren. Het verbod zou hier al over ëen week moeten in gaan, en niet op de Europese datum van 1 januari. Zo kun nen de boeren er voor zorgen dat ze in het nieuwe jaar geen verboden voer meer in huis hebben, zodat de overheid geen dure terughaalactie hoeft uit te Ondanks alle spanningen was er in Nice ook tijd voor een ontspannen moment. Bij de voorbereiding van de traditionele 'familiefoto' lacht de Britse premier Blair (midden voor) samen met een niet zichtbare leider om zijn Nederlandse collega Kok. De Duitse kanselier Schroder kijkt op de voorste rij mee, met achter hem de Portugese minister van buitenlandse zaken Gama (links) en diens Duitse collega Fischer. FOTO AP REMY DE LA MAUVINIERE HENK GLIMMERVEEN-HETTY VAN ROOU Als de Europese top in Nice een fiasco wordt, is de eenheid van Europa in gevaar en gaat een historische kans verloren. Die krachtige waarschuwing kwam op de top in Nice gisteren van de twaalf kandidaat-leden van de EU. Die zijn stuk voor stuk bang dat de uitbreiding van de Unie op de lange baan gaat als de top van Nice mislukt. De Poolse president Buzek voerde de druk hoog op, en sprak van een 'morele verplichting' voor de Europese leiders om een ak koord te bereiken. De regeringsleiders en staats hoofden van de dertien kandi daat-landen kregen gisteren in Nice ieder vijf minuten om de Europese leiders ervan te over tuigen dat Nice niet mag mis lukken. Polen (40 miljoen inwo ners), Tsjechië (10 miljoen) en Hongarije (10 miljoen inwo ners) mikken op toetreding tot de Unie op 1 januari 2003. „Een negatief besluit in Nice zou in Hongarije absoluut niet begrepen worden en tot grote verwarring leiden", waar schuwde de Hongaarse premier Viktor Orban. „De Unie mag nu geen nieuwe obstakels opwer pen. De eerste verkiezingen voor het Europees Parlement in Hongarije vinden plaats in 2004." Ook Buzek waarschuwde voor de gevolgen van uitstel in Polen: „De publieke opinie mag zich niet tegen de EU keren." De toetredende landen hebben hun hoop gevestigd op Zwe den, het land dat vanaf 1 janua ri voorzitter is van de Europese Unie. De Zweedse premier Persson heeft de uitbreiding bovenaan de agenda voor het komende halfjaar geplaatst. Een vastbesloten Buzek wist gisteren precies hoe het verder moet: „Laat de regeringsleiders de toetreding van Polen snel mogelijk maken. Dan praten wij vanaf 2003 op voet van gelijk heid mee over de hervorming van het landbouwbeleid." De hervorming van de landbouw in het voormalige Oostblok gaat de EU miljarden kosten, zo vre zen de EU-lidstaten. Maar niet alle regeringslei ders uit het voormalige Oost blok legden het mes op tafel. Premier Mikulas Dzurinda van Slowakije verkeerde in een eu forische bui: „Voor het eerst heb ik voor dit Europese forum mijn mening kunnen geven." Slowakije heeft lange tijd in de Europese wachtkamer gezeten vanwege de extreme politiek van Vladimir Meciar, de voor ganger van Dzurinda. Nu zat hij plotsklaps aan tafel met Jac ques Chirac, Gerhard Schroder en Tony Blair. Het werd de klei ne Slowaak kennelijk iets te veel. opiniepeiling van het Roe meense onderzoeksbureau IR- SOP grote kans de tweede stemronde te winnen. Volgens de enquête zou 69 procent op hem stemmen, terwijl 31 pro cent een voorkeur geeft aan Tu dor. Van de ondervraagden is 55 procent tegen een coalitie van de PDSR en Romania Mare. De beide partijen hebben in het verleden al samengewerkt. Tus sen 1992 en 1996 vormden de PDSR en Romania Mare de re gering. Tot begin deze week heeft de PDSR onderhandeld met de Nationale Liberale Par tij, de Democratische Partij en de partij van de Hongaarse minderheid UMDR over sa menwerking. De partij probeer de een minderheidsregering te vormen die in het parlement kon rekenen op de steun van de andere drie. Drie dagen geleden werden de onderhandelingen afgebroken. NICE HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De rellen die internationale conferenties de laatste tijd begeleiden, hebben on danks alle veiligheidsmaatregelen gisteren ook Nice in hun greep gekregen. Op ver schillende punten in de Zuid-Franse stad trad de politie hard op tegen betogers die vernielingen aanrichtten tijdens demon straties tegen de EU-top. Vanmorgen was het daarentegen opvallend rustig. Vooral in de ochtenduren ging het er gis teren fots aan toe. Bij de Place de la Con corde, het plein dat toegang verschaft tot het congresgebouw Acropolis, hadden zich 's ochtends vele honderden betogers verzameld, die probeerden met geweld het vergadercentrum te bereiken. De poli tie, met veel personeel aanwezig, zette on middellijk traangasgranaten en een water kanon in. In een mum van tijd hing er een enorme walm rond de Acropolis. Presi dent Chirac snoot omstandig zijn neus en premier Jospin liep met rode ogen de ver gaderzaal binnen. De verjaagde betogers hadden vervolgens in de door de bewoners van Nice verlaten straten het rijk alleen. Ze koelden hun woede op symbolen van de bezittende klasse: banken, verzekeringsmaatschap pijen en dealers van Jaguar en Volvo. Bij een filiaal van de BNP-bank ontstond een brandje. Brandweerlieden die het vuur probeerden te blussen, werden tegenge houden, waarna de oproerpolitie ander maal in actie moest komen. Twintig agen ten raakten gewond, van wie een ernstig. Volgens de politie waren de betogers goed voorbereid op de wanordelijkheden. Ze hadden honkbalknuppels bij zich, alsme de ijzeren staven en molotov-cocktails. Het bleef daarna de hele dag onrustig in Nice. In het begin van de middag braken bij het station gevechten uit tussen politie en betogers. Rond vijf uur werden ander maal traangasgranaten afgevuurd nabij de Avenue Jean Médecin, nabij het congres gebouw. Ongeveer honderd betogers had den bezit genomen van de straat en be lemmerden de voortgang van het verkeer. Het was op dat moment spitsuur en de' betreffende Avenue is een belangrijke schakel in het wegennet van Nice. De poli tie sommeerde de circa honderd betogers tot tweemaal toe te verdwijnen en toen daaraan na een kwartier nog geen gevolg werd gegeven, werd hard ingegrepen. De Franse president Chirac toonde zich uitermate verbolgen over de rellen. „Er zijn dingen ernstig fout gegaan. Er zijn po litieagenten gewond geraalct door geweld van betogers, en de brandweer is de toe gang geweigerd tot een brand. Dit is de democratie onwaardig", zo verklaarde hij. De voorzitter van de Europese Commissie, Romano Prodi, was al even kwaad: „On duldbaar en onaanvaardbaar", luidde zijn reactie. WENEN Rtr-ANP De Oostenrijkse bevolking gaat waarschijnlijk naar de stembus voor een referendum over de vraag of Oostenrijk de Europese Unie moet verlaten. De petitie die om zo n referendum vraagt, heeft twee keer zoveel handte keningen opgeleverd dan nodig is, zo meldde het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken gisteren. De nationale petitie, die is opgezet door een onafhankelij ke groep met EU-tegenstanders en dierenbeschermers, is on dertekend door 194.000 Oos tenrijkers. Dat is 3,3 procent van de 5,7 miljoen stemgerech tigden. Veel Oostenrijkers heb ben hun vertrouwen in de EU verloren toen veertien lidstaten sancties instelden vanwege de extreemrechtse partij van Jörg Haider. Uit een enquête onder duizend mensen bleek destijds dat tweederde de strafmaatre gelen onterecht vond. Haider heeft gezinspeeld op het vertrek van zijn land uit de Unie. In 1994 stemde tweederde van de bevolking voor deelna me aan de EU. Dat leidde tot het lidmaatschap van Oosten rijk 1995. Volgens de organisa toren van de petitie zijn belof ten die voor het lidmaatschap waren afgesproken niet nage komen, zoals een pleidooi voor het behoud van de Oostenrijkse munteenheid, de schilling.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7