Klaas Wilting neemt afscheid Gesprek van de Dag Harry Potter Vlaamse jongeren godvrezend en vrij braaf Haar op hun tanden VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 ^NiiinciiRiar Vannacht om twaalf uur verschijnt het vuistdikke vierde deel uit de Harry Potter reeks. Uit orthodox-protestante hoek klinken net als bij het verschijnen van de vorige delen waarschuwende geluiden; de Vereniging Bijbel en Onderwijs in Amersfoort publiceert zelfs een brochure. Harry Potter zou vol staan met reclame voor magie, spi ritisme en waarzeggerij, zaken die orthodoxen onder de noemer 'occultisme' plaatsen. En occultisme leidt vol gens veel christenen regelrecht naar de Satan. Helemaal onbegrijpelijk zijn de argumenten uit ortho dox-christelijke hoek niet. Schrijfster J.K. Rowling weegt haar woorden beslist niet op een goudschaaltje en spaart haar lezertjes niet. Die krijgen te maken met niet bepaald kinderachtige zaken: Harry Potter leeft in een wereld die bevolkt wordt door demonen, kwijlende spookhonden en geesten van vermoorde en onthoofde overledenen. In deel drie figureerden in zwarte mantels gehulde sinistere wezens met de naam dementoren, die als psychische vampiers het levensgeluk uit hun slacht offer zuigen. Over hun lege oogkassen groeit dun vel, maar hun mond is een rochelend gat waarmee ze de ziel uit hun tegenstanders slurpen, een 'lot erger dan de dood'. Evenmin onthoudt Rowling de lezer een dosis moord en doodslag. Harry wordt in zijn herinnering geplaagd door de stem van zijn moeder, die een duivels magiër om ge nade smeekt, vlak voordat deze Harry's ouders om zeep brengt. De altijd luchtige en relativerende toon kan bij christe nen misplaatst overkomen. Het probleem is dit: Schrijf ster Rowling gelooft niet dat geesten en magie werkelijk bestaan: orthodoxe protestanten des te meer. Voor hen kan occultisme daarom nooit onderwerp van vrolijke fictie zijn. Voor Rowling wel - magische spreuken ma ken bij Potter deel uit van het dagelijks bestaan. Ver vloekt worden is voor de romanfiguren niet vervelender dan voor ons een rood stoplicht. Harry pakt de bezem net zo makkelijk als anderen hun Opel Corsa. Hoewel de stijlelementen een trap zijn tegen het gevoe lige been van orthodoxe christenen, moet de moraal hen toch aanspreken. Net als bij het (ook bij christenen omstreden) boek In de Ban van de Ring gaat het over de strijd tussen Goed en Kwaad. En bij Harry Potter heb ben kwade krachten immer het nakijken. De goedmoe dige rector van de tovenaarsschool, die een baard draagt en achter de schermen de zaakjes bestiert, zorgt dat uit eindelijk alles weer goed komt. Daarin lijkt hij zelfs wel wat op God. jm t'lox isiv Ik staan achter je Het mooiste moment van Big Brother zat gisteravond aan het slot van de uitzending. Koos, de 'opa onder de bewoners van het huis in Almere, mocht in de dagboek- kamereven met zijn vrouw Els praten. Koos had de hele dag in spanning gezeten, want hij dacht dat hij weggestemd zou worden. Dat gebeurde niet. Leidenaar Ferdi moest het veld ruimen. Maar Koos had aan de spanning een getormenteerd gemoed overgehou den. En daardoor werd het een weliswaar kort, maar prach tig gesprek. Wij zijn allemaal heel trots op je Koos", zei Els. ,,Dat mag niet, Els. Dat mag niet", zei Koos met een ge kwelde blik in de ogen. Er viel een ongemakkelijke stilte. Els wist blijkbaar niet dat zij niet trots mocht zijn op haar man. Maar Els hernam zich. „Ik staan achter je Koos", snikte ze met het hoofd naar beneden. Er biggelde een traantje over haar wang. „Dat weet ik Els, dat weet ik", zei Koos. „Dank je wel. Opvallend was, dat het op de exit-avond, zoals ze dat bij Big Brother noemen, zc ongeveer het enige gesprekje was waarin hele zinnen te beluisteren waren. Of nee. Ferdi had, na zijn nominatie en onder invloed van een paar kelkjes rurh, tussen al zijn 'fuckingshits'en godslasterlijke vloeken door, ook een hele zin uit zijn strot geperst. Hij kwam in delen, maar er zaten een kop en een staart aan. „Ze kunnen allemaal in de fucking eh sloot vallen. Maar de vocabulaire van de deelnemers is over het alge meen toch vrij beperkt. Robin was ook genomineerd, maar mocht blijven. En wat zei hij? „Man! Ik zat hele maal te shaken! Man! Sooooo! Pooooo! Man!" Desiree deed ook een duit in het zakje. „Gossiepietje zeg hé? Ongelofelijk", zei ze. Even later schoof Ferdi aan bij presentator Beau van Er ven Dorens in de studio. Aan welke momenten in het Big Brotherhuis had hij nou de best herinneringen, wilde Beau weten. „Nou", zei Ferdi na lang nadenken, „ja eh aan het hele geheel. Wil zou gierend van de lach uitgeschakeld hebben, als Beau ons niet, aan het eind van de avond een 'emotio neel moment' had beloofd. Dat was dus blijkbaar dat ge sprekje van Koos en Els. Wil was blij dat 'ie was blijven zitten. „Ik staan achter je Koos. Heerlijk. Vlaamse jongeren zijn vrij braaf. Dat blijkt uit een grootschalig onderzoek van de Katholieke Universiteit Leuven onder vijfduizend scholieren tussen 12 en 18 jaar oud. Ze zijn godvrezend, hebben respect voor hun ouders, dro men van een vaste baan en begeven zich niet snel op het verkeerde pad. Bijna de helft van de schoolgaande jeugd is van mening dat gehoorzaam heid en eerbied de belangrijkste deug den zijn, die ouders hun kinderen moeten bijbrengen. Opvallend is dat de jongeren in Vlaanderen vrij linkse denkbeelden hebben over maatschap pelijke vraagstukken als euthanasie, abortus en het homo-huwelijk. Een stuk minder tolerant zijn ze, als het om vreemdelingen gaat. Uit het onderzoek blijkt dat twaalf procent van de jonge ren een uitgesproken negatieve me ning heeft over buitenlanders. Het onderzoek werd gedaan in op dracht van de Vlaamse overheid. Die wilde op die manier een 'foto' laten maken van de hedendaagse jeugd. Het rapport 'Jongeren in Vlaanderen' schetst een beeld van tieners met vrij traditionele opvattingen. Ze zijn ge zagsgetrouw en hechten veel waarde aan orde en discipline. Ze vinden het traditionele gezin nog altijd het beste voor het kind en de opvoeding toch vooral een taak van de moeder. Toch bleek ook dat vier op de tien jon geren vinden dat kinderen net zo goed kunnen opgroeien in een éénouderge zin of bij een homo-koppel. Iets meer dan de helft oordeelt dat een vrouw recht heeft op abortus en dat euthana sie moet kunnen. Ruim 65 procent is van mening dat de kloof tussen arm en rijk te groot is. Meer dan 30 procent van de jongeren heeft politiek een voorkeur voor Agalev, de Vlaamse groene partij. Tegenover deze meer of minder linkse meningen over sociaal-economische thema's staan rechtse ideeën over vei ligheid en gezag. Met de vreemdelin genhaat en sympathieën voor ex treem-rechts valt het volgens de on derzoekers over het algemeen best wel mee. De cijfers staven die conclusie niet helemaal. Zo vindt slechts een kwart van de jon geren dat migranten stemrecht moe ten krijgen. Vijftig procent voelt daar niets voor. De rest is neutraal. Veertig procent van de ondervraagde scholie ren is het niet eens met de stelling dat werkloze Turken zonder meer naar Turkije moeten. Maar daar staat dan weer tegenover dat 29 procent die vraag wel met een volmondig ja beant woordt. Bijna de helft staat niet achter de bewering dat buitenlanders een be dreiging vormen voor de Belgische cultuur, maar 23 procent ervaart dat wel zo. Iets meer dan de helft van de onder vraagde jongeren (meer meisjes dan jongens) is tegenstander van het Vlaams Blok. De extreem-rechtse aan hang onder jongeren zou schommelen rond de twintig procent. Twintig jaar lang was hij het gezicht van de Amsterdamse politie. Over een paar weken neemt Klaas Wilting afscheid en gaat in de vut. Maar Nederland blijft niet van hem verstoken. Als Bekende Nederlander keert hij zeker terug op televisie, het medium dat hem in hoge mate intrigeert. „Als ik zie waar ik ben geweest dan denk ik, Klaas, jongen, dat heb je toch maar allemaal mooi meegemaakt." Als ik wil, kan ik nog dag en nacht werken. Aanbiedingen genoeg. In januari ga ik in elk geval een maand lang niets doen. Verder blijf ik mediatrai ningen geven en ga ik weer iets op tv doen. Er zijn al verschil lende aanbiedingen. Eén ding is nagenoeg rond. Nee, ik zeg nog niets." De laatste zin is Klaas Wilting ten voeten uit. Praten als een waterval, zuinig met informatie. Tikkeltje Mokums accent, want dat Drentse dialect had hem vroeger goed dwars gezeten. De pesterijen waren niet van de lucht toen hij, dertien jaar oud, van Schoonoord naar Amster dam verhuisde. „Ik was een boertje en had zo'n beetje met iedereen ruzie. Ik heb er be hoorlijk op los getimmerd in die tijd. Wilting (57), ruim dertig jaar getrouwd, drie kinderen en sinds een maand grootvader van Daan, is hyperactief. Naast zijn werk als woordvoerder van de Amsterdamse politie zag hij kans zich op vele terreinen te manifesteren. Alles kon, naast zijn intensieve dagtaak. Of het nu ging om voetbal of triatlon in zijn woonplaats Almere, car naval in Amsterdam, de verkie zing van haringman van het jaar, juryvoorzitter van de Gou den Strop of zijn deelname aan een onafzienbare reeks tv-spel- letjes. „Ik verbaas me er zelf ook vaak over. Misschien heeft het te maken met mijn ontvangst des tijds in Amsterdam. Misschien ook dat ik opgroeide in een groot gezin met tien kinderen. Allemaal keiharde werkers en allemaal heel goed terecht ge komen." In 1964 kwam hij bij de Amster damse politie en viel met zijn neus in de boter. Gestationeerd op bureau Leidseplein, tegen woordig coffeeshop de Bulldog, kreeg hij al snel te maken met de tijdgeest van toen: provo's, Maagdenhuisbezetting, de monstraties en later de kraak beweging. „Ik heb in die tijd echt alles meegemaakt, als agent op straat en als ME'er. Ben zelfs eens op het matje ge roepen bij de rijksrecherche. Ik had een pak slaag uitgedeeld omdat iemand stenen gooide naar collega's." Door avondstudie klom hij op tot brigadier. Gaf les op de poli- 'Ik heb dingen meegemaakt waar een ander van droomt' „Ik ben Klaas Wilting gebleven, een doodgewone jongen." tieschool en werd chef bij ver- keersvoorlichting. In 1980 vroeg toenmalig korpschef Valken hem als voorlichter op het hoofdbureau. Een periode waarin het Amsterdamse korps geteisterd werd door corruptie schandalen. Zijn 'finest hour' kwam drie jaar later met de ontvoering van Freddy Heine- ken en diens chauffeur Dode- rer. ,,De aandacht van de media was kolossaal. Ik kwam voor het eerst op televisie, in het NOS Journaal. Een heel bijzondere ervaring." Daarmee was zijn liefde voor camera's geboren. Soms ont vangt hij zes tv-ploegen per dag als weer eens nieuws uit de hoofdstad valt te melden. „De druk op dit korps ten aanzien van publiciteit is groot. Alles wat uit Amsterdam komt, is in teressant. Het heeft met de stad te maken. Alles wordt uitver groot. Als wij een persconferen tie geven, zitten we in alle jour- FOTO CPD IRIS LOONEN naals en halen alle kranten. Bij een soortgelijke zaak ergens an ders is die media-aandacht aanmerkelijk kleiner." Als politiewoordvoerder had Wilting de teugels strak in han den. Collega's opereerden in zijn schaduw. Binnen het koq?s kijkt menig politieman wel uit te praten zonder zijn toestem ming. „Flauwekul", reageert hij. „Ze hoeven maar te bellen en ik sta klaar. Ik ben 24 uur per etmaal bereikbaar, ook in het Kwart Bntr1'1 laat, vrouwen da weekend. Andere korpsen kun nen niet tippen aan wat hier dagelijks uitgaat aan informa tie. Maar ik kan nu eenmaal niet alles vertellen." Wilting, vlot prater maar ge ëmotioneerd als hij te zeer wordt geïdentificeerd met het korps. Zoals in 1985 met de dood in een cel van kraker Hans Kok. Overal verscheen Wiltings kop als moordenaar op affiches. De kraakbeweging kon zijn bloed wel drinken. „We werden enorm bedreigd, ook thuis. Het was uiteindelijk mijn dochter die er een einde aan maakte. Op een avond nam zij zo'n telefoontje aan en vroeg 'waarom bedreigen jullie mijn vader'. Er ontspon zich een heel gesprek over democratie. Daarna was het definitief afge lopen." Vier jaar geleden was het weer raak en werd een poging tot ontvoering van Wilting verij deld. Vermoedelijk een actie vanuit het criminele milieu. „Dan zakt de grond onder je weg. Het hele gezin kreeg per soonsbeveiliging, zelfs als je de hond girig uitlaten. Ik kreeg een auto met stalen platen. Het meest vervelende is dat ze mijn gezin er ook bij betrokken. Maar ze pakken je altijd op je zwakke plekken en dat is je ge zin." Liever praat Wilting over de ge neugten van het vak. Altijd op straat rondsjouwen bij ontrui mingen, moorden, branden of andere incidenten. Lekker pra ten met de media en collega's. „Mijn bekendheid kwam echt niet door die tv-spelletjes maar door mijn functie bij de poli tie." Hij maakt er geen geheim van dat hij genoot van die tv-optre- dens. „Ik heb mijn werk altijd goed en met veel inzet gedaan en daar ook de vruchten van geplukt. Fantastische avonden gehad bij André van Duin, vos senjacht met Jack van Gelder, op Aruba geweest met Sterren slag, over de bühne gelopen in smoking. Al die artiesten, fan tastisch! Ik word op feesten uit genodigd waar een ander alleen maar van kan dromen." Vorig jaar kwam een abrupt einde aan deze genoegens. Het in ontvangst nemen van een boekje, geschreven door een voormalig fietsendief, was de politieke limit. Er volgde 'een goed gesprek' met hoofdcom missaris Kuiper. „De media do ken er bovenop. Maar ik moet niet zeuren. Als je veel in de pu bliciteit komt, zijn er altijd mensen die je een klap op je kop geven als je eens uitglijdt." „Ik ben Klaas Wilting gebleven, een doodgewone jongen. Op mijn loopbaan kijk ik met veel plezier terug. De druk is er nu af en ik ga alleen nog maar din gen doen die leuk zijn. Nooit verwacht dat ik zo eindigen THEA VAN BEEK Tegenover mij in de trein streek een wezentje neer dat ik, toen het nog bezig was plaats te nemen, zonder enige aarzeling als een meisje kwalificeer de. Toen het eenmaal zat en ik het gezicht kon zien, constateerde ik verbaasd dat zich op haar bovenlip een bronskleurig snorretje bevond. Het was zo'n puberaal donssnorretje. Maar .3f onmiskenbaar een snorretje. Je had in mijn jeugd veel vrouwen van mid- delbare leeftijd waarbij her en der op hun bovenlip een stuk of wat stugge eenzame haren brutaal naar voren staken. En ooit heb ik een vriend gehad wiens oude moeder een mooie blonde snor bezat. Te genwoordig zie je zulke damessnorren nog maar zelden. Vrouwen laten die een zame haren epileren, of harsen. Of ze opte ren voor zo'n dure laserbehandeling. Maar indertijd zag je toch nog vrij vaak dames snorharen. Aanschouwde je ze, dan wist je: wees voorzichtig. Zulke altoos bitse vrouwen hadden haar op hun tanden dat her en der door de bovenlip heen groeide. Wat dat be treft is het jammer dat die haren ten prooi vallen aan epileernaald, hars of laserstraal. Je weet niet goed meer welke vrouwen haar op hun tanden hebben. Maar bij dit wezentje in de trein was er geen spra ke van dat het haar op de tanden door de boven lip heen groeide. Dit was een goudeerlijk jongens snorretje. Op de bovenlip van een wezentje dat verder in alle opzichten een meisje leek. Was het wel een meisje? Het wezentje had ringetjes in haar oren, maar ja, zelfs bouwvakkers hebben tegen woordig soms een ringetje in hun oren. Die ringe tjes hielpen ook niet. Had dit wezentje borsten? Zo te zien niet, maar ook dat hielp niet. Ook twee van m'n beste vrien dinnen zijn nagenoeg plat. Het wezentje droeg een fraai colbertjasje, een zwarte broek en onder het jasje schemerde een t-shirt. Allemaal kledingstuk ken die zowel mannen als vrouwen kunnen dra gen. Op geen enkele manier, kortom, was ik in staat om vast te stellen of ik met een jongen dan wel meisje te maken had. Nu schijnt het zo te zijn dat 't allereerste wat je, als je een medemens ontmoet, vaststelt is tot welke sekse die ander behoort. On der normale omstandigheden is dat nooit een pro bleem. Eén blik en je weet het. Maar als je 't niet kunt vaststellen, schijn je in grote vertwijfeling te geraken. Je moet 't weten. Het is een halszaak. Mij overkwam dat ook. Ik moet dit mevreertje, dacht ik wanhopig, aan de praat zien te krijgen. Aan de stem kan ik dan wel horen of't een jongen of een meisje is. Maar ja, hoe begin je een gesprek als zo iemand met neergeslagen ogen tegenover je zit? Ik vroeg: 'Weet u misschien hoe laat het is?' Het wezentje stak zwijgend een linkerarm uiten wees met de rechtenuijsvinger op de wijzerplaat van een sier lijk horloge. Dameshorloge? Herenhorloge? Mij leek: een herenhorloge, maar ja, meisjes dragen te genwoordig ook vaak vrij grote horloges. De slan ke arm zelf leek mij een meisjesarm. Ik heb nog een poging gewaagd om een gesprek aan te knopen. Na mijn platitude: 'Het is hele maal niet koud voor de tijd van 't jaar', knikte het wezentje bedeesd, en dacht ik beschaamd: 'Moet je die oude zak horen Zodoende weet ik nu nog steeds niet of ik in de trein tegenover een meisje dan wel een jongetje heb gezeten. Het is twee weken geleden gebeurd en zit mij nog steeds dwars. Ik heb er inmiddels ook al over gedroomd. In die droom had 't wezentje geen snor, maar was overduidelijk een jongen. Droom, jij kunt de pot op, het was vast en zeker een meisje! 'het' op ka Sex op kantoor? Moethimt Ruim een kwart van vrouwen zegt ooit op fel di de liefde te hebben bejind Tweederde van hen zejis. nooit spijt van te hebl had. Dat blijkt uit een ond( [13: is uitgevoerd voor een voor vrouwen (newwc .co.uk). Aan de steekp onö ben 2.000 werkende v eli van tussen de achttiei jaar meegedaan. de Voor een avontuurtje imei werk blijkt het kantoo aj>É man in kwestie favoru 'e kwart van de gevallen liefdesspel daar plaats ii.: toor van de vrouw wei procent van de gevalleju bruikt. jter Uit het onderzoek blijl tx nog diverse andere mt ncje den zijn. De garderob )rga voor 16 procent van d jen soelaas. Verder worde heL noemd het kantoor va ek (12 procent), het bure, nu baas (10), de lift (9), ei t dere mate de parkeerp 0n< kantine en een kast. De onderzoekers kwaï in c der te weten dat 82 pr< de vrouwen ooit met e nelijke collega heeft ge ;j* reweg de meeste vrou\ den een beetje flirten EL: de gezondheid en het s b trouwen. nas Eenvijfde van de onde 'e c vrouwen is bereid tot s de hun baas als ze op die npl promotie kunnen mak er vraag of ze hem ook le Pr den doet niet terzake. kele keer ontstaat er ie iar Twee op de tien vrouw den het met de baas ei j procent van hen trouw IS hem. Ee Zuidpool a museumru1 De meeste mensen keilp Zuidpool slechts als ee onherbergzaam gebied rr beeldend kunstenaar F ziet Antarctica heel an< avi een groot museum. Ro onderneemt vanaf volg week vrijdag onder de Dag Van 480 Uur de ee' e toonstellingsexpeditie Brs continent, die in zijn g< internet is te volgen. s Om alvast aan het ban n te wennen, doet Ros zij haal in een vrieshal bij peratuur van min twin! den Celsius. Als laatste reiding op de reis test 1 ze vrieskou de apparati hij meeneemt, zoals dij I] mera's. De voorbereidi hebben in totaal zes m geduurd. „Ik kan nog n ven dat ik daadwerkelij zegt de kunstenaar. „H ee ultieme uitdaging." 0 De tentoonstellingsexp m die tot 4 januari duurt, h' langs vijf Antarctische n- waar de kunstenaar zijris met gebruik van de laai >e' nologische middelen zdi De 'witste' sneeuw ten >P dient hierbij als decor. uil voor Ros en zijn team ii,er cruiseschip Europa. Op11 schip is een speciale stiin gericht waar de beelder den verzameld, bewerk doorgezonden. Via inte U( wordt dagelijks in woorE i beeld verslag gedaan vi 8. verrichtingen van de ku naar. Voor Ros, die met zijn t stelling Honderd Voet B 41 Het Wad landelijke beki kreeg, is het onderzoek! de visuele omgeving en n( bruik van nieuwe medi 5e belangrijk onderdeel va werk. Meer informatie .fredros.net en W, l-itsvlijk De bekende acteur ARNOLD SCHWAR ZENEGGER zegt dat zijn seksleven lijdt onder de Ameri kaanse verkiezin gen. De filmster is een verwoed Repu blikein, terwijl zijn vrouw MARIA SH- RIVER van demo cratische komaf is, zo meldde het Britse showbizzpersbureau WENN. Volgens de 53-jarige Schwarze negger was hun seksleven fantas tisch toen Al Gore de nieuwe pre sident leek te worden. Maar zo dra het tij keerde in het voordeel van Bush, mocht de acteur de slaapkamer niet meer in. Shriver is het nichtje van voormalig de mocratisch president John F. Kennedy en de gelijknamige se natoren Robert F. en Edward M. De Spaanse prinses CHRISTII bevallen van een tweede zoor Nicholas. De baby is de zever lijn van de troonopvolging, zo haar echtgenoot INAKI Urdar Het koninklijk echtpaar heeft zoon, Juan, van achttien maai Christina is de dochter van de se koning Juan Carlos en kom fia. Haar jongere broer Felipe eerste die zijn vader op kan vc gevolgd door haar oudere zus en haar twee kinderen Zweedse bosbeheerders hebb len een ELAND af te schieter het dier met een PLASTIC STI het gewei rond loopt. Het 'doo nis' is uitgevaardigd omdat d tuinstoel 'waarschijnlijk ondri leed veroorzaakt' bij de herkai A Experts geloven dat de eland< heeft opgepikt terwijl hij in ee J appels at. Jagers hebben nu h zoek gekregen het makkelijk f bare dier uit zijn lijden te verlc Si

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2